Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προωρες συσπασεις στην 18η εβδομάδα!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το μαγνησιο ειναι ποσιμο αν δεν κανω λαθος ετσι;

 

 

 

εμένα μου έδωσε απ'την αρχή μαγνήσιο το τροφοκαρντ που είναι σε χάπια...μου το έδωσε προληπτικά κ θεωρώ με βοήθησε..άλλωστε γιατί να περιμένω να έχω συσπάσεις για να το πάρω ? ;)

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου έδωσε απ'την αρχή μαγνήσιο το τροφοκαρντ που είναι σε χάπια...μου το έδωσε προληπτικά κ θεωρώ με βοήθησε..άλλωστε γιατί να περιμένω να έχω συσπάσεις για να το πάρω ? ;)

 

ναι μερικοι γιατροι το κανουν αυτο. σε μια γνωστη μου δωσαν προληπτικα utrogestan...

λιγο μπουσουλας ιατρικη ειναι αυτο για μενα.

τεσπα, εφοσον ειπε ετσι κ εφοσον συμβαινει καμια φορα θα το παρακολουθησω κ βλεπουμε!!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμενα δεν μου εχει δωσει μαγνησιο η γιατρος μου.. ξεκουραση και μονο αν γινουν πιο εντονες..

στην κουμπαρα μου που εδιναν και μαγνησιο και Yutopar για λιγες συσπασεις τα εκοψε στον ενατο και μετα δεν ειχε καθολου συσπάσεις.. το παιδι το πηραν με καισαρικη...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως τωρα που ξαναεκανα υπερηχο δεν μου ειπαν τπτ για συσπασεις...ή σταματησαν ή ειχα σπανια και το πετυχε ο υπερηχος τοτε.Δεν ξερω δεν καταλαβαινα και τπτ...Σταματησαν και οι πονοι περιοδου που ειχα, εφυγε και το αιματωμα απο τη μητρα.Το μονο που εχω ειναι κατι δυνατα τσιμπηματα κατα διαστηματα.Θα ρωτησω το γιατρο οταν ξαναπαω τι μπορει να ειναι αυτο...

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ! Εγω συνεχίζω τα γιουτοπαρ για τις συσπασεις κ από εχθές κάθομαι σε αναμενα κάρβουνα γιατί είχα κ συνεχίζω να έχω βλενες με καφε ροζ. Πήγα στην κλινική που έχω δίπλα στο σπίτι μου με προτροπή του γιατρού μπυ , μου έβαλαν καρδιοτοκογραφο αλλά δεν είχα συσπασεις αυτό είναι το θετικό. Αύριο θα πάω να με δει κ η γιατρός μου...

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τις συσπασεις μπορεις να τις καταλαβεις εαν ειναι δυνατες και συχνες, συνηθως!!! Θα νιωθεις τα λεγομενα "πετρωματα" της κοιλιας, πονο η βαρος χαμηλα η ακομα και μουδιασματα. Μη σε φοβιζει αυτο που σου ειπε ο γιατρος, καθολη τη διαρκεια τησ κυησησ εχουμε συσπασεις αλλα ειναι ανευ σημασιας τις περισσοτερες φορες και μονο αν μας το πει ο γιατρος εκεινη την ωρα το συνειδητοποιουμε, καλη ωρα οπως εγινε και με εσενα. Βεβαια ειμαστε παντα σε επαγρυπνηση και εχουμε στο πισω μερος του μυαλου μας οτι αν νιωθουνε περιεργα καλουμε αμεσωσ τον γιατρο και το λεμε.

 

Εγω εφτασα και στο νοσοκομειο με συσπασεις και ροζ υγρα σε μεγαλυτερη ηλικια κυησης απο εσενα.

 

Τελικά από τι ήταν τα ροζ ;; Σε ποια εβδομάδα; Κ για πόσο τα είχες;

 

Εγω παντως τωρα που ξαναεκανα υπερηχο δεν μου ειπαν τπτ για συσπασεις...ή σταματησαν ή ειχα σπανια και το πετυχε ο υπερηχος τοτε.Δεν ξερω δεν καταλαβαινα και τπτ...Σταματησαν και οι πονοι περιοδου που ειχα, εφυγε και το αιματωμα απο τη μητρα.Το μονο που εχω ειναι κατι δυνατα τσιμπηματα κατα διαστηματα.Θα ρωτησω το γιατρο οταν ξαναπαω τι μπορει να ειναι αυτο...

 

Αυτά τα πονακια περιόδου είναι φυσιολογικά στη πρώτο τρίμηνο γιατί μεγαλώνει η μήτρα πολυ κ τα έχουμε!

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!! ηθελα να ρωτησω τις πιο εμπειρες. Είχα συσπασεις στην 32η εβδομαδα και νοσηλευτηκα 2 μέρες ...ευτυχώς δε γέννησα. Από τότε παίρνω yutopar. Σημερα είμαι 35 +6. Αν τα κόψω από αύριο παίζει να μην ενεργοποιείται η μήτρα και να μην έχω πόνους για να γεννήσω? Δεν τη θέλω την καισαρική καθόλου γι΄αυτό ρωτάω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας!!! ηθελα να ρωτησω τις πιο εμπειρες. Είχα συσπασεις στην 32η εβδομαδα και νοσηλευτηκα 2 μέρες ...ευτυχώς δε γέννησα. Από τότε παίρνω yutopar. Σημερα είμαι 35 +6. Αν τα κόψω από αύριο παίζει να μην ενεργοποιείται η μήτρα και να μην έχω πόνους για να γεννήσω? Δεν τη θέλω την καισαρική καθόλου γι΄αυτό ρωτάω

 

εγω αυτο που ξερω ειναι οτι επαιρνα yotopar απο την 18η βδομαδα και δεν τα εκοψα λεπτο. Γεννησα 37+3 και 5 ωρες πριν παω ειχα πιει φαρμακο. Αλλες λενε οτι μπορει να μην ενεργοποιηθει και σε αλλες ενεργοποιειται .Απο τι εξαρταται δε νομιζω να ξερει κανεις

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!! ηθελα να ρωτησω τις πιο εμπειρες. Είχα συσπασεις στην 32η εβδομαδα και νοσηλευτηκα 2 μέρες ...ευτυχώς δε γέννησα. Από τότε παίρνω yutopar. Σημερα είμαι 35 +6. Αν τα κόψω από αύριο παίζει να μην ενεργοποιείται η μήτρα και να μην έχω πόνους για να γεννήσω? Δεν τη θέλω την καισαρική καθόλου γι΄αυτό ρωτάω

Με το καλο το μωρακι σου!!! Δε γνωριζω και πολλα αλλα νομιζω πως αφου ειχες προωρες συσπασεις θα σου ξαναερθουν ανετα μολις κοψεις το yutopar... Εγω τα επαιρνα προληπτικα επειδη ειχα ανωδυνες συσπασεις και οταν τα εκοψα μετα απο 1 εβδομαδα σπασανε τα νερα και πονοι ηρθαν μαζι. Τα κοψα στις 38 εβδ. Οταν τα κοψεις, αρχιζεις και λιγο περπατημα και θα ερθουν ολα!!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!! ηθελα να ρωτησω τις πιο εμπειρες. Είχα συσπασεις στην 32η εβδομαδα και νοσηλευτηκα 2 μέρες ...ευτυχώς δε γέννησα. Από τότε παίρνω yutopar. Σημερα είμαι 35 +6. Αν τα κόψω από αύριο παίζει να μην ενεργοποιείται η μήτρα και να μην έχω πόνους για να γεννήσω? Δεν τη θέλω την καισαρική καθόλου γι΄αυτό ρωτάω

 

Καλημέρα! Εγω έπαιρνα από την 20η εβδομάδα σχεδόν γιουτοπαρ . Στο τέλος τα έπαιρνα ανά 3ωρο με 4ωρο να φανταστείς ! Οταν σταμάτησα τα χάπια γέννησαν μετα από 4 μέρες!

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες.!Τα έκοψα τελικα τα χάπια...ειμαι 36 ακριβώς. Ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να γεννήσω άφοβα από δω και πέρα...Πάντως έχω συσπασούλες αμέσως μόλις τα έκοψα!Θαυματουργά τελικά αυτά τα χάπια...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσια, δεν ειχατε ταχυκαρδιες με τα γιουτοπαρ? Υπερβολικες ομως.

ναι εγω ειχα!! τις δυο πρωτες μερες που τα πηρα με ταραξαν! και επαιρνα και μονο μισο απο 2 φορες την ημερα... μετα ομως τα συνηθισα..

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια, δεν ειχατε ταχυκαρδιες με τα γιουτοπαρ? Υπερβολικες ομως.

 

Καλημέρα σας! Κ εγώ έχω ταχυπαλμιες με το χάπι αλλά όχι υπερβολικές. Μπορεί να τύχει κ καθόλου κάποιες φορες

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αα τι ωραια...Να υποθεσω οτι οταν εχεις προβλημα με τη καρδια σου απαγορευεται.Μακαρι να μην τα χρειαστω γτ αλλιως καηκαμε...Παντως δεν μου ξαναειπαν για συσπαση σε υπερηχο.Μπορει τοτε να ετυχε.Για τα τσιμπηματα που ρωτησα μου ειπαν δεν ειναι τπτ.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να τα παρω, νομιζα πως θα σπασει η καρδια μου. Ενα βραδυ νοσηλεύτηκα, μου εβαλαν ορο με γιουτοπαρ, κοντεψα να τα τιναξω και τελος. Ειχα λιγες συσπασεις αλλα προτιμησα απλα να μην κουραζομαι καθολου, να ειμαι πιο πολλη ωρα ξαπλα παρα αυτο το πραγμα. 140 παλμους ανεβασα, ειπα θα παθω εμφραγμα.

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να τα παρω, νομιζα πως θα σπασει η καρδια μου. Ενα βραδυ νοσηλεύτηκα, μου εβαλαν ορο με γιουτοπαρ, κοντεψα να τα τιναξω και τελος. Ειχα λιγες συσπασεις αλλα προτιμησα απλα να μην κουραζομαι καθολου, να ειμαι πιο πολλη ωρα ξαπλα παρα αυτο το πραγμα. 140 παλμους ανεβασα, ειπα θα παθω εμφραγμα.

 

Καλα έκανες. Αφου είχες τόσο προβλημα;!!!

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα κορίτσι.......

Συσπάσεις έχεις όταν η μητρα ξαφνικά αρχίζει και σκληραίνει και γίνεται σαν μια μπαλίτσα (το νιώθεις κάτω από τον αφαλό). Κρατάει για δευτερόλεπτα ή κανένα λεπτό και μετά η μήτρα αρχίζει και μαλακώνει...σε εμένα συμβαίνει από την 20η εβδομάδα γύρω στις 20-25 φορές την ημέρα αλλά, ευτυχως, δεν έχει περιοδικότητα......αλλιώς υπάρχει θεματάκι.....αν κάνεις σύσπαση εκείνη την ώρα του υπερήχου, ο γιατρός το αντιλαμβάνεται ακουμπώντας την κοιλιά σου (είναι σκληρή), αλλιώς αν πας σε καρδιοτοκογράφο ανιχνεύεται αμέσως και η συχνότητα αλλά η εντασή τους.

Πάντως μην ανυσυχείς. Ξεκουραση θέλει και πιθανόν φαρμακάκι (μαγνήσιο ή κανένα Yotopar) πάντα με υπόδειξη του γιατρού σου......

Φιλικά

αχ και εμένα πετρώνει η κοιλία μου κάθε μέρα σχεδόν εδώ και 2 εβδομάδες ιδικά το πρωί τούμπανο αλλά κρατάει λίγο...και ο γιατρός μου μου είπε πως είναι οκ αν περνάει σχετικά γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, συγγνώμη που επεμβαίνω έτσι στην συζήτηση, αλλά βρε κορίτσια τα yutopar έχει εδώ κι ένα εξάμηνο (μπορεί και περισσότερο) που έχουν απαγορευτεί, ακριβώς λόγω των επιπτώσεων που έχουν στην καρδιά. Πλέον για τις συσπάσεις δίνουν μόνο μαγνήσιο σε ανάλογη με την περίπτωση δόση.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, συγγνώμη που επεμβαίνω έτσι στην συζήτηση, αλλά βρε κορίτσια τα yutopar έχει εδώ κι ένα εξάμηνο (μπορεί και περισσότερο) που έχουν απαγορευτεί, ακριβώς λόγω των επιπτώσεων που έχουν στην καρδιά. Πλέον για τις συσπάσεις δίνουν μόνο μαγνήσιο σε ανάλογη με την περίπτωση δόση.

 

 

εμενα το μαγνησιο δεν μου εκανε τιποτα ειτε επινα αυτο ειτε καραμελα το ιδιο ηταν, αν σωθηκε η εγκυμοσυνη μου ηταν γιατι επινα yotopar

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...