Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φοβος για δημοσια νοσοκομεια


polina26

Recommended Posts

επιτέλους και η φωνή της λογικής..όλα άσπρο μαύρο στο φόρουμ ήμαρτον. και όντως αυτοί είναι οι λόγοι που τα ιδιωτικά στέλνουν τα περιστατικά στα δημόσια..νοσοκομεία είναι κι αυτά όχι ξενοδοχεία όπως έχω διαβάσει επανειλημμένως..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eho poli megali ebeiria apo meeftiria idiotika kai dimosia giati eho megalo kiklo gnorimion kai apo tis apeires episkepseis mou se meeftiria diapistosa oti safos ta idiotika iperehoun se kathariotita kai exipiresitisi idios oson afora ta kathara bania tous kai tin genikoteri antimetopisi se hirourgia kai thalamous apo to nosileftiko prosopiko kai ohi mono.

 

Epita oi giatroi sta idiotika meeftiria einai poli ebeiroi giati xekinisan ti kariera tous eite se ellinika dimosia meeftiria eite se vretanika kratika nosokomia kai allou. Ehoun exairetiki morfosi kai titlous spoudon oi giatroi sta idiotika kai einai perizititoi kai fisika afto einai kati pou borei na ishiei kai sta dimosia. Eho alloste sto perivalon mou pollous giatrous kai boro kai eho apopsi gia ti katartisi ton me kai ton de.

 

Telos na ipenthimiso oti sta idiotikika meeftiria i kai nosokomia iparhei i dinatotita na antimetopistoun kai ta pio diskola peristatika alla logo oikonomikon oi miteres zitoun diakomidi se dimosia gia na apofigoun ta perita eksoda pou den kaliptei kamia idiotiki asfalia i o eoppy para monaha oi vretanikes idiotikes asfalies bupa kai axa kai aftes me orous. Ara oi epiplokes toketou kai kiisis antimetopizontai sta dimosia epeita apo aitima tis miteras me diakomidi tis idias gia na kaliptetai apo ton eoppy kai os epi to pleiston to vrefos paramenei sto idiotiko giati kaliptetai apo ton eoppy ohi pliros omos.

 

Kai epidi o titlos pou tethike os thema anaferei nosokomeia genika na toniso oti se idiotiko nosokomeio gia peristatika ektos toketou kai kiisis nosilevetai opoios einai efporos i ehei idiotiki asfaleia giati o eoppy den kaliptei para monaha to 10 tois ekato sta epigonta peristatika kai to 50 tois ekato sta me anagelia eisagogis peristatika opou kai pali den kaliptetai apo eoppy i amoivi iatron. Simera apeviose enas sinthetis tragoudistis o opoios nosilevotan gia imeres se korifaio ididotiko nosokomeio. Mia tetia nosilia einai tehnika adinati gia kapoion pou den ehei hrima i idiotiki asfalia giati milame gia posa tou tipou 20000 evro kai ano gia peristatika nosilevomenon se tetia nosokomia ex oson gnorizo. Malista ematha kai apo atoma tou oikiou mou perivalontos pou prosfata ipegrapsan sinalagmatiki prokeimenou na exoflisoun se doseis to kefalaio pou apaitithike gia ti nosilia tous sto idio korifaio nosokomio vorion proastion oti ta nosileia tous einai aplisiasta ohi omos kai oi amoives iatron an kai aftes kimainontai vasei tou poso vathi einai to portofoli tou ekastote asthenous kai tis oikogeneias tou se orismenes periptoseis panta sta plaisia tou nomou kai me apodeixeis.

 

Siberasma o kathenas opos volevetai. Alla min dimiourgeite anasfalia kai alles entiposeis sta meli tou foroum an den ehete antikimeniki apopsi.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως όλες από δημόσια λέτε μόνο 2 νοσοκομεία κ αυτα ναι είναι πολύ καλά! Ρωτήστε όμως και εμας από επαρχία, εγώ σε δημόσιο γέννησα με καισαρική και ποτέ δεν έμαθα γιατι κόντεψα να πεθάνω από αιμοραγία, γιατί οι μαιές όταν έρχόντουσαν ψυθίριζαν ''Ωχ αυτή είναι άγιο είχε'', γιατί τώρα έχω αέρα στην μήτρα μου, ναι ναι αέρα που μπήκαν στα ράμματα και στον υπέρηχο φαίνεται σαν τρυπούλα. Εγω αν κάνω δεύτερο μακάρι να έχω τα λεφτά να πάω σε ιδιωτικό με τον γιατρό που έχω τώρα, μπας κ αυτή την φορά δεν με έχουν με φιάλες αίματος κ αν πάλι κάτι γίνει ας με στείλουν στο δημόσιο αλλά στο Έλενα ή στο Αλεξάνδρα γιατί από τα υπόλοιπα δεν νομίζω να αξίζει κάποιο!

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα στο δημοσιο κ εμεινα ευχαριστιμενη αν εξερεσεις το οτι ηταν βραδι κ ολοι ηθελαν πανε για νανι κ ελεγαν για καισαρικη ο γιατρος τους εβαλε στη θεση τους κ ηρεμησαν κ οταν κανω κ το δευτερο στο δημοσιο θα παω παλι.

ξερω αλλες κοπελες που γενισαν σε ιδιοτικο κ δν εμειναν ευχαριστημενες το μονο καλο που εχει η ιδιοτηκη κληνηκη ειναι οτι εχεις δικο σου δοματιο αυτο μου ειπε μια κοπελα

κ εμενα οταν τους ελεγα για δημοσιο με κοιταγαν περιεργα κ μου ελεγαν οτι στο ιδιοτικο ειναι καλυτερα γιατι πληρονης κ εγω τους ελεγα οταν παθεις κατι ομως στη γεννα εσυ η το παιδι μετα δν σε αναλαμβανουν κ σε στελνουν στο δημοσιο ποιος ο λογος να δοσο 4000 χιλιαρικα κ να μην με αναλαβουν αν παθω κατι εγω η το παιδι μου?

εγω αν κ δημοσιο δικο μου δοματιο ειχα δν γενησε καμια μαζι με εμενα οποτε ημουν μονοι μου αν κ θα ηθελα να ηταν κ αλλη μια για παρεα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα είναι πως όλες από δημόσια λέτε μόνο 2 νοσοκομεία κ αυτα ναι είναι πολύ καλά! Ρωτήστε όμως και εμας από επαρχία, εγώ σε δημόσιο γέννησα με καισαρική και ποτέ δεν έμαθα γιατι κόντεψα να πεθάνω από αιμοραγία, γιατί οι μαιές όταν έρχόντουσαν ψυθίριζαν ''Ωχ αυτή είναι άγιο είχε'', γιατί τώρα έχω αέρα στην μήτρα μου, ναι ναι αέρα που μπήκαν στα ράμματα και στον υπέρηχο φαίνεται σαν τρυπούλα. Εγω αν κάνω δεύτερο μακάρι να έχω τα λεφτά να πάω σε ιδιωτικό με τον γιατρό που έχω τώρα, μπας κ αυτή την φορά δεν με έχουν με φιάλες αίματος κ αν πάλι κάτι γίνει ας με στείλουν στο δημόσιο αλλά στο Έλενα ή στο Αλεξάνδρα γιατί από τα υπόλοιπα δεν νομίζω να αξίζει κάποιο!

 

κ εγω απο επαρχια ειμαι αλλα ετυχε οταν εμεινα εγκυος να ερθει αλλο γιατρος ευτυχος ειναι παρα πολυ καλος κ ξερει απο φυσιολογικες γενες γιατι αυτος που ειχαν προτα εστελνε κατευθιαν καισαρικη απο ειμαι τυχερη αν κ ειχα ωραια σκηνηκα απο αμαθους παιδιατρους κ ανεσθισιολογους που με ακουγαν να φωναζω οταν γενναγα κ ελεγαν μπροστα στην οικογενια μου " παιθενη " κ δν ηξεραν τ να κανουν η δικι μου τα παιξαν αλλα ευτχος ο γιατρος ηξερε κ γεννησα μια χαρα κ οταν κανω κ αλλο σε αυτον θα παο

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω πως καθε εγκυος γυναικα επιλεγει να γεννησει σε ιδιωτικο μαιευτηριο εχωντας στο πισω μερος του μυαλου της το ενδεχομενο να συμβει πιθανον καποια επιπλοκη και να πρεπει το μωρο η η ιδια να χρειαστουν περαιτερω νοσηλεια, οποτε δεν μπορω να διανοηθω οτι η διακομηδη (απο ιδιωτικο σε δημοσιο) γινεται για λογους οικονομικους, αλλα γινεται ΚΥΡΙΩΣ για λογους ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ!!!

 

Τις γνωσεις και την εμπειρια την κατεχουν (ευτυχως) οι γιατροι που ασκουν αυτο το λειτουργημα στα δημοσια νοσοκομεια, και οχι στα ιδιωτικα, αλλωστε η πληθωρα των περιστατικων νοσηλευεται στα δημοσια, αναμενομενο λοιπον ειναι να εχουν και την καταλληλοτερη εμπειρια, και μην ξεχναμε πως η εμπειρια ειναι κατι που αποκτιεται!!!

 

Σαφως και υπαρχουν αριστοι επιστημονες στα ιδιωτικα, αλλα τα δημοσια υπερτερουν!!! Επιπλεον ας μην ξεχναμε πως τα δημοσια νοσοκομεια βασιζονται σε συγκεκριμενα ιατρικα πρωτοκολλα, που σπανιως δεν τηρουνται, ενω τα ιδιωτικα ναι μεν εχουν ιατρικα πρωτοκολλα αλλα ελαχιστο προσωπικο ξερει να τα διαχειριζεται (αυτος ειναι ενας ακομη λογος που εφαρμοζεται διακομηδη, γιατι εαν δεν εφαρμοστει υπαρχουν ποινικες κυρωσεις).

 

Σημ: και εγω γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο και μαλιστα επαρχιακο, αλλα παρολαυτα δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα, αντιθετως θα ελεγα, με "αγκαλιασαν" και με βοηθησαν σε ολα. Βεβαια υπηρχαν και καποιες αναποδες μαιες (γιατι γιατρους αναποδους δεν συναντησα) αλλα τις εβαλα στη θεση τους (γιατι ειχαν την απαιτηση να ξερω να θηλαζω το μωρο που μολις γεννησα :shock::shock::shock:), ωστοσο οι γιατροι δεν ειχαν την απαιτηση να ξερω να γεννησω ;););) και γιαυτο (αλλα και για πολλα ακομη) τους ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω πως καθε εγκυος γυναικα επιλεγει να γεννησει σε ιδιωτικο μαιευτηριο εχωντας στο πισω μερος του μυαλου της το ενδεχομενο να συμβει πιθανον καποια επιπλοκη και να πρεπει το μωρο η η ιδια να χρειαστουν περαιτερω νοσηλεια, οποτε δεν μπορω να διανοηθω οτι η διακομηδη (απο ιδιωτικο σε δημοσιο) γινεται για λογους οικονομικους, αλλα γινεται ΚΥΡΙΩΣ για λογους ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ!!!

 

 

 

Στο " Έλενα" και σε ένα από τα δύο Παίδων, που έχω εμπειρία, η διακομιδές γίνονταν είτε για οικονομικούς λόγους είτε για λόγους πληρότητας (δεν υπήρχε κενό κρεβάτι) είτε για λόγους καθαρά ιατρικούς (για παράδειγμα, ανάγκη πολύ εξειδικευμένης παρέμβασης-καρδιοχειρουργικής κτλ). Οι 2 τελευταίες περιπτώσεις, από όσο θυμάμαι, ήταν μόνο από άλλα δημόσια νοσοκομεία, ποτέ από ιδιωτικά.

 

Κάθε έγκυος έχει την πεποίθηση ότι θα ανήκει στη συντριπτικότατη πλειοψηφία των ανεπίπλεκτων, τελειόμηνων κυήσεων.

Link to comment
Share on other sites

ή φτωχές ή ότι γεννήσαμε μαζί με τσιγγάνες! Φοβερό κόλλημα κι αυτό! Καλά, εγώ όταν αναφέρω δε πως γέννησα και στην εφημερία του δημόσιου, γουρλώνουν τα μάτια με τρόμο:)

 

οπως ειπατε και παρα πανω στο ιδιοτικο πας μονο αν εχεις λεφτα για πεταμα

Η για να πουλας μουρη πας σε ιδιοτικο....

Η επειδη εκει ξεγεναει ο γιατρος σου κ δεν θελεις αλλαξεις γιατρο(δεκτο!!)...

 

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να βάζουμε ταμπέλες στους άλλους και να κριτικάρουμε. Δικαίωμα της κάθε γυναίκας είναι να κάνει την επιλογή της για το πού και πώς θα γεννήσει.

Προσωπικά επέλεξα το ιδιωτικό και έμεινα πολύ ευχαριστημένη, έχω φίλες που γέννησαν σε δημόσιο και έμειναν εξίσου ευχαριστημένες.

Η γέννηση των παιδιών μας είναι μία πολύ ιδιαίτερη και σημαντική στιγμή στη ζωή μας που συμβαίνει λίγες φορές, το πώς και που θέλουμε να συμβεί αφορά μόνο εμάς.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλά ειπώθηκαν για το ξενοδοχειακό κομμάτι:

 

Τα μονόκλινα του "Έλενα" στον 5ο και 6ο όροφο είναι καλύτερα από το μονόκλινο του "Μητέρα" που είδα εγώ ως επισκέπτρια. Τα μονόκλινα του "Αλεξάνδρα" χειρότερα.

Τα δίκλινα του "Αλεξάνδρα" και του "Έλενα" είναι ελαφρώς υποδεέστερα από το δίκλινο του "Ιασώ" που είδα εγώ ως επισκέπτρια.

Τα τρίκλινα του "Αλεξάνδρα" είναι καλύτερα από το τρίκλινο του "Μητέρα" που είδα εγώ ως επισκέπτρια (το οποίο ήταν δίκλινο με ένα επιπλέον κρεβάτι, με αποτέλεσμα ο ελεύθερος χώρος να περιορίζεται πάρα πολύ και η "μεσαία" κοπέλα να μην έχει δική της ντουλάπα!).

Οι κοινόχρηστοι χώροι (διάδρομοι, αίθουσες αναμονής, κυλικεία κτλ) του "Αλεξάνδρα" είναι χάλια, του "Έλενα" μια χαρά, του "Ιασώ" και του "Μητέρα" εξαιρετικοί.

 

Διευκρινίζω ότι τα παραπάνω βασίζονται στην πολύ περιορισμένη και αυγκεκριμένη εμπειρία μου από τα ιδιωτικά μαιευτήρια.

 

 

Έντιτ: επίσης, συμφωνώ με την Ιzaki.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρομαι πολύ που αυτό το θέμα δεν κατάντησε χώρος έντονης αντιπαράθεσης για το ποιο είναι το καλύτερο, δημόσιο/ιδιωτικό, κάτι που τείνει τελευταία να γίνεται έντονα στο forum.

 

Μανούλα σε ευχαριστούμε πολύ για τις χρήσιμες εκ των έσω" πληροφορίες.:D

Izaki αυτό ακριβώς, ας τελειώνουμε με τους χαρακτηρισμούς και τις ταμπέλες :D

 

Νομίζω ότι το κυριότερο μήνυμα που πρέπει να πάρουμε εμείς οι to be μαμάδες είναι ότι αν έχουμε εμπιστοσύνη στον γιατρό μας δεν έχουμε να φοβόμαστε τίποτα, είτε γεννήσουμε σε ιδιωτικό, είτε σε δημόσιο (για να απαντήσουμε και στον τίτλο του θέματος αυτού).

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα! Μηπως μπορείς να μας ενημερωσεις από πού έχεις αντλησει αυτές τις πληροφορίες? Απο ποιο δημόσιο και απο ποιο ιδιωτικό? Γιατί γέννησα στο Αλεξάνδρας με καισαρικη και εμεινα απιστευτα ευχαριστημενη, αντιθετως πριν 3 μηνες στο Ιασω αδερφη γνωστης μου την ανοίξανε άλλες 2 φορές μετα την καισαρικη γιατι τη μία αιμοραγούσαν τα εσωτερ ραμματα, την άλλη τυχαία προέκυψε πρόβλημα στη σάλπιγγα...τελικα δεν εμαθε ποτε.... Μη κοιτας που ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ....

 

καλησπέρα τελικά εγώ γεννησα σε ιδιωτικο αφου νοσηλευτικα μια εβδομάδα ιπποκράτειο με συσπάσεις.. ενα σου λεω κολλησα τον Η1Ν1 και μολις βγηκα μετα απο μια εβδομαδα γεννησα προωρα σε ιδιωτικο!!

ενα νοσοκομειο σε αθλια κατάσταση.. μια εβσομάδα σεντονια δεν άλλαξαν , μπαιναν μεσα οποιος να ναι ωράριο δεν υπήρχε στους επισκέπτες.. εβριζαν τις κοπελες που γεννουσαν τα μωρα τα νεογέννητα τα αφηναν στο διαδρομο οπου εμπαινε ο καθένας, φαρμακα δεν ειχαν! τι να προτοθυμηθω!!! τελικά καλα εκανα και φοβομουν .. εκανα 2 μηνες να συνελθω απο τον ιό να λεω καλα που δεν κολλησε το μωρο... κοριτσια ιδιωτικο με κλειστα ματια ... εγώ αυτο εμαθα...

Link to comment
Share on other sites

χωρια που μου ειπαν να παω να αγοράσω φαρμακα..

κορίτσια οταν βγηκα απο το ιπποκράτειο τοτε αποφάσισα να παω σε ιδιωτικο..

μιλάμε σκέτη απογοητευση..εκτος απο ενδοσοκομειακη λοίμωξη κόλλησα επαθα και κολπίτιδα λογω της τουαλέτας η οποια τουαλέτα εμεις την καθαριζαμε..

αν ξανακανω παιδι τοτε θα ρωτησω στο παπαγεωργιου αν ειναι καλύτερα γιατι ιπποκράτειο ουτε για τα ζωα πραγματικα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κορίτσια μου εμπειρίες καλές και κακές υπάρχουν εξίσου κι απο τα δύο μέτωπα...γι'αυτο ας φροντίζουμε να ενημερωνόμαστε σωστά και ας κάνει η καθεμία οτι θεωρεί πρέπον...

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει τρεις γεννες σε τρια διαφορετικα μαιευτηρια (στην πρωτη γεννα σε δημοσιο). Αυτο που πραγματικα με ενοχλησε ηταν στον τελευταιο τοκετο (στο Ιασω): μοιραζομουν το δωματιο με δυο αλλες κοπελες εκ των οποιων η μια ειχε ενα τρελο επισκεπτηριο (και απο αριθμητικη αποψη και απο πνευματικη κατασταση) και η αλλη κυκλοφορουσε νυχτα μερα με το στηθος εξω για να στεγνωνουν οι θηλες της!!! Ο αντρας μου ντρεποταν να μπει στο δωματιο, καθως η κοπελα αυτη ηταν συνεχως ετσι, μπροστα σε γιατρους, νοσηλευτικο προσωπικο, επισκεπτες, τους γονεις της , τα πεθερικα της, τις καθαριστριες κλπ. Το αποκορυφωμα ηταν την τελευταια βραδια που αποφασισε να κυκλοφορει μονο με το γνωστο κιλοτακι-διχτακι και μια τεραστια σερβιετα-τουβλο. Τι να πω, μολις ξημερωσε ειπα στο γιατρο μου και φυγαμε αφου και το μωρο ηταν καλα παρολο που "επρεπε" να μεινω αλλη μια μερα. Η κοπελα ηταν τελειως στην κοσμαρα της. Α, ξεχασα να πω οτι ανα μισαωρο επαιρνε τη μαια της τηλεφωνο (ολη τη μερα) και περιεγραφε με ολοφανερη αγωνια τη μορφη των θηλων της. Και στο αλλο ιδιωτικο αλλα και στο δημοσιο που γεννησα ειχα δυο αλλες κοπελες διπλα μου, η μια αλλοδαπη, ουτε που ακουστηκαν. Αυτο το θεωρω πιο σημαντικο απο τα αν το δωματιο ειναι πολυτελες η οχι, μπορει να εισαι σε εναν αξιοπρεπεστατο χωρο με διαλυμενα νευρα επειδη σου ετυχε διπλα η κουλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, να σαι καλα κοπελα μου, γελασα με τον πονο σου! Συγνωμη. Εγω κοριτσια γεννησα το 1ο στο Αλεξανδρα, σε τετρακλινο.... Χαλια απο αποψη ντεκορ :) εξαιρετικο ιατρικο προσωπικο. Το 2ο στο Ελενα, απο την προηγ. εμπειρια φρικαρα κ εκλεισα μονοκλινο :) πληρωσα μονο 220 ευρω περιπου διαφορά κ ηταν σουπερ!!!! Οι γιατροι μου ηταν εξαιρετικοι και οι δυο!!! Ιδιωτικο δυστυχως δε χαλαλιζα τα χρηματα που ζητανε, την 1η φορα πηγα Παρισι , τη 2η Ισπανια :) κριμα να εχανα τα ταξιδακια. Συμπερασμα, ειχα σχεδον τις ιδιες ανεσεις του ιδιωτικου κ στο δημοσιο. Γιατι κακα τα ψεματα, καλο γιατρο βρισκουμε κ στα δυο, την ανεση μας κοιταμε λιγουλακι παραπανω :)

Link to comment
Share on other sites

τελικά κατω στην αθηνα τα δημοσια ειναι σαν τα ιδιωτικά τα δικά μας.. εδω θεσσαλονικη ειναι μην σου τυχει

 

 

πραγματικα απορω με αυτά που λες,,,εγω και νοσηλευτηκα στο ιπποκρατειο με συσπασεις και γεννησα εκει και εχω να πω τα καλυτερα,,,στην εμβρυομητρικη δε που ημουν λογω συσπασεων δεν αφηναν κανεναν να μπει μεσα (εκτος επισκεπτηρίου),,,5 λεπτα με το ζορι μπηκε η αδερφη μου να με τακτοποιησει την ημερα της εισαγωγης,,,αλλα και για τις μαιες εχω να πω τα καλυτερα,,,,ε καλα ειχε και κανα δυο πιο ξινες αλλα δεδομενου του ογκου της δουλειας που τους αναλογει ηταν εξαιρετικες,,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα απορω με αυτά που λες,,,εγω και νοσηλευτηκα στο ιπποκρατειο με συσπασεις και γεννησα εκει και εχω να πω τα καλυτερα,,,στην εμβρυομητρικη δε που ημουν λογω συσπασεων δεν αφηναν κανεναν να μπει μεσα (εκτος επισκεπτηρίου),,,5 λεπτα με το ζορι μπηκε η αδερφη μου να με τακτοποιησει την ημερα της εισαγωγης,,,αλλα και για τις μαιες εχω να πω τα καλυτερα,,,,ε καλα ειχε και κανα δυο πιο ξινες αλλα δεδομενου του ογκου της δουλειας που τους αναλογει ηταν εξαιρετικες,,,,

 

εγω μπηκα στην εμβρυομητρικη 10.2.14 ...

γεννησα 20.2.14

πραγματικά θελω 2 σελίδες να σου περιγράψω το τι ειδα και τι ακουσα....

οι μαιες μονο ειναι εξαιρετικες.. 2 τις αγαπησα πραγματικα... αλλά ολα τα υπόλοιπα ειναι χαλια..

δεν εχει καθαριοτητα... παρακαλουσαμε να αλλαξουν σεντονια.. εγώ κοιμηθηκα στις προηγουμενης τα αλλαξαν οταν εφυγα μετα απο 7 μερες δηλαδη!! τουαλετα αστα βράστα.. επισκεπτηριο 11 η ωρα το βραδυ! καρδιοτοκογράφοι που δεν λειτουρουσαν, μωράκια παρατημένα στον διαδρομο οπου μπαιναμε και εμεις.. κολλησα τον ιο, φαρμακα εστειλα τον αντρα μου να παρει δεν ειχαν καποια... καλα χωρια που το πρωτο βραδυ που εμεινα τα ξημερωματα γεννουσε μια κοπελιτσα μαλλον αθιγγανη το τι βρισιμο τις εριξαν δεν λεγεται!! κατι σκασε επιτελους μην τσιριζεις μωρη ηλιθια και θα σε αφησω να αιμοραγεις αν συνεχίσεις να φωνάζεις και αλλα τέτοια!!! ημουν ετοιμη για καταγγελια εκεινη την ωρα! χωρια που καπνιζαν στους διαδρομους και στα γραφεια διπλα στα νεουδια.. τι να σου λέω.. αφου οταν μου ειπε ο αντρας μου να γεννησω εκει με εποιασαν τα κλάματα! υπέγραψα για να φυγω... μου λενε ετοιμάσου φευγεις και αφου ετοιμάστηκα μου λενε ξερεις εχεις τον ιο και δεν μπορουμε να σε αφησουμε. .ε τους εβρισα υπεγραψα και εφυγα... σου λεω για τριτοκοσμικες καταστάσεις εκει μεσα... τουλάχιστον στον οροφο που ήμουν...

χωρια που οταν μπηκα στον χωρο αναμονης οταν περιμένα να δω γιατι πονάω τοσο πολυ πριν με κάνουν εισαγωγη ήρθε μια γυναικα που ειχε γεννησει την προηγουμενη εβδομαδα με πολυ υψηλο πυρετο και ανακάλυψαν οτι δεν την ειχαν ραψει σωστα στην καισαρική και πως η τομη ειχε μολυνθει απο πριν να βγει!! σου λεω τρελάθηκα.. τι να πω εγω απο το ιπποκράτειο εχω να πω τα χειροτερα πραγματικά ...

Link to comment
Share on other sites

εγω μπηκα στην εμβρυομητρικη 10.2.14 ...

γεννησα 20.2.14

πραγματικά θελω 2 σελίδες να σου περιγράψω το τι ειδα και τι ακουσα....

οι μαιες μονο ειναι εξαιρετικες.. 2 τις αγαπησα πραγματικα... αλλά ολα τα υπόλοιπα ειναι χαλια..

δεν εχει καθαριοτητα... παρακαλουσαμε να αλλαξουν σεντονια.. εγώ κοιμηθηκα στις προηγουμενης τα αλλαξαν οταν εφυγα μετα απο 7 μερες δηλαδη!! τουαλετα αστα βράστα.. επισκεπτηριο 11 η ωρα το βραδυ! καρδιοτοκογράφοι που δεν λειτουρουσαν, μωράκια παρατημένα στον διαδρομο οπου μπαιναμε και εμεις.. κολλησα τον ιο, φαρμακα εστειλα τον αντρα μου να παρει δεν ειχαν καποια... καλα χωρια που το πρωτο βραδυ που εμεινα τα ξημερωματα γεννουσε μια κοπελιτσα μαλλον αθιγγανη το τι βρισιμο τις εριξαν δεν λεγεται!! κατι σκασε επιτελους μην τσιριζεις μωρη ηλιθια και θα σε αφησω να αιμοραγεις αν συνεχίσεις να φωνάζεις και αλλα τέτοια!!! ημουν ετοιμη για καταγγελια εκεινη την ωρα! χωρια που καπνιζαν στους διαδρομους και στα γραφεια διπλα στα νεουδια.. τι να σου λέω.. αφου οταν μου ειπε ο αντρας μου να γεννησω εκει με εποιασαν τα κλάματα! υπέγραψα για να φυγω... μου λενε ετοιμάσου φευγεις και αφου ετοιμάστηκα μου λενε ξερεις εχεις τον ιο και δεν μπορουμε να σε αφησουμε. .ε τους εβρισα υπεγραψα και εφυγα... σου λεω για τριτοκοσμικες καταστάσεις εκει μεσα... τουλάχιστον στον οροφο που ήμουν...

χωρια που οταν μπηκα στον χωρο αναμονης οταν περιμένα να δω γιατι πονάω τοσο πολυ πριν με κάνουν εισαγωγη ήρθε μια γυναικα που ειχε γεννησει την προηγουμενη εβδομαδα με πολυ υψηλο πυρετο και ανακάλυψαν οτι δεν την ειχαν ραψει σωστα στην καισαρική και πως η τομη ειχε μολυνθει απο πριν να βγει!! σου λεω τρελάθηκα.. τι να πω εγω απο το ιπποκράτειο εχω να πω τα χειροτερα πραγματικά ...[/quote

 

εγω γεννησα τον απριλιο και ηταν πολύ καλα πραγματικα,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι δεν εχει νοημα να συγκρινουμε τα ιδιωτικα με τα δημοσια, γιατι ειναι γνωστο οτι λειτουργουν υπο διαφορετικο καθεστως (γιαυτο και αλλωστε εχουν διαφορετικη ονομασια).

 

Το θεμα ειναι, (οπως αλλωστε παραπεμπει και ο τιτλος) κατα ποσο τα δημοσια προσφερονται για ασφαλη τοκετο, και εκει πρεπει να εστιασουμε με τις εμπειριες/αποψεις μας, προκειμενου οι εγκυες-ενδιαφερομενες να εχουν μια πιο ολοκληρωμενη και τεκμηριωμενη αποψη γιαυτο που θεωρουν ισως ανεφικτο για τα δεδομενα της χωρας μας!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Αχ, να σαι καλα κοπελα μου, γελασα με τον πονο σου! Συγνωμη. Εγω κοριτσια γεννησα το 1ο στο Αλεξανδρα, σε τετρακλινο.... Χαλια απο αποψη ντεκορ :) εξαιρετικο ιατρικο προσωπικο. Το 2ο στο Ελενα, απο την προηγ. εμπειρια φρικαρα κ εκλεισα μονοκλινο :) πληρωσα μονο 220 ευρω περιπου διαφορά κ ηταν σουπερ!!!! Οι γιατροι μου ηταν εξαιρετικοι και οι δυο!!! Ιδιωτικο δυστυχως δε χαλαλιζα τα χρηματα που ζητανε, την 1η φορα πηγα Παρισι , τη 2η Ισπανια :) κριμα να εχανα τα ταξιδακια. Συμπερασμα, ειχα σχεδον τις ιδιες ανεσεις του ιδιωτικου κ στο δημοσιο. Γιατι κακα τα ψεματα, καλο γιατρο βρισκουμε κ στα δυο, την ανεση μας κοιταμε λιγουλακι παραπανω :)

 

Πες μας λίγο στο Ελενα πήγες να γεννήσεις με ΕΟΠΥΥ και έδωσες 220 ευρώ την αναβάθμιση δωματίου(για να πάρεις το μονόκλινο δηλαδή) ? Δηλαδή τα υπόλοιπα τα κάλυψε ο ΕΟΠΥΥ? Και επίσης, ποια χρονιά ήταν αυτό?

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω που γεννησα στο αττικο πρην 18 μηνες έδωσα 40?/ημερα το δίκλινο.Δυστιχως το μονόκλινο ηταν κλεισμένο το οποίο κόστιζε 60?/ημερα! Απ΄οτι ξερω εκει παίζουν οι τιμες και τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Στο " Έλενα" και σε ένα από τα δύο Παίδων, που έχω εμπειρία, η διακομιδές γίνονταν είτε για οικονομικούς λόγους είτε για λόγους πληρότητας (δεν υπήρχε κενό κρεβάτι) είτε για λόγους καθαρά ιατρικούς (για παράδειγμα, ανάγκη πολύ εξειδικευμένης παρέμβασης-καρδιοχειρουργικής κτλ). Οι 2 τελευταίες περιπτώσεις, από όσο θυμάμαι, ήταν μόνο από άλλα δημόσια νοσοκομεία, ποτέ από ιδιωτικά.

 

Κάθε έγκυος έχει την πεποίθηση ότι θα ανήκει στη συντριπτικότατη πλειοψηφία των ανεπίπλεκτων, τελειόμηνων κυήσεων.

 

συμφωνώ απολύτως. και μου το επιβεβαίωσε και γιατρός/καθηγητής δημόσιου νοσοκομείου. ο λόγος διακομιδής είναι κυρίως οικονομικός. άσε που τα τελευταία χρόνια διακινδυνεύεις να μην υπάρχουν υλικά στα χειρουργεία και φάρμακα...

Link to comment
Share on other sites

Πες μας λίγο στο Ελενα πήγες να γεννήσεις με ΕΟΠΥΥ και έδωσες 220 ευρώ την αναβάθμιση δωματίου(για να πάρεις το μονόκλινο δηλαδή) ? Δηλαδή τα υπόλοιπα τα κάλυψε ο ΕΟΠΥΥ? Και επίσης, ποια χρονιά ήταν αυτό?

 

Καλησπερα, γεννησα τον δεκεμβριο του 13. Πριν 9 μηνες δηλαδη . ασφαλεια ικα εχω. Η διαφορα μου ηταν σχεδον 50 ευρω την ημερα στο απλο μονοκλινο οχι λουξ! Αλλα μια χαρα ωραιοτατο ηταν. Ευρυχωρο με πολυθρονα ξαπλωστρα για τον συνοδο, καθαριοτητα καθε μερα κλπ. Αν παρεις τηλ στις πληροφοριες θα σου πουν τη διαφορα για το ραμειο σου . γενικα ολος ο οροφος ηταν σουπερ!!! Δεν εκανα κρατηση ή κατι τετοιο απλα οταν πηγα να γεννησω στην εισαγωγη δηλωσα μονοκλινο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...