Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε την ειδικό: Χριστίνα Βάντζου Μαιευτήρας/Γυναικολόγο


Recommended Posts

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Kαλησπερα γιατρε. Θα ήθελα μια ερωτηση και η απαντηση σας θα με βοηθουσε πάρα πολύ. Στην αρχη τησ εγκυμοσύνης μου είχα αιμά το οποιο ξαναείχα στην εβδομάδα περιπου αλλα με ξάπλα και Ultrogestan το ξεπέρασα. Εφόσον εγιναν ολα καλα σταματησα να προσεχω δηλαδη ανεβοκατέβαινα τις σκάλες μενω 3 όροφο και δεν εχω ασανσερ. Στην β επιπεδου 22 βδομάδα διαγνωση επιχείλιος πλακουντας. Στην 25 εβδομαδα μου είπε ο γιατρός ότι ανεβηκε παρα πολυ λιγο δηλαδη δεν εγινε επιχειλιος αλλα εστω και λιγο μετακινήθηκε που ειναι καλο σημαδι. Εχω τρελαθει ειμαι τελειως ξαπλα. Σημερα μπήκα 28 Εβδομαδα. Πειτε μου σας παρακαλω ποσο επικυνδινο είναι? Υπαρχει μεγαλη πιθανότητα αιμοραγγιας είτε μετα τον τοκετό είτε πρίν? Τι πιθανότητες εχει να ανεβει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα, είναι θετικό που φτάσατε μέχρι αυτήν την εβδομάδα χωρίς αιμορραγίες. Είναι αρκετά πιθανό να ανέβει και άλλο. Θα το ελέγξουν στο doppler. Φυσικά με ένα χαμηλό πλακούντα η πιθανότητα αιμορραγίας στον κολπικό τοκετό αυξάνεται αλλά αυτό ελέγχεται.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Σας ευχαριστω! για την απαντηση

πριν μερικες μερες εκανα λαπαροσκοπηση και βρεθηκε κυστη 08εκ. μηπως η αλλαγη ηταν απο την κυστη; που ειχα την οποια δεν την γνωριζα.

9Νοεμβρη εκανα τη λαπαροσκοπηση και 25Νοεμβρη περινα περιοδο και ακομα δεν εχω ερθω. Υπαρχει περιπτωση λογο του χειρουργειου να εχω διαταραχες στην περιοδο;

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

Σίγουρα λόγω του χειρουργείου η πρώτη περίοδος μπορεί να παρουσιάσει ανωμαλία. Θα ομαλοποιηθεί όμως σε λίγο καιρό.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα,εδώ και αρκετό καιρό έχω μεγάλη διάρκεια περιοδου με πολύ αίμα,πλήγματα και τις τελευταίες μέρες της περιόδου καφέ υγρά!!!συνολικά η περιοδος κρατάει δέκα μέρες.Ο γυναικολόγος μου πρότεινε διαγνωστικη απόξεση την οποία και εκανα.Το αποτέλεσμα ηταν φυσιολογικό εκκρητικο ενδομήτριο με πολυποειδη μορφή χωρίς στοιχει α κακοήθειας.Απο την απόθεση και μετα η περιοδοςδεν είναι τόσο βαριά αλλά εξακολουθεί να εχειμεγαλη διαρκεια ουσιαστικά στάζοντας!ο γιατρός μου πρότεινε επαναληπτικό υπέρηχο σε ενα τρίμηνο απο την απόθεση.Τον εκανα χτες και μου είπε οτι το ενδομήτριο έχει πάχος 1,5 cm και παρουσιαζει ανομοιογένεια.Μου πρότεινε επανάληψη σε εξι μηνες χωρίς αλλη θεραπεία προς το παρόν!εγώ έχω αγχωθει!τι σημαίνει ανομοιογενες ενδομήτριο?ο υυπερηχος έγινε 20η μέρα του κύκλου!!ευχαριστώ

Καλό είναι να κάνετε ορμονολογικές εξετάσεις για τη λειτουργία του θυρεοειδή και των ωοθηκών και ένα καινούργιο υπερηχογράφημα αμέσως μετά την περίοδό σας για τον έλεγχο του ενδομητρίου.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
μετα απο λαπαροσκοπηση

σας αναφερω ακριβως οτι γραφει στο χαρτι

 

ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ

1) Τοιχωμα κυστης(ΔΕ) ωοθηκης

2) Παρασαλπιγγικη κυστη (ΑΡ)

 

Παραλαβαμε:

1) Kαστανοφαιο,διανοιγμενο,κυστικο σχηματισμο μδ 1εκ.

2) Δυο φαιους κυστικους σχηματισμους μδ 0,6-0,8εκ.

 

Ιστολογικα Ο κυστικος σχηματισμος με την ενδειξη (1) αφορα σε κυστη ωχρου σωματιου.

Τα μορφωματα με την ενδειξη (2) εμφανιζουν εικονα κυστης Morgagani

 

Στοιχεια κακοηθειας δεν παρατηρηθηκαν.

Οι κύστεις που αναφέρετε συνήθως δεν δημιουργούν προβλήματα υπογονιμότητας. Συνεχίστε να προσπαθείτε και σίγουρα θα τα καταφέρετε.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
σας ευχαριστω τοοοσο πολυ που μου απαντησατε...τωρα εφτασα 22 βδομαδων κ σιγα σιγα ο πλακουντας εχει ανεβει λιγο.Λετε να ανεβει κ αλλο?θεωρειται ομως ακομα χαμηλος προσθιος,απλως δεν''καπακωνει'' τον τραχηλο εντελως.Δεν εχω πονους κτλ κ αιμα δεν εχω δει προς το παρον..αυτο που με ανησυχει ειναι τα σεναρια περι δυεισδητικου κ στιφρου...Υστερα απο 5 χρονια τομη ειναι δυνατον να εισχωρησει?τρεμω να παω στη β επιπεδου για το τι θα μου πει...μακαρι να μου απαντησετε συντομα...

Με σωστή παρακολούθηση δεν έχετε λόγο να ανησυχείτε.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πιστεύετε ότι ο κενος σάκος μπορεί να οφείλεται στην θρομβοφιλία? Ο γιατρός μου είπε πως είναι πολύ πιθανό. Η δική σας γνώμη ποιά είναι?

Συμφωνώ με το γιατρό σας, οπότε καλό είναι να συμβουλευτείτε αιματολόγο που να ειδικεύεται στην αναπαραγωγή για να σχεδιάσετε την κατάλληλη για εσάς αγωγή.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα,

ήθελα να ρωτήσω για την υπερβολικά μεγάλη ποσότητας αίματος που έχω σε κάθε περίοδο, εαν θα πρέπει να ανησυχήσω ή να επισκεφτώ κάποιο γυναικολόγο.

Να σας πώ το ιστορικό μου εν συντομία, αδιαθέτησα 13 ετών και ως τα 27 που έμεινα έγκυος είχα πολύ καλή περίοδο, αυτή που θα τη ζήλευαν φανταζομαι πολλές γυναίκες. Κάθε 28-33 μέρες, ελάχιστο πόνο, πολύ λίγο αίμα (μέχρι 4 σερβιέτες τη μέρα), και μόνο 3 μέρες (το πολύ αίμα τη δευτερη, την 4η φορούσα σερβιετάκι).

 

Γέννησα το γιό μου το 2013 φυσιολογικά. Είχα 3 περιόδους με αρκετό αίμα (δεν έδωσα σημασία) και ξαναμένω έγκυος στην κόρη μου, την οποία γέννησα φυσιολογικα, το 2014. Τώρα έχουν περάσει 4 φορές που είχα περίοδο, και έχω τόσο πολύ αίμα ώστε θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί "λόχεια". Θα σας μιλήσω για την τελευταια αν και όλες ηταν παρόμοιες. Το πρώτο βράδυ κοιμήθηκα με πάνα βρακάκι (είδα και απόειδα με το να λερώνω τα σεντόνια), απο αυτές που έιχαμε στο μαιευτήριο, και στις 6 το πρωί το άλλαξα και έβαλα άλλο (γεμάτο σαν λεχώνα). Το δευτερο και τρίτο βραδυ επίσης κοιμάμαι με πάνα βρακάκι. 5η ημέρα έχω βυσσινί αίμα, που δεν είχα ποτέ στη ζωή μου ούτε τη δευτερη μέρα έτσι. Είναι φυσιολογικό?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Καλό είναι να κάνετε ένα υπερηχογράφημα μετά την περίοδό σας για τον έλεγχο του ενδομητρίου και κάποιες ορμονικές εξετάσεις για τη λειτουργία του θυρεοειδή. Επίσης δείτε τον αιματοκρίτη σας μήπως χρειάζεστε σίδηρο ή και φυλλικό.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
γιατρε καλησπερα! στις 21/10 σταματησα τα φαρμακα μετα απο αποτυχημενη εξωσωματικη αδιαθετησα στις 25/10 περιμενα στις 18/11 και εως σημερα τιποτα ουτε καν συμπτωματα περιοδου μηπως πρεπει να κανω τεστ εγκυμοσυνης η να περιμενω?

Εάν το τεστ κύησης είναι αρνητικό πρέπει να επικοινωνήσετε με το γυναικολόγο σας.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπερα γιατρε. θα σας πω εν συντομια το ιστορικο μου κ θα ηθελα την αποψη σας γιατι ειμαι πολυ απογοητευμενη... ειμαι 24 χρονων κ εδω κ ενα χρονο προσπαθω να μεινω εγκυος... στα 20 μου ξεκινησα τα αντισυλλιπτικα yasmin κ τα επαιρνα για 3 χρονια. οταν τα σταματησα εχασα την περιοδο μου.. αφου πηγα σε καποιο γιατρο αποδεικτηκε οτι πασχω απο πολυκυστικες ωοθηκες ..τον μαρτιο μου συστησε να παρω τα inofert κ μεχρι τον αυγουστο η περιοδος μου συνεχιζε να ερχεται οποτε θυμοταν.. αρχες σεπτεμβρη επισκεπτομαι καποια αλλη γιατρο κ μου δινει να παιρνω μαζι με τα ινοφερτ τα εβιολ ε κ τα φιλισιν κ μου προτεινει να κανει σπερμοδιαγραμμα κ καλλιεργεια ο συζυγος μου.. τα κανουμε κ απογοητευμαστε. ο συζυγος μου εχει χαμηλη κινητηκοτητα.. μολις 17% πηγε σε ουρολογο κ του βρηκε φλεγμονη στον προστατη κ ολο τον οκτωβρη επαιρνε αντιβιωση κ τωρα κανουμε νεο σπερμοδιαγραμμα μηπως εχουμε βελτιωση.. το θεμα ομως που εχω τωρα ειναι οτι ενω τον αυγουστο τον σεπτεμβριο κ τον οκτωβρη η περιοδος μου ηρθε κανονικα κ μαλιστα τον οκτωβρη ηρθε στις 25 μερες χωρις να ταλαιπωρηθω με καφε εκκρισεις ( αδιαθετησα τελευταια φορα 13/10 ) τωρα αυτο τον μηνα ειναι αφαντη παλι.. εκανα θες ενα τεστ εγκυμοσυνης κ ηταν αρνητικο.. τι μου συμβαινει παλι? δεν θα διορθωθει ποτε ο κυκλος μου?

Μην απογοητεύεστε ο κύκλος θα βελτιωθεί με την αγωγή που παίρνετε. Καλό είναι να ελέγχετε το βάρος σας, να γυμνάζεστε τακτικά, να αποφεύγετε τους πολλούς υδατάνθρακες και να κάνετε μια καμπύλη σακχάρου για να ελέγξετε το μεταβολισμό της γλυκόζης.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είναι θετικό που φτάσατε μέχρι αυτήν την εβδομάδα χωρίς αιμορραγίες. Είναι αρκετά πιθανό να ανέβει και άλλο. Θα το ελέγξουν στο doppler. Φυσικά με ένα χαμηλό πλακούντα η πιθανότητα αιμορραγίας στον κολπικό τοκετό αυξάνεται αλλά αυτό ελέγχεται.

 

Σας ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας. Πειτε μου σας παρακαλω οταν λετε πιθανοτητα αιμοραγγιας στο κολπικο τοκετο αυξανεται δηλαδη ποσο % πιθανοτητα και ποσο επικυνδινο ειναι αυτο για το παιδακι η εμενα; επισης αν παει κατι στραβα απο ποτε θεωρειται ενα εμβρυο βιωσιμο χωρις νοητικα η κινητικα προβληματα. Ευχαριστω και παλι παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα γιατρε,

 

Ειμαι καινουρια στο φορουμ. Θα ηθελα τη γνωμη σας, αφου σας περιγραψω εν συντομια την κατασταση μου. Ειμαι 25 ετων. Εδω και 6 μερες εχω καθυστερηση. Να σημειωσω οτι τον περασμενο μηνα ειχα παρει αντιβιωση (augmentin) για 10 μερες λογω ιγμοριτιδας. Μαλιστα η ληψη του αντιβιοτικου σενεπεσε χρονικα με την περιοδο μου.

 

Επισης την προτελευταια ημερα της περιοδου μου (10 οκτωβριου), ειχα επαφη με το συντροφο μου χωρις τις απαραιτητες προφυλαξεις. 3 μερες μετα ξεκινησαν οι γονιμες μερες μου (στις 13 οκτωβριου), ενω η ωορρηξια μου ηταν στις 15 του ιδιου μηνα. Ο κυκλος μου διαρκει 28 μερες και ποτε μεχρι στιγμης δεν ειχα καθυστερηση η οποιαδηποτε ανωμαλια.

 

Υπαρχει περιπτωση η καθυστερηση αυτη να οφειλεται στη ληψη του αντιβιοτικου η θα επρεπε να εξετασω και το ενδεχομενο της εγκυμοσυνης;

 

Σας ευχαριστω πολυ!!!

Επεξεργάστηκαν by nikol_91
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Ειμαι καινουρια στο φορουμ. Θα ηθελα τη γνωμη σας, αφου σας περιγραψω εν συντομια την κατασταση μου. Ειμαι 25 ετων. Εδω και 6 μερες εχω καθυστερηση. Να σημειωσω οτι τον περασμενο μηνα ειχα παρει αντιβιωση (augmentin) για 10 μερες λογω ιγμοριτιδας. Μαλιστα η ληψη του αντιβιοτικου σενεπεσε χρονικα με την περιοδο μου.

 

Επισης την προτελευταια ημερα της περιοδου μου (10 οκτωβριου), ειχα επαφη με το συντροφο μου χωρις τις απαραιτητες προφυλαξεις. 3 μερες μετα ξεκινησαν οι γονιμες μερες μου (στις 13 οκτωβριου), ενω η ωορρηξια μου ηταν στις 15 του ιδιου μηνα. Ο κυκλος μου διαρκει 28 μερες και ποτε μεχρι στιγμης δεν ειχα καθυστερηση η οποιαδηποτε ανωμαλια.

 

Υπαρχει περιπτωση η καθυστερηση αυτη να οφειλεται στη ληψη του αντιβιοτικου η θα επρεπε να εξετασω και το ενδεχομενο της εγκυμοσυνης; Μηπως πρεπει να περιμενω λιγο μεχρι να ερθει η περιοδος;

 

Σας ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

γέννησα πριν 8 μήνες και έκτοτε θηλάζω το δεύτερο παιδάκι μου αποκλειστικά. Από τον 5ο μήνα ξεκινήσαμε, σύμφωνα με τις συστάσεις της παιδιάτρου, τη σταδιακή εισαγωγή των στέρεων τροφών, με αποτέλεσμα σήμερα να θηλάζει 4 - 5 φορές το 24ωρο και να λαμβάνει 3 γεύματα στέρεων τροφών (φρουτόκρεμα, σουπίτσες με κοτόπουλο ή μοσχάρι ή σκέτα λαχανικά και κρέμα ή γιαούρτι).

Στις 01/12 αδιαθέτησα πρώτη φορά και από χθες παρατήρησα ροζ εκκρίσεις κατά το σκούπισμα. Είναι φυσιολογικό να μου έρθει δεύτερη φορά μέσα σε 15 μέρες περίοδος στη βάση ότι δεν έχει σταθεροποιηθεί ακόμη ο κύκλος μου ή μπορεί να πρόκειται για ωορρηξία, κατά την οποία σημειωτέον στο παρελθόν δεν είχα ποτέ ροζ εκκρίσεις.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Σας ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας. Πειτε μου σας παρακαλω οταν λετε πιθανοτητα αιμοραγγιας στο κολπικο τοκετο αυξανεται δηλαδη ποσο % πιθανοτητα και ποσο επικυνδινο ειναι αυτο για το παιδακι η εμενα; επισης αν παει κατι στραβα απο ποτε θεωρειται ενα εμβρυο βιωσιμο χωρις νοητικα η κινητικα προβληματα. Ευχαριστω και παλι παρα πολυ.

Δεν υπάρχει συγκεκριμένο ποσοστό που να μπορώ να σας πω, αφού η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Πάντως εάν ο πλακούντας είναι σε τέτοιο σημείο που να επιτρέπεται ο κολπικός τοκετός, η πιθανότητα αιμορραγίας κυμαίνεται μεταξύ 15-20%. Οι περιπτώσεις όπου η αιμορραγία είναι απειλητική για τη μαμά ή το μωρό είναι πολύ λίγες. Από την 28η εβδομάδα ένα μωρό θεωρείται βιώσιμο χωρίς προβλήματα.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω

Εχω κανει 2 γεννες με καισαρικη με διαφορα 18 μηνες. Ο μικρος ειναι 8 μηνων και εχω καθυστέρηση εκανα το τεστ και βγεικε θετικο.... Δεν θελω να το ρίξω και ακομα δεν το εχω πει πουθενα γτ φοβάμαι. Υπαρχη περιπτοση να παθω κατι λογο οτι ειναι πολυ πρόσφατες οι γεννες μου και αν μπορω να μείνω ξαπλα ολους αυτους τους μηνες και να προσεχω παρα πολυ.. Θελω να σημειώσω οτι εχω κανει υπέρηχο στην μητρα μου και τεστ παπ και ηταν άψογες οι εξετασεις μου και οι μήτρα τέλεια θελω μια πρώτη γνώμη μεχρι να δω τι θα γίνει.:-(

 

Ευχαριστω πολυ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπάρχει συγκεκριμένο ποσοστό που να μπορώ να σας πω, αφού η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Πάντως εάν ο πλακούντας είναι σε τέτοιο σημείο που να επιτρέπεται ο κολπικός τοκετός, η πιθανότητα αιμορραγίας κυμαίνεται μεταξύ 15-20%. Οι περιπτώσεις όπου η αιμορραγία είναι απειλητική για τη μαμά ή το μωρό είναι πολύ λίγες. Από την 28η εβδομάδα ένα μωρό θεωρείται βιώσιμο χωρίς προβλήματα.

 

Eyxaristo poly giatre mou. Tin 22 vdomada stin B epipedou o plakountas itan epixeilios stin 27evb +3meres apeixe apo ton traxilo idi 1cm. Ti pithanotites exei na anevei akoma kai mexri poso? Se ti stadio theoreite oti mporo na dokimaso fysiologika. I proti mou genna prin 11 xronia itan me kesariki. Eyxaristo ek twn protervn

Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλησπερα! εχω στο ιστορικο μου 3 παλλινδρομες με φυσιολογικη συλληψη μεσα σε εναμιση χρονο. τελευταια εγκυμοσυνη ηταν νοεμβριο 2013. τωρα ειμαι 44 χρονων. εχω θρομβοφιλια, εχω φτιαξει τα νκ, εκανα ξανα υστεροσκοπηση, βγαλαμε ξανα συμφυσεις. να προσθεσω οτι εχω υψηλη fsh.παρο ολα αυτα μενω εγκυος. μετα απο αλλαγη γιατρου και με ελπιδα να κανω ενα μεγαλητερο βημα προχωρησα στην εξωσωματικη. γονιμοποιηθηκαν 2 ωαρια. εγινε η εμβρυομεταφορα και ολα καλα. πηρα θετικη χοριακη στις 11 δεκεμβριου. δυστιχως μετα απο 2 μερες επεσε. μεσα στην ατυχια μου ημουν και τυχερη που δεν προχωρησε η εγκυμοσυνη και να κανω αποξυση για αλλη μια φορα. πολυ ψυχοφθορο!! γιατρε μου επειδη καταλαβαινετε τι εχω περασει θελω να κανω μια ερωτηση: στην διαρκεια της εξωσωματικης περα απο τα φαρμακα μου επαιρνα salospir. οταν βγηκε θετικο το τεστ ρωτησα τον γιατρο μου ποτε αρχιζω ηπαρηνες. μου ειπε οταν θα γινει η επαναληπτικη και ειναι ολα καλα θα ξεκινησεις τις inohep 0,35. επειδη <τρωγομαι> μηπως επρεπε να αρχισω τις ηπαρηνες μετα την εμβρυομεταφορα; ημουν καλημενη με το salospir; και τελοσπαντων πια ειναι η γνωμη σας των αποτυχιων;; σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Eyxaristo poly giatre mou. Tin 22 vdomada stin B epipedou o plakountas itan epixeilios stin 27evb +3meres apeixe apo ton traxilo idi 1cm. Ti pithanotites exei na anevei akoma kai mexri poso? Se ti stadio theoreite oti mporo na dokimaso fysiologika. I proti mou genna prin 11 xronia itan me kesariki. Eyxaristo ek twn protervn

Το πιθανότερο είναι ότι θα ανέβει και άλλο, χωρίς όμως να μπορώ να πω πόσο. Την πιθανότητα δοκιμής κολπικού τοκετου θα πρέπει να το συζητήσετε με το γυναικολόγο σας που γνωρίζει το ιστορικό σας.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Θελω να ρωτησω

Εχω κανει 2 γεννες με καισαρικη με διαφορα 18 μηνες. Ο μικρος ειναι 8 μηνων και εχω καθυστέρηση εκανα το τεστ και βγεικε θετικο.... Δεν θελω να το ρίξω και ακομα δεν το εχω πει πουθενα γτ φοβάμαι. Υπαρχη περιπτοση να παθω κατι λογο οτι ειναι πολυ πρόσφατες οι γεννες μου και αν μπορω να μείνω ξαπλα ολους αυτους τους μηνες και να προσεχω παρα πολυ.. Θελω να σημειώσω οτι εχω κανει υπέρηχο στην μητρα μου και τεστ παπ και ηταν άψογες οι εξετασεις μου και οι μήτρα τέλεια θελω μια πρώτη γνώμη μεχρι να δω τι θα γίνει.:-(

 

Ευχαριστω πολυ!!!!!!!

Μετά από 6 μήνες από την καισαρική η σύλληψη θεωρείτε ασφαλής. Θα πρέπει όμως να απευθυνθείτε στο γιατρό σας που έκανε τις καισαρικές και γνωρίζει την κατάσταση της μήτρας σας.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημέρα σας,

 

γέννησα πριν 8 μήνες και έκτοτε θηλάζω το δεύτερο παιδάκι μου αποκλειστικά. Από τον 5ο μήνα ξεκινήσαμε, σύμφωνα με τις συστάσεις της παιδιάτρου, τη σταδιακή εισαγωγή των στέρεων τροφών, με αποτέλεσμα σήμερα να θηλάζει 4 - 5 φορές το 24ωρο και να λαμβάνει 3 γεύματα στέρεων τροφών (φρουτόκρεμα, σουπίτσες με κοτόπουλο ή μοσχάρι ή σκέτα λαχανικά και κρέμα ή γιαούρτι).

Στις 01/12 αδιαθέτησα πρώτη φορά και από χθες παρατήρησα ροζ εκκρίσεις κατά το σκούπισμα. Είναι φυσιολογικό να μου έρθει δεύτερη φορά μέσα σε 15 μέρες περίοδος στη βάση ότι δεν έχει σταθεροποιηθεί ακόμη ο κύκλος μου ή μπορεί να πρόκειται για ωορρηξία, κατά την οποία σημειωτέον στο παρελθόν δεν είχα ποτέ ροζ εκκρίσεις.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Κατά τους πρώτους 2-3 κύκλους μετά από τοκετό η περίοδος μπορεί να παρουσιάζει ανωμαλίες. Είναι πιθανόν να πρόκειται για ωορρηξία, όμως θα πρέπει και να αποκλείσετε το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπερα,

 

Ειμαι καινουρια στο φορουμ. Θα ηθελα τη γνωμη σας, αφου σας περιγραψω εν συντομια την κατασταση μου. Ειμαι 25 ετων. Εδω και 6 μερες εχω καθυστερηση. Να σημειωσω οτι τον περασμενο μηνα ειχα παρει αντιβιωση (augmentin) για 10 μερες λογω ιγμοριτιδας. Μαλιστα η ληψη του αντιβιοτικου σενεπεσε χρονικα με την περιοδο μου.

 

Επισης την προτελευταια ημερα της περιοδου μου (10 οκτωβριου), ειχα επαφη με το συντροφο μου χωρις τις απαραιτητες προφυλαξεις. 3 μερες μετα ξεκινησαν οι γονιμες μερες μου (στις 13 οκτωβριου), ενω η ωορρηξια μου ηταν στις 15 του ιδιου μηνα. Ο κυκλος μου διαρκει 28 μερες και ποτε μεχρι στιγμης δεν ειχα καθυστερηση η οποιαδηποτε ανωμαλια.

 

Υπαρχει περιπτωση η καθυστερηση αυτη να οφειλεται στη ληψη του αντιβιοτικου η θα επρεπε να εξετασω και το ενδεχομενο της εγκυμοσυνης; Μηπως πρεπει να περιμενω λιγο μεχρι να ερθει η περιοδος;

 

Σας ευχαριστω πολυ!!!

Σε όποια καθυστέρηση πρέπει να ελέγχεται η πιθανότητα εγκυμοσύνης, οπότε πρέπει άμεσα να κάνετε ένα τεστ.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
γιατρε καλησπερα! εχω στο ιστορικο μου 3 παλλινδρομες με φυσιολογικη συλληψη μεσα σε εναμιση χρονο. τελευταια εγκυμοσυνη ηταν νοεμβριο 2013. τωρα ειμαι 44 χρονων. εχω θρομβοφιλια, εχω φτιαξει τα νκ, εκανα ξανα υστεροσκοπηση, βγαλαμε ξανα συμφυσεις. να προσθεσω οτι εχω υψηλη fsh.παρο ολα αυτα μενω εγκυος. μετα απο αλλαγη γιατρου και με ελπιδα να κανω ενα μεγαλητερο βημα προχωρησα στην εξωσωματικη. γονιμοποιηθηκαν 2 ωαρια. εγινε η εμβρυομεταφορα και ολα καλα. πηρα θετικη χοριακη στις 11 δεκεμβριου. δυστιχως μετα απο 2 μερες επεσε. μεσα στην ατυχια μου ημουν και τυχερη που δεν προχωρησε η εγκυμοσυνη και να κανω αποξυση για αλλη μια φορα. πολυ ψυχοφθορο!! γιατρε μου επειδη καταλαβαινετε τι εχω περασει θελω να κανω μια ερωτηση: στην διαρκεια της εξωσωματικης περα απο τα φαρμακα μου επαιρνα salospir. οταν βγηκε θετικο το τεστ ρωτησα τον γιατρο μου ποτε αρχιζω ηπαρηνες. μου ειπε οταν θα γινει η επαναληπτικη και ειναι ολα καλα θα ξεκινησεις τις inohep 0,35. επειδη <τρωγομαι> μηπως επρεπε να αρχισω τις ηπαρηνες μετα την εμβρυομεταφορα; ημουν καλημενη με το salospir; και τελοσπαντων πια ειναι η γνωμη σας των αποτυχιων;; σας ευχαριστω!

Πιστεύω ότι πρέπει να επιμείνετε στις προσπάθειες και θα δικαιωθείτε. Δεν έχει τόση μεγάλη σημασία η αγωγή με ασπιρίνη ή με ηπαρίνη. Φαντάζομαι ότι έχετε ελέγξει καρυότυπο. Το μόνο που θα σκεφτόμουνα επιπλέον των εξετάσεων που έχετε κάνει είναι μια διαγνωστική λαπαροσκόπηση για να ελέγξετε το ενδεχόμενο της ενδομητρίωσης.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας! Ειμαι 24 χρονων κ πριν 3 μηνες ο γυναικολογος μου βρηκε μια λειτουργικη κυστη στη δεξια ωοθηκη 4 εκ, εκανα θεραπεια με τα primolut nor αλλα δεν ειδα βελτιωση μεσα σε 2 μηνες και ο γιατρος μου προτεινε να κανω λαπαροσκοπηση. Πριν δυο μηνες πηρα δευτερη γνωμη κ ο αλλος γιατρος μου προτεινε να κανω θεραπεια για 3 μηνες με τα yasmin και να μην ανησυχω γιατι η κυστη δεν ειναι πολυ μεγαλη κ πιστευει οτι θα φυγει. Στην τελευταια επισκεψη πριν ενα μηνα η κυστη ηταν ακομη 4 εκ, βεβαια ο γιατρος μου ειπε στους 3 μηνες θα δω τα αποτελεσματα. Η θεραπεια τελειωνει τελη Ιανουαριου και με τον συντροφο μου θελουμε να ξεκινησουμε προσπαθειες για ενα μωρακι. Σε περιπτωση που δεν εχει φυγει η κυστη καλο ειναι να αφαιρεθει λαπαροσκοπικα ή μπορουμε να κανουμε κανονικα τις προσπαθειες μας και η κυστη θα απορροφηθει κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης? ειναι επικινδυνο για εμενα ή σε περιπτωση εγκυμοσυνης για το μωρο? θα δυσκολευτουμε στη συλληψη? τι μου προτεινετε? ευχαριστω για το χρονο σας και ελπιζω να μη σας κουρασα :-)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πρέπει να επιμείνετε στις προσπάθειες και θα δικαιωθείτε. Δεν έχει τόση μεγάλη σημασία η αγωγή με ασπιρίνη ή με ηπαρίνη. Φαντάζομαι ότι έχετε ελέγξει καρυότυπο. Το μόνο που θα σκεφτόμουνα επιπλέον των εξετάσεων που έχετε κάνει είναι μια διαγνωστική λαπαροσκόπηση για να ελέγξετε το ενδεχόμενο της ενδομητρίωσης.
σας ευχαριστω πολυ γιατρε. εχουμε κανει καρυοτυπο και ειναι καθαρη η εξεταση. υποψιαζομαι και εγω την ενδομητριωση. θα το κοιταξω το θεμα αυτο, για να μην εχω συνεχεια αυτην την ταλαιπωρια! ευχομαι να ειναι αυτος ο λογος!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε..Ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για την τιμη της tsh που εχω στην 11η βδομαδα κυησης μου η οποια ειναι 1.την 7η βδομαδα ηταν 1,89..πως σας φαινονται?ποιες ειναι οι τιμες tsh στο πρωτο τριμηνο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...