Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ


Recommended Posts

ο μορμολης, η μορμόλης

κι εμεις ειμαστε εμεις

ο μορμολης η μορμόλης

κι εμεις ειμαστεεεεε εμείιιιιις

 

 

και ο κύριος ... εκοψε τον μορμόλη

- τωρα εχουμε 2 Μορμόληδες

- τωρα εχουμε 3 Μορμόληδες

 

 

εχω μια στην τουαλέτα

κι αλλη μια στο σαλόνι

3 κινουνε βαγονετα

εχω μια και στ μπαλκόνι

 

ο μπαμπας με το ξυραφι

κοβεται συχνα και βριζει

η μαμα φτιαχνει πιλάφι

και ξεχνα να βάαααλει ρύυυυζι

 

το θαυματουργο κουτι

το λατρευουν οι κουτοί

το κουτι που το κοιτας

κουταμαααααρες στη σειράααααα

 

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

 

ευχαριστουμε κοριτσια για τις πληροφοριες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 716
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, η μπέμπα μου που είναι 13 μηνών μπορεί να δει κάποια παράσταση, κουκλοθέατρο ή ό,τι, ή είναι ακόμα πολύ μικρή; Τι λέτε;

υπάρχει μια ολόκληρη προσεγγιση θεατρικής τεχνης για παιδια απο 3μηνων μέχρι 24 μηνων η οποία εφαρμόστηκε πειραματικά και στην ελλάδα απο μια μικρή θεατρική ομάδα με μερακι και θέληση ....

η αλληθεια ειναι οτι δεν πηγα να το δω οταν ειχαν κανει μια παρασταση αλλα επειδη το χω σπουδασει το θεμα

ΑΝ και εφοσον ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΝ θα σε ενημερώσω ...

αν θες την γνωμη μου αυτα που κυκλοφορούν ΔΕΝ ειναι για ηληκίες κατω των 4ετων (κατα μέσο ορο) !

Link to comment
Share on other sites

Όντως ήταν πολύ όμορφη παράσταση, καλοδουλεμένη... ήταν η πρώτη φορά που είδα μαύρο θέατρο και μ'αρεσε πολύ! Ο μικρός που δεν είναι καν τρια κάθησε και είδε όλη την παράσταση.

 

Πέρσι η καλογεροπουλου είχε κάνει μια ωραία παράσταση που μπορούσαν να την παρακολουθήσουν από βρέφη! Ελπίζω να κάνει κάτι αντίστοιχο και φέτος. Πάντως ο νικόλας που είναι 10 μηνών σε κουκλοθέτρο είχα αποσβολωθεί.

Το σάββατο θα πάμε σε αυτό

 

"Κουκλοθέατρο "Μορμόλης" Σάββατο 13/11/2010

[12:00 η ώρα]

[7 ευρώ]

Αν θέλετε να μάθετε τί είναι ο Μορμόλης, ελάτε στο σαββατιάτικο κουκλοθέατρο στις 13 του Νοέμβρη στις 12:00 και η ομάδα Ουτοπία θα σας πεί: "ο Μορμόλης, είν' Μορμόλης!!!"

@Ρουφ

Κωνσταντινουπόλεως 10 & Ανδρονίκου 18

(κοντά στο μετρό Κεραμεικός),

τηλ: 2103837191, 6944735460

[ www.sto-rouf.gr ]

 

Και μετά σειρά έχουν το Μηλα ζαχαρη κανέλα και η ψαρόσουπα ;) Καλή θεατρική χρονια λοιπον!

 

Πηγαμε σήμερα στον Μορμόλη!!! Ωραια παράσταση- απλά ο μικρός λίγο φοβήθηκε με την μπάσα φωνή!!!

 

Στα τραγουδάκια όμως πρώτος!!!

 

Αυριο Mazoo

1gGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα πηγαμε Mazoo. Και αυτο επειδη μας ειχε καλεσει μια φιλη!

Ηθελα τρελα να δω τον μορμολη (το ειχαμε δει περισυ στο θεατρο και το ακουμε καθημερινα ) αλλα δεν μπορουσαμε να αρνηθουμε την προσκληση. Την απεφευγα για καιρο, γιατι η γνωμη μου για τους μαζου δεν ηταν και η καλυτερη.

 

πηγα λοιπον με μιση καρδια!

 

Η αληθεια ειναι οτι οσο και να μην το περιμενα, ηταν πολυ καλοι!

 

Η ιστορια ηταν πολυ ομορφη με νοημα για τα μεγαλυτερα παιδακια. τα μικρα επειδη ξερουν τα τραγουδια ηταν ενθουσιασμενα-ξετρελαμενα ! ειχαμε στην παρεα: την ανηψια μου 14 μηνων ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ ...αλλα δεν αντεξε να το δει ολο κουραστηκε. Τον γιο μου 5.......καταχαρηκε και λυσαξε στο τραγουδι και την κορη μου , με το κοριτσακι της φιλης λιγο πριν τα 3 . Οι οποιες χορευαν ολη την ωρα!!!

 

Βεβαια , αποδεχομενη την καταστροφη του αλτερ......πρεπει να παραδεχτω οτι τα παιδια περασαν εξαιρετικα!!!

 

ειναι ομως πανακριβο 17,50!!!!!

 

τωρα , να γυρισει ο μηνας , να ξαναπληρωθουμε και παμε για αλλα!!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηγαμε σήμερα στον Μορμόλη!!! Ωραια παράσταση- απλά ο μικρός λίγο φοβήθηκε με την μπάσα φωνή!!!

 

Στα τραγουδάκια όμως πρώτος!!!

 

Αυριο Mazoo

 

κι εμεις στον Μορμόλη είμασταν!

παρατήρησες; οι γονεις τραγουδούσαν τα τραγούδια της παράστασης... παιδικές αναμνήσεις...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γυρίσαμε από το "Ο λύκος και τα 7 κατσικάκια"....Ο μικρός μου το ευχαριστήθηκε περισσότερο από κάθε άλλο παιδάκι μέσα στην αίθουσα....Απλά σκηνικά με πολλά τραγούδια και ενδιαφέρουσα διαφορετική οπτική στο γνωστό παραμύθι....Τα παιδάκια συμμετέχουν και κάποια στιγμή χορεύουν κιόλας...Αυτό που μου έκανε θετική εντύπωση είναι ότι αν κάποιο παιδάκι φοβηθεί και φύγουν δίνουν δωρεάν πρόσκληση στο ταμείο για την ίδια ή άλλη παράσταση του θεάτρου...Προσωπικά το ευχαριστηθήκαμε και παρατήρησα ότι το παρακολούθησαν άνετα και μικρότερα παιδάκια 2 -2,5...Είναι η πρώτη παράσταση που μου ζήτησε ο μικρός να ξαναπάμε...

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Nα προτείνω κατι...Αφου ολοι ψηλογυρναμε στις θεατρικες παραστάσεις γιατι δεν λεμε μια οπου θα παμε οσοι μπορούμε με την ευκαιρία να γνωριστουμε...Σιγουρα σε καποια παράσταση θα εχουμε "τρακαριστει" και δεν μιλάμε γιατι δεν "ξεραινομαστε..."

 

Εεεεε;;;Τι λετε;

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Nα προτείνω κατι...Αφου ολοι ψηλογυρναμε στις θεατρικες παραστάσεις γιατι δεν λεμε μια οπου θα παμε οσοι μπορούμε με την ευκαιρία να γνωριστουμε...Σιγουρα σε καποια παράσταση θα εχουμε "τρακαριστει" και δεν μιλάμε γιατι δεν "ξεραινομαστε..."

 

Εεεεε;;;Τι λετε;

 

 

συμφωνω....!!!!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ... είμασταν και μαζί με την ismeni.. Σήμερα είμασταν Mazoo - ωραία ήταν αν εξαιρέσεις ότι ο μικρός σήμερα ήθελε να φήγουμε στην αρχη γιατι φοβότανε ( μάλλον έφταιγε η θέση γιατι είμασταν δίπλα)μετά όμως του άρεσε!!!

1gGKp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ πήγα την κόρη μου (3 χρ) στον ''κόσμο του Ολίβιου'' στο Ιλίσσια, το παρακολούθησε πολύ ευχάριστα παρόλο που ήταν η ιστορία για μεγαλύτερα ίσως παιδάκια. Επειδή όμως ήταν βασισμένο στην τεχνική του μαυρου θεάτρου της Πράγας ήταν πολύ εντυπωσιακό και της κράτησε το ενδιαφέρον....

 

 

Παρακολουθήσαμε κι εμείς τον "κόσμο του Ολίβιου" χθες. Ήταν πολύ εντυπωσιακό λόγω της τεχνικής του μαύρου θεάτρου, αλλά νομίζω πως τόσο η πλοκή του έργου όσο και η τεχνική μάλλον απευθύνεται σε μεγαλύτερα παιδιά (νομίζω τουλάχιστον 6 ετών). Πάντως η κόρη μου - 4,5 ετών - το παρακολούθησε, αλλά όχι με τον ενθουσιασμό που έχει επιδείξει σε άλλες παραστάσεις.

 

Παρεμπιπτόντως, έχει δει κανείς τη "Φάρμα για τα ζώα" στο Φούρνο; Είναι η επόμενη παράσταση που σχεδιάζουμε να πάμε...

k3NGp3.pnga>

Link to comment
Share on other sites

Nα προτείνω κατι...Αφου ολοι ψηλογυρναμε στις θεατρικες παραστάσεις γιατι δεν λεμε μια οπου θα παμε οσοι μπορούμε με την ευκαιρία να γνωριστουμε...Σιγουρα σε καποια παράσταση θα εχουμε "τρακαριστει" και δεν μιλάμε γιατι δεν "ξεραινομαστε..."

 

Εεεεε;;;Τι λετε;

 

Θα βγάλουμε και ομαδικό εισιτήριο που είναι πιο οικονομικό χαχα.... Και εμείς μέσα...

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

ωραια ποια ειναι η πρωτη επιλογη , που να εχει μεγαλο φασμα ηλικιας????

 

αρια εσυ που ξερεις????

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε κι εμείς χθες στον "κόσμο του Ολίβιου". Πραγματικά πολύ καλή παράσταση, ευχάριστη ακόμα και για μας τους μεγάλους, λόγω της τεχνικής του μάρου θεάτρου Άρεσε τόσο στα ανίψια μου που είναι 7 και 5,5 όσο και στην κόρη μου που είναι 4 (της εξηγούσα βέβαια κάποια πράγματα). Το βράδυ πριν κοιμηθεί μου είπε "μαμά μου άρεσε τόσο πολύ το έργο που στο τέλος ήθελα να πάω να τους αγκαλιάσω". Το τραγούδι δε πρέπει να το είπαμε και 300 φορές:)

 

Όσο για τους mazoo είναι ακριβώς όπως τα λέει η vouraikos.Πέρισυ το απέφυγα και φέτος πήγα με βαριά καρδιά επειδή το είχε δει και μου το ζήταγε συνέχεια. Η Ναταλία όμως ξετρελλάθηκε και μη σας πω ότι κι εγώ τραγούδαγα:)

 

Η "ψαρόσουπα" για τι ηλικίες είναι?

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι και εγω? Έχω υποσχεθεί στ απαιδια να τα παω θέατρο την Κυριακή που μας έρχεται. Θέλω κάτι για πρωι..

 

Σκέφτομαι όμως και για το Disney on Ice. Τι λέτε αξίζει για τα παιδιά? Τοχει δει κάποια απο εσας, γιατί η πιο απλή ζωνη που κοίταγα στο σαιτ, ξεκινάει απο 14 ευρώ το άτομο.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι όμως και για το Disney on Ice. Τι λέτε αξίζει για τα παιδιά? Τοχει δει κάποια απο εσας, γιατί η πιο απλή ζωνη που κοίταγα στο σαιτ, ξεκινάει απο 14 ευρώ το άτομο.

 

Εμείς είχαμε πάει πέρυσι και για να πω την αλήθεια η κόρη μου (3 ετών τότε) δεν πολυενθουσιάστηκε. Νομίζω πως αν θες να πας ή πρέπει να έχεις μεγαλύτερα παιδιά που θα μπορούν να το παρακολουθήσουν και να απολαύσουν και το πατινάζ ή αν έχεις μικρότερα, τουλάχιστον να έχουν δει τις αντίστοιχες ταινίες. Η δική μου κόρη παρακολουθούσε με χαρά τις ιστορίες που ήξερε, όταν όμως έδειξε Lilo & Stitch - που δεν είχε δει την ταινία - έχασε την μπάλα ...

Πάντως ήταν απολύτως φαντασμαγορικό σόου και στα συν βάζω και τις εγκαταστάσεις (έβλεπες τέλεια ακόμη και στο τελευταίο διάζωμα).

k3NGp3.pnga>

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με την απο πάνω μου πέρσι που πήγαμε στο ντισνευ ο μικρός τριων ετών ενθουσιάστηκε μόνο με τα παραμύθια που ήξερε..........αλλά γενικά το όλο σκηνικό και η παράσταση ενθουσιάζει ακόμα και τους γονείς είναι αρκετά φαντασμαγορικό.

 

Θα πάμε και φέτος το σάββατο και θα σας πω απο δευτέρα εντυπώσεις φέτος είναι πιο μεγάλος και θα καταλάβουμε περισσότερα.

Τώρα ένα θέμα είναι το οικονομικό που εμείς τριμελής οικογένεια έβγαλα εισητήρια 100,00? συνολικά και στάνταρ θα φύγει κανα 50 αρικο ακόμα με αυτά που πουλάνε εκεί.

 

Δεν τα λυπάμαι όμως καθόλου προτιμώ να τα χαλάω εκεί όταν έχω παρά σε παιχνίδια μπούρδες ή σε ταβέρνες................

 

Όσον αφορά τα διαζώματα δεν νομίζω οτι μπορείς να δεις αρκετές λεπτομέρειες απο παντού.

Link to comment
Share on other sites

Eχετε δει τους Σωματοφυλακες της κατσαρολας? Σκεφτομαστε να παμε. Εχει θεμα τη διατροφη, και μας ενδιαφερει πολυ.

 

το ειδαμε περσι. στα συν βαζω το θεμα και τη συμμετοχη των παιδιων. στα πλην το μικρο χωρο και στη μεση (και συν και πλην) το γεγονος οτι στην αρχη τα παιδια χωριζονται απο τους γονεις και πανε και καθονται κοντα στη σκηνη και οι γονεις πισω. το κακο ομως ειναι οτι δεν επαρκουσαν οι θεσεις κατω και μερικοι καθισαμε στον εξωστη. στο διαλειμα και οταν καποιο ηθελε πχ τουαλετα επρεπε να πας στη σκαλα και να κετεβεις να το παρεις. ενα πιο ατακτο παιδι θα μπορουσε ανετα να εχει βγει εξω εν τω μεταξυ και να χαθει. τι να πω ισως ειμαι εγω υπερβολικη και αγχωνομουν. ο μικρος παντως το καταευχαριστηθηκε...το συζηταγαμε μερες!

Link to comment
Share on other sites

το ειδαμε περσι. στα συν βαζω το θεμα και τη συμμετοχη των παιδιων. στα πλην το μικρο χωρο και στη μεση (και συν και πλην) το γεγονος οτι στην αρχη τα παιδια χωριζονται απο τους γονεις και πανε και καθονται κοντα στη σκηνη και οι γονεις πισω. το κακο ομως ειναι οτι δεν επαρκουσαν οι θεσεις κατω και μερικοι καθισαμε στον εξωστη. στο διαλειμα και οταν καποιο ηθελε πχ τουαλετα επρεπε να πας στη σκαλα και να κετεβεις να το παρεις. ενα πιο ατακτο παιδι θα μπορουσε ανετα να εχει βγει εξω εν τω μεταξυ και να χαθει. τι να πω ισως ειμαι εγω υπερβολικη και αγχωνομουν. ο μικρος παντως το καταευχαριστηθηκε...το συζηταγαμε μερες!

 

Δηλαδη προτεινεις να παμε νωρις για να πιασουμε θεσεις κατω?

οσον αφορα τα disney on ice και holiday on ice θα σας ενημερωσω γιατι εχω βγαλει εισιτηρια, οπως επισης και για το scooby doo στο badmington

 

Δεν ηξερα για το scooby doo! Ειναι ξενη παρασταση ομως ε?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη προτεινεις να παμε νωρις για να πιασουμε θεσεις κατω?

 

 

 

Δεν ηξερα για το scooby doo! Ειναι ξενη παρασταση ομως ε?

 

 

κι εγω νωρις ειχα παει αλλα λογω προχωρημενης εγκυμοσυνης περιμενα να μπουν ολοι και μπηκα τελευταια. αρα σημασια εχει να μπειτε πρωτοι για να βρειτε να κατσετε στις μπροστινες θεσεις. τωρα πως το καταφερνεις αυτο δε ξερω γιατι στην εναρξη γινετε ενας ψιλοχαμος... και μεσα στο χαμο ερχονται και σου παιρνουν και το παιδι για να το βαλουν μπροστα στη σκηνη...οποτε εσυ εχεις το νου σου στο παιδι και οχι τις θεσεις. εκτος αν πατε δυο μαζι και ο ενας πιασει θεσεις.

για το scooby τι εννοεις ξενη παρασταση? αν ειναι στα αγγλικα? δε νομιζω. οτι και να ειναι παντως ο γιος μου θα ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες!

 

Δες εδω. Καταλαβα οτι προκειται για ξενη παραγωγη. Και ο δικος μου γιος βεβαια θα ενθουσιαστει...!

 

http://www.badmintontheater.gr/show_event.asp?eid=105

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για την disney, φοβάμαι μήπως παω εκει τελικά και πρώτον, δε βρω κάποια οικονομική θεση κ βρεθώ να πληρώνω πάνω απο 22ευρώ το άτομο-μέχρι στιγμης απο το νετ ειδα πιο οικονομική τα 14 ευρώ για την Ε ζώνη- και δεύτερον μηπως δεν κεντρίσει το ενδιαφέρον της μικρής μου κόρης που ειναι τώρα 3.5χρονών.

 

Μετά σκέφτομαι για τον Μάρκο το γάτο που παίζει Κυριακή μεσημεράκι στο θέατρο Φούρνος. Επίσης ήθελα να τις πάω κ στην ψαρόσουπα, αλλά να πω την αλήθεια, φοβόμαστε λίγο την περιοχή εκεί περα-είναι πολύ υποβαθμισμένη, σκέφτομαστε το παρκινγ...δεν ξέρω, αν πάμε κάπου θα σας πω τις εντυπώσεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...