Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΙΕΣ ΓΕΝΑΝΕ ΑΠΡΙΛΙΟ ΜΕ ΜΑΙΟ??


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 617
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ekabn ki egw teleytaia periodo 08/08 eixa! ante me to kalo! mou wxoun dwsei 15-19/5 esena? fylo den kserw akoma...den me niazei.... na'nai kala 8elw mono! :!:
Άντεεεεεεε, μαζί στη σημαδιακή μέρα, δεν την ξεχνάς με τίποτα :lol::lol: Εμένα μου έδωσε πητ 15 Μαΐου, στο Λητώ θα γεννήσω, εσύ;

Με το καλό λοιπόν κι εσύ. Εμένα το φύλο με ψιλονοιάζει ρε παιδί μου, είναι χαζό, το ξέρω, αλλά νομίζω ότι τα κοριτσάκια είναι καλύτερα για τους γονείς, υπερβάλλω βέβαια, αλλά μου'χει μείνει :lol: . Και επειδή το σόι του άντρα μου κάνει επί 4 γενιές συνέχεια αγόρια, ε, μια ψιλοφρίκη την έχω φάει, υπ'αυτές τις συνθήκες ούτε να ελπίζεις δε μπορείς, αν κάνω κορίτσι θα είμαι κι εγώ το στατιστικό λάθος, που έλεγε η Μισέλ Ομπάμα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

egw sto elena... to 15 me 19 paizei bash ter kai mege8ous sakou-mwrou... gia to fylo enw stis arxes legame na pame gia koritsaki mono kai mono gia na eina izeygaraki me ton gio mou, meta ta teleytaia agxh mou me to papp-a (den kserw an exeis diabasei to topic pou eixa anoiksei), to fylo einai to teleytaio pou me apasxolei!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

egw sto elena... to 15 me 19 paizei bash ter kai mege8ous sakou-mwrou... gia to fylo enw stis arxes legame na pame gia koritsaki mono kai mono gia na eina izeygaraki me ton gio mou, meta ta teleytaia agxh mou me to papp-a (den kserw an exeis diabasei to topic pou eixa anoiksei), to fylo einai to teleytaio pou me apasxolei!
Ναι ναι το διάβασα το θέμα σου και μάλιστα εγώ είμαι η άθλια που σου είπα να μην κάνεις εξετάσεις (ίσως ακούστηκε κάπως άσχημα, αλλά σκέφτηκα πως όλη αυτή η διαδικασία μπορεί να σε φορτίζει τσάμπα και βερεσέ). Εύχομαι κι εγώ ολόψυχα να πάνε όλα καλά και σκέψου ότι συνήθως όλα πάνε καλά, είδες πόσες κοπέλες μπήκαν με την ίδια εμπειρία που τελικά τα παιδάκια ήταν μια χαρά, φαντάζομαι ότι είναι δύσκολο, αλλά τουλάχιστον τα στοιχεία είναι υπέρ σου, σκέψου το κι αυτό.

Αφού παίζει ρόλο το μέγεθος του μωρού, με βλέπω να πηγαίνω πιο αργά, γιατί μέχρι τώρα μας έβγαινε μικρούλι το μωράκι, θα δούμε...

 

Πάντως, γενικά μου λένε ότι καλύτερα να είναι του ίδιου φύλου τα παιδιά, κολάνε πιο καλά. Μωρέ, ουφ, α στο καλό, χαζομάρες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ακούς κανέναν, Εκάβη, εγώ έχω μικρό αδερφό (20 μήνες διαφορά, με περνάει βέβαι 3 κεφάλια :lol: ), και κολλήσαμε μια χαρά, είμαστε πολύ δεμένοι και τον λατρεύω. Το έχω ακούσει κι εγώ από φίλες μου που έχουν αδερφές ότι είναι καλύτερο να είναι πχ 2 κοριτσάκια, και τους λέω, αφού δεν έχετε αδερφό, πού το ξέρετε; :lol:

 

Συμπαθάτε με για την παρέμβαση (που λέει κι η άρια), αλλά έπρεπε να το πω :D

Link to comment
Share on other sites

mhn les xazomares! ti paei na pei "a8lia"? an den h8ela na to syzhthsw den 8a anoiga to topic... 8a kanw to a-test pou den kserw pera apo th metrhsh ormonwn ti akribws einai kai ypomonh mexri ton "megalo" yperhxo.... xtes hmoun ligo sta down mou to brady alla to palebw... xazeba s'ayto to site: http://www.frossinis.gr/ kai eixa pa8ei plaka me to ti mporei na kanei ena tetoio paidi!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, το ξύλο μάλλον το τρώνε οι πρωτότοκοι φαίνεται, κι εγώ ομοιοπαθούσα, αν και είχα μικρή αδερφή, τελικά δεν είναι θέμα φύλου μάλλον αλλά θέσης. :lol:

Τώρα, Μαργαρίτα, για το θέμα που λες με το τί μπορούν να καταφέρουν αυτά τα παιδιά, δεν το συζητάμε. Είχα έναν ξάδερφο που δεν είχε νοητική υστέρηση αλλά ήταν τελείως παράλυτος. Λοιπόν, έζησε μια ζωή μέσα στην αγάπη. Στην κηδεία του μόνο να έβλεπες τί κόσμος ήρθε, λαός, ατελειωτος κόσμος για ένα παιδί που ήταν μια ζωή στο καροτσάκι, δεν κουνούσε τίποτα. Κι όμως, με το χαμόγελο στα χείλη μια ζωή, ποτέ δεν έκλαψε, ποτέ δεν παραπονέθηκε, σε ένα ανοιχτό σπίτι, με γιορτές, με πάρτι, με εξόδους, διακοπές, εκδρομές, όλα τα έκαναν αυτοί οι άνθρωποι γι αυτόν. Το ποιός θα είναι τελικά ευτυχισμένος δεν προδιαγράφεται, χτίζεται κάθε μέρα. Αλλά πέραν αυτού, κοριτσάκι μου, άστα αυτά τα σάιτ τώρα, τί θες και αυθυποβάλλεσαι, άσε να δεις τα αποτελέσματα της εξέτασης, γιατί είσαι έγκυος, δεν κάνει να πιέζεσαι (χωρίς λόγο πιθανόν).

 

Τέλος, να πω το εξής: νομίζω ρε παιδιά ότι γεννάμε την καλύτερη περίοδο. Έχουμε μπροστά μας το καλοκαίρι, όχι άγχος με γρίπες και τέτοια, ευκαιρία για βόλτες απ'την αρχή, είμαστε τυχερές, έτσι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ekabh εγω τελικα θεωρω καλυτερη εποχη τον χειμωνα,εγω την κορη μου την γεννησα 29/9 κ τελικα ηταν καλα γιατι ηταν χειμωνας κ κλειστηκα μεσα κ δεν μου φανηκε.Τωρα που θα γεννησουμε κ θα ειναι ανοιξη θα φαμε πικρα το καλοκαιρι γιατι δεν μας βλεπω να πηγαινουμε πουθενα.Οποτε χιλιες φορες χειμωνα που ξεπεταγονται κ γρηγορα,γιατι τι να το κανω εαν βγαινω βολτες κ δεν παω πουθενα διακοπες????????????

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η αλήθεια είναι ότι εγώ τις διακοπές τις έχω ψιλοαποκλείσει, σκεφτόμαστε να πάμε διακοπές το φεβρουάριο φέτος για να μη μας φανεί πολύ, αλλά κι αυτό χλωμό το βλέπω. Ή τέλος πάντων, νομίζω ότι το'χω πάρει απόφαση ρε παιδί μου, για κάποια χρόνια θα κλειστώ μέσα, τέλειωσε. Τώρα βέβαια δεν ξέρω πού θα μου βγει αυτό, μπορεί να τα σπάσω όλα καμιά μέρα, δεν ξέρω,αλλά προς το παρόν νομίζω το ελέγχω.

 

Πάντως το θέμα με τις ιώσεις είναι ένα πλεονέκτημα μη μου πεις. Είσαι πιο άνετος όταν είναι μικρούλι, που είναι και πιο δύσκολα, μπορείς να το κάνεις μπανάκι κάθε μέρα με μεγαλύτερη ευκολία, δεν έχεις την αγωνία μην κρυώσει.

 

Επίσης, το θέμα των τελευταίων μηνών της εγκυμοσύνης. Το πρώτο παιδί το έκανα Αύγουστο, έφαγα τους καύσωνες του Ιουνίου 2007 στον έβδομο, σχεδόν όγδοο μήνα, υπέφερα. Τώρα, περιμένω να είμαι άνετη και ωραία, στο τελευταίο τρίμηνο τουλάχιστον όπου η ζέστη με τρέλαινε, έτρωγα ένα παγωτό τη μέρα οπωσδήποτε, δε μπορούσα αλλιώς.

 

Πάντως από ζώδιο δεν πάμε καλά. Ο ένας γιος Λέοντας, τώρα αυτό Ταύρος, ο άντρας μου Αιγόκερως... δε με βλέπω καλά

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην πας διακοπές; Εγώ γέννησα μέσα Ιουνίου και πήγαμε 2 βδομάδες (εντάξει, ίσως είναι λίγο δύσκολο αν έχεις και μεγαλύτερο παιδί;). Πάντως, το μωρό ήταν πολύ χαρούμενο, δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιτα οσο για την ζεστη δεν μπορω να πω εχεις ενα δικιο, εγω γεννησα Σεπτεμβριο του 2006 κ εφαγα τους 4καυσωνες(τους θυμαμαι ακομα) κ δουλευα κανονικα σταματησα μια εβδομαδα πριν γεννησω στην δουλεια,οσο για το παγωτο ετρωγα ενα κιλο καθημερινα μονη μου,αλλα κ τωρα που χειμωνιαζει επισης κατεβαζω τα απειρα γλυκα οποτε ειμαι παντος καιρου που λενε!!!!!!!!

εγω εχω φαει μια φρικη με τις καλοκαιρινες διακοπουλες κ δεν θελω με τιποτα να κατσω στην Αθηνα,δεν θελω να μην κανει το παιδι μου ουτε ενα μπανιο,ειναι κριμα οποτε δεν με βλεπω με τιποτα να καθομαι 3μηνες στην Αθηνα.Γιατι εγω θα σταματησω την δουλεια κ θα εχω αδεια 1χρονο με τον καινουργιο νομο που βγηκε.Οποτε εαν κατσω Αθηνα κ δεν δουλευω, θα τρελαθω λεμε

Link to comment
Share on other sites

peony το μωρό σίγουρα δεν έχει πρόβλημα, οι γείτονες όμως στο ξενοδοχείο/δωμάτιο που θα ξυπνάνε στις 3, στις 4, απ'το κλάμα, στις διακοπές τους; εγώ αυτούς τους καϋμένους σκέφτομαι, δεν είναι όλοι σαν τους γείτονές μου εδώ σπίτι, να'ναι καλά οι άνθρωποι ακόμη δεν έχουν μαζέψει υπογραφές να μας πετάξουν έξω :lol::lol::lol: Αν μου βρεις λύση για τους γείτονες, φεύγω βουρ για διακοπές

 

Vann να σου πω, εγώ δε θυμάμαι τους καύσωνες του 2006 (4 κιόλας, πότε; ) και προφανώς εσύ δε θυμάσαι τους καύσωνες του 2007, έτσι; :lol::lol::lol: Αυτό θα πει έγκυος, τον καύσωνα δεν τον ξεχνάς και σε σαράντα χρόνια θα λέω "ο καύσωνας του 2007" και θα μου λένε οι άλλοι, τί; και θα λέω μα δε θυμάστε;;;;

 

Πάντως (για να δείξω μια ακόμη φορά ότι είμαι ΒΡΑΧΟΣ, σταθερές απόψεις λέμε) δεν είμαι τελικά και τόσο σίγουρη αν είναι καλό το καλοκαίρι για το μωρό, από την άποψη ότι κάνει τόσο φριχτή ζέστη που οι ώρες που μπορείς να το βγάλεις έξω είναι ελάχιστες. Από τις 11 και μέχρι τις 6 και βάλε δε μπορεί να βγει το παιδί, ενώ άνοιξη ή φθινόπωρο ας πούμε είναι πολύ πιο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

οποτε που καταληγουμε?

οτι μαλλον λαθος εποχη γενναμε ε?καλα αμα δουν τι γραφω οι δικοι μου θα με βριζουν, γιατι κ στο πρωτο παιδι αυτο ελεγα οτι λαθος εποχη γεννησα χαχαχαχαχαχα

δεν παιζομαι με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Eκάβη, εμείς πάντως δεν είχαμε πρόβλημα, ίσα ίσα η μπέμπα είχε γίνει η μασκώτ των ξενοδοχείων όπου μείναμε (οφείλω να ομολογήσω όμως ότι τη νύχτα κοιμόταν το καημένο, έκλαιγε μόνο κατά τη διάρκεια της ημέρας). Α, και δεν επιχειρήσαμε να πάμε σε θάλασσα, πήγαμε μια βδομάδα στο βουνό (για δροσιά) και μια βδομάδα στο Ναύπλιο (εκεί λέγαμε ότι μπορεί και να πηγαίναμε στην παραλία, αλλά δεν το τολμήσαμε - ξέρεις, ζέστη, ήλιος, άμμος, το φοβήθηκα λίγο).

Η αλήθεια είναι ότι με τις βόλτες η ζέστη ήταν ένα θέμα, δηλαδή βγαίναμε μετά τις 7 το βράδυ. Αρχίσαμε μέσα Σεπτπεμβρίου να βγαίνουμε πρωινά. Εγώ πάντως συνεχίζω να πιστεύω ότι γεννάτε πολύ καλή εποχή :D

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί καλέ? Μια χαρά εποχή γεννάμε, πράγματι! Τα πολλά τα κρύα θα έχουν τελειώσει, ανθίζουν τα λουλουδια, ερχονται τα πουλάκια... :lol: Ας είναι βολικός ο μπέμπης μου και σιγά μη βάλουμε κ@λο μέσα... :cool:

Και διακοπές το καλοκαίρι σίγουρα, εντάξει όχι πολύ νωρίς, ίσως τέλος Αυγούστου, να ξεπεταχτεί λιγάκι. Αλλά βόλτες στη μια γιαγιά που είναι επαρχία και στο εξοχικό της άλλης γιαγιάς είναι σίγουρες! Τι, μέσα στους 4 τοίχους θα το έχω το παιδί? Εχει καιρό για κλεισούρα, όταν θα διαβάζει για το διδακτορικό του! :lol:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...