Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τα λόχεια


ευδοκία

Recommended Posts

εμενα μου ζητησαν για την πρωτη μερα να εχω μαζι μου ουσιαστικα παμπερ πανα πως το λενε...αλλα γενικα ειχα μαζι μου κατι σερβιετες τενα παχιες αλλα δεν μπορω να πω οτι με βολεψαν αν και τις χρησιμοποιησα ολες για να τελειωσουν :P..αμεσως μετα περασα στις everyday λονγκ τις μεγαλεσ τελος παντων γιατι το αιμα δεν ηταν και απειρο!!!αντε με το καλο σας ευχομαι ολες και ανυπομονω να ξαναβρεθω στη θεση αυτη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 175
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια οσες γεννησατε......τα λοχεια σας μυριζαν??:oops::oops::oops:

Αιμα δεν εχω πλεον βγαζω μονο κιτρινα καφε υγρα και που και που λιγο αιματακι αλλα παρατηρω πως μυριζουν αρκετα ασχημα?????:oops::oops::oops:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κοριτσια οσες γεννησατε......τα λοχεια σας μυριζαν??:oops::oops::oops:

Αιμα δεν εχω πλεον βγαζω μονο κιτρινα καφε υγρα και που και που λιγο αιματακι αλλα παρατηρω πως μυριζουν αρκετα ασχημα?????:oops::oops::oops:

Να κάνεις επίσκεψη στο γιατρό σου.

Και εγώ στην ίδια κατασταση είμαι αλλά είχα και έχω υπολλείματα πλακούντα.

Γι΄αυτό η δυσοσμία.

Link to comment
Share on other sites

τα λόχεια μου κράτησαν περίπου 12 μέρες...τις 4-5 πρώτες με τις μεγάλες σερβιέτες που δίνουν στα μαιευτήρια (θεόχοντρες..κι όμως γέμιζαν οι άτιμες)..μετά ultra night ..πιστεύω ότι σε κάθε γυναίκα είναι λίγο διαφορετικά.

σχετικά με τον πόνο...πονάς από τα ράμματα...εγώ πονούσα..και έπαιρνα παυσίπονα..δεν μπορούσα να ανταπεξέλθω αλλιώς..

σχετικά με την περίοδο..μου ήρθε κανονικότατα την 41η μέρα και θήλαζα, οπότε αυτό που λένε ότι δεν έρχεται περίοδος δεν ισχύει για όλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειχα ποοοολυ αιμα τις 2 πρωτες μερες που γέννησα.απο εκει κ περα ειχα κανονικο κ τωρα,14 ημερες που εχω γεννησει φυσιολογικα, εχω ελαχιστο εως καθολου..τα ράμματα δεν με ενόχλησαν πολύ 5 μέρες μόνο, είχα μόνο 1-2 αν θυμάμαι επειδη ο γιατρός δεν πρόλαβε καν να με κόψει-βιαζόταν η μπέμπα...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
εχω 2μηνες ακριβως που γεννησα...το αιμα δεν μου εχει σταματησει καθολου,αλλες μερες ειναι αρκετο και αλλες λιγο...τις τελευταιες 5μερες ομως εχω πολυ αιμα(αλλαζω καθε 2ωρες τις σερβιετες ΤΕΝΑ οι οποιες ειναι λερωμενες απο πανω εως κατω)και επιπλεον χθες το βραδυ εβγαλα ενα περιεργο κομματι στο μεγεθος φραουλας,σκληρο σαν συκωτι περιπου)communicate_19.gif (συγνωμη αν γινομαι αηδιαστικη)

 

πηρα λοιπον τον γιατρο ο οποιος μου ειπε οτι ολα αυτα ειναι απολυτως φυσιολογικα ,μου συνεστησε ξεκουραση και να παρω 6 methergin για 3μερες(σημειωτεον οταν γεννησα επαιρνα μονο 3 την ημερα)και να παω οπωσδηποτε την τριτη να με δει...

 

και ρωτω...αφου δεν ειναι τιποτα , γιατι με χαπακωσε , με ξαπλωσε και θελει οπωσδηποτε να με δει?ε? c003.gif

 

 

κι επισης ρωτω ειχε καμια απο σας παρομοιο περιστατικο μετα τη γεννα?communicate_27.gif

 

 

 

 

εμενα στις 25μερες μου σταματησε τελειως για 2μερες μετα μου ξαναρθε σε καφετι αποχρωση και τωρα μια βδομαδα εχω υπερβολικο κατακοκκινο αιμα .σημερα σαραντηζω

και τοσο αιμα δεν ειχα ουτε στη κλινικη και βγαινουν και μερικες φορες και κομματακια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμενα δεν εχουν σταματησει τελειως, ενω εχω σαραντισει! για την ακριβεια σταματησαν λιγεσ μερες πριν σαραντισω, και οταν σαραντισα προχτες ξαναεμφανιστηκε λιγο κοκκινο αιματακι! Εντωμεταξυ εχω ραντεβου με τον γυναικολογο την αλλη βδομαδα, εχει νοημα να παω για παπ ενω εχω ακομα αιμα? Ειναι φυσιολογικο να εχω ακομα αιμα?

Link to comment
Share on other sites

εμενα στις 25μερες μου σταματησε τελειως για 2μερες μετα μου ξαναρθε σε καφετι αποχρωση και τωρα μια βδομαδα εχω υπερβολικο κατακοκκινο αιμα .σημερα σαραντηζω

και τοσο αιμα δεν ειχα ουτε στη κλινικη και βγαινουν και μερικες φορες και κομματακια

 

Οι πρώτες περίοδοι που έρχονται μετά την γέννα έχεις παραπάνω αίμα από το κανονικό.Τα κομματάκια που λες σημαίνει ότι καθαρίζει ο οργανισμός σου κ πετάει ότι είναι περιττό.

τις πρώτες 3-4 περιόδους είχα παραπάνω αίμα από το κανονικό.Ειδικά η πρώτη περίοδος είναι σαν αιμορραγία.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν εχουν σταματησει τελειως, ενω εχω σαραντισει! για την ακριβεια σταματησαν λιγεσ μερες πριν σαραντισω, και οταν σαραντισα προχτες ξαναεμφανιστηκε λιγο κοκκινο αιματακι! Εντωμεταξυ εχω ραντεβου με τον γυναικολογο την αλλη βδομαδα, εχει νοημα να παω για παπ ενω εχω ακομα αιμα? Ειναι φυσιολογικο να εχω ακομα αιμα?

 

Σου είπε ο γιατρός σου ότι θα σου κάνει παπ τεστ?Συνήθως στις 40 μέρες πας για κολπικό έλεγχο κ μετά στους 3 μήνες κάνεις το παπ.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι, μου είπε να πάω όταν σαραντίσω, μόνη μου νόμιζα ότι θα κάνω και παπ τεστ.. Δεν το ήξερα αυτό, ευχαρστώ για την απάντηση. Σήμερα είναι το ραντεβού στον γιατρό, το αίμα σταμάτησε τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν εχουν σταματησει τελειως, ενω εχω σαραντισει! για την ακριβεια σταματησαν λιγεσ μερες πριν σαραντισω, και οταν σαραντισα προχτες ξαναεμφανιστηκε λιγο κοκκινο αιματακι! Εντωμεταξυ εχω ραντεβου με τον γυναικολογο την αλλη βδομαδα, εχει νοημα να παω για παπ ενω εχω ακομα αιμα? Ειναι φυσιολογικο να εχω ακομα αιμα?

να συμβουλευτείς το γιατρό σου, εγώ έχω σχεδόν 5 μήνες αιμοραγγίες, μέσα δεν βάζω τα λόχεια που ήταν σε νορμάλ ποσότητα για 39 μέρες. Τέλειωσαν και μετά στο καπάκι ξανααδιαθέτησα, και ο κύκλος επαναλαμβανόταν!

Μετά τα λόχεια άρχισε το πάρτυ. Μην αμελείς ό,τι σε προβληματίζει. Για το παπ δεν ξέρω, εμένα μου είχε πεί 10 μέρες μετά την πρώτη περίοδο θα με δεί.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μου είπε να πάω όταν σαραντίσω, μόνη μου νόμιζα ότι θα κάνω και παπ τεστ.. Δεν το ήξερα αυτό, ευχαρστώ για την απάντηση. Σήμερα είναι το ραντεβού στον γιατρό, το αίμα σταμάτησε τουλάχιστον.

Οκ ενημέρωσέ μας!!!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Με εξέτασε ο γιατρός και ειπε όλα οκ με την μήτρα και θα κάνω παπ τεστ σε 3 μήνες. Δεν έχω πια αιμα, ούτε περιοδο, όλα καλά!

 

Τέλεια!!!

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κι απο μενα

Εγω γεννησα στις 28 Νοεμβριου με καισαρικη. Τα λοχεια μου κρατησαν 20-25 μερες περιπου ( νομιζω τουλαχιστον ). Απο τοτε καθαριζω τελειως για 5-6 μερες και μετα ξαναεχω αιμα πολυ και κοκκινο για αλλες 5-6 μερες. Ειναι ηδη τριτη φορα που συμβαινει και εχουμε φτασει στις 55 μερες απο την γεννα. Λετε να ειναι ακομα λοχεια ??? Ειναι φυσιολογικο η να ανησυχησω ?? Ακομα δεν εχω παει στον γιατρο, καθε φορα περιμενω να μου τελειωσει το αιμα, και καθε φορα ξαναρχεται.... Και πανω που ελεγα να κλεισω ραντεβου για αυριο, νασου που ξαναεχω αιμα σημερα :(

Ειναι φυσιολογικο ???

catcatcbu20121128_-6_Orestis+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Κοριτσια εμενα με βολεψαν πολυ της τενα πανα βρακακι ειναι με κατι μωβ σχεδιακια πανω πολυ ανετο....

Πηρα και σερβιετες νυχτας μαζι μου αλλα δνε χρειαστηκαν γιατι αυτα της τενα τα λατρεψα.......

Αφου ειπα στον αντρα μου μηπως να φοραω τετοιο στην περιοδο να ησυχασω??:rolleyes::rolleyes:

Αλλα μ ειπε πως θα με χωρισει οποτε το ξεχασα αυτοματα:lol: :lol: :lol::lol:

 

:P:p:p γέλασα πολύ με το μήνυμά σου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Κοριτσια οσες γεννησατε......τα λοχεια σας μυριζαν??:oops::oops::oops:

Αιμα δεν εχω πλεον βγαζω μονο κιτρινα καφε υγρα και που και που λιγο αιματακι αλλα παρατηρω πως μυριζουν αρκετα ασχημα?????:oops::oops::oops:

 

Κι εγώ είμαι τώρα στην 34 ημέρα μετά τη γέννα και έχω μόνο κίτρινα σαν ώχρα υγρά τα οποία μυρίζουν απαίσια (όταν λέμε απαίσια, ΑΠΑΙΣΙΑ) και ελάχιστο αίμα. Επίσης με πονάνε περισσότερο τα ράμματα απο πριν, μάλλον επειδή κλείνουν τώρα (γέννησα με ΦΤ). Εγώ όμως φοβήθηκα και πήρα τον γιατρό μου τηλέφωνο και τον ρώτησα αν είναι φυσιολογικό όλο αυτό και μου είπε πως ναι. Βέβαια θα πάω να με δει σε δύο μέρες αλλά μέχρι να με δει δεν πρόκειται να μου φύγει το άγχος με τίποτα.:shock:

Link to comment
Share on other sites

και εμένα βώμαγαν απερίγραπτα σε σημειο που έλεγα οτι είχε σαπίσει η ψυχή μου...΄-0 Όμως ο γιατρος μου είπε να κάνω με πουσρ κολπικές πλύσεις με χαμομήλι και η κατάσταση βελτιώθηκε δραματικά. Βέβαια αν μια μέρα δεν έκανα να σουπάλι η μποχα...έ, στο τέλος δε χρεάζεσαι χαμομήλι γιατι θρέφει η πληγη στη μητρα...κισιιζ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα

Εγω γεννησα στις 28 Νοεμβριου με καισαρικη. Τα λοχεια μου κρατησαν 20-25 μερες περιπου ( νομιζω τουλαχιστον ). Απο τοτε καθαριζω τελειως για 5-6 μερες και μετα ξαναεχω αιμα πολυ και κοκκινο για αλλες 5-6 μερες. Ειναι ηδη τριτη φορα που συμβαινει και εχουμε φτασει στις 55 μερες απο την γεννα. Λετε να ειναι ακομα λοχεια ??? Ειναι φυσιολογικο η να ανησυχησω ?? Ακομα δεν εχω παει στον γιατρο, καθε φορα περιμενω να μου τελειωσει το αιμα, και καθε φορα ξαναρχεται.... Και πανω που ελεγα να κλεισω ραντεβου για αυριο, νασου που ξαναεχω αιμα σημερα :(

Ειναι φυσιολογικο ???

 

Σιγουρα θα εχεις αποχωριστει πλεον τα λοχεια μετα απο τοσους μηνες απλα και εγω ειχα το ιδιο προβλημα, πανω που ελεγα σταματησαν να τα παλι αλλα τελικα ηταν λοχεια εμενα....!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

και εμένα βώμαγαν απερίγραπτα σε σημειο που έλεγα οτι είχε σαπίσει η ψυχή μου...΄-0 Όμως ο γιατρος μου είπε να κάνω με πουσρ κολπικές πλύσεις με χαμομήλι και η κατάσταση βελτιώθηκε δραματικά. Βέβαια αν μια μέρα δεν έκανα να σουπάλι η μποχα...έ, στο τέλος δε χρεάζεσαι χαμομήλι γιατι θρέφει η πληγη στη μητρα...κισιιζ!!!

 

Πραγματικά, δεν έχεις άδικο! Σαν κάτι να έχει σαπίσει μυρίζει!:rolleyes: Το χαμομήλι δεν μου είχε περάσει απο το μυαλό. Θα ρωτήσω και τον δικό μου. Ελπίζω σύντομα να εξαφανιστεί πάντως, διαφορετικά θα εξαφανιστώ εγώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα κι απο μενα

Εγω γεννησα στις 28 Νοεμβριου με καισαρικη. Τα λοχεια μου κρατησαν 20-25 μερες περιπου ( νομιζω τουλαχιστον ). Απο τοτε καθαριζω τελειως για 5-6 μερες και μετα ξαναεχω αιμα πολυ και κοκκινο για αλλες 5-6 μερες. Ειναι ηδη τριτη φορα που συμβαινει και εχουμε φτασει στις 55 μερες απο την γεννα. Λετε να ειναι ακομα λοχεια ??? Ειναι φυσιολογικο η να ανησυχησω ?? Ακομα δεν εχω παει στον γιατρο, καθε φορα περιμενω να μου τελειωσει το αιμα, και καθε φορα ξαναρχεται.... Και πανω που ελεγα να κλεισω ραντεβου για αυριο, νασου που ξαναεχω αιμα σημερα :(

Ειναι φυσιολογικο ???

 

Τελικά Ιοκάστη,πότε σου σταμάτησαν και πώς? πήρες χάπι? εμένα πάνω που νόμιζα ότι σταμάτησαν μου έχει ξαναέρθει αίμα εδώ και 3-4 μέρες. Η γιατρός μου λέει ότι είναι φυσιολογικό. Σήμερα βρίσκομαι στην 32 μέρα από τον τοκετό. όλο αυτό το διάστημα και σε μένα συμβαίνει το ίδιο. άλλες μέρες έχω άλλες τπτ. Μόνο εδώ και 3-4 μέρες έχω σταθερά. Κορίτσια υπάρχει κάποια άλλη με παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σου dimitroula 2012 ! Είμαι νέα μαμά εδώ και 25 ημέρες. Τις πρώτες 10 μέρες είχα αίμα και μετά μειώθηκε για τις επόμενες 13 μέρες. Εδώ και 2 μέρες έχω πολύ αίμα. Μήπως γνωρίζει καμιά κοπέλα πότε σταματάει αυτό:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου dimitroula 2012 ! Είμαι νέα μαμά εδώ και 25 ημέρες. Τις πρώτες 10 μέρες είχα αίμα και μετά μειώθηκε για τις επόμενες 13 μέρες. Εδώ και 2 μέρες έχω πολύ αίμα. Μήπως γνωρίζει καμιά κοπέλα πότε σταματάει αυτό:

 

μηπως ειναι περιοδος???

 

Εγω ειχα 15 μερες αιμα μετα την γεννα και για αλλες 10 μερες μετα κιτρινοπα καφε...στις 27 μερες συνολο μου ηρθε και περιοδος και μετα ολα οκ.Λογικα τα λοχεια μετα απο 40-50 μερες σταματουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...