Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2,5 χρονων και δεν μιλαει!


Recommended Posts

Σορυ δεν συμφωνω καθολου με τον δικό σου - εμείς έχουνε κανει και τα δυο by the way

Όπως είπα η λογοθεραπεια σε αυτη την ηλικία ειναι για το πως του μιλάς εσύ σαν γονιός! Αν του μιλάς όπως μιλάς στον άντρα σου το παιδί δεν θα τα πιάσει! Αν δεν μιλάει καθολου τότε χρησιμοποιείς μια λέξη μονο... Μιλάς διαφορετικά οταν τον ντυνεις οταν τον ταΐζεις οταν τον βάζεις στο αυτοκίνητο οταν παίζεις μαζι του και οταν εισαι εξω

Ειναι πολυ κρίμα να χάσει τόσους σημαντικούς μηνες της ζωής του τωρα που ειναι μικρο χωρις σωστή καθοδήγηση

Μια επίσκεψη μονο και θα βοηθούσε πολυ

 

Για κοιτά και εδω, είχα γράψει συνοπτικά πως πρεπει να μιλάμε σύμφωνα με λογοθεραπεια που κάναμε κλπ

Σου δίνει και μια ιδεα

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19507

#770

Θα το κοιταξω και για την λογοθεραπεια το ειχα στο μυαλο μου ετσι κι αλλιως...απλα δεν νομιζω οτι απο οικονομικης αποψης θα καταφερω να κανω και τα 2 ταυτοχρονα! Αρα με ποιο πρεπει να ξεκινησω κατα τη γνωμη σου εσυ που εχεις κανει και τα 2? Παντως δεν ειναι οτι δεν του μιλαμε εγω για το καθε τι του λεω για παραδειγμα "τωρα θα κανουμε αυτο" η την ωρα που κοιταμε ενα βιβλιο του ονοματιζω τα αντικειμενα στις εικονες..απο κει και περα εννοειται οτι δεν εχω τις γνωσεις που εχει καποιος ειδικος...αλλα το ποιο σημαντικο μου προβλημα ειναι οτι οσες φορες και αν εχω προσπαθησει να κατσω να παιξω μαζι του και να του λεω λεξουλες μετα απο 5 λεπτα χανει το ενδιαφερον του, σηκωνεται και αρχιζει να τρεχει πανω κατω και αν επιμεινω στο να παιξουμε διαμαρτυρεται και με σπρωχνει με τα χερακια του να φυγω απο το δωματιο για να κανει τα δικα του! Αν δεν λυσω αυτο το θεμα της συγκεντρωσης πως να κανω τα υπολοιπα? Δεν μπορει να συγκεντρωθει σε κατι συγκεκριμενο για πανω απο 5-10 λεπτα! Δηλαδη αυτο που γραφεις στο ποστ που μου ειπες να διαβασω "να τον βαλω να κατσει ηρεμα στο πατωμα οταν παιζουμε και οχι να τρεχει περα δωθε" ακομα δεν το εχω καταφερει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πάντως ο γιατρος δεν σας καθυσηχασε...σας προτεινε εργοθεραπειες ασχέτως αν δεν έβαλε συγκεκριμενη διαγνωση για το παιδι...εσυ αποφασισες να περιμενεις 'μπας και παρει μπρος"...όσο πιο πρωιμη , .ομως, είναι η παρεμβαση τοσο καλύτερα τα αποτελέσματα...εγω θα προτεινα να ξεκινήσετε οπωσδήποτε εργοθεραπεια αμέσως και γιατι όχι και λογοθεραπεία όπως είπε η Babycute...είναι θετικο ότι παίζει με τα ξαδελφακια του...με λίγη βοηθεια ίσως το παιδι έχει μεγαλη διαφορά...μην το καθυστερείς άλλο...!!

Το ιδιο μας ειπε και ο γιατρος οτι οσο πιο πρωιμη η παρεμβαση τοσο καλυτερα..και ασχετα με το αν εχει καποιο προβλημα η οχι ειναι πισω σε σχεση με τα περισσοτερα παιδακια της ηλικιας του αρα αυτες οι θεραπειες μονο καλο μπορουν να του κανουν..μας ειπε επισης συγκεκριμενα οτι "το παιδι μπορει να μιλησει και θα μιλησει"..τι να πω μαλλον λαθος που περιμενα και δεν τον πηγα κατευθειαν αλλα περιμενα εστω οτι με την δικη μας βοηθεια θα εχει μια μικρη εξελιξη ολους αυτους τους μηνες...αλλα απο τη στιγμη που βλεπω οτι η διαφορα ειναι ελαχιστη δεν εχω αλλη λυση..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα 5 λεπτά δεν ειναι άσχημα... Ο δικός μου καθόταν 1!!! Τωρα κάθεται μισή ώρα το λιγότερο αλλα λόγω αλλαγής δίαιτας !!

 

Ναι κανε την έργο θεραπεία που σου ειπε ο δικός σου, και αν μπορεις κανε μονο μια λογοθεραπεια να σου πει τα βασικά! Και μην του λες πολλά, όπως είπα στο άλλο ποστ μια λέξη μονο! Αυτοκίνητο, τρένο κλπ

Οταν λεει αυτά πας στις δυο λέξεις και μετά στα ρήματα....

Και οταν κανεις blow the bubbles για πχ, καντο μονο αν κάτσει στο πάτωμα αλλιώς τιποτα - αυτο εννοουσα πριν.... Αλλα καλώς η κακώς δεν θα σου κρυψώ οτι ο δικός μου το πέτυχε αυτο μονο οταν κάναμε gluten free!

 

Εμάς προσωπικά οι έργο θεραπείες δεν μας βοήθησαν αλλα έχουν βοηθήσει κόσμο!

Λαβέ υπόψη αου οτι η στάνταρ ιατρική πιστεύει σε έργο θεραπείες λογοθεραπειες κλπ αλλα η εναλλακτική ιατρική πιστεύει σε συμπληρώματα και δίαιτες οποτε σιγουρα θα βρεις γιατρούς να το αμφισβητήσουν

Αν και μια κοπέλα απο εδω που το παιδάκι της ηταν μάλιστα αυτιστικο της είπαν στο Παιδων να κόψει ψωμί γάλα και είχε τέτοια ανάπτυξη το μικρο μέχρι και οι γιατροί τα παίξαν!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα 5 λεπτά δεν ειναι άσχημα... Ο δικός μου καθόταν 1!!! Τωρα κάθεται μισή ώρα το λιγότερο αλλα λόγω αλλαγής δίαιτας !!

 

Ναι κανε την έργο θεραπεία που σου ειπε ο δικός σου, και αν μπορεις κανε μονο μια λογοθεραπεια να σου πει τα βασικά! Και μην του λες πολλά, όπως είπα στο άλλο ποστ μια λέξη μονο! Αυτοκίνητο, τρένο κλπ

Οταν λεει αυτά πας στις δυο λέξεις και μετά στα ρήματα....

Και οταν κανεις blow the bubbles για πχ, καντο μονο αν κάτσει στο πάτωμα αλλιώς τιποτα - αυτο εννοουσα πριν.... Αλλα καλώς η κακώς δεν θα σου κρυψώ οτι ο δικός μου το πέτυχε αυτο μονο οταν κάναμε gluten free!

 

Εμάς προσωπικά οι έργο θεραπείες δεν μας βοήθησαν αλλα έχουν βοηθήσει κόσμο!

Λαβέ υπόψη αου οτι η στάνταρ ιατρική πιστεύει σε έργο θεραπείες λογοθεραπειες κλπ αλλα η εναλλακτική ιατρική πιστεύει σε συμπληρώματα και δίαιτες οποτε σιγουρα θα βρεις γιατρούς να το αμφισβητήσουν

Αν και μια κοπέλα απο εδω που το παιδάκι της ηταν μάλιστα αυτιστικο της είπαν στο Παιδων να κόψει ψωμί γάλα και είχε τέτοια ανάπτυξη το μικρο μέχρι και οι γιατροί τα παίξαν!!

Εδω και 3 μερες του δινω γαλα απο αμυγδαλο αλλα επειδη το θελει και δεν το θελει αναγκαστικα του δινω και κατσικισιο το οποιο ναι μεν εχει και αυτο καζεινη αλλα σε πολυ ελαχιστη ποσοτητα..χθες λοιπον προσεξα οτι ξαφνικα σταματησε να τρεχει πανω κατω ηταν καπως πιο ηρεμος στις κινησεις του και μου εφερε και κατι παιχνιδακια του κι εκατσε διπλα μου να παιξουμε...κατι το οποιο δεν εχει κανει σχεδον ποτε!!! η ειναι η ιδεα μου η οντως το αγελαδινο γαλα του κανει κακο!! Οσο γι αυτο που λες για τους γιατρους το φανταζομαι οτι αν ρωτησω την παιδιατρο μπορει να μην συμφωνησει αλλα ετσι και δω εγω βελτιωση στο παιδι σιγα μην ακουσω την παιδιατρο! στο κατω κατω δεν προκειται να παθει κατι κακο με το να μην πινει αγελαδινο γαλα...

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 3 μερες του δινω γαλα απο αμυγδαλο αλλα επειδη το θελει και δεν το θελει αναγκαστικα του δινω και κατσικισιο το οποιο ναι μεν εχει και αυτο καζεινη αλλα σε πολυ ελαχιστη ποσοτητα..χθες λοιπον προσεξα οτι ξαφνικα σταματησε να τρεχει πανω κατω ηταν καπως πιο ηρεμος στις κινησεις του και μου εφερε και κατι παιχνιδακια του κι εκατσε διπλα μου να παιξουμε...κατι το οποιο δεν εχει κανει σχεδον ποτε!!! η ειναι η ιδεα μου η οντως το αγελαδινο γαλα του κανει κακο!! Οσο γι αυτο που λες για τους γιατρους το φανταζομαι οτι αν ρωτησω την παιδιατρο μπορει να μην συμφωνησει αλλα ετσι και δω εγω βελτιωση στο παιδι σιγα μην ακουσω την παιδιατρο! στο κατω κατω δεν προκειται να παθει κατι κακο με το να μην πινει αγελαδινο γαλα...

 

Έλα μπράβο πολυ το χάρηκα.. Σκέψου να σταματήσεις εντελώς την γλουτενη τι πρόοδο θα δεις

Δεν το ξερα αυτο για το κατσικίσιο, δεν μυρίζει περίεργα;

Εγω του δίνω μισο αγελαδινο μισο καρύδα αλλα δίνω και ενζυμο που σπαει την καζεινη....

 

Μπράβο τελεια νέα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδω και 3 μερες του δινω γαλα απο αμυγδαλο αλλα επειδη το θελει και δεν το θελει αναγκαστικα του δινω και κατσικισιο το οποιο ναι μεν εχει και αυτο καζεινη αλλα σε πολυ ελαχιστη ποσοτητα..χθες λοιπον προσεξα οτι ξαφνικα σταματησε να τρεχει πανω κατω ηταν καπως πιο ηρεμος στις κινησεις του και μου εφερε και κατι παιχνιδακια του κι εκατσε διπλα μου να παιξουμε...κατι το οποιο δεν εχει κανει σχεδον ποτε!!! η ειναι η ιδεα μου η οντως το αγελαδινο γαλα του κανει κακο!! Οσο γι αυτο που λες για τους γιατρους το φανταζομαι οτι αν ρωτησω την παιδιατρο μπορει να μην συμφωνησει αλλα ετσι και δω εγω βελτιωση στο παιδι σιγα μην ακουσω την παιδιατρο! στο κατω κατω δεν προκειται να παθει κατι κακο με το να μην πινει αγελαδινο γαλα...

 

το κατσικίσιο γάλα συμβάλει στην γρηγορότερη πνευματική ανάπτυξη των παιδιών απ' ότι το αγελαδινό, αυτό το είχα ξανακούσει. την καζεΐνη δεν ήξερα αλλά θα την ψάξω. επίσης γνωρίζω πως στην πνευματική ανάπτυξη βοηθάει και το κακάο σαν διεγερτικό που είναι.

 

όσο για το θέμα, γνωρίζω απλά πως οι μαμάδες που έχουν αγόρια πρέπει να κάνουν λίγη περισσότερη υπομονή απ' τις κοριτσομάνες. επίσης απ' αυτά που βλέπω κι ακούω, τα παιδιά που είναι ζωηρά μιλάνε πιο αργά απ' τα ήσυχα.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Έλα μπράβο πολυ το χάρηκα.. Σκέψου να σταματήσεις εντελώς την γλουτενη τι πρόοδο θα δεις

Δεν το ξερα αυτο για το κατσικίσιο, δεν μυρίζει περίεργα;

Εγω του δίνω μισο αγελαδινο μισο καρύδα αλλα δίνω και ενζυμο που σπαει την καζεινη....

 

Μπράβο τελεια νέα!

Aυτο το ενζυμο το ζητας στο φαρμακειο? και αν ναι πως το λενε? Το κατσικισιο εχει πιο ωραια γευση απο το φρεσκο αγελαδινο και μοιαζει περισσοτερο στην γευση με το noulac και τα υπολοιπα παιδικα γαλατα...μηπως να το δοκιμασεις κι εσυ? Σε σχεση με το αγελαδινο εννοειται οτι ειναι καλυτερο γιατι περιεχει μονο ιχνη καζεινης και ειναι και πιο ευπεπτο..ετσι διαβασα τουλαχιστον! Εμενα δεν μου μυριζει παντως..αφου αρχισα κι εγω να το πινω :lol: Το γαλα καρυδας δεν του αρεσει με τιποτα το αμυγδαλου ειναι πιο νοστιμο και μπορεις να του βαλεις και σιροπι αγαυης μεσα για να ειναι λιγο πιο γλυκο και να το πινει ευκολοτερα(το σιροπι αυτο ειναι φυτικο και θα το βρεις σε καταστηματα με βιολογικα προιοντα)

Link to comment
Share on other sites

το κατσικίσιο γάλα συμβάλει στην γρηγορότερη πνευματική ανάπτυξη των παιδιών απ' ότι το αγελαδινό, αυτό το είχα ξανακούσει. την καζεΐνη δεν ήξερα αλλά θα την ψάξω. επίσης γνωρίζω πως στην πνευματική ανάπτυξη βοηθάει και το κακάο σαν διεγερτικό που είναι.

 

όσο για το θέμα, γνωρίζω απλά πως οι μαμάδες που έχουν αγόρια πρέπει να κάνουν λίγη περισσότερη υπομονή απ' τις κοριτσομάνες. επίσης απ' αυτά που βλέπω κι ακούω, τα παιδιά που είναι ζωηρά μιλάνε πιο αργά απ' τα ήσυχα.

αν διαβασεις ολα τα μυνηματα δεν ειναι μονο η ομιλια που με ανησυχει ειναι και αλλα πραγματα στη συμπεριφορα του γενικα...τωρα οσο για την καζεινη αμα γραψεις στο google "καζεινη και αυτισμος" θα βρεις ενα σωρο πραγματα να διαβασεις γι αυτο το θεμα..ευτυχως που στην σημερινη εποχη εχουμε το ιντερνετ και ενημερωνομαστε για καποια πραγματα..γιατι αν περιμεναμε να τα μαθουμε απο την τηλεοραση σωθηκαμε!

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το ενζυμο το ζητας στο φαρμακειο? και αν ναι πως το λενε? Το κατσικισιο εχει πιο ωραια γευση απο το φρεσκο αγελαδινο και μοιαζει περισσοτερο στην γευση με το noulac και τα υπολοιπα παιδικα γαλατα...μηπως να το δοκιμασεις κι εσυ? Σε σχεση με το αγελαδινο εννοειται οτι ειναι καλυτερο γιατι περιεχει μονο ιχνη καζεινης και ειναι και πιο ευπεπτο..ετσι διαβασα τουλαχιστον! Εμενα δεν μου μυριζει παντως..αφου αρχισα κι εγω να το πινω :lol: Το γαλα καρυδας δεν του αρεσει με τιποτα το αμυγδαλου ειναι πιο νοστιμο και μπορεις να του βαλεις και σιροπι αγαυης μεσα για να ειναι λιγο πιο γλυκο και να το πινει ευκολοτερα(το σιροπι αυτο ειναι φυτικο και θα το βρεις σε καταστηματα με βιολογικα προιοντα)

 

Εχει ενζυμα και στο φαρμακείο αλλα δεν θες οτιδήποτε θες αυτά που έχουν DPP IV activity.. Έρευνες μεταξύ ενζύμων δείξανε οτι το ensymedica gluten ease DPP IV είχε τα καλυτερα αποτελέσματα - ο γιατρος μου ειναι ποκυ των ενζύμων αλλα ρωτα και τον δικός σου να δούμε τι θα πει.. Αν πει οχι, ειναι ενδιαφέρον να δούνε γιατι! Το πήρα απο αμαζον δυστυχώς αλλα το βρίσκεις και αλλού online

Το κρατάς σε δροσερό μέρος και το δινεις με το φαγητό (αμεςως που φα φαει μην περιμένεις πολυ- ανοίγεις την κάψουλα και βάζεις το περιεχόμενο σε γιαούρτι η νερο).... Λοιπόν τον πηγα σήμερα στην παιδίατρο και η γυναικα δεν πίστευε πρόοδο σε ομιλία , pretend play, και διαθεςη οποτε μου ειπε να συνεχίσω

 

Θα δοκιμάσω και το κατσικίσιο, να σαι καλα..τι ειναι αυτο το συροπι; Ειναι το algarve?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχει ενζυμα και στο φαρμακείο αλλα δεν θες οτιδήποτε θες αυτά που έχουν DPP IV activity.. Έρευνες μεταξύ ενζύμων δείξανε οτι το ensymedica gluten ease DPP IV είχε τα καλυτερα αποτελέσματα - ο γιατρος μου ειναι ποκυ των ενζύμων αλλα ρωτα και τον δικός σου να δούμε τι θα πει.. Αν πει οχι, ειναι ενδιαφέρον να δούνε γιατι! Το πήρα απο αμαζον δυστυχώς αλλα το βρίσκεις και αλλού online

Το κρατάς σε δροσερό μέρος και το δινεις με το φαγητό (αμεςως που φα φαει μην περιμένεις πολυ- ανοίγεις την κάψουλα και βάζεις το περιεχόμενο σε γιαούρτι η νερο).... Λοιπόν τον πηγα σήμερα στην παιδίατρο και η γυναικα δεν πίστευε πρόοδο σε ομιλία , pretend play, και διαθεςη οποτε μου ειπε να συνεχίσω

 

Θα δοκιμάσω και το κατσικίσιο, να σαι καλα..τι ειναι αυτο το συροπι; Ειναι το algarve?

Το σιροπι αυτο ειναι φτιαγμενο απο ενα ειδος φυτου,σε οποιο καταστημα με βιολογικα τροφιμα και να πας αν ζητησεις σιροπι αγαυης ολα εχουν! Δες αυτο http://www.bioshop.gr/siropi-agauis-naturgreen.html γραφει και τι ακριβως ειναι το σιροπι.Χαιρομαι πολυ που ειχες τετοια εξελιξη με τον μικρο σου!Θα ρωτησω κι εγω την παιδιατρο για το ενζημο και βλεπουμε..
Link to comment
Share on other sites

Το σιροπι αυτο ειναι φτιαγμενο απο ενα ειδος φυτου,σε οποιο καταστημα με βιολογικα τροφιμα και να πας αν ζητησεις σιροπι αγαυης ολα εχουν! Δες αυτο http://www.bioshop.gr/siropi-agauis-naturgreen.html γραφει και τι ακριβως ειναι το σιροπι.Χαιρομαι πολυ που ειχες τετοια εξελιξη με τον μικρο σου!Θα ρωτησω κι εγω την παιδιατρο για το ενζημο και βλεπουμε..

 

Να σαι καλα μπεμπα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...