Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο άντρας σας συμμετέχει στη φροντίδα-ανατροφή των παιδιών;


kasia

Ο άντρας σας συμμετέχει στη φροντίδα-ανατροφή των παιδιών;  

1.537

  1. 1. Ο άντρας σας συμμετέχει στη φροντίδα-ανατροφή των παιδιών;

    • α) ναι συμμετέχει εξίσου με μένα στα πάντα
      666
    • β) συμμετέχει σε ορισμένα πράγματα ή κάποιες φορές
      638
    • γ) δεν συμμετέχει καθόλου γιατί θεωρεί ότι είναι γυναικεία υπόθεση
      63
    • δ) θέλει να συμμετέχει αλλά δεν τον αφήνω εγώ
      4


Recommended Posts

Συγνώμη αλλά τα παιδιά είναι και του άντρα!!!!!

Επειδή είμαι άντρας είμαι απόλυτος σε αυτό: Όποιος δεν συμμετέχει στην ανατροφή και φροντίδα των παιδιών του είναι απλά γαϊδούρι. Δεν είναι κούκλες τα παιδιά. Αν δεν μπορούσε να συμμετέχει να μην τα έκανε.

Ακούω άλλους άντρες που λένε ότι δεν μπορουν να ξυπνήσουν το βράδυ, ή συχαίνονται να αλλάξουν την πάνα κτλ. Δηλαδή η γυναίκα τι είναι η δούλα τους ;

 

Ειλικρινά εκπλήσομαι που στο 2011 οι γυναίκες ανέχεστε τέτοιες συμπεριφορές από τους άντρες. Είναι υποκριτικό να μάχονται οι γυναίκες για ισότητα κτλ, αλλά να ανέχονται οι άντρες τους να είναι ακόμη πασάδες.

 

και κάτι ακόμη. Η δουλειά δεν είναι δικαιολογία για έναν άντρα στο να μην συμμετέχει, είναι πρόφαση.

 

Επίσης δεν υπάρχει "δεν μπορω", υπάρχει μόνο "δεν θέλω"

 

 

Το βρίσκω αστείο που μιλάς εν ονόματι όλων των αντρών. Ηρέμησε λίγο. Λέγε τα δικά σου και ασε τις γενικεύσεις.

 

Στο θέμα μας. Το θεωρώ αυτονόητο να συμμετάσχει ο άντρας αλλά από την άλλη δεν έχει νόημα να κάθεται κανείς με το σταγονόμετρο να μετράει τη συμμετοχή του καθένα. Τα κάνω όλα φυσικά :P

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 325
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε δουλειές του σπιτιού γιοκ, ούτε ένα ποτήρι δεν πλένει. Τα παιδιά: Kάνει μπάνιο, αλλάζει, ξεσκατίζει, φτιάχνει γάλα, παίζει, βγάζει καμιά βόλτα, σηκώνεται όταν είναι άρρωστα. Δεν με νοιάζει που δεν βοηθάει στο σπίτι, αρκεί που ασχολείται με τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ μου τον καπαρωσαν απο οταν ηταν δυο μηνων :lol::lol::lol::lol:

 

και μαλιστα μια 4 μηνες πιο μεγαλη :lol::lol::lol::lol:

 

το κοβω εδω πριν μας κραξουν. να μας ζησουν. ολα τα μωρακια να ειναι γερά !!!!!!!!!

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

αχ μου τον καπαρωσαν απο οταν ηταν δυο μηνων :lol::lol::lol::lol:

 

και μαλιστα μια 4 μηνες πιο μεγαλη :lol::lol::lol::lol:

 

το κοβω εδω πριν μας κραξουν. να μας ζησουν. ολα τα μωρακια να ειναι γερά !!!!!!!!!

 

 

Δεν το γλυτώνετε δηλαδη...η γριά η κότα έχει το ζουμί!!

Φιλια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν βοηθαει πουθενα. ουτε στο σπιτι ουτε στο παιδι

 

χα χα και δεν τον ζαλίζεις? εγώ τη γκρίνια μου την έχω άμα μπουχτίσω κ δεν προλαβαίνω να αναπνέω...

h9mbp2.png

 

ΘΗΛΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

με το ζορι παντρεια δεν γινεται

 

και για τις δουλειες δεν με νοιαζει

αυτο που φοβαμαι ειναι οτι το παιδι καποια στιγμη θα παψει να του δινει σημασια. του χω εξηγησει τον κινδυνο. ευχομαι να μην βγω αληθινη. γιατι τοτε θα μετανιωσει και θα ειναι αργα

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

ΤΑΖ μου θα θελα να σου ρωτησω κατι δηλαδη και με ολο το θαρρος . Εφοσον δεν ασχολειτε ουτε με το σπιτι ουτε καν με το δικο του παιδι , αισθανεσαι καλα μαζι του ? δηλαδη εννοω νοιωθεις οτι τον αγαπας και τετοια ? γιατι προσωπικα εγω θα χωριζα και δεν λεω μεγαλες κουβεντες , γιατι δεν θεωρω καν βοηθεια ολο αυτο , το θεωρω υποχρεωση απεναντι στο σπιτι που καθεται και εκεινος και βρωμιζει και εκεινος και ΕΝΝΟΕΙΤΕ υποχρεωση του απεναντι στα παιδια του να ειναι το ιδιο πατερας οσο εγω μαμα . Τοτε για πιο λογο δηλαδη εκανες το παιδι μεσα στη σχεση ? αφου θα το μεγαλωνες μονη σου ετσι και αλλιως δηλαδη ποιο το νοημα να εχεις και τον αλλο διπλα σοθυ να σε εκνευριζει και να βρωμιζει παραπανω . Μιλαω αρκετα απολυτα ε ? δυστηχως ή ευτυχως ειμαι πολυ απολυτη σε τετοια θεμματα . Το λεω και το 3αναλεω οτι τον αντρα μου τον αγαπησα και τον λατρεψα οταν ειδα ποσο τελειος πατερας ειναι με τα παιδια μας και πως ξενυχτουσε και ξενυχταει ακομα και πως με στηριζε το πρωτο διαστημα και με στηριζει ακομα δηλαδη . Αμα δεν ηταν ολα αυτα θα με ειχε ξενερωσει οποτε και δεν μεναμε μαζι .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ τυχερή! Ο άντρας μου με βοηθάει και με το παιδί και με τις δουλειές του σπιτιού. Αλλά εγώ γκρινιάζω πολλές φορές μαζί του, γιατί αγχώνομαι με το παραμικρό. Λάθος μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

viki35 τωρα το ειδα το ποστ σου

 

κοιταξε πως εχουν τα πραγματα. ο αντρας μου δεν βοηθαει στις δουλειες. καποιες φορες μπορει να παει για ψωνια ή να κανει μαστορεματα που δεν μπορω εγω. μεχρι εκει. οποτε για μενα ειναι σαν να μην βοηθαει. ισως το εθεσα λιγο απολυτα αλλά ετσι το βλεπω.

 

οσο αφορα το παιδι, δεν ειναι αδιαφορος προς το παιδι. και θα παιξει μαζι του και το αγαπαει και το προσεχει. απλά δεν με βοηθαει στην καθημερινοτητα του. μπανιο, φαγητο, αλλαγμα, ντυσιμο. ισχυει αυτο που ειπα και για τις δουλειες. ισως θεωρει οτι αυτα που κανει αρκουν. μπορει και να αρκουν, επειδη εγω δεν δουελευω ενω αυτος δουλευει. απλα θεωρω οτι θα μπορουσε να προσφερει και παραπανω

 

edit επειδη μπορει να ακουστω υπερβολικη με αυτα που εγραψα, θελω να πω οτι αν με βοηθουσε περισσοτερο θα ειχαμε περισσοτερο ελευθερο χρονο για να αφιερωσουμε ολοι σε ολους. αυτ οεννοω

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα το α και το ποσο χαιρομαι οτι αυτη η απαντηση ειναι η επικρατεστερη δεν λεγεται!!! Ειμαστε σε καλο δρομο !!!

Ο αντρουλης μου τα κανει ολα !! το μονο που δεν που δεν μπορουσε να κανει ηταν να θηλαζει, και οταν θηλαζαμε με παρακαλουσε να βγαλω με το θηλαστρο για να δωσει και αυτος στην μικρη μας! :)

Την κανει μονο αυτος μπανιο, την αλλαζει , ξυπναει τα βραδυα, την ταιζει !!!

Με το μαγειρεμα δεν τα παει πολυ καλα αλλα αν χρειαστει το κανει και αυτο!

Και ετσι οπως φερεται και με μενα και το παιδι μας με κανει να θελω να τον προσεχω και να τον φροντιζω ακομα περισσοτερο!

Μακαρι να ειμαστε παντα ετσι !!! :P

Ειμαστε το ακριβως αντιθετο των γονιων μας παντως....

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ το α ψήφισα. Βοηθάει σε όλα και πραγματικά χαίρομαι για αυτό. Πριν κάνουμε παιδί, είχαμε συζητήσει για το θέμα με αφορμή ένα φιλικό ζευγάρι που ο άντρας δεν βοηθούσε καθόλου. Τ¨οτε μου είχε πει ότι θα βοηθάει σε όλα με το παιδί γιατί θελει να έχει μια ουσιαστική σχέση μαζί του. Και το έκανε. Από την πρώτη στιγμη ασχολείται μαζί του, τον αλλάζει, τον κάνει μπάνιο, τον ταίζει, και φυσικα, παίζουν τα καλύτερα παιχνίδια μαζί.

Link to comment
Share on other sites

kalimera.na sas kano mia erotisi?eimai neo melos.32 xronon me tria igiestata paidakia kia oi ilikies toys 15 12 kai 10.koitazo kapoia atoma kai stin pleiopsifia exoun mikra paidakia .kai roto tora.mipos epeidi exo megala paidia de tha eprepe na eimai edo?euxaristo ek ton proteros opoion moy apanthsei.

Link to comment
Share on other sites

βοηθαει αλλα θελει λιγο σπρωξιμο.αν του το ζητησω θα το κανει αμεσως αν με δει κουρασμενη επισης θα τρεξει να βοηθησει αλλα πιο πολυ θα ελεγα οτι με βοηθαει στο σπιτι παρα με τα παιδια..!!!

Twh6p3.png

WWMCp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

αχ......διαβασα καποιες απαντησεις στηναρχη του θεματος.....δε μπορω καν να απαντησω...πραγματικα....

θα πω μονο αυτο....εχω τριδυμα 3χρ.....ο αντρας μου δεν τα εχει αλλαξει πανα ποτε,δεν ξενυχτησε ποτε,δεν σηκωθηκε ποτε το βραδυ να ταισει,δεν τα εχει κανει μπανιο ποτε,μεχρι 2 χρ,δεν τα ειχε ταισει φαγητο ποτε,δεν βοηθοσε ιδιαιτερα στο σπιτι,με τις δουλειες,.....να συνεχισω?

Link to comment
Share on other sites

kalimera.na sas kano mia erotisi?eimai neo melos.32 xronon me tria igiestata paidakia kia oi ilikies toys 15 12 kai 10.koitazo kapoia atoma kai stin pleiopsifia exoun mikra paidakia .kai roto tora.mipos epeidi exo megala paidia de tha eprepe na eimai edo?euxaristo ek ton proteros opoion moy apanthsei.

η εμπειρία σου μας είναι χρήσιμη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...