Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts

δεν είναι τίποτα...δεν θα πάρω κάτι ακόμη λίγο πιο μετά αλλά σκέφτομαι να κάνω την εγγραφή για να εξασφαλίσω την συνδρομή μην γίνει τπτ σε 1-2 μήνες και το αυξήσουν. Το καλό που έχει είναι οτι παραγγέλνεις απο όπου γουστάρεις αυτοί τα αποθηκεύουν δωρεάν για 2 εβδομάδες και όταν τελειώσεις τους λες να τα στείλουν όλα. Τα βάζουν σε μια αποστολη και σου ερχονται. Τα μεταφορικά είναι 37,5λίρες μέχρι 30κιλά...δεν είναι και λίγα αλλά

τουλάχιστον έρχονται όλα μαζί.

Είναι που έχω τσακωθεί μαζί τους..και με έχει πιάσει ο εγωισμός αλλά δεν μπορώ να βρώ και άλλη λύση..

γερμανία έχω φίλο που έρχεται συχνά Ελλάδα αλλά δεν στελνουν τα περισσότερα οπότε τζίφος πάλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ράννια εσένα έψαχνα :mrgreen::mrgreen: ebay ερώτησης

πές ότι έχω βάλει κάτι στο μάτι που είναι σε δημοπρασία και το ποσό που πλειοδοτούν μέχρι τώρα είναι 7 λίρες αν βάλω ας πούμε 10 όταν τελιώσει η δημοπρασία και κερδίσω πληρώνω τις 10 λίρες ή αναπροσαρμόζεται με το ποσό που έχει δώσει ο τελευταίος πλειοδότης??

δεν ξέρω αν εννόησες τι εννόησα .........:mrgreen::mrgreen:

 

οχι βρε....10 θα πληρωσεις. Αν ηταν ετσι, θα εβαζες οτι το χτυπας με 10,000 ευρω για να εισαι μεσα....

 

 

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε....10 θα πληρωσεις. Αν ηταν ετσι, θα εβαζες οτι το χτυπας με 10,000 ευρω για να εισαι μεσα....

Έχω την εντύπωση ότι δεν ισχύει αυτό που γράφεις... Από κάποια άλλη κοπέλα το είχα διαβάσει σε αυτό το θέμα το καλοκαίρι, ότι όταν βάζεις πχ 20 ευρώ και ο τελευταίος πλειοδότης έχει βάλει 7 ευρώ, τότε αναπροσαρμόζεται η προσφορά σου στα 7,50 ευρώ. Δεν είμαι πολύ σίγουρη όμως... Εκτός των άλλων αυτό που γράφεις ότι θα βάζαμε 10.000 ευρώ, επειδή πολλοί θα σκέφτονταν με αυτό τον τρόπο, τότε η τιμή του αντικειμένου θα εκτοξευόταν στα 10.000+ ευρώ.

Στην τελευταία δημοπρασία που κέρδισα έτσι έπραξα, έβαλα δλδ το ποσό που ήμουν διατεθειμένη να πληρώσω, αλλά τελικά κέρδισα και πλήρωσα το ποσό που ήταν λίγο περισσότερο από τον τελευταίο πλειοδότη... Δεν θυμάμαι όμως καλά, ήμουν που ήμουν από την εγκυμοσύνη, η λοχεία με ξέκανε παντελώς μιλάμε!!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι δεν ισχύει αυτό που γράφεις... Από κάποια άλλη κοπέλα το είχα διαβάσει σε αυτό το θέμα το καλοκαίρι, ότι όταν βάζεις πχ 20 ευρώ και ο τελευταίος πλειοδότης έχει βάλει 7 ευρώ, τότε αναπροσαρμόζεται η προσφορά σου στα 7,50 ευρώ. Δεν είμαι πολύ σίγουρη όμως... Εκτός των άλλων αυτό που γράφεις ότι θα βάζαμε 10.000 ευρώ, επειδή πολλοί θα σκέφτονταν με αυτό τον τρόπο, τότε η τιμή του αντικειμένου θα εκτοξευόταν στα 10.000+ ευρώ.

Στην τελευταία δημοπρασία που κέρδισα έτσι έπραξα, έβαλα δλδ το ποσό που ήμουν διατεθειμένη να πληρώσω, αλλά τελικά κέρδισα και πλήρωσα το ποσό που ήταν λίγο περισσότερο από τον τελευταίο πλειοδότη... Δεν θυμάμαι όμως καλά, ήμουν που ήμουν από την εγκυμοσύνη, η λοχεία με ξέκανε παντελώς μιλάμε!!!

 

Κοιτα....αυτο που λεω, δε το εχω κανει(παντα βαζω την αμεσως επομενη μεγαλυτερη προσφορα). Απλα ετσι μου φαινεται λογικο...Αν ηταν να αναπροσαρμοζεται (λεμε....αν!) τοτε δε θα βαζαμε τιμη(πχ 10 ευρω), θα βαζαμε μονο οτι το χτυπαμε και αυτοματα θα εννοουσαμε την αναπροσαρμοσμενη τιμη...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο το σκέφτομαι τόσο περισσότερο το θυμάμαι (μυαλό πουρέ έχω λέμεεεεεε)... Για κάτι αυτοκόλλητα είχα βάλει 10 ευρώ και τελικά τα κέρδισα και πλήρωσα 6,5 ευρώ.

Και το θέμα δεν είναι να αναπροσαρμόζεται συνέχεια η τιμή, το θέμα είναι πόσο πχ η δική σου τσέπη αντέχει να ανεβάσει αυτή την αναπροσαρμογή... Εσύ μπορεί να θέλεις να πληρώσεις 10 ευρώ, εγώ όμως 15 ευρώ. Στην προκειμένη θα κερδίσω εγώ το προϊόν και θα πληρώσω 10,5 ευρώ (ή 11, αυτό είναι που δεν θυμάμαι)

Και μάλιστα η κοπέλα που σου λέω, το είχε γράψει στα tips για να χρησιμοποιούμε το e-bay και να είμαστε κερδισμένοι...

Για να δούμε, θα μας συμβουλεύσει η εν λόγω τσούπρα τι ισχύει τελικά??

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

από το my uk mail:

 

Other Services

Payments - Some retailers will only accept a UK credit card. In these cases, we are able to place the order on your behalf directly with the merchant.

προσπαθώ να καταλάβω αν συμφέρει με τα μεταφορικά...γιατί κατά τα άλλα συμφέρει...

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

οχι βρε....10 θα πληρωσεις. Αν ηταν ετσι, θα εβαζες οτι το χτυπας με 10,000 ευρω για να εισαι μεσα....

 

Λάθος, λάθος! Η Ράνια έχει δίκιο αναπροσαρμοζεται στο ρυθμό αυξησης, μπορεί να πληρώσει 7,90 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

re you able to send money on my behalf?

Yes, we can pay retailers for orders, etc on your behalf. We can pay with a debit card, PayPal, cheques, postal orders and cash. The fee for this varies on the payment method used and the amount paid. You may also wish to consider obtaining a UK pre-paid credit card, there are many providers available by performing a quick internet search.

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι αλλά τα μεταφορικά πόσο είναι ???

Ράννια εσένα έψαχνα :mrgreen::mrgreen: ebay ερώτησης

πές ότι έχω βάλει κάτι στο μάτι που είναι σε δημοπρασία και το ποσό που πλειοδοτούν μέχρι τώρα είναι 7 λίρες αν βάλω ας πούμε 10 όταν τελιώσει η δημοπρασία και κερδίσω πληρώνω τις 10 λίρες ή αναπροσαρμόζεται με το ποσό που έχει δώσει ο τελευταίος πλειοδότης??

δεν ξέρω αν εννόησες τι εννόησα .........:mrgreen::mrgreen:

Αν δε χτυπησει κανεις αλλος πληρωνεις 7, λιρες,αυτο δηλαδη που χτυπησε ο τελευταιος,ασχετα αν το δικο σου bud ηταν 10 λιρες...δεν ξερω αν με καταλαβες...δες εδω

http://pages.ebay.co.uk/help/buy/automatic-bidding.html

 

 

Χτυπας το μεγαλυτερο ποσο που εσυ θελεις να πληρωσεις για καποιο αντικειμενο...οι αλλοι δεν ξερουν μεχρι ποιο ποσο εχεις δωσει,το ebay φροντιζει να αναπροσαρμοζει το bid σου καθε φορα που χτυπαει καποιος ετσι ωστε να εχεις το υψηλοτερο bid ,εκτος βεβαια αν καποιος χτυπησει μεγαλυτερο απο το max bid που ειχες βαλει στην αρχη.Τοτε σε ειδοποιει μεσω του μειλ οτι δεν εισαι πια ο μεγαλυτερος πλειοδοτης.....

Πιστευω να εγινα κατανοητη......

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

express courier μέχρι 10 κιλά:

 

17,02 λίρες το πρώτο 1/2 κιλό, 3,93 για κάθε 1/2 κιλό μέχρι 10 κιλά...

 

αν πούμε λοιπόν ότι έχουμε ένα πακέτο μαδερ 5 κιλών, τότε 17,02+3,93*9 = 52,39

 

όσον ανεβαίνουν τα κιλά, τόσο πιο πολύ συμφέρει: 10+κιλά είναι 7,79 το κιλό, 20+ 5,90 το κιλό και 30+ 5,22 το κιλό

 

οι τιμές δεν περιλαμβάνουν φπα

 

economy courier

 

τα 5 κιλα είναι 35,41, τα 10 ειναι 44,21, τα 20 είναι 59,60

εδώ έχει τον περιορισμό ότι

 

The maximum weight per item is 32kg. The longest length of an item must not exceed 274cm and the length and girth combined must not exceed 330cm. This is calculated by multiplying the two shorter sides together and adding to the length. For example, an item with dimensions 100cm x 60cm x 50cm would be calculated by 100 + 60 + 60 + 50 + 50 = 320cm

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

προχθες π.χ ειδα κατι που ειχε 11 λιρες,χτυπαω 35 οσα ηθελα εγω να δωσω γι αυτο.....μολις χτυπησα το bid ανεβηκε σε 12 λιρες νομιζω αν θυμαμαι καλα......οταν η δημοπρασια τελειωσε το κερδισα και πληρωσα 12 λιρες...

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

οδικώς έχουμε:

 

1 πακέτο μέχρι 30 κιλά 37,5 λίρες χωρίς φπα

 

παραπάνω πακέτα μέχρι 30 κιλά, 50 λίρες τα πρώτα 15 και μετά 1,35 λίρες το κιλό...

 

οι συνθηκες που πρέπει να πληρούνται:

 

Typical transit times are 2-5 working days to major cities. Outlying areas may take longer. Prices are door to door and apply

for consignments up to 250kg total weight. Single pieces cannot weigh more than 70kg. Maximum length per piece is 2

metres, with a maximum length plus girth cannot exceed 330cm. The minimum weight per parcel is 8kg; any parcel weighing

less than this will be charged at 8kg. Volumetric weight will be charged on all shipments. To calculate this, multiply the length,

width and depth in centimetres by 6000. For example, a box with dimensions 50cm x 40cm x 40cm would be calculated as 50

x 40 x 40 = 80000. Then, divide the answer by 6000, in this example 80000 / 6000 = 13.3. The volumetric weight is 13.3kg,

which will be the chargeable weight if the parcel weighs less than this. If the parcel weighs more than 13.3kg, the gross

weight would be charged. All goods carried in accordance with our terms and conditions of carriage. Copies of which are

available on request.

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα κατάλαβα ευχαριστώ !!!! το ίδιο ισχύει και αν περιμένω μέχρι την τελευταία στιγμή για να χτυπήσω την προσφορά μου???

χεχεχε που θα πάει θα μάθω :cool::cool:

 

Μαράκι μην το ψάχνεις για τα μεταφορικά .....αν μαζευτούν 2-3 κοριτσούδια και συγχρονίσουν τις παραγγελίες τους μια χαρά συμφέρει

Δηλαδή λέμε μέχρι τις 25 του μηνού πρέπει να έχουν φτάσει όοοολα τα πράγματα στην αποθήκη και να φύγουν όλα μαζί :-P:-P αυτό με τα φεε τους δεν κατάλαβα για την πληρωμή με δική τους κάρτα πόσο είναι το ποσό ????

Link to comment
Share on other sites

συμπέρασμα: αναλόγως την παραγγελία, μπορεί να συμφέρει διαφορετικός τρόπος αποστολής...

 

σίγουρο συμπέρασμα: συμφέρουν πολλά κιλά με περισσότερους από 1 παραλήπτες

 

αυτά στα γρήγορα...για ρίξτε μια ματιά και σεις να συζητήσουμε...

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Μαράκι μην το ψάχνεις για τα μεταφορικά .....αν μαζευτούν 2-3 κοριτσούδια και συγχρονίσουν τις παραγγελίες τους μια χαρά συμφέρει

Δηλαδή λέμε μέχρι τις 25 του μηνού πρέπει να έχουν φτάσει όοοολα τα πράγματα στην αποθήκη και να φύγουν όλα μαζί :-P:-P αυτό με τα φεε τους δεν κατάλαβα για την πληρωμή με δική τους κάρτα πόσο είναι το ποσό ????

 

συμφέρει φιλενάδα και έχω χ$##ει από τη χαρά μου :lol::lol::lol:

 

αυτό με τα φεε που λες δεν το βρήκα, αλλά θα στείλω μαιλ να ρωτήσω...

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...