Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ψυχολογια νεας μανουλας χωρις βοηθεια στο σπιτι!


Recommended Posts

Κορίτσια εγώ με τα κιλα έπαθα το εξης παράδοξο:επειδη ειχα διαβητη στην έγκυμοσύνη έκανα διαιτα κ έχασα 10κιλα .Όπότε ολοι μου ελεγαν μπραβο πως τα καταφερες,έτσι να μεινεις κ τετοια κ η αλήθεια ειναι πως κ εμενα μου άρεσε ο εαυτος μου αλλά τα ξαναέβαλα ,τωρα προσπαθω κ με στεναχωρει το θεμα αλλά τι να κανω;

Όσο για τις γνωριμιες κ τα πάρκα σιγα-σιγά οσο μεγαλωνουν τα παιδιά σας θα

γνωριζετε νεο κοσμο με παιδια στην ηλικια σας για να κανετε παρεα.Δεν ειναι αναγκη να γινετε κολλητες καμια κουβέντα να λετε ,να περναει η ωρα.Μπορει κ με καποιους να ταιριασετε παραπανω.Τώρα ξέρω υπάρχουν κ οι ακατάδεκτες αλλά πολλοι γνωριζονται σε παρκα-δραστηριότητες.Εσεις να φαινεστε ανοικτες γιασ κουβέντα.

'Οσο για το αν περναμε όλοι τα ιδια ,δεν ειναι ακριβώς αληθεια,βλέπω τις φιλες-γνωστές εχουν τις μαναδες-αδερφες-ξαδέρφες-φιλες αλλιως περνά η μέρα,εγώ το χειμωνα που αρρωστησε ο μικρος μου κ τον προσεχα να μην ξαναρρωστησει ειχα να δω άνθρωπο σε σπιτι 3μηνες.Α΄φηστε δύσκολα.

Αλλά για να λεμε κ τα καλα της υποθεσεις μαθαινουμε να παταμε καλύτερα στα ποδια μας κ κυρίως δεν ανακατευονται άλλοι στα του σπιτιού μας

καλημερα κ εγω αυτο σκεφτομαι ειμαι μονη κ κανω οτι θελω!!!!!!:wink: κ στο νοικοκυριο μου κ στο παιδι μου!!!!:shock:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σιγουρα ειναι καλο να μην εχεις αλλους μεσα στα ποδια σου να ανακατευονται.Αλλα εγω λιγη βοηθεια τη θελω.Δε μπορω να τα κανω ολα μονη μου.Οι αντρες μας ναι δουλευουν (γιάυτο κιολας ειπα οτι τον αφηνω να κοιμηθει 8-9 ωρες).Απλα ο δικος μου συγκεκριμενα δουλευει 8-9 ωρες,αλλες τοσες κοιμαται και τις υπολοιπες δεν κανει τιποτα.θελω να πω δε βοηθαει ουτε στο μωρο ουτε στο σπιτι.Ελαχιστα πραγματα δηλαδη τα οποια εμενα δε μου ειναι αρκετα.Δε ξερω δεν ειμαι της αποψης οτι αυτος που δουλευει σημαινει οτι δεν πρεπει να κανει τιποτα αλλο.Για μενα θα πρεπει να βοηθαει οταν εχει χρονο και στο σπιτι.Τωρα δε ξερω τι γινεται με αλλους αντρες,αλλα εμενα με στενοχωρει που ο δικος μου δε βοηθαει,τουλαχιστον οχι οσο χρειαζομαι.Και ειναι γενικα οτι δε με βοηθαει ουτε αυτος ουτε η μανα μου.Αφου δε βοηθανε αυτα τα δυο ατομα δεν εχεις αλλον να σε βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι καλο να μην εχεις αλλους μεσα στα ποδια σου να ανακατευονται.Αλλα εγω λιγη βοηθεια τη θελω.Δε μπορω να τα κανω ολα μονη μου.Οι αντρες μας ναι δουλευουν (γιάυτο κιολας ειπα οτι τον αφηνω να κοιμηθει 8-9 ωρες).Απλα ο δικος μου συγκεκριμενα δουλευει 8-9 ωρες,αλλες τοσες κοιμαται και τις υπολοιπες δεν κανει τιποτα.θελω να πω δε βοηθαει ουτε στο μωρο ουτε στο σπιτι.Ελαχιστα πραγματα δηλαδη τα οποια εμενα δε μου ειναι αρκετα.Δε ξερω δεν ειμαι της αποψης οτι αυτος που δουλευει σημαινει οτι δεν πρεπει να κανει τιποτα αλλο.Για μενα θα πρεπει να βοηθαει οταν εχει χρονο και στο σπιτι.Τωρα δε ξερω τι γινεται με αλλους αντρες,αλλα εμενα με στενοχωρει που ο δικος μου δε βοηθαει,τουλαχιστον οχι οσο χρειαζομαι.Και ειναι γενικα οτι δε με βοηθαει ουτε αυτος ουτε η μανα μου.Αφου δε βοηθανε αυτα τα δυο ατομα δεν εχεις αλλον να σε βοηθησει.

Ενοοις ουτε ψωνια? Τιποτα? Εγω τωρα που σου γραφω χω το μωρο στο καροτσι κανω το φαι του το φαι μας του βραζω αυγο του ετιμαζω φρουτα να τον ταισω!κ εγω ηθελα την μαμα μου αλλα αφου δεν γινετε βαζω νευτη κ τρχω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει στο σουπερ μαρκετ ναι,αλλα μια φορα στις 10 μερες.δε μας περισευσουν λεφτα να κανουμε και για μας πολλα ψωνια οποτε... παλι καλα ειναι η οικογενειακη επιχειρηση και τρωμε απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Κoula09 για μένα αυτό που πρέπει να κάνεις είναι μια ειληκρινή συζήτηση με τον άντρα σου...αυτό που συμβαίνει δεν μπορεί να συνεχιστεί,

αν θυμάμαι καλά ο άντρας σου δουλεύει είπες 8-9 ώρες???

 

Ε όχι ρε κορίτσι δεν είναι δίκαιο,εσύ πόσες ώρες είσαι στο πόδι?Πόσες ώρες κοιμάσαι και πόσες ώρες κάθεσαι χωρίς να κάνεις τίποτα???

 

Ο ''φουκαράς'' γιατί να χτυπάει 9ωρο ύπνο και μετά να κάθεται???

 

Κορίτσια μου αυτό εννοούσα,όταν ρωτούσα ...''γιατί να σας βοηθήσει η μαμά?''...

και ΝΑΙ ΗΟΡΕ77 σαφώς χρειάζεσαι και πρακτική βοήθεια σε ένα βαθμό,αλλά ο πρώτος που ωφείλει να την προσφέρει είναι ο σύζηγος....γιατί να κουβαληθεί η μαμά???

 

Αν και τα κορίτσια απ'οτι καταλαβαίνω περισσότερο χρειάζονται ψυχολογική στήριξη...παρέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μην τρελαίνεστε! κατ' αρχάς θα σας συμβουλέψω ως εμπειρότερη!

Μεγάλωσα τον μικρό μου (5 χρονών) εντελώς μόνη μου και μάλιστα δουλεύοντας κιόλας ... ο σύζυγος δουλεύει και αυτός τις ίδιες ώρες αλλά δεν ασχολείται καθόλου με το σπίτι... ο μικρός πηγαίνει παιδικό και τον κρατάει γυναίκα μέχρι να γυρίσω από τη δουλειά... βοήθεια από κανέναν ούτε από μαμά ούτε από πεθερικά... το κόστος μεγάλο βέβαια.... κούραση κούραση κούραση! αλλά όσο πιο πολλά πράγματα κάνουμε τόσες πιο πολλές αντοχές έχουμε :P

κατ' αρχάς αφού είστε σπίτι το να λέτε ότι θέλετε βοήθεια από κάπου καταλαβαίνετε και μόνες σας ότι δεν στέκει :D

αυτό που πραγματικά συμβαίνει είναι ότι σας την έχει βαρέσει και λογικότατο, οπότε μία μαμά - πεθερά δεν την θέλετε επί της ουσίας για βοήθεια αλλά για να ξελαμπικάρετε λίγο.... τα λέω λίγο χύμα γιατί άμα λέμε στον εαυτό μας ότι δεν τα προλαβαίνουμε ενώ είμαστε σπίτι και θέλουμε μία βοήθεια νιώθουμε ακόμη χειρότερα.. το θέμα είναι ότι έχετε την ανάγκη να κάνετε κάτι διαφορετικό, κάτι για εσάς... οπότε ξεκινήστε ότι σας ευχαριστεί:

α) βόλτες οπωσδήποτε με το μωρό, έστω και να γυρνάτε σαν την άδικη κατάρα :P

β) καλέστε κόσμο σπίτι, όποιον να ναι ότι ναι, χρειάζεστε ανθρώπους να μιλήσετε και για άλλα θέματα πλην των μωρών

γ) κάντε πράγματα που σας ευχαριστούν όταν κοιμούνται τα μωρά όχι δουλειές σπιτιού

δ) ο σύζυγος θα πρέπει να σας βοηθάει ψυχολογικά κυρίως γιατί βρε κορίτσια άμα κάθεσαι σπίτι όλη μέρα είναι δυνατόν να περιμένεις π.χ. τον άντρα να κάνει δουλειές? αυτό δεν το λέω για εσάς το λέω γιατί συχνά το ακούω...

ε) βρείτε νέα ενδιαφέροντα...

στ) η δουλειά είναι ψυχοθεραπεία δεν το συζητώ αλλά λόγω και των συνθηκών καταλαβαίνω ότι δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να βρεις

γενικά πρέπει να ξεφύγετε λίγο από το σπίτι .. τώρα το καλοκαίρι πηγαίνετε για μπάνιο.. το να μην οδηγεί κάποιος για εμένα είναι δικαιολογία... ξεκινήστε οδήγηση.... αλλιώς υπάρχουν και μεμονωμένες εκδρομές για μπάνια π.χ. με πολύ χαμηλό κόστος.... ελπίζω να βοήθησα....

Link to comment
Share on other sites

έγραψα πιο κάτω στα κορίτσια... πιο ακριβώς δεν είναι δίκαιο? δεν ξέρουμε τι δουλειές κάνουν οι άντρες των κοριτσιών... εάν π.χ. ένας άντρας δουλεύει μία σκληρή δουλειά και λείπει 10 ώρες από το σπίτι, η κάθε γυναίκα που είναι σπίτι θα πρέπει να περιμένει να γυρίσει να κάνει ποια δουλειά ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Κoula09 για μένα αυτό που πρέπει να κάνεις είναι μια ειληκρινή συζήτηση με τον άντρα σου...αυτό που συμβαίνει δεν μπορεί να συνεχιστεί,

αν θυμάμαι καλά ο άντρας σου δουλεύει είπες 8-9 ώρες???

 

Ε όχι ρε κορίτσι δεν είναι δίκαιο,εσύ πόσες ώρες είσαι στο πόδι?Πόσες ώρες κοιμάσαι και πόσες ώρες κάθεσαι χωρίς να κάνεις τίποτα???

 

Ο ''φουκαράς'' γιατί να χτυπάει 9ωρο ύπνο και μετά να κάθεται???

 

Κορίτσια μου αυτό εννοούσα,όταν ρωτούσα ...''γιατί να σας βοηθήσει η μαμά?''...

και ΝΑΙ ΗΟΡΕ77 σαφώς χρειάζεσαι και πρακτική βοήθεια σε ένα βαθμό,αλλά ο πρώτος που ωφείλει να την προσφέρει είναι ο σύζηγος....γιατί να κουβαληθεί η μαμά???

 

Αν και τα κορίτσια απ'οτι καταλαβαίνω περισσότερο χρειάζονται ψυχολογική στήριξη...παρέα...

. Καλημερα κειτα οπως ξαναειπα ευχαριστω τον θεο που εχω τετοιο αντρα!ο δικος μου εχει αναλαβει ψωνια,λογαριασμους,τον κηπο,τα σκουπιδια,τις βολτες μας τα σκ!εμενα αυτα μου αρκουν!απο εβδομαδα θα ερθει η ξαδελφη μου ολη μερα!!!!!κ μετα η κολλητουλα μου απο αθηνα!!!!!αχ τι καλα κοριτσια μου φερατε γουρι!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

έγραψα πιο κάτω στα κορίτσια... πιο ακριβώς δεν είναι δίκαιο? δεν ξέρουμε τι δουλειές κάνουν οι άντρες των κοριτσιών... εάν π.χ. ένας άντρας δουλεύει μία σκληρή δουλειά και λείπει 10 ώρες από το σπίτι, η κάθε γυναίκα που είναι σπίτι θα πρέπει να περιμένει να γυρίσει να κάνει ποια δουλειά ακριβώς?

 

Καλημερα!εχεις απολυτο δικαιο!εγω θα τα εφαρμοσο ως νεα μανουλα!κ θα βαλω στοχο να βγαλω διπλωμα!αχ τι κουραγιο μου δινετε βρε κοριτσια!!!!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να βγαλω του χρονου διπλωμα αν θα εχουμε λεφτα.εδω που μενω ειναι ερημια.ενασ κεντρικος δρομος που οδηγει σε χωριο,τα αυτοκινητα τρεχουν,πολλα αδεσποτα σκυλια δε μπορω δηλαδη να το παω βολτα το μωρο.Ο αντρας μου δουλευει σε φαστ φουντ οποτε δουλευει και τα σαββατοκυριακα αλλα και να ειχαμε χρονο δεν εχουμε λεφτα για διακοπες και εκδρομες.και ειδικα τωρα που ειναι μικρο το μωρο και θελει καθε 4 ωρες να πινει γαλα δε μπορεις να το πας μακρυα.τιγρης εσυ μια χαρα βολευτηκες για τωρα θα ξεδωσεις λιγο!ελενη μαλλον εχεις δικιο.θελουμε απλα να ξεδωσουμε να πουμε μια κουβεντα με καποιον απλα η ολη κατασταση μας ζοριζει και δε σκεφτομαστε αυτο που πραγματικα χρειαζομαστε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Elenip δεν ξέρω αν διάβασες ολα τα μηνύματα μου, αλλά τα ίδια με εσένα λέω....

Η πρώτη μου ερώτηση ήταν ακριβώς αυτή: "γιατί να τους βοηθήσει η μαμα τους?" Απο ένα παιδί έχουν όχι 30...

 

Κι όταν αναφέρομαι στον άντρα τους και στη βοήθεια που οφείλει να προσφέρει, δεν εννοώ πως θα τον περιμένουν να γυρίσει σπίτι να τους βάλει σκούπα...αλλά να ασχοληθεί με το παιδί ΤΟΥ μια χαρά μπορεί...ώστε να κάνει η κοπέλα κάτι για τον εαυτό της....

 

Εδώ η κοπέλα γράφει πως ο άντρας της κοιμάται 9 ώρες,δουλεύει άλλες 9 και τις υπόλοιπες δεν κάνει τίποτα...σου φαίνεται δίκαιο εσένα;;;

 

Εσύ όπως λες...κούραση,κούραση,κούραση,κι ο άντρας ξεκούραση επειδή δούλευε 10 ώρες;;;

 

Αν κρατήσει το παιδί του δηλαδή για μια ώρα τι θα συμβεί;;;

Link to comment
Share on other sites

χαρα κιέγω αυτο λεω.επειδη εμενα ο αντρας παει στη δουλεια το απογευμα και γυρναει το βραδυχ δεν περιμενω ποιος ξερει τι.απλα θα ξυπνησει κανα 3 ωρες πριν παει στη δουλεια,και επειδη μολις εχει ξυπνησει λεει δε μπορει να κανει τιποτα (εκτος απο το να λερωσει) απλα μετα και το βραδυ ενω γυρναει στις 2.30 καθεται κανα 2-3 στο λαπτοπ με αποτελεσμα να κοιμαται πολυ αργα.γιάυτο και ξυπναει μετα πολυ αργα.και με το μωρο θα ασχοληθει λιγο,θα τον κρατησει ας πουμε 5-10 λεπτα ισα ισα να παω μια τουαλετα ή να βγω εξω να κανω ενα τσιγαρο ή να φαω.με το που θα γυρισω θα μου πει παρτον κουραστηκα.η θα τον ξαπλωσει στον καναπε και αυτος απο διπλα θα καθεται στο λαπτοπ.δηλαδη πολλες φορες επειδη βαριεται να τον κραταει τον ξαπλωνει,και το αφηνει το μωρο να γκρινιαζει για να κατσει στο λαπτοπ.υποτιθεται τον κραταει πεντε λεπτα να βγω να καπνισω κιέγω απο εξω ακουω το μωρο,αφηνω το τσιγαρο στη μεση για να μπω μεσα να δω γιατι γκρινιαζει και βλεπω τον αντρα μου να καθεται στο λαπτοπ και ουτε να το κοιταει το μωρο που ειναι ακριβως διπλα του και κλαιει.ετυχε σημερα ξυπνησε νωριτερα κατα τις 12,ποση ωρα ξοδεψε για να φαει,να καπνισει,να κατσει στο λαπτοπ,με το μωρο δηλαδη συνολικα κανα τεταρτο ασχοληθηκε.και τωρα ξαπλωσε παλι να κοιμηθει.Αντι να πει παμε μια βολτα με το μωρο που ειμαι κιέγω συνεχεια στο σπιτι προτιμαει να κοιμηθει για να ξυπνησει μιση ωρα πριν φυγει για τη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια , αν υπάρχουν παράπονα από τους συζύγους καλό είναι να κάνετε μια συζήτηση μαζί τους.Σίγουρα τα πράγματα αλλάζουν όταν έρχεται ένα μωρό αλλά δεν είναι κ τόσο τραγικά.Επίσης ,οι φίλες , μαμάδες , ξαδέρφες κλπ δεν έχουν καμία υποχρέωση βοήθειας. Για μένα το θέμα είναι να καταλάβει το ζευγάρι ότι αλλάζουν οι ισορροπίες με τα παιδιά κ χρειάζεται επαναπροσδιορισμός. Τώρα αν ο σύζυγος δεν κάνει τίποτα στο σπίτι , προφανώς το γνωρίζατε...όχι ότι για μένα αυτό είναι δικαιολογία.

 

Τι να πω....εμείς περάσαμε διαστήματα που δουλεύαμε κ οι 2 , που δεν δουλεύαμε κ οι 2 ή μόνο ο ένας.Πάντα ασχολούμασταν κ οι 2 με το παιδί.....κ τώρα που εγώ είμαι σπίτι , ο άντρας μου δουλεύει μακριά , λέιπει τουλάχιστον 10 ώρες την μέρα κ κάθε μέρα έρχεται κι αυτός στην παιδική χαρά ή τον πάει μονος του βόλτες.....είναι στον άνθρωπο, στις αντοχές κ πάνω απ όλα στην διάθεση του

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

χαρα κιέγω αυτο λεω.επειδη εμενα ο αντρας παει στη δουλεια το απογευμα και γυρναει το βραδυχ δεν περιμενω ποιος ξερει τι.απλα θα ξυπνησει κανα 3 ωρες πριν παει στη δουλεια,και επειδη μολις εχει ξυπνησει λεει δε μπορει να κανει τιποτα (εκτος απο το να λερωσει) απλα μετα και το βραδυ ενω γυρναει στις 2.30 καθεται κανα 2-3 στο λαπτοπ με αποτελεσμα να κοιμαται πολυ αργα.γιάυτο και ξυπναει μετα πολυ αργα.και με το μωρο θα ασχοληθει λιγο,θα τον κρατησει ας πουμε 5-10 λεπτα ισα ισα να παω μια τουαλετα ή να βγω εξω να κανω ενα τσιγαρο ή να φαω.με το που θα γυρισω θα μου πει παρτον κουραστηκα.η θα τον ξαπλωσει στον καναπε και αυτος απο διπλα θα καθεται στο λαπτοπ.δηλαδη πολλες φορες επειδη βαριεται να τον κραταει τον ξαπλωνει,και το αφηνει το μωρο να γκρινιαζει για να κατσει στο λαπτοπ.υποτιθεται τον κραταει πεντε λεπτα να βγω να καπνισω κιέγω απο εξω ακουω το μωρο,αφηνω το τσωθείιγαρο στη μεση για να μπω μεσα να δω γιατι γκρινιαζει και βλεπω τον αντρα μου να καθεται στο λαπτοπ και ουτε να το κοιταει το μωρο που ειναι ακριβως διπλα του και κλαιει.ετυχε σημερα ξυπνησε νωριτερα κατα τις 12,ποση ωρα ξοδεψε για να φαει,να καπνισει,να κατσει στο λαπτοπ,με το μωρο δηλαδη συνολικα κανα τεταρτο ασχοληθηκε.και τωρα ξαπλωσε παλι να κοιμηθει.Αντι να πει παμε μια βολτα με το μωρο που ειμαι κιέγω συνεχεια στο σπιτι προτιμαει να κοιμηθει για να ξυπνησει μιση ωρα πριν φυγει για τη δουλεια.

 

Αυτο ακριβώς θεωρώ άδικο elenip, πολύ άδικο...για να μην πω καμιά άλλη κουβέντα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω νομιζω ειναι στον ανθρωπο.ο αλλος και κουρασμενος να ειναι αμα ελειπε ολη μερα και ηθελε να περασει χρονο με το παιδι του θα το εκανε.καθομαι και διαβαζς εδω τωρα που λετε για τους αντρες σας οτι βοηθανε η οτι ασχολουνται με τα παιδια,συζητατε τα βρισκετε... και πραγματικα νιωθω πολυ ασχημα.γιατι απο μικρη αλλιως τα φανταζομουν τα πραγματα.δε λεω οτι θελω ολα να ειναι τελεια αυτο δε γινεται.ενω τον αγαπαω τον αντρα μου,και ενταξει μια ειμαστε ετσι μια αλλιως,δε νιωθω ευτυχισμενη...

Link to comment
Share on other sites

απλα καθομαι και σκεφτομαι οτι ισως καποια μερα αλλαξει η ωριμασει.παντως με το παιδι δεν εγινε κατι τετοιο.να φταιει η ηλικια του?γιατι ειναι 27. αλλα αν τα πραγματα συνεχιστουν ετσι ειλικρινα δε ξερω για ποσο καιρο μπορω να το αντεξω.ετσι κι'αλλιως και τωρα νιωθω σαν να μενω μονη μου.οταν τον βλεπω μονο για 2-3 ωρες τη μερα και πολλες φορες να μαλωνουμε...και μολισ συνειδιτοποιησα οτι εχω ξεχασει σχεδον ολες τις καλες μας στιγμες.λιγες εχω αμυδρα στο μυαλο μου.αλλα για τα αρνητικα μπορω να μιλαω μεχρι αυριο.δυστυχως τα αρνητικα δε ξεχνιουνται.

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω ειναι στον ανθρωπο.ο αλλος και κουρασμενος να ειναι αμα ελειπε ολη μερα και ηθελε να περασει χρονο με το παιδι του θα το εκανε.καθομαι και διαβαζς εδω τωρα που λετε για τους αντρες σας οτι βοηθανε η οτι ασχολουνται με τα παιδια,συζητατε τα βρισκετε... και πραγματικα νιωθω πολυ ασχημα.γιατι απο μικρη αλλιως τα φανταζομουν τα πραγματα.δε λεω οτι θελω ολα να ειναι τελεια αυτο δε γινεται.ενω τον αγαπαω τον αντρα μου,και ενταξει μια ειμαστε ετσι μια αλλιως,δε νιωθω ευτυχισμενη...

 

Εγω λεω να μιλησετε κ να του πεις τι σε ενοχλη!μηπως κ εσυ τον εβαλες λιγο στην ακρι λογω του μωρου?

Link to comment
Share on other sites

του εχω μιλησει πολλες φορες γιάυτο που μ'ενοχλουν.τον πρωτο καιρο ειναι η αληθεια οτι ναι αλλα οχι μονο λογο του μωρου.κυριως για ψυχολογικους λογους αλλα και λογο κουρασης.και στην εγκυμοσυνη δεν καναμε σχεδον καθολου σεξ αλλα τωρα σ'αυτον τον τομεα ειμαστε αρκετα καλα.ενταξει οχι οπως πριν αλλα καλα.αν σκεφτεις κιολας οτι οταν αυτος γυρναει σπιτι εγω κοιμαμαι και οτι πριν παει στη δουλεια συνηθως ειναι ξυπνιο το μωρο,δεν ειναι κατι που γινεται καθημερινα αλλα αναλογως.μπορει μια φορα τη βδομαδα,μπορει δυο μπορει και πεντε.δεν ειναι παντα το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

για ενα διαστημα εντωμεταξυ οι τσακωμοι ηταν τοσο συχνοι που καποιες φορες φταναμε καιστη βια(οχι κατι σοβαρο) αλλα τον τελευταιο καιρο ειναι πιο ηρεμα τα πραγματα. αν και στα λογια σχεδον συνεχεια λεει ακραια πραγματα.μεχρι και σημερα,γυρισε και ειπε οτι δεν αντεχει αλλο σάυτο το σπιτι και οτι θελει να φυγει.χωρις να γινει κατι.επειδη δεν ηθελε νάσχοληθει αλλο με το μωρο.πολυ συχνα λεει πραγματα τα οποια δε λεγονται,και ενω καθε φορα του λεω οτι με πληγωνουν μου λεει οτι τα λεει για πλακα κιέγω καθε φορα του λεω οτι η πλακα εχει και ορια αλλα δεν αλλαζει κατι παλι συνεχιζει να λεει ακριβως τα ιδια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γεια κ απο μένα.

Λοιπόν θα ήθελα να συμμετάσχω κι εγώ στο θέμα σας αν και εγώ βρίσκομαι στο αντίθετο άκρο με εσάς.

Εμείς μένουμε όλοι με τους γονείς μ και τα αδέρφια μου. Σύνολο 9 άτομα. Όπως γνωρίζεται έχω διδυμα, 2μιση ετων τώρα που ακόμα δεν περπατούν λόγω προωρότητας και ότι έφερε αυτή μαζί της.... Έχω βοήθεια απ'την μάνα μου κι απ'τις αδερφές μου όσην δεν φαντάζεστε..... Κάποτε έχω και λίγη απ'την πεθερά μου, αν και αποφεύγω τις σχέσεις μαζί της γιατί με έχει πληγώσει πολύ στο παρελθόν και αν και δηλώνει μετανοημένη, ο ουρά του σκύλλου δεν ισιώνει που λέμε και δω στην Κύπρο, τέσπα αυτό είναι άλλο θέμα... Εγώ λόγω των μωρων δεν μπορω να δουλεψω, ο άντρας μου δουλεύει πολιτικός μηχανικός 7.30 το πρωί και γυρνάει μετά τις 7 το απόγευμα στο σπίτι. Δουλεύει υπερωρίες για να μπορούμε να πληρώνουμε 400ευρω το μήνα φυσιοθεραπείες των μωρών, γιατί στο δημόσιο μας σταμάτησαν λόγω έλλειψης χρόνου..... και ουτε λαμβανω δημοσιο βοηθημα τωρα περιμενω να μου απαντησουν αν δικαιουμαστε. Τον βλέπω 2-3 ώρες την ημέρα και εννοείτε ότι από δουλειές και τέτοια δεν έχουμε θέμα γιατί είμαστε 4 γυναίκες στο σπίτι, αλλά όταν σχολάσει,παίζει με τα μωρά μας, κι αυτά μόλις τον δουν τρελαίνονται απ'την χαρά τους..... Αλλά ως εκεί. Δεν έχω κι εγώ απαιτήσεις γιατί είναι και τόσες ώρες που δουλεύει, είναι που είναι κι ευαίσθητος σωματικά, σχολάει βλέπει λίγο τα μωρά και πέφτει....

Να ξέρετε όμως πως σας ζηλεύω όλες σας που μένετε μόνες σας, που έχετε τον δικό σας χώρο και κάνετε ότι θέλετε, χωρίς να σημαίνει ότι εμένα μου απαγορεύει κάτι κάποιος εδώ που μένω, αλλά λόγω του προβλήματος των μωρών μου δεν μπορούμε να ενοικιάσουμε ένα διαμερισματακι να μείνουμε μόνοι μας. Αν ήταν καλά τα μωρά μου και περπατούσαν, θα ενοικίαζα 1000% κι ας ήμουν μόνη μου με δύο μωρά στο σπίτι.. Κορίτσια άμαν τα μωρά έχουν την υγεία τους πραγματικά τι άλλον να θέλουμε? Κι εγώ θα πάω ταξίδι με τον άντρα μου το 15αυγουστο και τα μωρα θα τα προσέχει η μάνα μου αλλά και πάλι όση βοήθεια κι αν εχω, τα μωρα μου δεν περπατουν. Και δεν ξερετε ποσο κουραστικο μου ειναι. Γιατι τις κουβαλω πανω μου. Και δεν μπορώ να τις στειλω σχολειο γιατι δεν περπατουν κ οχι μονο αυτο, καθε μερα πηγαινουμε φυσιοθεραπεια, εργοθεραπεια, και υδροθεραεια. Και δεν ειμαι κι εγω καμια δυνατή. 54κιλά με το ζορι είμαι και ειμαι 1.73. Που θα επρεπε να ημουν 65. Εγω παρακαλω τον Θεό μερα νυχτα να περπατησουν να μεινουμε μονοι μας.... Είστε τυχερες κι ας μην το καταλαμβαίνεται. Αλλον να μενεις μονος σου, να πεις μια κουβεντα παραπανω οταν έχεις νευρα, να τσακωθείς, να φωναξεις, να εκτονωθεις, να κλαψεις.... Και η ταπεινη μου γνωμη, όταν έχεις 1 μωρο ειναι σαν να μην εχεις κανενα. Χωρις να θέλω να θείξω ΚΑΜΙΑ γιατι δεν εχουμε όλες τις ιδιες αντοχες. Όταν γεννησα, στα 21 μου, ήμουν μονη εντελως σπιτι με 2 μωρα, γιατι όλοι δουλευαν. Και οι υπολοιποι σχολειο. Μεχρι τις 3 το απογευμα, ταϊζα 2 μωρα μονη μου, μαγειρευα, έπλενα, σιδερωνα..... και τα καταφερνα μια χαρα. Υπομονη θελει κορίτσια. ΥΠΟΜΟΝΗ

Σόρυ ξεφυγα απτο θεμα...αλλα αμαν υπαρχει υγεια και αγαπη ολα γινονται. Και θεληση!

Link to comment
Share on other sites

mytwinsroses ευχομαι ολα να πανε καλα με τα παιδακια σου!ο δικος μου τςρα ειναι 3μιση μηνων και μετα τον εκτο μπορει να χρειαστει και αυτος φυσιοθεραπεια και προτιμω να μην το σκεφτομαι γιατι στενοχωριεμαι.σιγουρα ειναι κουραστικο να εισαι συνεχεια με καποιον οπως ειναι και κουραστικο να ειναι συνεχεια μονη σου. το καλυτερο ειναι να μπορεις να τα εχεις και τα δυο στο βαθμο που θελεις.και δεν εχω παρεα στο βαθμο που θελω και αυτο με ριχνει πολυ ψυχολογικα. αλλα και ο καθενας εχει διαφορετικες αναγκες πανω σ'αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Πατριδα καλησπερα!εχω καταγωγη απο κυπρο η μητερα μουγεννηθηκε αμμωχοστο εκει ειναι ολοι οι δικοι μας!σε καταλαβενω κ εμενα ο ηρωας μου γεννηθηκε 25 εβδ!κανουμε φυσιοθεραπειες κ εμεις!μην φοβασαι ολα οκ θα πανε τα προωρα μωρα ειναι αγωνιστες απο την μερα που ερχονται στην ζωη!συνεχιζουν κ μετα κ φτανουν στην αφετερια!λιγο καθυστεριμενα αλλα φτανουν!!!!!ευχομαι κοριτσι μου που ειμαι σιγουρι δηλ συντομαι να τρεχουν τα θαυματακια σου!να πατε μονοι να μεινετε!!!!!!κ ολα να μεινουν φωλιασμενα στην καρδια!!!!!!αγωνιστριες ειναι κ οι προωρομανουλες!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

για ενα διαστημα εντωμεταξυ οι τσακωμοι ηταν τοσο συχνοι που καποιες φορες φταναμε καιστη βια(οχι κατι σοβαρο) αλλα τον τελευταιο καιρο ειναι πιο ηρεμα τα πραγματα. αν και στα λογια σχεδον συνεχεια λεει ακραια πραγματα.μεχρι και σημερα,γυρισε και ειπε οτι δεν αντεχει αλλο σάυτο το σπιτι και οτι θελει να φυγει.χωρις να γινει κατι.επειδη δεν ηθελε νάσχοληθει αλλο με το μωρο.πολυ συχνα λεει πραγματα τα οποια δε λεγονται,και ενω καθε φορα του λεω οτι με πληγωνουν μου λεει οτι τα λεει για πλακα κιέγω καθε φορα του λεω οτι η πλακα εχει και ορια αλλα δεν αλλαζει κατι παλι συνεχιζει να λεει ακριβως τα ιδια πραγματα.

 

Κουλα να σε ρωτησω κοριτσι μου η μητερα σου γιατι δεν ερχετε?κ κατι αλλο το μωρουλι ειναι μικρο ακομα πινει γαλατακι κ κοιματε!απο το πρωι που ξυπνας πως περνας την μερασου?

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα...γιατι ειναι στον κοσμο της.ας μην το ανοιξω καλυτερα αυτο το θεμα.περναει δευτερη εφηβια και γενικα οτι να΄ναι.Το μωρο πλεον μενει σιγουρα δυο ωρες ξυπνιο.τις περισσοτερες φορες κοιμαται για κανα μισαωρο με μια ωρα το πολυ.ευτυχως αρχισε λιγο να κοιμαται και τα βραδια (οχι καθε μερα αλλα ενταξει).το πρωοι θα με ξυπνησει τμ μωρο θα το ταισω θα περιμενω να ρευτει κτλ οταν κοιμαται τρωω πας τουαλετα κανω κανα τσιγαρο και στο λαπτοπ.οταν ξυπνησει τα ιδια απο την αρχη μεχρι τ βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...