Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

H πιο επώδυνη στιγμή στον τοκετό!


marcella

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω παρολο που γεννησα φυσιολογικα και χωρις επισκληριδιο, δεν θα λεγα οτι πονεσα τοσο οσο φοβηθηκα και με δυσκολεψε η πιεση πισω στη λεκανη και τον πρωκτο καθοτι αιμορροειδοπαθης χρονια..αυτο δε το γνωριζα και δεν το περιμενα με αποτελεσμα να φοβηθω..για μενα πιο επωδυνη ηταν η αναρρωση τις πρωτες μερες..πισω πονουσα ΠΑΝΤΟΥ..αλλο ενα παιδακι ομως θα προσπαθησω να ξανακανω..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Με 10 ώρες τεχνητούς πόνους χωρίς επισκληρίδιο (φρίκη.. τι να λέμε τώρα...) αυτό που έχω να θυμάμαι ως το πιο επώδυνο είναι η τραχηλική εξέταση με το δάχτυλο. Όταν με εξέταζαν οι μαμές μου ερχόταν να τις χαστουκίσω. Όταν το έκανε ο γιατρός (ο οποίος έβαζε δάχτυό όχι μόνο για να διαπιστώσει τη διαστολή μου, αλλά για να με ανοίξει κιόλας , 0 διαστολή είχα όλο το διάστημα -δεν υπάρχει αυτός ο πόνος) μου ερχόταν να τον σκοτώσω!! Αλλά δεν το έκανα όχι για μένα, αλλά για τη φουκαριάρα τη μπέμπα μου που έπρεπε να γεννηθεί!!! :lol:

Να σε ξυπνάει ότι ονειρεύεσαι...

8pvzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μετα την γεννα οταν οταν σας πιεζαν στην κοιλια ( εμενα ο νοσοκομος )δεν ποναγατε? γιατι εγω τραλλαθηκα

 

Έκανα καισαρική τελικά και όταν ερχόταν η μαία να με αλλάξει, με πίεζε την κοιλιά για να φύγει το αίμα από τη μήτρα μιας και θα με καθάριζε!

Έχεις δίκιο, κι αυτό πονούσε πολύ!

Να σε ξυπνάει ότι ονειρεύεσαι...

8pvzp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με 10 ώρες τεχνητούς πόνους χωρίς επισκληρίδιο (φρίκη.. τι να λέμε τώρα...) αυτό που έχω να θυμάμαι ως το πιο επώδυνο είναι η τραχηλική εξέταση με το δάχτυλο. Όταν με εξέταζαν οι μαμές μου ερχόταν να τις χαστουκίσω. Όταν το έκανε ο γιατρός (ο οποίος έβαζε δάχτυό όχι μόνο για να διαπιστώσει τη διαστολή μου, αλλά για να με ανοίξει κιόλας , 0 διαστολή είχα όλο το διάστημα -δεν υπάρχει αυτός ο πόνος) μου ερχόταν να τον σκοτώσω!! Αλλά δεν το έκανα όχι για μένα, αλλά για τη φουκαριάρα τη μπέμπα μου που έπρεπε να γεννηθεί!!! :lol:

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα!!! 14 ώρες αναμονή με καμιά 30αριά εξετασεις τραχήλου και 4 αποτυχημένες προσπάθειες για σπάσιμο νερών :shock::shock::shock:

Οτι πιο επώδυνο έχω βιώσει που όμως η φύση δεν σε αφήνει να το θυμασαι όσο έντονα το βιώνεις..Αυτό που λένε οτι όλα τα ξεχνάς μόλις αντικρύσεις το αγγελούδι σου, ισχύει και δούλεψε και στη δική μου περίπτωση...

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!
Link to comment
Share on other sites

Οτι πιο επώδυνο έχω βιώσει που όμως η φύση δεν σε αφήνει να το θυμασαι όσο έντονα το βιώνεις..Αυτό που λένε οτι όλα τα ξεχνάς μόλις αντικρύσεις το αγγελούδι σου, ισχύει και δούλεψε και στη δική μου περίπτωση...

 

Εγω δεν μπορω να ξεχάσω με τίποτα! Πηγα για ΠΑΠ μετα απο 50 ημερες και ξαναπεθανα στον πονο και φρικαρα εντελώς! :cry::cry::cry:

Τα αποτελεσματα του ΠΑΠ εδειξαν κατι και πρεπει να κανω κολποσκοπηση και εχω τρελαθει εντελως! Δεν μπορω να ξανανιωθω εστω και τον παραμικρο πονο...δεν μπορω να το διανοηθω καν!...και να φανταστειτε οτι εχω ξανακανει κολποσκοπηση και δεν ειχα πονεσει...ουτε ομως στο ΠΑΠ πονουσα και τωρα πεθανα. :cry::cry:

Εγω δυστυχως τον βιωσα τον τοκετο άσχημα....παρολο το θαυμα που ειναι οι πονοι για μενα ηταν κατι το αδιανοητο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
εγω παρολο που γεννησα φυσιολογικα και χωρις επισκληριδιο, δεν θα λεγα οτι πονεσα τοσο οσο φοβηθηκα και με δυσκολεψε η πιεση πισω στη λεκανη και τον πρωκτο καθοτι αιμορροειδοπαθης χρονια..αυτο δε το γνωριζα και δεν το περιμενα με αποτελεσμα να φοβηθω..για μενα πιο επωδυνη ηταν η αναρρωση τις πρωτες μερες..πισω πονουσα ΠΑΝΤΟΥ..αλλο ενα παιδακι ομως θα προσπαθησω να ξανακανω..

 

Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι που διάβασα το μήνυμά σου.Εγώ γέννησα στις 26 Μαρτίου με πρόκληση και με επισκληρίδιο-καλή δόση-και σε κάθε σύσπαση πονούσα πολύ ακριβώς εκεί που λές.Αυτό κανείς δεν μπορούσε να μου πεί από τί προερχόταν.Βέβαια θυμάμαι ότι είχα και μία μικρή αιμορροίδα που δεν με ενοχλούσε.Έπαιξε αυτό ρόλο;και πονούσα και μετά τη γέννα όπως εσύ.Έχω μείνει με την απορία...όχι τίποτα άλλο αλλά έκανα και επισκληρίδιο......

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο επώδυνες στιγμές στον φ.τ. είναι οι τελευταίοι πόνοι πριν τις εξωθήσεις.

 

Έτσι ακριβώς ήταν και σε μένα. Αλλά η εξώθηση μου έχει μείνει στη μνήμη ως η καλύτερη φάση. Πραγματικά, δεν θυμάμαι αν πονούσα ή όχι, αλλά ήταν μια πολύ δυναμική φάση. Δεν περιγράφεται εύκολα. Ύστερα όταν βγήκε το κεφαλάκι κι έπρεπε να περιμένω τον επόμενο πόνο για να σπρώξω να βγει το κορμάκι, τεντώθηκα πολύ. Ήταν ένας σαν το πρώτο σεξ (σόρρυ για την σύγκριση) αλλά με πολύ μεγαλύτερο πόνο. Κράτησε λίγο όμως και τελικά μόνο η επιδερμίδα σκίστηκε λίγο και μου έκαναν τρία ράμματα.

Link to comment
Share on other sites

παρόλο που πια έχω ξεχάσει τους πόνους της γέννας και θυμάμαι εκείνες τις ώρες ως την πιο όμορφη εμπειρία της ζωής μου...

νομίζω ότι η πιο επώδυνη στιγμή ήταν όταν έβγαινε το κεφαλάκι του μικού μου. Εκείνη τη στιγμή έπεσε και η δόση της επισκληριδίου και μέχρι να μου κάνουν την δεύτερη........τα είδα όλα!

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

line_flow1_beg_minie_time_1193284800_text_f4ef20ecf0eff5ecf0eff5eae1eae92020eceff5.gifγεννησα φυσιολογικα με επισκληριδιο:(:(αλλα μετανιωσα που την εκανα γιατι απο την 7διαστολη και μετα τα καταλαβαινα ολα δεν με επιανε η ναρκωση...οταν γεννησα δεν πονεσα ελεγα αντε να βγει δεν αντεχω αλλο.πιο πολυ πονεσα στις συστολες και πταν ερχοταν ο γιατρος να δει αν εχω κανει διαστολη..μετα πονουσαν ελαχιστα τα ραμματα αλλα με 1ντεπον ημουν οκ.http://www.image.php?id=f384e

Link to comment
Share on other sites

γεια! εγω γεννησα με καισαρικη. υπαρχουν αρκετα επωδυνα σημεια. 1ον) (για μενα ισως οχι για καποιες αλλες μια ασχημη στιγμη ηταν το κλυσμα πραγματικα) 2ον)η επισκληριδιος με πονεσε αρκετα και τα θεμματα ηταν μετα 1ον)οι πονοι στην τομη και η αδυναμια στην κινηση και 2ον) οτι για 1 βδομαδα δε μπορεις να πας τουαλετα! ΑΣΧΗΜΟ!

αλλα ολα περνουν και μετα μενει αυτο το ομορφο πλασματακι που εξαρταται μονο απο ΣΕΝΑ!

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Έναν πόνο δεν μπορώ να συγκρίνω με ΤΙΠΟΤΑ.

Αυτόν που έρχεται η μαία λίγο μετά τη γέννα,

και ενώ έχεις κάνει καισαρική λίγο πριν, σου ζουλάει την κοιλιά με δύναμη :shock:

 

Παναγία μου τι θυμήθηκα τώρα...

δεν υπάρχει μεγαλύτερος πόνος σε ολόκληρο τον κόσμο....

 

αφού αμα ξανακάνω καισαρική θα τους πω να με ναρκώσουν πρωτού με ζουπίξουν

Link to comment
Share on other sites

συμφωνο με μια κοπελα , πενυ νομιζω , που ειπε πως καθε γεννα ειναι διαφορετικη ! Απλα νομιζω , πως πλεον με την επισκληριδιο , οι περισσοτερες κοπελες γεννανε ευκολα ! Το βασικο ειναι να μην φοβασαι και να μην εχεις αγχος ! Και τα 2 συντελουν στο να εμποδιζεις με την ψυχολογια σου να κατεβει το παιδι . Σε μενα , πρωτο μωρακι , ετυχαν ολα να πανε τελεια ! Και βασικα , δν θυμαμαι να πονεσα καθολου. Στην περιοδο λιποθυμαω απο τους πονους , ισως γι'αυτο να μην καταλαβα κατι ! Μπηκα με προκληση , μου εσπασε η γιατρος τα νερα , μου εβαλαν τεχνητους πονους , η επισκληριδιος ( εννοειτε πως θα εκανα ) δεν την καταλαβα καν , γιατι η γιατρος μου με ειχε βαλει να κανω καθε μερα ενεσεις τον ελευταιο μηνα και δεν καταλαβα ουτε το τσιμπημα ! Το ραψιμο δεν το καταλαβα ! Μονο μετα 1-2 μερες κατι τσιμπηματα απο το ραψιμο ! Ολα καλα θα πανε !!!!!!!!!!! Με το καλο !!!

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

εγώ γέννησα με καισαρική, αλλα πήγα μέχρι 7 διαστολή χωρίς επισκληρίδιο και πολλες ώρες ωδίνες! μετά μου το πηραν το παιδί με ολική.

 

αυτό που πραγματικά πόναγε εκείνη την ώρα δεν ηταν τοσο οι ωδίνες που για αυτες ειχα προετοιμαστει τελεια θα ελεγα απο τα μαθηματα ανωδυνου, αλλα η διαρκής εξεταση της μαιευτήρος μου για να δει αν κατεβηκε το παιδι! μιλάμε για ΤΟΝ πόνο...οταν την εβλεπα να ερχεται και να μουλεει κατσε να δω παλι, ελεγα παναγια μου καλυτερα να πεθανω τωρα...

 

επισης μεγαλος πονος η πιεση στην κοιλια που σου κανουν μετα την καισαρική καθως και στο τραβηγμα της αυτοκολλητης ταινιας για να σου κοψουν τα ραμματα...σηκωνόταν ολη η χειρουργημενη κοιλια καθω ς προσπαθουσε να βγαλει την ταινια που κραταγε τις γαζες. μιλαμε τσιριξα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον γεννησα φυσιολογικα και χωρις επισκληριδιο με δικια μου επιλογη δεν μπορω να σας περιγραψω τον πονο αλλα εγω δυνατη ουτε κιχ!!!!κυριααααααα χαχαχαχα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα με καισαρικη κ επισκληριδιο,δεν πονεσα καθολου σωματικα την ωρα εκεινη αλλα ψυχολογικα οταν μου πηραν τα μωρα στις θερμοκοιτιδες για παρακολουθηση!Σωματικα πονεσα πολυ στην πρωτη αλλαγη της αυτοκολλητης ταινιας κ πολυ περισσοτερο οταν μια μαια ηρθε κ μου πιεσε με πολυ δυναμη το στηθος να κατεβει λεει το γαλα....παραλιγο να της δαγκωσω το χερι.......Γενικα ειχα πολυ καλη εμπειρια....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια, εγω γεννησα φυσιολογικα με επισκληριδιο. Το πιο επωδυνο για εμενα ειναι τα ραμματα. Εχουν περασει δεκα ημερες και ακομα δε μπορω να κατσω πολλες ωρες καθιστη. Ασε που με τραβανε και αυτο το πραγμα με ανατριχιαζει. Ολα τα αλλα τα εχω κιολας ξεχασει, τα ραμματα τα θυμαμαι συνεχεια ειδικα οταν καθομαι.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον γεννησα φυσιολογικα και χωρις επισκληριδιο με δικια μου επιλογη δεν μπορω να σας περιγραψω τον πονο αλλα εγω δυνατη ουτε κιχ!!!!κυριααααααα χαχαχαχα!!!!!!!

 

:D:D:D:Dακριβως το ιδιο και εγω!!!!φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο και δεν εβγαλα αχνα γιατι ντρεπομουνα.φωναζαν τα αλλα κοριτσια απο τα διπλανα δωματια και για εμενα....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ γέννησα φυσιολογικά με επισκληρήδιο και κατά την εξώθηση δεν ήμουν καθόλου κυρία.....;)!!!!αυτόν θεωρώ τον πιο τραγικό πόνο της ζωής μου.πάντως τα μαθήματα ανώδυνου μου ήταν χρήσιμα μόνο στην εξώθηση,όταν με έπιαναν πόνοι δεν μου κάνανε τίποτα οι αναπνοές μόνο όταν έκανα εποσκληρίδιο.πήγα με προκληση τοκετού με ελάχιστη διαστολή ούτε ένα και οι πόνοι ήταν απίστευτοι

Link to comment
Share on other sites

Διαφερουν παντως ολοι οι τοκετοι μεταξυ τους ! Το βασικο ειναι να εχεις καλο γυναικολογο , να σε βοηθησει εκεινη την ωρα , και επισης η μαια παιζει μεγαλο ρολο στο ολο θεμα ! Εγω πριν την εγκυμοσυνη , ποναγα και μονο στην σκεψη μιας ενεσης . Εκεινη την στιγμη , του τοκετου , αδειασα το μυαλο μου και απλα περασα ωραια !!! Μιλαμε για γελια και χαρες !Εκλαψα μονο , μολις ειδα τον μπεμπη ! Απο πονο παντως , τιποτα ! Και δεν ειναι πως με την γεννα και το θεαμα του μωρου τα ξεχνας ολα , ειναι ειλικρινα πως δεν πονεσα καθολου ! Ετσι γενναω και 10 παιδια ,αλλα μου φτανουν 1-2 :)

Να πατε παντως με θετικη σκεψη και μηδεν αγχος ! θα δειτε ποσο ευκολα ειναι τα πραγματα τοτε ! Και οσες πονατε πολυ στην περιοδο , ισως να γελατε περισσοτερο ! Τα μαθηματα πριν παντως βοηθανε ! και δεν χρειαζετε να κανετε 500 ωρες μαθημα , 1-2 ωρες αρκουν ! 2-3 πραγματα να θυμαστε την ωρα εκεινη , και το μωρακι θα βγει χωρις κοπο ! Οσο για την καισαρικη , παω πασο , γιατι ξερω πως ποναει μετα πολυ , τα ραμματα . Αυτο οκ. Ας ειμαστε τυχερες , και ασ γενναμε φυσιολογικα . Και μπραβω σε οποιον ανακαλυψε την επισκληριδιο !!!!!

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

στο φτ, το χειροτερο απο ολα, ο ελεγχος της διαστολης, η μετριση δλδ που κανει ο γιατρος με το χερι του! πρεπει να βρουν αλη λυση τραγικοτατη στιγμη! ολα τα λλα δεν με ενοχλησαν και πολυ, εχω και αρκετη δοση αναισθησιας (φυσικο ταλεντο)

Link to comment
Share on other sites

πωπω κορίτσια και μόνο που σκέφτομαι το ζούλιγμα της κοιλιας μετα απο την καισαρική πονάωωωωω

Και το εχω και φρέσκο!Και πριν ο έλεγχος της διαστολής δεν παιζεται

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πωπω βρε ολγα με εκανες και ανατριχιασα. Τωρα μολις μου ηρθε στο μυαλο ο πονος και πονεσε η κοιλια μου παλι......

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Παναγία μου τι θυμήθηκα τώρα...

δεν υπάρχει μεγαλύτερος πόνος σε ολόκληρο τον κόσμο....

 

αφού αμα ξανακάνω καισαρική θα τους πω να με ναρκώσουν πρωτού με ζουπίξουν

 

κοριτσια και εγω καισαρικη εκανα αλλα δε θυμαμαι να με ζουπιξε η μαια και να πονεσα....:roll:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...