Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναρρωση μετα απο φυσιολογικο τοκετο


Thumber

Recommended Posts

Πω,πω γιαννα τι τραβηξες κ εσυ... σιγουρα αν γινεται να μη πονας ειναι το ιδανικο. Κ εγω παρακαλουσα για επισκληριδιο, δεν αντεχα αλλα τωρα που ενδιαφερομαι για το Ελενα οπου δεν κανουν τι να κανω...? Δεν ξερω αν υπαρχει γιατρος για φτ με επισκληριδιο. Παντως τωρα που το λετε μαλλον κ εγω επαθα επισχεση γιατι μια μαια που ηταν εκει μου εβαλε 3φορες καθετηρα! !κ της λεω γιατι το κανεις αυτο κ δεν αφηνεις τον ενα? ?θα παθω τιποτα. Ε οσο πηρατε απαντηση εσεις αλλο τοσο πηρα κ εγω[/quote

 

η νυφη μου που γεννησε πριν 1.5 χρονο στο Ελενα εκανε κανονικα επισκληριδιο.μπορει να ειναι αναλογα στον γιατρο.παντως σιγουρα κανουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα!! κοριτσια κι εγω εχω αρκετες γνωστες που γεννησαν στο Ελενα με επισκληριδιο!

Κι εγω γεννησα φυσιολογικα με επισκληριδιο και ομολογω πως θα εκανα αλλες 10 φορες! μου εσπασαν τα νερα στις 5 το πρωι και οι πονοι ξεκινησαν απο τις 5 15, και αρκετα εντονοι, δεν ξερω πως θα αντεχα μεχρι τς 2 το μεσημερι οπου τελικα γεννησα. Βεβαια πιστευω θα αντεχα, τι να εκανα, αλλα ειναι πολυ καλυτερα που απολαυσα τον τοκετο νομιζω.. και οταν γεννησα ημουν λες και ειχα παει για καφε!!! Παρενεργειες δεν ειχα αν εξαιρεσουμε το τρεμουλο που ειχα την ωρα που μου την εκαναν και ξεκινουσε η επιδραση. Γεννησα στις 2 και στις 5 περπατουσα ανετα.. οσο για ραμματα ειχα αρκετα, ο γιατρος με ειχε κοψει, το ειχαμε συμφωνησει κιολας απο πριν οτι προτιμω να με κοψει παρα να κοπω ατσαλα γιατι εχω ακουσει πολυ ασχημες εμπειριες απο ατσαλο κοψιμο. Ενοχληση απο τα ραμματα αισθανομουν λιγο την πρωτη εβδομαδα οταν καθομουν σε σκληρη καρεκλα. Οχι πονο, απλα τραβηγμα σαν φαγουρα! Τα λοχεια μου ηταν σαν περιοδος, δε χρειαστηκα μεγαλη σερβιετα παρα μονο την πρωτη μερα, μετα την εβγαλα με κανονικες και μετα τις 10 μερες με σερβιετακια μεχρι να σαραντισω περιπου!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγω φοραγα τις πρωτες μερες απο αυτες τις μεγαλες πανες που φορανε οι μεγαλοι για ακρατεια.τοσο αιμα ειχα αλλα με ειχαν βολεψει παρα πολυ το φορουσ σαν βρακι μετα το εβγαζα το πετουσ φορουσα αλλο..πολυ πρακτικο ηταν....Ουτε λερωνομουν ουτε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια φορουσα τις μεγαλυτερες της λοχειας κ χρειαζομουν αλλαγη καθε 1,5-2 ωρες! αγοροmommy μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις πληροφοριες για τν γιατρο σου κλπ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω πονουσα με τα ραματα, στην αρχη ειδικα δεν μπορουσα να κατσω ευκολα, ουτε να περπατησω με ανεση αλλα αυτα μεχρι να βγω απο το μαιευτηριο περασαν, ωστοσο ειχα ενοχλησεις για 15 μερες περιπου. Εμενα με γρατζουνησε και το μωρο κατα την ''εξοδο'' και ποναγα και απο αυτο! Και λοχεια ειχα καπου ενα μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω!! τι μου κάνετε τωρα??? Κ εγω περιμένω το δευτερο μωράκι, κ σκεφτομαι την γέννα!!ειχα φτ χωρις επισκληρίδιο κ τα είδα ολα!!11ώρες έκανα!!κ είχα κ ράμματα πολλά κ πονούσα τουλάχιστον 15μέρες!!τις πρωτες μέρες φοβόμουν να πάω κ τουαλέτα!!δεν μπορούσα να κάτσω!!

ουφ τα θυμάμαι κ λέω πως θα τα ξανα περάσω??????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο μωράκι βγαίνει πολύ πιο εύκολα και μπορεί να μη χρειαστεί κάν κόψιμο και ράμματα!

Στο πρώτο μου τοκετό είχα και εγώ ράμματα, τα οποία με ενοχλούσαν για περίπου 10 μέρες, αλλά το δεύτερο παιδάκι μου βγήκε πολύ πιο εύκολα χωρίς κόψιμο...

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια φορουσα τις μεγαλυτερες της λοχειας κ χρειαζομουν αλλαγη καθε 1,5-2 ωρες! αγοροmommy μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις πληροφοριες για τν γιατρο σου κλπ?

γεια σου thumber! ο γιατρος μου δεν ειναι στο Ελενα παντως, γιατι ετσι οπως το διατυπωσα φαινεται οτι γεννησα κι εγω εκει!! γεννησα σε ιδιωτη το πρωτο μου και τωρα περιμενω και το δευτερο.. αν ενδιαφερεσαι για ιδιωτικα πολυ ευχαριστως να σου στειλω πληροφοριες!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου thumber! ο γιατρος μου δεν ειναι στο Ελενα παντως, γιατι ετσι οπως το διατυπωσα φαινεται οτι γεννησα κι εγω εκει!! γεννησα σε ιδιωτη το πρωτο μου και τωρα περιμενω και το δευτερο.. αν ενδιαφερεσαι για ιδιωτικα πολυ ευχαριστως να σου στειλω πληροφοριες!

 

Κριμα κ ειχα μια ελπιδα οτι υπαρχει καλος γιατρος για φτ με επισκληριδιο στο ελενα. Χαχαχαχα! αν σ ειναι ευκολο στειλε μου γιατι ποτε δν ξερεις. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κριμα κ ειχα μια ελπιδα οτι υπαρχει καλος γιατρος για φτ με επισκληριδιο στο ελενα. Χαχαχαχα! αν σ ειναι ευκολο στειλε μου γιατι ποτε δν ξερεις. Ευχαριστω

 

 

την νυφη μου την ξεγεννησε στο Ελενα η Γεωργιαδη με φ.τ και επισκληριδιο και μαλιστα ενω ο μπεμπης ηταν περιπου 4.5 κιλα η γιατρος ηταν που επεμεινε μεχρι τελους να πανε φυσιολογικα(δεν εβγαινε ο μπεμπης)και δεν την εβαλε με καισαρικη.βεβαια δεν ξερω αν ειναι εκει ακομα γιατι πριν γεννησω εγω ειχαμε παρει τηλεφωνο στο Ελενα και μας ειχαν πει οτι δεν ειναι εκει πια(?)κατι τετοιο(δεν την εψαξα περισσοτερο γιατι ειχα καλο γυναικολογο,ιδιωτη,που ημουν ευχαριστημενη).και αλλες 2 γνωστες μου γεννησαν στο Ελενα με τον Βαρβαρηγο που και αυτος κανει επισκληριδιο(με μια μικρη επιφυλαξη στο λεω γιατι δεν ειμαι απολυτως σιγουρη).παντως ολες τους ειχαν μεινει πολυ ευχαριστημενες απο το Ελενα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! κοριτσια κι εγω εχω αρκετες γνωστες που γεννησαν στο Ελενα με επισκληριδιο!

Κι εγω γεννησα φυσιολογικα με επισκληριδιο και ομολογω πως θα εκανα αλλες 10 φορες! μου εσπασαν τα νερα στις 5 το πρωι και οι πονοι ξεκινησαν απο τις 5 15, και αρκετα εντονοι, δεν ξερω πως θα αντεχα μεχρι τς 2 το μεσημερι οπου τελικα γεννησα. Βεβαια πιστευω θα αντεχα, τι να εκανα, αλλα ειναι πολυ καλυτερα που απολαυσα τον τοκετο νομιζω.. και οταν γεννησα ημουν λες και ειχα παει για καφε!!! Παρενεργειες δεν ειχα αν εξαιρεσουμε το τρεμουλο που ειχα την ωρα που μου την εκαναν και ξεκινουσε η επιδραση. Γεννησα στις 2 και στις 5 περπατουσα ανετα.. οσο για ραμματα ειχα αρκετα, ο γιατρος με ειχε κοψει, το ειχαμε συμφωνησει κιολας απο πριν οτι προτιμω να με κοψει παρα να κοπω ατσαλα γιατι εχω ακουσει πολυ ασχημες εμπειριες απο ατσαλο κοψιμο. Ενοχληση απο τα ραμματα αισθανομουν λιγο την πρωτη εβδομαδα οταν καθομουν σε σκληρη καρεκλα. Οχι πονο, απλα τραβηγμα σαν φαγουρα! Τα λοχεια μου ηταν σαν περιοδος, δε χρειαστηκα μεγαλη σερβιετα παρα μονο την πρωτη μερα, μετα την εβγαλα με κανονικες και μετα τις 10 μερες με σερβιετακια μεχρι να σαραντισω περιπου!!

 

συμφωνω μαζι σου agoromummy και εγω την επισκληριδιο σιγουρα θα την ξαναεκανα 100 φορες!ευχαριστηθηκα την γεννα μου:D!ηταν υπεροχη εμπειρια.βεβαια θαυμαζω τις γυναικες που μπορεσαν και το εκαναν χωρις την ενεση.παντως για μενα ηταν μια ευχαριστη εμπειρια

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου agoromummy και εγω την επισκληριδιο σιγουρα θα την ξαναεκανα 100 φορες!ευχαριστηθηκα την γεννα μου:D!ηταν υπεροχη εμπειρια.βεβαια θαυμαζω τις γυναικες που μπορεσαν και το εκαναν χωρις την ενεση.παντως για μενα ηταν μια ευχαριστη εμπειρια

καλημερα abebablom!! Eννοειται οτι οι γυναικες που γεννησαν χωρις αναισθησια ειναι παλικαρια!! αλλα πολλες απο εκεινες θυμουνται τον τοκετο τους και ανατριχιαζουν, ενω με την επισκληριδιο δυσκολο να νιωσεις κατι τετοιο!! εγω ανυπομονω να γεννησω το δευτερο τωρα για να ζησω αυτη την εμπειρια ξανα... να μας ζησουν σε ολες τα παιδακια μας!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κορίτσια, φοβάμαι την επισκληρίδιο!! Βέβαια, έχω και την (κουλή) άποψη ότι αφού περνάει το παιδί μου την διαδικασία μόνο του χωρίς βοήθεια, θα το περάσουμε μαζί!! Είμαι έγκυος στο δεύτερο και το πρώτο παιδί το γέννησα σε νοσοκομείο (δική μου απόφαση γιατί ένιωθα ασφάλεια), χωρίς να έχω δικό μου γιατρό και χωρίς επισκληρίδιο. Θα ήθελα να έχω πει ότι γέννησα γρήγορα, αλλά δεν είχα διαστολή κι είχα συσπάσεις τοκετού για περίπου εξήμισι ώρες, ενώ ο τοκετός κράτησε συνολικά 14 ώρες. Πολύς πόνος και ναι , εκείνη την ώρα έλεγα πάρτε το παιδί και με καισαρική (που λέει ο λόγος), αλλά ειλικρινά δεν ήθελα επισκληρίδιο. Παρ' όλα αυτά, δεν το μετάνιωσα γιατί αμέσως μετά σηκώθηκα, έκανα μπάνιο (είχα και ράμματα, αλλά δεν με πονούσαν καθόλου μέχρι και να απορροφηθούν) κι ήμουν έτοιμη για καφέ. Στο δεύτερο, πάλι λέω ότι δε θα κάνω (ποτέ μη λες ποτέ όμως) και κυρίως, γιατί μετά το πρώτο με τους πόνους που άντεξα, μετά είπα "αφού άντεξα αυτό, τώρα αντέχω τα πάντα". Ένιωθα τρομερά δυνατή....Το σώμα μου επανήλθε αμέσως με όλες τις έννοιες. Ούτε παρενέργειες, ούτε κάποιο πρόβλημα, ούτε πόνος, τίποτα.

twmWp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κορίτσια, φοβάμαι την επισκληρίδιο!! Βέβαια, έχω και την (κουλή) άποψη ότι αφού περνάει το παιδί μου την διαδικασία μόνο του χωρίς βοήθεια, θα το περάσουμε μαζί!! Είμαι έγκυος στο δεύτερο και το πρώτο παιδί το γέννησα σε νοσοκομείο (δική μου απόφαση γιατί ένιωθα ασφάλεια), χωρίς να έχω δικό μου γιατρό και χωρίς επισκληρίδιο. Θα ήθελα να έχω πει ότι γέννησα γρήγορα, αλλά δεν είχα διαστολή κι είχα συσπάσεις τοκετού για περίπου εξήμισι ώρες, ενώ ο τοκετός κράτησε συνολικά 14 ώρες. Πολύς πόνος και ναι , εκείνη την ώρα έλεγα πάρτε το παιδί και με καισαρική (που λέει ο λόγος), αλλά ειλικρινά δεν ήθελα επισκληρίδιο. Παρ' όλα αυτά, δεν το μετάνιωσα γιατί αμέσως μετά σηκώθηκα, έκανα μπάνιο (είχα και ράμματα, αλλά δεν με πονούσαν καθόλου μέχρι και να απορροφηθούν) κι ήμουν έτοιμη για καφέ. Στο δεύτερο, πάλι λέω ότι δε θα κάνω (ποτέ μη λες ποτέ όμως) και κυρίως, γιατί μετά το πρώτο με τους πόνους που άντεξα, μετά είπα "αφού άντεξα αυτό, τώρα αντέχω τα πάντα". Ένιωθα τρομερά δυνατή....Το σώμα μου επανήλθε αμέσως με όλες τις έννοιες. Ούτε παρενέργειες, ούτε κάποιο πρόβλημα, ούτε πόνος, τίποτα.

μπραβο σου και με το καλο το νινακι σου το δευτερο!!!!!!! πωπω Παναγια μου τοσες ωρες πονο!! εγω παλι εχω την αντιθετη αποψη, οχι ομως οτι ειναι "κουλη" η δικη σου οπως λες, ειναι απολυτα φυσικη και ανθρωπινη.. οταν ειχα πει στη μαια μου οτι δε θελω επισκλ μου ειχε πει οτι επειδη ημουν πρωτοτοκη πολυ πιθανον ο τοκετος να κρατουσε πολλες ωρες και αν δεν κανω επισκλ θα κουραστω πιο γρηγορα ισως και δεν ανταπεξελθω ή ισως γινει ο τοκετος μια ασχημη εμπειρια για εμενα.. εδω με επισκλ και το μωρακι το ταλαιπωρησα λιγο γιατι στο τελος που δε μου εβαλαν αναισθησια και πονουσα τρομερα δεν εσπρωχνα σωστα και ανεβηκαν οι παλμοι του μωρου ενω σχεδον το μισο του κεφαλι ηταν εξω να φανταστεις.. και ειχε ενα σημαδι στο κεφαλι του για καποιες μερες. κατα τ'αλλα η συνεχεια ηταν οπως σε εσενα.. δεν ειχα παρενεργειες παρα μονο την ωρα που μου εκαναν την επισκλ οτι κρυωνα, μετα μολις πηγα στο δωματιο και αμεσως σηκωθηκα, εκανα ντουζακι και κυριως χλαπακιασαααααα!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen: εννοειται αφου καταφερες να γεννησεις το πρωτο το δευτερο θα ειναι πολυ πιο ευκολο!!!! και δε θα με χαλουσε καθολου και εμενα να γεννησω ευκολα το δευτερο και να μη ζητησω επισκλ!! συνεβη σε μια φιλη μου τωρα που γεννησε το δευτερο, στις 4 της εσπασαν τα νερα και μεχρι να φτασει στο μαιευτηριο της κρατουσαν το μωρο απο κατω για να προλαβουν να τη βαλουν στην αιθουσα τοκετου, ο γιατρος δεν προλαβε να παει!!! 5 παρα κατι ειχε γεννησει!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συνεβη σε μια φιλη μου τωρα που γεννησε το δευτερο, στις 4 της εσπασαν τα νερα και μεχρι να φτασει στο μαιευτηριο της κρατουσαν το μωρο απο κατω για να προλαβουν να τη βαλουν στην αιθουσα τοκετου, ο γιατρος δεν προλαβε να παει!!! 5 παρα κατι ειχε γεννησει!!

 

Έναν τέτοιο τοκετό για το δεύτερο, θα ήθελα παρακαλώ!!! Πού πρέπει να απευθυνθώ να τον παραγγείλω από τώρα;;; χαχαχα Στα μαθήματα ανώδυνου που έκανα στο πρώτο (τα οποία όντως βοηθάνε κι οι αναπνοές) είμασταν πέντε έξι κοπέλες, όλες πρωτότοκες. Τη μια την είδα καναδυο μήνες μετά τη γέννα τυχαία και είπαμε για την εμπειρία της καθεμιάς κτλ. Αν και πρωτότοκη, ένιωσε τους πρώτους πόνους στις 12 το μεσημέρι (οι χαλαροί πόνοι στην αρχή) κατά τις 2 πηγε στο νοσοκομείο και 3 είχε γεννήσει!!! Στο δεύτερο την βλέπω να γεννάει σαν την φίλη σου...Τυχερές!!!

twmWp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έναν τέτοιο τοκετό για το δεύτερο, θα ήθελα παρακαλώ!!! Πού πρέπει να απευθυνθώ να τον παραγγείλω από τώρα;;; χαχαχα Στα μαθήματα ανώδυνου που έκανα στο πρώτο (τα οποία όντως βοηθάνε κι οι αναπνοές) είμασταν πέντε έξι κοπέλες, όλες πρωτότοκες. Τη μια την είδα καναδυο μήνες μετά τη γέννα τυχαία και είπαμε για την εμπειρία της καθεμιάς κτλ. Αν και πρωτότοκη, ένιωσε τους πρώτους πόνους στις 12 το μεσημέρι (οι χαλαροί πόνοι στην αρχή) κατά τις 2 πηγε στο νοσοκομείο και 3 είχε γεννήσει!!! Στο δεύτερο την βλέπω να γεννάει σαν την φίλη σου...Τυχερές!!!

της φιλης μου ο πρωτος τοκετος ηταν με επισκληριδιο, και εκανε αρκετες ωρες να γεννησει, πανω απο 7 ωρες αν θυμαμαι, οποτε γιατι να μη σου τυχει και εσενα????? με το καλοοοο!! αντε και να το γεννησεις στο ταξι :P:p:mrgreen::mrgreen:

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

της φιλης μου ο πρωτος τοκετος ηταν με επισκληριδιο, και εκανε αρκετες ωρες να γεννησει, πανω απο 7 ωρες αν θυμαμαι, οποτε γιατι να μη σου τυχει και εσενα????? με το καλοοοο!! αντε και να το γεννησεις στο ταξι :P:p:mrgreen::mrgreen:

 

Να' σαι καλά!! Πάντως αυτό με το ταξί έγινε και πρόσφατα μάλιστα στην Αθήνα....

http://www.prismanews.gr/index.php/ellada/item/72381-gennise-sto-taxi

 

αλλά και στη θεσσαλονίκη.... http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/403334/thessaloniki-gennise-mesa-sto-taxi

 

 

έλα να βλέπουμε τέτοιες γέννες (από θέμα ευκολίας, όχι κινδύνου, έτσι;);

twmWp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να' σαι καλά!! Πάντως αυτό με το ταξί έγινε και πρόσφατα μάλιστα στην Αθήνα....

http://www.prismanews.gr/index.php/ellada/item/72381-gennise-sto-taxi

 

αλλά και στη θεσσαλονίκη.... http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/403334/thessaloniki-gennise-mesa-sto-taxi

 

 

έλα να βλέπουμε τέτοιες γέννες (από θέμα ευκολίας, όχι κινδύνου, έτσι;);

εεεεελα ρε!!! πωπω τι πραγμα κι αυτο, ηθελα να δω τα μουτρα των καημενων των ταξιτζιδων!!! μια γνωστη μας γεννησε πριν χρονια μεσα στο ταξι και ο ταξιτζης ζητησε να βαφτισει το μωρακι:D:D:D

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Τι τραβανε κ αυτοι οι ταξιτζηδες! χαχαχαχαχα! παιδια πανικος να γενναει η κοπελα κ να τρεχεις σαν τρελος. Ομορφες εμπειριες...ευχομαι ολες μας να εχουμε εναν ευκολο τοκετο κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites

Τι τραβανε κ αυτοι οι ταξιτζηδες! χαχαχαχαχα! παιδια πανικος να γενναει η κοπελα κ να τρεχεις σαν τρελος. Ομορφες εμπειριες...ευχομαι ολες μας να εχουμε εναν ευκολο τοκετο κοριτσια!

thumber καλησπερα!! δε σε εχω ξεχασει, εχω παρει ηδη την παιδιατρο αλλα δε το σηκωσε.. ετυχε να μλησω ομως με την ξαδερφη μου που μια φιλη της ειναι χρονια μαια στο Ελενα και μου ειπε οτι ειναι πολυ δυσκολο να γινει επισκλ στο Ελενα επειδη λεει εχουν πολυ δουλεια και οτι μεχρι και την καισαρικη την κανουν με ολικη ναρκωση. εγω βεβαια εχω διαβασει περιπτωσεις που κανουν επισκλ στο Ελενα, απλα γινεται εξαρχης συννενοηση με τον γιατρο και ισως καποιες φορες ο αναισθησιολογος ειναι ευθυνη της εγκυου να τον βρει και να τον πληρωσει κιολας.. μπορει να ειναι και ανακριβειες αυτα που σου λεω..

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Παρ' όλα αυτά, δεν το μετάνιωσα γιατί αμέσως μετά σηκώθηκα, έκανα μπάνιο (είχα και ράμματα, αλλά δεν με πονούσαν καθόλου μέχρι και να απορροφηθούν) κι ήμουν έτοιμη για καφέ. Στο δεύτερο, πάλι λέω ότι δε θα κάνω (ποτέ μη λες ποτέ όμως) και κυρίως, γιατί μετά το πρώτο με τους πόνους που άντεξα, μετά είπα "αφού άντεξα αυτό, τώρα αντέχω τα πάντα". Ένιωθα τρομερά δυνατή....Το σώμα μου επανήλθε αμέσως με όλες τις έννοιες. Ούτε παρενέργειες, ούτε κάποιο πρόβλημα, ούτε πόνος, τίποτα.

 

Κοίτα κι εγώ που έκανα επισκληρίδιο και με επαναλαμβανόμενες δόσεις λόγω πολύωρου τοκετού παρενέργειες δεν είχα. Σηκώθηκα αμέσως πήγα μόνη μου και έκανα μπάνιο, ούτε τρέμουλο ούτε τίποτα, και κατά τη διάρκεια του τοκετού τα πόδια μου τα ένιωθα και τα κουνούσα κανονικά σε κάποια φάση σηκώθηκα και περπάτησα λίγο. Πάντως μπράβο που γέννησες χωρίς φάρμακα, όπως είπα και παραπάνω και εγώ το σκεφτόμουν αλλά τελικά στην πράξη δεν άντεξα να το κάνω :rolleyes:.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κι εγώ που έκανα επισκληρίδιο και με επαναλαμβανόμενες δόσεις λόγω πολύωρου τοκετού παρενέργειες δεν είχα. Σηκώθηκα αμέσως πήγα μόνη μου και έκανα μπάνιο, ούτε τρέμουλο ούτε τίποτα, και κατά τη διάρκεια του τοκετού τα πόδια μου τα ένιωθα και τα κουνούσα κανονικά σε κάποια φάση σηκώθηκα και περπάτησα λίγο. Πάντως μπράβο που γέννησες χωρίς φάρμακα, όπως είπα και παραπάνω και εγώ το σκεφτόμουν αλλά τελικά στην πράξη δεν άντεξα να το κάνω :rolleyes:.

 

Κι εγώ λέω μπράβο μου (όταν το σκέφτομαι καμιά φορά), αλλά δεν είμαι κάθετη για την επισκληρίδιο, γιατί μπορεί αυτήν την φορά να μην αντέξω (ειδικά αν κρατήσει πάλι τόσο πολύ, όπως την πρώτη φορά). Αν δω ότι δεν αντέχω, θα κάνω κι ας φοβάμαι!!! Ελπίζω, βέβαια, να μην χρειαστεί και να γεννήσω πολύ χαλλλλλλλλαααααράαααα...8-)8)8)8):cool:

twmWp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ λέω μπράβο μου (όταν το σκέφτομαι καμιά φορά), αλλά δεν είμαι κάθετη για την επισκληρίδιο, γιατί μπορεί αυτήν την φορά να μην αντέξω (ειδικά αν κρατήσει πάλι τόσο πολύ, όπως την πρώτη φορά). Αν δω ότι δεν αντέχω, θα κάνω κι ας φοβάμαι!!! Ελπίζω, βέβαια, να μην χρειαστεί και να γεννήσω πολύ χαλλλλλλλλαααααράαααα...8-)8)8)8):cool:

 

Αχ mgbubu μου και εγώ αυτό εύχομαι να έρθει πιό γρήγορα και πιό εύκολα το δεύτερο αγοράκι μου και ας μην την κάνω την επισκληρίδιο! Με το καλό τα μωράκια μας! (και με ένα πόνο κατά προτίμηση :D )

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...