Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αδεια επαπειλουμενης κυησης-δημοσιο


Recommended Posts

καλησπέρα!είμαι στο 1ο τριμηνο εγκυμοσυνης;τι διαδικασια ειναι απαραιτητη για αδεια επαπειλουμενης κυησης;ειμαι εκπαιδευτικός και το 2012-2013 ειχα αδεια ανατροφης στο 1ο παιδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και καλή εγκυμοσύνη. Προσωπικά έστειλα στη δδε που ανηκώ την ιατρική γνωμάτευση - κάποιες υπηρεσίες ζητάνε και υπέρηχο, όχι όλες- μαζί με αίτηση για αναρρωτική άδεια και τα υπόλοιπα γίνονται στην υγειονομική επιτροπή, δε μου ζήτησαν κάτι άλλο κ έστειλα ήδη δεύτερο μήνα άδειας. Να σημειώσω ότι ο γιατρός μου είναι Δ/ ντης σε δημόσιο νοσοκομείο, ίσως να παίζει κ αυτό ρόλο στο τι ζητάνε.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα παίζει ρόλο.το πρώτο σου είναι;με το καλό...απλα εγώ εχω δουλέψει από φέτος το Σεπτέμβρη.Μέχρι τον Αυγουστο ειχα αδεια ανατροφης από το πρώτο μου παιδάκι...δικαιούμαι αναρρωτική ή αμέσως επαπειλούμενη;είπα να αντέξω κι ως τα χριστούγεννα αλλά οι εμετοί κι οι αναγούλες χειροτερεύουν

Link to comment
Share on other sites

Είναι το δεύτερο παιδάκι μου και δούλεψα έναν χρόνο μετά την άδεια ανατροφής της πρώτης κόρης.

Και η επαπειλούμενη αναρρωτική είναι, δεν διαφέρει σε τίποτα το χαρτί που σου δίνει. Εάν την χρεώσουν στην υπηρεσία ως αναρρωτική που έχεις να πάρεις λόγω της προυπηρεσίας σου ή εάν δεν έχεις υπόλοιπο αναρρωτικής δεν σε αφορά νομίζω. Είναι υποχρεωμένοι να την λάβουν και κάνουν ότι λέει η νομοθεσία αλλά αφού αποδεικνύεται από τη γνωμάτευση τότε απλά σου χορηγούν την άδεια.

Εγώ προσωπικά δεν έχω υπόλοιπο αναρρωτικής αλλά δεν μου είπαν τπτ σχετικά.

Νομίζω όμως ότι από επιτροπή περνάνε οι άδειες με μεγάλη καθυστέρηση οπότε μάλλον ότι προκύψει θα αργήσουν να μου το ζητήσουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Γεια σας μανουλες. Για αναρρωτικη στο δημοσιο λογω προβληματων στην εγκυμοσυνη τι χρειαζεται; Αρκει το χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο;

 

Εξαρτάται από την υπηρεσία σου, ρώτα καλύτερα εκεί γιατί συχνά υπάρχουν μικροδιαφορές στα δικαιολογητικά που ζητούνται. Για τις εκπαιδευτικούς πχ ποικίλουν από Διεύθυνση σε Διεύθυνση!

 

Εμένα πέρσι μου ζήτησαν τον υπέρηχο και γνωμάτευση του (ιδιώτη) γιατρού μου συν την αίτηση που έκανα για χορήγηση άδειας εννοείται. Βέβαια δε με έχουν καλέσει ακόμα να περάσω Επιτροπή, οπότε ένα άγχος το έχω... :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...