Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιτρέπεται παιδικό καθισματάκι στη θέση συνοδηγού με κάθισμα που κοιτά εμπρός;


xena

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς εάν τα παιδικά καθίσματα 9-18 που κοιτάζουν εμπρός, επιτρέπονται στην θέση του συνοδηγού; Πως μπορώ να το μάθω;

Πήγα πρόσφατα στην τροχαία Αγίας Παρασκευής και μου είπαν πως εφόσον στις προδιαγραφές ενός καθίσματος επιτρέπεται και αυτό είναι σύμφωνο κατά ECE R44/03 ή μεταγενέστερη (Ευρωπαϊκός κανονισμός του 2003) τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αρκεί να έχω το βιβλίο μαζί μου για τυχόν έλεγχο.

Ο κατασκευαστής δεν το αναφέρει για κανένα από τα 2 καθισματάκια που έχω. Ενα Chicco και ένα Mothercare. Το μόνο που αναφέρεται και στα δύο είναι ότι δεν επιτρέπεται να είναι ενεργοποιημένος ο αερόσακος στο μπροστινό κάθισμα. Και στο μεν Chicco μπαίνει και ανάποδα και ίσως αναφέρεται εκεί (εξ ού και το σχήμα που έχει). Αλλά το Mothercare τοποθετείται μόνον βλέποντας εμπρός - δεν το λέει όμως καθαρά. Και εφόσον τοποθετείται εμπρός δεν θα έπρεπε να είναι ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ο αερόσακος;;;;

 

Είμαι πολύ προβληματισμένη, θεωρώ πως είναι ο μονος τρόπος να ταξιδέυει το παιδί χωρίς να κάνει διαρκώς εμετούς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γνωρίζει κανείς εάν τα παιδικά καθίσματα 9-18 που κοιτάζουν εμπρός, επιτρέπονται στην θέση του συνοδηγού; Πως μπορώ να το μάθω;

Πήγα πρόσφατα στην τροχαία Αγίας Παρασκευής και μου είπαν πως εφόσον στις προδιαγραφές ενός καθίσματος επιτρέπεται και αυτό είναι σύμφωνο κατά ECE R44/03 ή μεταγενέστερη (Ευρωπαϊκός κανονισμός του 2003) τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αρκεί να έχω το βιβλίο μαζί μου για τυχόν έλεγχο.

Ο κατασκευαστής δεν το αναφέρει για κανένα από τα 2 καθισματάκια που έχω. Ενα Chicco και ένα Mothercare. Το μόνο που αναφέρεται και στα δύο είναι ότι δεν επιτρέπεται να είναι ενεργοποιημένος ο αερόσακος στο μπροστινό κάθισμα. Και στο μεν Chicco μπαίνει και ανάποδα και ίσως αναφέρεται εκεί (εξ ού και το σχήμα που έχει). Αλλά το Mothercare τοποθετείται μόνον βλέποντας εμπρός - δεν το λέει όμως καθαρά. Και εφόσον τοποθετείται εμπρός δεν θα έπρεπε να είναι ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ο αερόσακος;;;;

 

Είμαι πολύ προβληματισμένη, θεωρώ πως είναι ο μονος τρόπος να ταξιδέυει το παιδί χωρίς να κάνει διαρκώς εμετούς.

 

 

Μην το κάνεις. Είναι εξαιρετικά επικίνδυνο να ταξιδεύει το παιδί στη θέση του συνοδηγού. Αν βάλεις το κάθισμα ανάποδα θα ζαλίζεται χειρότερα και θα βλέπει μόνο το κάθισμα του συνοδηγού. Αν το βάλεις να κοιτάει μπροστά, ο αερόσακος είναι πιθανόν να το χτυπήσει, και είναι πολύ περισσότερο εκτεθειμένο.

Αν κάνε εμετούς, δοκίμασε (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) τι το πειράζει περισσότερο, το άδειο ή το γεμάτο στομάχι? Μήπως αν του δίνεις πριν κάτι στέρεο να φάει το βοηθήσει?

Πάντως υπάρχει ένας λόγος που δε βλέπεις παιδικά καθίσματα στη μπροστινή θέση. Μην το ρισκάρεις.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

http://www.ioas.gr/index.php?ID=ULJMzxuSKJVgoVL0

 

"Εάν το παιδικό κάθισμα είναι στραμμένο ανάποδα, επιτρέπεται η τοποθέτησή του στη θέση του συνοδηγού, ΜΟΝΟΝ όταν ο αερόσακκος του συνοδηγού είναι απενεργοποιημένος. Για την απενεργοποίηση του αερόσακκου απευθυνθείτε στο εγχειρίδιο χρήσης του κατασκευαστή του αυτοκινήτου.

 

 

Εάν το παιδικό κάθισμα είναι στραμμένο να κοιτά μπροστά, επιτρέπεται μεν η τοποθέτησή του στη θέση του συνοδηγού, αλλά γενικώς δε συνιστάται. Εάν χρησιμοποιηθεί εκεί, σας συμβουλεύουμε να πάτε το κάθισμα του συνοδηγού όσο πιο πίσω γίνεται, ώστε να υπάρχει αρκετός χώρος για τον αερόσακκο."

 

 

 

"Η χρήση καθισμάτων που είναι στραμμένα ανάποδα στη φορά κίνησης του αυτοκινήτου ΕΙΝΑΙ η πιο ασφαλής. Το παιδί είναι ασφαλέστερο να παραμένει αντεστραμμένο μέχρι τα όρια βάρους του καθίσματος. Όλα τα βρεφικά καθίσματα της κατηγορίας 0/0+ (0-13 κιλά) τοποθετούνται υποχρεωτικά ανάποδα. Στη Σκανδιναβία, η συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών παραμένει ανάποδα μέχρι 4 ετών, στην υπόλοιπη Ευρώπη μέχρι 9-12 μηνών, ενώ στις ΗΠΑ μέχρι 12-15 μηνών.

 

Το Σκανδιναβικό μοντέλο αναφέρεται στην παρατεταμένη χρήση ανάποδων καθισμάτων μέχρι 4 ετών, κάτι που εκεί συμβαίνει εδώ και 45 χρόνια. Έρευνα μεγάλης Σουηδικής αυτοκινητοβιομηχανίας έδειξε ότι σε σύνολο 13.000 ατυχημάτων με εμπλεκόμενα 800 παιδιά από 0-4 ετών, οι σοβαροί τραυματισμοί σε παιδιά που ήταν σε ανάποδα καθίσματα ήταν 8%, ενώ σε παιδιά που ήταν σε καθίσματα που κοιτούσαν μπροστά 40%. Οι Σκανδιναβικές χώρες είναι κάθε χρόνο στις πρώτες θέσεις της λίστας σχετικά με την ασφάλεια των παιδιών σε τροχαία ατυχήματα."

 

 

 

Ποια είναι η καλύτερη θέση στο αυτοκίνητο για να τοποθετήσω το παιδικό κάθισμα;

 

 

"Η απάντηση δεν είναι απλή γιατί εξαρτάται από διάφορες παραμέτρους. Θεωρητικά, η μεσαία θέση του πίσω καθίσματος είναι η πιο ασφαλής με την έννοια ότι αυτό το σημείο έχει τη μεγαλύτερη απόσταση από κάθε πλευρά του αυοκινήτου, άρα και τις μικρότερες πιθανότητες τραυματισμού σε περίπτωση σύγκρουσης. Δεν έχουν όμως όλα τα αυτοκίνητα ζώνη 3 σημείων εκεί (απαραίτητη για την τοποθέτηση παιδικού καθίσματος) ή υποδοχείς ISOfix(απαραίτητοι για τοποθέτηση βάσης ISOfix). Μεταξύ των 2 πίσω θέσεων, συνιστάται ελαφρά αυτή πίσω από το συνοδηγό. Οι συγκρούσεις από τη δεξιά πλευρά του αυτοκινήτου είναι ελαφρά μικρότερες από εκείνες στην αριστερή.

 

Σχετικά με τη θέση του συνοδηγού υπάρχει αρκετή σύγχυση. Σε διάφορες ιστοσελίδες και μπλογκς αναφέρεται ότι δεν πρέπει να τοποθετούνται παιδικά καθίσματα στο κάθισμα του συνοδηγού. Αυτό δεν είναι σωστό, τουλάχιστον για τα καθίσματα της κατηγορίας 0/0+ (0-13 κιλά). Οι κατασκευαστές αυτοκινήτων, τα τελευταία χρόνια, έχουν θωρακίσει πολύ το μπροστινό τμήμα του αυτοκινήτου, αφού οι μετωπικές συγκρούσεις είναι οι πιο συχνές. Η απόφαση τοποθέτησης ή μη βρεφικού καθίσματος στη θέση του συνοδηγού, εξαρτάται περισσότερο από τις συνήθειες χρήσης του αυτοκινήτου. Μία μητέρα η οποία χρησιμοποιεί πολύ συχνά το αυτοκίνητο μόνη της, με το νεογέννητο μωρό της, θα μπορούσε να έχει το βρεφικό κάθισμα στη θέση του συνοδηγού και να έχει καλύτερο έλεγχο του παιδιού και άρα καλύτερο έλεγχο του αυτοκινήτου (πάντα υπό τον όρο ότι έχει απενεργοποιήσει τον αερόσακκο). Αντίθετα, εάν η χρήση του αυτοκινήτου είναι πιο συχνή από όλη την οικογένεια, είναι πιο βολικό τα μωρά να είναι πίσω και να ελέγχονται από ειδικούς αμβλυγωνικούς καθρέπτες."

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια, το κοίταξα κι αυτό στο ΙΟΑΣ αλλά έτσι όπως το διάβασα νόμισα πως δεν επιτρέπεται. Δεν ξέρω τι να κάνω, απελπίζομαι γιατί δεν θέλω να εκθέσω κι ολας το παιδί μου σε κίνδυνο.

 

Εχουμε μεγάλο πρόβλημα πια με τους εμετούς. Ούτε ως το σούπερ μάρκετ δεν μπορούμε να πάμε. Και πως θα το πηγαίνω στον σταθμό απ' τον Σεπτέμβριο;; Αυτό το πρόβλημα θέλω να λύσω.

 

Ούτε λόγος για ανάποδο κάθισμα - την πειράζει χειρότερα.

Εχει-δεν έχει φάει, είτε βγάζει υγρά, είτε ότι έχει φάει το μωρό μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Ποια ειναι η γνωμη σας για την τοποθετηση του παιδικου καθισματος (9-36) στη θεση του συνοδηγου; Σκεφτομαστε μηπως βαλουμε τον 3χρονο μπροστα για να μπει το νεογεννητο στην πισω κεντρικη θεση, περισσοτερο για εξοικονομηση χωρου (το αμαξι ειναι αρκετα μικρο, με τα 2 καθισματα πισω η μονη κενη θεση ειναι του συνοδηγου). Επισης, θα με βολευε να ειμαι πισω με το μωρο. Το εγχειριδιο του καθισματος που εχουμε (britax romer evolva 123) το επιτρεπει εφ'οσον εχει τραβηχτει η θεση τερμα πισω (για να ειναι μακρυα απο τον αεροσακο). Τηλεφωνησα σε διαφορα αστυνομικα τμηματα να ρωτησω αν επιτρεπεται νομικα απο τον ΚΟΚ, ολοι ηταν κατηγορηματικοι οτι πισω θα ειναι πιο ασφαλες το παιδι, αλλα οποτε ρωτουσα τι λεει ο νομος δεν ηξεραν να μου πουνε. Γενικως, αντιληφθηκα οτι ναι μεν ηταν αρνητικοι, αλλα δεν μπορουσαν να επιχειρηματολογησουν γιατι πισω ειναι ασφαλεστερα και δεν μου ειπαν αν ειναι παρανομο ή οχι. Με την ιδια λογικη, μονο ο οδηγος θα πρεπει να καθεται μπροστα και ο συνοδηγος θα ειναι πιο ασφαλης πισω, οποτε θα πρεπει να προτιμα τις πισω θεσεις.

Οσο εψαξα στο διαδικτυο, ο ΚΟΚ το επιτρεπει εφ'οσον το παιδι καθεται σε καθισμα που ειναι συμφωνο με το υψος και τα κιλα του. Σε φορουμ του εξωτερικου βρηκα αρκετους γονεις που εχουνε βαλει το παιδικο καθισμα μπροστα. Σε ερευνες που βρηκα τονιζεται η επικινδυνοτητα απο τον αεροσακο, οποτε αν τον απενεργοποιησεις ή αν πας το καθισμα τερμα πισω λογικα καλυπτεσαι σε αυτο το κομματι. Καποιοι λενε οτι πισω ειναι οι ασφαλεστερες θεσεις, ενω καποιοι υποστηριζουν οτι στα συγχρονα αυτοκινητα δινεται πολλη σημασια στην θωρακιση του μπροστινου μερους του αυτοκινητου οποτε ειναι εξισου ασφαλης θεση και εφ'οσον το επιτρεπουν οι κατασκευαστες του καθισματος τοτε δεν εχει διαφορα οσον αφορα την ασφαλεια. Εσεις τι λετε;

 
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιείς υποχρεωτικά τους αερόσακους . Εξαρτάται από το αυτοκίνητο όμως διότι αν ο τρίχρονος φτάνει να σου τραβήξει πχ ένα χειρόφρενο η έναν λεβιέ (ακόμα και με πόδι ) την ... έκατσες  :) 

γενικα η θέση του συνοδηγού δεν είναι η πιο ασφαλής σε ένα αυτοκίνητο εξού και η ονομασία «θέση της πεθεράς» . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Απενεργοποιείς υποχρεωτικά τους αερόσακους . Εξαρτάται από το αυτοκίνητο όμως διότι αν ο τρίχρονος φτάνει να σου τραβήξει πχ ένα χειρόφρενο η έναν λεβιέ (ακόμα και με πόδι ) την ... έκατσες  :) 

γενικα η θέση του συνοδηγού δεν είναι η πιο ασφαλής σε ένα αυτοκίνητο εξού και η ονομασία «θέση της πεθεράς» . 

χαχα θεση της πεθερας! Δεν το ειχα ακουσει ποτε! Ναι, εννοειται αν τελικα αποφασισουμε να τον βαλουμε μπροστα θα περασει εκπαιδευση πρωτα και αναλογως των συνθηκων θα πραξουμε. Ευχαριστω για την απαντηση!

 
Link to comment
Share on other sites

Κ εμενα πέρισυ που δεν χωρούσαν 2 καθίσματα πίσω, έβαλα το 'αυγο ' με το νεογεννητο μπροστά ανάποδα με απενεργοποιημένο αεροσακο, πράγμα το οποίο επιτρέπεται και θεωρείται ασφαλές, και άφησα το 3χρονο πίσω. Τώρα εσύ απ ότι κατάλαβα θες να είσαι πίσω με το νεογεννητο; Εγώ ο,τι ήθελε το νεογεννητο το έκανα πιο εύκολα από το πίσω κάθισμα περνώντας τα χέρια μου ανάμεσα στα μπροστινά καθίσματα. Αν κ δεν θέλησε ποτέ κάτι γιατί μόλις έμπαινε μέσα κοιμόταν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Merendoula είπε:

Κ εμενα πέρισυ που δεν χωρούσαν 2 καθίσματα πίσω, έβαλα το 'αυγο ' με το νεογεννητο μπροστά ανάποδα με απενεργοποιημένο αεροσακο, πράγμα το οποίο επιτρέπεται και θεωρείται ασφαλές, και άφησα το 3χρονο πίσω. 

Στην αρχη αυτο σκεφτηκαμε να κανουμε, αλλα εκτος του οτι θελω να ειμαι πισω με το μωρο, οσο εψαξα στο διαδικτυο καταλαβα οτι η πιο ασφαλης θεση του αυτοκινητου ειναι η πισω κεντρικη και καλο ειναι να προτιμαται για το ποιο μικρο και αρα ευαλωτο μελος της οικογενειας. Ευχαριστω για την απαντηση!

 
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Στην αρχη αυτο σκεφτηκαμε να κανουμε, αλλα εκτος του οτι θελω να ειμαι πισω με το μωρο, οσο εψαξα στο διαδικτυο καταλαβα οτι η πιο ασφαλης θεση του αυτοκινητου ειναι η πισω κεντρικη και καλο ειναι να προτιμαται για το ποιο μικρο και αρα ευαλωτο μελος της οικογενειας. Ευχαριστω για την απαντηση!

 

Δεν ξέρω αν οδηγείς κ εσύ, αλλά τελικά η θέση αυτή με διευκόλυνε πολύ όταν έπαιρνα μόνη το αυτοκίνητο με το/τα παιδι/α. Έιχα το μωράκι δίπλα, το προσεχα κ οταν ας πουμε του επεφτε το κεφαλακι στο πλάι το ισιωνα πχ. Εγώ βέβαια μιλάω για μικρές αποστάσεις με μικρές ταχύτητες. Αν θες ταξίδι, εννοείται και τα 2 παιδια πίσω κ εσύ μπροστά! Αν κλάψει σταματάς σε παρκιν στην εθνική και το φροντίζεις. Έβαζα κ το μεγάλο να μου λέει ποτέ ξυπνάει το μωρό ή ποτέ του πέφτει το κεφαλάκι.

 

Επεξεργάστηκαν by Merendoula
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Merendoula είπε:

 

Δεν ξέρω αν οδηγείς κ εσύ, αλλά τελικά η θέση αυτή με διευκόλυνε πολύ όταν έπαιρνα μόνη το αυτοκίνητο με το/τα παιδι/α. Έιχα το μωράκι δίπλα, το προσεχα κ οταν ας πουμε του επεφτε το κεφαλακι στο πλάι το ισιωνα πχ. Εγώ βέβαια μιλάω για μικρές αποστάσεις με μικρές ταχύτητες. Αν θες ταξίδι, εννοείται και τα 2 παιδια πίσω κ εσύ μπροστά! Αν κλάψει σταματάς σε παρκιν στην εθνική και το φροντίζεις. Έβαζα κ το μεγάλο να μου λέει ποτέ ξυπνάει το μωρό ή ποτέ του πέφτει το κεφαλάκι.

 

Οι αποστασεις που διανυουμε ειναι των 30 λεπτων οταν παμε στην πολη για δουλειες ή στους παππουδες, σπανια μεγαλυτερες που θα ειναι και οι 2 πισω. Δεν οδηγω, οποτε δεν βολευει το μπροστινο καθισμα, αν οδηγουσα σιγουρα θα βολευε.

 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Merendoula είπε:

 

Δεν ξέρω αν οδηγείς κ εσύ, αλλά τελικά η θέση αυτή με διευκόλυνε πολύ όταν έπαιρνα μόνη το αυτοκίνητο με το/τα παιδι/α. Έιχα το μωράκι δίπλα, το προσεχα κ οταν ας πουμε του επεφτε το κεφαλακι στο πλάι το ισιωνα πχ. Εγώ βέβαια μιλάω για μικρές αποστάσεις με μικρές ταχύτητες. Αν θες ταξίδι, εννοείται και τα 2 παιδια πίσω κ εσύ μπροστά! Αν κλάψει σταματάς σε παρκιν στην εθνική και το φροντίζεις. Έβαζα κ το μεγάλο να μου λέει ποτέ ξυπνάει το μωρό ή ποτέ του πέφτει το κεφαλάκι.

 

Σορυ για τη σφηνα, αλλα αν πέφτει το κεφάλι του μωρού σημαίνει πως κάτι κάνεις λάθος στο δεσιμο του παιδιού... Αν έχεις φμπ υπάρχει ομάδα που είναι πολύ βοηθητικη στο συγκεκριμένο θέμα!!! :) 

Εγω παντως κοριτσια που οδηγω κιολας από την μέρα που γεννησα σχεδόν, το μωρο το εχω ανάποδα πισω απο το συνοδηγο και απλα εχω βαλει καθρέφτη για να τη βλέπω... Εχω την εντύπωση πάντως πως οι Σκανδιναβοι δίνουν ως ασφαλεστερη τοποθετηση την rear-facing στα πισω καθίσματα... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anemoni1989 είπε:

Σορυ για τη σφηνα, αλλα αν πέφτει το κεφάλι του μωρού σημαίνει πως κάτι κάνεις λάθος στο δεσιμο του παιδιού... Αν έχεις φμπ υπάρχει ομάδα που είναι πολύ βοηθητικη στο συγκεκριμένο θέμα!!! :) 

Εγω παντως κοριτσια που οδηγω κιολας από την μέρα που γεννησα σχεδόν, το μωρο το εχω ανάποδα πισω απο το συνοδηγο και απλα εχω βαλει καθρέφτη για να τη βλέπω... Εχω την εντύπωση πάντως πως οι Σκανδιναβοι δίνουν ως ασφαλεστερη τοποθετηση την rear-facing στα πισω καθίσματα... 

 

Δεν ξέρω, ειλικρινά, ίσως! Μόνο όταν κοιμόταν έπεφτε στο πλάι και μπρος. Αλλά δεν έχει νόημα πια γιατί μεγάλωσε, είναι ενός έτους κ δεν έχουμε τέτοιο θεμα! Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...