Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

H πιο επώδυνη στιγμή στον τοκετό!


marcella

Recommended Posts

Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.ΠΗΡΑ ΟΛΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ Κ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΠΩ ΜΕ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ.Ο ΜΙΚΡΟΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΒΓΕΙ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 22 ΩΡΕΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΒΕΒΑΙΑ.ΕΦΑΓΑ ΤΟΣΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΜΕΤΡΗΜΑ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.Ο ΠΟΝΟΣ ΛΙΓΟΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΤΑΝ Ο ΜΙΚΡΟΣ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ ΑΝΕΒΗΚΑ Κ ΘΗΛΑΣΑ.ΟΛΑ ΚΑΛΑΜΑΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΔΕΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ Ο ΠΟΝΟΣ.ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για μένα η πιο επώδυνη στιγμή παραδόξως ήταν η επισκληρίδιος (για καισαρική)... Διαβάζω εδώ μέσα ότι δεν πονάει, αλλά για μένα ήταν ο πιο έντονος πόνος που έχω νιώσει ποτέ μου...

 

To ιδιο μου ειπε και η "γειτονισσα" στο δωματιο που εκανε το 2ο με καισαρικη....οτι φοβοταν την επισκληριδιο γιατι πονουσε.Εγω παλι δεν καταλαβα τπτ, μηπως επειδη πονουσα?ε?μηπως?

Παντως κοριτσια για να σας λυσω την απορια, ο γιατρος μου εφερε την επισκληριδιο και την εξελιξε πριν πολλα χρονια.Μου το ειπε ο ιδιος οτι ηταν ο πρωτος στην Ελλαδα που εκανε.Τωρα ο πρωτος γενικα, ο πρωτος στην Ελλαδα, δεν καταλαβα, αλλα απο εκεινον ξεκινησε εδω.

Πραγματικα, μαγικο!!!!!Φοβερη εφευρεση!

:D

Link to comment
Share on other sites

Σπάσαν τα νερά μου αλλά το μωρό ήταν πολύ ψηλά. Μου βάλαν τεχνιτούς πόνους αλλά και πάλι δεν πονούσα. Πονεσα την ώρα που ήρθε η προισταμένη και έβαλε το χέρι της να δεί πού είναι το μωρό! Φυσικά το μωρό μου ήταν πολύ ψηλά και αυτή έστρωχνε το χέρι της μέχρι να το φτάσει! 3 φορές έγινε αυτό και το μωρό δεν είχε κατέβει καθόλου. Και αφού ο σάκος άδειαζε κάναμε καισαρική με επισκληρίδιο, αλλά στην ανάρωση δεν πονούσα πολύ.

 

Αυτο που λες με το χερι με πονεσε πααααρα πολυ! Κι εμενα ηταν ψηλα το μωρο και δεν κατεβαινε με τιποτα και ο γιατρος εβαζε και εσπρωχνε το χερι του με δυναμη που ηθελα να ουρλιαξω, και δυστυχως αυτο εγινε πολλες φορες :(

Καθε φορα που τον εβλεπα να βαζει τα γαντια και να ετοιμαζεται ελεγα μεσα μου 'οχι παλι'!

Και φυσικα οπως εχω πει κι αλλου, πονεσα πολυ κατα την διαρκεια της καισαρικης αλλα σ'αυτο πιστευω φταιει ο αναισθησιολογος.

 

Όταν μου έβαλε χέρι ο γιατρός δεν πόνεσα, όταν έβαζε χέρι η μαία τότε πονούσα. Και μάλιστα γελούσαμε οτι το αντρικό χέρι είναι αλλιώς!!! :lol::lol::lol:

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγω δεν καταλαβα πόνο με την επισκληρίδιο .Μόνο την ωρα που τελειωσε η δόση και με άφησαν για λίγο χωρίς τοτε τραηξα κατι πόνους.Μετα ημουν μια χαρα ,οταν λεμε μια χαρα σηκωθηκα μονη μου να παω τουαλετα και να κανω μπανιο και μπηκαν οι μαιες μεσα και μου βάλαν τις φωνες γιατι θα ζαληζόμουνα και θα επεφτα...Σας πληροφορώ δεν επαθα τιποτα,τις κοιταζα σαν μουρλή και έλεγα τι λένε αυτές αφου εγώ είμαι σουπερ.Ουτε τα ράμματα με πόνεσαν ποτέ ούτε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά άγιος αυτός που ανακαλυψε την επισκληριδιο. Εγω γέννησα πριν 1 μηνα,με φυσιολογικό τοκετό και δεν καταλαβα τιποτα. Μπήκα με πρόκληση στις 12 το μεσημερι κια γέννησα στις 8.30 το απόγευμα την μπεμπα μου. Φυσικα όλη αυτήν την ώρα ήμουν χαλαρά,όποτε ενιωθα εντονο πονο μου δίναν μικρή δοση φαρμάκου. Μετά απο αυτό ανετα κανω και δευτερο!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λένε ότι ο κολικός νεφρών χολής εντέρου είναι χειρότερος από πόνο γέννας....ισχύει????εγώ έχω περάσει 2 κολικούς χολής(την εβγαλα κ ησύχασα) αλλά και τις 2 φορές είχα πέσει κάτω από τον πόνο σφάδαζα σαν γουρούνι που το πάνε για σφαγή και έριχνα μπούνιές στο στομάχι μου μπας κ μετακινιθεί η πέτρα κ ηρεμήσω....αμά είναι χειρότερη η γέννα τι να πώ? μάλλον απλά θα το πάρω απόφαση να πονέσω για να αποκτήσω το νινάκι μου όπως είχα πάρει απόφαση ότι έπρεπε να πονέσω για να βγάλω τη χολή και να μην περνάω 10ήμερα ασιτίας στα νοσοκομεία!!!Βέβαια ελπίζω να προλάβω να κάνω και επισκλιρίδιο και να γλυτώσω λίγο πόνο....την καισαρικη μόνο δεν θέλω με τίποτα και μόνο η ιδέα με κάνει να πονάω!!!

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έναν πόνο δεν μπορώ να συγκρίνω με ΤΙΠΟΤΑ.

Αυτόν που έρχεται η μαία λίγο μετά τη γέννα,

και ενώ έχεις κάνει καισαρική λίγο πριν, σου ζουλάει την κοιλιά με δύναμη :shock:

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Έναν πόνο δεν μπορώ να συγκρίνω με ΤΙΠΟΤΑ.

Αυτόν που έρχεται η μαία λίγο μετά τη γέννα,

και ενώ έχεις κάνει καισαρική λίγο πριν, σου ζουλάει την κοιλιά με δύναμη :shock:

 

 

Α, ναι...αυτο ειναι φανταστικο :D:shock: Εγω μαλιστα της εσπρωξα και το χερι :?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα. Προς τις μέλλουσες φοβιτσιάρες μαμάδες: Μην ακούτε καμία ιστορία γιατί το μόνο που θα καταφέρετε είναι να πανικοβληθείτε. Κάθε μία περνάει εντελώς διαφορετικά την διαδικασία όλη! Είναι κάτι που θα το περάσετε και μετά δεν θα το θυμάστε καν! Στην εγκυμοσύνη μου άκουγα ιστορίες και ιστορίες και δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Έβλεπα βίντεο από τοκετούς και μου κοβόντουσαν τα πόδια.Γέννησα πολύ εύκολα και γρήγορα (φυσιολογικά)και δεν ένιωσα τίποτα από αυτά που μου περιέγραφαν οι φίλες μου. Τώρα το μόνο που δεν θα σκεφτώ για να ξαναμείνω έγκυος είναι ο τοκετός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως εχω να πω οτι αυτο το οτι ξεχνας τους πονους μολις δεις το μωρο ειναι η μεγαλυτερη μπαρουφα ever!! για καποια δευτερολεπτα μεχρι να στο παρουν και να το πανε στο θαλαμο βρεφων. εγω για μηνες ελεγα οτι δε θελω να το ξαναπερασω. τωρα αρχιζω να το ξεχνω. βεβαια ηταν αναμενομενο γιατι παντα ειχα ευαισθησια στον πονο και ειμαι μυγιαγγιχτη, πονους περιοδου δεν εχω ποτε, και ειμαι το πλεον ακαταλληλο ατομο για να αυτοσυγκεντρωθει και να κανει αναπνοες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οι πιο επώδυνες στιγμές στον φ.τ. είναι οι τελευταίοι πόνοι πριν τις εξωθήσεις, οι εξωθήσεις και μετά τον τοκετό οι πρώτες 2 ώρες που η μήτρα συσπάται. Στο πρωτο παιδί πόνεσα πάρα πολύ μέχρι να κάνω τέλεια διαστολή. Στο δεύτερο παιδί πόνεσα πολύ στις εξωθήσεις και στις 2 ώρες μετά. Και οι μαίες μου είπαν ότι από το δεύτερο παιδί και μετά πονάς πιο πολύ όταν η μήτρα συσπάται μετά τον τοκετό.

Πάντως ο πόνος ήταν πολύς, ιδίως στο πρώτο παιδί γιατί δεν έκανα επισκληρίδιο και η δίοδος δεν είχε ανοίξει, άσε που κατέβαινε και στραβά. Στο δεύτερο παιδί τα πράγματα ήταν πολυ πολυ ηπιότερα, σε σημείο που απόλαυσα τη διαδικασία παρόλο που και παλι δεν έκανα επισκληρίδιο. Και καλύτερα δηλαδή γιατί όσες κάνουν επισκληρίδιο κινδυνεύουν να μην είναι σε θέση να σπρώξουν αποτελεσματικά και να οδηγηθούν σε εμβρυουλκία ή σε καισαρική τομή.

Αυτά, καλό κουράγιο σε όσες είναι να γεννήσουν σύντομα. Όλα περνουν και ξεχνιούνται γρήγορα. Εγώ θα ήθελα και τρίτο, όσο και αν πονέσω.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι θεμα οργανισμου τελικα ποσο αντεχει καθε μια απο μας τον πονο αλλα και πως αντιδραει ο καθε οργανισμος στα φαρμακα οπως ειναι η επισκληριδιος!Οταν μπηκα στο μαιευτηριο με 2 διαστολη ημουν τοσο ηρεμη μου εκαναν σχεδον αμεσως επισκληριδιο (δεν ενιωσα τιποτα να σημειωσω)και για τις επομενες 3 ωρες ακουγα φωνες και κλαματα και δεν μπορουσα να καταλαβω γιατι οι υπολοιπες κανουν ετσι και εγω ειμαι μια χαρα!Οταν αρχισαν να μου λενε να σπρωχνω και δεν μου εβαλαν αλλη δωση επισκλ. καταλαβα τον λογο.Οι συσπασεις νομιζω οτι ηταν υποφερτες, αυτα που ειπα ελεος και πρεπει να ακουστηκα σε ολο το Μαρουσι ηταν οταν εβγαινε ο ζουζουνος καθοτι χρησιμοποιησαν εμβρυουλκο!Μετα νομιζα οτι πεθανα και για αυτο σταματησαν ετσι αποτομα οι πονοι!Δεν ειχα ουτε υστεροτοκους πονους απο συσπασεις ουτε τιποτα και αμεσως μετα την ανανηψη μολις με πηγαν στο δωματιο σηκωθηκα ,λιγο τα ραμματα πονουσαν αλλα οκ!Φυσικα ας μην ρωτησει κανεις τωρα που ειμαι εγκυος αν φοβαμαι την γεννα!!!ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι αν ξαναμεινω εγκυος θα φοβαμαι πολυ περισσοτερο τωρα που ξέρω!!!! :lol::lol::lol::lol:

Στο πρωτο λες ενταξει θα πονεσω αλλα δεν ξερεις ουτε μπορεις να φανταστεις....προσευχεσαι οτι θα εισαι και ευκολογεννη και πας...και καθεσαι στον αξονα οπως εγω! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εμενα γιατί δεν μου φανηκαν τοσο τραγικά τα πραγματα?? Γεννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο και ενω πόνεσα, δεν λεω, παρόλα αυτα το ξανακανα πολύ ανετα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε παιδια εμενα γιατί δεν μου φανηκαν τοσο τραγικά τα πραγματα?? Γεννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο και ενω πόνεσα, δεν λεω, παρόλα αυτα το ξανακανα πολύ ανετα..

 

Ετσι :? έλεγα κι εγώ στο 1ο.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οταν γεννησα τον πιτσιρικο μας δεν πονεσα πολυ ειχα κανει πολες δοσεις επισκληρηδιου , παρα μονο την ωρα της εξοθησης . Τοτε ελεγα πως θα κανω αλλο παιδι και τετοια , στην μπεμπα ενοιωσα τα παντα επειδη δεν με επιασε πολυ η ενεση , πονεσα πολυ αλλα ξερετε τι λεω ??? ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια σε μια γεννα ποσοι ειναι παροντες εκτος απο το γιατρο και τη μαμη και αναισθησιολογο αν χρειαστει? Δεν πιστευω να μπαινοβγαινει και ασχετος κοσμος... :shock::lol:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι πιο επωδυνες στιγμες ηταν οσες μ'εξεταζε ο γιατρος. Φυσικα και τα ραμματα, που ο πονος κρατησε ενα μηνα![/quo

 

 

Κι εγω μια απο τα ιδια! τα ραμματα ...αστο καλυτερα να μη το θυμαμαι

line_flow_rose_beg_16_time_1035867600_text_.gifline_flow_blue_beg_boy_time_1170219600_text_.gif
Link to comment
Share on other sites

με τα ραμματα υπέφερα παρα πάρα πολύ....

εκλαιγα απο τον πονο στο σπιτι....!

 

κι εγώ με το που γέννησα (ΦΤ χωρις επισκληριδιο) το μονο που ευχομουν ηταν να μου περασουν οι πονοι...Εκανα μηνες να τους ξεχάσω..! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Στην ερωτηση ποσοι ειναι μεσα οταν γεννας ειναι θεμα βαθμου δυσκολιας νομιζω γιατι στην αρχη εμενα ηταν δυο η μαια και ο γιατρος και μετα οταν ειδαν τα δυσκολα μαζευτηκαν 2 μαιες ενας παιδιατρος ο αναισθισιολογος ενισχυσεις με λιγα λογια!Παιδια 4 κιλα ηταν ο μικρος πως να βγει ετσι απλα!Τεσπα το καλο ειναι οτι ολα τελειωσαν εκει ουτε πονοι μετα ουτε τιποτα!Και τωρα μεχρι να μεινω εγκυος ελεγα δεν πειραζει τον εχω ξεχασει τον πονο και θα κανω πολλα ακομα παιδακια,τωρα ομως που εμεινα εγκυος σκεφτομαι μηπως ειναι καλυτερα να γεννησω με καισαρικη και ολικη ναρκωση ή μηπως γινεται να γεννηθει χωρις να παω πουθενα;;;

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο λες ενταξει θα πονεσω αλλα δεν ξερεις ουτε μπορεις να φανταστεις....προσευχεσαι οτι θα εισαι και ευκολογεννη και πας...και καθεσαι στον αξονα οπως εγω! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Καλα, εσυ γεννησες με ΤΕΧΝΗΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ, που σημαινει οτι υπεφερες πολυ περισσοτερο! Αν στο 2ο περιμενεις ν'αρχισουν μονοι τους οι πονοι, μπορει ο τοκετος να ειναι ευκολοτερος. Ηταν μεγαλος μαζοχισμος παντως να δεχτεις να πας με τεχνητους, αφου ηξερες οτι δε θα κανεις επισκληριδιο. Επρεπε να περιμενεις ν'αρχισουν μονοι τους οι πονοι, οσες μερες κι αν περνουσαν μετα την ΠΗΤ!

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν ξερεις τι σε περιμενει κανεις διαφορα,εισαι πιο ψυχραιμος δεν μπορεις να φανταστεις τι θα περασεις!Αχ αυτοσ ο αξονας...!Εγω νομιζα για να φανταστεις οτι κανεις βολτες μεχρι να γεννησεις και μετα οταν ερχεται η ωρα για τις τελευταιες εξωθησεις καθεσαι απλα σε ενα κρεβατι και γεννας!Αυτα ειχα δει σε δυο τρια αμερικανικα ντοκιμαντερ και νομιζα οτι και εδω ετσι θα ειναι.αλλα δυστυχως καμια σχεση!

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικά νομίζω οτι η πιο επώδυνη στιγμή στον τοκετό ήταν κάθε φορά ο έλεγχος της διαστολής... για κάποια στιγμή φαντασιώθηκα να κατέβω απο το κρεβάτι και δώσω ένα χαστούκι της προισταμένης.....

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια σε μια γεννα ποσοι ειναι παροντες εκτος απο το γιατρο και τη μαμη και αναισθησιολογο αν χρειαστει? Δεν πιστευω να μπαινοβγαινει και ασχετος κοσμος... :shock::lol:

 

Σε εμενα ηταν μεσα ο γιατρος, μια βοηθος του γιατρου, 3 μαιες, η μια με "εμψυχωνε" και οι δυο πηραν το παιδι και το καθαρισαν και νομιζω πρεπει να ηταν και αλλοι 2 μια κοπελα και ενας αντρας οι οποιοι απλα κοιτουσαν, προφανως μαθητευομενοι... Και εγω πριν το σκεφτομουν γιατι ειχα ακουσει οτι στο Ελενα που γεννησα, επειδη ειναι δημοσιο μπορει να τυχεις και σε ολοκληρη "ομαδα" μαθητευομενων, αλλα πιστεψε με εκεινη την στιγμη δεν με ενοιαζε κι ας ηταν μεσα αλλοι 50 :lol::lol:

Και επι του θεματος, η πιο επωδυνη στιγμη ηταν 10 λεπτα πριν γεννησω, που ο γιατρος πηγε την διαστολη απο το 6 στο 10 :shock: Αφου θυμαμαι οτι τον κλωτσησα :lol: Μετα ειπε στον αντρα μου "μπραβο για πρωτοτοκη ηταν πολυ συνεργασιμη" :lol: Δηλαδη τι περιμενε??? Να φαει και καμια αναποδη?? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...