Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβληματισμός για δημόσιο θηλασμό?


Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Γεια σας μανουλες! Γραφω για ψυχολογικη συμπαρασταση! Τελευταια δεχομαι πολλα αρνητικα σχολια που ακομη θηλαζω τη μικρη μου 18 μηνων. Συγκεκριμενα ημασταν σε ταβερνα, η μικρη ζητουσε συνεχεια να θηλασει και με εστησαν στον τοιχο. Τα κυριοτερα που μου ειπαν ειναι οτι την εχω καθηλωσει στο στοματικο σταδιο, οτι θα την κανω να βρισκει παρηγορια στο φαι κι οτι οι οδηγιες του ΠΟΥ για 2 χρονια θηλαςμου αφορουν τριτοκοσμικες χωρες! Κι αυτα απο ψυχολογο!!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανουλες! Γραφω για ψυχολογικη συμπαρασταση! Τελευταια δεχομαι πολλα αρνητικα σχολια που ακομη θηλαζω τη μικρη μου 18 μηνων. Συγκεκριμενα ημασταν σε ταβερνα, η μικρη ζητουσε συνεχεια να θηλασει και με εστησαν στον τοιχο. Τα κυριοτερα που μου ειπαν ειναι οτι την εχω καθηλωσει στο στοματικο σταδιο, οτι θα την κανω να βρισκει παρηγορια στο φαι κι οτι οι οδηγιες του ΠΟΥ για 2 χρονια θηλαςμου αφορουν τριτοκοσμικες χωρες! Κι αυτα απο ψυχολογο!!

 

Αχ κοριτσάκι μου....τι άλλο θα ακούσουμε Θεέ μου?

 

Κατ άρχας ελπίζω να είπες στον ψυχολόγο να πάει σε κανα ψυχολόγο να κοιταχτεί,

επισης τι εννοεί ο ποιητής ''την έχεις καθηλώσει στο στοματικό στάδιο"?

γνωρίζει κανενα άλλο σημειο απο το οποίο να εισέρχεται η τροφή στο σώμα και σου το είπε?

 

Προς Θεού μην χαλιέσαι με τις μπαρούφες του κάθε άσχετου,

ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ, τους απαντάς ειρωνικά,απότομα κι απόλυτα και στο τέλος βγάζεις και δόντια!!!

 

Κανε αυτο που κάνεις για το παιδάκι σου και ασ'τους να χτυπιούντε!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, βρε Χριστίνα! Προφανώς, δε διάβασες το τόπικ, πριν ποσταρεις! Για σελίδες επί σελίδων, γράφεται αυτό ακριβώς που περιγράφεις: επίσημες οδηγίες ΠΟΥ vs απόψεις ψυχολόγων!

 

Επί του θέματος, τώρα, μπορείς να απαντάς με ένα κοφτό "δεν ισχύει αυτό" και να συνεχίζεις!

Link to comment
Share on other sites

Αχ' date=' βρε Χριστίνα! Προφανώς, δε διάβασες το τόπικ, πριν ποσταρεις! Για σελίδες επί σελίδων, γράφεται αυτό ακριβώς που περιγράφεις: επίσημες οδηγίες ΠΟΥ vs απόψεις ψυχολόγων!

 

Επί του θέματος, τώρα, μπορείς να απαντάς με ένα κοφτό "δεν ισχύει αυτό" και να συνεχίζεις![/quote']

 

Η αληθεια ειναι πως δε το διαβασα. Θα το κανω ομως!

Ημουν πολυ απογοητευμενη και ηθελα μια παρηγορη κουβεντα!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κοριτσάκι μου....τι άλλο θα ακούσουμε Θεέ μου?

 

Κατ άρχας ελπίζω να είπες στον ψυχολόγο να πάει σε κανα ψυχολόγο να κοιταχτεί,

επισης τι εννοεί ο ποιητής ''την έχεις καθηλώσει στο στοματικό στάδιο"?

γνωρίζει κανενα άλλο σημειο απο το οποίο να εισέρχεται η τροφή στο σώμα και σου το είπε?

 

Προς Θεού μην χαλιέσαι με τις μπαρούφες του κάθε άσχετου,

ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ, τους απαντάς ειρωνικά,απότομα κι απόλυτα και στο τέλος βγάζεις και δόντια!!!

 

Κανε αυτο που κάνεις για το παιδάκι σου και ασ'τους να χτυπιούντε!

Σε ευχαριςτω πολυ κοπελα μου!

Οτι και καλα το μωρο ακολουθει σταδια αναπτυξης και το πρωτο ειναι το στοματικο. Και αν κολλησει εκει δε θα αναπτυξει ομιλια και κατι τετοια ( εντωμεταξυ η μικρη μιλαει απλα μονο εγω την καταλαβαινω)

Δυστυχως δεν ειμαι ετοιμολογη και του ειπα οτι θα το κοιταξω. Θα το κανω ομως και θα τον αντικρουσω γιατι βαρεθηκα πια!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές πως έχει πρόβλημα με το δημόσιο θηλασμό,τα περί ανάπτυξης είναι τελείως άσχετα...

άκου εκεί στοματικό στάδιο(ορκίζομαι δεν έχω ακούσει κάτι πιο γελοίο)

Σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας οι πάντες μεγάλωσαν πίνοντας το γαλατακι τους με αυτόν τον τρόπο δεν έμεινε κανείς μουγκος...

μάλλον κι ο ίδιος έτσι μεγάλωσε,αλλα προφανώς έχει άγνοια,ας ρωτήσει τη μανούλα του.

Link to comment
Share on other sites

To στοματικό στάδιο ανήκει στα στάδια ψυχοσεξουαλικής ανάπτυξης του Φρόυντ και σχετίζεται με την ικανοποίηση που λαμβάνει το βρέφος μέσα από την εξερεύνηση του κόσμου με το στόμα του και ναι και από την επαφή με το μαστό. Δεν είναι τυχαίο ότι ξεκινά από το στόμα γιατί εκείνο προσφέρει και τροφή και ζεστασιά- θαλπωρή και ασφάλεια στην εξερεύνση (από την εγγύτητα με τη μητέρα).

 

Αυτό που δεν κατάλαβε καλά ο κύριος ψυχολόγος είναι ότι δεν μπορείς να προκαλέσεις εσύ καθήλωση σε κάποιο από τα στάδια. Η καθήλωση συμβαίνει όταν το πρόσωπο δεν μπορεί να διέλθει αποτελεσματικά το στάδιο γιατί κάποιος ή κάτι το εμποδίζει να το βιώσει στο έπακρο και να το ξεπεράσει. Καθήλωση στο στοματικό στάδιο λέγεται ότι έχουν οι καπνιστές π.χ. Επομένως ένα παιδί που έχει χορτάσει και δεν έχει εμποδιστεί να βιώσει αυτή την ικανοποίηση δεν είναι δυνατό να καθηλωθεί εκεί.

 

Φυσικά καλό είναι να ενθαρρύνουμε τα παιδιά μας να προχωρούν και να ωριμάζουν. Αλλά αυτό δε γίνεται απλά κόβοντας το θηλασμό, αλλά δίνοντας ευθύνες και πρωτοβουλίες κατάλληλες για την ηλικία τους κάθε φορά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

To στοματικό στάδιο ανήκει στα στάδια ψυχοσεξουαλικής ανάπτυξης του Φρόυντ και σχετίζεται με την ικανοποίηση που λαμβάνει το βρέφος μέσα από την εξερεύνηση του κόσμου με το στόμα του και ναι και από την επαφή με το μαστό. Δεν είναι τυχαίο ότι ξεκινά από το στόμα γιατί εκείνο προσφέρει και τροφή και ζεστασιά- θαλπωρή και ασφάλεια στην εξερεύνση (από την εγγύτητα με τη μητέρα).

 

Αυτό που δεν κατάλαβε καλά ο κύριος ψυχολόγος είναι ότι δεν μπορείς να προκαλέσεις εσύ καθήλωση σε κάποιο από τα στάδια. Η καθήλωση συμβαίνει όταν το πρόσωπο δεν μπορεί να διέλθει αποτελεσματικά το στάδιο γιατί κάποιος ή κάτι το εμποδίζει να το βιώσει στο έπακρο και να το ξεπεράσει. Καθήλωση στο στοματικό στάδιο λέγεται ότι έχουν οι καπνιστές π.χ. Επομένως ένα παιδί που έχει χορτάσει και δεν έχει εμποδιστεί να βιώσει αυτή την ικανοποίηση δεν είναι δυνατό να καθηλωθεί εκεί.

Φυσικά καλό είναι να ενθαρρύνουμε τα παιδιά μας να προχωρούν και να ωριμάζουν. Αλλά αυτό δε γίνεται απλά κόβοντας το θηλασμό, αλλά δίνοντας ευθύνες και πρωτοβουλίες κατάλληλες για την ηλικία τους κάθε φορά.

Με καλυψες απολυτα! Διαβασα και το topic και βλεπω οτι η διαμαχη επι του θεματος καλα κρατει.

Κι εγω δεν ξερω πως θα αντιδρω οταν η μικρη μου θα ειναι τριων. Ξερω ομως οτι ξεκινησα να τη θηλαζω εχοντας ως max στο μυαλο μου τους 6 μηνες αλλα η μικρη και το ενστικτο μου με οδηγησαν αλλου.

Δυσκολευομαι παντως να πιστεψω οτι ο μακροχρονιος θηλασμος δημιουργει ψυχοσεξουαλικα προβληματα. Θα θελα αυτοι που το υποστηριζουν να μας παρουσιασουν μια εγκυρη μελετη η καταγεγραμμενα περιστατικα.

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με καλυψες απολυτα! Διαβασα και το topic και βλεπω οτι η διαμαχη επι του θεματος καλα κρατει.

Κι εγω δεν ξερω πως θα αντιδρω οταν η μικρη μου θα ειναι τριων. Ξερω ομως οτι ξεκινησα να τη θηλαζω εχοντας ως max στο μυαλο μου τους 6 μηνες αλλα η μικρη και το ενστικτο μου με οδηγησαν αλλου.

Δυσκολευομαι παντως να πιστεψω οτι ο μακροχρονιος θηλασμος δημιουργει ψυχοσεξουαλικα προβληματα. Θα θελα αυτοι που το υποστηριζουν να μας παρουσιασουν μια εγκυρη μελετη η καταγεγραμμενα περιστατικα.

 

Και εμένα θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο. Γιατί το είχα ψάξει αλλά δεν βρήκα κάτι. Έστω σχετική βιβλιογραφία ή οτιδήποτε πιο επιστημονικό.

 

Για να μην αγχώνεσαι πάντως ο δικός μου θήλασε ως τα δυόμιση και μίλησε πάρα πολύ νωρίς. Είχε και έχει έφεση στην ομιλία γενικότερα. Τώρα μένει να αποδειχτεί αν θα γίνει φλύαρος, μανιακός καπνιστής, πότης και δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο...:lol::lol: Σε 15 με 20 χρόνια θα ξέρουμε. Αυτό που ξέρω με σιγουριά είναι ότι σωματικά έχει ευεργετηθεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και μάλιστα μου έκανε εντύπωση αυτό που γράφτηκε σε αυτήν την συζήτηση ότι ακόμα και αν δεν έχει την καλύτερη δυνατή διατροφή μια γυναίκα και πάλι το μητρικό είναι προτιμότερο σε σχέση με του εμπορίου.

 

Επειδή κ εγώ είχα ανησυχίες για το πότε να σταματήσω ρώτησα και την ψυχολόγο του φόρουμ Φάνια Βιλιώτη αν θυμάμαι καλά αλλά και μια ψυχαναλύτρια. Καμιά δεν μου είπε να σταματήσω ούτε έθεσε θέμα για το χρονικό όριο. Δόθηκε έμφαση σε άλλα σημεία σχετικά με τον θηλασμό.

 

(Εδώ είναι η ερώτηση μήνυμα αριθμός 28 αν σε ενδιαφέρει. Τώρα το ξαναβρήκα.)http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=113367

 

Πάντως δεν ξέρω γιατί το θέμα του δημόσιου θηλασμού τραβά τόσο το ενδιαφέρον. Δηλαδή από όλα όσα συμβαίνουν γύρω μας, γιατί δίνεται τόση έμφαση στο ότι μια γυναίκα θηλάζει δημόσια; Με διάφορες κάθε φορά παραλλαγές; Δεν λέω να μην το αναλύσουμε άλλωστε αυτό κάνουμε εδώ στο φόρουμ αλλά για κάποιο λόγο δίνεται πολύ έμφαση σε σχέση με άλλα πιο ουσιώδη ζητήματα σε σχέση με την γονεικότητα. Το έχω παρατηρήσει.

 

Δεν πιστεύω ότι θα υπήρχε τέτοιο φαν κλαμπ σε θέμα π.χ "με ενοχλούν οι μαμάδες που φορούν μίνι ή οι γυναίκες που φορούν βαθιά ντεκολτέ." Η μάνα που θηλάζει δημόσια όμως....έγκλημα!:lol::lol::lol:

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα κυριοτερα που μου ειπαν ειναι οτι την εχω καθηλωσει στο στοματικο σταδιο, οτι θα την κανω να βρισκει παρηγορια στο φαι κι οτι οι οδηγιες του ΠΟΥ για 2 χρονια θηλαςμου αφορουν τριτοκοσμικες χωρες! Κι αυτα απο ψυχολογο!!

 

Εγώ απλώς να σχολιάσω ότι το στοματικό στάδιο προτάθηκε θεωρητικά από τον Φρόυντ 100 χρόνια πριν και να σας ενημερώσω ότι οι θεωρίες του Φρόυντ έχουν το μεγάλο μειονέκτημα ότι δεν μπορούν ούτε να επιβεβαιωθούν πειραματικά, αλλά ούτε και να διαψευσθούν. Τις διδασκόμαστε στα Πανεπιστήμια γιατί ο Φρόυντ ήταν ο πρώτος που έδωσε σημασία στον ψυχισμό του ατόμου και διατύπωσε κάποιες ενδιαφέρουσες ιδέες, αλλά δε γράφει κανένα βιβλίο ότι οι θεωρίες του ισχύουν παντού και πάντα.

 

Το μόνο που θα σου έλεγα εγώ για το θηλασμό είναι ότι αν καθιερώσετε θηλασμό πρωί και βράδυ, και το μωρό θα τρέφεται σωστά και εσύ θα μπορείς να έχεις κοινωνική ζωή. Αλλά αυτό δε θα το στήριζα σε καμία θεωρία του Φρόυντ, είναι δική μου καθαρά άποψη!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλώς να σχολιάσω ότι το στοματικό στάδιο προτάθηκε θεωρητικά από τον Φρόυντ 100 χρόνια πριν και να σας ενημερώσω ότι οι θεωρίες του Φρόυντ έχουν το μεγάλο μειονέκτημα ότι δεν μπορούν ούτε να επιβεβαιωθούν πειραματικά, αλλά ούτε και να διαψευσθούν. Τις διδασκόμαστε στα Πανεπιστήμια γιατί ο Φρόυντ ήταν ο πρώτος που έδωσε σημασία στον ψυχισμό του ατόμου και διατύπωσε κάποιες ενδιαφέρουσες ιδέες, αλλά δε γράφει κανένα βιβλίο ότι οι θεωρίες του ισχύουν παντού και πάντα.

 

Το μόνο που θα σου έλεγα εγώ για το θηλασμό είναι ότι αν καθιερώσετε θηλασμό πρωί και βράδυ, και το μωρό θα τρέφεται σωστά και εσύ θα μπορείς να έχεις κοινωνική ζωή. Αλλά αυτό δε θα το στήριζα σε καμία θεωρία του Φρόυντ, είναι δική μου καθαρά άποψη!

 

 

Πέρα από τα στάδια ψυχοσεξουαλικής ανάπτυξης και τα σχετικά με αυτό, υπάρχει κάτι που να έχει αναφέρει ο φρόυντ σχετικά με τον θηλασμό συγκεκριμένα; Η κάποιος άλλος ψυχαναλυτής;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ακολουθείτε απλά το ένστικτό σας και ασχολείστε με τον κάθε Φρόυντ?

 

Ψάχνετε και δίνετε τόση σημασία σε έρευνες που συνεχώς αλλάζουν....όσες έρευνες έχει τυχει να διαβάσω όλες ξεκινάνε με το κλασικό ''ένω μέχρι τώρα ίσχυε αυτό,νέες έρευνες εχουν δείξει πως ισχυει το άλλο....''

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ακολουθείτε απλά το ένστικτό σας και ασχολείστε με τον κάθε Φρόυντ?

 

Ψάχνετε και δίνετε τόση σημασία σε έρευνες που συνεχώς αλλάζουν....όσες έρευνες έχει τυχει να διαβάσω όλες ξεκινάνε με το κλασικό ''ένω μέχρι τώρα ίσχυε αυτό,νέες έρευνες εχουν δείξει πως ισχυει το άλλο....''

 

Σε κάθε επιστήμη τα δεδομένα αλλάζουν αλλά όταν απευθύνεσαι σε ειδικό ρωτάς για τα δεδομένα που ισχύουν την συγκεκριμένη εποχή. Αυτό ισχύει και για την ιατρική και για την φυσική και για όλες τις επιστήμες. Και κάθε έρευνα ή θεωρία δεν είναι ίδια. Είναι έυκολο να πέσουμε σε αυτή την παγίδα με τόσες που κυκλοφορούν αλλά το βρίσκω λίγο ισοπεδωτικό να μπαίνουν όλες στο ίδιο τσουβάλι. Άλλο μια τυχαία έρευνα που βρήκαμε στο νετ και άλλο έρευνες που είναι ευρέως αποδεκτές στον κάθε κλάδο. Όχι ότι αυτές δεν υπάρχει περίπτωση να αμφισβητηθούν ποτέ ή να γίνουν με κάποια προσθήκη καλύτερες, αλλά δεν είναι όλες το ίδιο.

 

Για θέματα υγείας είναι ειδικός ο παιδίατρος και για θέματα που αφορούν την ψυχολογία ο ψυχολόγος-ψυχαναλυτής. Αν και θεωρώ το ένστικτο σημαντικό έχει αποδειχτεί ότι δεν αρκεί, στο ζήτημα γονεϊκός ρόλος. Μπαίνουν πολλά στη μέση που δεν είναι της παρούσης. Οπότε θέλω να γνωρίζω τι ισχύει με βάση την επιστήμη, όπως θέλω σε όλα.

 

Εκτός αυτού με ενδιαφέρουν πολύ τα ζητήματα αυτά, μου αρέσει η ψυχολογία

γενικότερα.

 

Γι αυτό εγώ συγκεκριμένα ασχολούμαι με την ψυχανάλυση και τον Φρόυντ τον οποίο δεν θεωρώ καθόλου τυχαίο άνθρωπο, αφού πάνω στις θεωρίες του βασίζεται και η σύγχρονη ψυχανάλυση. Και γενικά μου φαίνεται ασύλληπτο το να εφεύρει κάποιος από το μηδέν την ψυχαναλυτική διαδικασία ή να μιλήσει σε μια εποχή σαν και αυτή για όσα μίλησε ο συγκεκριμένος.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αυτού με ενδιαφέρουν πολύ τα ζητήματα αυτά, μου αρέσει η ψυχολογία

γενικότερα.

 

.

Εγω απο την άλλη όπως φαίνεται δεν είμαι φαν....

 

Για να μην παρεξηγηθώ όμως,δεν τα ισοπεδώνω όλα,απλά στο συγκεκριμένο θέμα που αφορά τον θηλασμό 18μηνου παιδιού,δε θα μπω στη διαδικασία της έρευνας,της ψυχολογίας κοκ....

να είχε να κάνει με παιδάκι 4 ετών να πω οκ ας ψάξω,αλλα για τόσο μικρό παιδι ας λένε οι ψυχολόγοι ότι θέλουν εγω θα κάνω αυτό που θεωρώ σωστο(για το συγκεκριμένο θέμα με τα συγκεκριμένα δεδομένα μιλάω)..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω απο την άλλη όπως φαίνεται δεν είμαι φαν....

 

Για να μην παρεξηγηθώ όμως,δεν τα ισοπεδώνω όλα,απλά στο συγκεκριμένο θέμα που αφορά τον θηλασμό 18μηνου παιδιού,δε θα μπω στη διαδικασία της έρευνας,της ψυχολογίας κοκ....

να είχε να κάνει με παιδάκι 4 ετών να πω οκ ας ψάξω,αλλα για τόσο μικρό παιδι ας λένε οι ψυχολόγοι ότι θέλουν εγω θα κάνω αυτό που θεωρώ σωστο(για το συγκεκριμένο θέμα με τα συγκεκριμένα δεδομένα μιλάω)..

 

Συμφωνώ.

 

Επίσης δεν νομίζω ότι ενοχλεί γενικά ο δημόσιος θηλασμός ή είναι τόσο σημαντικό θέμα για συζήτηση.

Πιστεύω ότι τραβάει το ενδιαφέρον μόνο αν πρόκειται για μεγάλα παιδάκια (πχ 4χρονα). Δεν έχω δει κανέναν να σχολιάζει αρνητικά μια μητέρα που θηλάζει δημόσια το "μηνών" μωρό της, πόσο μάλλον αν είναι διακριτική. Γιατί κακά τα ψέμματα είναι μερικές που μόνο φωτεινές ταμπέλες δεν βάζουν που να λένε "κοιτάτε με θηλάζω".

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

 

Επίσης δεν νομίζω ότι ενοχλεί γενικά ο δημόσιος θηλασμός ή είναι τόσο σημαντικό θέμα για συζήτηση.

Πιστεύω ότι τραβάει το ενδιαφέρον μόνο αν πρόκειται για μεγάλα παιδάκια (πχ 4χρονα). Δεν έχω δει κανέναν να σχολιάζει αρνητικά μια μητέρα που θηλάζει δημόσια το "μηνών" μωρό της, πόσο μάλλον αν είναι διακριτική. Γιατί κακά τα ψέμματα είναι μερικές που μόνο φωτεινές ταμπέλες δεν βάζουν που να λένε "κοιτάτε με θηλάζω".

 

Κι όμως αυτό συμβαίνει συνεχώς στο θέμα του δημόσιου θηλασμού ακόμα και βρεφών. Και το επιβεβαιώνεις με το μην αυτό. Όταν πρόκειται για 4χρονα δίνεται έμφαση στο ότι είναι 4χρονα, όταν πρόκειται για βρέφη και πάλι σχολιάζονται αρνητικά οι μητέρες για τον τρόπο που το κάνουν. Αυτό εννοώ ότι προκαλεί έντονες αντιδράσεις και γεμίζουν πολλές σελίδες.. Το να θηλάζει μη διακριτικά τι σημαίνει; Τι κάνει δηλαδή; Ειλικρινά το έχω απορία δεν ρωτάω ρητορικά. Και απ' την άλλη γιατί δίνουμε τόσο αρνητική έμφαση; Στο κάτω κάτω το παιδί της θρέφει, δεν κάνει κανένα έγκλημα. Γιατί μας ενοχλεί τόσο; Αν όλοι το αντιμετωπίζαμε πιο χαλαρά θα βοηθούσε πολλές γυναίκες που αισθάνονται αμήχανα, γιατί για κάποιες είναι δύσκολο στην αρχή. Αν βλέπαμε μια μαμά να δίνει μπιμπερό ντυμένη σέξι θα το συζητούσαμε τόσο; Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει ποτέ στο φόρουμ αντίστοιχο θέμα "μαμά δίνει μπιμπερό ντυμένη προκλητικά" που να γεμίζει τόσες σελίδες ή ταΐζει αυγό το παιδί της και βάζει ταμπέλα κοιτάξτε με ταΐζω αυγό.

 

Εμένα δεν με ενοχλεί καμία μαμά που θηλάζει δημοσίως το μωρό της. Μακάρι να έβλεπα από όλο και περισσότερες γυναίκες αυτό το τόσο όμορφο θέαμα...δυστυχώς οι περισσότερες το κάνουν διακριτικά και μόνο μια φορά είχα την τύχη να δω το μωράκι να πίνει.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την άλλη όπως φαίνεται δεν είμαι φαν....

 

Για να μην παρεξηγηθώ όμως,δεν τα ισοπεδώνω όλα,απλά στο συγκεκριμένο θέμα που αφορά τον θηλασμό 18μηνου παιδιού,δε θα μπω στη διαδικασία της έρευνας,της ψυχολογίας κοκ....

να είχε να κάνει με παιδάκι 4 ετών να πω οκ ας ψάξω,αλλα για τόσο μικρό παιδι ας λένε οι ψυχολόγοι ότι θέλουν εγω θα κάνω αυτό που θεωρώ σωστο(για το συγκεκριμένο θέμα με τα συγκεκριμένα δεδομένα μιλάω)..

 

Εννοείς ότι για άλλα θέματα που αφορούν την ψυχολογία ενός παιδιού ενδιαφέρεσαι και θα ψαχτείς, αλλά όχι για το συγκεκριμένο. Κατάλαβα. Εγώ δεν ενδιαφέρθηκα για το όριο των 18 μηνών αλλά γενικότερα για το αν υπάρχει κάποιο όριο και πότε είναι.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι για άλλα θέματα που αφορούν την ψυχολογία ενός παιδιού ενδιαφέρεσαι και θα ψαχτείς, αλλά όχι για το συγκεκριμένο. Κατάλαβα. Εγώ δεν ενδιαφέρθηκα για το όριο των 18 μηνών αλλά γενικότερα για το αν υπάρχει κάποιο όριο και πότε είναι.

 

Όχι δεν εννοώ αυτο,αλλα δεν πειράζει....

γενικά δεν ψάχνομαι κι όπως προανέφερα δεν είμαι φαν της ψυχολογίας και των Ερευνών..

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εννοώ αυτο,αλλα δεν πειράζει....

γενικά δεν ψάχνομαι κι όπως προανέφερα δεν είμαι φαν της ψυχολογίας και των Ερευνών..

 

Α, εντάξει. Παρανόησα μάλλον επειδή είπες ότι αν ήταν 4 θα το έψαχνες.

 

Οπότε αν ένα παιδί έχει κάποιο θέμα που σχετίζεται με την ψυχολογία του που πιστεύεις ότι θα πρέπει να απευθυνθεί κάποιος για να πάρει πληροφορίες ή να βοηθηθεί ; ποια ειδικότητα να έρχεται στις συγκεντρώσεις στα σχολεία να απαντά στους γονείς στα ερωτήματα σχετικά με το παιδί τους; Για το πως είναι καλό να χειριστούν θέματα ζήλιας, επιθετικότητας, οριοθέτησης, πένθους, φοβιών κλπ; Πιστεύεις ότι οι γονείς έχουν εκ φύσεως τις γνώσεις και τις απαντήσεις;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Α, εντάξει. Παρανόησα μάλλον επειδή είπες ότι αν ήταν 4 θα το έψαχνες.

 

Οπότε αν ένα παιδί έχει κάποιο θέμα που σχετίζεται με την ψυχολογία του που πιστεύεις ότι θα πρέπει να απευθυνθεί κάποιος για να πάρει πληροφορίες ή να βοηθηθεί;

 

Εχω την εντύπωση πως έχεις παρεξηγήσει τελείως όσα γράφω...

 

Αυτό που θελω να πω είναι πολύ απλό,αν ως μητέρα αντιληφθώ ή νιώσω πως υπάρχει κάποιο θέμα με το παιδί μου που αφορά την ψυχολογία του,θα το ψάξω και θα απευθυνθώ και σε ψυχολόγο στην ανάγκη,

αλλα για το παραμικρό δεν μπαίνω στη διαδικασία των ερευνών της ψυχολογίας...αυτό εννοώ,

ούτε απορρίπτω,ούτε ισοπεδωνω..

 

Ελπίζω να με κατάλαβες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση πως έχεις παρεξηγήσει τελείως όσα γράφω...

 

Αυτό που θελω να πω είναι πολύ απλό,αν ως μητέρα αντιληφθώ ή νιώσω πως υπάρχει κάποιο θέμα με το παιδί μου που αφορά την ψυχολογία του,θα το ψάξω και θα απευθυνθώ και σε ψυχολόγο στην ανάγκη,

αλλα για το παραμικρό δεν μπαίνω στη διαδικασία των ερευνών της ψυχολογίας...αυτό εννοώ,

ούτε απορρίπτω,ούτε ισοπεδωνω..

 

Ελπίζω να με κατάλαβες.

 

Εντελώς! Και ευτυχώς γιατί είχα αρχίσει να ανυσηχώ...:lol::lol::lol: Εντάξει συνεννοηθήκαμε!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα παντως δεν εχω δεχθει κριτικη απο αγνωστους αλλα απο γνωστους. Η μικρη εχει θηλασει και στη θαλασσα και σε μαγαζι και στο γιατρο, παντου. Κανεις ποτε δε με κοιταξε περιεργα. Τι ειπαν απο μεσα τους δεν ξερω.

Το προβλημα το εχω με τους συγγενεις και φιλους. Αυτοι με εχουν στησει στον τοιχο και μου λενε τα απειρα. Μεχρι και το οτι καλυπτω δικα μου κενα.

Εφαρμοζω το δεν προσφερω, δεν αρνουμαι αν και της εχω αρνηθει σε καποια προφανη μερη (πχ ταμειο σουπερμαρκετ)

Παντως ειναι ενα πολυ χαρουμενο παιδακι, που μενει ανετα με γιαγια και παππου και μαλιστα μου στελνει φιλια οταν φευγω. Φοβαται τους ξενους βεβαια ( και ειναι μια περιπτωση που ζηταει να θηλασει) . Δεν μπορω λοιπον να καταλαβω πως μπορει να της δημιουργησει προβληματα ο θηλασμος οταν μονο καλα βλεπω.

Παντως το πρωι βραδυ μου φαινεται πολυ μακρινο! :-P

Οπως καθε μαμα ανησυχω σε ολα αν κανω το σωστο γι αυτο θα ηθελα αποδειξεις απο τις μανουλες που υποστηριζουν οτι θα δημιουργησουμε στα μωρακια μας ψυχολογικα προβληματα!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Christina884 το παιδακι σου ειναι 18 μηνων.Ειναι σε μια ηλικια που δε χρειαζεται να θηλαζει δημοσιως.Ξεκινα λοιπον να εξηγεις στο παιδι πως γαλα πινουμε μονο μεσα στο σπιτι.Ετσι κι αλλιως 18 μηνων θα πρεπει να μαθει να παρηγοριεται διαφορετικα οχι να βρισκει παρηγορια στο θηλασμο μονο.Αν φοβαται τους ξενους η αν φοβηθει γιατι χτυπησει μπορει να παρηγορηθει με αγκαλιτσα η με κατι αλλο.Οχι με θηλασμο.

 

Ετσι θα ξενοιασεις κι απο τα κακοβουλα σχολια γνωστων και αγνωστων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...