Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε την ειδικό: Χριστίνα Βάντζου Μαιευτήρας/Γυναικολόγο


Recommended Posts

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημέρα,

 

το τελευταίο χρόνο λαμάνω 1/2 glucophage των 1000mg, Πρωί - Μεσημέρι - Βράδυ προκειμένου να μειωθεί η τιμή της γλυκοζηλιωμένης μου (5,9) πριν την εγκυμοσύνη καθώς έχω ιστορικό ινσουλινοεξαρτώμενου διαβήτη στην οικογένεια. Έχοντας κάνει την τρίτη σπερματέγχυση στις 13/04/2016 το τεστ εγκυμοσυνης στις 29/04 βγήκε θετικό και η χοριακή στις 04/05 έδωσε τιμή 1902.

Η άποψη του ενδοκρινολόγου μου είναι ότι το glucophage πρέπει να διακοπεί κατά την περίοδο της κύησης (ούτως ή άλλως δεν είχα θέμα σακχάρου) αλλά έρευνες έχουν δείξει ότι η διακοπή του μπορεί να προκαλέσει αποβολή. Η πρόταση του ήταν να μειωθεί στα 2 χαπάκια μέχρι το α΄ τρίμηνο και μετά να διακοπεί.

Επικοινώνησα τηλεφωνικά με το γυναικολόγο μου καθώς το πρώτο μας ραντεβού είναι σε λίγες ημέρες που θεωρητικά μπαίνω στην 6η εβδομάδα κύησης, είναι να το διακόψω άμεσα.

 

Θα ήθελα και την άποψη σας σχετικά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την άπαντηση σας.

Καλησπέρα, η μετφορμίνη (glucophage) δεν προκαλεί κάποιο πρόβλημα στο έμβρυο, αλλά συμβάλει ουσιαστικά στη ρύθμιση του σακχάρου στην κύηση. Δεν έχετε λόγο να το διακόψετε πριν δείτε τις μετρήσεις του σακχάρου σας τουλάχιστον για 2 εβδομάδες πάντα με τις οδηγίες του διαβητολόγου.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα γιατρέ!!! Η περίοδος μου έρχεται μεταξύ 28-31 μέρες. Σημερα ειμαι στην 5 μερα καθυστέρησης. Έκανα την 4 μερα χθες χοριακή κ βγήκε 0,10. Αποκλείουμε λοιπόν εγκυμοσύνη. Ο θυροειδής μου ειναι μια χαρά ρυθμισμένος και αλλα γυναικολ. Προβλήματα δεν εχω. Πριν 2 μήνες έκανα τεστ ΠΑΠ υπέρηχους ολα μια χαρά!!! Τι προτείνετε να κανω;; Μεχρι ποτέ να περιμένω μεχρι να πάω στο γιατρό;;; Σας ευχαριστω!!!

Καλησπέρα, τις περισσότερες φορές μια καθυστέρηση αποτελεί ένα τυχαίο γεγονός, ή πρόκειται για εκδήλωση άγχους και ταλαιπωρίας του οργανισμού. Ωστόσο όταν ξεπερνάει τις 2 εβδομάδες καλό είναι να γίνεται μια επίσκεψη στο γυναικολόγο για ένα υπερηχογράφημα έσω γεννητικών οργάνων και ίσως κάποιες ορμονολογικές εξετάσεις.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κυρία Βάντζου καλησπέρα και χρόνια πολλα.

Στις 23 Απριλίου 2016 υποβλήθηκα σε υστεροσκοπηση λαπαροσκόπηση μετα απο αποτυχημένες εξωσωματικές. Αφαιρέθηκε πολυποδας, ενδομητρωσιακη κύστη και καυτηριαστηκαν συμφησεις.

Ο γιατρός μου εδωσε τρίμηνη αγωγή με vissanete, πριν την επόμενη εξωςωματικη. Διάβασα στο φύλλο οδηγιών του φαρμάκου οτι αυξάνονται οι πιθανότητες για έξωμητριές κυησεις ενώ είχα την εντύπωση οτι αναστέλλεται εντελώς η ωορηξια.

Ποια ειναι η άποψη σας μήπως θα έπρεπε τους τρεις επόμενους μήνες να χρησιμοποιούμε προφυλάξεις για να αποφύγουμε τα χειρότερα?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Καλησπέρα, η διενογέστη (visanette) δεν αποτελεί αντισυλληπτικό χάπι παρότι μειώνει τις πιθανότητες σύλληψης. Οι πιθανότητες εξωμήτριας κύησης σχετίζονται κυρίως με το ιστορικό σας και τις εξετάσεις σας, οπότε θα πρέπει να πάρετε οδηγίες από το γυναικολόγο σας για όσο λαμβάνετε το χάπι. Η δίκη μου γνώμη είναι να χρησιμοποιείτε προφύλαξη για αυτό το διάστημα. Εύχομαι το καλύτερο.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Kυρια Βαντζου καλησπερα σας και Χριατος Ανεστη!

 

Ειμαι 41ενός ετών και μητερα 4 παιδιων.Η τελευταία μου γέννα ήταν πριν 8 χρόνια.Ολες οι εγκυμοσύνες και οι γέννες φυσιολογικότατες.Αποφασίσαμε να κάνουμε ακόμα ένα παιδάκι όμως περσι τον Ιούλιο ήρθε η πρώτη παλλίνδρομη..εκανα αποξεση κ είπαμε (και οι γιατροι και εμείς τυχαίο γεγονός).28 Απριλίου Μ/Πέμπτη ήρθε και 2η παλλινδρομη δηλαδη μεσα σε 9-10 μήνες.Επιασα δουλεια τον περασμένο Δεκέμβριο (σηκωνα πολλα βαρη και ήμουν μέσα στα κρυα)με αποτελεσμα να χαλασει πολυ ο κ'υκλος μου (μέσα σε 3 μηνες 6 φορες περιοδο)κανω τεστ Παπ ολα καλα όμως μου είπε ο γυναικολογος οτι η μήτρα μου διαμαρτυρετε...είναι λιγο κουρασμενη.Κανω και ορμονολογικες και όλα καλά.Λιγο πρίν μείνω έγκυος ξανά τυχαια ανακαλήπτο οτι είχα ανεβασμένη πίεση το παρακολούθησα σύμφωνα με οδηγίες καρδιολόγου και καταληγουμε οτι είναι νεύροπιεση δηλαδή οτι είναι ανεβασμένη μόνο όταν είμαι εκτός σπιτιού και κυρίως μετα από κούραση.

Πείτε μου σας παρακαλώ την άποψη σας

1)Δεν θα πρέπει να κάνω κάποιες εξετάσεις;Κακος μα δεν στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο.

2)Υπάρχει περίπτωση να κινδυνεύω από προεκλαμψία;

3)Η θρομβοφιλία μπορεί να εμφανιστεί οποτεδήποτε ή την έχουμε απο πάντα αν την έχουμε;

4)Οι αποξέσεις μπορουν να δημιουργήσουν επιπλέων προβλήματα;

 

Ευχαριστώ πολύ.

0

Καλησπέρα, Αληθώς Ανέστη! Οι αποξέσεις δεν δημιουργούν προβλήματα όταν γίνονται σωστά. Καλό είναι να κάνετε εξετάσεις για θρομβοφιλία η οποία έχει μορφές και γονιδιακές που τις έχουμε εκ γενετής αλλά και μοριακές που δημιουργούν προδιάθεση για θρομβώσεις με την ηλικία και με άλλους προδιαθεσικούς παράγοντες. Λόγω της υπέρτασης οι κίνδυνοι για προεκλαμψία αυξάνονται αλλά με σωστή παρακολούθηση δεν κινδυνεύετε.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Σας ευχαριστω καταρχην για την απαντηση σας. Το χρονικο διαστημα μεταξυ των 2 εξετασεων ηταν ενα ετος. Εννοω της ca 125. Δεν θα μπορουσε ο δεικτης να ειναι αυξημενος λογω περιοδου η ενδομητριωσης; Σε διαφορετικη περιπτωση σκεφτομαι επεμβαση για αφαιρεση των κυστεων

Καλησπέρα, ο δείκτης σίγουρα επηρεάζεται από την ημέρα του κύκλου. Επαναλαμβάνω πως καλό θα ήταν να κάνετε και μια μαγνητική κάτω κοιλίας πριν αποφασίσετε για αφαίρεση.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση είμαι στην διαδικασία εμβρυομεταφοράς (πριν 3 ημέρες έγινε η ωοληψία) και έχω το εξής πρόβλημα:

καταρχήν με το που ξεκίνησα τις ενέσεις τις menopur (προς το τέλος της θεραπείας) άρχισα και πρηζόμουν στην κοιλιά αλλά και στα κιλά με αποτέλεσμα να πάρω 4 κιλά μέσα σε 5-6ημέρες (πάντα πρήζομαι με αυτά αλλά όχι τόσο πολύ). Μετά την ωοληψία (με ολική νάρκωση) το στομάχι μου έχει πρηστεί και είναι σκληρό και ψιλοπονάει (την 1η ημέρα ήμουν χάλια) όσο περνάνε οι ημέρες υποχωρεί βέβαια ο πόνος και το πρήξιμο ελάχιστα, επίσης την ημέρα πριν την ωοληψία παρατήρησα ότι τα πόδια μου στα πέλματα κάτω τουμπάνιασαν βέβαια έβαλα μαξιλάρι το βράδυ και ηρέμισαν το πρωί δεν ξέρω αν φταει σε αυτό η πολύ καθιστική στάση που έχω λόγο εργασίας και η πολύ ζέστη.

Το περισσότερο μου πρόβλημα αυτή την στιγμή είναι το στομάχι δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ και φοβάμαι να ρωτήσω το κέντρο μην μου σταματήσουν την μεταφορά. Βέβαια σήμερα είδα ότι μειώθηκε και 1 κιλό χωρίς να αλλάξω κάτι ιδιαίτερο στην διατροφή μου.

 

Σας ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end!

 

IEC1p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση είμαι στην διαδικασία εμβρυομεταφοράς (πριν 3 ημέρες έγινε η ωοληψία) και έχω το εξής πρόβλημα:

καταρχήν με το που ξεκίνησα τις ενέσεις τις menopur (προς το τέλος της θεραπείας) άρχισα και πρηζόμουν στην κοιλιά αλλά και στα κιλά με αποτέλεσμα να πάρω 4 κιλά μέσα σε 5-6ημέρες (πάντα πρήζομαι με αυτά αλλά όχι τόσο πολύ). Μετά την ωοληψία (με ολική νάρκωση) το στομάχι μου έχει πρηστεί και είναι σκληρό και ψιλοπονάει (την 1η ημέρα ήμουν χάλια) όσο περνάνε οι ημέρες υποχωρεί βέβαια ο πόνος και το πρήξιμο ελάχιστα, επίσης την ημέρα πριν την ωοληψία παρατήρησα ότι τα πόδια μου στα πέλματα κάτω τουμπάνιασαν βέβαια έβαλα μαξιλάρι το βράδυ και ηρέμισαν το πρωί δεν ξέρω αν φταει σε αυτό η πολύ καθιστική στάση που έχω λόγο εργασίας και η πολύ ζέστη.

Το περισσότερο μου πρόβλημα αυτή την στιγμή είναι το στομάχι δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ και φοβάμαι να ρωτήσω το κέντρο μην μου σταματήσουν την μεταφορά. Βέβαια σήμερα είδα ότι μειώθηκε και 1 κιλό χωρίς να αλλάξω κάτι ιδιαίτερο στην διατροφή μου.

 

Σας ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Καλησπέρα, θα πρέπει να αναφέρετε τα συμπτώματα που έχετε στο γυναικολόγο σας και εκείνος θα κρίνει ό,τι είναι καλύτερο για εσάς. Να τρώτε το ασπράδι από 2 αυγά την ημέρα για το λεύκωμα και να μετράτε την πίεσή σας. Μην αναβάλετε να μιλήσετε με το γιατρό σας γιατί μπορεί να εξελιχθεί σε υπερδιέγερση των ωοθηκών. Σας εύχομαι το καλύτερο.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα γιατρέ!!! Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Ωορηξια έκανα την 17 μερα και πρωτη μου φορά είδα αίμα στο σκούπισμα. Ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ ειναι λόγω ωορηξίας. Εχω όμως ακόμα και σημερα 23η μερα πότε ρόζ και πολλά

καφέ στο σκούπισμα τι μου συμβαίνει;;; Ειναι λογικό;;; Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα γιατρέ!!! Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Ωορηξια έκανα την 17 μερα και πρωτη μου φορά είδα αίμα στο σκούπισμα. Ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ ειναι λόγω ωορηξίας. Εχω όμως ακόμα και σημερα 23η μερα πότε ρόζ και πολλά

καφέ στο σκούπισμα τι μου συμβαίνει;;; Ειναι λογικό;;; Σας ευχαριστω

Καλησπέρα, εάν αποκλειστεί η πιθανότητα σύλληψης, μπορεί να οφείλεται σε ωορρηξία ή σε ορμονικό παράγοντα. Καλό είναι να παρακολουθήσετε την επόμενη περίοδο και σε περίπτωση κάποιας ανωμαλίας να κάνετε ένα υπερηχογράφημα και ίσως κάποιες ορμονικές εξετάσεις.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε αλλα ειμαι πολυ μπερδεμενη κ ανχομενη ....λοιπον 1/6 μου ηρθε περιοδο ο κυκλος μου ειναι 24 με 26 μερες αναλογα καθε φορα....με τον συντροφο μου σχεδον μερα παρα μερα καναμε ερωτα ....στις 19/6 ειδα ελαχιστο αιμα κ πονουσα ελαχιστα χαμιλα....απο εκεινη την μερα μεχρι κ τις 30/6 ειχα καφε υγρα ελαχιστα βεβαια αλλα ειχα ....στις 25 με 26/6 περιμενα περιοδο κ τιποτα μεχρι σημερα πεντακαθαρη, εχτες μονο που ειχα λευκα υγρα κ αυτα παλι ελαχιστα καποιες μερες νιωθω οπως οταν περιμενω να μου ερθει περιοδο αλλα τιποτα ....την δευτερη μερα καθηστερισεις εκανα ενα τεστ το οποιο ηταν αρνιτικο κ ξανα εκανα την εκτη μερα κ παλι αρνιτικο ....τωρα εχω 15 μερες καθυστεριση κ δεν 3ερω τι να υποθεσω?να προσθεσω οτι εκανα γενικες εξετασεις αιματος, κολπικο υπεριχο κ γενικα γυναικολογικες πριν ενα μηνες κ με βρηκαν υγιεστατη κ χωρις κανενα προβλημα....τιμπορει να μου συνβενει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυρία Βάντζου καλησπέρα σας,

 

Το ιστορικό μου εν τάχει έχει ως εξής. Προσπαθούσα για παιδί πάνω από 9 χρόνια έχω κάνει σπερματεγχύσεις, εξωσωματικές, υστεροσκόπηση για συμφύσεις, λαπαροσκόπηση που εν τέλει βρέθηκαν τα περισσότερα όργανα συγκολημένα με συμφύσεις , ινομυώματα(υπορρογόνια), και η μια εκ των 2 σαλπιγγών ήταν υδροσάλπιγγα όπου και αφαιρέθηκε. Η λαπαροσκόπηση έγινε τον Μάιο του 2014.

Να αναφέρω ότι μετά τις σπερματεγχύσεις (2 είχα κάνει το 2008 και 2009) είχα αφόρητους πόνους στην κοιλιά και στην τελευταία νοσηλεύτηκα με πυρετό και φρικτούς πόνους στην κοιλιά καθώς και τα λευκά μου ήταν πάρα πολύ ανεβασμένα.

Από τη λαπαροσκόπηση φάνηκε ότι μάλλον είχα περάσει εξαρτηματίτιδα από τις σπερματεγχύσεις και γι αυτό τον λόγο είχα τις συμφύσεις και την υδροσάλπιγγα. (Το 2007 είχα κάνει σαλπιγγογραφία που ήταν μια χαρά!)

Μετά την λαπαροσκόπηση ακολούθησα αγωγή 6 μήνες με avercap και μετά απευθείας ξεκινήσαμε διέγερση για εξωσωματική…. Η οποία έγινε αλλά απέτυχε ακόμα μία φορά.

Ως εκ θαύματος μετά από τόσα χρόνια ταλαιπωρίας του σώματος και ψυχής, έμεινα έγκυος φυσιολογικά!!

Δεν το πίστευε ούτε ο γιατρός μου… Η εγκυμοσύνη πήγαινε πάρα πολύ καλά και το έμβρυο αναπτυσσόταν με πολύ καλό ρυθμό , πάντα έβγαινε πολύ πάνω από την ημερομηνία κύησης..

Στις 26 εβδομάδες μετά από εμετούς ξαφνικούς και φρικτούς πόνους στην κοιλία, πήγα στο μαιευτήριο, ο υπέρηχος κύησης πολύ καλός… όμως στον υπέρηχο άνω κάτω κοιλίας και στην μαγνητική που ακολούθησαν φαινόταν διάχυτο υφρό και κάτι σαν αιμάτωμά. Μετά ακολούθησαν αλλοιώσεις στους παλμούς του εμβρύου και μπήκα εκτάκτως για καισαρική.(η τομή που έγινε στη μήτρα είναι κάθετη)

Είχα πάθει ρήξη μήτρας, ο πλακούντας ήταν διηθητικός και είχε σχίσει πίσω μέρος στην μήτρα… Μου έκαναν μεταγγίσεις διότι είχα χάσει πολύ αίμα.

Το μωρό γεννήθηκε 1300 γρ. και προς μεγάλης τους έκπληξη τα υπέρηχα εγκεφάλου ήταν πολύ καλά… Η πορεία του παιδιού ήταν πολύ καλή, δεν είχε κανένα θέμα, ούτε εγκεφαλικό , ούτε καρδιολογικό , ούτε εντερικό και νεφρολογικό. Στον τραχειοσωλήνα έμεινε ελάχιστα…..

Μετά από 30 ημέρες στην ΜΕΝΝ έπαθε ενδονοσοκομειακή λοίμωξη , δεν το πρόλαβαν εγκαιρώς ενώ το είχα δει και τους είχα ειδοποιήσει, ξεκίνησαν την αγωγή πάρα πολύ αργά και το μωρό μας φυσικά με τέτοιο βακτήριο… δεν άντεξε! Και όλα αυτά σε ιδιωτικό μαιετήριο…

Είναι νωπό και πονάει πολύ… έχω περάσει τόσα χρόνια πολλές δύσκολες στιγμές και πόνο για να τα καταφέρω και όλο αυτό έχει μια τραγικότητα απίστευτη.

 

 

Για να μην σας κουράζω και μακρηγορώ, ο γιατρός σύρραψε τη μήτρα μου πολύ καλά και όπως μου είπε θα μπορέσω να δοκιμάσω ξανά μετά από αρκετό καιρό , με εξωσωματική όμως , διότι δεν θεωρεί ότι είναι εύκολο να μείνω φυσιολογικά.έγκυος λόγω της μίας σάλπιγγας που έχω και μάλλον δεν είναι σε καλή κατάσταση από ότι είδε. Βέβαια και μετά τη λαπαροσκόπηση έτσι είχα πληροφορηθεί αλλά έμεινα μόνη μου και μέσα σε λίγο διάστημα ελεύθερων επαφών.

Η εμπειρία σας τι λέει σε σχέση με τη ρήξη μήτρας ?

Έχω διαβάσει μετά από αυτό που μου συνέβει πολλή ξένη βιβλιογραφία για μετέπειτα εγκυμοσύνες από ρήξη μήτρας…

Θα ήθελα πολύ μια συμβουλή από εσάς ως εξαιρετική επιστήμονας που γνωρίζω ότι είστε, και ως μάνα…

Επίσης, υπάρχει τρόπος (υπέρηχο ή μαγνητική) που να εξετάζει το πάχος της ουλής στη μήτρα μετά από καισαρικές ή ρήξη μήτρας?

 

 

Σας ευχαριστώ θερμά..........

Tι ωφελεί να καρτεράς όρθιος στην πόρτα του σπιτιού,

και με τα μάτια στους νεκρούς τους δρόμους στυλωμένα,

αν είναι νά ’ρθει θε να ’ρθεί, δίχως να νιώσεις από πού,

και πίσω σου πλησιάζοντας με βήματα σβημένα...

Link to comment
Share on other sites

Κυρία Βάντζου καλησπέρα σας,

 

Το ιστορικό μου εν τάχει έχει ως εξής. Προσπαθούσα για παιδί πάνω από 9 χρόνια έχω κάνει σπερματεγχύσεις, εξωσωματικές, υστεροσκόπηση για συμφύσεις, λαπαροσκόπηση που εν τέλει βρέθηκαν τα περισσότερα όργανα συγκολημένα με συμφύσεις , ινομυώματα(υπορρογόνια), και η μια εκ των 2 σαλπιγγών ήταν υδροσάλπιγγα όπου και αφαιρέθηκε. Η λαπαροσκόπηση έγινε τον Μάιο του 2014.

Να αναφέρω ότι μετά τις σπερματεγχύσεις (2 είχα κάνει το 2008 και 2009) είχα αφόρητους πόνους στην κοιλιά και στην τελευταία νοσηλεύτηκα με πυρετό και φρικτούς πόνους στην κοιλιά καθώς και τα λευκά μου ήταν πάρα πολύ ανεβασμένα.

Από τη λαπαροσκόπηση φάνηκε ότι μάλλον είχα περάσει εξαρτηματίτιδα από τις σπερματεγχύσεις και γι αυτό τον λόγο είχα τις συμφύσεις και την υδροσάλπιγγα. (Το 2007 είχα κάνει σαλπιγγογραφία που ήταν μια χαρά!)

Μετά την λαπαροσκόπηση ακολούθησα αγωγή 6 μήνες με avercap και μετά απευθείας ξεκινήσαμε διέγερση για εξωσωματική…. Η οποία έγινε αλλά απέτυχε ακόμα μία φορά.

Ως εκ θαύματος μετά από τόσα χρόνια ταλαιπωρίας του σώματος και ψυχής, έμεινα έγκυος φυσιολογικά!!

Δεν το πίστευε ούτε ο γιατρός μου… Η εγκυμοσύνη πήγαινε πάρα πολύ καλά και το έμβρυο αναπτυσσόταν με πολύ καλό ρυθμό , πάντα έβγαινε πολύ πάνω από την ημερομηνία κύησης..

Στις 26 εβδομάδες μετά από εμετούς ξαφνικούς και φρικτούς πόνους στην κοιλία, πήγα στο μαιευτήριο, ο υπέρηχος κύησης πολύ καλός… όμως στον υπέρηχο άνω κάτω κοιλίας και στην μαγνητική που ακολούθησαν φαινόταν διάχυτο υφρό και κάτι σαν αιμάτωμά. Μετά ακολούθησαν αλλοιώσεις στους παλμούς του εμβρύου και μπήκα εκτάκτως για καισαρική.(η τομή που έγινε στη μήτρα είναι κάθετη)

Είχα πάθει ρήξη μήτρας, ο πλακούντας ήταν διηθητικός και είχε σχίσει πίσω μέρος στην μήτρα… Μου έκαναν μεταγγίσεις διότι είχα χάσει πολύ αίμα.

Το μωρό γεννήθηκε 1300 γρ. και προς μεγάλης τους έκπληξη τα υπέρηχα εγκεφάλου ήταν πολύ καλά… Η πορεία του παιδιού ήταν πολύ καλή, δεν είχε κανένα θέμα, ούτε εγκεφαλικό , ούτε καρδιολογικό , ούτε εντερικό και νεφρολογικό. Στον τραχειοσωλήνα έμεινε ελάχιστα…..

Μετά από 30 ημέρες στην ΜΕΝΝ έπαθε ενδονοσοκομειακή λοίμωξη , δεν το πρόλαβαν εγκαιρώς ενώ το είχα δει και τους είχα ειδοποιήσει, ξεκίνησαν την αγωγή πάρα πολύ αργά και το μωρό μας φυσικά με τέτοιο βακτήριο… δεν άντεξε! Και όλα αυτά σε ιδιωτικό μαιετήριο…

Είναι νωπό και πονάει πολύ… έχω περάσει τόσα χρόνια πολλές δύσκολες στιγμές και πόνο για να τα καταφέρω και όλο αυτό έχει μια τραγικότητα απίστευτη.

 

 

Για να μην σας κουράζω και μακρηγορώ, ο γιατρός σύρραψε τη μήτρα μου πολύ καλά και όπως μου είπε θα μπορέσω να δοκιμάσω ξανά μετά από αρκετό καιρό , με εξωσωματική όμως , διότι δεν θεωρεί ότι είναι εύκολο να μείνω φυσιολογικά.έγκυος λόγω της μίας σάλπιγγας που έχω και μάλλον δεν είναι σε καλή κατάσταση από ότι είδε. Βέβαια και μετά τη λαπαροσκόπηση έτσι είχα πληροφορηθεί αλλά έμεινα μόνη μου και μέσα σε λίγο διάστημα ελεύθερων επαφών.

Η εμπειρία σας τι λέει σε σχέση με τη ρήξη μήτρας ?

Έχω διαβάσει μετά από αυτό που μου συνέβει πολλή ξένη βιβλιογραφία για μετέπειτα εγκυμοσύνες από ρήξη μήτρας…

Θα ήθελα πολύ μια συμβουλή από εσάς ως εξαιρετική επιστήμονας που γνωρίζω ότι είστε, και ως μάνα…

Επίσης, υπάρχει τρόπος (υπέρηχο ή μαγνητική) που να εξετάζει το πάχος της ουλής στη μήτρα μετά από καισαρικές ή ρήξη μήτρας?

 

 

Σας ευχαριστώ θερμά..........

 

 

Καλή ανάρρωση σας εύχομαι (σωματική και ψυχική) και σύντομα το όνειρό σας να γίνει πραγματικότητα...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εάν αποκλειστεί η πιθανότητα σύλληψης, μπορεί να οφείλεται σε ωορρηξία ή σε ορμονικό παράγοντα. Καλό είναι να παρακολουθήσετε την επόμενη περίοδο και σε περίπτωση κάποιας ανωμαλίας να κάνετε ένα υπερηχογράφημα και ίσως κάποιες ορμονικές εξετάσεις.

 

Κ. Βάντζου!!!!!! Έκανα χθες που περίμενα περίοδο τεστ και ειναι ΘΕΤΙΚΟΟΟΟΟ!!!!! Ειμαι τόσο χαρούμενη. Σημερα έκανα και χοριακή και αποτελέσματα θα πάρω σε λίγο. Είπα στο γιατρό όμως οτι συνεχίζω να εχω αίμα κανονικό στο σκούπισμα οχι σταγόνες κανονικό και δεν ανησύχησε.. Ειναι δυνατόν;;; Εγω φοβάμαι πολυ μην παει κάτι στραβά παλι..

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κ. Βάντζου!!!!!! Έκανα χθες που περίμενα περίοδο τεστ και ειναι ΘΕΤΙΚΟΟΟΟΟ!!!!! Ειμαι τόσο χαρούμενη. Σημερα έκανα και χοριακή και αποτελέσματα θα πάρω σε λίγο. Είπα στο γιατρό όμως οτι συνεχίζω να εχω αίμα κανονικό στο σκούπισμα οχι σταγόνες κανονικό και δεν ανησύχησε.. Ειναι δυνατόν;;; Εγω φοβάμαι πολυ μην παει κάτι στραβά παλι..

Καλησπέρα, είναι αρκετά σύνηθες να υπάρχει κολπική αιμόρροια στην αρχή της κύησης. Φαντάζομαι ότι θα σας έχει δωθεί αγωγή κατάλληλη. Εύχομαι το καλύτερο.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
καλησπερα γιατρε αλλα ειμαι πολυ μπερδεμενη κ ανχομενη ....λοιπον 1/6 μου ηρθε περιοδο ο κυκλος μου ειναι 24 με 26 μερες αναλογα καθε φορα....με τον συντροφο μου σχεδον μερα παρα μερα καναμε ερωτα ....στις 19/6 ειδα ελαχιστο αιμα κ πονουσα ελαχιστα χαμιλα....απο εκεινη την μερα μεχρι κ τις 30/6 ειχα καφε υγρα ελαχιστα βεβαια αλλα ειχα ....στις 25 με 26/6 περιμενα περιοδο κ τιποτα μεχρι σημερα πεντακαθαρη, εχτες μονο που ειχα λευκα υγρα κ αυτα παλι ελαχιστα καποιες μερες νιωθω οπως οταν περιμενω να μου ερθει περιοδο αλλα τιποτα ....την δευτερη μερα καθηστερισεις εκανα ενα τεστ το οποιο ηταν αρνιτικο κ ξανα εκανα την εκτη μερα κ παλι αρνιτικο ....τωρα εχω 15 μερες καθυστεριση κ δεν 3ερω τι να υποθεσω?να προσθεσω οτι εκανα γενικες εξετασεις αιματος, κολπικο υπεριχο κ γενικα γυναικολογικες πριν ενα μηνες κ με βρηκαν υγιεστατη κ χωρις κανενα προβλημα....τιμπορει να μου συνβενει?

Καλησπέρα, οι λόγοι για την ανωμαλία του κύκλου μπορεί να είναι πολλοί: άγχος, κύστη ωοθήκης ή ορμονική διαταραχή. Θα πρέπει να επισκεφτείτε το γυναικολόγο σας, εάν ακόμα δεν έχει αποκατασταθεί η περίοδος για υπερηχογράφημα και πιθανώς κάποιες εξετάσεις.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κυρία Βάντζου καλησπέρα σας,

 

Το ιστορικό μου εν τάχει έχει ως εξής. Προσπαθούσα για παιδί πάνω από 9 χρόνια έχω κάνει σπερματεγχύσεις, εξωσωματικές, υστεροσκόπηση για συμφύσεις, λαπαροσκόπηση που εν τέλει βρέθηκαν τα περισσότερα όργανα συγκολημένα με συμφύσεις , ινομυώματα(υπορρογόνια), και η μια εκ των 2 σαλπιγγών ήταν υδροσάλπιγγα όπου και αφαιρέθηκε. Η λαπαροσκόπηση έγινε τον Μάιο του 2014.

Να αναφέρω ότι μετά τις σπερματεγχύσεις (2 είχα κάνει το 2008 και 2009) είχα αφόρητους πόνους στην κοιλιά και στην τελευταία νοσηλεύτηκα με πυρετό και φρικτούς πόνους στην κοιλιά καθώς και τα λευκά μου ήταν πάρα πολύ ανεβασμένα.

Από τη λαπαροσκόπηση φάνηκε ότι μάλλον είχα περάσει εξαρτηματίτιδα από τις σπερματεγχύσεις και γι αυτό τον λόγο είχα τις συμφύσεις και την υδροσάλπιγγα. (Το 2007 είχα κάνει σαλπιγγογραφία που ήταν μια χαρά!)

Μετά την λαπαροσκόπηση ακολούθησα αγωγή 6 μήνες με avercap και μετά απευθείας ξεκινήσαμε διέγερση για εξωσωματική…. Η οποία έγινε αλλά απέτυχε ακόμα μία φορά.

Ως εκ θαύματος μετά από τόσα χρόνια ταλαιπωρίας του σώματος και ψυχής, έμεινα έγκυος φυσιολογικά!!

Δεν το πίστευε ούτε ο γιατρός μου… Η εγκυμοσύνη πήγαινε πάρα πολύ καλά και το έμβρυο αναπτυσσόταν με πολύ καλό ρυθμό , πάντα έβγαινε πολύ πάνω από την ημερομηνία κύησης..

Στις 26 εβδομάδες μετά από εμετούς ξαφνικούς και φρικτούς πόνους στην κοιλία, πήγα στο μαιευτήριο, ο υπέρηχος κύησης πολύ καλός… όμως στον υπέρηχο άνω κάτω κοιλίας και στην μαγνητική που ακολούθησαν φαινόταν διάχυτο υφρό και κάτι σαν αιμάτωμά. Μετά ακολούθησαν αλλοιώσεις στους παλμούς του εμβρύου και μπήκα εκτάκτως για καισαρική.(η τομή που έγινε στη μήτρα είναι κάθετη)

Είχα πάθει ρήξη μήτρας, ο πλακούντας ήταν διηθητικός και είχε σχίσει πίσω μέρος στην μήτρα… Μου έκαναν μεταγγίσεις διότι είχα χάσει πολύ αίμα.

Το μωρό γεννήθηκε 1300 γρ. και προς μεγάλης τους έκπληξη τα υπέρηχα εγκεφάλου ήταν πολύ καλά… Η πορεία του παιδιού ήταν πολύ καλή, δεν είχε κανένα θέμα, ούτε εγκεφαλικό , ούτε καρδιολογικό , ούτε εντερικό και νεφρολογικό. Στον τραχειοσωλήνα έμεινε ελάχιστα…..

Μετά από 30 ημέρες στην ΜΕΝΝ έπαθε ενδονοσοκομειακή λοίμωξη , δεν το πρόλαβαν εγκαιρώς ενώ το είχα δει και τους είχα ειδοποιήσει, ξεκίνησαν την αγωγή πάρα πολύ αργά και το μωρό μας φυσικά με τέτοιο βακτήριο… δεν άντεξε! Και όλα αυτά σε ιδιωτικό μαιετήριο…

Είναι νωπό και πονάει πολύ… έχω περάσει τόσα χρόνια πολλές δύσκολες στιγμές και πόνο για να τα καταφέρω και όλο αυτό έχει μια τραγικότητα απίστευτη.

 

 

Για να μην σας κουράζω και μακρηγορώ, ο γιατρός σύρραψε τη μήτρα μου πολύ καλά και όπως μου είπε θα μπορέσω να δοκιμάσω ξανά μετά από αρκετό καιρό , με εξωσωματική όμως , διότι δεν θεωρεί ότι είναι εύκολο να μείνω φυσιολογικά.έγκυος λόγω της μίας σάλπιγγας που έχω και μάλλον δεν είναι σε καλή κατάσταση από ότι είδε. Βέβαια και μετά τη λαπαροσκόπηση έτσι είχα πληροφορηθεί αλλά έμεινα μόνη μου και μέσα σε λίγο διάστημα ελεύθερων επαφών.

Η εμπειρία σας τι λέει σε σχέση με τη ρήξη μήτρας ?

Έχω διαβάσει μετά από αυτό που μου συνέβει πολλή ξένη βιβλιογραφία για μετέπειτα εγκυμοσύνες από ρήξη μήτρας…

Θα ήθελα πολύ μια συμβουλή από εσάς ως εξαιρετική επιστήμονας που γνωρίζω ότι είστε, και ως μάνα…

Επίσης, υπάρχει τρόπος (υπέρηχο ή μαγνητική) που να εξετάζει το πάχος της ουλής στη μήτρα μετά από καισαρικές ή ρήξη μήτρας?

 

 

Σας ευχαριστώ θερμά..........

Καλησπέρα, λυπάμαι πολύ για την απώλειά σας. Η μαγνητική μπορεί να ελέγξει το πάχος στο τοίχωμα της μήτρας. Με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού σας μπορείτε να προσπαθήσετε ξανά 6 μήνες μετά την καισαρική. Εύχομαι το καλύτερο.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είναι αρκετά σύνηθες να υπάρχει κολπική αιμόρροια στην αρχή της κύησης. Φαντάζομαι ότι θα σας έχει δωθεί αγωγή κατάλληλη. Εύχομαι το καλύτερο.

 

Δυστυχώς η δεύτερη χοριακή απο 152 έπεσε 108 και ο γιατρός μου είπε βιοχημική. Τον περασμένο Απρίλιο είχα παλλινδρομη στην 9 εβδομάδα και τώρα βιοχημική.. Τι να πω;; Μ εχει πάρει απο κάτω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κυρια Βαντζου

Είμαι 32 ετών είμαι έγκυος 6εβδομαδων και 6ημερων με τριδυμα σε ξεχωριστούς σάκους με εξωσωματικη.

Έχω κάποιες ανησυχίες πριν δύο μέρες ένιωσα πόνο ψιλα στην κοιλιά και την άλλη μέρα πόνο στην περιοχή του αφαλου ακριβώς χαμηλά.

Υπάρχει περίπτωση να έπαθαν κάτι τα μωρακια; ή να σταματησε η καρδούλα τους;

το ένα έχει χτυπώ 116 το δεύτερο 107 και το τρίτο 108 στης 6 εβδομάδες ακριβώς.

Φοβαμαι έχω ανησυχίες τι κίνδυνοι μπορεί να υπαρχουν ώστε να βλάψουν τα εμβρυα;

Απο φάρμακα περνώ prolutex, ciclacur, inohep, ασπιρινακι παιδικό

Την περασμένη εβδομάδα έκανα εξετάσεις

Ε2 >3.000

προγεστερονη >60

Μια φορά την εβδομάδα μου είπαν να της επαναλαμβάνω και της τρεις φορές ήταν σταθερά τα αποτελεσματα είναι φυσιολογικο;

 

Υπάρχει λόγος ανησυχίας σε όσα σας ανέφερα;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και καλη εβδομαδα γιατρε.

Θα εκτιμουσα πολυ αν μπορουσατε να μου δωσετε καποιες συμβουλες οσον αφορα ενα θεμα που προεκυψε μολις χθες.

Με τελευταιο κυκλο στις 10.6 εντοπισα τυχαια την ωορρηξια μου με τεστ στις 16 και 17.7 και χθες μολις 9 ημερες μετα την υποτιθεμενη ωορρηξια ειδα κηλιδες αιματος. Σημερα το αιμα ειναι καφε οπως στο τελος του κυκλου μου.

Ειναι φυσιολογικα ολα αυτα, δε ξερω τι να υποθεσω και τι να κανω;

Σημειωτεον οτι προσπαθουμε με τον συζυγο για παιδακι κοντα στα 2 χρονια.

Ο συζυγος διεγνωσθει με 3ου βαθμου κιρσοκηλη και υψηλη προλακτινη, για την τελευταια κανει θεραπεια και ειδαμε ηδη μεγαλη βελτιωση.

Απο την μερια μου εχω χασιμοτο-θυροειδη και πολυκυστικες.

Εχουμε κανει ηδη 3 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις.

Ποια η γνωμη σας για την συνεχεια του αγωνα μας μεχρι να καταφερουμε το πολυποθητο;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Κα Βάντζου γειά σας,

 

θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα υπορογόνια ινομυώματα

Εαν αφαιρεθούν, οι τομές που γίνονται στη μήτρα είναι είναι διαπερατές ? Δηλαδή, γίνεται τομή σε όλο το τοίχωμα της μήτρας (που διαπερνάει απο το έξω τοίχωμα μέχρι το εσωτερικό?)

Πόσος καιρός πρέπει να περάσει για να θεωρηθεί ότι έχει επουλωθεί?

Εάν μετά απο πολύ καιρό στον υπέρηχο, φαίνεται ουλή, είναι φυσιολογικό???

ή έχει να κάνει με την κακή επούλωση της πληγής απο την αφαίρεση ινομυώματος?

 

 

Σας ευχαριστώ!

THE LIGHT WILL STAY ON

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Δυστυχώς η δεύτερη χοριακή απο 152 έπεσε 108 και ο γιατρός μου είπε βιοχημική. Τον περασμένο Απρίλιο είχα παλλινδρομη στην 9 εβδομάδα και τώρα βιοχημική.. Τι να πω;; Μ εχει πάρει απο κάτω!!!

Καλημέρα, λυπάμαι πολύ για την εξέλιξη. Είναι όμως θετικό που μένετε έγκυος. Η περίπτωση της βιοχημικής κύησης είναι τελείως τυχαίο γεγονός. Συμβουλευτείτε το γιατρό σας για τυχόν επιπλέον εξετάσεις. Είμαι σίγουρη πως την επόμενη φορά όλα θα πάνε καλά.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα Κυρια Βαντζου

Είμαι 32 ετών είμαι έγκυος 6εβδομαδων και 6ημερων με τριδυμα σε ξεχωριστούς σάκους με εξωσωματικη.

Έχω κάποιες ανησυχίες πριν δύο μέρες ένιωσα πόνο ψιλα στην κοιλιά και την άλλη μέρα πόνο στην περιοχή του αφαλου ακριβώς χαμηλά.

Υπάρχει περίπτωση να έπαθαν κάτι τα μωρακια; ή να σταματησε η καρδούλα τους;

το ένα έχει χτυπώ 116 το δεύτερο 107 και το τρίτο 108 στης 6 εβδομάδες ακριβώς.

Φοβαμαι έχω ανησυχίες τι κίνδυνοι μπορεί να υπαρχουν ώστε να βλάψουν τα εμβρυα;

Απο φάρμακα περνώ prolutex, ciclacur, inohep, ασπιρινακι παιδικό

Την περασμένη εβδομάδα έκανα εξετάσεις

Ε2 >3.000

προγεστερονη >60

Μια φορά την εβδομάδα μου είπαν να της επαναλαμβάνω και της τρεις φορές ήταν σταθερά τα αποτελεσματα είναι φυσιολογικο;

 

Υπάρχει λόγος ανησυχίας σε όσα σας ανέφερα;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων

Καλημέρα, σας έχω απαντήσει στο προσωπικό μήνυμα.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπερα σας και καλη εβδομαδα γιατρε.

Θα εκτιμουσα πολυ αν μπορουσατε να μου δωσετε καποιες συμβουλες οσον αφορα ενα θεμα που προεκυψε μολις χθες.

Με τελευταιο κυκλο στις 10.6 εντοπισα τυχαια την ωορρηξια μου με τεστ στις 16 και 17.7 και χθες μολις 9 ημερες μετα την υποτιθεμενη ωορρηξια ειδα κηλιδες αιματος. Σημερα το αιμα ειναι καφε οπως στο τελος του κυκλου μου.

Ειναι φυσιολογικα ολα αυτα, δε ξερω τι να υποθεσω και τι να κανω;

Σημειωτεον οτι προσπαθουμε με τον συζυγο για παιδακι κοντα στα 2 χρονια.

Ο συζυγος διεγνωσθει με 3ου βαθμου κιρσοκηλη και υψηλη προλακτινη, για την τελευταια κανει θεραπεια και ειδαμε ηδη μεγαλη βελτιωση.

Απο την μερια μου εχω χασιμοτο-θυροειδη και πολυκυστικες.

Εχουμε κανει ηδη 3 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις.

Ποια η γνωμη σας για την συνεχεια του αγωνα μας μεχρι να καταφερουμε το πολυποθητο;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλημέρα, φαντάζομαι ότι μέχρι τώρα θα έχετε διαπιστώσει εάν πρόκειται για εγκυμοσύνη γιατί τα συμπτώματα που περιγράφετε θα μπορούσαν να οφείλονται σε αρχόμενη κύηση.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κα Βάντζου γειά σας,

 

θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα υπορογόνια ινομυώματα

Εαν αφαιρεθούν, οι τομές που γίνονται στη μήτρα είναι είναι διαπερατές ? Δηλαδή, γίνεται τομή σε όλο το τοίχωμα της μήτρας (που διαπερνάει απο το έξω τοίχωμα μέχρι το εσωτερικό?)

Πόσος καιρός πρέπει να περάσει για να θεωρηθεί ότι έχει επουλωθεί?

Εάν μετά απο πολύ καιρό στον υπέρηχο, φαίνεται ουλή, είναι φυσιολογικό???

ή έχει να κάνει με την κακή επούλωση της πληγής απο την αφαίρεση ινομυώματος?

 

 

Σας ευχαριστώ!

Καλησπέρα, τα υπορογόνια ινομυώματα είναι σχετικά ακίνδυνα για τη μήτρα γιατί η τομή δεν φτάνει μέχρι το ενδομήτριο. Μετά από ένα τέτοιο χειρουργείο η μήτρα έχει επουλωθεί στο εξάμηνο. Η ουλή είναι φυσιολογικό να φαίνεται.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πειτε πως σας φαίνονται αυτά; ειναι φυσιολογικά για την ηλικία μου; η fsh είναι λίγο υψηλή;

amh :17,3

e2: 34

fsh:8,8

lh:8,9

Η ηλικία μου είναι 31,5.

Επίσης, οσον αφορα τα ινομυώματα που είναι μέσα στη μήτρα, αν αφαιρεθούν με ανοικτό χειρουργίο, αυτό μπορεί να βλάψει τη μήτρα; είναι πολύ πιθανό να συμβεί αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...