Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τί φαγητό στην παραλία?


Recommended Posts

Φετος οι διακοπές μας θα περιοριστούν (οπως και τις προηγουμενες χρονιές δλδ

:-() στο σπίτι της γιαγιας και του παππού. Σκεφτομαι λοιπον να παιρνω τα παιδια να κανουμε κοντινές εκδρομές, με βαση το σπίτι. Προσπαθωντας να περιορισω λιγο τα εξοδα, σκεφτομαι να παιρνω μαζί φαγητό, να τρωνε τα παιδιά στη θαλασσα. Περσυ τους επαιρνα τοστακια και φρούτα, αλλα φέτος σκεφτομαι να το οργανωσω λίγο καλύτερα, ωστε να μενουμε και λιγο παραπάνω. Τι θα μου προτεινατε για φαγητό, εκτός από μακαρόνια, ρύζι και μπιφτεκια/κεφτεδάκια? Θα παρω και θερμός για νερό, τι αλλο να εχω μαζί? Εσεις τι παιρνετε μαζί στην παραλία?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το φαγητό που έχουμε στο σπίτι! Το κόβω σε μπουκίτσες όμως για να μην χρειαστούμε μαχαίρι εκεί.

Το βάζω σε ισοθερμικό και το βγάζω στον ήλιο λίγο πριν το φάμε (20min). Ζεσταίνεται κανονικά λες και το έχει βγάλει απ' τον θερμοθάλαμο. Κρατάς όμως τυχόν σαλάτα και φρούτα στο ισοθερμικό δροσερά. Βουαλά!!

 

Εναλλακτικά έχω κάνει σάντουϊτς με δύο λεπτές φέτες ψωμιού και μέσα φαγητό ψητό με σαλάτα πχ κοτόπουλο ή ψαρονέφρι σε λεπτές φετούλες με λίγο τυράκι και ντοματούλα και εξτρα στικς καρότου και αγγουριού. Πλήρες γεύμα.

 

Οργανώσου κι αλλιώς: Πάρε και στρώμα κοιλιακών και στρώστε το να πάρουν κι έναν υπνάκο. Επίσης 2η ομπρέλα για να βάλεις εκεί που θα παίζουν: μετά το φαγητό δεν μπορούν να βουτήξουν επομένως μπορούν να παίξουν ένα 2ωρο στην άμμο. Κάτω απ' την 2η ομπρέλα λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειμαστε και οι 4 άσπροι, ξέξασπροι κι' απ' το... γάλα ξεξασπρότεροι :P εννοείται οτι κουβαλαμε 2 ομπρελες ΚΑΙ σκηνή παραλίας.

Ελεγα ότι ίσως να μην ειναι πρακτικό να παιρνω ό,τι μαγειρεύω (με φανταζομαι να τα κυνηγαω να τα ταίσω φασολάκια και να γεμίζουμε λάδια και ντομάτες! :mrgreen::!: ) Μου αρεσε και η ιδέα με τα στικς καρότου/αγγουριού.

Ευχαριστώ για τις ιδέες!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα λάδια, κάνεις μια βουτιά και φεύγουν!

 

ΣΩΣΤΑ! :cool::cool::cool::cool::cool::cool:

 

Βρε ο σκοπός είναι να μην προβληματιστείς καθόλου, ούτε να κάνεις ιδιαίτερες προετοιμασίες. Στο μυαλό μου είχα να μαγειρεύει η γιαγιά και απλά να πάρεις ένα σαλατικό (τα στικς ή ντομάτα κομμένη στα 4 με αλάτι), λίγο ψωμί, να γεμίσεις ταπεράκι (1 μεγάλο και 4 πηρουνάκια) και τρώτε όλοι μαζί. :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σνίτσελ σε μπουκίτσες είναι κάτι που τρώγεται και κρύο. Καλά δε συζητάμε για φαγητά που διατηρούνται π.χ. παστίτσιο, γεμιστά κλπ.

Επίσης μπορείς να φτιάξεις μίνι χαμπουργκεράκια με μπιφτέκι, μαρούλι, ντομάτα, αγγούρι, τυρί και ζαμπόν ώστε να τους φανεί κάτι διαφοτερικό.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

ακόμα και τα φασολάκια, μπορείς να τα τυλίξεις μέσα σε αραβική πίτα με λίγη φέτα τριμμένη και θα είναι σούπερ!

επίσης αβγά βρασμένα που είναι πλήρης τροφή (ναι, θυμίζει τα νιάτα μου επίσης λάκη φάε το αβγό σου...αλλά είναι τόσο καλή τροφή το αβγό!)

εναλλακτικά ομελετίτσα με λαχανικά κομμένη σε κομμάτια

οτιδήποτε σε -κεφτέ (κολοκυθοκεφτέδες, ντοματοκεφτέδες, κεφτέδες από κιμά κοτόπουλο κλπ)

πίτες όλων των ειδών (τυρόπιτα, σπανακόπιτα, μανιταρόπιτα)

εντάξει, νομίζω πως δεν θα σας λείψει ούτε η ποικιλία ούτε η ευκολία!

καλές διακοπές!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΑ! :cool::cool::cool::cool::cool::cool:

 

Βρε ο σκοπός είναι να μην προβληματιστείς καθόλου, ούτε να κάνεις ιδιαίτερες προετοιμασίες.

 

Ακριβώς!

 

(Αν έχεις χρόνο, γκουγκλάρισε idle parenting και Tom Hodgkinson, έχει φοβερή πλάκα. Το μόττο του είναι "ο τεμπέλης γονιός είναι καλός γονιός"!)

Link to comment
Share on other sites

Στο πνεύμα του idle parenting και επειδή έχουμε σπουδάσει το θέμα πολλές ώρες στην παραλία, θα ήθελα να επεκταθώ σε κάποια θέματα που μπορεί να μην έχετε φανταστεί ακόμα. Οι πολλές ώρες στην παραλία σημαίνουν ότι χρειάζεται καλύτερη προστασία από τον ήλιο. Εμείς επιδιώκουμε να βρίσκουμε φυσική σκιά από δέντρα. Τα δέντρα προσφέρουν και καλύτερη δροσιά συνήθως, γιατί η άμμος γύρω γύρω από μια ομπρέλα στον ήλιο, ανεβάζει σημαντικά τη θερμοκρασία. Βέβαια είναι δύσκολο να κρατήσεις 5χρονο στη σκιά, θέλει καπέλο οπωσδήποτε και πιθανόν κάποια ειδική μπλούζα ή και μια απλή μπλούζα για κάποιο διάστημα. Επίσης αν βρείτε τρόπο να ξεπλένεστε από το αλάτι στην παραλία, και κουβαλώντας μια καθαρή πετσέτα για αυτό το σκοπό, γλιτώνετε αρκετή φασαρία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαντουιτσάκι με χαλούμι και αγγούρι! Πολύ δροσιστικό και θρεπτικό!! Μου θύμιζει τα δικά μου παιδικά χρόνια που μου το έδινε η μανούλα μου!! :-)

Επίσης, πολλά φρουτάκια, αραβική με κοτοπουλάκι και λαχανικά, μέχρι και μπριάμ σε ταπεράκι!!

 

AthinaP έχεις πολύ δίκιο για τη σκιά!! Είναι πάρα πολύ σημαντική, γιατί τα παιδιά όχι μόνο έχουν πολύ ευαίσθητο δέρμα, αλλά πρέπει να τα προστατέψουμε και από τη βλαβερή ακτινοβολία. Κι εγώ προσπαθώ να βρίσκω σκιά από δέντρα, αλλά επειδή αυτό δεν είναι πάντα εφικτό, έχω πάρει ένα μεγάλο σκίαστρο με υψηλή ηλιοπροστασία και βάζουμε από κάτω όλα τους τα παιχνίδια και παίζουν εκεί, αλλά πάντα με καπελάκι, γιατί όλο και κάποια στιγμή θα μου ξεφύγουν και θα βγουν στον ήλιο!

Link to comment
Share on other sites

Το 2 ώρες περίμενε προσωπικά δεν το πιστεύω και δεν το εφαρμόζω μετά από ελαφρύ γεύμα.

Αλλά σε κάθε περίπτωση να ξέρεις ότι η πέψη είναι πολύ πιο γρήγορη για απλούς υδάτανθρακες (μακαρόνια, ψωμί, πατάτα, φρούτα ) παρά πρωτείνες και λίπη. Ετσι αν δεν μπορείς να τα κρατήσεις μακριά από το νερό για όσο θέλεις καλύτερα βασίστου σε υδατάνθρακες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Το 2 ώρες περίμενε προσωπικά δεν το πιστεύω και δεν το εφαρμόζω μετά από ελαφρύ γεύμα.

Αλλά σε κάθε περίπτωση να ξέρεις ότι η πέψη είναι πολύ πιο γρήγορη για απλούς υδάτανθρακες (μακαρόνια, ψωμί, πατάτα, φρούτα ) παρά πρωτείνες και λίπη. Ετσι αν δεν μπορείς να τα κρατήσεις μακριά από το νερό για όσο θέλεις καλύτερα βασίστου σε υδατάνθρακες.

 

Κακώς δεν το εφαρμόζεις.Οι περισσότεροι πνιγμοί από αναρροφήσεις συμβαίνουν.Είμαι δύτρια με πτυχίο ναυαγοσωστικής κι είναι κάτι στο οποίο όλοι στις σχολές είναι κάθετοι.

Link to comment
Share on other sites

επίσης να ρωτήσω κάτι που μου κάνει εντύπωση? πόσες ώρες κάθεστε στη θαλασσα ? εμείς πια πάνω απο δίωρο όχι..οπότε ένα κουλούρι, ένα φρούτο κι εξω από την πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

Κακώς δεν το εφαρμόζεις.Οι περισσότεροι πνιγμοί από αναρροφήσεις συμβαίνουν.Είμαι δύτρια με πτυχίο ναυαγοσωστικής κι είναι κάτι στο οποίο όλοι στις σχολές είναι κάθετοι.

Το ότι οι σχολές είναι κάθετοι δεν σημαίνει τίποτα για μένα. Είναι θέμα παράδοσης.

Το δίωρο είναι ελληνικό έθιμο (οπως τα παγωμενα με τον λαιμο). Σε άλλες χώρες λένε 30 λεπτα και σε άλλες 1 ωρα, μάλλον έχει να κάνει με διατροφικές συνήθείες. Παρολα αυτά δεν υπάρχει καποια σύσταση από αμερικάνικη παιδιατρική εταιρία π.χ. ούτε καν για το μισαωρο Αντιθέτως αυτό που λένε είναι να το χειριστείς όπως καποιο άλλο είδος γυμναστικής μετά φαγητό. Επίσης είπα ελαφρύ γεύμα, πχ ένα τοστ. Αν κατσεις να φας μπριζολες και μπύρες ε, καλά κάνεις να περιμένεις...

Επίσης υπάρχει διαφορά με το αν θα πας να κάνεις μακροβούτια και αγώνες κολύμβησης με το αν θα πλατσουρίσεις στο νερό.

Απλά βρίσκω ότι υπάρχει μια τεράστεια υπερβολή στο να μην μπεις για 2 ώρες αν φας κάτι. Αυτά που διαβάζω στο διαδύχτιο λένε ότι πρόκειται περισσότερο για μύθο και ότι ερευνες δεν συσχετίζουν το φαγητό με περισσότερους πνιγμους αλλά το αλκοολ. Σε κάθε περίπτωση ο καθέ ένας κρίνει. Αυτό που ήθελα να πωστο προηγούμενο ποστ είναι ότι είναι καλύτερα να δίνεις τρόφιμα που δίνουν γρήγορα ενέργεια όπως οι υδατάνθρακες. Αυτό μου το είχε συστήσει και γιατρός για πριν το γυμναστήριο.

Link to comment
Share on other sites

τα παγωμένα κι εγώ νόμιζα ότι είναι ελληνικός μύθος..μέχρι που έπαθα πνευμονία αρχές ΙΟυλίου -από το βρώμικο κλιματιστικό της δουλειάς- και μίλησα με πνευμονολόγο..και μου είπε όχι παγάκια, παγωμένα, όχι μεγάλες εναλλαγές θερμοκρασίας αυτά "ρίχνουν" τις άμυνες του οργανισμού.

και το δίωρο με την ελληνικη κουλτούρα μας που ούτε παιδεία σωστη για τηνπαραλία έχουμε, ούτε κολύμπι ξέρουμε οι περισσότεροι , ας το τηρούμε και ας ε΄ναι υπερβολή

Link to comment
Share on other sites

Το ότι οι σχολές είναι κάθετοι δεν σημαίνει τίποτα για μένα. Είναι θέμα παράδοσης.

Το δίωρο είναι ελληνικό έθιμο (οπως τα παγωμενα με τον λαιμο). Σε άλλες χώρες λένε 30 λεπτα και σε άλλες 1 ωρα, μάλλον έχει να κάνει με διατροφικές συνήθείες. Παρολα αυτά δεν υπάρχει καποια σύσταση από αμερικάνικη παιδιατρική εταιρία π.χ. ούτε καν για το μισαωρο Αντιθέτως αυτό που λένε είναι να το χειριστείς όπως καποιο άλλο είδος γυμναστικής μετά φαγητό. Επίσης είπα ελαφρύ γεύμα, πχ ένα τοστ. Αν κατσεις να φας μπριζολες και μπύρες ε, καλά κάνεις να περιμένεις...

Επίσης υπάρχει διαφορά με το αν θα πας να κάνεις μακροβούτια και αγώνες κολύμβησης με το αν θα πλατσουρίσεις στο νερό.

Απλά βρίσκω ότι υπάρχει μια τεράστεια υπερβολή στο να μην μπεις για 2 ώρες αν φας κάτι. Αυτά που διαβάζω στο διαδύχτιο λένε ότι πρόκειται περισσότερο για μύθο και ότι ερευνες δεν συσχετίζουν το φαγητό με περισσότερους πνιγμους αλλά το αλκοολ. Σε κάθε περίπτωση ο καθέ ένας κρίνει. Αυτό που ήθελα να πωστο προηγούμενο ποστ είναι ότι είναι καλύτερα να δίνεις τρόφιμα που δίνουν γρήγορα ενέργεια όπως οι υδατάνθρακες. Αυτό μου το είχε συστήσει και γιατρός για πριν το γυμναστήριο.

Ο κάθε ένας ας κρίνει σίγουρα για τον εαυτό του,αλλά επειδή μιλάμε για κάτι που στοιχίζει ζωές και το διαβάζει ενα σωρό κόσμος,επιμένω οτι είναι απαραίτητη η χώνεψη πριν την επόμενη βουτιά ή ακόμη και το πλατσούρισμα.Δε θα ήθελα να αναφέρθω σε λεπτομέρειες από περιστατικά πνιγμων για να πείσω.Και μη συγκρίνεις το γυμναστήριο ή την οποιαδήποτε γυμναστική και το τι πρέπει να φας για να έχεις ενέργεια,εδώ εχει να κάνει με τη πέψη και την άνωση του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε ένας ας κρίνει σίγουρα για τον εαυτό του,αλλά επειδή μιλάμε για κάτι που στοιχίζει ζωές και το διαβάζει ενα σωρό κόσμος,επιμένω οτι είναι απαραίτητη η χώνεψη πριν την επόμενη βουτιά ή ακόμη και το πλατσούρισμα.Δε θα ήθελα να αναφέρθω σε λεπτομέρειες από περιστατικά πνιγμων για να πείσω.Και μη συγκρίνεις το γυμναστήριο ή την οποιαδήποτε γυμναστική και το τι πρέπει να φας για να έχεις ενέργεια,εδώ εχει να κάνει με τη πέψη και την άνωση του νερού.

Δεν το συγκρίνω εγώ με τα άλλα είδη αθλησης το συγκρίνουν τα διάφορα άρθρα που διάβαζα. Συμβουλή δεν έδωσα σε κανένα για το πόση ώρα πρέπει να περιμένει, είπα τι κάνω εγώ και στο 2ο ποστ απλά απάντησα στο "κακως" γιατί το έχω ψάξει πολύ το θέμα."Συμβουλή" αν μπορει ναειπωθει έτσι έδωσα για είδος φαγητού. Επίτηδες δεν έβαλα πηγές γιατί δεν έχω καποιο λόγο να πείσω καποιο για το αντίθετο με αυτό που λες. Οποιος θέλει ενημερώνεται. Εγώ απλά ανέφερα τι κάνω. Δεν χρειαζόταν να με κρίνεις για να πεις αυτά που ήθελες. Αν θέλεις ως ειδικός να μοιραστεις μαζί μας καποιες ιατρικές μελέτες και στατιστικές θα βοηθούσε. Επίσης να εξηγουσες τι συστείνεται τουλαχιστον στην σχολή σας, είπες είσαστε κάθετοι, αλλά για ποιο πράγμα, αν πχ το παιδί φάει φρούτο, τοστ, μπριζολα, πόση ώρα πρεπει να περιμένει κάθε φορά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συγκρίνω εγώ με τα άλλα είδη αθλησης το συγκρίνουν τα διάφορα άρθρα που διάβαζα. Συμβουλή δεν έδωσα σε κανένα για το πόση ώρα πρέπει να περιμένει, είπα τι κάνω εγώ και στο 2ο ποστ απλά απάντησα στο "κακως" γιατί το έχω ψάξει πολύ το θέμα."Συμβουλή" αν μπορει ναειπωθει έτσι έδωσα για είδος φαγητού. Επίτηδες δεν έβαλα πηγές γιατί δεν έχω καποιο λόγο να πείσω καποιο για το αντίθετο με αυτό που λες. Οποιος θέλει ενημερώνεται. Εγώ απλά ανέφερα τι κάνω. Δεν χρειαζόταν να με κρίνεις για να πεις αυτά που ήθελες. Αν θέλεις ως ειδικός να μοιραστεις μαζί μας καποιες ιατρικές μελέτες και στατιστικές θα βοηθούσε. Επίσης να εξηγουσες τι συστείνεται τουλαχιστον στην σχολή σας, είπες είσαστε κάθετοι, αλλά για ποιο πράγμα, αν πχ το παιδί φάει φρούτο, τοστ, μπριζολα, πόση ώρα πρεπει να περιμένει κάθε φορά;

Μου φαίνεται αδιανόητο κάποιος να με ειρωνεύεται και να προσπαθεί να δημιουργήσει καύγα απ το τίποτα και μάλιστα σ ένα φόρουμ για γόνείς...συγνώμη δε θα πάρω...καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...