Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φοβος για δημοσια νοσοκομεια


polina26

Recommended Posts

Θα σας πω την εμπειρία μου που τα εχω δει απο μέσα λογο επαγγέλματος.Εκανα την πρακτική μου σε δημόσιο νοσοκομείο και δούλεψα σε ιδιωτικό..Δεν ηταν μαιευτήριο αλλα πιστευω οτι τα πραγματα δεν απέχουν και πολυ...Στο δημόσιο τα υλικά άφθονα,δεν έκαναν πουθενά καμια οικονομία γιατι πολυ απλα δεν τα πλήρωναν απο την τσέπη τους! Οι γιατροί με απίστευτη εμπειρία αφού έβλεπαν εκατοντάδες ασθενείς καθημερινά.Οι νοσηλεύτριες είχαν λιγο υφακι λογο σιγουριάς της θέσης τους αλλα έκαναν καλα την δουλειά τους...αν επερναν και κανά 20ρικο άλλαζε και το υφακι....

Ιδιωτικό τωρα.Τρελλη οικονομία στα υλικά είς βαρος των ασθενών.π.χ. Έβαζαν το πανωσεντονο αν δεν είχε λερωθεί στον επόμενο κάτω...Για να βρεις γάντια έκανες τάμα πρωτα,οποτε φορούσαμε τα ίδια συνεχεια πιάνοντας όλους!!!δεν θα ξεχάσω μια φορά που έπεσε μια συσκευή όρρου στο πάτωμα και αντί να την αλλάξουν την έβαλαν γρηγορα γρηγορα ξανά,φρικαρα που το είδα,στο δημόσιο δεν θα γινόταν ποτε!!! Οι γιατροί ηταν χωρις ιδιαίτερη πείρα γιατι οσο πιο νέος τοσο λιγότερο κόστιζε στο νοσοκομείο,το ιδιο και οι νοσηλεύτριες....Ολοι φυσικα με χαμόγελο μεχρι τα αυτιά και εξυπηρέτηση σαν να ήσουν ο πρέσβης ο ίδιος...Ειχαν πιο σύγχρονο εξοπλησμο απο το δημόσιο.

 

 

Μετα απο την εμπειρία αυτη ορκιστικα στον εαυτό μου οτι και να με πλήρωναν δεν θα έμπαινα ποτε σε ιδιωτικό, αν και σιγουρα δεν ειναι ολα ετσι,εγω δεν εχω καμια εμπιστοσύνη γιατι για αυτους ειναι ολα χρήμα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα σας πω την εμπειρία μου που τα εχω δει απο μέσα λογο επαγγέλματος.Εκανα την πρακτική μου σε δημόσιο νοσοκομείο και δούλεψα σε ιδιωτικό..

Πες μας και το έτος κατά το οποίο έκανες την πρακτική σου στο δημόσιο. Γιατί η σπατάλη που υπήρχε τους "παχηλούς καιρούς", σίγουρα σήμερα δεν υπάρχει. Τώρα τους έχουν βάλει πλαφόν και συγκεκριμένα χρήματα για σπατάλη...

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πες μας και το έτος κατά το οποίο έκανες την πρακτική σου στο δημόσιο. Γιατί η σπατάλη που υπήρχε τους "παχηλούς καιρούς", σίγουρα σήμερα δεν υπάρχει. Τώρα τους έχουν βάλει πλαφόν και συγκεκριμένα χρήματα για σπατάλη...

Ναι δεν υπαρχει τέτοια σπατάλη πια αν και οι συνήθειες δεν αλλάζουν τοσο εύκολα.σιγουρα ομως και η οικονομία στα ιδιωτικά ειναι ακόμα μεγαλύτερη!φαντασου τι γινεται τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδιωτικα ειναι εξισου "καλοπληρωτες" με τα δημοσια στους προμηθευτες τους,και οι προμηθευτες μπορουν πιο ευκολα να διακοψουν την ροη υλικων σε ενα ιδιωτικο.

 

Επισης τα ιδιωτικα ηταν παντα σπαγγοι στην ποιοτητα,το δημοσιο αναγκαστικα εγινε τα τελευταια χρονια ενω παλαιοτερα παραγγελναν χωρις να ενδιαφερει κανεναν η τιμη.

 

Επισης αν και στο δημοσιο εχουν φυγει πολλοι,η αληθεια ειναι οτι το προσωπικο που εχουν συνεχιζει να ειναι πολλαπλασιο αυτου των ιδιωτικων

Link to comment
Share on other sites

Εγω συμφωνω με την αλεξια.

Γεννησα σε δημοσιο και αλλα δεκα παιδια αν κανω , εκει θα παω.

Μιλαω για συγκεκριμενο νοσοκομειο, δε γενικευω γιατι δεν ξερω τι συνθηκες επικρατουν σε καθε ενα απ' αυτα.

 

Αυτο που λες αλεξια , μου το ειπε και η μαια οταν γεννουσα.

Οτι δηλαδη, αν ημασταν σε ιδιωτικο δε θα μπορουσε να μου βαζει παυσιπονο στον ορο χωρις να ρωταει καποιον και φυσικα δε θα της το επετρεπαν για πανω απο μια-δυο φορες για να με αναγκασουν να κανω επισκληριδιο.

 

Γενικα, δε συμφωνω με τη σπαταλη στα δημοσια αλλα η τσιγκουνια του ιδιωτικου κατανταει επικινδυνη.

Και στην τελικη , αφου για τη δημοσια υγεια πληρωνουμε ετσι κι αλλιως(μεσω κρατησεων) ,για ποιο λογο να τα σκαμε και στην κλινικη;;;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οτι δηλαδη, αν ημασταν σε ιδιωτικο δε θα μπορουσε να μου βαζει παυσιπονο στον ορο χωρις να ρωταει καποιον και φυσικα δε θα της το επετρεπαν για πανω απο μια-δυο φορες για να με αναγκασουν να κανω επισκληριδιο.

Προφανώς και δεν μπορεί η μαία να σου βάλει παυσίπονο, μόνη της, πρέπει να ρωτήσει τον γιατρό για να το κάνει, και καλώς που γίνεται έτσι. Επίσης δεν νομίζω πως στα ιδιωτικά δεν σπαταλάνε, με την έννοια, πως ζητάς και ΔΕΝ σου δίνουν. Έτσι κι αλλιώς εσύ τα πληρώνεις όλα, οπότε αν θέλω να παίρνω παυσίπονα όλη μέρα, εκείνη δεν έχουν θέμα (αν δεις την αναλυτική απόδειξη, θα δεις ότι στα χρεώνουν). Το θέμα είναι ότι δνε μπορούν μόνοι τους να σου δίνουν φάρμακα, εκεί μεσολαβεί ο γιατρός σου και εντολές παίρνουν από εκεί. Στο δημόσιο δεν συμβαίνει αυτό, γιατί συνήθως δεν έχεις γιατρό.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν μπορεί η μαία να σου βάλει παυσίπονο, μόνη της, πρέπει να ρωτήσει τον γιατρό για να το κάνει, και καλώς που γίνεται έτσι. Επίσης δεν νομίζω πως στα ιδιωτικά δεν σπαταλάνε, με την έννοια, πως ζητάς και ΔΕΝ σου δίνουν. Έτσι κι αλλιώς εσύ τα πληρώνεις όλα, οπότε αν θέλω να παίρνω παυσίπονα όλη μέρα, εκείνη δεν έχουν θέμα (αν δεις την αναλυτική απόδειξη, θα δεις ότι στα χρεώνουν). Το θέμα είναι ότι δνε μπορούν μόνοι τους να σου δίνουν φάρμακα, εκεί μεσολαβεί ο γιατρός σου και εντολές παίρνουν από εκεί. Στο δημόσιο δεν συμβαίνει αυτό, γιατί συνήθως δεν έχεις γιατρό.

Η Χαρουλα Εννοούσε αν καταλαβα σωστα οτι δεν θα της έβαζαν παυσίπονο οχι τοσο για οικονομία στα παυσίπονα οσο για να την αναγκάσουν να κανει επισκληριδιο που ειναι φυσικα πολυ πιο ακριβό και συμφέρει το νοσοκομείο!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα! Μηπως μπορείς να μας ενημερωσεις από πού έχεις αντλησει αυτές τις πληροφορίες? Απο ποιο δημόσιο και απο ποιο ιδιωτικό? Γιατί γέννησα στο Αλεξάνδρας με καισαρικη και εμεινα απιστευτα ευχαριστημενη, αντιθετως πριν 3 μηνες στο Ιασω αδερφη γνωστης μου την ανοίξανε άλλες 2 φορές μετα την καισαρικη γιατι τη μία αιμοραγούσαν τα εσωτερ ραμματα, την άλλη τυχαία προέκυψε πρόβλημα στη σάλπιγγα...τελικα δεν εμαθε ποτε.... Μη κοιτας που ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ....

 

 

ακριβως,,,και εγω γεννησα σε δημοσιο και είμαι τρομερα ευχαριστημενη,,,1000000000000 παιδια να εκανα εκει θα τα εκανα,,,καταρχήν για τη ασφαλεια που εχεις,,,αν κατι παει στραβα στο δημοσιο σε πλακωνουν 10 γυναικολογοι ,,,και όπως και να το κανουμε άλλη η εκπαιδευση των νοσοκομειακών γιατρων που αντιμετωπιζουν ποσοα περιστατικα ην ημερα που να φανταστειτε εγω που ειχα γιατρο από το νοσοκομειο ερχοντουσαν συνεχεια και οι αλλοι γυναικολογοι για να με ελεγχουν,,,να μην πω για τις μαιες που δεν ξεκολλησαν από το δωματιο,,,πραγματικα δεν το πιστευα,,,,

 

 

αλλα να σας πω τι πραγματικα πιστευω,,,ότι οι περισσοτερες δε παμε στα δημοσια για να μην μας πουν φτωχες,,,,εγω παντως όταν λεω ότι γεννησα σε δημοσιο με κοιτουν με ένα υφος.............

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

αλλα να σας πω τι πραγματικα πιστευω,,,ότι οι περισσοτερες δε παμε στα δημοσια για να μην μας πουν φτωχες,,,,εγω παντως όταν λεω ότι γεννησα σε δημοσιο με κοιτουν με ένα υφος.............

ή φτωχές ή ότι γεννήσαμε μαζί με τσιγγάνες! Φοβερό κόλλημα κι αυτό! Καλά, εγώ όταν αναφέρω δε πως γέννησα και στην εφημερία του δημόσιου, γουρλώνουν τα μάτια με τρόμο:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλλα να σας πω τι πραγματικα πιστευω,,,ότι οι περισσοτερες δε παμε στα δημοσια για να μην μας πουν φτωχες,,,,εγω παντως όταν λεω ότι γεννησα σε δημοσιο με κοιτουν με ένα υφος.............

και για να μην είναι δίπλα με τσιγγάνες και μην με πείτε ρατσίστρια, αλλά δεν θέλω να είμαι εγώ και το νεογέννητο μου, δίπλα σε ανθρώπους που πλένονται κάθε πάσχα-καλοκαίρι και είναι ΜΕΣΑ στα σκουπίδια όλη μέρα!!! Και επίσης γιατί εμένα το δημόσιο δεν μου προσδίσει ασφάλεια για κάποιο λόγο..ειδικά τέτοιες εποχές. Αν δεν έχεις επιλογή οκ, μπορεί επίσης να είσαι τυχερός και να μην έχεις τσιγγάνους δίπλα, πάλι οκ!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

και για να μην είναι δίπλα με τσιγγάνες και μην με πείτε ρατσίστρια, αλλά δεν θέλω να είμαι εγώ και το νεογέννητο μου, δίπλα σε ανθρώπους που πλένονται κάθε πάσχα-καλοκαίρι και είναι ΜΕΣΑ στα σκουπίδια όλη μέρα!!! Και επίσης γιατί εμένα το δημόσιο δεν μου προσδίσει ασφάλεια για κάποιο λόγο..ειδικά τέτοιες εποχές. Αν δεν έχεις επιλογή οκ, μπορεί επίσης να είσαι τυχερός και να μην έχεις τσιγγάνους δίπλα, πάλι οκ!

Εγώ προσωπικά από επιλογή πήγα στην εφημερία για λόγους σίγουρα όχι οικονομικούς (αλλά, αν θέλεις, μπορείς να με πεις φτωχιά, γιατί πλούσια σίγουρα δεν είμαι;) ). Την εμπειρία των γιατρών του δημοσίου και γενικότερα αυτό που λέμε ασφάλεια δεν νομίζω πως μπορούμε να τα αμφισβητήσουμε-αλλιώς τα επείγοντα δεν θα πήγαιναν στα δημόσια, αλλά στο Ιασώ και στο Ρέα. Όσο για την καθαριότητα, μπορείς πολύ εύκολα να μείνεις σε δίκλινο ή μονόκλινο και να μην ανησυχείς για τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι όταν λέω ότι θα γεννήσω σε Δημόσιο, με στραβοκοιτάνε. Πάντα επιμένω και τους ρωτάω προς τι το ύφος. Μου αραδιάζουν όλα τα γνωστά επιχειρήματα:

 

-Είναι βρώμικα/άσχημα/έχει ποντίκια

-Δεν έχει γιατρούς/νοσηλεύτριες/μαίες/προσωπικό...

-Θα σε πετσοκόψουν

-Θα κολλήσεις εσύ/το μωρό ενδονοσοκομειακή λοίμωξη

-Δεν έχουν αναλώσιμα/σεντόνια/πετσέτες...

-Θα είσαι μαζί με τις μαύρες/γύφτισσες/αλλοδαπές...

-Θα δώσεις τα ίδια με το ιδιωτικό/θα πρέπει να δίνεις συνέχει χρήματα για να σε προσέξουν

-Θα κοιμάσαι στον διάδρομο

-Θα πρέπει να πλένεις εσύ το μωρό (γιατί βλέπεις στο σπίτι δε θα το πλένω εγώ, θα το έχει η νταντά :shock: ) γιατί αλλιώς θα το αφήσουν να συγκαεί

-Θα του δώσουν κατευθείαν φόρμουλα

-Θα το έχεις συνέχεια στο δωμάτιο και δε θα μπορείς να ησυχάσεις (γιατί είπαμε, στο σπίτι θα το έχει η νταντά)

 

Όταν ρωτάω αν έχουν προσωπική εμπειρία οι ίδιοι ή γνωστοί τους, εκεί μου τα μασάνε. Αναπαράγουν ότι έχουν ακούσει από άλλους, που ούτε εκείνοι έχουν εμπειρία (του τύπου 'Μα μου το είπε μια συνάδελφος που η κόρη της συγχωριανή της γέννησε σε Δημόσιο', σε ποιο δεν ξέρουν να σου πουν) ή απλά λένε "μα τόσα ακούγονται".

 

Έχοντας η ίδια συγγενείς αλλά και φίλες που γέννησαν και θα ξαναγεννούσαν σε δημόσιο (και συγκεκριμένα στο Έλενα) και γνωρίζοντας από πρώτο χέρι τις εμπειρίες τους, όταν ακούω τα παραπάνω "επιχειρήματα" πλέον γελάω συγκαταβατικά. Τι να πω... Κρίμα να παραπληροφορείται έτσι ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά από επιλογή πήγα στην εφημερία για λόγους σίγουρα όχι οικονομικούς (αλλά, αν θέλεις, μπορείς να με πεις φτωχιά, γιατί πλούσια σίγουρα δεν είμαι;) ). Την εμπειρία των γιατρών του δημοσίου και γενικότερα αυτό που λέμε ασφάλεια δεν νομίζω πως μπορούμε να τα αμφισβητήσουμε-αλλιώς τα επείγοντα δεν θα πήγαιναν στα δημόσια, αλλά στο Ιασώ και στο Ρέα. Όσο για την καθαριότητα, μπορείς πολύ εύκολα να μείνεις σε δίκλινο ή μονόκλινο και να μην ανησυχείς για τίποτα.

Φτωχιά δεν θα σε πω σε καμία περίπτωση, δεν έχω λόγο, άσε που δεν το θεωρώ και βρισιά. Κορίτσι μου εγω επειδή αντιμετώπισα πρόβλημα στον τοκετό μου και ήταν σε ιδιωτικό, αν έχω το παιδί μου αυτή τη στιγμή, το έχω γιατί ήταν άψογοι, και γρήγοροι...δεν έχω λοιπόν λόγο να αμφισβητήσω τα ιδιωτικά. Επίσης στην περίπτωση μου δεν υπήρχε χρόνος για διακομιδή εννοείται. Αντίθετα, για τα δημόσια δεν έχω την καλύτερη εικόνα και αυτήν την έχω εκ των έσω (έχω 2 γιατρούς στην στενή οικογένεια και άλλους 5-6 πολύ γνωστούς, συγγενείς-φίλους). Δεν θέλω να αλλάξω την γνώμη κανενός, απλά εδώ η καθε μια λέει τις εμπειρίες της, καλές ή κακές. Κι εγώ έχω ξαδέρφη που δυστυχώς δεν είχε την οικονομική δυνατότητα να πάει σε ιδιωτικό και γεννήθηκε το παιδί της με πρόβλημα. Είναι 4 χρονών και δεν στέκεται. Το θέμα είναι ότι δεν είχε πρόβλημα στην εγκυμοσύνη, κάτι πήγε στραβά στον τοκετό και ποτέ δεν έμαθε τι...Είναι θέμα εμπειριών λοιπόν. Θα μου πεις, μπορούσε να συμβεί και στο ιδιωτικό αυτό, ναι..εν δυνάμη θα μπορούσε, ή και όχι...

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω καθαρη ανοησια μου που εκανα τις δυο απο τις τρεις γεννες μου σε ιδιωτικα. Δεν υπηρχε καμια ουσιαστικη διαφορα αν εξαιρεσει κανεις τις κτιριακες εγκαταστασεις του δημοσιου που σαφως ηταν χειροτερες. Ομως εκει δεν παμε για διακοπες, παμε για τον τοκετο και αυτο που εχει σημασια ειναι να υπαρχει ενας αξιος γιατρος και πεπειραμενο προσωπικο. Οι κοπελες που παραπονιουνται για τα δημοσια συνηθως εχουν μια "ελιτιστικη" αποψη, η οποια στις μερες μας μαλλον φανταζει αστοχη. Συγγενης μου επιμενει οτι θα μεινει με ενα παιδι γιατι οικονομικα δυσκολευεται για εναν τοκετο σε ιδιωτικο που θα στοιχισει περιπου 5000 ευρω αλλα δεν θελει ουτε να ακουσει για δημοσιο, διοτι εχουν μικροβια, ειναι βρομικα κλπ!!!Αν αυτο δεν ειναι ο ορισμος της ιδιωτειας τοτε τι αλλο ειναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς αυτο που λέει η ginger πρέπει να σκέφτεστε κορίτσια μου και οχι τις γαζες ή τις τσιγγανες (παρεμπιπτόντως μην κρίνετε ποτε με βάση το ΠΟΥ και ΠΩΣ ζει ενα άτομο για να βγάλετε συμπέρασμα γαι την προσωπική του υγιεινή.ΜΕΓΑ ΛΆΘΟΣ)....

 

Αυτην την περιβόητη ασφάλεια που σας προσφέρουν τα ιδιωτικά,απο που προέρχεται;

 

Ενα να έχετε κατα νου...Αν κατι παει στραβά,θα σας στείλουν σουμπητες σε δημόσιο νοσοκομείο,γιατί στο ιδιωτικό δεν έχουν την εμπειρία που απαιτείται.Αυτού του είδους η ασφάλεια να σας απασχολεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Φτωχιά δεν θα σε πω σε καμία περίπτωση, δεν έχω λόγο, άσε που δεν το θεωρώ και βρισιά. Κορίτσι μου εγω επειδή αντιμετώπισα πρόβλημα στον τοκετό μου και ήταν σε ιδιωτικό, αν έχω το παιδί μου αυτή τη στιγμή, το έχω γιατί ήταν άψογοι, και γρήγοροι...δεν έχω λοιπόν λόγο να αμφισβητήσω τα ιδιωτικά. Επίσης στην περίπτωση μου δεν υπήρχε χρόνος για διακομιδή εννοείται. Αντίθετα, για τα δημόσια δεν έχω την καλύτερη εικόνα και αυτήν την έχω εκ των έσω (έχω 2 γιατρούς στην στενή οικογένεια και άλλους 5-6 πολύ γνωστούς, συγγενείς-φίλους). Δεν θέλω να αλλάξω την γνώμη κανενός, απλά εδώ η καθε μια λέει τις εμπειρίες της, καλές ή κακές. Κι εγώ έχω ξαδέρφη που δυστυχώς δεν είχε την οικονομική δυνατότητα να πάει σε ιδιωτικό και γεννήθηκε το παιδί της με πρόβλημα. Είναι 4 χρονών και δεν στέκεται. Το θέμα είναι ότι δεν είχε πρόβλημα στην εγκυμοσύνη, κάτι πήγε στραβά στον τοκετό και ποτέ δεν έμαθε τι...Είναι θέμα εμπειριών λοιπόν. Θα μου πεις, μπορούσε να συμβεί και στο ιδιωτικό αυτό, ναι..εν δυνάμη θα μπορούσε, ή και όχι...

Θα συμφωνήσω πως είναι θέμα εμπειριών. Όπως και αντιλήψεων- πχ κάποια θέλει τον "γιατρό της", άλλη όχι. Κάποια αισθάνεται καλύτερα στο δημόσιο, άλλη στο ιδιωτικό, κλπ. Όσο για το περιστατικό που αναφέρεις, όντως δεν μπορείς να ξέρεις αν θα συνέβαινε και σε άλλο μαιευτήριο, ιδιωτικό ή δημόσιο ή αν είχε απλώς άλλο γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτο που λέει η ginger πρέπει να σκέφτεστε κορίτσια μου και οχι τις γαζες ή τις τσιγγανες (παρεμπιπτόντως μην κρίνετε ποτε με βάση το ΠΟΥ και ΠΩΣ ζει ενα άτομο για να βγάλετε συμπέρασμα γαι την προσωπική του υγιεινή.ΜΕΓΑ ΛΆΘΟΣ)....

Δηλαδή αυτοί που ψάχνουν όλη μέρα τα σκουπίδια κάτω από το σπίτι μου, είναι καθαροί ε, να μην ανησυχω...και τα παιδιά τους που πεπρατάνε ξυπόλυτα στον δρόμο, είναι κι αυτα καθαρά??

 

Αυτην την περιβόητη ασφάλεια που σας προσφέρουν τα ιδιωτικά,απο που προέρχεται;

Ενα να έχετε κατα νου...Αν κατι παει στραβά,θα σας στείλουν σουμπητες σε δημόσιο νοσοκομείο,γιατί στο ιδιωτικό δεν έχουν την εμπειρία που απαιτείται.Αυτού του είδους η ασφάλεια να σας απασχολεί!!!

Εξήγησα παραπάνω και το ένα και το άλλο..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασα ολα τα μνμ...

 

Γεννησα δυο παιδια στο Αλεξανδρας..εμεινα πααααααρα πολυ ευχαριστημενη....

Πεντακαθαρα ολα.......

Σιγα μην πληρωνα 3000-4000? για ιδιοτικο...3μερες που θα μεινω λες και θα το αγορασω!,,!!

οπως ειπατε και παρα πανω στο ιδιοτικο πας μονο αν εχεις λεφτα για πεταμα(κατα εμενα παντα λεφτα για πεταμε ειναι-δεν τα κραταω να παρω τιποτα στο παιδι μου??η να παω διακοπες 20 μερες!!)

 

Η για να πουλας μουρη πας σε ιδιοτικο....

Η επειδη εκει ξεγεναει ο γιατρος σου κ δεν θελεις αλλαξεις γιατρο(δεκτο!!)...

 

Οοοοτι και να συμβει κανενα ιδιοτικο δεν αναλαμβανει ευθυνη.....αντε βρες υπευθυνο να βρεις το δικιο σου...

 

Οοοτι και να γινει στο ιδιοτικο ΤΣΑΚ σε δημοσιο σε στελνουν παντα!!

 

Ασε που το Αλεξανδρας εχει του καλυτερους γιατρους...._αναισθησιολογους!! Σε ολη την Ελλαδα!!

(Δεν λεω πως αλλου δεν υπαρχουν καλοι γιατροι εννοειτε πως υπαρχουν..)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτοί που ψάχνουν όλη μέρα τα σκουπίδια κάτω από το σπίτι μου, είναι καθαροί ε, να μην ανησυχω...και τα παιδιά τους που πεπρατάνε ξυπόλυτα στον δρόμο, είναι κι αυτα καθαρά?.

 

Αυτοί οι άνθρωποι μπορει να κανουν μπάνιο και τρεις φορές τη μέρα στο σπίτι τούς,αλλα αυτο βέβαια για μας δε λεει κατι,

θα έλεγες το ίδιο για όσους δουλεύουν στα σκουπιδιαρικα,για όσους καθαρίζουν βόθρους κοκ?

Σίγουρα όχι γιατί αυτοί δεν είναι τσιγγάνοι και αυτο τους κάνει αυτόματα πιο καθαρούς....

 

Αυτο εννοούσα!!!

τεσπα,προσωπικη σου άποψη,σεβαστή,ας μη βγούμε απ'το θέμα...

απλά ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι άνθρωποι μπορει να κανουν μπάνιο και τρεις φορές τη μέρα στο σπίτι τούς,αλλα αυτο βέβαια για μας δε λεει κατι,

θα έλεγες το ίδιο για όσους δουλεύουν στα σκουπιδιαρικα,για όσους καθαρίζουν βόθρους κοκ?

Αυτοί κάνουν μία δουλειά, ένα 8ωρο..δεν είναι επιλογή τους να ζουν γενικά έτσι. Δουλεύουν, και αυτό είναι απολύτως αποδεκτό και μάλιστα σεβαστό. Και δεν σέρνουν και τα παιδιά τους μαζί, ώστε να βρωμίζονται για να μάθουν την δουλειά. Αλλη κουβέντα συμφωνώ, αλλά εχω το δικαίωμα να πω, αφού ερωτήθην γιατί δεν τους θέλω δίπλα μου. Δεν έχει να κάνει αυτό με την φυλή τους, αλλά με το ότι ανήκουν στην φυλή αυτή, τους κάνει να ζουν έτσι. Υπάρχουν άνθρωποι (λίγοι) που αν και τσιγγάνοι, είχαν ξεφύγει από αυτόν τον τρόπο ζωής, μορφώθηκαν, δούλεψαν τίμια, έβγαλαν το ψωμί τους και παλεύουν και για τα παιδιά αυτής της φυλής να έχουν πχ το δικαίωμα στο σχολείο.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα "ποιο είναι το καλύτερο, δημόσιο ή ιδιωτικό".

 

Η καθεμία, ανάλογα με τις εμπειρίες της, τον γιατρό της και τα οικονομικά της έχει σχηματίσει την άποψή της και επιλέγει. Έχω συνάδελφο που πριν λίγους μήνες η γυναίκα του γέννησε στο ΙΑΣΩ, έδωσαν 5000ευρώ και μου είπε ότι ακόμα και αν δεν έχει άλλα 5000, αν μείνει πάλι έγκυος γυναίκα του, εκεί θα πάει. Αφού είναι ευχαριστημένος και έτσι αισθάνεται σιγουριά, καλά θα κάνει.

 

Συνάδελφος γέννησε στο Έλενα τον ίδιο μήνα και έδωσε 500ευρώ για το μονόκλινο λούξ και 1000 ευρώ στον γιατρό της (γιατί το ήθελε η ίδια και τα είχε) και μιλάει με τα καλύτερα για το νοσοκομείο και το προσωπικό.

 

Εγώ 5000 ευρώ τα θεωρώ υπερβολικά χρήματα και προσβολή αν θέλετε. Ο γιατρός στο ΙΑΣΩ πήρε 2000 ευρώ. Ειδικά για μία κύηση χωρίς προβλήματα και απαίτηση ειδικών χειρισμών, 3000 ευρώ για "ξενοδοχειακό εξοπλισμό" μου φαίνονται ασύλληπτα .

 

Τυχαίνει να έχω βρει έναν γιατρό Δημοσίου που είναι εξαιρετικός στη δουλειά του, μου ταιριάζει σαν άνθρωπος (νιώθω άνετα να τον ρωτήσω το οτιδήποτε) και μέχρι στιγμής δεν μου έχει ζητήσει έξτρα χρήματα. Θα επιλέξω να είμαι σε μονόκλινο (λουξ ή απλό) ώστε να μη χρειαστεί να ενοχλήσω ή να ενοχληθώ. Όπως έγραψα και νωρίτερα φίλες και συγγενείς που έχουν επιλέξει το συγκεκριμένο μαιευτήριο μου μετέφεραν τα καλύτερα. Ίσως και εγώ αν είχα άλλο γιατρό ή άσχημες εμπειρίες να έπραττα διαφορετικά.

 

Προσωπικά, αυτό που με ενοχλεί είναι η παραπληροφόρηση σχετικά με τα Δημόσια, ειδικά από άτομα που δεν έχουν προσωπική εμπειρία. Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω. Να έχεις προσωπικό περιστατικό, θα το καταλάβω. Αλλά απλά να μεταφέρεις λανθασμένη άποψη γιατί έτσι άκουσες στον αέρα, κακόβουλο θα το εκλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα το πρωτο μου παιδακι σε ιδιωτικο κ το δευτερο το περιμενω οπου να 'ναι μιας κ ειμαι 35εβδ. Πρωτα ο Θεος θα γεννησω στο Ελενα. Μεχρι στιγμης ειμαι απολυτα ικανοποιημενη απο ολους κ απο ολα. Ειδικα απο το προσωπικο που δινει μεγαλη μαχη κατω απο τις συνθηκες που εργαζεται. Μη το ξεχναμε αυτο. Για τους αθιγγανους εχω να πω οτι πανε κ σε ιδιωτικα. Κ στο δημοσιο δεν θα σε βαλουν μαζι τους. Τωρα οσον αφορα καθαριοτητα κ μικροβια...ποιος σας ειπε οτι τα ιδιωτικα δεν εχουν? ? ? Επειδη ριχνουν σταχτη στα ματια μας? Εχω εργαστει κ σε δημοσιο κ σε ιδιωτικο. Θυμαμαι την προισταμενη στο δημοσιο να κανει η ιδια παρακαλω φροντιδα σε αστεγη ασθενη κ να την κανει κουκλα! Με το που αδειαζε κρεβατι ολα για πλυσιμο, μαζι με κουβερτες κ καθαρισμα το κρεβατι με χλωρινη πριν μπει αλλος ασθενης. Κ στο ιδιωτικο οταν πρωτοξεκινησα κ εβαλα κουβερτα για πλυσιμο 'εισαι τρελη? θα μας φανε ρε! μονο αν φαινεται κανας μεγαλος λεκες απο αιμα . Δεν τις πλενουμε ποτε'. Να μη θυμηθω συσκευες ορου που χρησιμοποιουνταν ξανα κ ξανα -απαγορευεται-. Αυτα κ αλλα πολλα. Η καθε κοπελα επιλεγει αυτο που της ταιριαζει κ τελος.

Link to comment
Share on other sites

 

Προσωπικά, αυτό που με ενοχλεί είναι η παραπληροφόρηση σχετικά με τα Δημόσια, ειδικά από άτομα που δεν έχουν προσωπική εμπειρία. Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω. Να έχεις προσωπικό περιστατικό, θα το καταλάβω. Αλλά απλά να μεταφέρεις λανθασμένη άποψη γιατί έτσι άκουσες στον αέρα, κακόβουλο θα το εκλάβω.

 

 

είναι το μονο που με ενοχλεί πραγματικα και εμενα,,,,πχ μια φιλη μου αρχισε να μου λεει ποσο χαλια είναι τα νοσοκομεια στη θεσσαλονικη και ποσο τα φοβαται κτλ όταν δεν εχει παει ποτε σε κανενα ενώ εγω δυστυχως εχω γυρισει όλα τα νοσοκομεια σε ολες τις εφημεριες και θεωρω πως μπορω να μιλησω αντικειμενικοτερα για την <εξυπηρετηση> και εκτος από αυτό επειδή γενικα ως ανθρωπος θελω να είμαι ακριβοδικαιη δεν μπορω να ακουω σχολια του τυπου πηγα στην εφημερια επειδή πχ ειχα πονοκεφαλο και δε με κοιταξαν εκτενως η περιμενα με τις ωρες............ καταλαβατε τι εννοω,,,προτιμω πληροφοριες από ατομα με ένα καποιο νοητικο επιπεδο οποτε να τις λαβω υποψην μου και να αποφασισω,,,,,α και τωρα που το θυμηθηκα πολλες φιλες μου επεμεναν ότι με τα νεα μετρα στο νοσοκομειο πληρωνεις οσο και στην κλινικη,,,πληροφοριες που ειχαν από τους γυναικολόγους τους,,,,:D:D:D

 

 

υ.γ. και επειδή δεν είμαι τοσο ανωτερος ανθρωπος ώστε να μην ενοχληθω αν είμαι με καμμια γυφτισσα στο δωματιο,,εντελως πληροφοριακα σας λεω ότι τις βαζουν σε αλλα δωματια 8κλινα συνηθως,,, με τον εοππυ δικαιουσαι τρικλινο η δικλινο αναλογα τα χρονια ασφαλισης,,,,όχι ότι στα ιδιωτικα θα εισαι ντε και καλ με την enfant gate (ανφαν-γκατε)......

 

απλα κορίτσια θελω να πω πως καλο είναι να εχουμε προσωπικη αποψη για τα παντα και να αποφασίζουμε με βαση πραγματικα δεδομενα,,,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι τσιγγάνες μένουν σε "ειδική" πτέρυγα και στο "Αλεξάνδρα" και στο "Έλενα".

(να ξέρετε ότι οι τσιγγάνοι προτιμούν την πολυκοσμία, φοβούνται να μείνουν μόνοι τους, και να μπορούσαν ΔΕ θα ήθελαν μονόκλινο!)

 

Συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν για τα δημόσια νοσοκομεία (έκανα 2 γέννες στο "Αλεξάνδρα" και έχω δουλέψει στο "Ελενα"). Διαφωνώ με τη θεωρία ότι δεν υπάρχει εμπειρία στα ιδιωτικά, γι'αυτό τις επιπλοκές τις διακομίζουν στα δημόσια. Στην πραγματικότητα, οι διακομιδές που-όντως-γίνονται οφείλονται είτε σε επιθυμία του ασθενούς(για οικονομικούς λόγους) είτε γιατί το ιδιωτικό δε θέλει να επωμιστεί το βάρος μιας άσχημης έκβασης, η οποία θα χάλαγε τη φήμη του, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η έκβαση θα είναι διαφορετική στο δημόσιο.

 

Σχετικά με τις τσιγγουνιές του ιδιωτικού: γίνονται, αλλά όχι σε βαθμό που θα προκαλούσαν ανεπανόρθωτη βλάβη στον ασθενή. Αλλίμονο, στο κάτω-κάτω δεν τους συμφέρει να εκτιναχθούν στα ύψη τα περιστατικά λοιμώξεων. Είναι το ίδιο με το γιατρό που δεν πήρε το φακελάκι που ζήτησε: θα κάνει το χειρουργείο ΑΚΡΙΒΩΣ όπως και στον ασθενή που του τα "έσκασε". Μπορεί η τομή να μη γίνει εξίσου αριστοτεχνικά, αλλά η ουσία της ιατρικής πράξης παραμένει πανομοιότυπη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...