Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προωρες συσπασεις στην 18η εβδομάδα!!!


Recommended Posts

Dormam ευχαριστώ για την στήριξη και τη συμβουλή σου!

Rosali μακάρι να ισχύει το ίδιο και στην δική μου περίπτωση και να πρόκειται για ένα περαστικό απρόοπτο...

Θα σας ενημερώσω την Παρασκευή το βράδυ για τη διάγνωση και τις οδηγίες του γιατρού μου!

Να είστε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Dormam ευχαριστώ για την στήριξη και τη συμβουλή σου!

Rosali μακάρι να ισχύει το ίδιο και στην δική μου περίπτωση και να πρόκειται για ένα περαστικό απρόοπτο...

Θα σας ενημερώσω την Παρασκευή το βράδυ για τη διάγνωση και τις οδηγίες του γιατρού μου!

Να είστε καλά!

 

Παρασκευη παω κι εγω στον δικο μου, θα σας πω τις νεες οδηγιες. Πραγματικα ελπιζω να σου πει μονο καλα νεα.

Link to comment
Share on other sites

Dormam ευχαριστώ για την στήριξη και τη συμβουλή σου!

Rosali μακάρι να ισχύει το ίδιο και στην δική μου περίπτωση και να πρόκειται για ένα περαστικό απρόοπτο...

Θα σας ενημερώσω την Παρασκευή το βράδυ για τη διάγνωση και τις οδηγίες του γιατρού μου!

Να είστε καλά!

 

Παρασκευη παω κι εγω στον δικο μου, θα σας πω τις νεες οδηγιες. Πραγματικα ελπιζω να σου πει μονο καλα νεα.

Link to comment
Share on other sites

Dormam από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί! Πραγματικά δεν ήμουν ποτέ της ξαπλας και τώρα μου είναι πολύ δύσκολη η παραμονή στο κρεβάτι... Υπομονή και σε σένα και ελπίζω να σηκωθούμε και να χαρούμε το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ειμαι στην 23η εβδομαδα κ διαβαζοντας μολις τις συζητησεις σας μου δημιουργηθηκε μια απορια...τι εννοειται ειχατε πετρωματα?εγω νιωθω οταν τεντωνεται το μωρο πολλες φορες τα σημεια που τεντωνεται πολυ σκληρα.κ αυτο για λιγο μεχρι να μαζευτει παλι.αυτα ειναι τα πετρωματα?ειναι ανησυχιτικα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα,ειμαι στην 23η εβδομαδα κ διαβαζοντας μολις τις συζητησεις σας μου δημιουργηθηκε μια απορια...τι εννοειται ειχατε πετρωματα?εγω νιωθω οταν τεντωνεται το μωρο πολλες φορες τα σημεια που τεντωνεται πολυ σκληρα.κ αυτο για λιγο μεχρι να μαζευτει παλι.αυτα ειναι τα πετρωματα?ειναι ανησυχιτικα?

 

Νομίζω πως δε χρειάζεται κορίτσι μου ούτε να ανησυχείς ούτε να αγχώνεσαι, τα πετρώματακια από τις συσπάσεις έχουν μια διαφορετική αίσθηση από το μωράκι μας...νιώθεις παράλληλα ένα μούδιασμα σαν να "τραβιέται" το δέρμα στη περιοχή που είναι το πέτρωμα και γενικά νιώθεις εκείνη την ώρα μια δυσαρέσκεια (τουλάχιστον τα πέτρωματα τα δικά μου έτσι μπορώ να τα περιγράψω)

Όταν είναι το μωράκι μου το καταλαβαίνω κατά 99% επειδή την ώρα που υποχώρει το πέτρωμα νιώθω και κίνηση του μπέμπη.

Έχει τύχει να είναι πέτρα η κοιλιά μου να νιώθω τη γνωστή για εμένα δυσφορία και δυσαρέσκεια και στο καπάκι μόλις χαλάρωσε το πέτρωμα να τουρλωσε το νινί και πάλι να είχα πέτρωμα!!!! Έτσι κάπως κατάλαβα τι διαφορά και τώρα τα ξεχωρίζω...

 

Όσο για συσπάσεις σε εμένα ξεκίνησαν τη 19βδ και τις αντιμετώπισαμε τότε με μαγνήσιο, βοήθησε αλλά όχι τόσο αν λάβουμε σαν δεδομένο και τη ΠΛΉΡΗ ακινησία, την 23βδ ξεκινήσαμε και adalat των 5mg 6 Χαπάκια ημερησίως και αυξησαμε το μαγνήσιο στα ανώτερα επιτρεπτά όρια και συνεχίζουμε μέχρι και σήμερα που μπαίνουμε στην 27βδ... Βοηθάνε αλλά μόνο αν προσέχω! Και πάλι δεν σταματάνε πάλι έχω, απλά μειώνονται...τράχηλο μέτρησα πριν 1 μήνα και ήταν πολύ καλά, μάλιστα και με το παραπάνω...τώρα αύριο έχω γιατρό και σίγουρα θα ζητήσω πάλι να το δούμε γιατί κάτι τραβηγματακια και τσιμπήματα που είχα στις αρχές με τις συσπάσεις επανήλθαν και ειδικά τα τσιμπήματα τα νιώθω πολύ πολύ πιο έντονα από τότε...επίσης δε ξέρω αν κάποια άλλη κοπέλα το είχε αυτό, αλλά όταν άρχισαν οι συσπάσεις άρχισα να έχω πολύ πόνο σε ηβική συμφηση και προσαγωγούς κυρίως στο δεξι πόδι κάτι που όπως είπε ο γιατρός μου δεν μπορεί να αντιμρτωπιστει με φαρμακευτική αγωγή αυτή τη στιγμή και απλά συμβούλεψε.......υπομονηηηηη!

Αν κάποια κοπέλα έχει και τέτοιο σύμπτωμα με τις συσπάσεις αν έχει τρόπο να ηρεμεί το πόνο και να ανακουφίζετε έστω λίγο...ας μοιραστεί το μυστικό! :P

gLG9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δε χρειάζεται κορίτσι μου ούτε να ανησυχείς ούτε να αγχώνεσαι, τα πετρώματακια από τις συσπάσεις έχουν μια διαφορετική αίσθηση από το μωράκι μας...νιώθεις παράλληλα ένα μούδιασμα σαν να "τραβιέται" το δέρμα στη περιοχή που είναι το πέτρωμα και γενικά νιώθεις εκείνη την ώρα μια δυσαρέσκεια (τουλάχιστον τα πέτρωματα τα δικά μου έτσι μπορώ να τα περιγράψω)

Όταν είναι το μωράκι μου το καταλαβαίνω κατά 99% επειδή την ώρα που υποχώρει το πέτρωμα νιώθω και κίνηση του μπέμπη.

Έχει τύχει να είναι πέτρα η κοιλιά μου να νιώθω τη γνωστή για εμένα δυσφορία και δυσαρέσκεια και στο καπάκι μόλις χαλάρωσε το πέτρωμα να τουρλωσε το νινί και πάλι να είχα πέτρωμα!!!! Έτσι κάπως κατάλαβα τι διαφορά και τώρα τα ξεχωρίζω...

 

Όσο για συσπάσεις σε εμένα ξεκίνησαν τη 19βδ και τις αντιμετώπισαμε τότε με μαγνήσιο, βοήθησε αλλά όχι τόσο αν λάβουμε σαν δεδομένο και τη ΠΛΉΡΗ ακινησία, την 23βδ ξεκινήσαμε και adalat των 5mg 6 Χαπάκια ημερησίως και αυξησαμε το μαγνήσιο στα ανώτερα επιτρεπτά όρια και συνεχίζουμε μέχρι και σήμερα που μπαίνουμε στην 27βδ... Βοηθάνε αλλά μόνο αν προσέχω! Και πάλι δεν σταματάνε πάλι έχω, απλά μειώνονται...τράχηλο μέτρησα πριν 1 μήνα και ήταν πολύ καλά, μάλιστα και με το παραπάνω...τώρα αύριο έχω γιατρό και σίγουρα θα ζητήσω πάλι να το δούμε γιατί κάτι τραβηγματακια και τσιμπήματα που είχα στις αρχές με τις συσπάσεις επανήλθαν και ειδικά τα τσιμπήματα τα νιώθω πολύ πολύ πιο έντονα από τότε...επίσης δε ξέρω αν κάποια άλλη κοπέλα το είχε αυτό, αλλά όταν άρχισαν οι συσπάσεις άρχισα να έχω πολύ πόνο σε ηβική συμφηση και προσαγωγούς κυρίως στο δεξι πόδι κάτι που όπως είπε ο γιατρός μου δεν μπορεί να αντιμρτωπιστει με φαρμακευτική αγωγή αυτή τη στιγμή και απλά συμβούλεψε.......υπομονηηηηη!

Αν κάποια κοπέλα έχει και τέτοιο σύμπτωμα με τις συσπάσεις αν έχει τρόπο να ηρεμεί το πόνο και να ανακουφίζετε έστω λίγο...ας μοιραστεί το μυστικό! :P

 

Εξηγησες παρα πολυ καλα τις συσπασεις που νιωθεις, κι εγω μεχρι να παρω χαμπαρι οτι κανω προωρες συστολες, περασανε μερες. Συμπασχουσα κι εγω με συσπασεις απο τις 22 εβδομαδες σε ακινησια γιατι εχει κοντυνει και ο τραχηλος μου. Οσο για τα πονακια χαμηλα μου ειπε και μενα ο γιατρος οτι ειναι φυσιολογικα και φυσικα επιβαρυνονται απο την ακινησια, δε μπορω ουτε να γυρισω καποιες φορες στο κρεβατι. Μου ειπε οτι πιεζονται οι στρογγύλοι συνδεσμοι απο την αυξηση της μητρας και αν νιωθω αβολα μπορω να παρω depon ή Panasonic απλο, αφοβα. Επειδη εχω φοβερο πονοδοντο εγω παιρνω 2 depon maximum την ημερα τα οποια με ανακουφιζουν πολυ και στους πονους χαμηλα. Παιρνω κι εγω 6 μαγνησια την ημερα και ενα adalat 30 αλλα κι εγω εξακολουθω και κανω συσπασεις, στις οποιες σταματησα να δινω σημασια γιατι ανα καλυψα οτι οσο τις σκεφτομαι τοσο πιο πολλες κανω. Ειμαι 25+4 σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Εχθές πήγα στον γιατρό μου (και μετά σινεμά - γιαυτό δεν σας ενημέρωσα νωρίτερα!) και για τα πετρώματα που είχα, μου είπε πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό, αφού συνυπολογησε και το μήκος τραχήλου το οποίο βρήκε πολύ καλό και τις εξετάσεις αίματος, αλλά και το γεγονός ότι δεν επαναλαμβανονται σε τακτά χρονικά διαστήματα και δεν έχω πλέον τσιμπηματακια. Οπότε μου μείωσε την προγεστερονη και άφησε στα ίδια το μαγνήσιο και θα κλείσω για β επιπέδου την ερχόμενη εβδομάδα! Προσωπικά, για να μου περνάνε αυτά τα πετρώματα, ακολούθησα τις συμβουλές της dormam γύριζα δηλαδή στο πλάι σε εμβρυική στάση... Και όντως ανακουφιζομουν! Εύχομαι σε όλες μια τελειομηνη εγκυμοσύνη, υπομονή και καλή ξεκούραση!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Εχθές πήγα στον γιατρό μου (και μετά σινεμά - γιαυτό δεν σας ενημέρωσα νωρίτερα!) και για τα πετρώματα που είχα, μου είπε πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό, αφού συνυπολογησε και το μήκος τραχήλου το οποίο βρήκε πολύ καλό και τις εξετάσεις αίματος, αλλά και το γεγονός ότι δεν επαναλαμβανονται σε τακτά χρονικά διαστήματα και δεν έχω πλέον τσιμπηματακια. Οπότε μου μείωσε την προγεστερονη και άφησε στα ίδια το μαγνήσιο και θα κλείσω για β επιπέδου την ερχόμενη εβδομάδα! Προσωπικά, για να μου περνάνε αυτά τα πετρώματα, ακολούθησα τις συμβουλές της dormam γύριζα δηλαδή στο πλάι σε εμβρυική στάση... Και όντως ανακουφιζομουν! Εύχομαι σε όλες μια τελειομηνη εγκυμοσύνη, υπομονή και καλή ξεκούραση!

 

Καλημερα!! Πολυ χαιρομαι που εχεις πολυ καλα νεα. Τωρα που σηκωνεσαι κανε καμια βολτα και για μας στη λιακαδα, που δε μπορουμε. Πηγα κι εγω στο γιατρο μου χθες, ο τραχηλος λιγακι εχει αυξηθει, απο 1.9 πηγε στα 2.2 με την προγεστερονη, παρολα αυτα συνεχιζω την απεριοριστη ξαπλα η οποια θα παει σιγουρα ως τον τοκετο. Φιλια πολλα, να εχεις πολυ ησυχη υπολοιπη εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια και ευχομαι να εχετε μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

 

marakokanaki το koukoutsaki περιεγραψε ακριβως τις συσπασεις!Αισθανεσαι ένα σφιξιμο στην κοιλια που σου φερνει μια δυσφορια, σαν ένα <κλειδωμα> της κοιλιας , το παρομοιάζω λιγο σαν το σφιξιμο που αισθανόμαστε όταν κανουμε κοιλιακους η θελουμε να ενεργηθούμε. Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη υπεφερα από φριχτούς πονους στους γοφους που όμως σταματησαν από μονοι τους όταν μπηκα στον ενατο καιγια καποιο λογο ηρεμησαν και οι συσπασεις.

 

Και τις δυο εγκυμοσύνες μου τις περασα παρεουλα με συσπασεις από την 16-17η εβδομαδα. Νοσηλευτηκα και τις δυο φορες και μαλιστα την δευτερη φορα ειχα υψηλη ρηξη του σακου στην 28η εβδομαδα επειδή απεφευγα την νοσηλεια λογω του πρωτου μου παιδιου. Όλα όμως πηγαν καλα και γεννησα δυο τελειομηνα μωρα παρολο που δεν ημουν σε ακινησια όπως επρεπε.

 

Να προσεχετε και να ξεκουραζεστε οσο μπορειτε!!

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dormam να είσαι σίγουρη πως θα σας έχω στον νου μου....

iouliana ακριβώς αυτό ένιωθα όπως το περιγράφετε. Μας δίνεις κουράγιο με την δική σου εμπειρία!

Ρώτησα τον γιατρό μου που μπορεί να οφείλεται αυτή η... Ανωμαλία και μου είπε ότι είναι ιδιοπαθης αιτιολογίας, στην περίπτωση μου τουλάχιστον, συνεπώς, αντιμετωπίζουμε το σύμπτωμα όταν είναι εφικτό σε τέτοιες περιπτώσεις. Φυσικά επέμεινε στην ξεκούραση και συγκεκριμένα συνέστησε :

1.οχι πολύ περπάτημα

2.αποφυγή ορθοστασίας

3.σταδιακη κινητοποίηση

4.αποφυγή αποτομων κινήσεων και σκυψηματος

5.αποκλεισμος επαφών :roll:

και τέλος, εβδομαδιαίο έλεγχο ώστε να έχει συνεχή εικόνα της εξέλιξης της κατάστασης.

Ας είναι λοιπόν, αν πρόκειται να έχουμε γερά μωρά, χαλάλι το σπάσιμο... :?

Μικρό σχετικά διάστημα είναι, υπομονή, τα βάσανα της μητροτητας ξεκίνησαν από τώρα για ορισμένες :-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...