Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε την ειδικό: Χριστίνα Βάντζου Μαιευτήρας/Γυναικολόγο


Recommended Posts

Καλησπέρα, λυπάμαι για την απώλειά σας και εύχομαι την επόμενη φορά όλα να πάνε καλά. Λογικά δεν πρέπει να έχετε συμπτώματα κύησης από τώρα, είναι πολύ νωρίς. Ενδεχομένως, αν αισθάνεστε ναυτία ή έχετε οίδημα στην κοιλιά, μπορεί να οφείλονται στην ένεση που κάνατε. Συνήθως τα πρώτα συμπτώματα ξεκινούν 1-2 ημέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο. Υπομονή μέχρι να κάνετε το τεστ!

 

Χριστίνα Βάντζου

σας ευχαριστω γιατρε.ευχομαι να τα εχουμε καταφερει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας. Κρίνετε απαραίτητο να την ξαναμετρήσω στη 2η φάση του κύκλου, δηλαδή μετά την ωορρηξία απ΄ό,τι καταλαβαίνω, και να σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα;;; Και κάτι ακόμα: Η ελφρά ενδομητρίωση μπορεί να εμποδίζει τη φυσική σύλληψη ή τη σύλληψη με εξωσωματική;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κα Βαντζου καλημερα σας!!!!συμφωνα με την ΤΕΡ ειμαι 6+2 κ εδω και μια βδομαδα περιπου εχω πονο στα οστα της λεκανης,της μεσης κ των ποδιων...ειναι φυσιολογικο απο τοσο νωρις?????

 

Καλησπέρα, στην κύηση αρχικά λόγω ορμονών οι σύνδεσμοι της λεκάνης χαλαρώνουν και παρουσιάζονται προβλήματα, όπως πόνος στις αρθρώσεις της πυέλου και της μέσης. Αυτό είναι ένα πρόβλημα που παρατηρείται τόσο στην αρχή της κύησης, όπως είπαμε λόγω ορμονών, όσο και στην πορεία, κυρίως λόγω καταπόνησης της πυέλου από το βάρος και την κακή στάση της εγκύου. Ειδικά σε γυναίκες που είχαν και πριν την κύηση προβλήματα με τη μέση τους, το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο. Ωστόσο, εάν αντιμετωπίζετε σοβαρό πρόβλημα άλγους, θα πρέπει να επισκεφτείτε κάποιον ορθοπεδικό για να αποκλειστεί οποιαδήποτε παθολογία της περιοχής. Η αντιμετώπιση της κατάστασης γίνεται με αναλγητικά παρακεταμόλης, τα οποία είναι αβλαβή για το μωρό.

 

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας. Κρίνετε απαραίτητο να την ξαναμετρήσω στη 2η φάση του κύκλου, δηλαδή μετά την ωορρηξία απ΄ό,τι καταλαβαίνω, και να σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα;;; Και κάτι ακόμα: Η ελφρά ενδομητρίωση μπορεί να εμποδίζει τη φυσική σύλληψη ή τη σύλληψη με εξωσωματική;;;

 

Και πάλι καλησπέρα. Από τη στιγμή που τη μετρήσατε σε φάση που είναι φυσιολογικά ανεβασμένη, δεν έχει νόημα να τη μετρήσετε σε άλλη φάση, γιατί θα σας βγάλει ακόμα μικρότερη τιμή. Η μέτρια και σοβαρού βαθμού ενδομητρίωση αποδεδειγμένα συμβάλλουν στην υπογονιμότητα, λόγω επέκτασης της νόσου σε μία ή και στις δύο ωοθήκες και συμφύσεων στο περιτόναιο. Η ελαφριάς μορφής ενδομητρίωση και η σχέση της με την υπογονιμότητα έχουν διχάσει την ιατρική κοινότητα. Πολλοί πιστεύουν ότι σχετίζονται. Άλλωστε, το γεγονός ότι ενδομητρίωση διαγιγνώσκεται σε πολύ μεγαλύτερα ποσοστά στις υπογόνιμες γυναίκες είναι υπέρ αυτής της άποψης. Συμπερασματικά, είναι πιθανό η ενδομητρίωση, ακόμα και η πιο ήπια, να εμποδίζει τη διαδικασία της σύλληψης. Στην εξωσωματική, επειδή πολλοί φυσικοί παράγοντες παρακάμπτονται, η ενδομητρίωση δεν παίζει σημαντικό ρόλο.

 

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι καλησπέρα. Από τη στιγμή που τη μετρήσατε σε φάση που είναι φυσιολογικά ανεβασμένη, δεν έχει νόημα να τη μετρήσετε σε άλλη φάση γιατί θα σας βγάλει ακόμα μικρότερη τιμή. Η μέτρια και σοβαρού βαθμού ενδομητρίωση αποδεδειγμένα συμβάλουν στην υπογονιμότητα, λόγω επέκτασης της νόσου σε μία ή και στις δύο ωοθήκες και συμφύσεων στο περιτόναιο. Η ελαφριάς μορφής ενδομητρίωση και η σχέση της με την υπογονιμότητα έχουν διχάσει την ιατρική κοινότητα. Πολλοί πιστεύουν ότι σχετίζονται. Άλλωστε το γεγονός ότι ενδομητρίωση διαγιγνώσκεται σε πολύ μεγαλύτερα ποσοστά στις υπογόνιμες γυναίκες, είναι υπέρ αυτής της άποψης. Συμπερασματικά, είναι πιθανό η ενδομητρίωση, ακόμα και η πιο ήπια να εμποδίζει τη διαδικασία της σύλληψης. Στην εξωσωματική, επειδή πολλοί φυσικοί παράγοντες παρακάμπτονται, η ενδομητρίωση δεν παίζει σημαντικό ρόλο.

 

Χριστίνα Βάντζου

 

 

 

Να είστε πάντα καλά. Σας ευχαριστώ και πάλι θερμά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κα Βαντζου καλημερα σας και ευχαριστω για την απαντηση σας!μολις γυρισα απο το πρωτο μου υπερηχο κ ειδαμε το σπορακι!!!!!!!!!ειναι 1χιλιοστο!!!!αυτο που με ανησυχη ειναι οτι ειμαι στις 6+4 και αναρωτιεμαι μηπως ειναι πιο μικρο απο οτι θα επρεπε????να σημειωσω οτι ο κυκλος μου ειναι κατα μεσο ορο 32-35 ημερες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κ.Βαντζου.Προσπαθουμε εδω κ 3 χρονια χωρις κανενα αποτελεσμα,πριν 4 μηνες καναμε μια λαπαροσκοπηση ξ υστεροσκοπηση η οποια εδειξε οτι υπαρχει ενδομητριωση στο πρωτο σταδιο,καναμε μια ενεση για διακοπη περιοδου εχουν περασει 2μηνεσ και τωρα 20/11 περιμενω περιοδο.Επισης εχω και θρομβοφιλια,εδω και μια βδομαδα εχω ζαλαδες ανακατωσουρεσ συχνοουρια μαλλον περενεργειες απο το φαρμακο!Αλλα θελω να ρωτησω υπαρχει πιθανοτητα να μεινω εγκυοσ πριν καν μου ερθει η περιοδοσ?και κατα ποσο θα εχει θετικα αποτελεσματα μια τετοια θεραπεια?

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Καλημέρα!

Δεδομένου ότι μου τίθενται συχνά ερωτήματα για τη δυνατότητα διάγνωσης της ενδομητρίωσης με την αιματολογική εξέταση CA 125, θα ήθελα να σας παραπέμψω - πέραν των ατομικών απαντήσεων που δίνω - στο σχετικό με το ζήτημα αυτό άρθρο μου με τίτλο "Μπορεί να διαγνωστεί η ενδομητρίωση με την αιματολογική εξέταση CA 125;", στο οποίο παραθέτω αναλυτικά τα δεδομένα του ζητήματος.

 

Μπορείτε να το βρείτε σε αυτό το link (στο blog μου):

http://maieytiras-gynaikologos.blogspot.gr/2013/10/ca-125.html

 

ή σε αυτό:

http://www.iatronet.gr/ygeia/gynaikologia/article/24342/endomitriwsi-mporei-na-diagnwstei-me-tin-exetasi-ca-125.html

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ. Εκανα επείγουσα περιδεση στην 21η εβδομαδα λογω ανεπαρκειας τραχήλου. Το μόνο που έκανα πριν την περιδεση ήταν CRP και γενική αίματος για να δουμε τα λευκα. Ηταν όλα φυσιολογικά. Μετα την περιδεση έκανα παλι αυτές τις δυο εξετάσεις και παλι έχουν βγει φυσιολογικές. Ο γιατρός δεν μου έχει πει τίποτα για καλλιεργεια ούρων ή υγρων.

Ωστόσο, επέιδή μου χορηγήθηκε δυνατή ενδοφλεβια αντιβίωση (ζιναντολ και φλαζιλ) κατα την διάρκεια της παραμονής μου στο νοσοκομείο, πρέπει να ανέπτυξα μύκητες. Πήρα και προβιοτικά για 10 μερες και canesten για τους μύκητες για 3 μερες. Είμαι καλυτερα αλλα καμια φορά εμφανιζονται κάποια υγρα κιτρινωπά και λιγο φαγουρα. Το έχω πει στο γιατρό και δεν το θεωρει κατι ανησυχητικό. Κανω πολυ συχνα crp και γενική αιματος και ούρων αλλα δεν ξερω αν αρκει αυτό για την διαπίστωση φλεγμονής.

Εντωμεταξύ και τα ουτροζεστάν μου δημιουργούν ερεθισμο και σκεφτομαι να βαλω βασκλορ μήπως είναι καλυτερα τα πραγματα.

Το τραχηλός μου στην β επιπεδου ήταν κλειστός λογω περιδεσης, 11mm.

Επίσης, ο μπέμπης είναι ζωηρός και συνεχεια με κλωτσαει στον τραχηλο κοντα στην περιδεση και πραγματικα με φοβίζει αυτό.

Oποιαδήποτε συμβουλή σας για να παει καλα η εγκυμοσύνη μου από δω και πέρα είναι πολύτιμη για μενα.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα γιατρέ. Εκανα επείγουσα περιδεση στην 21η εβδομαδα λογω ανεπαρκειας τραχήλου. Το μόνο που έκανα πριν την περιδεση ήταν CRP και γενική αίματος για να δουμε τα λευκα. Ηταν όλα φυσιολογικά. Μετα την περιδεση έκανα παλι αυτές τις δυο εξετάσεις και παλι έχουν βγει φυσιολογικές. Ο γιατρός δεν μου έχει πει τίποτα για καλλιεργεια ούρων ή υγρων.

Ωστόσο, επέιδή μου χορηγήθηκε δυνατή ενδοφλεβια αντιβίωση (ζιναντολ και φλαζιλ) κατα την διάρκεια της παραμονής μου στο νοσοκομείο, πρέπει να ανέπτυξα μύκητες. Πήρα και προβιοτικά για 10 μερες και canesten για τους μύκητες για 3 μερες. Είμαι καλυτερα αλλα καμια φορά εμφανιζονται κάποια υγρα κιτρινωπά και λιγο φαγουρα. Το έχω πει στο γιατρό και δεν το θεωρει κατι ανησυχητικό. Κανω πολυ συχνα crp και γενική αιματος και ούρων αλλα δεν ξερω αν αρκει αυτό για την διαπίστωση φλεγμονής.

Εντωμεταξύ και τα ουτροζεστάν μου δημιουργούν ερεθισμο και σκεφτομαι να βαλω βασκλορ μήπως είναι καλυτερα τα πραγματα.

Το τραχηλός μου στην β επιπεδου ήταν κλειστός λογω περιδεσης, 11mm.

Επίσης, ο μπέμπης είναι ζωηρός και συνεχεια με κλωτσαει στον τραχηλο κοντα στην περιδεση και πραγματικα με φοβίζει αυτό.

Oποιαδήποτε συμβουλή σας για να παει καλα η εγκυμοσύνη μου από δω και πέρα είναι πολύτιμη για μενα.

 

Καλημέρα, είναι πολύ σημαντικό που διεγνώσθη έγκαιρα η ανεπάρκεια του τραχήλου και προχωρήσατε σε περίδεση. Πολύ σωστά κάνετε συχνά τις εξετάσεις για τη φλεγμονή. Καλό όμως θα ήταν να κάνατε και μία καλλιέργεια κολπικού υγρού, ώστε να είστε σίγουρη ότι δεν υπάρχει κάποιο μικρόβιο στον κόλπο, το οποίο θα μπορούσε να θέσει σε κίνδυνο την περίδεση. Το σκεύασμα της προγεστερόνης που θα χρησιμοποιήσετε εξαρτάται από το γιατρό σας. Εάν θεωρείτε ότι κάποιο σας ενοχλεί συζητήστε το μαζί του, μήπως το αλλάξετε. Έχετε πάντως στο νου σας ότι θα χρειαστεί να παίρνετε προγεστερόνη κολπικά μέχρι το πέρας της κύησης. Και φυσικά θα πρέπει να αποφεύγετε τη βαριά σωματική δραστηριότητα και τις επαφές. Τέλος αν θεωρεί ο γιατρός σας ότι υπάρχει κίνδυνος φλεγμονής, ίσως σας χορηγήσει αντιβίωση προληπτικά και κατά τακτά χρονικά διαστήματα. Είναι μία πρακτική που ακολουθείται σε τέτοιες περιπτώσεις. Πάντα βέβαια σταθμίζοντας τα υπέρ και τα κατά.

 

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα γιατρέ,

σκεφτόμαστε να προβουμε στη μεθοδο της σπερματεγχυσης κ θα ηθελα τη γνωμη σας για την νεα μεθοδο IUTPI σε συγκριση παντα με την IUI.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κα Βαντζου καλημερα σας και ευχαριστω για την απαντηση σας!μολις γυρισα απο το πρωτο μου υπερηχο κ ειδαμε το σπορακι!!!!!!!!!ειναι 1χιλιοστο!!!!αυτο που με ανησυχη ειναι οτι ειμαι στις 6+4 και αναρωτιεμαι μηπως ειναι πιο μικρο απο οτι θα επρεπε????να σημειωσω οτι ο κυκλος μου ειναι κατα μεσο ορο 32-35 ημερες...Επισης,απο την κυριακη παρουσιαζω καφε εκκρισεις,σταγονες 2-3 την ημερα και ο γιατρος μου συνεστησε προγεστερονη αλλα θελω να σας ρωτησω αν υπαρχει κινδυνος παλινδρομης??????

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπερα Κ.Βαντζου.Προσπαθουμε εδω κ 3 χρονια χωρις κανενα αποτελεσμα,πριν 4 μηνες καναμε μια λαπαροσκοπηση ξ υστεροσκοπηση η οποια εδειξε οτι υπαρχει ενδομητριωση στο πρωτο σταδιο,καναμε μια ενεση για διακοπη περιοδου εχουν περασει 2μηνεσ και τωρα 20/11 περιμενω περιοδο.Επισης εχω και θρομβοφιλια,εδω και μια βδομαδα εχω ζαλαδες ανακατωσουρεσ συχνοουρια μαλλον περενεργειες απο το φαρμακο!Αλλα θελω να ρωτησω υπαρχει πιθανοτητα να μεινω εγκυοσ πριν καν μου ερθει η περιοδοσ?και κατα ποσο θα εχει θετικα αποτελεσματα μια τετοια θεραπεια?

 

Καλημέρα, το θέμα της υπογονιμότητας και της ενδομητρίωσης αρχικών σταδίων (1ο και 2ο στάδιο) είναι ανοιχτό ακόμα στην επιστημονική κοινότητα. Δυστυχώς δεν υπάρχουν κατευθυντήριες οδηγίες, ακόμα και από τα κολέγια των μαιευτήρων της Μεγάλης Βρετανίας και των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής, ακριβώς γιατί δεν έχει αποδειχθεί ότι κάποια θεραπεία βοηθάει. Έτσι η αντιμετώπιση είναι εξατομικευμένη στο υπογόνιμο ζευγάρι και ανάλογα με το θεράποντα. Η φαρμακευτική αντιμετώπιση σίγουρα βοηθάει σε περιπτώσεις, αλλά όταν ο χρόνος πιέζει για τεκνοποίηση (ώριμη ηλικία ζεύγους), η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να προχωρήσετε σε αντιμετώπιση της υπογονιμότητας και όχι της ενδομητρίωσης ορμονικά. Άλλωστε φαντάζομαι ότι στη λαπαροσκόπηση θα έγινε καυτηριασμός των εστιών και ότι άλλο χρειάστηκε χειρουργικά ώστε να βελτιωθεί η κατάσταση. Η χειρουργική αντιμετώπιση έχει αποδειχθεί ότι αυξάνει τα ποσοστά γονιμοποίησης. Για το θέμα των συμπτωμάτων που μου αναφέρετε δεν μπορώ να σας απαντήσω. Πρέπει να ξέρω ποια ένεση κάνατε (την μηνιαία ή την τριμηνιαία).

 

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κα Βαντζου καλημερα σας και ευχαριστω για την απαντηση σας!μολις γυρισα απο το πρωτο μου υπερηχο κ ειδαμε το σπορακι!!!!!!!!!ειναι 1χιλιοστο!!!!αυτο που με ανησυχη ειναι οτι ειμαι στις 6+4 και αναρωτιεμαι μηπως ειναι πιο μικρο απο οτι θα επρεπε????να σημειωσω οτι ο κυκλος μου ειναι κατα μεσο ορο 32-35 ημερες...Επισης,απο την κυριακη παρουσιαζω καφε εκκρισεις,σταγονες 2-3 την ημερα και ο γιατρος μου συνεστησε προγεστερονη αλλα θελω να σας ρωτησω αν υπαρχει κινδυνος παλινδρομης??????

 

Καλημέρα, στην αρχή της κύησης το μέγεθος του σάκου και του εμβρύου εξαρτώνται πολύ από τη μέρα της σύλληψης και τη διάρκεια του κύκλου. Σε εσάς, που ο κύκλος είναι μεγαλύτερος η σύλληψη λογικά έχει γίνει αργότερα και άρα όλες οι μετρήσεις θα είναι μικρότερες. Σε πολλές κυήσεις στην αρχή παρουσιάζονται προβλήματα με αποκόλληση και καφέ εκκρίσεις. Ακολουθείστε την αγωγή του γιατρού σας και ξεκουραστείτε.

 

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Αυτό το καιρό κάνουμε προσπάθειες με την σύζηγο για παιδί. Έκανα σπερμοδιάγραμμα και εξέταση σπέρματος που βρήκε ασθενώς θετικά χλαμύδια.

Πηγα σε ουρολόγο ο οποίος μου ειπε οτι ειναι καλο το σπερμοδιάγραμμα και μου εδωσε vibramycin για τα χλαμύδια (τον ενημέρωσα οτι κάνουμε προσπάθειες). Εδωσε επίσης και για την σύζηγο. 16 μέρες για μένα και 8 για την σύζηγο. Δεν την έχουμε ξεκινήσει ακόμα την αντιβίωση. Μέσα στις οδηγίες γράφει οτι δεν πρέπει να λαμβάνεται απο εγκύους. Επειδη όμως αυτο το διαστημα κάνουμε προσπάθειες για παιδί, η σύζηγος μίλησε με τον γυναικολόγο της και τις είπε να διακόψουμε τις προσπάθειες (δεν κατάλαβε γιατί το ειπε αυτο) και να πάρει άλλη αντιβίωση η σύζηγος που δεν επηρρεάζει την εγκυμοσύνη. Θα ήθελα και την δική σας άποψη πως πρέπει να κινηθούμε. Πειράζει ολοκληρώσουμε τις προσπάθειες αυτό το μήνα και μετά πάρουμε την αντιβίωση. Επίσης κατα την διάρκεια της θεραπείας απαιτείται αποχή απο την επαφή? Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Ενόψει των συχνών ερωτημάτων που μου τίθενται για τη σχέση μεταξύ ενδομητρίωσης και υπογονιμότητας, θέλω να σας παραθέσω ορισμένα επιστημονικά δεδομένα για το ζήτημα αυτό:

- 1 στις 3 γυναίκες με πρόβλημα υπογονιμότητας πάσχουν από ενδομητρίωση.

- Ανάλογα με την έκταση, τη θέση και το βάθος της, η ενδομητρίωση κατατάσσεται σε 4 στάδια: Ελάχιστη (στάδιο Ι), ελαφρά (στάδιο ΙΙ), μέτρια (στάδιο ΙΙΙ) και βαριά (στάδιο IV) (σύμφωνα με την κοινώς αποδεκτή κατάταξη της American Society for Reproductive Medicine). Από το στάδιο της ενδομητρίωσης εξαρτάται η επίδρασή της στη γονιμότητα. Οι γυναίκες με ενδομητρίωση στο στάδιο IV, στο οποίο παρουσιάζονται ουλώδης ιστός, μπλοκαρισμένες σάλπιγγες και κατεστραμμένες ωοθήκες, αντιμετωπίζουν τη μεγαλύτερη δυσκολία να μείνουν έγκυες και χρήζουν θεραπείας για υπογονιμότητα.

- Η ενδομητρίωση δεν θεραπεύεται αλλά τα συμπτώματά της αντιμετωπίζονται φαρμακευτικά ή χειρουργικά ή με συνδυασμό και των δύο.

- Για γυναίκες που επιθυμούν να μείνουν έγκυες, η φαρμακευτική αγωγή πρέπει να εξετασθεί ως επιλογή, πριν αρχίσουν οι προσπάθειες για σύλληψη. Η φαρμακευτική θεραπεία συνίσταται στη λήψη σκευασμάτων που μειώνουν την παραγωγή οιστρογόνων, όπως αντισυλληπτικά δισκία, νταναζόλη, προγεσταγόνα και άλλα. Αυτό αναστέλλει την ανάπτυξη της ενδομητρίωσης, η οποία εξαρτάται από τις ορμόνες, και τελικά οι εστίες της ενδομητρίωσης ατροφούν. Δυστυχώς, όμως, η θεραπεία αυτή δεν βελτιώνει τα ποσοστά επίτευξης εγκυμοσύνης.

- Στις περιπτώσεις μέτριας ή βαριάς ενδομητρίωσης, η χειρουργική αντιμετώπιση μπορεί να βελτιώσει τις πιθανότητες επίτευξης εγκυμοσύνης. Στο χειρουργείο, ο γιατρός καταστρέφει ή αφαιρεί τις εστίες ενδομητρίωσης και αφαιρεί τον ουλώδη ιστό. Η θεραπεία αυτή αποκαθιστά τη φυσιολογική ανατομία της περιοχής και επιτρέπει στα αναπαραγωγικά όργανα να λειτουργούν πιο φυσιολογικά.

- Η επιλογή της κατάλληλης θεραπείας γίνεται από τον θεράποντα ιατρό απολύτως εξατομικευμένα για κάθε ασθενή, βάσει του ιστορικού και των ευρημάτων των διαγνωστικών εξετάσεων.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

 

http://maieytiras-gynaikologos.blogspot.gr/

https://www.facebook.com/Christina.Vantzou.Gynecologist

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα γιατρέ,

σκεφτόμαστε να προβουμε στη μεθοδο της σπερματεγχυσης κ θα ηθελα τη γνωμη σας για την νεα μεθοδο IUTPI σε συγκριση παντα με την IUI.

ευχαριστω

επίσης ήθελα να σας ρωτήσω αν η λήψη προγεστερόνης μπορεί να προκαλέσει καθυστέρηση στην περίοδο ή αν δεν επιρρεάζει.

και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
επίσης ήθελα να σας ρωτήσω αν η λήψη προγεστερόνης μπορεί να προκαλέσει καθυστέρηση στην περίοδο ή αν δεν επιρρεάζει.

και παλι ευχαριστω

 

Καλησπέρα. Η μέθοδος της ενδομητρο-σαλπιγγοπεριτοναικής σπερματέγχυσης (IUTPI) χρησιμοποιεί αντί για 0,5-1 ml καλλιεργητικό υγρό που περιέχει το σπέρμα, 10 ml καλλιεργητικό υγρό που περιέχει το σπέρμα και εκτελείται μετά από στεγανοποίηση του τραχήλου με ένα ειδικό όργανο - κολποδιαστολέα, το οποίο εμποδίζει την παλινδρόμηση του σπέρματος. Με τον τρόπο αυτό το σπέρμα φτάνει μέχρι τις σάλπιγγες και την περινοναική κοιλότητα. Είναι μία μέθοδος εναλλακτική της απλής σπερματέγχυσης με πολύ καλά αποτελέσματα. Σίγουρα αξίζει να τη δοκιμάσετε. Η λήψη προγεστερόνης (ορμόνη του 2ου μισού του κύκλου) μπορεί να παρατείνει το διάστημα πριν την περίοδο ή απλά να σταθεροποιήσει τον κύκλο. Συνήθως οι γυναικολόγοι τη χορηγούν για να ρυθμίσουν και να ενισχύσουν την ωχρινική φάση (το διάστημα μετά την ωορρηξία).

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα σας. Αυτό το καιρό κάνουμε προσπάθειες με την σύζηγο για παιδί. Έκανα σπερμοδιάγραμμα και εξέταση σπέρματος που βρήκε ασθενώς θετικά χλαμύδια.

Πηγα σε ουρολόγο ο οποίος μου ειπε οτι ειναι καλο το σπερμοδιάγραμμα και μου εδωσε vibramycin για τα χλαμύδια (τον ενημέρωσα οτι κάνουμε προσπάθειες). Εδωσε επίσης και για την σύζηγο. 16 μέρες για μένα και 8 για την σύζηγο. Δεν την έχουμε ξεκινήσει ακόμα την αντιβίωση. Μέσα στις οδηγίες γράφει οτι δεν πρέπει να λαμβάνεται απο εγκύους. Επειδη όμως αυτο το διαστημα κάνουμε προσπάθειες για παιδί, η σύζηγος μίλησε με τον γυναικολόγο της και τις είπε να διακόψουμε τις προσπάθειες (δεν κατάλαβε γιατί το ειπε αυτο) και να πάρει άλλη αντιβίωση η σύζηγος που δεν επηρρεάζει την εγκυμοσύνη. Θα ήθελα και την δική σας άποψη πως πρέπει να κινηθούμε. Πειράζει ολοκληρώσουμε τις προσπάθειες αυτό το μήνα και μετά πάρουμε την αντιβίωση. Επίσης κατα την διάρκεια της θεραπείας απαιτείται αποχή απο την επαφή? Ευχαριστώ πολύ.

 

Καλησπέρα. Η μόλυνση με χλαμύδια, ενώ στον άνδρα μπορεί να είναι ασυμπτωματική και να μη δημιουργήσει προβλήματα, στη γυναίκα μπορεί να προκαλέσει προβλήματα υπογονιμότητας, καθώς και προβλήματα στο έμβρυο. Αυτός είναι και ο λόγος που ο γυναικολόγος συνέστησε διακοπή προσπάθειας εγκυμοσύνης, μέχρι να εξαλειφθούν τα χλαμύδια και από τους δύο. Η γνώμη μου είναι να ολοκληρώσετε τη θεραπεία και να επαναλάβετε τις καλλιέργειες. Εάν τα αποτελέσματα δείξουν ότι έχετε θεραπευτεί, τότε να ξεκινήσετε τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη. Η αναμονή θα είναι μικρή αναλογικά με το όφελος που θα έχετε.

 

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

Παίρνω κολπικά εδω κ μια εβδομάδα utrogestan 200. περιμενω να αδιαθετησω ακρινως σε μια εβδομαδα.το θεμα ειναι οτι εχει πρηστει το στηθος μου πολυ κ ποναει ακομη πιο πολυ.επισης ανα διαστηματα νιωθω ελαφριες ζαλαδες κ εντονη υπνηλια. Διαβασα οτι κολπικα δεν φερνουν εντονες παρενεργειες. και στις 2 παλιοτερες εγκυμοσυνες (βιοχημικες) που ειχα ενιωθα ακριβως το ιδιο ομως δεν εκανα ληψη προγεστερονης. Ειναι συμπτωματα απο το utrogestan ή μπορω δειλα δειλα να ελπιζω στα καλυτερα? :)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γιατρε τελικα ειμαι εγκυος! εχω ομως εδω κ 2 μερες εντονο κνησμο χαμηλα, οφειλεται στα utrogestan? υπαρχει καποιος φυσικος τροπος αντιμετωπισης ή πρεπει να ακολουθησω θεραπευτικη αγωγη?

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
γιατρε τελικα ειμαι εγκυος! εχω ομως εδω κ 2 μερες εντονο κνησμο χαμηλα, οφειλεται στα utrogestan? υπαρχει καποιος φυσικος τροπος αντιμετωπισης ή πρεπει να ακολουθησω θεραπευτικη αγωγη?

 

Συγχαρητήρια! Σας εύχομαι με το καλό. Ο κνησμός συνήθως είναι σύμπτωμα μυκητίασης, οπότε καλό θα ήταν να κάνετε μία καλλιέργεια κολπικού υγρού, για να διαπιστωθεί εάν υπάρχει φλεγμονή.

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ!

Ειμαι στην 24η βδομάδα εγκυος και αναγκαστηκα δυστυχώς να ξεκινήσω αντιβίωση klaricid 500mg,δυο φορές τη μερα.ταλαιπωρηθηκα μια βδομαδα με πονοκεφάλους ,πόνο λαιμό και στο αυτί και μετα απο διάγνωση Ωρλ εχω ιγμοριτιδα και αρχομένη ωτιτιδα στο ένα αυτί.επροδη ειμαι αλλεργικη στην αμοξιλ μου δώσε κλαρισιντ,διότι η ceclor δεν πιάνει στην ιγμοριτιδα.

Επίσης μου έδωσε εισπνεόμενη απο τη μύτη με κορτιζονη.

Όπως καταλαβαίνετε εχω τρομερές τύψεις που παίρνω αντιβίωση,παρόλο που ο γιατρός μου μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα στην βδομαδα που ειμαι.

Γιατρέ εσάς ποια ειναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα γιατρέ!

Ειμαι στην 24η βδομάδα εγκυος και αναγκαστηκα δυστυχώς να ξεκινήσω αντιβίωση klaricid 500mg,δυο φορές τη μερα.ταλαιπωρηθηκα μια βδομαδα με πονοκεφάλους ,πόνο λαιμό και στο αυτί και μετα απο διάγνωση Ωρλ εχω ιγμοριτιδα και αρχομένη ωτιτιδα στο ένα αυτί.επροδη ειμαι αλλεργικη στην αμοξιλ μου δώσε κλαρισιντ,διότι η ceclor δεν πιάνει στην ιγμοριτιδα.

Επίσης μου έδωσε εισπνεόμενη απο τη μύτη με κορτιζονη.

Όπως καταλαβαίνετε εχω τρομερές τύψεις που παίρνω αντιβίωση,παρόλο που ο γιατρός μου μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα στην βδομαδα που ειμαι.

Γιατρέ εσάς ποια ειναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα. Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείτε για την αντιβίωση, δεν προκαλεί κάποιο πρόβλημα στο έμβρυο. Όσον αφορά στις εισπνοές με κορτιζόνη, οι γνώμες είναι διχασμένες. Δεν υπάρχουν βέβαια μελέτες που να δείχνουν ότι υπάρχει σίγουρα πρόβλημα. Καλό είναι να τις χρησιμοποιήσετε για λίγες μέρες και χωρίς υπερβολές.

Χριστίνα Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...