Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβληματισμός για δημόσιο θηλασμό?


Recommended Posts

συμφωνω με την scratee και θα προσθεσω ότι το μητρικο γαλα υποβαθμίζεται ποιοτικα από τη ληψη φαρμακευτικων ουσιων (οποτε και δεν συνισταται ο θηλασμος) και όταν η μητερα είναι χορτοφάγος ,,,επισης η διατροφή της μητερας επηρεαζει τη συνθεση των λιπαρων οξεων,,τις ποσοτητες καποιων υδατοδιαλυτων βιταμινών και καποιων ιχνοστοιχείων (σεληνιο,ιωδιο δε θυμαμαι αλλα) και όταν υποσιτιζεται μειωνονται οι ποσοτητες των πρωτεινων

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τότε γιατί εγκρίνονται από τον ΕΟΦ και όχι από το ΑΧΣ (=Ανώτατο Χημικό Συμβούλιο) ή από το Υπουργείο Γεωργίας :?:

 

 

 

 

ε ενταξει βρε aimee, ο ΕΟΦ δεν ασχολειται μονο με φαρμακα,,ασχολειται και με συμπληρώματα, με τροφιμα, με καλλυντικα κτλ,,,,,αυτό δε σημαινει ότι είναι φαρμακο αλλα ένα προιον που αντιμετωπιζεται με πολύ σοβαροτητα από το κρατος (λεμε τωρα.........) για ευνόητους λογους.......κατά τα αλλα συμφωνω μαζι σου

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

.... Δηλαδή, είμαστε σίγουροι ότι το τεχνητό δε θα πλησιάσει καν ποτέ το μητρικό;:eek: ...

 

Εγώ είμαι σίγουρη για αυτό 100 %.

Για δύο λόγους:

 

1) Ο πρώτος είναι "τεχνολογικός".

Επειδή στο πρώτο μου παιδί χρησιμοποίησα πολύ το θήλαστρο, είδα πολύ μεγάλες διαφορές στην υφή και στη σύνθεση του γάλακτος (*), ανάλογα με την ηλικία του παιδιού και ανάλογα με τις ώρες της ημέρας.

 

Οπότε είναι τόσο μεγάλη η διαφοροποίηση που αυξάνεται η συνθετότητα του εγχειρήματος της "αντιγραφής". Και φυσικά αυξάνεται και το κόστος του εγχειρήματος, χωρίς όμως να αυξάνεται αναλόγως και το προσδοκώμενο όφελος της διαδικασίας: Αν για κάθε κύκλο 3 εβδομάδων, χρειάζονται 3-4 διαφορετικά γάλατα (ανάλογα με τις ώρες της ημέρας), ΠΟΙΑ βιομηχανία θα μπει σε τέτοια διαδικασία;

 

Το * γιατί εκμεταλλεύτηκα την ιδιότητα του πατέρα μου (χημικός) και έκανα κάποια πειράματα. Η σύνθεση, όσον αφορά το περιεχόμενο του λίπους, δεν χρειάζεται ούτε πειράματα ούτε μικροσκόπια. Το καταλαβαίνει οποιοσδήποτε από το χρώμα του γάλακτος και από ... το πόσο χρειάζεται να τρίψεις το μπουκάλι για να ξεκολλήσει η λιπαρή ουσία από τα τοιχώματα.

 

2) Ο δεύτερος λόγος είναι καθαρά οικονομικός.

Συνδέεται με ό,τι είπαν η scratee και η iouliana για την αντικατάσταση του ζωικού λίπους με τα χείριστα φυτικά λιπαρά.

Πριν από 8 χρόνια περίπου, αποφάσισα ότι θα θηλάσω τα παιδιά μου, όταν αντιλήφθηκα ότι η σκόνη δεν περιέχει το εγγενές ζωικό λίπος, ούτε ένα καλό φυτικό λίπος (όπως ελαιόλαδα) αλλά ΦΟΙΝΙΚΕΛΑΙΟ.

 

Φοινικέλαιο που ακόμα και τα GOODYS τα τελευταία χρόνια το αντικατέστησαν από το ελαιόλαδο, για το πατατο-τηγάνισμα. Ακόμα και επαγγελματίες δηλαδή του junk food, σεβόμενοι στοιχειωδώς τους πελάτες τους, δεν χρησιμοποιούν πια φοινικέλαιο...

Και όμως, στα μωρά, που τρέφονται ΜΟΝΟ με γάλα, θεωρείται καλό να τα ταϊζουν μόνο με φοινικέλαιο;! Είναι ΣΚΑΝΔΑΛΟ που εγκρίνονται τέτοια σκευάσματα. Σκάνδαλο;

 

Και ερχόμαστε τώρα στο ερώτημα: Οι βιομηχανίες, που εξάγουν το ζωικό λίπος (για να το χρησιμοποιήσουν σε άλλα σκευάσματα, όπως το βούτυρο και η κρέμα γάλακτος), ενδιαφέρονται πραγματικά για να παράξουν μια ανώτερη ποιοτικά τροφή;

Εγώ ΔΕΝ νομίζω. Πιστεύω ότι είναι ικανοποιημένες από τον κύκλο πελατών τους (παραπάνω να πάει είναι αδύνατον...), τον τζίρο τους και κυρίως την υπάρχουσα αναλογία κόστους-κέρδους.

 

Δεν τις ενδιαφέρει ΚΑΝ να μπουν στη διαδικασία να παράξουν κάτι ανώτερο, ώστε να αμφισβητήσουν το claim που -υποχρεωτικά- τοποθετούν σε ΌΛΑ τα παρασκευάσματά τους "το μητρικό γάλα είναι ανώτερο της σκόνης". Και η υποχρεωτική τοποθέτηση αυτού του τροφικού ισχυρισμού προέκυψε μετά από μελέτες, το αποτέλεσμα των οποίων παραδέχθηκαν ΟΛΕΣ οι πλευρές.

Όμως, προφανώς μπορεί να αποσυρθεί αυτός ο ισχυρισμός. Υπάρχουν οι διαδικασίες βάσει κοινοτικής Οδηγίας. Για ποιον λόγο λοιπόν οι βιομηχανίες δεν μπαίνουν σε διαδικασία αμφισβήτησης;

Μήπως γιατί ξέρουν ότι η ανωτερότητα του μητρικού γάλακτος είναι δεδομένη τόσο όσο η αρχή 1+1=2; Ή μήπως γιατί γνωρίζουν ότι θα μπορέσουν να παρασκευάσουν τεχνητό προιόν ανώτερο του μητρικού, μόνο αν ξεκινήσουν να λειτουργούν ως μη κερδοσκοπικά σωματεία που θα διεξάγουν αφιλοκερδείς έρευνες, με σκοπό να βοηθήσουν την ανθρωπότητα και να της δωρίσουν ένα προιόν σε τιμή υποδεκαπλάσια του κόστους του; :eek:

Όποιο και από τα δύο να ισχύει, το συμπέρασμα είναι το ίδιο: Όσοι οι βιομηχανίες είναι ιδιωτικές επιχειρήσεις με σκοπό το κέρδος, ΔΕΝ έχουν ενδιαφέρον να δαπανήσουν τόσα χρήματα, με αβέβαιο σκοπό και χωρίς να αναμένεται αντίστοιχο όφελος.

Είναι ουτοπικό να περιμένει κανείς ότι θα λειτουργήσουν εκτός του "οικονομικού" πλαισίου του κόστους και του κέρδους. (Εκτός, βέβαια, αν ελπίζουμε σε μια ριζική αλλαγή του πλαισίου λειτουργίας τους, μεσα από κρατικοποιήσεις σοβιετικού τύπου...).

 

Όταν λοιπόν οι ΙΔΙΟΙ οι παραγωγοί δεν αμφισβητούν ότι το προϊον τους είναι κατώτερο ποιοτικά,

Όταν οι ίδιοι "βολεύονται"(;) με την παραδοχή της κατώτερης ποιότητας,

Όταν δεν θεωρούν ότι αξίζει -από άποψη κέρδους- να διατηρήσουν τα ζωικά λιπαρά ή να βάλουν ανώτερα φυτικά λιπαρά,

 

δεν είναι ανεδαφικό να διαρρηγνύουμε τα ιμάτιά μας εμείς ότι δήθεν η ανωτερότητα του μητρικού γάλακτος ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ;

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί εγκρίνονται από τον ΕΟΦ και όχι από το ΑΧΣ (=Ανώτατο Χημικό Συμβούλιο) ή από το Υπουργείο Γεωργίας :?:

 

 

 

 

ε ενταξει βρε aimee, ο ΕΟΦ δεν ασχολειται μονο με φαρμακα,,ασχολειται και με συμπληρώματα, με τροφιμα, με καλλυντικα κτλ,,,,,αυτό δε σημαινει ότι είναι φαρμακο αλλα ένα προιον που αντιμετωπιζεται με πολύ σοβαροτητα από το κρατος (λεμε τωρα.........) για ευνόητους λογους.......κατά τα αλλα συμφωνω μαζι σου

 

Ναι, ασχολείται με όποιο σκεύασμα μπορεί να έχει σοβαρή επίπτωση στη δημόσια υγεία.

Αυτή είναι η έννοια του "φαρμάκου" με εισαγωγικά.

 

Για αυτό ασχολείται και με φάρμακα (χωρίς εισαγωγικά) και με καλλυντικά και με διαιτητικά προιόντα και με ορισμένα απορρυπαντικά και με γάλατα κοκ.

 

Για αυτό και τα βρεφικά γάλατα δεν θεωρούνται ούτε "φυσικά προιόντα" ώστε να εγκριθούν από το Υπουργείο Γεωργίας, ούτε όμως και τροφές για τις οποίες δεν υπάρχουν ανησυχίες για τη δημόσια υγεία, ώστε να περάσουν από το ΑΧΣ του ΓΧΚ.

Link to comment
Share on other sites

,

Όποιο και από τα δύο να ισχύει, το συμπέρασμα είναι το ίδιο: Όσοι οι βιομηχανίες είναι ιδιωτικές επιχειρήσεις με σκοπό το κέρδος, ΔΕΝ έχουν ενδιαφέρον να δαπανήσουν τόσα χρήματα, με αβέβαιο σκοπό και χωρίς να αναμένεται αντίστοιχο όφελος.

;

 

και επισης ένα προιον παρασκευάζεται αναλόγως με το που απευθύνεται,,,ακομη και να εξελιχθεί τοσο η τεχνολογια ( μπορει και να εχουν γινει καποια βηματα σε εργαστηριακο επιπεδο,,δε γνωριζω ) να είναι 100% η αντιγραφη η και καλυτερο ακομη,,θα πρεπει το κοστος του να είναι χαμηλο (που ηδη δεν είναι) γιατι απευθυνεται σε ένα πολύ μεγαλο κοινο,,,οποτε δυσκολα μια βιομηχανια θα χαλουσε χρηματα για κατι τετοιο............ είναι πολύ πολύ παραγοντες ,,,

 

 

και για να διευκρινισω εγω ποτε δε θηλασα αποκλειστικα (και χωρις κανεναν σοβαρο λογο) αλλα αυτό δε σημαινει ότι δεν μπορούμε να λεμε τα πραγματα όπως είναι

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Ναι, ασχολείται με όποιο σκεύασμα μπορεί να έχει σοβαρή επίπτωση στη δημόσια υγεία.

Αυτή είναι η έννοια του "φαρμάκου" με εισαγωγικά.

 

Για αυτό ασχολείται και με φάρμακα (χωρίς εισαγωγικά) και με καλλυντικά και με διαιτητικά προιόντα και με ορισμένα απορρυπαντικά και με γάλατα κοκ.

 

Για αυτό και τα βρεφικά γάλατα δεν θεωρούνται ούτε "φυσικά προιόντα" ώστε να εγκριθούν από το Υπουργείο Γεωργίας, ούτε όμως και τροφές για τις οποίες δεν υπάρχουν ανησυχίες για τη δημόσια υγεία, ώστε να περάσουν από το ΑΧΣ του ΓΧΚ.

 

με εισαγωγικα το δεχομαι:D:D:D,,,με την εννοια του φαρμακου όπως οριζεται από την φαρμακολογια δε το δεχομαι,,,,,εννοειται δεν είναι φυσικο προιον,,δε το συζητω

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

από εκεί και πέρα επειδή το θέμα έχει ξεφύγει, εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι στο θέμα που άνοιξε η κοπέλα, ένα τρίχρονο την ώρα του παιχνιδιού πήγε 3 φορές να θηλάσει στην μητέρα του σε διάστημα 3 ωρών... ας μας πουν όσες μαμάδες θηλάζουν μακροχρόνια το παιδί τους εάν αυτό είναι φυσικολογικό.. δηλ. το παιδί όταν θηλάζει μακροχρόνια κάθε τρεις και λιγο πάει στο στήθος? κουλό μου φαίνεται και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν καλύπτει διατροφικές ανάγκες του παιδιού..

 

Αυτο και εγω θα ηθελα να το δω να το απαντουν οι μανουλες που θηλαζουν... εκει ειναι το ζητουμενο. Γιατι το φυσιολογικο (κατ'εμε) ειναι ο θηλασμος να ειναι απεριοριστος για βρεφη και μωρα max μεχρι το ετος. Απο κει και περα ας ειναι ο θηλασμος το γαλα του παιδιου το πρωι και το βραδυ πριν κοιμηθει. Τι αναγκη το εχει αν την υπολοιπη ημερα τρωει και πινει κανονικα?

 

Κορίτσια καλημέρα…

Θα ήθελα να σας πω κάτι που με προβλημάτισε εχθές που βρέθηκα σε ένα παιδότοπο και θα ήθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες σας…

Δίπλα μας ήταν μια παρέα με μαμάδες που είχα παιδάκια στην ηλικία περίπου των 3 και κάτι

Ξαφνικά ένα από τα αγοράκια τις παρέας πήγε κατέβασε την μπλούζα της μαμάς του και άρχισε να θηλάζει…μετά από λίγο έφυγε και πήγε και συνέχισε το παιχνίδι του. Αυτό επαλείφθηκε κνά δυο φορές μέσα στις 3 ώρες που ήμασταν εκεί και τη μια φορά μάλιστα την ώρα που θήλαζε πλησίασε ένα άλλο παιδάκι από άλλη παρέα και του ρωτούσε τι κάνει και όταν του είπε πως πίνει γάλα το άλλο παιδάκι γελούσε.

Αναρωτιέμαι γιατί ένα παιδάκι το οποίο είναι 3 μίση περίπου χρόνων θα έπρεπε να θηλάζει και μάλιστα ότι ώρα και όπου να είναι… τι του προσφέρει ? Και από την άλλη τι θα έπρεπε να απάντησει μαμά του αλλού παιδιού….

Έχω ένα αγοράκι 2 μίση χρόνων το οποίο μπόρεσα να θηλάσω για 2 μήνες. Δεν ξέρω τι θα του απαντούσα αν με ρωτούσε « μαμά τι κάνει το παιδάκι?»

 

 

Κ επειδη κοριτσια σας βλεπω οτι το ξεχειλωσατε το θεμα :? , θα ηθελα να σας επαναφερω στην ταξη :shock: και να σας θυμησω τον αρχικο προβληματισμο της θεματοθετριας και να παρακαλεσω για μια πιο συγκεκριμενη απαντηση...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κ επειδη κοριτσια σας βλεπω οτι το ξεχειλωσατε το θεμα :? , θα ηθελα να σας επαναφερω στην ταξη :shock: και να σας θυμησω τον αρχικο προβληματισμο της θεματοθετριας και να παρακαλεσω για μια πιο συγκεκριμενη απαντηση...

 

 

 

:D:D:D:Dναι κυρια:D:D:D:D

 

 

χωρις πλακα,,, θα ηθελα να ακουσω και μια μανουλα με αναλογη εμπειρια να μας πει

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Μαμά τι κάνει το παιδάκι;"

"Θηλάζει μωρό μου. Πίνει γάλα από τη μαμά του"

"Είναι χαζό μαμά;"

"Όχι δεν είναι μωρό μου. Έτσι συνηθίζουν σε αυτή την οικογένεια".

 

Λήξις. Σεβασμός και αποδοχή του διαφορετικού, χωρίς αξιολογικές κρίσεις.

 

Θα μπορούσε εκείνη η μαμά να βάλει όρια; (π.χ. έξω όχι; ) ίσως ναι ίσως όχι. ίσως να ήταν άθλος της που πήγε ΜΟΝΟ τρεις φορές στις τρεις ώρες. ίσως την προηγούμενη εβδομάδα να είχε πάει 15 φορές. ίσως την επόμενη να μην πάει καμία.

 

Θα έπρεπε να έχει αποθηλάσει η μαμά; Όχι. ίσως να το προσπαθεί και να μην ανταποκρίνεται το καμάρι της, για τους δικούς του λόγους. ίσως να μην το προσπαθεί και να το αφήνει στη δική του κρίση. Η πλειψηφία των παιδιών που θηλάζουν εκεί γύρω στα 3- 4 αποθηλάζουν μόνα τους, όταν δε συντρέχει άλλος δικός τους λόγος.

 

Προσφέρει ο θηλασμός στο νήπιο; Ναι προσφέρει και διατροφικά και συναισθηματικά και ανοσολογικά.

 

Προσφέρει η αποδοχή του διαφορετικού από όλους; Ναι προσφέρει. Κάνει την κοινωνία πιο δημοκρατική, πιο ανεκτική. Το αντίστοιχο θα ήταν η μαμά εκείνη να έλεγε στο παιδάκι της "κοίτα μωρό μου το παιδάκι της τάδε που θήλασε μόνο δυο μήνες.... Γιατί αυτή είναι ανεύθυνη, είναι ανώμαλη και δεν το ήθελε, γιατί είναι συναισθηματικά ανώριμη και δεν ήθελε να θυσιάσει τη βολή της, είναι τεμπέλα και δεν προσπάθησε."

 

Γιατί αν θέλουμε να βρούμε κακίες να προσάψουμε στους άλλους πολύ εύκολα μπορούμε να φτιάξουμε όσες μας καπνίσει. Γιατί δε μας νοιάζει το τι συμβαίνει, μας νοιάζει μονο η διαφορά του από εμάς.

 

Εντάξει τώρα έδωσα απαντήσεις; Γιατί ως μακροχρονίως θηλάζουσα υπέστην τεράστιο μπούλινγκ ακόμη και από τους πιο απίθανους και απροσδόκητους θύτες, που απλά δεν μπορούσαν να καταλάβουν ότι έχω κάνει διαφορετικές επιλογές από τις δικές τους. Και γιατί στις ανάγκες του δικού μου παιδιού, έβλεπα να ταιριάζουν διαφορετικές προσεγγίσεις από τις δικές τους. Και θα το έκανα από την αρχή εννοείται, χωρίς απλά να εσωτερικεύω την ενοχή που μου φόρτωναν και την απαξίωση.

 

Τώρα για το αν θα γίνει ομοφυλόφιλο το παιδί μου ή αν θα έχει άλλα ψυχοσεξουαλικά προβλήματα επειδή θήλασε τόσο* δε θα το μάθω ποτέ. Γιατί αυτά τα πραγματα δεν είναι μονοσήμαντα. Σίγουρα πάντως είναι ένα χαρούμενο, κοινωνικό παιδί, χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες προσαρμογής και διαχείρισης των αλλαγών, με αρκετά καλή πορεία στο σχολείο μέχρι στιγμής (νηπιαγωγείο) που αντιμετωπίζει δυσκολίες που εγγράφονται μέσα στο φάσμα των παιδιών ΤΥΠΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ.

 

*τόσο= 38 μήνες μείον τις έντεκα πρώτες μέρες της ζωής του που ήταν στη ΜΕΝΝ

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Miriki υπεροχη οπως πάντα ;)

 

Πιστεύω οτι οι οικογενειακές επιλογές του καθενός καλο ειναι να γίνονται σεβαστές οσο διαφορετικές κι αν ειναι απο τις δικές μας επιλογές. Δεν ξέρουμε ούτε την μαμα και το ψυχολογικό της υπόβαθρο, δεν ξέρουμε ούτε το συγκεκριμένο τρίχρονο, τα αναπτυξιακά ορόσημά του και τις συναισθηματικές του ανάγκες την παρούσα φάση που ζήτησε να θηλασει δημόσια. Δεν ξέρουμε τι γίνεται στο σπιτι τους ούτε έξω απο αυτο. Ουσιαστικά "είδαμε" ενα παιδάκι να ζητάει να θηλασει και την μαμα του να μην αρνείται. Πιθανόν αυτή ειναι η κοινή τους συμφωνία στη δικη τους σχέση και καλο ειναι να σεβαστή.

Το τι θα γίνει στο μέλλον, αν θα εχει συναισθηματικές και ψυχολογικές διαταραχές το συγκεκριμένο παιδι και κατα ποσο αυτο σχετίζεται με το δημόσιο θηλασμο στα 3 του έτη (το γράφω και χαμογελάω ταυτόχρονα) ειναι κατι που ποτε δεν θα το μάθουμε.

Βασικά στην Ελλαδα βιαζόμαστε λιγο να βγάλουμε συμπεράσματα, να κρίνουμε, να σχολιάσουμε και ξεχνάμε οτι ολοι εκ του αποτελέσματος κρινόμαστε.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

απλά να διευκρινήσω ότι τα βρεφικά γάλατα δεν εγκρίνονται από τον ΕΟΦ. απλά κοινοποιείται στον ΕΟΦ η κυκλοφορία τους (φάκελος με σύσταση και παραγωγό).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι αρχαίοι έλεγαν: "τα εν οικω μή εν δήμω"

ο θηλασμός είναι κάτι το πάρα πολύ καλό. Είναι όμως υπόθεση της μαμας και του παιδιού.

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι κάτι που δεν χρειάζεται να το διαφημίζει η γυναίκα. Είναι δική της υπόθεση. Όσο πρόθυμος είναι να βοηθήσω μία γυναίκα να βρεί έναν ήσυχο χώρο για να θηλάσει το παιδί της, τόσο αντίθετος είμαι με γυναίκες που επιδεικτικά θηλάζουν ανοιχτά σε δημόσιο χώρο σε βαθμό που να αναρωτιέται κανείς μήπως τους αρέσει να τις παίρνουν μάτι.

Link to comment
Share on other sites

οι αρχαίοι έλεγαν: "τα εν οικω μή εν δήμω"

ο θηλασμός είναι κάτι το πάρα πολύ καλό. Είναι όμως υπόθεση της μαμας και του παιδιού.

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι κάτι που δεν χρειάζεται να το διαφημίζει η γυναίκα. Είναι δική της υπόθεση. Όσο πρόθυμος είναι να βοηθήσω μία γυναίκα να βρεί έναν ήσυχο χώρο για να θηλάσει το παιδί της, τόσο αντίθετος είμαι με γυναίκες που επιδεικτικά θηλάζουν ανοιχτά σε δημόσιο χώρο σε βαθμό που να αναρωτιέται κανείς μήπως τους αρέσει να τις παίρνουν μάτι.

 

Κορίτσιαααααα, ένας άντρας!!!

 

Φίλε (και συνάδελφε) μηχανικέ,

 

αν μας πεις:

1)αν θήλασες

2) μέχρι ποια ηλικία

 

θα βοηθήσεις το θρέντ, το φόρουμ, την Τατιάνα, την κοινωνία, το ΠΟΥ και όλη την υφήλιο να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα αναφορικά με τον αν ο (παρατεταμένος?) θηλασμός επηρεάζει την ψυχοσεξουαλική ανάπτυξη τ' ανδρός...(η δική σου μάλλον δεν έχει επηρεαστεί, αν κρίνω από τα μπολντ).

 

Κ θα είναι η αρχή μιας πραγματικής έρευνας που θα διεξάγει το μαμαδοφόρουμ!!!

 

(Πλακίτσα κορίτσια...)

 

Συνάδελφε μη μασάς, χιουμοράκι. Κατά τα άλλα η άποψή σου δεκτή και χρήσιμη, όπως και όλων.

 

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

οι αρχαίοι έλεγαν: "τα εν οικω μή εν δήμω"

ο θηλασμός είναι κάτι το πάρα πολύ καλό. Είναι όμως υπόθεση της μαμας και του παιδιού.

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι κάτι που δεν χρειάζεται να το διαφημίζει η γυναίκα. Είναι δική της υπόθεση. Όσο πρόθυμος είναι να βοηθήσω μία γυναίκα να βρεί έναν ήσυχο χώρο για να θηλάσει το παιδί της, τόσο αντίθετος είμαι με γυναίκες που επιδεικτικά θηλάζουν ανοιχτά σε δημόσιο χώρο σε βαθμό που να αναρωτιέται κανείς μήπως τους αρέσει να τις παίρνουν μάτι.[/QUO

 

Scratee δεν πηγε τζαμπα το e σαλιο (!:-P) απλα μιλησε και ενας αντρας που δεν καταφερες να πεισεις ακομη;)

Link to comment
Share on other sites

"..........τόσο αντίθετος είμαι με γυναίκες που επιδεικτικά θηλάζουν ανοιχτά σε δημόσιο χώρο σε βαθμό που να αναρωτιέται κανείς μήπως τους αρέσει να τις παίρνουν μάτι."

 

Τι ακριβως εννοεις με το επιδεικτικα;

Link to comment
Share on other sites

e-σάλιο;Κλαίω λέμε!!!Μα e-σάλιο?????

 

Θέλω δικαιώματα!

 

Δυστυχώς(για μένα) είναι κλεμμένο. Συγκεκριμένα, από το μπλογκ http://www.whodrownednarcissus.blogspot.gr. Άν το διαβάσεις, πράγματι θα κλαις από τα γέλια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...