Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

H πιο επώδυνη στιγμή στον τοκετό!


marcella

Recommended Posts

στο φτ, το χειροτερο απο ολα, ο ελεγχος της διαστολης, η μετριση δλδ που κανει ο γιατρος με το χερι του! πρεπει να βρουν αλη λυση τραγικοτατη στιγμη! ολα τα λλα δεν με ενοχλησαν και πολυ, εχω και αρκετη δοση αναισθησιας (φυσικο ταλεντο)

 

 

Eγώ γιατί δεν κατάλαβα τίποτα από αυτόν τον έλεγχο και χωρίς επισκληρίδιο. Πιο επώδυνη ακριβώς πριν τις εξωθήσεις. Με τις εξωθήσεις το ευχαριστιέσαι. Τα δίνεις όλα. Από τις κορυφαίες στιγμή η μαστούρα που είχα μετά στο πρώτο παιδί. Μα τι μου είχαν δώσει; Είχα συναίσθηση αλλά ήμουν αλλού. Και δεν μου το έδωσαν στο δεύτερο. Κρίμα.

 

Όσο για φωνές που να προλάβω αφού έκανα αναπνοές σα τρένο. Εκεί επιτόπου μου τις είχαν δείξει. Και δεν ανεχόμουν ούτε να με ακουμπάνε. Μου χαλούσε τη συγκέντρωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:D:D:D:Dακριβως το ιδιο και εγω!!!!φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο και δεν εβγαλα αχνα γιατι ντρεπομουνα.φωναζαν τα αλλα κοριτσια απο τα διπλανα δωματια και για εμενα....

Γέννησα και τις δύο φορές φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο. Την πρώτη με δικούς μου πόνους την δεύτερη με τεχνητούς.

 

Και τις δύο φορες δεν έβγαλα αχνα, θεώρησα ότι θα χάσω τη δυνατή μου αν φωνάξω και είχα επικεντρωθεί στις εξωθήσεις.

 

Την πρώτη φορά άσχετη για το "σπορ" ήμουν χαλαρώτατη ενώ τη δεύτερα αρκετά πιο αγχωμένη αφού τα είχα ξαναπερασει και έχασα την ψυχραιμια μου, μου βγήκε σε κακό βέβαια αφού πόνεσα περισσότερο.

 

Η εξέταση με το χέρι είναι απαίσια και αρκετά ενοχλητική προς το τέλος

Link to comment
Share on other sites

εγω την ολοι φαση με τον τοκετο δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε με τους πονους ,ουτε επισκληριδιο ουτε η εξωθηση και στις δυο γεννες . το μονο που με ενοχλησε στην πρωτη ηταν οτι λογο εσωτερικου τραβματος μου εβαλαν καθετηρα και ενας νοσοκομος απο βλακια και μην πω τιποτα αλλο μου τον εβγαλε και επρεπε μετα να τον ξανα βαλουν γιατι με ειδε ο γιατρος και δεν ξερω αμα το καριδωσε που πηρε την προτωβουλια και εκανε τετοια κηνηση . τα επαιξα κοριτσια απο τον πονο η μητρα ειχε σκληρινη απο τις συσπασης για να παει στην θεση της δεν σας λεω τιποτα αστα βραστα.

Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου χειρότερες στιγμές όταν γέννησα με καισαρική ήταν:

 

1) Η πιο χειρότερη όλων ήταν την ώρα που άρχισαν να κάνουν την τομή και δεν με είχε πιάσει η επισκληρίδιος!:shock::shock: άρχισα να ουρλιάζω την ώρα που μου πίεζαν την κοιλιά κάνωντας την τομή! :shock::shock:ακόμα νιώθω τον πόνο.

 

2) την ώρα που πιέζουν την κοιλιά μετα την εγχείρηση μπρρρρρ!!

 

3) Ο απίστευτος πόνος που ένιωθα την ώρα που μου πίεζε η μαία το στήθος και την θηλή να κατέβει το γάλα. Ήμουν στα όρια μαστίτιδας και προσπαθούσαμε να ''ξεμπλοκάρουμε'' το γάλα. Κορίτσια δεν υπάρχει αυτός πόνος!

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες δεν μπορούν να βοηθήσουν στις εξωθήσεις όταν έχουν πόνους και πανικοβάλλονται. Πάλι καλά που η ιατρική εξελίσσεται και υπάρχουν τρόποι όπως έπισκληρίδιος για να μπορούν περισσότερες κοπέλες να ζουν το μεγαλείο της μητρότητας. Δεν ξέρω αν πέθανε κάποια από πόνους γέννας αλλά σίγουρα πολλές λιποθύμησαν και είναι πολύ επικίνδυνο αυτό, χωρίς να θέλω να φοβίσω καμμία. Γέννησα με καισαρική, ολική νάρκωση 45 λεπτών. Μία ώρα μετά τη νάρκωση κρατούσα το μωράκι μου αγκαλιά και προσπαθούσα να το θηλάσω. Σηκώθηκα από το κρεββάτι με πόνους στην τομή απλά ήθελα τόσο πολύ να πάω να δω τι κάνει το μπουμπούκι μου που προσπάθησα και σηκώθηκα. Οι πόνοι είναι κάτι που ξεχνάς αμέσως οπότε δεν είναι λόγος να αγχώνεται καμμία γι'αυτό.

 

και εγω που γεννησα γρηγορα κ ημουν γενικα ηρεμη, πριν μου κανουν επισκληριδο ειχαν αρχισει κ με πιαναν τα νευρα μου απ τους πονους κ ελεγα αντε να τελειωνουμε κ ημουν ανυπομονη.μολις ομως μου καναν επισκληριδιο, χαλαρωσα κ ουτε νευρα ειχα ουτε περιμενα πως κ πως να γεννησω.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2) την ώρα που πιέζουν την κοιλιά μετα την εγχείρηση μπρρρρρ!!

 

3) Ο απίστευτος πόνος που ένιωθα την ώρα που μου πίεζε η μαία το στήθος και την θηλή να κατέβει το γάλα. Ήμουν στα όρια μαστίτιδας και προσπαθούσαμε να ''ξεμπλοκάρουμε'' το γάλα. Κορίτσια δεν υπάρχει αυτός πόνος!

Πω πω κι εγώ ακριβώς το ίδιο!Ανατριχιάζω που τα θυμάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα με καισαρική και επισκλειρήδιο.

Εννοείται οτι κατα τη διάρκεια της γέννας δεν κατάλαβα τίποτα απολύτως.

Για μιάμιση μέρα μετά τη καισαρική σου αφήνουν τον ορό με την επισκλειρήδιο για να πατάς όποτε πονάς. Το κακό με μένα ήταν οτι με σήκωναν με το ζόρι για να περπατήσω 2 ώρες μετά τη καισαρική ενώ ο γιατρός μου μου είχε πεί να περπαατήσω την επόμενη μέρα, εγώ δεν τον άκουσα τότε μέσα στη ζάλη μου. Με αποτέλεσμα να μην πατάω τη δόση για να ξεμουδιάσουν τα πόδια μου για να μπορέσω να περπατήσω. Ε, το λάθος είχε γίνει και πόναγα για 6 ώρες πολύ!

Επίσης την επόμενη μέρα το μεσημέρι έπαθα λοίμωξη και μετά όχι μόνο περπατούσα αλλά έτρεχα στη τουαλέτα 13 φορές την ημέρα:shock::shock::shock:!!!!Μετά ανέβασα πυρετό, για 2 μέρες, μέχρι και ηρεμιστικό μου έδωσαν γιατί δεν άντεχα άλλο με τον πόνο της τομής, το πόνο στα γαστροεντερικά μου, να μισοπερπατάω και να σηκώνομαι κάθε μισή ώρα περίπου για τουαλέτα. Εντωμεταξύ δεν είχε κάτι να πιαστείς πάνω απο τη λεκάνη...Αυτό με χαντάκωσε....Η λοίμωξη και η πρώτη μέρα που άκουσα τις νοσοκόμες. Αλλιώς θα ήμουν μια χαρά με λίγο πόνο της δεύτερης μέρας όταν θα περπατούσα. Μετά, όταν πήγα σπίτι τη πέμπτη μέρα (με κράτησαν και μία μέρα παραπάνω γιατί έπαιρνα αντιβιώσεις και για εξετάσεις), ανεβοκατέβαινα τις εσωτερικές σκάλες του σπιτιού μου με άνεση.

 

Εγώ γέννησα με καισαρική γιατί το μωρό ήταν πλάγια στη κοιλιά μου μέχρι και τη τελευταία μέρα. Έτσι κι αλλιώς με εξέτασε ο γιατρός μου γιατί δεν είχα λόχεια σχεδόν καθόλου και μου είπε οτι ο τράχηλός μου είναι σαν πέτρα και οτι δεν θα γεννούσα φυσιολογικά με τίποτα!!!!!:shock::shock::shock:Εκεί χάρηκα γιατί είμαι πολύ φοβιτσιάρα και δεν ήθελα να γεννήσω με φυσιολογικό.

 

Άλλες δίπλα περπάταγαν μετά απο καισαρική σαν να μη συμβαίνει τίποτα.

Καλό είναι να γεννήσεις φυσιολογικά όμως άν δείς οτι καθυστερείς πολλές ώρες και σου κάνουν τεχνητούς και τέτοια και δεν αντέχεις ζήτα να κάνεις καισαρική γιατί κάποιες απο το δωμάτιο άρχισαν για φυσιολογικό, ταλαιπωρήθηκαν 24+ ώρες και τελικά γέννησαν με καισαρική γιατί δεν κατέβαινε το μώρό, ή είχε μπλεχτεί με το λώρο.

 

Κάνε βασικά ό,τι σου λέει το ένστικτό σου. Με το καλό να πάρεις αγκαλιά το μωρό σου με όποιον τ΄ροπο και να γίνει.;)

Link to comment
Share on other sites

γεννησα χωρις επισκληριδιο αρκετα ευκολα δεν μπορω να πω οτι πονεσα ιδιετερα για να ειμαι ειλικρινης

οι πιο επωδυνες ηταν κατα την διαρκεια της εξετασης του γιατρου για να δει την διαστολη και μιση ωρα μετα απο αυτη!!!!!!κατα τα αλλα η ενταση του πονου ηταν σε εμενα ανεκτη αλλα η διαρκεια που ερχοταν οι συσπασεις κουραστικη !!!!!!!!!!!!:-D:-D

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

γεννησα κ τα 2 παιδια χωρις επισκληριδιο σε 2 ωρες τη μεγαλη κ ουτε καν σε 15 λεπτα τον μικρο.το χειροτερο για μενα ειναι 1ον το χερι που σου βαζουν την ωρα του πονου κ 2ον το σπρωξιμο!!

ελπιζω το τριτο να βγει οπως το 2ο:-P

Link to comment
Share on other sites

1) Η πιο χειρότερη όλων ήταν την ώρα που άρχισαν να κάνουν την τομή και δεν με είχε πιάσει η επισκληρίδιος!:shock::shock: άρχισα να ουρλιάζω την ώρα που μου πίεζαν την κοιλιά κάνωντας την τομή! :shock::shock:ακόμα νιώθω τον πόνο

 

και εγώ το έπαθα αυτό τελικά μου έκαναν απο πάνω και γενική....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεννησα τρεις φορες με φυσιολογικο τοκετο,χωρις επισκληριδιο..το χειροτερο για μενα,κι αυτο με το μεγαλυτερο πονο,ηταν η στιγμη που μου εραβε την περινεοτομη,κ το διαστημα μεχρι να πεσουν τα ραμματα...

εχω κανει πολυ παλιοτερα κ μια γυναικολογικη χειρ.επεμβαση με καθετη λαπαροτομη.εκεινο τον πονο δεν θα ξεχασω ποτε......

ελπιζω κ τωρα να καταφερω να γεννησω οπως κ τις τρεις πρωτες φορες,κι ο μονος πονος που θα ενοχλησει να ειναι αυτος απο τα ραμματα....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

γεννησα τρεις φορες με φυσιολογικο τοκετο,χωρις επισκληριδιο..το χειροτερο για μενα,κι αυτο με το μεγαλυτερο πονο,ηταν η στιγμη που μου εραβε την περινεοτομη,κ το διαστημα μεχρι να πεσουν τα ραμματα...

εχω κανει πολυ παλιοτερα κ μια γυναικολογικη χειρ.επεμβαση με καθετη λαπαροτομη.εκεινο τον πονο δεν θα ξεχασω ποτε......

ελπιζω κ τωρα να καταφερω να γεννησω οπως κ τις τρεις πρωτες φορες,κι ο μονος πονος που θα ενοχλησει να ειναι αυτος απο τα ραμματα....

 

δεν σου ειχε κανει ενεση ξυλοκαινης??????

 

υ.γ πολυ μου αρεσουν τα ονοματα των παιδιων σου!!!!!!!!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

δεν σου ειχε κανει ενεση ξυλοκαινης??????

 

υ.γ πολυ μου αρεσουν τα ονοματα των παιδιων σου!!!!!!!!

 

...κ η ενεση ξυλοκαινης με πονεσε ενοχλητικα,γιατι μ εβγαλε απο τη νιρβανα της πρωτης αγκαλιας με τα μωρα μου....δε με πιανουν οι ναρκωσεις...μεχρι να με πιασει,ειχαν τελειωσει τα ραμματα...

μεγαααλη ιστορια τα ονοματα...θα στην πω καποια στιγμη.........

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το έπαθα αυτό τελικά μου έκαναν απο πάνω και γενική....

 

Και γενική μου έκαναν και μάλιστα ξύπνησα πάλι την ώρα που με έραβαν!!!! :shock::shock::shock: μου είπε ο γιατρός ότι αν δεν έκανα την επισκληρίδιο μπορεί να μην με έπιανε ούτε η γενική! μιλάμε για περίπτωση!!

Link to comment
Share on other sites

Και γενική μου έκαναν και μάλιστα ξύπνησα πάλι την ώρα που με έραβαν!!!!

 

και νόμιζα ότι ήμουν η μόνη που δε με έπιασε η επισκληρίδιος

τέλος πάντων στο επόμενο ούτε που το συζητώ θα κάνω vbac...

δεν μπορώ να περάσω το μαρτύριο της καισαρικής άλλη φορα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γενική μου έκαναν και μάλιστα ξύπνησα πάλι την ώρα που με έραβαν!!!! :shock::shock::shock: μου είπε ο γιατρός ότι αν δεν έκανα την επισκληρίδιο μπορεί να μην με έπιανε ούτε η γενική! μιλάμε για περίπτωση!!

 

Ηρωική μανούλα!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα πόνους από τις 10 το πρωί μέχρι τις 3 και 10 το απόγευμα που γέννησα χωρίς επισκληρίδιο αφού δεν μου κάνανε λόγο χαμηλών αιμοπεταλίων. από ότι θυμάμαι και ας είναι μόνο 1 μήνας που έχει περάσει η χειρότερη στιγμή ήταν λίγο πριν με βάλουν στο χειρουργείο και να αρχίσει να βγαίνει το κεφαλάκι του. τώρα το πόσο χρόνο διάρκεσε δεν ξέρω να σου πω αφού είχα χάσει την αίσθηση του χρόνου. να ξέρεις όπως και να χει όλα τα ξεχνάς με το που ακούς το κλάμα του και στο δίνουν αγκαλιά.

GhvGp2.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

...κ η ενεση ξυλοκαινης με πονεσε ενοχλητικα,γιατι μ εβγαλε απο τη νιρβανα της πρωτης αγκαλιας με τα μωρα μου....δε με πιανουν οι ναρκωσεις...μεχρι να με πιασει,ειχαν τελειωσει τα ραμματα...

μεγαααλη ιστορια τα ονοματα...θα στην πω καποια στιγμη.........

 

Κολπακι για να μην πονας μετα το ραψιμο. Βαζε στη σερβιετα σου ξυλοκαινη. Δεν καταλαβαινεις τιποτα μετα.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Κολπακι για να μην πονας μετα το ραψιμο. Βαζε στη σερβιετα σου ξυλοκαινη. Δεν καταλαβαινεις τιποτα μετα.

 

 

σωωωωωωωωωπα!!!!δεν το ηξερα αυτο!!!να το ξερω για τα επομενα 4-5 παιδια που θα κανω:D:D:D:D:D.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το λέω κορίτσια, στο επόμενο πρώτα ο Θεός όταν έρθει θα ζητήσω νάρκωση για ελέφαντα! ότι έχουν να μου το κάνουν!! δεν ξαναπερνάω εγώ τα ίδια!!! γενικά με τις ναρκώσεις έχω ένα πρόβλημα στο να με πιάσουν!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η πιο επώδυνη στιγμή ήταν οταν μου είπε ο γιατρός οτι πρέπει -λόγω δυστοκίας- να κάνουμε καισαρική. Ήδη είχα πόνους 15 ώρες! αλλά τους αντέχεις! και με την επισκληρίδιο δεν καταλαβαίνεις τίποτα! Ηθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά!

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην πρώτη μου γέννα που γέννησα τον παίδαρο μου φυσιολογικά ξεκίνησα να πονάω χωρίς να έχουν σπάσει τα νερά τα ξημερώματα της Κυριακής και γέννησα το βράδυ της Κυριακής στις 22:00 μμ. Είχα πόνους ακανόνιστους τους οποίους άντεχα και όταν στις 9:00 το πρώι της Κυριακής είχαν γίνει πεντάλεπτοι και πήγα στο μαιευτήριο μέχρι να φτάσω είχαν σταματήσει και επιπροσθέτως δεν είχα καθόλου διαστολή ο γιατρός μου με έδιωξε στο σπίτι και μου είπε οτι ήταν ψευτοωδίνες μόλις φύγαμε ξανάρχισαν οι δυνατοί πόνοι δεν διαμαρτυρήθηκα βέβαια καθόλου ήμουν στο σπίτι μου γύρναγα γύρω γύρω με ένα ποτήρι καφέ στο χέρι και άγχωνα τους υπόλοιπους μέχρι το απόγευμα που οι πόνοι δεν έλεγαν να σταματήσουν.Από την Βάρη έκανα μιάμιση ώρα να φτάσω στο μαιευτήριο γιατί μπλέξαμε σε μποτιλιάρισμα, όταν έφτασα στο μαιευτήριο κατά τις οκτώ στην αρχή αρνήθηκα την επισκληρήδιο και είχα διαστολή 3, μου έσπασαν τα νερά και μου έδωσαν ωδινοποιητικό ε από εκεί και πέρα αποφάσισα την επισκληρήδιο γύρω στις εννιά, μία ώρα μετά κράταγα τον παίδαρο στην αγκαλιά μου. Τώρα στα διδυμάκια μου γέννησα με καισαρική λόγω επιπλοκής στην κύηση περίπου στις 37 εβδομαδες, πάλι με επισκληρήδιο οπότε μετά κρατούσα από ένα παιδί στο κάθε χέρι και έκλαιγα. Πάντως εκεί που είδα διαφορά ήταν στο μετά δηλαδή μετά το φυσιολογικό τοκετό το επόμενο πρωί κάθησα οκλαδόν και έφαγα πρωινό και γενικότερα ήμουν μες στην τρελλή χαρά, αλλά μετά την καισσαρική ακόμη και εάν περπάτησα την ίδια μέρα μέχρι το μεσημέρι και έκανα μπάνιο μόνη μου ωστόσο πόναγα αρκετά και το βράδυ που προσπαθούσα να κοιμηθώ αλλά και αρκετά αργότερα μια και είχα και τον γιόκα που για να με εκδικηθεί που έφερα ανταγωνιστές στο σπίτι πηδηξε πάνω στην κοιλιά μου 2-3 φορές με αποτέλεσμα να έχω αίμα για τουλάχιστον δύο μήνες μετά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω να κάτι? Με την επισκληρίδιο τελικά πονάς ή όχι? Γιατί εμένα μου έκαναν 3 μου κράταγαν γύρω στην μισή με ώρα ώσπου τελικά δεν άντεχα τους πόνους και ύστερα με πολύ πίεση δική μου πίεσα τον γιατρό μου για την τρίτη ώσπου γέννησα χωρίς πόνους και χωρίς να καταλαβαίνω τι μου γινόταν . Δεν καταλάβαινα πλέον τις συστολές μου και μου έλεγε ο γιατρός μου να σπρώχνω και πότε έκανα συστολή. Ανέβηκε ένας νοσοκόμος πάνω μου και με τον αγκώνα του μου πάταγε την κοιλιά............ ήταν πολύ τραυματική εμπειρία για εμένα πήγα με πολύ άγχος και τα θαλάσσωσα..... ένοιωθα τρομερές τύψεις γιατί τελικά το παιδί το τράβηξαν με βεντούζα ......΄είχα εξαντηλθεί και δεν βοήθηγα πολύ με αποτέλεσμα να ταλαιπωρήσω πρώτα το παιδί και μετά εμένα :(:(. Δεν έχω τρομάξει ποτέ στην ζωή μου τόσο. Εχω γράψει και την εμπειρία μου στο φορουμ

Link to comment
Share on other sites

γεννησα φυσιοόγοκα χωρις αναισθησια.ημουν κατα κ ειμαι.

αν κ ειχα ενδοιασμους στην αρχη η μαια που με παρακολουθουσε περιεγραψε τοσο μαγευτικα την στιγμη του τοκετου κ με επεισε.

η φυση μας εχει φτιαξει ετσι ωστε να μπορουμε να αντεξουμε αυτο τον πονο.

σιγουρα η πιο επωδυνη φαση ηταν των διαστολων αλλα μολις περασουν ξεχνας τα παντα,μεχρι να σε ξαναπιασουν.

υπηρξε φαση που ελεγα στην μαια οτι θελω αναισθησια κ μου απαντησε΄΄και τι ειναι το παιδι πιτσα να στο φερουν ετοιμο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...