Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 716
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχετε να προτεινετε κατι για παιδακια κατω των 2 ετων (στην Αθηνα); θεατρο , κουκλοθεατρο, παντομιμα....οτιδηποτε!:)

 

DaF,

 

H μόνη παράσταση που βρήκα να απευθύνεται σε 2+ είναι στο Γυάλινο Μουσικό Θέατρο (Παιδική Σκηνή - Λεωφ. Συγγρού) "Κυριακή με τον μπαμπά" (κάθε Κυριακή στις 11:30 π.μ.).

Την έχει παρακολουθήσει κανείς να μας γράψει εντυπώσεις ???? Σκέφτομαι να το επιχειρήσουμε !

 

Επίσης, τα "Παραμύθια για πλάσματα τρυφερά και αθώα" (κατάλληλη, γράφει, και για πολύ μικρά παιδιά) από την ομάδα "Αερόπλοιο" στην Κυψέλη, Θέατρο Τόπος Αλλού, Κυριακή στις 03:30 μ.μ.

 

Για 2,5-5,5 ετών τις έχουν αναφέρει και οι άλλες κοπέλες:

-Μαμά για το Μαμουθάκι (Κυριακή στις 05:30)

-Ο Λύκος και τα 7 κατσικάκια (Σάββατο 05:30 / Κυριακή 11:15)

-Πετα, Λούδα (Κυριακή 12:30)

από το Θέατρο Χώρα και

-Μήλα, Ζάχαρη, Κανέλλα (Θέατρο Φούρνος) / Τετάρτη στις 05:00, Σ/Κ στις 11:30,

 

αλλά δεν μπορώ να γράψω εντυπώσεις αφού δεν τις έχουμε δει...

Κι εμάς θα είναι η πρώτη μας φορά σε θέατρο εάν καταφέρουμε να πάμε την ερχόμενη Κυριακή και πραγματικά είμαι περίεργη να δω εάν θα κάτσει να παρακολουθήσει την παράσταση...:roll:

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς την Κυριακή πήγαμε στο "Παντζαράκι" στο Μικρό Πολυτεχνείο και η μικρή ξετρελάθηκε και ήθελε κι άλλο... Είναι για ηλικίες από 2,5 - 6 ... η παράσταση διαρκεί 1 ώρα και δεν τα κουράζει καθόλου. Στα συν και οι ηθοποιοί, καθώς και ότι είναι διαδραστικό δηλαδή τα παιδιά βοηθούν την εξέλιξη της παράστασης ... κάποια από τα παιδιά φορούν στολές και παίζουν διάφορους ρόλους ενώ σε διάφορες φάσεις της παράστασης βοηθούν όλα μαζί. Θα πρέπει όμως να κλείσετε εισιτήρια από το τηλέφωνο γιατί εμείς πήγαμε έτσι και περιμέναμε. Η αίθουσα είναι μικρή με καρεκλίτσες και σκαμπό για τους μεγάλους και μαξιλαράκια για τα μικρά.

 

Μικρό Πολυτεχνείο

Ασωμάτων 7 στο Θησείο

 

τηλ δεν θυμάμαι θα σας το γράψω αύριο

Link to comment
Share on other sites

στις διαδραστικες παραστασεις να προσθεσω και τους Σωματοφυλακες της κατσαρολας. παρασταση με θεμα τη διατροφη και συμμετοχη των παιδιων. για πιο μεγαλες ηλικιες γιατι το θεμα ειναι λιγο δυσκολο και επισης τα παιδια καθονται σε αλλο σημειο απο τους γονεις. εγω δε ξετρελαθηκα αλλα του μικρου του αρεσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από εμένα...

 

Παρακολουθήσαμε την παράσταση "Το τραγούδι της γης" στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης,Πειραιώς 206, (ύψος Χαμοστέρνας), Ταύρος.

 

Έχω να πω πραγματικά τα καλύτερα για όλα...

Η εξυπηρέτηση στην υποδοχή, τα άτομα που μας τακτοποιούσαν στις θέσεις μας, ο χώρος μέσα άψογος, οι θέσεις πολύ καλές, όπου και να καθόσουν έβλεπες -εξίσου- καλά.... και φυσικά η παράσταση πολύ ωραία!!!

Μου έκανε εντύπωση πως παιδάκια 4-5 χρονών παρακολουθούσαν χωρίς να ενοχλούν και παιδιά 10-11 χρονών (που γνωρίζουν περισσότερα, λόγω ηλικίας) τους άρεσε -εξίσου-

Θεωρώ πως ήταν αξιόλογη παράσταση και λογική η τιμή του εισιτηρίου.

 

Καλό είναι να αναφέρουμε και τις ηλικίες των παιδιών μας (για διευκόλυνσή μας), γιατί υπάρχουν παραστάσεις για μικρά παιδάκια (3-6) μόνο για μεγαλύτερα (άνω των 6) αλλά και παραστάσεις για όλες τις ηλικίες.

 

Αυτή -θεωρώ- πως ήταν για όλες τις ηλικίες από 4-12...περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς την Κυριακή πήγαμε στο "Παντζαράκι" στο Μικρό Πολυτεχνείο και η μικρή ξετρελάθηκε και ήθελε κι άλλο... Είναι για ηλικίες από 2,5 - 6 ... η παράσταση διαρκεί 1 ώρα και δεν τα κουράζει καθόλου. Στα συν και οι ηθοποιοί, καθώς και ότι είναι διαδραστικό δηλαδή τα παιδιά βοηθούν την εξέλιξη της παράστασης ... κάποια από τα παιδιά φορούν στολές και παίζουν διάφορους ρόλους ενώ σε διάφορες φάσεις της παράστασης βοηθούν όλα μαζί. Θα πρέπει όμως να κλείσετε εισιτήρια από το τηλέφωνο γιατί εμείς πήγαμε έτσι και περιμέναμε. Η αίθουσα είναι μικρή με καρεκλίτσες και σκαμπό για τους μεγάλους και μαξιλαράκια για τα μικρά.

 

Μικρό Πολυτεχνείο

Ασωμάτων 7 στο Θησείο

 

τηλ δεν θυμάμαι θα σας το γράψω αύριο

 

Μικρό Πολυτεχνείο

Πλατεία Ασωμάτων 7 στο Θησείο

τα τηλέφωνα είναι 210-3252998, 3243306

Link to comment
Share on other sites

Τον Μικρό Πρίγκηπα τον είδαμε πέρισυ στο Πλανητάριο. Δλδ δεν είδαμε και πολύ καθώς ήταν το πρώτο "μεγάλο" θέαμα που παρακολουθούσε ο μικρός και δυστυχώς φοβήθηκε! Ωστόσο είναι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ και σκέφτομαι να κάνω την απόπειρα να πάμε και φέτος.

Τον μάρκο το γάτο τον είδαμε την περασμένη εβδομάδα και δεν μείναμε και πολύ ευχαριστημένοι. Πήγαμε οικογενειακώς και υπήρχε ένας εκνευρισμός απο την αρχή γιατί περιμέναμε αρκετή ώρα σε ένα πολύ μικρό φουαγιέ πολύ στριμωγμένοι. Εμένα δεν με νοιάζει, αλλά τα παιδιά μου εκνευρίστηκαν γιατί δεν είχαν που να σταθούν. Έχει βέβαια 2 τραπεζάκια που κάθονται τα παιδάκια και ζωγραφίζουν μα ήταν γεμάτα. Επίσης στριμωγμένα είναι και στην άιθουσα η οποία είναι μικρή και σκοτεινή. Παρεπιπτόντως, έχουμε πάει σε διάφορα θέατρα και συχνά απογοητεύομαι απο τους χώρους όχι γιατί είμαι σνομπ ή καλομαθημένη και περιμένω καμία υπερπαραγωγή αλλά γιατί απ' ότι φαίνεται δεν πληρούν καν τους στοιχειώδης κανόνες ασφαλείας. Τεσπα, η παράσταση έχει να κάνει με έναν γατούλη που η κυρία του αποφασίζει μια μέρα να φέρει ένα μικρό σκυλάκι στο σπίτι και ο γατούλης ζηλεύει (η κυρία που κάνει τον Μάρκο το γάτο εξαιρετική). Σαν θέμα είναι καλό και προφανώς πραγματεύεται τη ζήλια που νιώθει ένα παιδάκι όταν έρχεται στο σπίτι ένα καινούριο μωρό. Ωστόσο έχω ενστάσεις ως προς την προσέγγιση του θέματος. Παρουσιάζουν δλδ την κυρία του γάτου να δίνει όλη της την προσοχή στο σκυλάκι, να αποπαίρνει το γατούλη κλπ και είναι κάτι που γίνεται αντιληπτό απο τα παιδιά (ο γιός μου σχολίασε οτι δεν του άρεσε η κυρία φλώρα και είναι κακιά γιατί δεν έδινε σημασία στο μάρκο το γάτο). Ευτυχώς δεν έκανε τη σύνδεση και δεν είχαμε νέο κύμα ζήλειας χαχα! Παρ' όλα αυτά δεν είναι κακή παράσταση και τα παιδάκια συμμετέχουν με διάφορους τρόπους που τους είναι ευχάριστοι. Όσο για τις ηλικίες, ο μικρός δεν το άντεξε όλο και τον έβγαλα έξω γιατί είχε αρχίσει να τσινάει (και πολύ έκατσε θα πω εγώ) αλλά νομίζω απο 3 χρονών είναι σουπερ. Επίσης είδα οτι δίνουν και μπαλονάκι στο τέλος αλλά εγώ έφυγα νωρίτερα και ο έξυπνος ο άντρας μου βιαζόταν... Αυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

περσι ειδαμε τον τρομαρα και φετος μαλλον θα παμε στη φουφηχτρα που δεν παιζοταν τοτε.

 

Η Φουφήχτρα του Τριβιζά; Είναι το αγαπημένο βιβλίο του μεγάλου μου. Που παίζεται;

Το μήλα ζάχαρη κανέλλα το είχαμε δει και εμείς πέρσι και τους άρεσε πάρα πολύ.

 

Στους mazoo έχετε πάει; Αν και δεν μου αρέσουνε, τα βλασταράκια θέλουνε να πάνε. Το εισητήριο πάντως μου φαίνεται παααααρα πολύ ακριβό.

8Fx2p2.png

 

OtbVp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Η Φουφήχτρα του Τριβιζά; Είναι το αγαπημένο βιβλίο του μεγάλου μου. Που παίζεται;

Το μήλα ζάχαρη κανέλλα το είχαμε δει και εμείς πέρσι και τους άρεσε πάρα πολύ.

 

Στους mazoo έχετε πάει; Αν και δεν μου αρέσουνε, τα βλασταράκια θέλουνε να πάνε. Το εισητήριο πάντως μου φαίνεται παααααρα πολύ ακριβό.

 

 

ναι η φουφηχτρα του τριβιζα. δες εδω.

http://www.paramithohora.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=105&Itemid=29

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον Μικρό Πρίγκηπα τον είδαμε πέρισυ στο Πλανητάριο. Δλδ δεν είδαμε και πολύ καθώς ήταν το πρώτο "μεγάλο" θέαμα που παρακολουθούσε ο μικρός και δυστυχώς φοβήθηκε! Ωστόσο είναι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ και σκέφτομαι να κάνω την απόπειρα να πάμε και φέτος......

Θα ήθελα να πάμε και εμείς στο ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ για να δούμε τον Μικρό Πρίγκηπα, αλλά διάβασα ότι το προτίνουν για ηλικίες άνω των 7 ετών. Ο γιός μου είναι 5 ετών και το σκέφτομαι... Novpal - Εσύ που το έχεις δεί τι γνώμη έχεις??

Link to comment
Share on other sites

ναι η φουφηχτρα του τριβιζα. δες εδω.

http://www.paramithohora.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=105&Itemid=29

 

 

Ευχαριστώ πολύ. Θα πάμε σίγουρα να το δούμε γιατί είναι από τα αγαπημένα του παραμύθια.

8Fx2p2.png

 

OtbVp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να πάμε και εμείς στο ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ για να δούμε τον Μικρό Πρίγκηπα, αλλά διάβασα ότι το προτίνουν για ηλικίες άνω των 7 ετών. Ο γιός μου είναι 5 ετών και το σκέφτομαι... Novpal - Εσύ που το έχεις δεί τι γνώμη έχεις??

 

Κοίτα, εμείς όταν πήγαμε ο γιός μου ήταν 3 και κάτι λίγα. Όπως ξαναείπα, δυστυχώς του ήρθε πολύ "βαρύ" όλο αυτό με τον τεράστι θόλο, τη δυνατή μουσική κλπ και φοβήθηκε, έτσι φύγαμε νωρίς. ίσως αν είχε δει πρώτα σινεμά να του ερχόταν πιο εύκολο. πάντως πίσω μας καθόταν ένα αγοράκι στην ηλικία του που καθόταν μια χαρά!

Για το δικό σου το παιδάκι νομίζω θα είναι οκ, αλλά η γνώμη μου είναι πως αν είναι πολύ ευαίσθητο να το προσέξεις λίγο γιατί έτσι & αλλιώς η ιστορία είναι λυπητερή, μην έχεις κλάμματα (το έπαθε το κοριτσάκι μιας φίλης). Αν θες μπορείς πρώτα να του διαβάσεις το παραμύθι να δεις πως θα το πάρει. Επίσης μπορείς να του δείξεις το τρέηλερ http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=306&cuser=3c1f6e8e-f468-4b3c-a545-6f7978c081db είναι βέβαια στα κινέζικα (ή κάτι τέτοιο) αλλά μπαίνεις στο νόημα ;)

Α, επίσης να πω οτι είναι φανταστική εμπειρία και για τους γονείς, εγώ έπαθα σοκ!!! Υπήρχαν άλλωστε αρκετοί μεγάλοι που δεν συνόδευαν παιδιά. Αν δεν θέλει λοιπόν να έρθει ο γιός μου, με βλέπω να πηγαίνω μόνη μου!

Link to comment
Share on other sites

οι παραστάσεις στην παραμυθοχώρα από ποια ηλικία και μετά ενδείκνυται??

 

 

Στην παραμυθοχώρα πήγανε εχθές τα δικά μου με τον παιδικό σταθμό και είδανε κουκλοθέατρο. Λεγότανε η Μηλιά. Από ότι μου είπανε τους άρεσε πολύ. Ανάλογα την παράσταση είναι και η ηλικία. Αυτό που είδανε δηλαδή το παρακολούθησε και ο μικρός μου που είναι 3. Τώρα για μικρότερη ηλικία δεν ξέρω.

8Fx2p2.png

 

OtbVp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια την Κυριακή δεν θα λειτουργήσουν τα θέατρα λόγω εκλογών.

 

Να ρωτήσω .......

όσον αφορά το πλανητάριο τα χριστούγεννα δείχνουν κάτι σχετικό με τις γιορτές γιατί αν και ο γιος μου είναι 4 δεν πρόκειται να παρακολουθήσει το μικρό πρίγκηπα...........

ενώ κάτι σχετικό με το άστρο κτλ θα του ήταν πιο ευχάριστο.

απότι είδα στη σελίδα τους ακόμα δεν έχει βγει το πρόγραμμα Δεκεμβρίου αλλά μήπως γνωρίζετε αν γενικώς θα δείξουν κάτι σχετικό φέτος?

Link to comment
Share on other sites

το πλανητάριο δεν είναι για παιδια κάτω των 5

και αναλογα το παιδι

πολλα δεν είναι για κατω των 7

το πλανηταριο θελει λίγο προσοχή στις ηλικίες ...!

 

ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ, προσοχή, εμείς την πατήσαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε πριν καμμία εβδομάδα στο MAZOO AND THE ZOO.

Η μικρή ξετρελλάθηκε...δεν το συζητάω!!!!

 

Να ρωτήσω όμως κάτι:Προσπαθώ από τότε να καταλάβω ποιό είναι το φινάλε ΕΚΠΛΗΞΗ που διαφημίζουν στην τηλεόραση. Εγώ φινάλε ΕΚΠΛΗΞΗ πάντως δεν κατάλαβα;

 

Εσείς οι υπόλοιποι που το είδατε?

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε πριν καμμία εβδομάδα στο MAZOO AND THE ZOO.

Η μικρή ξετρελλάθηκε...δεν το συζητάω!!!!

 

Να ρωτήσω όμως κάτι:Προσπαθώ από τότε να καταλάβω ποιό είναι το φινάλε ΕΚΠΛΗΞΗ που διαφημίζουν στην τηλεόραση. Εγώ φινάλε ΕΚΠΛΗΞΗ πάντως δεν κατάλαβα;

 

Εσείς οι υπόλοιποι που το είδατε?

 

μηπως εννοούνε εκπληξη σε σχέση με το περυσινο φινάλε; για να προσελκύσουν και αυτούς που ηδη το εχουν δει; εννοώντας διαφορετικο απο πέρυσι;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Από τις παραστάσεις που είδαμε πέρισυ ξεχωρίζω την παράστση "ο αυγερινός και η πούλια", στο θέατρο αθηνων στη βουκουρεστίου. Οι ηθοποιοί, όλοι νέοι, χορεύουν τραγουδούν, παίζουν και κινούνται ανάμεσα σου συχνά. Ο μιρκός μου 3 ,5 πέρισυ την παρακολούθησε χωρίς κανενα πρόβλημα και του έμεινε στο μυαλό. Ωραία κουστούμια και ωραία μουσική.

 

Πέρισυ είδαμε και την "Ψαρόσουπα". Η ιστορία πολύ καλή και οι κούκλες. Όμορφη ατμόσφαιρα. Αυτό που δεν μου άρεσε, ευτυχώς δεν ενόχλησε το μικρό μου γιατί είχε ξαναδεί κουκλοθέατρο, της φίλης μου ο μικρός, αν και 4 χρονων, φοβηθηκε. Οι ηθοποιοί που χειρίζονταν τις κουκλες φαινόντουσαν και αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι φορούσαν μαυρο καπέλο και μαυρο πεπλο ώστε να μην φαίνονται καθόλου τα πρόσωπά τους. ήταν λίγο τρομαχτικό για κάποια μικρά.

Link to comment
Share on other sites

σημερα γυρισε ο μικρος κατενθουσιασμενος απο την παρασταση που ειδανε με το σχολειο του. το εργο ειναι Το τραγουδι της γης, εχει αναφερθει και πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...