Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγω πάντως το ήξερα σχεδον απο την πρωτη στιγμη που τον γνωρισα τον αντρα μου και ποτε δεν στάθηκε αυτο εμπόδιο στο να ονειρεύομαι μια ζωη μαζι του!!!!! Δεν ηθελα καν να κανω παιδια τοτε....και για αρκετα χρονια αργοτερα!!!! Ο αντρας μου μου ξυπνησε αυτη την επιθυμία με τον χρονο..... !!!!!!! Και παντα λεω οτι αν αυο ειναι το τίμημα για την ζωη του που σώθηκε....ειναι τοσο μικρο!!!!!

Να ειμαστε γέροι εχει σημασια και ολα τα αλλα γινονται με τον ενα η τον αλλο τροπο! Και αν δεν γινονται...η ζωη ειναι μια και εχει πολλες ομορφιές και χαρες για να αναλωνόμαστε στην υπογονιμοτητα!!!!! Η χρυσή τομή ειναι να το παλεύουμε χωρις να αφήνουμε την ζωη να μας προσπερνάει!!!! Δυσκολο δεν λεω....αλλα.....

 

Πολύ συγκινητικά τα λόγια σου. Πραγματικά, τίποτε δεν είναι δεδομένο κι αυτό το συνειδητοποιούμε καθημερινά με τους πιο μικρούς ή τους πιο μεγάλους τρόπους. Ξεχνάμε πόσο τυχεροί είμαστε όσοι έχουμε βρει έναν σύντροφο για να μοιραζόμαστε τη ζωή μας -κάποιοι δεν τον βρίσκουν ποτέ ή τον χάνουν.

Τον άντρα μου τον λατρεύω και θέλω πάνω απ' όλα να είναι καλά. Ομολογώ όμως ότι πιάνω τον αυτό μου πού και πού να τον κοιτάζει με άλλα μάτια και νιώθω ο χειρότερος άνθρωπος του κόσμου. Σε καμμία περίπτωση δεν τον κατηγορώ φυσικά, δεν παύω να νιώθω όμως απογοήτευση και πικρία. Ίσως βρίσκομαι ακόμη υπό την επήρεια του σοκ ,τι να πω; Σκέψου πόσο άσχημα νιώθει ο ίδιος. Σίγουρα μεσολαβεί μία άχαρη μεταβατική περίοδος όπου η εντύπωση που είχες για την πραγματικότητα οφείλει να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Το θέμα είναι να μην αφήσουμε τις εντάσεις, την αγωνία, την απογοήτευση να μας διαλύσουν.

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 956
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολύ συγκινητικά τα λόγια σου. Πραγματικά, τίποτε δεν είναι δεδομένο κι αυτό το συνειδητοποιούμε καθημερινά με τους πιο μικρούς ή τους πιο μεγάλους τρόπους. Ξεχνάμε πόσο τυχεροί είμαστε όσοι έχουμε βρει έναν σύντροφο για να μοιραζόμαστε τη ζωή μας -κάποιοι δεν τον βρίσκουν ποτέ ή τον χάνουν.

Τον άντρα μου τον λατρεύω και θέλω πάνω απ' όλα να είναι καλά. Ομολογώ όμως ότι πιάνω τον αυτό μου πού και πού να τον κοιτάζει με άλλα μάτια και νιώθω ο χειρότερος άνθρωπος του κόσμου. Σε καμμία περίπτωση δεν τον κατηγορώ φυσικά, δεν παύω να νιώθω όμως απογοήτευση και πικρία. Ίσως βρίσκομαι ακόμη υπό την επήρεια του σοκ ,τι να πω; Σκέψου πόσο άσχημα νιώθει ο ίδιος. Σίγουρα μεσολαβεί μία άχαρη μεταβατική περίοδος όπου η εντύπωση που είχες για την πραγματικότητα οφείλει να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Το θέμα είναι να μην αφήσουμε τις εντάσεις, την αγωνία, την απογοήτευση να μας διαλύσουν.

 

Απο πολλές έχουν περάσει αυτές οι σκέψεις. Άνθρωποι είμαστε, όχι ρομποτάκια.

Link to comment
Share on other sites

Silkie κουράγιο! Όλες εδώ πάνω κάτω τα ίδια περνάμε. Και αυτές οι σκέψεις που κάνεις είναι ανθρώπινες, έχω περάσει από εκεί, γιατί να διαλέξω αυτό τον άντρα κτλ κτλ. Και μετά θυμάμαι την 22χρονη κοπελίτσα που ερωτεύτηκε τόσο πολύ έναν πρίγκιπα, τον άντρα που ονειρευόταν, και ξέρω πως αυτό το κορίτσι δεν θα άλλαζε καμία απόφαση.

Fast forward 11 χρόνια μετά και η σχεδόν 34χρονη γυναίκα ιδρώνει και ξεϊδρώνει με την ιδέα του χρόνου που περνάει. Και απέναντί της ένας άντρας που κάποτε ήθελε και τώρα δε θέλει ούτε να ακούσει για το παιδι. Δε θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά αυτό το θέμα το είχαμε πολυυυυ πριν τη διάγνωση. Βάλε τώρα το άγχος της υπογονιμότητας με ένα άντρα που έτσι και αλλιώς ζορίζεται και σε ρωτάω τι κάνεις μετά?

Απάντηση σαφή δεν έχω. Απλά προχωράω, ελπίζω και αφήνω χρόνο (και ας μην έχω πολύ) να επουλωθούν πληγές. Κοιτάω τα λάθη που έκανα και προσπαθώ να διορθωθώ ως γυναίκα και ως σύντροφος. Περιμένω απέναντι από ένα ποτάμι και χτίζω γεφυράκι, ελπίζω να χτίζει και αυτός από την άλλη όχθη και να συναντηθούμε.

Πήγα να του αναφέρω το γιατρό και με έκοψε κατευθείαν. Οπότε του δίνω το χρόνο που ζητάει. Εξάλλου δεν ελπίζω σε θαύματα πλέον. Για mTese μιλούσε και ο άλλος γιατρός και καθώς πλέον ο δεξής όρχις είναι σχεδόν ανύπαρκτος και ο αριστερός ατροφικός, ούτε αυτή η μέθοδος μας σώζει. Κάθε περίπτωση είναι μοναδική.

 

Πραγματικά, έρχονται κάποτε στιγμές που καλούμαστε να κάνουμε επιλογές ζωής. Κρατώ το κόλπο με το γεφυράκι (δεν θα μπορούσα να το περιγράψω καλύτερα:mrgreen:) και υποκλίνομαι στην ωριμότητα και στην μεγάλη καρδιά σου. Θέλει μαγκιά να αντέχεις τις ανατροπές και να προσαρμόζεσαι.

Με στενοχωρεί πολύ η διάγνωσή σας. Φαντάζομαι το πλήγμα του άντρα σου και, στην θέση του, ίσως ούτε κι εσύ θα ήθελες να πας σε έναν ακόμη γιατρό που θα σου επιβεβαίωνε την ίδια ακριβώς διάγνωση.

Έχετε συζητήσει τις λοιπές εναλλακτικές;

 

Περιμένω να με ξυπνήσουν και να μου πουν πως όλα ήταν μια φάρσα, ένα λάθος. Σα χαρακτήρας σε βιβλίο νιώθω που τα μύρια στραβά του έρχονται το ένα μετά το άλλο. Ελπίζω σε ένα Happy End.

Έτσι ακριβώς όπως τα περιγράφεις αισθάνομαι! Κάθε τόσο κάτι συμβαίνει και λέω "πωπω, τι μας έτυχε" και μετά συμβαίνει κάτι άλλο που σε κάνει να λες "τίποτε δεν ήταν το προηγούμενο".

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

koritsia mou....... katalaveno poli kala pos esthaneste!!!! exo perasi apo "eki" ke den ksexnioude aftes i katastasis ke afta ta sinesthimata!!!!!

aftes i "defteres skepsis" pou exete bori na metaferode stous adres sas akoma ke an den to katalavenete ke afto na tous blokari akoma perisotero sto pos na proxorisoun apo edo ke kato!!!!!

prepi na tous kanete na katalavoun pos to provlima ine kino (ke oxi diko tous) ke o stoxos ine enas!!!!!! ego to periegrafa tote san enan omorfo proorismo (tin thalasa as poume, i ena ksefoto) pou thelame na ftasoume eki xeri xeri ke to mono pou emene na doume ine pio ine to sosto monopati! i viopsia? o dotis? i iothesia? o stoxos ine enas omos, na ginis o gonios pou tha megalosi ena eftixismeno anthropaki!!!!

o dikos mou adras itan pada iper tis iothesias eftixos, ala itan kata tou doti! ke tote tou eksigisa pos ine adiko na mas sterisi afti tin epilogi ke na mas katadikasi se "ateknia" apo egoismo ke mono! tou eksigisa pos den tha eprepe ke den exi kamia simasia gia mena to viologiko iliko pou tha kouvalai to pedi MAS ke tou protina (ke eksakoloutho ke to enoo) pos an xriasti na pame me doti na pame ke me dotria , gia na tou dikso ke na tou apodikso pos ala ine ta simadika ke oxi to viologiko iliko! aloste otan kratai kanis to pedi tou agalia, otan vlepi to xamogelo tou, otan to kitai sta mastia den vlepi tin analisi tou dna ! etsi den ine??????????

o stoxos ine enas! i dromi ine diafori! vrite ton dromo pou tha sas pai sto....ksefoto!!!!! :wink:

 

p.s. poso lipame pou to pernate olo afto.......

Link to comment
Share on other sites

Πολυ συγκινητικά τα λόγια βρε κορίτσια μου... Μόνο τα κλάματα που δεν έβαλα!!

Δεν ξερω τι αλλο να πω, μόνο ΔΥΝΑΜΗ !!! Όσο για την υπομονη μας πια... Δε θα σχολιάσω :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυ συγκινητικά τα λόγια βρε κορίτσια μου... Μόνο τα κλάματα που δεν έβαλα!!

Δεν ξερω τι αλλο να πω, μόνο ΔΥΝΑΜΗ !!! Όσο για την υπομονη μας πια... Δε θα σχολιάσω :)

 

Κοριτσάρα μου ξεκινάς αύριο ε;;;; Αντε, καλη αρχηηηηηη!!!!!! Με ακομα καλυτερο τελος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο χαίρομαι που υπάρχει αυτή η ομάδα, δεν περιγράφεται! Μάγισσα, με άγγιξαν πολύ τα λόγια σου, κορίτσι μου. Έτσι ακριβώς είναι, ένας προορισμός και, όπως λένε και οι φίλοι μας οι Αγγλοσάξωνες, "ας μην κλαίμε πάνω από το χυμένο γάλα". Το κάθε ζευγάρι έχει και το πρόβλημά του, τελικά. Σκέφτομαι π.χ. την αδελφή του άντρα μου, που ζει πλέον εντελώς συμβατικά με τον σύζυγό της, για χάρη των παιδιών. Χρόνια τώρα (ίσως και ανέκαθεν, δεν ξέρω) δεν μιλάνε μεταξύ τους, δεν αγγίζονται, δεν βγαίνουν παρέα, πιθανότατα θα κοιμούνται και σαν αδελφάκια στο κρεβάτι.Όταν κάναμε μία συζήτηση μου είχε πει: "Εγώ παντρεύτηκα για να κάνω οικογένεια". Η δική μου απάντηση ήταν "Εγώ παντρεύτηκα τον έρωτα της ζωής μου" και την ρώτησα: "Αν ο άντρας σου δεν μπορούσε να κάνει παιδιά, θα τον χώριζες; Αν ο αδερφός σου δεν μπορούσε να κάνει παιδιά, θα με συμβούλευες να χωρίσω;" Κάγκελο η κουνιάδα!

Κοιτάξτε να δείτε τώρα πόσο προφητικά ήταν τα λόγια μου (άμα λέω ότι έχω το κληρονομικό χάρισμα... ;)) και ήρθα αντιμέτωπη με αυτό το ερώτημα, έστω και στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Ίσως και να ήταν για καλό όλο αυτό. Γιατί συνειδητοποίησα ότι πάνω απ' όλα έχω τον άντρα μου, την αγάπη της ζωής μου, κι ότι είμαστε ήδη οικογένεια. Όλα τα άλλα θα τα βρούμε, έτσι δεν είναι;

Georgina πώς είσαι???

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στην ζωή είναι να μην αναλαμβάνεις κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!!

Εφτασε η μέρα λοιπόν και έκανα την πρώτη ένεση (Arvekap) πηγα στο γιατρο μου να για μου δειξει την πρωτη και την εκανα !! Ολα καλα ελπιζω να ειναι και οι αλλες μερες ετσι να μην καταλαβαινω δηλαδη τιποτα... τη διατροφη μου να προσεξω ειπε να τρωω κοκκινο κρεας οχι ζαχαρη και αλατι εννοειται! 21 Μαρτιου θα κανω οιστραδιολη (εξεταση αιματος) και συνεχιζω με puregon... εχω μελλον!!! Αλλα περναει ο καιρος.......

Αυτο που ειπες silkie !! Αν εισαι καλα με τον συντροφο σου και υπαρχει αγαπη και κατανοηση ολα γινονται σιγα σιγα. Κι εγω ξερω τετοια ζευγαρια με παιδια και τους βλεπω στη μιζερια και στη δυστυχια... Ειναι κριμα βεβαια!

Παρτε ολες μια μεγααααααλη ανασα και βημα βημα θα τα καταφερουμε!!

Την πηρα τη μεγαλη ανασα σημερα και συνεχιζω δυναμικα. Μεχρι την ημερα της βιοψιας........

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!!

Εφτασε η μέρα λοιπόν και έκανα την πρώτη ένεση (Arvekap) πηγα στο γιατρο μου να για μου δειξει την πρωτη και την εκανα !! Ολα καλα ελπιζω να ειναι και οι αλλες μερες ετσι να μην καταλαβαινω δηλαδη τιποτα... τη διατροφη μου να προσεξω ειπε να τρωω κοκκινο κρεας οχι ζαχαρη και αλατι εννοειται! 21 Μαρτιου θα κανω οιστραδιολη (εξεταση αιματος) και συνεχιζω με puregon... εχω μελλον!!! Αλλα περναει ο καιρος.......

Αυτο που ειπες silkie !! Αν εισαι καλα με τον συντροφο σου και υπαρχει αγαπη και κατανοηση ολα γινονται σιγα σιγα. Κι εγω ξερω τετοια ζευγαρια με παιδια και τους βλεπω στη μιζερια και στη δυστυχια... Ειναι κριμα βεβαια!

Παρτε ολες μια μεγααααααλη ανασα και βημα βημα θα τα καταφερουμε!!

Την πηρα τη μεγαλη ανασα σημερα και συνεχιζω δυναμικα. Μεχρι την ημερα της βιοψιας........

 

 

Να εχει τυχη βουνό η προσπαθειας σου καλο μου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια είμαι καινούργια στην ομάδα και ήθελα να πω και εγώ την δικιά μου ιστορία. Ο σύζυγος μου είναι 30 χρόνων και εγώ 33 προσπαθούμε εδώ και 2 χρονια περίπου για μωράκι αλλά τίποτα εγώ είχα κάνει κάποιες ορμονολογικές και ήταν εντάξει μέσα Φεβρουαρίου έκανε ο σύζυγος μου 1 προς το παρόν σπερμοδιαγραμμα και έδειξε αζωοσπερμια . Ξέχασα να σας πω ότι τα τελευταία 4 χρονια μένουμε Γερμανία και ο ουρολόγος που κάναμε την εξέταση το μόνο που μας είπε έτσι ξερά " δεν υπάρχουν σπερματοζωάρια , δεν γίνεται τίποτα"επικοινωνήσαμε με κάποιους γιατρούς στην Ελλάδα και μας είπαν για ένα Σορό εξετάσεις που πρέπει να κάνουμε !!προχθες πήραμε τις απαντήσεις απο τις ορμονολογικές και ήταν πολύ ανεβασμένη η fsh!!!σε λίγες μέρες θα κατέβουμε Ελλάδα να δούμε μπας και βρούμε μια άκρη !!! Είμαι παρά πολύ χάλια ψυχολογικά 1) ξέρετε αν υπάρχει κάποια θεραπεία για να πέσει αυτή η ορμόνη ; 2) μπορείτε να μου στείλετε κανένα καλο ουρολόγο στην Αθήνα ;

3) μάγισσα ποιες βιταμίνες πήρε ο σύζυγος σου;

4) έχω διαβάσει απο ολα τα κορίτσια τις ιστορίες και πραγματικά έχω πάρει κουράγιο εύχομαι σε όλες σας να πάνε ολα καλα και του χρόνου να κρατάμε αγκαλιά τα μωράκια μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια μου, χαθηκα αυτες τις μερες γιατι τρεχουμε να βρουμε σπιτι, σας διαβασα και συγκινηθηκα, με πηραν τα ζουμια, η καθε μια περιπτωση ειναι ξεχωριστη, εχει αγωνα αλλα η ιθακη θα φανει που θα παει, δυναμη και κουραγιο κοριτσακια μου

 

Τζιορτζινα μου καλη αρχη ολα να πανε καλα και να ειναι μια τυχερη προσπαθεια!!!

Σιλκι μου αμαν με αυτο το χαρισμα, ελπιζω να λειτουργει και σε χαρουμενα συμβαντα

Μιαχαρα συμφωνω με οσα εγραψε η μαγισσουλα μας, ειστε μαζι σε ολο αυτο, παρτε το χρονο σας αλλα μην το αφησετε στην τυχη το θεμα

Μαντονα καλως ορισες στην παρεα, ευχομαι να βρειτε ενα καλο ουρολογο να σας καθοδηγησει και ολα να πανε καλα, παντως μου εκανε εντυπωση που με ενα μονο σπερμοδιαγραμμα εκανε τη διαγνωση αζωοσπερμια

 

Τα δικα μας νεα ειναι οτι αρχισαμε εδω και 10 μερες τις προφερτιλ, παιρνουμε και το πρωι μια καψουλα κρανμπερι και βιταμινη C, ειμαστε στην αναμονη να μας κλεισει ο γιατρος σε εξειδικευμενο κεντρο στη συμπρωτευουσα για σπερμοδιαγραμμα, ελπιζουμε μεσα του Απριλη να παμε, μας τρωει και μας λιγο η αγωνια, εχουμε και εμεις που και που τα κατω μας, αλλα σκεφτομαστε οτι καποια μερα θα τα καταφερουμε και παιρνουμε θαρρος

 

φιλακια σε ολες

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια είμαι καινούργια στην ομάδα και ήθελα να πω και εγώ την δικιά μου ιστορία. Ο σύζυγος μου είναι 30 χρόνων και εγώ 33 προσπαθούμε εδώ και 2 χρονια περίπου για μωράκι αλλά τίποτα εγώ είχα κάνει κάποιες ορμονολογικές και ήταν εντάξει μέσα Φεβρουαρίου έκανε ο σύζυγος μου 1 προς το παρόν σπερμοδιαγραμμα και έδειξε αζωοσπερμια . Ξέχασα να σας πω ότι τα τελευταία 4 χρονια μένουμε Γερμανία και ο ουρολόγος που κάναμε την εξέταση το μόνο που μας είπε έτσι ξερά " δεν υπάρχουν σπερματοζωάρια , δεν γίνεται τίποτα"επικοινωνήσαμε με κάποιους γιατρούς στην Ελλάδα και μας είπαν για ένα Σορό εξετάσεις που πρέπει να κάνουμε !!προχθες πήραμε τις απαντήσεις απο τις ορμονολογικές και ήταν πολύ ανεβασμένη η fsh!!!σε λίγες μέρες θα κατέβουμε Ελλάδα να δούμε μπας και βρούμε μια άκρη !!! Είμαι παρά πολύ χάλια ψυχολογικά 1) ξέρετε αν υπάρχει κάποια θεραπεία για να πέσει αυτή η ορμόνη ; 2) μπορείτε να μου στείλετε κανένα καλο ουρολόγο στην Αθήνα ;

3) μάγισσα ποιες βιταμίνες πήρε ο σύζυγος σου;

4) έχω διαβάσει απο ολα τα κορίτσια τις ιστορίες και πραγματικά έχω πάρει κουράγιο εύχομαι σε όλες σας να πάνε ολα καλα και του χρόνου να κρατάμε αγκαλιά τα μωράκια μας

 

 

Καλησπέρα! Καλώς (λέμε τώρα) ήρθες!!!!!

Υπομονη, δυναμη και επιμονή και ο αγώνας θα δικαιωθεί!!!!

Συνηθως ζητάνε και δευτερο σπερμοδιαγραμμα με απόσταση τριμήνου απο το πρωτο για να επιβεβαιώσουν την αζωοσπερμια! Ομως η αληθεια ειναι πως η υψηλη fsh δεν μας δίνει και πολλα περιθώρια "λάθους" στο πρωτο σπερμοδιαγραμμα!

Δυστυχως απο αυτα που ξερω η fsh δεν γινεται να πεσει! Ανεβαινει οταν υπαρχει προβλημα στην ορχικη λειτουργεια (παραγωγη σπερματοζωαρίων) και για να πεσει πρεπει να βελτιωθεί η παραγωγή πραγμα οχι ευκολα.... Εμας οταν άρχισε ο αντρας μου να παράγει καποια σπερματοζωαρια επεσε ελαφρως αλλα οχι θεαματικά πραγματα!

Οι βιταμινες που παιρνει ο αντρας μου εδω και τρια χρονια ειναι οι προφερτιλ! (Η φαρμακοβιομηχανία που τις παράγει πρεπει να εχει πτέρυγα με το ονομα μας "ευγενική χορηγία ....")!

Οσο για γιατρους τα ονοματα που εχουν αναφερθεί σε προηγούμενα μηνύματα ειναι αυτα που εχω και εγω κατα νου!

Οτι αλλο θες....εδω ειμαστε! Βημα βημα .....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ μάγισσα για την γρήγορη απάντηση σου !!!!

Και εγώ στην αρχή είχα μια ελπίδα ότι θα έγινε κάποιο λάθος αλλά μετά

Τις ορμονολογικές με πήρε πολυ απο κάτω !!! Απο βδομάδα θα κατέβουμε Ελλάδα

Μπας και βγάλουμε κάποια άκρη κάθε μέρα προσεύχομαι και παρακαλώ την Παναγία να πάνε ολα καλα και να μας βοηθήσει όλες μας σε αυτόν τον αγώνα !!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και παλι όλες παρα πολυ και εύχομαι σύντομα κ εσείς βήμα βήμα να φτάσετε στο επιθυμητό αποτελέσμα!!

Μαντόνα καλώς ήρθες εδω στην παρεούλα καλα θα κανεις και θα ερθεις Ελλάδα γιατι ο ουρολόγος σας απο τακτ τιποτα!!! βημα βήμα λύσεις υπάρχουν!!

Εμενα ο άντρας μου θα κανει βιοψία τωρα ξεκίνησα εγω την προετοιμασία... Εχουμε άγχος πολυ αλλα λεμε τουλάχιστον υπάρχει λύση να κανουμε μαζι ενα παιδάκι!! Απο πέρσι το Μάιο κανουμε εξετασεις μιλαμε με γιατρούς κτλ... Βέβαια εμας μας πηρε τόσο καιρο επειδη μια ηταν καλοκαίρι φουλ δουλεια μετα περιμέναμε 2 μήνες για την επιτροπή για τα φάρμακα, μετα δε μπορούσα να παρω αδεια κτλ κτλ και έφτασε τωρα η ωρααααα!!!

Επιμονή και υπομονη όπως λέει το καλο μου κορίτσι η μάγισσα :)

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα θα πάνε Georgina μου είμαι σίγουρη ότι η βιοψία σας θα είναι πολυ καλή και θα βρείτε πολλα πολλα σπερματοζωάρια.ασε αυτός ο γιατρός ήταν για κλωτσιές πρώτη και τελευταία φορά τον είδαμε τον Φεβρουάριο απο βδομάδα που θα εχουμε νεότερα θα σας ενημερώσω . Ευτυχώς ο αντρουλης μου είναι αισιόδοξος γιατί εγώ έχω τα μαύρα μου τα χάλια !!! Ευτυχώς που υπάρχετε και εσείς γιατί προς το παρόν δεν το έχω πει πουθενά εκτός απο την οικογένεια μου μάγισσα κάνε τα μαγικά σου κόλπα μπας και αλλάξει λίγο και η δίκη μας τύχη !!!! Πολλα φιλια σε όλες σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολα καλα θα πάνε Georgina μου είμαι σίγουρη ότι η βιοψία σας θα είναι πολυ καλή και θα βρείτε πολλα πολλα σπερματοζωάρια.ασε αυτός ο γιατρός ήταν για κλωτσιές πρώτη και τελευταία φορά τον είδαμε τον Φεβρουάριο απο βδομάδα που θα εχουμε νεότερα θα σας ενημερώσω . Ευτυχώς ο αντρουλης μου είναι αισιόδοξος γιατί εγώ έχω τα μαύρα μου τα χάλια !!! Ευτυχώς που υπάρχετε και εσείς γιατί προς το παρόν δεν το έχω πει πουθενά εκτός απο την οικογένεια μου μάγισσα κάνε τα μαγικά σου κόλπα μπας και αλλάξει λίγο και η δίκη μας τύχη !!!! Πολλα φιλια σε όλες σας

 

Καλα κανει και ειναι αισιόδοξος παίζει μεγάλο ρολο αυτο!! Πρεπει κι εσυ να ηρεμήσεις για να μπορείς να ανταπεξέλθεις σε οτι πρόκειται να γίνει! Θέλει ψυχραιμία δεν ειναι εύκολο γιαυτο οτι θες θα το λες σε εμας έδω!! Εγω ήμουν η αισιόδοξη και ο άντρας μου στα πατώματα αλλα τον έφερα πισω στην πραγματικότητα οτι υπάρχουν λύσεις!!

Ψυχραιμία κορίτσι μου τιποτα αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και υποψήφιες μανούλες (γιατί στο τέλος όλες θα γίνετε) σας χαιρετώ.

 

Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στο forum και ιδιαίτερα στο συγκεκριμένο θέμα που δυστυχώς (ή ευτυχώς λόγω της ενημέρωσης που προσφέρει) τα μέλη του θα αυξάνονται συνεχώς.

Μόλις τελείωσα με το διάβασμα του προηγούμενου που είναι πλέον ανενεργό και διαπίστωσα και την ύπαρξη του 'νέου'.

 

Για να μη σας ταλαιπωρώ και πολύ το προηγούμενο μήνα διαπιστώσαμε με τη σύζυγο μου πως δυστυχώς θα ταλαιπωρηθούμε να αποκτήσουμε ένα παιδάκι (θα τα καταφέρουμε όμως) λόγω της αζωοσπερμίας που διαγνώστηκε από το 1ο σπερμοδιάγραμμα που έκανα ποτέ στη ζωή μου, με αριθμούς ωραιότατα 0 παντού (σπερματοζωάρια,κινητικότητα) πλην της ποσότητας (όσες ξέρετε) και των παρατηρήσεων που ανέφεραν ότι κατόπιν φυγοκέντρησης βρέθηκαν 3 (όχι χιλιάδες μα ούτε και εκατομμύρια) σπερματοζωάρια ανά οπτικό πεδίο με καλή μορφολογία και κινητικότητα 2%.

Έχω επισκεφθεί ως όφειλα τον Ουρολόγο-Ανδρολόγο και έχω κάνει τις σχετικές ορμονικές που είναι καλές και περιμένω με ανυπομονησία τις μοριακές (Καρυότυπος,Κικροελλείψεις Y και Κυστικής). Παρεμπιπτόντως έχω και κιρσοκήλη 3ου βαθμού για την οποία και δε γνώριζα τίποτα (εκείνη μάλλον είχε συστηθεί πιο πριν στον οργανισμό μου).

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τις γυναίκες οι οποίες αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα με τους άντρες τους, σε ποια κέντρα εξωσωματικής κάνουν τις προσπάθειες τους (Αθήνα), καθώς ακόμα βρισκόμαστε στο ψάξιμο. Όσες θέλετε μπορείτε να μου στείλετε σε π.μ.

 

Υ.Γ Συγχωρέστε μου το χιούμορ:lol: αλλά φαντάζεστε τι περάσαμε, αυτά ακριβώς αναφέρετε όλες σας και η καθεμιά σας χωριστά από ψυχολογικής άποψης (στεναχώρια, 'ένιωσα ανίκανος', δε θα προσφέρω στη γυναίκα μου που αγαπώ τη χαρά της μητρότητας, κ.α ) αλλά λόγω της αισιόδοξης φύσης μου δεν αφήσαμε χρόνο να περάσει δε μείναμε εκεί και ξεκινήσαμε δυναμικά τη προσπάθεια μας στο κόσμο της εξωσωματικής με εχθρό την αζωοσπερμία.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και ΕΣΥ στην παρέα μας ...και εμείς πριν ένα μήνα μάθαμε για το πρόβλημα μας με ένα και μόνο σπερμοδιαγραμμα που κάναμε . Πέσαμε και σε έναν ουρολόγο που ήταν για σφαλιάρες το μόνο που μας είπε είναι ότι δεν γίνεται τίποτα !!!!!! Άσε που μένουμε και στο εξωτερικό και θα πρέπει να τα αφήσουμε ολα και να κατέβουμε Ελλάδα για αρκετό καιρό . Θα πρέπει και ΕΣΥ όπως και εμείς να επαναλάβουμε το σπερμοδιαγραμμα και μετά όλες τις υπόλοιπες εξετάσεις . Παλι καλα που είσαι αισιόδοξος γιατί εμένα με εχει πάρει πολυ απο κάτω ( βλέπεις εμάς δεν είναι καλές ούτε οι ορμονολογικές εξετάσεις ) αλλά ΕΣΥ έχεις πολυ μεγάλες πιθανότητες να είναι αποφρακτική αζωοσπερμια και να βρουν πολυ καλο δείγμα στους όρχεις . Σου εύχομαι μέσα απο τα βάθη της καρδιάς μου σε λίγο καιρό να κρατάτε αγκαλιά το μωράκι σας !!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και υποψήφιες μανούλες (γιατί στο τέλος όλες θα γίνετε) σας χαιρετώ.

 

Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στο forum και ιδιαίτερα στο συγκεκριμένο θέμα που δυστυχώς (ή ευτυχώς λόγω της ενημέρωσης που προσφέρει) τα μέλη του θα αυξάνονται συνεχώς.

Μόλις τελείωσα με το διάβασμα του προηγούμενου που είναι πλέον ανενεργό και διαπίστωσα και την ύπαρξη του 'νέου'.

 

Για να μη σας ταλαιπωρώ και πολύ το προηγούμενο μήνα διαπιστώσαμε με τη σύζυγο μου πως δυστυχώς θα ταλαιπωρηθούμε να αποκτήσουμε ένα παιδάκι (θα τα καταφέρουμε όμως) λόγω της αζωοσπερμίας που διαγνώστηκε από το 1ο σπερμοδιάγραμμα που έκανα ποτέ στη ζωή μου, με αριθμούς ωραιότατα 0 παντού (σπερματοζωάρια,κινητικότητα) πλην της ποσότητας (όσες ξέρετε) και των παρατηρήσεων που ανέφεραν ότι κατόπιν φυγοκέντρησης βρέθηκαν 3 (όχι χιλιάδες μα ούτε και εκατομμύρια) σπερματοζωάρια ανά οπτικό πεδίο με καλή μορφολογία και κινητικότητα 2%.

Έχω επισκεφθεί ως όφειλα τον Ουρολόγο-Ανδρολόγο και έχω κάνει τις σχετικές ορμονικές που είναι καλές και περιμένω με ανυπομονησία τις μοριακές (Καρυότυπος,Κικροελλείψεις Y και Κυστικής). Παρεμπιπτόντως έχω και κιρσοκήλη 3ου βαθμού για την οποία και δε γνώριζα τίποτα (εκείνη μάλλον είχε συστηθεί πιο πριν στον οργανισμό μου).

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τις γυναίκες οι οποίες αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα με τους άντρες τους, σε ποια κέντρα εξωσωματικής κάνουν τις προσπάθειες τους (Αθήνα), καθώς ακόμα βρισκόμαστε στο ψάξιμο. Όσες θέλετε μπορείτε να μου στείλετε σε π.μ.

 

Υ.Γ Συγχωρέστε μου το χιούμορ:lol: αλλά φαντάζεστε τι περάσαμε, αυτά ακριβώς αναφέρετε όλες σας και η καθεμιά σας χωριστά από ψυχολογικής άποψης (στεναχώρια, 'ένιωσα ανίκανος', δε θα προσφέρω στη γυναίκα μου που αγαπώ τη χαρά της μητρότητας, κ.α ) αλλά λόγω της αισιόδοξης φύσης μου δεν αφήσαμε χρόνο να περάσει δε μείναμε εκεί και ξεκινήσαμε δυναμικά τη προσπάθεια μας στο κόσμο της εξωσωματικής με εχθρό την αζωοσπερμία.

 

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και χαίρομαι που εισαι αισιόδοξος!! Θα σου στείλω πμ για το κέντρο που θα παμε. Οταν θα βγουν τα αποτελέσματα (εύχομαι να ειναι και αυτα καλα!!) καλο θα ηταν να πατε στο κέντρο που θα επιλέξετε για να κάνετε μια πρώτη συζήτηση και τυχόν εξετασεις που δεν εχουν γίνει να γίνουν. Η σύζυγος σου εχει κανει κάποια εξέταση; Όπως επίσης να δείτε σιγα σιγα και για ραντεβού με την επιτροπή που αναμονή ειναι πανω κατω 2 μήνες για να σας δικαιολογησουν κάποια φάρμακα να γλιτώσετε κάποια χρήματα. Ίσως ειναι νωρις που το λεω αλλα καλο ειναι να το ξερεις... Οτιδήποτε αλλο χρειαστείς ειμαστε εδω!! :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και υποψήφιες μανούλες (γιατί στο τέλος όλες θα γίνετε) σας χαιρετώ.

 

Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στο forum και ιδιαίτερα στο συγκεκριμένο θέμα που δυστυχώς (ή ευτυχώς λόγω της ενημέρωσης που προσφέρει) τα μέλη του θα αυξάνονται συνεχώς.

Μόλις τελείωσα με το διάβασμα του προηγούμενου που είναι πλέον ανενεργό και διαπίστωσα και την ύπαρξη του 'νέου'.

 

Για να μη σας ταλαιπωρώ και πολύ το προηγούμενο μήνα διαπιστώσαμε με τη σύζυγο μου πως δυστυχώς θα ταλαιπωρηθούμε να αποκτήσουμε ένα παιδάκι (θα τα καταφέρουμε όμως) λόγω της αζωοσπερμίας που διαγνώστηκε από το 1ο σπερμοδιάγραμμα που έκανα ποτέ στη ζωή μου, με αριθμούς ωραιότατα 0 παντού (σπερματοζωάρια,κινητικότητα) πλην της ποσότητας (όσες ξέρετε) και των παρατηρήσεων που ανέφεραν ότι κατόπιν φυγοκέντρησης βρέθηκαν 3 (όχι χιλιάδες μα ούτε και εκατομμύρια) σπερματοζωάρια ανά οπτικό πεδίο με καλή μορφολογία και κινητικότητα 2%.

Έχω επισκεφθεί ως όφειλα τον Ουρολόγο-Ανδρολόγο και έχω κάνει τις σχετικές ορμονικές που είναι καλές και περιμένω με ανυπομονησία τις μοριακές (Καρυότυπος,Κικροελλείψεις Y και Κυστικής). Παρεμπιπτόντως έχω και κιρσοκήλη 3ου βαθμού για την οποία και δε γνώριζα τίποτα (εκείνη μάλλον είχε συστηθεί πιο πριν στον οργανισμό μου).

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τις γυναίκες οι οποίες αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα με τους άντρες τους, σε ποια κέντρα εξωσωματικής κάνουν τις προσπάθειες τους (Αθήνα), καθώς ακόμα βρισκόμαστε στο ψάξιμο. Όσες θέλετε μπορείτε να μου στείλετε σε π.μ.

 

Υ.Γ Συγχωρέστε μου το χιούμορ:lol: αλλά φαντάζεστε τι περάσαμε, αυτά ακριβώς αναφέρετε όλες σας και η καθεμιά σας χωριστά από ψυχολογικής άποψης (στεναχώρια, 'ένιωσα ανίκανος', δε θα προσφέρω στη γυναίκα μου που αγαπώ τη χαρά της μητρότητας, κ.α ) αλλά λόγω της αισιόδοξης φύσης μου δεν αφήσαμε χρόνο να περάσει δε μείναμε εκεί και ξεκινήσαμε δυναμικά τη προσπάθεια μας στο κόσμο της εξωσωματικής με εχθρό την αζωοσπερμία.

 

 

Τι ωραία που τα έγραψες!

Σου στέλνω πμ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ καταρχήν για το θερμό σας καλωσόρισμα, τις εγκάρδιες ευχές σας και ανταποδίδω. Μη ξεχάσω (ο αγενής) να σας ευχηθώ και καλή σαρακοστή.

 

Κάντι Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σου και θα σου απαντήσω άμεσα στο π.μ.

 

Georgina84 Ευχαριστώ πολύ και εσένα για την άμεση απάντησή σου. Έχουμε ήδη επισκεφθεί 2 κέντρα εξωσωματικής και μάλιστα ξεκινήσαμε την επόμενη μέρα ακριβώς των αποτελεσμάτων του σπερμοδιαγράμματος (εδώ εννοούσα δεν αφήσαμε να περάσει ο καιρός) και τη μεθεπόμενη τον Ουρολόγο ύστερα ενδοκρινολόγο μέχρι και αιματολόγο-ογκολόγο για να αποκλείσουμε όλα τα 'κακά' σενάρια.

Η σύζυγος έχει κάνει εξετάσεις (ορμονικές,σαλπιγγογραφία) και δεν είναι στα καλύτερα της αλλά μέσα στα όρια.

Στην 'αγαπητή' επιτροπή :!: έχουμε κλείσει ραντεβού για τον Απρίλη.

 

Μαντονα Με το καλό ο επαναπατρισμός σας έστω και για αυτό το λόγο.

Ευτυχώς η χώρα μας έχουμε να το λέμε πως στο τομέα της εξωσωματικής είναι στα καλύτερα Ευρωπαϊκά επίπεδα από άποψη κατάρτισης. Ο ουρολόγος κατά τύχη είναι από τους προηγούμενους που έχουν αναφερθεί στο forum κατά καιρούς (Αθήνα) και τον θεωρώ σοβαρό μετρημένο και προ πάντων μεθοδικό, όσον αφορά δε το αποφρακτικού η μη αποφρακτικού τύπου ακόμη δεν είμαστε σίγουροι αν δε μαζέψω όλα τα κομμάτια του παζλ(Αποτελέσματα Μοριακών Εξετάσεων). Ούτως η άλλως είμαι αποφασισμένος και για βιοψία ασχέτως αποτελεσμάτων για να εξασφαλίσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα σπερματοζωάρια και να ταλαιπωρήσω όσο μπορώ λιγότερο τη γυναίκα μου από τη διαδικασία των επαναλαμβανόμενων διεγέρσεων.

 

Αυτά, σας κούρασα πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ καταρχήν για το θερμό σας καλωσόρισμα, τις εγκάρδιες ευχές σας και ανταποδίδω. Μη ξεχάσω (ο αγενής) να σας ευχηθώ και καλή σαρακοστή.

 

Κάντι Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σου και θα σου απαντήσω άμεσα στο π.μ.

 

Georgina84 Ευχαριστώ πολύ και εσένα για την άμεση απάντησή σου. Έχουμε ήδη επισκεφθεί 2 κέντρα εξωσωματικής και μάλιστα ξεκινήσαμε την επόμενη μέρα ακριβώς των αποτελεσμάτων του σπερμοδιαγράμματος (εδώ εννοούσα δεν αφήσαμε να περάσει ο καιρός) και τη μεθεπόμενη τον Ουρολόγο ύστερα ενδοκρινολόγο μέχρι και αιματολόγο-ογκολόγο για να αποκλείσουμε όλα τα 'κακά' σενάρια.

Η σύζυγος έχει κάνει εξετάσεις (ορμονικές,σαλπιγγογραφία) και δεν είναι στα καλύτερα της αλλά μέσα στα όρια.

Στην 'αγαπητή' επιτροπή :!: έχουμε κλείσει ραντεβού για τον Απρίλη.

 

Μαντονα Με το καλό ο επαναπατρισμός σας έστω και για αυτό το λόγο.

Ευτυχώς η χώρα μας έχουμε να το λέμε πως στο τομέα της εξωσωματικής είναι στα καλύτερα Ευρωπαϊκά επίπεδα από άποψη κατάρτισης. Ο ουρολόγος κατά τύχη είναι από τους προηγούμενους που έχουν αναφερθεί στο forum κατά καιρούς (Αθήνα) και τον θεωρώ σοβαρό μετρημένο και προ πάντων μεθοδικό, όσον αφορά δε το αποφρακτικού η μη αποφρακτικού τύπου ακόμη δεν είμαστε σίγουροι αν δε μαζέψω όλα τα κομμάτια του παζλ(Αποτελέσματα Μοριακών Εξετάσεων). Ούτως η άλλως είμαι αποφασισμένος και για βιοψία ασχέτως αποτελεσμάτων για να εξασφαλίσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα σπερματοζωάρια και να ταλαιπωρήσω όσο μπορώ λιγότερο τη γυναίκα μου από τη διαδικασία των επαναλαμβανόμενων διεγέρσεων.

 

Αυτά, σας κούρασα πάλι.

 

Δε μας κουράζεις καθόλου !! Μπράβο σας θα περιμένουμε να μας πεις και τα αποτελέσματα :) όντως πολύ γρήγορα

Για την επιτροπή ότι απορία έχεις να μου πεις πέρασα τον Νοέμβρη !!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και υποψήφιες μανούλες (γιατί στο τέλος όλες θα γίνετε) σας χαιρετώ.

 

Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στο forum και ιδιαίτερα στο συγκεκριμένο θέμα που δυστυχώς (ή ευτυχώς λόγω της ενημέρωσης που προσφέρει) τα μέλη του θα αυξάνονται συνεχώς.

Μόλις τελείωσα με το διάβασμα του προηγούμενου που είναι πλέον ανενεργό και διαπίστωσα και την ύπαρξη του 'νέου'.

 

Για να μη σας ταλαιπωρώ και πολύ το προηγούμενο μήνα διαπιστώσαμε με τη σύζυγο μου πως δυστυχώς θα ταλαιπωρηθούμε να αποκτήσουμε ένα παιδάκι (θα τα καταφέρουμε όμως) λόγω της αζωοσπερμίας που διαγνώστηκε από το 1ο σπερμοδιάγραμμα που έκανα ποτέ στη ζωή μου, με αριθμούς ωραιότατα 0 παντού (σπερματοζωάρια,κινητικότητα) πλην της ποσότητας (όσες ξέρετε) και των παρατηρήσεων που ανέφεραν ότι κατόπιν φυγοκέντρησης βρέθηκαν 3 (όχι χιλιάδες μα ούτε και εκατομμύρια) σπερματοζωάρια ανά οπτικό πεδίο με καλή μορφολογία και κινητικότητα 2%.

Έχω επισκεφθεί ως όφειλα τον Ουρολόγο-Ανδρολόγο και έχω κάνει τις σχετικές ορμονικές που είναι καλές και περιμένω με ανυπομονησία τις μοριακές (Καρυότυπος,Κικροελλείψεις Y και Κυστικής). Παρεμπιπτόντως έχω και κιρσοκήλη 3ου βαθμού για την οποία και δε γνώριζα τίποτα (εκείνη μάλλον είχε συστηθεί πιο πριν στον οργανισμό μου).

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τις γυναίκες οι οποίες αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα με τους άντρες τους, σε ποια κέντρα εξωσωματικής κάνουν τις προσπάθειες τους (Αθήνα), καθώς ακόμα βρισκόμαστε στο ψάξιμο. Όσες θέλετε μπορείτε να μου στείλετε σε π.μ.

 

Υ.Γ Συγχωρέστε μου το χιούμορ:lol: αλλά φαντάζεστε τι περάσαμε, αυτά ακριβώς αναφέρετε όλες σας και η καθεμιά σας χωριστά από ψυχολογικής άποψης (στεναχώρια, 'ένιωσα ανίκανος', δε θα προσφέρω στη γυναίκα μου που αγαπώ τη χαρά της μητρότητας, κ.α ) αλλά λόγω της αισιόδοξης φύσης μου δεν αφήσαμε χρόνο να περάσει δε μείναμε εκεί και ξεκινήσαμε δυναμικά τη προσπάθεια μας στο κόσμο της εξωσωματικής με εχθρό την αζωοσπερμία.

 

 

Καλησπέρα! Καλώς ήρθες! Αισιοδοξία και....καλα ξεμπερδέματα!!!!!

Αυτα τα 3 ανα οπτικό πεδίο ειναι ωραιο δεδομένο! Σε συνδιάσμο με τις καλες ορμονολογικες με κανουν να ελπιζω σε αποφρακτική αζωοσπερμια! Ας βγουν και οι υπόλοιπες εξετασεις αλλα....εχει καλα στοιχεία η περιπτωςη σας!!!

Ευχομαι οπως και να εχει για το καλυτερο!

Εδω θα ειμαστε και θα τα λεμε!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και αγόρια τι κάνετε; Εμεις αυριο κατεβαίνουμε Ελλάδα και απο Τετάρτη αρχίζει ο γολγοθάς !!!εσεις σε πιο στάδιο βρίσκεστε ;;;;

 

Ααααααα!!!! Ειστε γρήγοροι εσεις ε;;; Τσακ μπαμ το κανονισατε!!!! Καλως να ορίσετε λοιπον!!!!! Τα πάτρια εδάφη θα σας φέρουν γουρι!!!! :wink:

Εγω ειμαι σε φαση-αφασία! Προσπαθω να βρω, δυναμη, αντοχή, χρονο και κυριως χρήμα να προχωρήσω στην επομενη προσπαθεια! Πριν το Πάσχα δεν με βλεπω...ισως και αρκετα αργοτερα! Θα δειξει! Προς το παρον θελω να ψαξω 1-2 ιατρικής φύσης πραγματάκια που μου εχουν κολλήσει στο κεφαλι.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...