Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές μέσω internet!!! E-shops


Recommended Posts

εγω εχω παρει το πρωτο σε ροζ. ετσι οπως τα βλεπω οι διαφορες ειναι ελαχιστες κι αν με ρωτας, τιποτα που να σε κανει να σκεφτεσαι το δευτερο. το μεγαλο του συν ειναι οτι ειναι ελαφρυ και πολυ ευκολο στην οδηγηση. το μονο μειον του ειναι οτι το καλαθακι του ξεκουμπωνει συνεχεια στο δρομο και ειναι σπαστικο να σταματας καθε τρεις και λιγο να το βαζεις στη θεση του.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 30,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kalamaraki

    2510

  • Γατουλα

    1675

  • female

    1111

  • Access

    1092

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας!! Οι δύο πρώτες μου αγορές από αμαζον πήγαν μια χαρά (η μία είχε μόνο μια μικρή καθυστέρηση). Στην τρίτη όμως δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει συμβεί. Την παραγγελία μου την έσπασαν στα δύο και είχαν πιθανή ημερομηνία παράδοσης 10 Μαιου και χωρίς τρακινγκ νο. Στις 13 Μαίου μου έρχεται μειλ από αμαζον ότι το ένα πακέτο γύρισε σε αυτούς (Undeliverable shipment received for Order ..). Δεν είχα καμία ειδοποίηση από Ελτά. Η διεύθυνση μου είναι σωστή. Μετά μου ήρθε άλλο που λει ότι μου έχουν στείλει τα λεφτά μου πίσω (Refund on order). Ως εδώ καλά αν και έχασα τα πράγματα που είχα παραγγείλει αλλά μου έστειλαν και ένα τρίτο μειλ που δεν το κατάλαβα (We're writing to provide you with an electronic credit note for refunds issued in relation to your VAT invoice number of ............ on order .......... on Amazon.co.uk.). Τι είναι το electronic credit note; Φυσικά παραμένει και ένα άλλο βασικό ερώτημα Που είναι το άλλο πακέτο;

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρει το πρωτο σε ροζ. ετσι οπως τα βλεπω οι διαφορες ειναι ελαχιστες κι αν με ρωτας, τιποτα που να σε κανει να σκεφτεσαι το δευτερο. το μεγαλο του συν ειναι οτι ειναι ελαφρυ και πολυ ευκολο στην οδηγηση. το μονο μειον του ειναι οτι το καλαθακι του ξεκουμπωνει συνεχεια στο δρομο και ειναι σπαστικο να σταματας καθε τρεις και λιγο να το βαζεις στη θεση του.

 

κορνηλια σε ευχαριστω!Πιστεψε με αν ειναι να μην υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα δεν καιγομαι να δωσω τα παραπανισια ευρω!!

Αυτο που πηρες εχει εχτω και λιγο λαστιχο οπως το αλλο??Η ειναι σκετο πλαστικο?

Το καλαθακι το βγαζω κιολας,δεν σκαω!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περασες απο τα ελτα σου καθολου?

πρεπει να εχει ξαναειπωθει κατι τετοιο αλλα θυμαμαι δυστυχως τι και πως[/QUOT

 

Περίμενα ότι λογικά θα μου ερχόταν ειδοποίηση...... Δεν με πολυβολεύει να πηγαίνω ταχυδρομεί είναι αρκετά μακρία. Έστειλα μειλ και μου είπαν να περιμένω ως τις 18 για το άλλο μου πακέτο. Για να δούμε....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!! Οι δύο πρώτες μου αγορές από αμαζον πήγαν μια χαρά (η μία είχε μόνο μια μικρή καθυστέρηση). Στην τρίτη όμως δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει συμβεί. Την παραγγελία μου την έσπασαν στα δύο και είχαν πιθανή ημερομηνία παράδοσης 10 Μαιου και χωρίς τρακινγκ νο. Στις 13 Μαίου μου έρχεται μειλ από αμαζον ότι το ένα πακέτο γύρισε σε αυτούς (Undeliverable shipment received for Order ..). Δεν είχα καμία ειδοποίηση από Ελτά. Η διεύθυνση μου είναι σωστή. Μετά μου ήρθε άλλο που λει ότι μου έχουν στείλει τα λεφτά μου πίσω (Refund on order). Ως εδώ καλά αν και έχασα τα πράγματα που είχα παραγγείλει αλλά μου έστειλαν και ένα τρίτο μειλ που δεν το κατάλαβα (We're writing to provide you with an electronic credit note for refunds issued in relation to your VAT invoice number of ............ on order .......... on Amazon.co.uk.). Τι είναι το electronic credit note; Φυσικά παραμένει και ένα άλλο βασικό ερώτημα Που είναι το άλλο πακέτο;

συμβαίνει καμιά φορά οι παραγγελίες του αμαζον να γυρίζουν πίσω χωρίς να έχει φτάσει ποτέ χαρτάκι στον παραλήπτη για την ακρίβεια δεν φτάνουν ποτέ στο τοπικό υποκατάστημα παραμένουν στο κέντρο διαλογής είτε γιατί η ετικέτα με τα στοιχεία έχει χαλάσει κατά την μεταφορά είτε γιατί η εκτύπωση είναι προβληματική και δεν φαίνονται τα στοιχεία το παραλήπτη (αυτή την δικαιολογία τουλάχιστον μου έδωσαν από το αμαζον όταν μου συνέβη το ίδιο κάποια στιγμή)

όσον αφορά το credit note (πιστωτικό Ελληνιστή) μόνο υπόθεση μπορώ να κάνω

Μια και η παραγγελία σου είχε σπάσει στα 2 και μόνο το ένα εκ των δύο τεμαχίων επέστρεψε στην έδρα τους τότε είναι υποχρεωμένοι να σου επιστρέψουν μόνο το ποσό το οποίο αντιστοιχεί στα πράγματα που επέστρεψαν οπότε για να είναι και σωστά λογιστικά έπρεπε να εκδώσουν πιστωτικό τιμολόγιο (σε κάθε περίπτωση δεν βλάπτει μία ερώτηση στο customer service τους)

 

 

Αμαζον συνέχεια άσχετο με το παραπάνω...............

Από ότι θα έχετε παρατηρήσει στο τιμολόγιο του αμαζον ο φόρος που παρακρατείται είναι ο Ελληνικός δηλ. 23% επίσης κάτω κάτω έχει και ένα Ελληνικό VAT ID (ΑΦΜ) με έδρα κάπου στο Ελλαδισταν.

Τι γίνεται λοιπόν με τις αποδείξεις για αγορές από το αμαζον ?? αφού ο φόρος παρακρατείται και αποδίδεται στο Ελληνικό κράτος εγώ ως φορολογούμενος δεν έχω δικαίωμα να καταθέσω αυτές τις αποδείξεις στην φορολογική μου δήλωση ?????

Φέτος λοιπόν έστειλα τον σύζυγο με ένα invoice ανά χείρας να ρωτήσει στην εφορία η κυριούλα του απάντησε ότι δεν έχει ιδέα τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση φυσικά και δεν τους έχουν δώσει οδηγίες ακόμα για το τι και πως, αλλά εφόσον το τιμολόγιο έχει Ελληνικό ΑΦΜ και παρακράτηση που αποδίδεται στο κράτος δεν βλέπει τον λόγο γιατί να μην μπούν .............

Προσωπικά αποφάσισα να τις προσθέσω :rolleyes::rolleyes: έτσι σε δουλεία να βρισκόμαστε :twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

κορνηλια σε ευχαριστω!Πιστεψε με αν ειναι να μην υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα δεν καιγομαι να δωσω τα παραπανισια ευρω!!

Αυτο που πηρες εχει εχτω και λιγο λαστιχο οπως το αλλο??Η ειναι σκετο πλαστικο?

Το καλαθακι το βγαζω κιολας,δεν σκαω!;)

 

οι ροδες ειναι ολο πλαστικο

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πανω σε αυτο που λέει η Access, ο σύζηγος λεει οτι μπορείς να ελέγξεις αν είναι έγκυρο το ΑΦΜ στο http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/epixiriseis/validate.html

θα βοηθούσε αυτό? Ανοιξες μεγάλο κεφάλαιο :D

 

Και κάτι ακόμα: αυτό το είδατε πουθενα?

http://www.amazon.fr/gp/product/B003...pf_rd_i=405320

Link to comment
Share on other sites

Πανω σε αυτο που λέει η Access, ο σύζηγος λεει οτι μπορείς να ελέγξεις αν είναι έγκυρο το ΑΦΜ στο http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/epixiriseis/validate.html

θα βοηθούσε αυτό? Ανοιξες μεγάλο κεφάλαιο :D

 

εννοείται ότι το ΑΦΜ είναι έγκυρο το έχω τσεκάρει η έδρα της εταιρείας που αντιστοιχεί σε αυτό το ΑΦΜ είναι κάπου στην Αγ. Παρασκευή η διεύθυνση αντιστοιχεί σε μία λογιστικό συμβουλευτική εταιρεία η οποία υποθέτω ότι μεσολαβεί για την αμαζον στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια..

οσες πηρατε αυτο το smart trike τι διαφορα εχει απο αυτο περα απο το ντιζαιν και τα εξτρα??

Εννοω...εχει διαφορετικες ροδες??Υπαρχει εστω κι αυτη η φλουδιτσα λαστιχο και στα δυο??Το τιμονι στην "πλοηγηση" ειναι καλο??

Ποιο συστηνετε οσες εχετε παρει κατι αναλογο??

 

Γατουλα..δεν ειχε επιλογη ειμαι σιγουρη..Ποιος ξερει,κατι θα εχουν ως εναλλακτικη δεν μπορει!

 

Κι εγώ ήμουν ανάμεσα στα δύο και τελικά πήρα little tikes. Το πήρα με πωλητή το amazon και είχε 52,56 λίρες (τελική τιμή στο checkout). Άμα δε το βιάζεσαι, περίμενε λίγο, λογικά θα ξαναμπει In stock με πωλητή το amazon.

Οι ρόδες του είναι όλο λάστιχο, είναι πολύ στεθερό, η θέση και τα πετάλια αλλάζουν θέση ανάλογα με την ηλικία του παιδιού και πολλά άλλα, είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη.

AMl8p2.png s30Tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ήμουν ανάμεσα στα δύο και τελικά πήρα little tikes. Το πήρα με πωλητή το amazon και είχε 52,56 λίρες (τελική τιμή στο checkout). Άμα δε το βιάζεσαι, περίμενε λίγο, λογικά θα ξαναμπει In stock με πωλητή το amazon.

Οι ρόδες του είναι όλο λάστιχο, είναι πολύ στεθερό, η θέση και τα πετάλια αλλάζουν θέση ανάλογα με την ηλικία του παιδιού και πολλά άλλα, είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη.

 

αυτο,ιδιο δεν ειναι??

λες να το χτυπησω??

αξιζει...εννοω δεν κανει πολυ θορυβο και οδγειται ευκολα??

Link to comment
Share on other sites

αυτο,ιδιο δεν ειναι??

λες να το χτυπησω??

αξιζει...εννοω δεν κανει πολυ θορυβο και οδγειται ευκολα??

 

κοριτσακι κι εγω αυτο ηθελα, αλλα δεν το στελνει Ελλαδα σ' αυτο το χρωμα. για το αλλο δεν ξερω.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

τωρα που το προχωρησα μια χαρα το δεχεται το μωβ!!!

Αμα σου αρέσει το χρωματάκι και το στέλνει, χτύπα το, είναι και κατά κάτι φθηνότερο από το κόκκινο-μπλε που ήρα εγώ.

Όχι δεν κάνει θόρυβο, είναι όλο λάστιχο η ρόδα σου λέω. Και άμα πηγαίνεις τη μικρή βόλτα θα βάζεις και το φραπεδάκι στην ειδική θήκη ;)

 

Επίσης, τα πετάλια έχουν ασφάλεια, δηλαδή άμα το παιδί είναι μικρό, τα κάνεις έτσι ώστε να μη γυρνάνε και το ενοχλούν.

Για την ανηψιά μου εγώ το πήρα και οι γονείς της ακόμα με ευχαριστούν :D

 

edit: εύκολα οδηγείται λέμε

AMl8p2.png s30Tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμα σου αρέσει το χρωματάκι και το στέλνει, χτύπα το, είναι και κατά κάτι φθηνότερο από το κόκκινο-μπλε που ήρα εγώ.

Όχι δεν κάνει θόρυβο, είναι όλο λάστιχο η ρόδα σου λέω. Και άμα πηγαίνεις τη μικρή βόλτα θα βάζεις και το φραπεδάκι στην ειδική θήκη ;)

 

Επίσης, τα πετάλια έχουν ασφάλεια, δηλαδή άμα το παιδί είναι μικρό, τα κάνεις έτσι ώστε να μη γυρνάνε και το ενοχλούν.

Για την ανηψιά μου εγώ το πήρα και οι γονείς της ακόμα με ευχαριστούν :D

 

edit: εύκολα οδηγείται λέμε

 

maanton...το χτυπαω παραυτα!!

χαχα!!

 

αποστολη εξετελεσθη!!!το πηρα μαζι και κατι μπουκαλια!!

 

καλε...τα μωρα μας ειχαν κοντα-κοντα γενεθλεια!!Μαγιομαμα κι εσυ??Πολυχρονο το παιδακι σου!!

Link to comment
Share on other sites

maanton...το χτυπαω παραυτα!!

χαχα!!

 

καλε...τα μωρα μας ειχαν κοντα-κοντα γενεθλεια!!Μαγιομαμα κι εσυ??Πολυχρονο το παιδακι σου!!

Μαγιομαμά, σας περνάμε τρεις μέρες βλέπω, χαχα

AMl8p2.png s30Tp2.png
Link to comment
Share on other sites

ολοκληρωσα ηδη την παραγγελια!!

Μαλιστα shipping estimate..εχει 16 Μαιου!!

εντιτ:Ηρθε και το confirmation στο μεηλ μου

Λες να μου το ακυρωσουν??:confused:

Θα φρικαρω...

μακαρι να μην γινει κατι τετοιο!!

 

Ναι..εμεις 12 Μαιου σβησαμε το κερακι μας!!:P

Link to comment
Share on other sites

ολοκληρωσα ηδη την παραγγελια!!

Μαλιστα shipping estimate..εχει 16 Μαιου!!

εντιτ:Ηρθε και το confirmation στο μεηλ μου

Λες να μου το ακυρωσουν??:confused:

Θα φρικαρω...

μακαρι να μην γινει κατι τετοιο!!

 

Ναι..εμεις 12 Μαιου σβησαμε το κερακι μας!!:P

Μπα, αν ήταν έτσι θα μας ακύρωναν και τις παραγγελίες κάτω από 25 λίρες που δε μας χρεώσει μεταφορικά στο σύστημα. ΑΜΑΖΟΝ ΟΛΕ!

 

Εμείς στις 10. Αύριο θα φάμε την τούρτα μας. Να μας ζήσουν χιλιόχρονα τα παιδάκια μας και τα παιδάκια κάθε μανούλας.

AMl8p2.png s30Tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.....

 

αφου εχω αυπνίες χαζευω στο εμπευ....κ ξεσάλωσα παλι

 

καλοφόρετα καλαμάριους!Οι γαλότσες ειδικά τα σπάνε!

 

 

 

Πολύ καλή αγορά!!!Και η τσάντα φανταστική. Πολύ πιο ωραία από τη δεύτερη!Εγώ κάτω από 100 ευρουλάκια δεν έχω πάρει πάντως guess, εκτός από ένα cross body μικρό τσαντάκι που το βρήκα 50% στις εκπτώσεις βεβαίως βεβαίως!

 

Λοιπόν, κάποια στιγμή είχα αναφέρει το edressit.com.Τελικά παρήγγειλα το ίδιο φόρεμα σε μπλε από το ebay http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280577850010&var=580011020026&ssPageName=STRK:MEWNX:IT. Η τιμή είναι σχεδόν η ίδια απλά είπα να έχω και την ασφάλεια του ebay. Επίσης πριν το παραγγείλω, τσέκαρα από τα feedbacks άτομα που έχουν αγοράσει το ίδιο φόρεμα και τους έστειλα μηνυμα να μου πουν εντυπώσεις. Γενικά, μου απάντησαν 2 από τις τρεις κοπέλες και μπορώ να πω ότι με βοήθησαν πάρα πολύ στην τελική μου απόφαση. Μόλις παραλάβω -ελπίζω πριν τις 15/06, θα σας γράψω εντυπώσεις.

αχ πες για το φορεμα γιατι ψαχνομαι κι εγω για γαμο...

 

μηπως εχετε πετυχει πουθενά αυτο?

http://www.amazon.fr/gp/product/B003XANUVU/ref=s9_simh_gw_p21_d0_i1?pf_rd_m=A1X6FK5RDHNB96&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=0DPSN8WVSCPVSY6W03TM&pf_rd_t=101&pf_rd_p=463375533&pf_rd_i=405320

απο χθες που το ειδα δεν βγαινει απο το μυαλό μου, βοήθεια:-)

αχ,γιατι μας αναψες φωτιες???

 

κοριτσια..

οσες πηρατε αυτο το smart trike τι διαφορα εχει απο αυτο περα απο το ντιζαιν και τα εξτρα??

Εννοω...εχει διαφορετικες ροδες??Υπαρχει εστω κι αυτη η φλουδιτσα λαστιχο και στα δυο??Το τιμονι στην "πλοηγηση" ειναι καλο??

Ποιο συστηνετε οσες εχετε παρει κατι αναλογο??

 

Γατουλα..δεν ειχε επιλογη ειμαι σιγουρη..Ποιος ξερει,κατι θα εχουν ως εναλλακτικη δεν μπορει!

εμας ο νονος μας θα μας φερει το smart trike deluxe κι ετσι δεν εχω λογο εγω.......:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(

 

Αμαζον συνέχεια άσχετο με το παραπάνω...............

Από ότι θα έχετε παρατηρήσει στο τιμολόγιο του αμαζον ο φόρος που παρακρατείται είναι ο Ελληνικός δηλ. 23% επίσης κάτω κάτω έχει και ένα Ελληνικό VAT ID (ΑΦΜ) με έδρα κάπου στο Ελλαδισταν.

Τι γίνεται λοιπόν με τις αποδείξεις για αγορές από το αμαζον ?? αφού ο φόρος παρακρατείται και αποδίδεται στο Ελληνικό κράτος εγώ ως φορολογούμενος δεν έχω δικαίωμα να καταθέσω αυτές τις αποδείξεις στην φορολογική μου δήλωση ?????

Φέτος λοιπόν έστειλα τον σύζυγο με ένα invoice ανά χείρας να ρωτήσει στην εφορία η κυριούλα του απάντησε ότι δεν έχει ιδέα τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση φυσικά και δεν τους έχουν δώσει οδηγίες ακόμα για το τι και πως, αλλά εφόσον το τιμολόγιο έχει Ελληνικό ΑΦΜ και παρακράτηση που αποδίδεται στο κράτος δεν βλέπει τον λόγο γιατί να μην μπούν .............

Προσωπικά αποφάσισα να τις προσθέσω :rolleyes::rolleyes: έτσι σε δουλεία να βρισκόμαστε :twisted::twisted:

ο λογιστης μας μας ειπε πως ΔΕΝ μπαινουν στην δηλωση παρολο που του ειπαμε κι εμεις για το ΦΠΑ 23%...τωρα τι να σου πω...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

μαρσολαν με γεια!!!!

θελω κι εγωωωωωωωωωωωωωωωωω little tikes!!!!!!!!

 

μααντον εσενα σε περιμενουμε στο καφε...

καλοφαγωτη η τουρτα αυριο............:P

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

πασχαλιτσα...ειλικρινα ανυπομονω να το λαβω..:P:p

θα παμε κατι τσαρκες απιστευτες λεμε!!

 

ειναι το δωρο για τα γενεθλεια της και το μωβακι ειναι ωραιο ουδετερο χρωμα!!Μου αρεσει!!

 

και το δικο σας απο τον νονο καλο θα ειναι!!Μην στεναχωριεσαι!

Link to comment
Share on other sites

ασχετη ερωτηση, αλλα εσεις ολα τα ξερετε! τα agatha παπουτσακια στην ελλαδα σε ποια καταστηματα μπορω να τα δω, θελει η ανηψια μου για τη γιορτη της και δεν προλαβαινουμε το διαδικτυο!για πειτε..

Link to comment
Share on other sites

δωσε και περιοχη σου να ξερουμε τι να σου πουμε!

 

........

 

αυτο με τις αποδειξεις εξωτερικου οντως πολυ φολα....αντε μη πω..τεσπα

εχτες ηθελα να παρω κατι για γενεθλια διδυμων

πηγα σε συνοικιακο και οντως πετυχα πολυ καλες τιμες και ποικιλια

βεβαια παραλληλα εκεινη την ωρα τα μικρα σαβουρωνανε οτι βλεπανε και

μου εβγαζαν τι ψυχη! Αντιθετως ψωνιζοντας απο το διαδικτυο την καταβρισκουν

και μου λενε και προτιμησεις αχαχαχαχαχα

γυρναω απο δουλεια και ψαχνουν για πακετο χαχαχαχαχαχαχα

 

τεσπα....μου ελειπε και μια πυζαμα για Β

τη ρωτησα τι εχεις...μου φερνει

παει να ανοιξει

καμια διαφωνια ολα καλη ποιοτητα

ποσο εχουν τι κοβω

απο 12 ξεκινανε

αστο...θα δω απο ιντερνετ!!!

η απολυτη ξινιλα σε αυτην....εμεις εχουμε καλη ποιοτητα και Ελληνικα!

 

...μωρε δικιο ειχε....δικιο ειχα

χτυπησαμε μια πυζαμουλα Τομας το Τραινακι τελικα χαχαχαχχα

 

 

.........

 

 

ΜΑΑΝΤΟΝ χρονια πολλα!!!!!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...