Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ


Recommended Posts

το νησί του θησαυρού στο Μέγαρο..για παιδιά από 5-6 και πάνω..πρωτοποριακό θέαμα για τα ελληνικά δεδομένα, εντελώς βιωματικό, οι ηθοποιοί είναι συνεχώς ανάμεσα στο κοινό, και οι θεατές τους ακολουθούν στον χώρο..

κριμα που ειμαστε μικροι...:(

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 716
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειδαμε κι εμεις "το παιδί και το κουδουνάκι" και εχω να πω τα καλύτερα! πολύ ομορφη παρασταση, τα πιτσιρίκια μου (4 και 2,5) την παρακολούθησαν με μεγαλο ενδιαφέρον και συμμετείχαν. μου αρεσε στο τελος που οι ηθοποιοί πλησιάζουν το κοινό και συζητάνε, φωναζουν τα παιδιά στη σκηνή και τους δείχνουν τα μουσικά όργανα. Και είναι και οι 3 τους πολύ ταλαντούχοι, και παιζουν μουσική και τραγουδάνε και χορευουν και διασκεδαζουν. πολύ προσεγμενη παρασταση.

Κι εμείς πήγαμε χθες και το είδαμε. Πολύ ωραία περάσαμε, όντως πολύ προσεγμένη δουλεια!!! Τα διάφορα μουσικά όργανα δένανε τέλεια στην αφήγηση, πολύ ωράια και η εναλλαγή των ηθοποιών στο ρολο του παιδιου... και οι τρεις ηθοποιοί πολύ καλοί (βέβαια έχω μια αδυναμία στην Ευγενεία:wink:)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Είδαμε το Μάρκο το γάτο στο θέατρο φούρνος. Μμμμμμμ...της κόρης μου (3 ετων και 4 μηνών)της άρεσε αν και δεν νομίζω ότι κατάλαβε τι ήθελε να πει ο ποιητής!!! Προσωπικά προτίμησα το μήλα,κανέλλα ζάχαρη, στο ίδιο θέατρο.

Link to comment
Share on other sites

Το είδαμε χθες. Η κόρη μου 5 ετών και 3 μηνών το καταχάρηκε. Ο γιος μου 2 ετών και 8 μηνών δε μπορώ να πω ότι κατάλαβε και πολλά και δυσκολεύτηκα να τον κρατήσω να παρακολουθήσει.

Γενικά εμένα μου φάνηκε πολύ καλή παράσταση. Το έργο εξαιρετικά ενδιαφέρον και διδακτικό χωρίς όμως να του φαίνεται (πολύ σημαντικό αυτό). Ωραίες μουσικές, ωραία κίνηση. Οι ηθοποιοί πολύ καλοί.

Όλα ωραία, εκτός από το χώρο που δεν το λες και θεατρική σκηνή. Πιστεύω πάντως ότι απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας από 4 έως 9 ετών.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειδαμε τον Πινοκιο παιγμενο απο τις μαριονετες Γκοτση..πολυ ομορφο..

 

προτιμηστε να δειτε οποιαδηποτε παρασταση τους στον χωρο τους στην ηλιοούπολη που εχουν και το εργαστηριο κατασκευης μαριονετας εκει και πριν την παρασταση κανουν κατασκευες με πηλο!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ομάδα λέγεται <ονειροποιοί> και παίζουν μαζί με τα παιδιά όλη την διαρκεια της παράστασης.Πρώτη φορά βλέπω παιδιά να μπαίνουν σε ρόλους και να παίζουν τόσο ωραία.Είναι για παιδιά από 4 ετων εως 10.

Ο ΜΑΓΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΑΜΕΛΗ στο Σχολείο Παιχνιδιού!Τέλειο!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πήγαμε σήμερα με την κόρη μου (5μισι ετών) στο "Μαγικό ταξίδι της Ευγενίας".

ΥΠΕΡΟΧΟ. ΥΠΕΡΟΧΟ. ΥΠΕΡΟΧΟ. Στόρυ, σκηνοθεσία, ηθοποιοί, μουσική, κοστούμια, σκηνικά. Όλα εξαιρετικά! Το συστήνω ανεπιφύλακτα για παιδιά από 5 έως 10 ετών.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειδαμε λαχανα και χαχανα.

και εχω μια απορια.

οι κριτικες ολες αυτες οι καλες ειναι μουφα η εγω δεν ξερω τι μου γινεται?????

το θεμα ηταν διαδυκτιο-κινητα-ακτινοβολια, τι να καταλαβουν τα πιτσιρικια?

οι ηθοποιοι φωναζαν τοσο πολυ......

δεν ξερω, χαλια!

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμείς είδαμε

 

"Οι περιπέτειες του μικρού Οδυσσέα" στο θέατρο άβατον

http://theatrogiapaidia.gr/10-2/

http://mikrosodusseas.blogspot.gr/

 

Μας άρεσε πάρα πολύ (και σε μικρούς και σε μεγάλους).

 

Είναι (ας πούμε) interactive παράσταση που συμμετέχουν και τα παιδιά ενεργά, ανεβαίνουν στη σκηνή, απαντάνε στις ερωτήσεις των ηθοποιών κλπ κλπ.

 

Η κοπέλα που παίζει το ξωτικό, όλα τα λεφτά μιλάμε.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς είδαμε

 

"Οι περιπέτειες του μικρού Οδυσσέα" στο θέατρο άβατον

http://theatrogiapaidia.gr/10-2/

http://mikrosodusseas.blogspot.gr/

 

Μας άρεσε πάρα πολύ (και σε μικρούς και σε μεγάλους).

 

Είναι (ας πούμε) interactive παράσταση που συμμετέχουν και τα παιδιά ενεργά, ανεβαίνουν στη σκηνή, απαντάνε στις ερωτήσεις των ηθοποιών κλπ κλπ.

 

Η κοπέλα που παίζει το ξωτικό, όλα τα λεφτά μιλάμε.

 

Πόσων ετών είναι το παιδάκι σου; Μπορεί να την παρακολουθήσει ένα τρίχρονο;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πόσων ετών είναι το παιδάκι σου; Μπορεί να την παρακολουθήσει ένα τρίχρονο;

το παιδί μου είναι 7,5.

Προσωπική μου άποψη: το 3χρονο μπορεί να μην μπορεί να καταλάβει εντελώς το νόημα της παράστασης, αλλά σίγουρα μπορεί να σηκωθεί να χορέψει και να απαντήσει σε κάποιες ερωτήσεις.

Εξαρτάται και από το χαρακτήρα του κάθε 3χρονου.

Π.χ. προς το τέλος της παράστασης σηκώνουν κάποια πιτσιρίκια πάνω και τους ζητάνε να κάνουν παντομίμα (π.χ. κάνε ότι σκουπίζεις το πρόσωπο σου) -για να τα δει ο ήρωας (Οδυσσέας) που υποτίθεται ότι έχει κλειστά τα αυτιά του και να μαντέψει τι κάνουν τα παιδιά.

 

Ήταν ένα πιτσιρίκι όταν πήγα εγώ- πρέπει να'τανε γύρω στα 4 - που δεν έβαλε κώλο κάτω. Δεν προλάβαινε να μιλήσει ο ηθοποιός πάνω του το πιτσιρίκι:lol::lol: ακόμα κι όταν δεν ρώταγε κάτι ο άνθρωπος:lol::lol:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

το παιδί μου είναι 7,5.

Προσωπική μου άποψη: το 3χρονο μπορεί να μην μπορεί να καταλάβει εντελώς το νόημα της παράστασης, αλλά σίγουρα μπορεί να σηκωθεί να χορέψει και να απαντήσει σε κάποιες ερωτήσεις.

Εξαρτάται και από το χαρακτήρα του κάθε 3χρονου.

Π.χ. προς το τέλος της παράστασης σηκώνουν κάποια πιτσιρίκια πάνω και τους ζητάνε να κάνουν παντομίμα (π.χ. κάνε ότι σκουπίζεις το πρόσωπο σου) -για να τα δει ο ήρωας (Οδυσσέας) που υποτίθεται ότι έχει κλειστά τα αυτιά του και να μαντέψει τι κάνουν τα παιδιά.

 

Ήταν ένα πιτσιρίκι όταν πήγα εγώ- πρέπει να'τανε γύρω στα 4 - που δεν έβαλε κώλο κάτω. Δεν προλάβαινε να μιλήσει ο ηθοποιός πάνω του το πιτσιρίκι:lol::lol: ακόμα κι όταν δεν ρώταγε κάτι ο άνθρωπος:lol::lol:

 

Ευχαριστώ.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είδαμε φέτος την Κοντορεβυθούλα...αλλιώς (στο Ρουφ), τον Αίσωπο της Ρουγγέρη (δύο φορές, μόνοι μας και με το σχολείο), τον Τρελαντώνη και το Νησί των Θησαυρών στο Μέγαρο Μουσικής.

Το νηπιαγωγάκι μου απόλαυσε όλες τις παραστάσεις, λάτρεψε όμως τον Τρελαντώνη. Κι έτσι ξεκινήσαμε την ανάγνωση αυτού του αθάνατου βιβλίου της Πηνελόπης Δέλτα, λίγο λίγο κάθε βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ξεκινησαμε την σεζον με τους burger project και ηταν πολυ ωραια!

τωρα ψαχνω ενα θεατρικο ισως με κουκλες να μπουμε και παλι στο κλιμα:D

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είδαμε φέτος την παράσταση "Ο κύριος Κίχ και το μυστικό κουτί των ήχων". Πολύ ευχάριστη παράσταση και ο "κος Κιχ" καταπληκτικός! Πιστεύω ότι είναι για παιδάκια 3-6 ετών. Βέβαια την απολαύσαμε κι εμείς οι μεγάλοι αφού συχνά πυκνά ακούγονταν και τα δικά μας γέλια.

Link to comment
Share on other sites

η χιονατη!!!!απλα υπεροχο.ζωντανη παραδοσιακη μουσικη, ωραιες φωνες,ωραια τραγουδια,ζωντανη παρασταση και θεατρο σκιων .απλα εντπωσιαστηκαμε.η 3χρονη μικρη μου εκατσε ανετα.δεν καταλαβε αλλα το ευχαριστηθηκε.η μεγαλη 7 ετων ενθουσιαστηκε.καταλληλη αντω των 6.

Link to comment
Share on other sites

Είδαμε τον Τζάκ και τη φασολιά στο Γκάζι και κατενθουσιαστήκαμε. Καταπληκτική παράσταση!!! Για παιδιά απο 3 μέχρι 6-7 πιστεύω. Επίσης έχουμε δει απο πέρισυ και το νησί των θησαυρών στο Μέγαρο και έχω να πω τα καλύτερα. Απο 5 ετών και πάνω. Το μόνο μείονότι μιλάνε πολύ γρήγορα και κάποια πράγματα δεν τα πιάναμε ούτε οι γονείς ειδικά στο πρώτο μέρος. Αλλά το 3ο μέρος όλα τα λεφτά. Αξίζει τον κόπο.

Εχουμε δει επίσης το Μυστικό του βασιλιά που είναι θέατρο κανονικό και πραγματικά ήταν μια υπέροχη παράσταση. Απο τις καλύτερες που εχουμε δει ποτε.

Άλλη παράσταση αυτό που παίζεται στο θέατρο βαφείο "Το κορίτσι που ζήτησε μια απλή βελόνα". Η κόρη μου δεν ξετρελάθηκε. Και το μιούζικαλ ο ψαράς και η ψυχή του. Καλύτερο, περάσαμε ενα ευχάριστο πρωινό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Έχετε να προτείνετε κάποια θεατρική παράσταση που να παίζεται σάββατο ή κυριακή απόγευμα* και να απευθύνεται σε ηλικίες 3-8 ετών περίπου;

 

*Απόγευμα εννοώ μετά τις 5μμ.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Η κοντορεβυθούλα, την είδε ο γιος μου με το σχολείο του αυτη την εβδομάδα. ΕΙναι πολύ ωραία παράσταση μας είπαν οι δασκάλες, και επίσης στο Ακαδήμεια το "χορεύοντας με τα χρώματα", το είδαμε και συμμετέχουν και τα παιδιά, ειναι πολύ ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Η κοντορεβυθούλα, την είδε ο γιος μου με το σχολείο του αυτη την εβδομάδα. ΕΙναι πολύ ωραία παράσταση μας είπαν οι δασκάλες, και επίσης στο Ακαδήμεια το "χορεύοντας με τα χρώματα", το είδαμε και συμμετέχουν και τα παιδιά, ειναι πολύ ωραίο.

Η "Κοντορεβυθούλα" δεν παίζεται πια στην Αθήνα, ταξιδεύει για θεσσαλονίκη. Το "χορεύοντας με τα χρώματα" το είδαμε και τα παιδιά μου (σχεδόν 4 ο έναςς και σχεδόν 6μιση η μεγάλη) ξετρελάθηκαν.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο, την κοντορεβυθούλα την είδε 2 εβδομάδες πριν!! Επίσης παίζει η παράσταση του Κραουνάκη το ΣΠΕΙΡΑ ΣΠΕΙΡΑ που μας άρεσα πάρα πολύ, καθώς και το "Απο που πανε γιατο καστρο παρακαλώ" αλλά απο 4 και άνω.

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο που σου είπα ειναι λίγο πιο βαρετο για τα παιδάκια των 3 ετών, το πρώτο εχει αφήγηση με τραγούδι μαζί που παρόλο που ειναι δυνατά για τα δικά μου αφτιά τα μικρά δεν ενοχλήθηκαν καθόλου. Εχεις και καλή ορατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...