Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΥΧΟΝ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Tarzanna

Recommended Posts

Koριτσια καλησπερα...Ειμαι πολυ αγχωμενη..31 δεκεμβριου εχω το πρωτο μου ραντεβου με τον γυναικολογο...πριν ενα μηνα περιπου ο γιατρος μου ειχε δωσει lyrica γιατι ειχα προβλημα με την μεση μου το οποιο ειναι πολυ δυνατο..Μολις εκανα το τεστ εγκυμοσυνης και βγηκε θετικο τα σταματησα αμεσως...υπολογιζω σε 1,5 -2 εβδομαδες αφου ειχε γινει η συλληψη...Θελω να ελπιζω πως ολα θα πανε καλα κ δεν θα εχει δημιουργηθει καποιο προβλημα με το μωρακιιι ...ανησυχω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δε νομιζω να υπαρχει προβλημα ηταν πολυ νωρις ακομη...παρε το γυναικολογο σου και ρωτα τον για να σου φυγει η απορια!καλες γιορτες,με το καλο το μωρακι σου

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια καλησπερα...Ειμαι πολυ αγχωμενη..31 δεκεμβριου εχω το πρωτο μου ραντεβου με τον γυναικολογο...πριν ενα μηνα περιπου ο γιατρος μου ειχε δωσει lyrica γιατι ειχα προβλημα με την μεση μου το οποιο ειναι πολυ δυνατο..Μολις εκανα το τεστ εγκυμοσυνης και βγηκε θετικο τα σταματησα αμεσως...υπολογιζω σε 1,5 -2 εβδομαδες αφου ειχε γινει η συλληψη...Θελω να ελπιζω πως ολα θα πανε καλα κ δεν θα εχει δημιουργηθει καποιο προβλημα με το μωρακιιι ...ανησυχω πολυ

 

Εγω τις πρωτες εβδομαδες της κυησης (χωρισ να το γνωριζω βεβαια) επινα αντιβιωση για ουρολοιμωξη και οπως βλεπεις στην υπογραφη μου το μωρακι μου ειναι μια χαρα!!!

Ενα τηλεφωνακι στο γιατρο σου θα σε εβγαζε σιγουρα απο την δυσαρεστη θεση που βρισκεσαι κανωντας ασχημες σκεψεις!!!

 

Με το καλο...!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια θα ήθελα τη γνώμη σας..σήμερα απέβαλα στην 6η βδομάδα. αφου ειχε σταματησει η αναπτυξη του μωρού..ειμαι 26 χρονων,1η εγκυμοσυνη,επιασα αμέσως με την πρώτη ελευθερη επαφη παιδι..ολα πηγεναν καλα μεχρι τη δευτερα στο πρωτο ραντεβου που εδειξε μικρο σάκο και υποαναπτυξη του εμβρυου..ο γιατρος ειπε αυτα συμβαινουν τυχεο γεγονος 30% ποσοστα αποβολων και μάλιστα μου ειπε πως λογο ιοσεων και καιρου αυτους τους μηνες ειχαν πολλες αποβολες 1ο-2ο μηνα! υπαρχει περιπτοση να φταιει το γεγονος οτι πριν καποια χρονια ειχα παρει τα χαπια θεραπεια για ακμη ροακουταν?? τοτε μου ειχε πει οδερματολογος οτι για 2 χρονια μονο ειναι απαγορεθτικη η εγκυμοσινη ..εχουν περασει 9 χρονια αλλα μου ηρθε σαν ανησυχια !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια θα ήθελα τη γνώμη σας..σήμερα απέβαλα στην 6η βδομάδα. αφου ειχε σταματησει η αναπτυξη του μωρού..ειμαι 26 χρονων,1η εγκυμοσυνη,επιασα αμέσως με την πρώτη ελευθερη επαφη παιδι..ολα πηγεναν καλα μεχρι τη δευτερα στο πρωτο ραντεβου που εδειξε μικρο σάκο και υποαναπτυξη του εμβρυου..ο γιατρος ειπε αυτα συμβαινουν τυχεο γεγονος 30% ποσοστα αποβολων και μάλιστα μου ειπε πως λογο ιοσεων και καιρου αυτους τους μηνες ειχαν πολλες αποβολες 1ο-2ο μηνα! υπαρχει περιπτοση να φταιει το γεγονος οτι πριν καποια χρονια ειχα παρει τα χαπια θεραπεια για ακμη ροακουταν?? τοτε μου ειχε πει οδερματολογος οτι για 2 χρονια μονο ειναι απαγορεθτικη η εγκυμοσινη ..εχουν περασει 9 χρονια αλλα μου ηρθε σαν ανησυχια ![/QU

 

Αφου έχουν περάσει 9 χρόνια δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Επιπλέον τα συγκεκριμενα χάπια σχετίζονται με τερατογενεση αν η κυηση επιτευχθει κοντα στη λήψη τους. Η δικιά σου περίπτωση ήταν αποβολή στο αρχικό στάδιο. Και στην πρώτη αποβολή δεν χρειάζεται η γυναικα να υποβάλλεται σε εξεζητημένες εξετάσεις που και κοστιζουν και αμφιβολα αποτελέσματα μπορει να εχουν. Το 1/3 των κυήσεων καταλήγουν σε αποβολή εξαιτίας τυχαίων γεγονότων. Ηρεμησε , ακου το γιατρό σου, και στην επόμενη κύηση ευχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα ήθελα τη γνώμη σας..σήμερα απέβαλα στην 6η βδομάδα. αφου ειχε σταματησει η αναπτυξη του μωρού..ειμαι 26 χρονων,1η εγκυμοσυνη,επιασα αμέσως με την πρώτη ελευθερη επαφη παιδι..ολα πηγεναν καλα μεχρι τη δευτερα στο πρωτο ραντεβου που εδειξε μικρο σάκο και υποαναπτυξη του εμβρυου..ο γιατρος ειπε αυτα συμβαινουν τυχεο γεγονος 30% ποσοστα αποβολων και μάλιστα μου ειπε πως λογο ιοσεων και καιρου αυτους τους μηνες ειχαν πολλες αποβολες 1ο-2ο μηνα! υπαρχει περιπτοση να φταιει το γεγονος οτι πριν καποια χρονια ειχα παρει τα χαπια θεραπεια για ακμη ροακουταν?? τοτε μου ειχε πει οδερματολογος οτι για 2 χρονια μονο ειναι απαγορεθτικη η εγκυμοσινη ..εχουν περασει 9 χρονια αλλα μου ηρθε σαν ανησυχια !

 

Οχι μην ανησυχεις.κι γω επαιρνα κ δεν ειχα κανενα προβλημα στη κυηση.

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dimitra ποσο καιρο αφοτου τελειωσε η θεραπέια σου εμεινες εγκυος??

 

Κανας χρονος αλλα με 2 χαπια/ βδομαδα. Και εμεινα αμεσως κ γω οπως εσυ..μην ανησυχεις.ηταν τυχαιο γεγονος.

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

2 χαπια/εβδομάδα? σιγουρα ήταν τα roacutan h accuran ?? gt egw epeina 1/mera gia 6 mhnes?t idio kai kapoiew gnvstes moy :?

 

ηταν τα ρακιουταν. ηταν δικη μου αποφαση να παιρνω μονο τοσα χαπια, δεν ηθελα παραπανω δοση καθως η ακμη μου δεν ηταν ιδιαιτερα βαρια.

γενικως ναι, δινεται παραπανω δοση, απλα εγω δεν ηθελα να παιρνω πανω απο 10 χαπια το μηνα.οπως κ να χει, δεν δημιουργουν προβλημα στη συλληψη τα συγκεκριμενα χαπια, δημιουργουν τερατογεννεσεις .

 

επειδη ειδα σε αλλο ποστ οτι ρωτησες για θρομβοφιλια, κοιτα κ δω

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24802

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

α σε ευχαριστω..ναι ασε τωρα 2 μερες περνάω την κρισάρα της αποβολης και εχω παρει σβάρνα τις ενότητες να ρωτήσω για οτι θέμα μου έχει προκύψει!και μολις κιολας εμαθα πως ειμαι ρεζους αρνητικο και εχει προκύψει και αλλο θέμα ..δν γνωριζω αν πρεπει να κανω προληπτικη ενεση υστερα απο αποβολη για 2η εγκυμοσινη πφφφφ περιμένω να παω στο γιατρο !

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια και εγω ειχα μια αποβολη και μια παλλινδρομη και εκανα εξετασεις και βρεθηκα με αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο. οταν ξαναμεινω εγκυος θα πρεπει να κανω αντιπυκτικες ενεσεις. τωρα ξεκινησα να παιρνω φελισιν, μουρουνελαιο, σεληνιο και σαλοσπιρ. μακαρι να το ειχα ψαξει πιο νωρις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α σε ευχαριστω..ναι ασε τωρα 2 μερες περνάω την κρισάρα της αποβολης και εχω παρει σβάρνα τις ενότητες να ρωτήσω για οτι θέμα μου έχει προκύψει!και μολις κιολας εμαθα πως ειμαι ρεζους αρνητικο και εχει προκύψει και αλλο θέμα ..δν γνωριζω αν πρεπει να κανω προληπτικη ενεση υστερα απο αποβολη για 2η εγκυμοσινη πφφφφ περιμένω να παω στο γιατρο !

 

νομιζω οτι τωρα πρεπει να ηρεμησεις, να αφησεις κανα 2 κυκλους να περασουν κ μετα να συζητησεις με το γιατρο σου ο,τι σε απασχολει.

μην ανησυχεις, μανουλα θα γινεις! :P

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια και εγω ειχα μια αποβολη και μια παλλινδρομη και εκανα εξετασεις και βρεθηκα με αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο. οταν ξαναμεινω εγκυος θα πρεπει να κανω αντιπυκτικες ενεσεις. τωρα ξεκινησα να παιρνω φελισιν, μουρουνελαιο, σεληνιο και σαλοσπιρ. μακαρι να το ειχα ψαξει πιο νωρις.

 

με το καλο να ερθει η δευτερη εγκυμοσυνη σου κ να πανε ολα καλα!

επιμονη κ υπομονη!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...