Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο άντρας σας συμμετέχει στη φροντίδα-ανατροφή των παιδιών;


kasia

Ο άντρας σας συμμετέχει στη φροντίδα-ανατροφή των παιδιών;  

1.537

  1. 1. Ο άντρας σας συμμετέχει στη φροντίδα-ανατροφή των παιδιών;

    • α) ναι συμμετέχει εξίσου με μένα στα πάντα
      666
    • β) συμμετέχει σε ορισμένα πράγματα ή κάποιες φορές
      638
    • γ) δεν συμμετέχει καθόλου γιατί θεωρεί ότι είναι γυναικεία υπόθεση
      63
    • δ) θέλει να συμμετέχει αλλά δεν τον αφήνω εγώ
      4


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει σε σας, αλλά θα σου δώσω μια ιδέα.

 

Αν δοκίμαζες να μην κάνεις απολύτως τίποτα για λίγες μέρες για να εκτιμήσει όσα κάνεις καθημερινά και να δει πόσο κουράζεσαι; Να δει ότι τα πιάτα και τα ρούχα δεν πλένονται μόνα τους, το σπίτι δεν αυτοκαθαρίζεται ούτε το φαγητό μπαίνει μόνο του στην κατσαρόλα.

 

Μου θύμησες το εξής ανέκδοτο:Ο σύζυγος επιστρέφει στο σπίτι του από τη δουλειά και βρίσκει τα τρία του παιδιά στον κήπο, ακόμα με τις πυτζάμες τους, να παίζουν. Τριγύρω τους υπήρχαν άδεια κουτιά από φαγητό διασκορπισμένα σε όλον τον κήπο.

Η πόρτα του αυτοκινήτου της γυναίκας του ήταν ανοιχτή, καθώς επίσης και η πόρτα του σπιτιού και πουθενά ίχνος από τον....σκύλο.

Μπαίνοντας στο σπίτι συνάντησε ακόμα μεγαλύτερη ακαταστασία. Ένα φωτιστικό πεσμένο κάτω και το χαλί τσαλακωμένο και μαζεμένο πάνω στον τοίχο.

Στο σαλόνι η τηλεόραση ήταν αναμμένη και έπαιζε πολύ δυνατά σε ένα κανάλι με κινούμενα σχέδια και ο καναπές ήταν καλυμμένος με παιχνίδια και ρούχα.

Στην κουζίνα ο νεροχύτης ήταν γεμάτος κατσαρόλες, το πρωινό είχε χυθεί στα μάτια της κουζίνας, η πόρτα του ψυγείου ανοιχτή, τ φαγητό του σκύλου πεταμένο στο πάτωμα, κάτω από τραπέζι ένα σπασμένο ποτήρι κι ένας μικρός σωρός πίσω από την πόρτα.

Ανέβηκε αμέσως τη σκάλα παραμερίζοντας τις ντάνες από παιχνίδια και τους σωρούς από ρούχα, αναζητώντας τη γυναίκα του, τώρα πλέον ανήσυχος μήπως της συνέβαινε κάτι, μήπως αρρώστησε, μήπως έπαθε κάτι σοβαρό.

Όπως πήγαινε προς την κρεβατοκάμαρα πρόσεξε πώς έβγαινε νερό κάτω από την πόρτα του μπάνιου και μπαίνοντας είδε πετσέτες γεμάτες σαπούνια και ακόμα περισσότερα παιχνίδια στο πάτωμα, χιλιόμετρα από χαρτί υγείας ξετυλιγμένο και πεταμένο σε μια γωνιά και οδοντόκρεμα πάνω στον καθρέφτη και στους τοίχους.

Μπήκε τρέχοντας στην κρεβατοκάμαρα και βρήκε τη σύζυγό του χωμένη στο κρεβάτι με τις πυτζάμες, να διαβάζει 'ήρεμα ένα μυθιστόρημα.

Εκείνη τον κοίταξε, του χαμογέλασε και τον ρώτησε πώς ήταν η μέρα του.

Εκείνος την κοίταξε και αναμαλλιασμένος τη ρώτησε:

-Τι συνέβη εδώ πέρα ;

Εκείνη του χαμογέλασε ξανά και του είπε:

- Θυμάσαι που κάθε φορά που επιστρέφεις από τη δουλειά με ρωτάς τι σκατά κάνω όλη μέρα ;

- Ναι, απάντησε αυτός.

- Ε ΛΟΙΠΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΤA ΕΚΑΝΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 325
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :lol::lol::lol::lol: τελειο!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

- Ε ΛΟΙΠΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΤA ΕΚΑΝΑ

καταρχάς άπαιχτο ανέκδοτο, το οποίο δίνει και...μαθήματα ζωής σε όσες έχουν παράπονα, εφαρμόστε το 1-2-3 δε βλάπτει!

Μαγείρεμα, κοίμισμα, άλλαγμα, τάισμα του μωρού, εγώ, εκτός από το πρωινο γάλα το οποίο το φτιαχνει και μια το δίνω εγώ και δυο εκείνος. Το μπάνιο του μωρού το κάνουμε μαζί... είναι κάτι που καναμε στην αρχή απ όταν γεννηθηκε το μωρό και το κραταω μέχρι σήμερα για να αισθανομαι ότι κάνει κάτι κι αυτός. Παίζω εγώ με το μωρό και όταν έχω κάτι να κάνω του φωναζω για να μείνει λίγο μαζί της... και η αλήθεια είναι ότι το μωρό το χαίρεται πολύ.

 

Αφού να σκεφτείτε πως το κούτι με τα cd είπε ότι αυτός θα το συγύριζε και ακόμη είναι μεσα στο κουτι (έχει 2 μήνες που μετακομίσαμε). Και ήθελα να βάλω Χριστουγενιάτικα τραγούδια την ώρα που στόλιζα και τον παρακαλεσα να παει να μου βρει ένα cd και μου ειπε επειδή ήταν καποιος από τους τεχνικούς για το σπίτι εκείνη την ώρα ότι ειναι αδύνατον να το κάνει. :(

να τα πάρουμε ένα ένα, κρατάς το μπάνιο του παιδιού σαν ιεροτελεστία να το κάνετε μαζί, για να νιώθεις ότι κάνει κάτι κι αυτός. Αρα μέσα σου νιώθεις πως δεν κάνει και πολλά.

 

Μετακομίσατε και έβαλε τα ρούχα του στη ντουλάπα του.

Οκ.

Αρα μετακομίζατε άλλοι, όχι εκείνος. Οταν λοιπόν όλοι οι άλλοι μετακομίζατε εκείνος τί έκανε :confused:

 

Τέλος αυτό που είπες για τα cd αλήθεια δε μου φάνηκε καθόλου άσχημο, είναι το λιγότερο.

 

Από τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να έχεις πολλά παράπονα. Πιστεύω δεν χρειάζεται καν να ρωτάς εμάς, το ξέρεις μέσα σου.

 

Ομως αφού ρώτησες να σου πω (επιγραμματικά αλλιώς θα φάμε σελίδες) τί κάνει ο δικός μου.

 

Καταρχάς ήθελε να κάνει τα πάντα όλα και δεν τον άφηνα ποτέ (με εκνευρίζει να μπλέκεται άλλος σε ορισμένες δουλειές μου και συγκεκριμένα σε αυτές που αφορούν την καθαριότητα/απολύμανση).

Από που να αρχίσω και που να τελειώσω...

ας σου πω πρώτα τί είχε αναλάβει εξολοκλήρου:

κάποιες δουλειές πχ νερό (βάζουμε πόσιμο από βρύση στο δρόμο και το φέρνουμε σπίτι),

σκουπίδια,

μαστορέματα,

βαρυά ψώνια από σουπερμαρκετ αλλά και καθημερινά (πχ του λέω φέρε τάδε για το φαγητό αύριο ή το φαγητό του παιδιού)

κάθε βράδυ το παιδί μας το καλοκαίρι που μας πέρασε από τις 7 μέχρι τις 1-2 μετά τα μεσάνυχτα,

κάθε απόγευμα τον χειμώνα (τώρα) 5-9 έχει το παιδί,

είχε μόνος του κάθε βράδυ το παιδί όταν αρχίσαμε το γάλα σε σκόνη (30 ημερών).

 

Τώρα τί κάνουμε εναλλαξ σχετικά με το παιδί:

μπάνιο,

πλύσιμο μπιμπερό πιπίλων κτλ

πλύσιμο από κακά (αν είναι σπίτι βέβαια ο άνθρωπος γιατί συχνά δε δουλεύω και τον στέλνω για καφέ- όταν δε δουλέυω μπορεί να πηγαίνει και κάθε μέρα για καφέ και να έχω μόνη το παιδί από το πρωί μέχρι το βράδυ κυριολεκτικά)

Εχει το παιδί που ξυπνά το βράδυ με τα δοντάκια του (δεν το κάνουμε ακριβώς εναλλαξ, 2 εκείνος 1 εγώ :oops:) ειδικά τις μέρες που δεν δουλεύω και έχω από το πρωί εγώ το παιδί κι εκείνος είναι ελεύθερος.

σαβ/κα πρωί που δεν δουλεύει έχει το παιδί/ ή εγώ.

 

Τέλος σχετικά με το σπίτι όπως είπα δεν μου αρέσει να μπλέκεται, όμως τον εχω μάθει πως να κάνει τη ζωή μου ευκολότερη,

πχ ξεχωριστά τα λερωμένα παιδικά ρούχα, που να βάζει τα ρούχα που φοράει έξω πού του σπιτιού,

να μου ανοίγει το πλυντήριο όταν λείπω μη μουχλιάσουν (παλιά μου άπλωνε κιόλα αλλά του το έκοψα κι αυτό - χαζομάρα μου!)

επίσης πλένει πιάτα όποτε έχει κέφια αλλά έχουμε τσακωθεί πολλές φορές που δεν τα πλένει καλά κάποια και του έχω ζητήσει να μη το κάνει καθόλου αν δεν το κάνει καλά.

Τέλος φτιάχνει πρωινό σαβ/κα, ψήνει (ψησταριά), κόβει συχνά σαλάτες το βράδυ (για μένα, εκείνος δεν τρώει) και φτιάχνει κάτι ελαφρύ να φάμε.

 

Αλλά το πιο βασικό ξέρεις ποιό είναι για μένα? Το πόσο δουλεέυει παράλληλα,

πχ το καλοκαίρι σχολούσε 3 (όπως κάθε μέρα εκτός σαβ/κο), δούλευε δεύτερη δουλειά μέχρι τις 7 και μετά είχε το παιδί για να δουλέψω εγώ, για να μην είναι το παιδί του με τη νταντά.

Και τη νταντά δεν τη πλήρωνε καν εκείνος!

Κι όταν λέμε να έχει το παιδί εννούμε να τακάνει όλα μόνος και να το βγάζει και βόλτα καθημερινά λόγω καλών καιρών.

 

Το μόνο που δεν κάνει τώρα είναι να μαγειρεύει του παιδιού ή να του ζεσταίνει ή να του πολτοποιεί.

Οταν θέλω/βαριέμαι/ευκαιρεί του τα δίνω έτοιμα να το ταίσει.

Την κρέμα κάθε απόγευμα εννοείται την φτιάχνει και του τη δίνει μόνος και γάλατα κτλ...

 

Και κάτι άλλο βασικό που θυμήθηκα, όπου κι αν είναι, όταν πρόκειται για το παιδί του, τρέχει, είτε επειδή τέλειωσαν οι μπανάνες, οι πάνες, η υπομονή μου ή οτιδήποτε άλλο!

Δε συνεχίζω να γρ'αφω, όλο θυμάμαι κι άλλα...

σε ευχαριστώ που μου έδωσες την ευκαιρία να ξανασκεφτώ πόσα κάνει, και πόσο με στηρίζει. Γιατί πραγματικά είναι το στήριγμα μου.

Αυτό είναι και οι έννοια της συντροφικότητας, έτσι δεν είναι?

 

Και μια συμβουλή σε όσες "κάνουν πράγματα" οι άντρες τους, ποτέ μη λέτε σε έναν άντρα "όχι μη κάνεις αυτό είναι δική μου δουλειά". Θα το μετανοιώσετε μετά! ;)

 

ΥΓ μετακόμισε όλο μας το σπίτι στην πλάτη του ενώ πάσχει από τη μέση του άσχημα.

Μετακομίσαμε μες τη βροχή στον έβδομο μήνα κύησης...λόγω έκτακτων συνθηκών. Καταλαβαίνεις πόσα έκανε!

 

ΥΓ2 συγνώμη για το σεντόνι, θα μπορου΄σα να γράψω άλλα τόσα για αυτά που κάνει και με εκνευρίζουν πχ αυτό που είπες το να κάνει 100 χρόνια να φτιάξει κάτι που είχε πεί θα το κάνει (βλέπε σιντι).

Ομως να σου πω κάτι τελευταίο? Μετά από όλα όσα κάνει δε με νοιάζει πια ;)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

....

Και κάτι άλλο βασικό που θυμήθηκα, όπου κι αν είναι, όταν πρόκειται για το παιδί του, τρέχει, είτε επειδή τέλειωσαν οι μπανάνες, οι πάνες, η υπομονή μου ή οτιδήποτε άλλο!

Δε συνεχίζω να γρ'αφω, όλο θυμάμαι κι άλλα...

σε ευχαριστώ που μου έδωσες την ευκαιρία να ξανασκεφτώ πόσα κάνει, και πόσο με στηρίζει. Γιατί πραγματικά είναι το στήριγμα μου.

Αυτό είναι και οι έννοια της συντροφικότητας, έτσι δεν είναι?

 

Α να γεια σου! Κι εγώ διαβάζω κάτι τέτοια μηνύματα και καταλαβαίνω πόσα κάνει ο άντρας μου σε σύγκριση με άλλους. Γιατί είμαστε και πλεονέκτρες και γκρινιάζουμε και θέλουμε όλο και περισσότερα. :oops:

 

Και μια συμβουλή σε όσες "κάνουν πράγματα" οι άντρες τους, ποτέ μη λέτε σε έναν άντρα "όχι μη κάνεις αυτό είναι δική μου δουλειά". Θα το μετανοιώσετε μετά! ;)

 

 

Σωστό! Άστον να κάνει τη δουλειά, όσο στραβά κι αν την κάνει, άστον να μαθαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Και μενα με βοηθαει στο σπιτι.... με λιγο γκρινια βεβαια αλλα το λεει και μονος του μη μου δινεις σημασια ας γκρινιαζω

 

Ενταξει στο μωρο ολα εγω τα κανω ταισμα αλλαγμα κτλ...εκτος και αν ακμμια φορα εινια να παμε καπου και ντυνομαι και ντυσει αυτος το παιδι !!

 

Ασχολειτε και το απογευμα οσο μπορει μαζι του και οκ!

 

Οσο για τις δουλειες και κανα μπαλκονι θα κανει και καμμια σκουπα θα βαλει αν εγω εχω κατι αλλο και εχω δουλεια και σκουπιδια κατεβαζει...

 

Παραπονο ιδιαιτερο δεν εχω ενταξει μην ειμαι και παραλογη...

 

Δουλευει καθε μερα απο τις 6 το πρωι παει και το πρωι και το μεσημερι και το βραδυ στην δουλεια δεν εχει ρεπο ποτε ουτε σαβ ουτε κυριακη ουτε αργιες ουτε προτωχρονια τιποτα... Οποτε μην εχω και παραπονο

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο με τα πιατα το λεω και εγω ντιμμι χαχαχαχχα!! Μην τα κανεις αμα δεν μπορεις αστα λεω χαχαχαχα Εγω ετσι μπορω ααα δεν φτανει που τα κανω λεει...

 

Και εχει δικιο;):rolleyes:

 

Υγ καλε γιατι βγηκε παλι εδω το μυνημα μου??το ειχα γραψει πριν αυτο το ποστ.. τι γινεται?

Επεξεργάστηκαν by jo89
Να γραψω υγ

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ετσι είναι ρε κορίτσια όπως τα λέτε,

αχ αυτή η γκρίνια μου. Θα προσπαθήσω να εκτιμώ περισσότερο όσα κάνει και να του το δείχνω όπως κιεκείνος, κι όχι να ξεσπάω τον θυμό μου για άλλα πράγματα στο πως κάνει κάτι.

Ετσι μέχρι αύριο βράδυ υπόσχομαι να μη ξαναγκρινιάξω (πως ταίζει το παιδί, πως το κοιμίζει, πως έπλυνε πιάτα, πως πέταξε την πάνα).

Σύμπτωση θα λείπει εκδρομή μέχρι αύριο βράδυ :lol::rolleyes:

Πάντως πέρα από την πλάκα,

τζο αυτό το κόλλημα μας ή κάντο όπως θέλω ή καθόλου τους τη δίνει πολύ (εγώ προσπαθώ να τον πείσω ότι δεν το θέλω εγώ έτσι αλλά έτσι πρέπει :lol:)

Newbbie ελπίζω κι εσείς να πλακώνεστε ενώ βοηθά, να μην είμαι η μόνη γκρινιάρα :oops:

 

ΥΓ τζο όντως μπουρδουκλώθηκαν τα μηνύματα σου γιατί:confused:

 

ΥΓ2 κάνει όλα αυτά και δεν βάζω καν λεφτά στο σπίτι από τη χωρίς ωράριο δουλειά μου...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι επαθε το ξαναβγαλε ενω το εγραψα πιο πριν:oops::?

 

Και εγω ετσι ντιμμι...:lol::lol::lol:

 

Ωρες ωρες στεναχωριεμαι πολυ ομως που γκρινιαζω οκ ειμαι και γω κλεισμενη δεν βγαινω πολυ ολη μερα με το μωρο(δεν εχουμε αποχωριστει ουτε για ενα τεταρτο σοβαρα:oops:;)) Αλλα στεναχωριεμαι και για αυτον που δεν καθεται ποτε σε οποιον το λεω λεει ναι οκ και μενα ο δικος μου δεν καθεται μονο σαβ κυριακα :lol::lol::lol::lol: Μα εμεις δεν εχουμε ουτε σαβκυριακα ουτε μια μερα ετσι να ξεκουραστει λιγο.... :(:( Πρεπει να κοψω λιγο την γκρινια μ φενεται:oops::lol::cool:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Newbbie ελπίζω κι εσείς να πλακώνεστε ενώ βοηθά, να μην είμαι η μόνη γκρινιάρα :oops:

 

Να σε κάνω να ζηλέψεις λίγο; Δεν πλακωνόμαστε καθολου. Τον αφήνω να τα κάνει μόνος του όπως νομίζει και μετά απλώς του υποδεικνύω πώς να τα κάνει καλύτερα την επόμενη φορά. Και όντως βελτιώνεται. Μόνο το ρημάδι το wettex μου το λερώνει συνέχεια με καφέ και δεν το ξεπλένει, αλλά χαλάλι του. :-P

Link to comment
Share on other sites

τι ωραιο θεμα!!!

 

γεννησα κ πηρε 10 μερες αδεια να ειναι μαζι μας κ να με βοηθησει να θηλασω που τοσο ηθελα!!

σκουπιζε ξεσκονιζε σφουγγαριζε ψωνιζε κ μαγειρευε

κρατουσαμε εναλλαξ το μωρο για να κοιμηθω μια κ να με ξεκουρασει..

 

2 χρονια τωρα ξεσκιζεται στη δουλεια για να μπορω να μεινω εγω μαζι με το παιδι μας σπιτι κ να το μεγαλωσουμε οπως εμεις επιθυμουμε..

γυρναει κατακοπος κ παιζει με το παιδι -που τον λατρευει- μεχρι να κοιμηθει..

τον κανει μπανιο μονος του απο 15 μηνων περιπου

2 απογευματα τη βδομαδα τον βγαζει εξω για 3-4 ωρες να μεινω λιγο σπιτι μονη να ξελαμπικαρω

το σκ εχω "ρεπο" για οσες ωρες θελω κ βγαινω με φιλες για καφε

τον κοιμηζει τον ξεσκατωνει τον ταιζει του μαγειρευει -μας μαγειρευει καποιες φορες- κ το σκ που θα κανω δουλειες,θα κανει μπαλκονια κ οτι αλλο χρειαστει κ του ζητησω

 

ειναι τρυφερος,ευαισθητος,με στηριζει ψυχολογικα,με κανει να νιωθω μοναδικη,μας λατρευει κ ειναι κ κουκλος!!!

 

ΜΩΡΟ μου σ αγαπαω,

σ ευχαριστω που μ ανεχεσαι κ συγνωμη για τις φορες που "ξεφυγα" απο τοτε που εγινα μαμα

εισαι ολη μου η ζωη κ αυτο το κειμενο ειναι η καρτα γενεθλιων σου για μεθαυριο..

σε λατρευω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σε κάνω να ζηλέψεις λίγο; Δεν πλακωνόμαστε καθολου. Τον αφήνω να τα κάνει μόνος του όπως νομίζει και μετά απλώς του υποδεικνύω πώς να τα κάνει καλύτερα την επόμενη φορά. Και όντως βελτιώνεται. Μόνο το ρημάδι το wettex μου το λερώνει συνέχεια με καφέ και δεν το ξεπλένει, αλλά χαλάλι του. :-P

Δεν ζηλεύω ποτέ κάτι που δεν μπορώ να έχω ;) Είναι αδιανόητο για μένα να τν αφήσω να τα κάνει όπως τα θέλει, ή όπως πρέπει ή καθόλου.

Μόνιμη αιτία καυγά! Αλλά τελικά κι εμένα μαθαίνει κάθε φορά. Ομως παίζει ρόλο το ταξίδι :oops: Και όχι ο προορισμός!

χαχαχαχ με το βετεξ το διάβασα και γέλασα τρελά! :lol:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια η αλήθεια είναι ότι ζηλεύω λίγο... ζηλεύω και ταυτόχρονα χαίρομαι τόσο πολύ που υπάρχουν γυναίκες οι οποίες έχουν έναν άνθρωπο δίπλα τους που τις νοιάζεται και έμπρακτα και όχι μόνο με τη σκέψη.

 

Δε λέω... στα δύσκολα ο άντρας μου ξεχνάει κυριολεκτικά τα ΠΑΝΤΑ και ειναι δίπλα μου βράχος... και κάνει τα πάντα για να είμαι καλά μέχρι να ξεπεραστεί η κρίση. Αλλά μόνο τότε. Στην καθημερινότητά μας είναι... πως να το πω... κάπως απών, κάπως φάντασμα... και μου λείπει γιατί τον αγαπώ πολύ και περνάω ωραία μαζί του... και λυπάμαι ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ που όλη μέρα ασχολείται με οτιδήποτε άλλο εκτός από την κόρη του κι εμένα.

 

Απλά έμαθε να λειτουργεί μόνος του και δεν έμαθε να μοιράζεται. Αλλη πάστα ανθρώπου αυτός, άλλη εγω... εγώ αν δεν μοιραζομαι στιγμές, αν δεν προσφέρω αδιακοπα και χωρίς γκρίνια, είναι λες και δε ζω!

 

Έχεις δίκιο newbie G... δε νομίζω να βρεθεί κάποια λύση σε μένα. Προσπαθώ συνέχεια να του υποδεικνύω πως είναι μια δεμένη οικογένεια κι ότι κάτσει. Κι όσο γι αυτό που είπες κι εσύ dimmi... μάλλον έχεις δίκιο... μάλλον έχω παράπονο από τον άντρα μου... απλά επειδή τον αγαπώ νομίζω αισθάνομαι ενοχές να τον κατηγορώ...

 

Θα περιμένω να τελειώσουν όλα τα κουτσοδούλια που έμειναν στο σπίτι, να περάσει και 19η Δεκεμβρίου που θα έχουν τη χριστουγενιάτικη γιορτή στο σχολείο κι ετοιμάζει το θέατρο και τις ενορχηστρώσεις των τραγουδιών γιατί είναι και μουσικός, και να δω πως θα αξιοποιήσει τις μέρες της άδειάς του με την οικογένεια του. Είδομεν!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

και μου λείπει γιατί τον αγαπώ πολύ και περνάω ωραία μαζί του... και λυπάμαι ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ που όλη μέρα ασχολείται με οτιδήποτε άλλο εκτός από την κόρη του κι εμένα.

Έτσι ένιωθα και εγώ όταν πρωτοήρθα στη Χαλκίδα να μείνω μαζί με τον άντρα μου.δεν είχαμε παντρευτεί ακόμα ούτε είχαμε κάνει το μωράκι.Δεν έχω συγγενείς ούτε φίλους εδώ οπότε έμενα πολλές ώρες μόνη όταν εκείνος δούλευε φυσικά,αλλά και όταν πήγαινε στο γήπεδο και γυρνούσε μετά απο 7!!!ώρες,όταν πήγαινε να δεί κάνα φίλο του,όταν πήγαινε για πρόβα με το συγκρότημα και γυρνούσε μετα απο 3 ώρες ή..... :rolleyes:ουφ,κουράστηκα ειναί πολλες τελοσπάντων οι ώρες.

Να μη στα πολυλογώ,τον έπιασα και του είπα στο περίπου αυτά που νιώθεις κ εσύ τώρα.Σε πληροφορώ οτι τσίμπισε,εώς φοβήθηκε οτι θα τα μαζέψω και θα ξαναγυρίσω στην οικογένεια μου.Άλλαξε πολύ,μπορώ να πώ!!

Δεν ξέρω αν έχεις επιχειρήσει να του εκφράσεις με τέτοια λόγια τη δυσαρέσκειά σου.Πιστέυω να τσιμπίσει και εκείνος.

Και μην αισθάνεσαι ενοχές που τον κατηγόρείς.Σίγουρα τον αγαπάς κ σε αγαπάει,αλλά άνθρωπος είσαι και εσύ κ όχι ρομπότ!!

 

Fire: να χαίρεσαι τον άντρα σου.

Melina22: να χαίρεσαι το παιδάκι σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο αντρας μου κανει πολλες δουλειες στο σπιτι αλλα με το μωρο δεν μπορει να βοηθησει πολυ. Τον παιρνει αγκαλια για να τον νανουρισει ή για να ρευτει, ξενυχταει τωρα που εχουμε κολικους, πλενει μπουκαλια- αποστειρωνει- φτιαχνει γαλα, κανει τα παντα απο εξωτερικες δουλειες και κυριως ειναι ψυχραιμος οταν και εγω και ο μπεμπης κλαιμε ταυτοχρονα- εγω απο απελπισια. Δεν νευριαζει ποτε, μονο οταν το παιδι ουρλιαζε και δεν ηξερε τι να το κανει και παντα με βοηθαει να σκεφτω κατι που το δικο μου κολλημενο μυαλο δεν σκεφτεται γιατι ειμαι πολυ της θεωριας και δεν εχω πολυ ενστικτο! Αν και θα ηθελα να ταιζει που και που γιατι αγχωνομαι μ'αυτο το θεμα και καποιες φορες ειμαι πολυ κουρασμενη και θα ηθελα να το κανει καποιος αλλος για μενα, παραδεχομαι οτι κανει πολλα το σημαντικοτερο εκ των οποιων ειναι η ψυχραιμια και η ψυχολογικη στηριξη που μας προσφερει. Ενας ηρεμος ανθρωπος ειναι το καλυτερο που μπορεις να εχεις διπλα σου!!

Link to comment
Share on other sites

συμμετεχει κυριως οικονομικα μιας κ ειναι οδηγος διεθνων μεταφορων και λειπει πανω απο τον μισο μηνα.οταν ειναι σπιτι προσπαθει κ βοηθαει σε δουλειες σπιτιου πχ πλυντηριο,πλυσιμο πιατων μαγειρεμα,αν και κυριωςτου αφηνω τον μικρο μας για να τα κανω εγω.ως αναφορα τη φροντιδα του παιδιου με βοηθαει να εχω ετοιμο μπιμπερο καθαρο κ ετοιμο νερο για το γευμα του αλλα πολυ σπανια θα τον ταισει για πανα δε...δεν τον εχει αλλαξει ουτε μια φορα κ ας τον "παρακαλαω".ειναι μεγαλη βοηθεια παντως κυριως ψυχολογικη οπως αναφερει κ η προηγουμενη κοπελα.

φοβαται ομως να μεινει εστω και μια μερα μονος με το μωρο πραγμα που το θεωρω δικαιολογημενο μεν απαραδεκτο δε!

fTbrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με βοηθάει πολύ και ειδικά με την εγκυμοσύνη με είχε στα ώπα ώπα...κι αςτον σήκωνα κάθε φορά για κάτι που ήθελα...

Τώρα με το μωρό στο σπίτι, από την πρώτη μέρα μπορεί και την αλλάζει, την ντύνει, με βοηθάει στο μπάνιο της...την έχει ταΐσει κάποιες φορές που χρειάστηκε να πάω έκτακτα στην δουλειά μου (είμαι ελεύθερη επαγγελματίας). Εν τω μεταξύ είχε πάρει άδεια από όλο τον χρόνο που του χρωστούσαν και τουλάχιστον κρατούσε το παιδί να κάνω τις δουλειές στο σπίτι. Δεν είναι ότι δεν κάνει, αλλά εγώ έχω την λόξα μου και θέλω να τα κάνω με τον τρόπο μου. Έχει βάλει όμως ουκ ολίγες φορές σκούπα.

Με την μικρή επίσης κάνει ότι μπορεί. Πέραν του ότι την κρατάει να κάνω δουλειά (αν και το μωράκι μου τις περισσότερες φορές ηρεμεί στην αγκαλιά μου μόνο...), την αλλάζει τα βράδια που κουτουλάω και μου την φέρνει να την θηλάσω...Τώρα βέβαια ξαναγύρισε στην δουλειά (μέχρι Γενάρη που θα πάρει άδεια 9μηνη παρακαλώ) και τις μέρες που είναι πρωινός δεν τον σηκώνω καν...Την ταΐζω μόνη μου, την αλλάζω...να μην τον ξυπνήσω...2-3 βράδυα σερί...και εκείνος θα την κρατήσει στο σαλόνι το πρωί να κοιμηθώ καμιά ώρα παραπάνω εγώ...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τρελενάκι κι εμάς για 9μηνο πάει :D:D άντε με τις υγείες μας με το καλό, αν και νομίζω θα τον καταχραστώ και δε θέλω :lol:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οταν περασει το σταδιο του "μωρου" τι γινεται?

Γιατι εμενα ο δικος μου δεν ξερει που ειναι οι δραστηριοτητες τους. Αν παθω εγω κατι θα μεινουν το ενα στην ανατολη και το αλλο στην δυση,,,

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οταν περασει το σταδιο του "μωρου" τι γινεται?

Γιατι εμενα ο δικος μου δεν ξερει που ειναι οι δραστηριοτητες τους. Αν παθω εγω κατι θα μεινουν το ενα στην ανατολη και το αλλο στην δυση,,,

Λογικά και όταν ήταν στο στάδιο του μωρού τα δικά σας πάλι δεν ασχολιόταν, έτσι δεν είναι?

Γιατί πχ εμάς με αγέννητο ακόμα το παιδί έλεγε ότι περιμένει πως και πως να μεγαλώσει να κάνουν πράγματα μαζί, και όλο έλεγε ότι δεν μπορεί/ξέρει να έχει μωρό αλλά παιδί μεγάλο.

Κι όμως αυτοκόλλητοι είναι...

Αρα μήπως όπως έιναι στην αρχή είναι και μετά?

Θα σου πω με σιγουριά για εμάς τουλάχιστο σε 3-4 χρονάκια :wink:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

dimmi μου έτσι πως είναι τα πράγματα θα ψάξει για κάποια δουλειά με ημιαπασχόληση και θα το κρατάει όταν θα δουλεύω εγώ...

Οσο για την κατάχρηση...νομίζω πως τόσο καιρό πρέπει να το έχει συνηθίσει...:PPPP

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λογικά και όταν ήταν στο στάδιο του μωρού τα δικά σας πάλι δεν ασχολιόταν, έτσι δεν είναι?

Γιατί πχ εμάς με αγέννητο ακόμα το παιδί έλεγε ότι περιμένει πως και πως να μεγαλώσει να κάνουν πράγματα μαζί, και όλο έλεγε ότι δεν μπορεί/ξέρει να έχει μωρό αλλά παιδί μεγάλο.

Κι όμως αυτοκόλλητοι είναι...

Αρα μήπως όπως έιναι στην αρχή είναι και μετά?

Θα σου πω με σιγουριά για εμάς τουλάχιστο σε 3-4 χρονάκια :wink:

 

οχι με τον μεγαλο ασχολουταν παρα πολυ. τον εκανε μπανιο, παιζανε και παιζουν μαζι. Οταν γεννηθηκε ο μικρος παλι συνεχισε να ασχολειται πολυ με τον μεγαλο. Αλλα οχι πλεον στο να τους παει στις καθημερινες τους υποχρεωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οταν περασει το σταδιο του "μωρου" τι γινεται?

Γιατι εμενα ο δικος μου δεν ξερει που ειναι οι δραστηριοτητες τους. Αν παθω εγω κατι θα μεινουν το ενα στην ανατολη και το αλλο στην δυση,,,

 

XAXAXAXAXAXAXAXAXA....πρέπει να το "έχουν" οι άντρες αυτό το ιδίωμα...Θυμάμαι κάποτε ο μπαμπάς μου είχε έρθει να μας πάρει από το σχολείο και τον πέτυχε ο διευθυντής απ'έξω να περιμένει...Όταν τον ρώτησε τι κάνει εκεί (τον έβλεπε πρώτη φορα) ο πατέρας μου του απάντησε ότι περιμένει να σχολάσουμε...Τον ρωτάει ο διευθυντής: "Σε ποιες τάξεις είναι τα κορίτσια σας" και ο πατέρας μου "Εε...τι να σας πω...Τρίτη και Τετάρτη...ή Δευτέρα και Τρίτη..."

Και σκέψου ότι ασχολιόταν! Μας διάβαζε (ειδικά μαθηματικά που δεν το είχε η μάνα μου..) από μικρές!!!!:P

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

dimmi μου έτσι πως είναι τα πράγματα θα ψάξει για κάποια δουλειά με ημιαπασχόληση και θα το κρατάει όταν θα δουλεύω εγώ...

Οσο για την κατάχρηση...νομίζω πως τόσο καιρό πρέπει να το έχει συνηθίσει...:PPPP

άσε απόψε μετά τη δουλειλά θα πάω και σινεμά...η αλήθεια ειναι με το ζόρι με στέλνει, δεν θέλω να κουράζεται τόσο.

Τελικά ο δικός σου θα πάρει 9μηνη άδεια ή θα αλλάξει δουλειά?

Εκτός κι αν έκανες πλάκα δεν κατάλαβα, πάντως εμάς είναι ΔΥ και από Γενάρη με το καλό θα πάρει το 9μηνο,

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...