Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μόνιμος πόνος στην κοιλιά!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια και καλώς σας βρήκα! Εγώ είμαι στη 18η βδομάδα και έχω το εξής πρόβλημα : Από την αρχή της εγκυμοσύνης έχω ένα ψιλοπρόβλημα με το έντερο αλλά τις τελευταίες μέρες δεν ξέρω τί συμβαίνει... Πριν λίγες μέρες έφαγα φακές και τί το'θελα.... Την επόμενη μέρα με έπιασε ένας σφάχτης κάτω αριστερά ανυπόφορος. Ο γιατρός μου είπε ότι αφού είναι μόνο αριστερά είναι το έντερο που ερεθίστηκε από τις φακές. Μου είπε να κόψω το σίδηρο για 2-3 μέρες να δούμε. Από χτες το απόγευμα όμως - κι ενώ μου είχε περάσει σχεδόν εντελώς - με έπιασε ένας συνεχής και έντονος πόνος στην κοιλιά κάτω από τον αφαλό και μέχρι κάτω χαμηλά που με έχει τσακίσει. Όλο το βράδυ υπέφερα πολύ και τώρα σαν να ηρέμησε λίγο. Ταυτόχρονα έχω πολύ φούσκωμα στην κοιλιά λες και είμαι ετοιμόγεννη και αέρια αρκετά (sorry κιόλας). Πήγα στην τουαλέτα και μετά μου ηρέμησε για λίγα λεπτά αλλά μετά με ξαναέπιασε το ίδιο μέχρι και πριν λίγο.

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά επειδή πέρασα μια φρικτή βραδιά και λόγω προηγούμενης αποβολής φοβάμαι πολύ, θα ήθελα τη βοήθειά σας αν κάποια έχει περάσει κάτι παρόμοιο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έπαθα κάτι παρόμοιο στην 6η εβδομάδα, προφανώς είναι κολικός εντέρου. Ρώτησα τη γιατρό μου και μου είπε ότι συμβαίνει. Εμένα ο πόνος έπιανε και το ένα πόδι, είναι πραγματικά πολύ επώδυνο... Μάλλον πρέπει να εντοπίσεις και να αποφεύγεις τις τροφές που σε πειράζουν. Αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις αν είναι όντως κολικός ή συσπάσεις και φοβάσαι, μάλλον πρέπει να επικοινωνείς με το γιατρό σου.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Με είχε πιάσει και εμένα.Και το έντερο και αυτός ο πόνος χαμηλά στην κοιλιά όπως τον περιγράφεις.Τότε για το έντερο σταμάτησα να τρώω όσπρια για λίγο καιρό και ο πόνος χαμηλά στην κοιλιά ήταν μυικός και δεν είχε σχέση αποκλειστικά με το έντερο.Μου έδωσε τότε να πίνω 2 μαγνήσια αλλά δεν έκαναν και τίποτα σπουδαίο.Οσο περνούσε ο καιρός ο πόνος μειωνόταν ώσπου και εξαφανίστηκε.Απλά θελει ξεκούραση.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά την αποβολή λόγω ανεπάρκειας τραχήλου έκανα περίδεση πριν ένα μήνα στη 13η βδομάδα και από τότε είμαι μονίμως ξάπλα. Παίρνω μαγνήσιο 3 φορές τη μέρα και utrogestan 2 φορές τη μέρα. Δεν ξέρω τί είναι αυτός ο πόνος ξαφνικά. Λέτε παρόλα αυτά να είναι συσπάσεις? Δε θα ήταν διακεκομμένος ο πόνος? Ντρέπομαι και λίγο να πάρω το γιατρό Σαββατιάτικα....

Link to comment
Share on other sites

Ντρέπομαι και λίγο να πάρω το γιατρό Σαββατιάτικα....

Κακώς! Έτσι όπως το περιγράφεις πιστεύω πως είναι το έντερο, αλλά αφού δεν είσαι σίγουρη και ανησυχείς, να τον πάρεις τηλέφωνο, γι' αυτό είναι οι γιατροί.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι αυτό δεν το έχω...Να πάρεις τον γιατρό, δεν μου κάνουν για συσπάσεις αλλά αυτός κάτι θα ξέρει παραπάνω.Μην ξεχνάς ότι τα οργανα μας κόβουν βόλτες τώρα για να πάρουν θέση.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το γιατρό τηλέφωνο και μου είπε ότι όλα αυτά τα συμπτώματα δείχνουν πως είναι το έντερο. Μου είπε σήμερα να φάω πολύ ελαφρά - καμιά σουπίτσα και τέτοια - και να πάρω ένα buscopan και λογικά ως το βράδυ θα μου έχει περάσει. Έχει πάρει καμιά σας buscopan στην εγκυμοσύνη? Σίγουρα κάνει να το πάρω? Γιατί έχω ακούσει ότι μπορεί να κάνει αιμοραγία.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοπελα μου και καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι!Εχω διαβασει πως τα buscopan μπορει να σου προκαλεσουν συσπασεις!Δουλευω σε χωρο υγειας,ειμαι νοσοκομα,και ρωτώντας καποια στιγμη εναν παθολογο,μου το επιβεβαιωσε!Πριν τα παρεις να το ερευνησεις καλυτερα!Ειχες ποτε προβληματα δισκοιλιοτητας?Ειμαι στην 15 εβδομαδα κυησης και παρουσιαζω τα ιδια προβληματα!Δεν ειναι κατι παρα το εντερο!Να προσεχεις τη διατροφη σου!Και να τρως φρουτα που σε βοηθουν να πας πιο ευκολα τουαλετα!Επισης καποια στιγμη μου ειπε ο γυναικολογος μου πως καποιοι πονοι χαμηλα στη κοιλια οφειλονται και στη συσπαση της μητρας οσο αυτη μεγαλωνει και προσπαθει να"προσαρμοστει"στο σωμα!Ζουμε ενα θαυμα με ολα τα επακολουθα!Υπομονη ψυχη μου!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πώς να το ερευνήσω δηλαδή? Πήρα το γιατρό μου εδώ (είμαι στην επαρχία) και το γιατρό μου στην Αθήνα και μου είπαν και οι 2 το ίδιο, να πάρω 1 buscopan για να μου ηρεμήσει η κοιλιά και να κάνω καμιά βόλτα μέσα στο σπίτι για να μου ελευθερωθεί το έντερο. Ειδικά αυτός στηνΑθήνα που μου έκανε την περίδεση και ξέρει τί πέρασα με την προηγούμενη εγκυμοσύνη που κατέληξε σε αποβολή δε νομίζω να μου έλεγε να το πάρω έτσι αψήφιστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α! Επίσης ξέχασα να σου απαντήσω ότι πριν δεν είχα κανένα πρόβλημα δυσκοιλιότητας, όμως στην αρχή της εγκυμοσύνης είχα προβληματάκια με το έντερο δηλαδή δυσκολευόμουν μέχρι να ενεργηθώ. Τώρα πηγαίνω στάνταρ 1-2 φορές την ημέρα στην τουαλέτα Μου είπαν και οι 2 να αποφύγω για λίγο όσπρια, σαλάτες και φρούτα που δημιουργούν φούσκωμα και αέρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πώς να το ερευνήσω δηλαδή? Πήρα το γιατρό μου εδώ (είμαι στην επαρχία) και το γιατρό μου στην Αθήνα και μου είπαν και οι 2 το ίδιο, να πάρω 1 buscopan για να μου ηρεμήσει η κοιλιά και να κάνω καμιά βόλτα μέσα στο σπίτι για να μου ελευθερωθεί το έντερο. Ειδικά αυτός στηνΑθήνα που μου έκανε την περίδεση και ξέρει τί πέρασα με την προηγούμενη εγκυμοσύνη που κατέληξε σε αποβολή δε νομίζω να μου έλεγε να το πάρω έτσι αψήφιστα.[/quote

 

Σιγουρα δε θα σου ελεγαν να παρεις καποιο χαπι που θα μπορουσε να προκαλεσει κατι αρνητικο!Και αν τελικα αποφασησεις να το παρεις,μη σκεφτεσαι τιποτα!Θα ειναι χειροτερα!Δεν ηθελα να σε μπερδεψω,προς Θεου!Απλα σου παραθετω οτι ξερω και οτι εχω ακουσει για το συγκεκριμενο φαρμακο κατα τη διαρκεια της κυησης!Υπομονη παντως με τα συμπτωματα!Ειλικρινα σε νιωθω γιατι τα αντιμετωπιζω και γω!:-)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κι εσύ πόνους συνεχόμενους? Πόσο καιρό? Πώς το αντιμετωπίζεις? Απλά προσέχεις τί τρως και κάνεις υπομονή ή σου έδωσε ο γιατρός σου και κάποιο φάρμακο?

Link to comment
Share on other sites

ειχα παλιοτερα προβλημα με το εντερο ,ολα τα συμπτωματα που περιγραφεις,θελει πολυ καλη διατροφη,λιγο συντηρητικα για αρχη και ελαφρα οπως σου ειπε ο γιατρος ,μετα προσπαθησε να εισαγαγεις σιγα σιγα ολο και περισσοτερες φυτικες ινες στο διατροφολογιο σου,επισης πρεπει να πινεις πολυ νερο,και αν μπορεις να εντοπισεις καποια τροφη που σου το προκαλει και να την απομονωσεις για καποιο διαστημα,επισης πειραζουν οι καφεδες το πολυ τσιγαρο και το αγχος!!!τοτε παντως μου ειχε πει ο γιατρος σε υπερβολικο πονο να παιρνω buscopan γιατι σταματαει τις συσπασεις....ετσι μου ειχε πει κ οντως ο πονος εφευγε γρηγορα.ευχομαι περαστικα και να μην σου ξανασυμβει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τη συμπαράσταση! Το χάπι δεν το πήρα τελικά γιατί από χτες το απόγευμα άρχισε να υποχωρεί ο πόνος, χτες ευτυχώς κοιμήθηκα κανονικά και σήμερα είμαι σχεδόν καλά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια άσχετο με το θέμα αλλά ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο: Έχει καμιά σας υγρά? Εννοώ να κάθεται και να νιώθει την περιοχή υγρή συνέχεια? Εγώ αυτό νιώθω εδώ και λίγες μέρες μαζί με λίγα υγρά στο σερβιετάκι και έχω ανησυχήσει. Λέτε να έχει σχέση με κάτι υπόθετα που έβαζα μέχρι την Παρασκευή το βράδυ για τους μύκητες?

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια άσχετο με το θέμα αλλά ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο: Έχει καμιά σας υγρά? Εννοώ να κάθεται και να νιώθει την περιοχή υγρή συνέχεια? Εγώ αυτό νιώθω εδώ και λίγες μέρες μαζί με λίγα υγρά στο σερβιετάκι και έχω ανησυχήσει. Λέτε να έχει σχέση με κάτι υπόθετα που έβαζα μέχρι την Παρασκευή το βράδυ για τους μύκητες?

 

Γεια σου krista!Χαιρομαι πραγματικα που εισαι καλα,περασαν οι πονοι και επιτελους μπορεις να εισαι πιο ηρεμη!Ηθελα να σου πω,σαν απαντηση σε προηγουμενο μηνυμα πως ο γιατρος μου ειναι κατηγορηματικος με τα χαπια!Μονον σε αισχατη αναγκη!!Αντε,κανα maalox για τις καουρες!Ολα τα υπολοιπα τα αντιμετωπιζω με διατροφη,κινηση και υγρα!Οσον αφορα αυτο που λες,για τα κολπικα υγρα,εχω και γω!!Βεβαια,δεν αναρωτηθηκα ποτε αν ειναι κατι κακο(μωρε λες?)!Αν και εχω διαβασει πως ειναι φυσιολογικο να εχεις παραπανω υγρα στην εγκυμοσυνη!Ειπες πως εισαι στην επαρχια..σε ποια πολη(ασχετο :) )

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τελικά από χτες το βράδυ με ξανάπιασε ο ίδιος έντονοσ πόνος με πολύ φούσκωμα και αέρια και όταν πάω τουαλέτα μετά μου ηρεμεί! Έχω αρχίσει να φοβάμαι μήπως είναι καμιά ίωση γιατί έχει και ο σύζυγος τα ίδια συμπτώματα από τη Δευτέρα.... Έκανα και τη χαζομάρα χτες να φάω κάτι δαμάσκηνα γιατί δεν πήγα καθόλου τουαλέτα και από τότε με θέρισε. Ας μου πει βρε κορίτσια καμιά σας αν έχει πάθει κάτι ανάλογο σας παρακαλώ γιατί μέχρι τις 9 του μήνα που θα πάω στο γιατρό θα έχω τρελαθεί από το φόβο.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τελικά από χτες το βράδυ με ξανάπιασε ο ίδιος έντονοσ πόνος με πολύ φούσκωμα και αέρια και όταν πάω τουαλέτα μετά μου ηρεμεί! Έχω αρχίσει να φοβάμαι μήπως είναι καμιά ίωση γιατί έχει και ο σύζυγος τα ίδια συμπτώματα από τη Δευτέρα.... Έκανα και τη χαζομάρα χτες να φάω κάτι δαμάσκηνα γιατί δεν πήγα καθόλου τουαλέτα και από τότε με θέρισε. Ας μου πει βρε κορίτσια καμιά σας αν έχει πάθει κάτι ανάλογο σας παρακαλώ γιατί μέχρι τις 9 του μήνα που θα πάω στο γιατρό θα έχω τρελαθεί από το φόβο.....

 

Καλημερα!krista μου περιγραφεις ακριβως τα συμπτωματα που ειχα πριν 1,5 χρονο!Ηταν τα εντερα μου,και ηταν καθαρα ψυχογενες!Προφανως ειναι εντερικοι πονοι,λογω του οτι τα ζωτικα οργανα ανεβαινουν προς τα πανω,καθως μεγαλωνει η μητρα!Αυτο δυσκολευει την σωστη λειτουργια!Θα δεις πως σε λιγο καιρο θα αρχισεις να εχεις και πιο πολλες καουρες,ισως και δυσχερεια στην αναπνοη,εαν κανεις κατι πιο κοπιαστικο!Εσυ προσπαθησε να εισαι πιο ηρεμη μεχρι να πας στο γιατρο σου,γιατι με το αγχος να ξερεις πως επιδεινωνεις την κατασταση!Εγω ειμαι στην 15 εβδομαδα!Τα βραδια στο σπιτι κυκλοφορω χωρις παντελονι γιατι πριζεται η κοιλια μου απο τα αερια(χιλια συγνωμη,αλλα ετσι ειναι!) και μου προκαλει δυσφορια!Αλλα κανω πραγματα να ξεχαστω και χαλαρωνω!Ολα θα πανε καλα κοπελα μου,να εισαι σιγουρη!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικά αυτά που νιώθεις (αυτό για να ησυχάσεις). Το μωράκι σου τώρα έχει σχηματιστεί πλήρως και μεγαλώνει και μαζί του τεντώνεται και η μήτρα. Αυτό είναι πιο έντονο στο πρώτο παιδάκι τουλάχιστον εγώ στο 2ο δεν ένιωθα τέτοια πονάκια. Μετατοπίζονται και τα όργανα όπως σου είπαν και παραπάνω. Σε πιο προχωρημένους μήνες η μήτρα θα έχει φτάσει μέχρι το διάφραγμα και θα ανοίγει η πλάτη σου για να δώσει χώρο στους πνεύμονες. Είναι τόσες πολλές οι αλλαγές μέσα μας που θα εκπλαγείς αν κάτσεις να τις αριθμήσεις! Είναι όμως όλα φυσιολογικά!

 

Τώρα για την δυσκοιλιότητα ευθύνεται η προγεστερόνη, η ορμόνη της εγκυμοσύνης και τα utrogestan που είναι επίσης προγεστερόνη. Εμένα με σώσανε τα Activia τους 3 πρώτους μήνες που τα έπαιρνα (έπαιρνα 6 την ημέρα λόγω αποκόλλησης μέχρι να κάνω την αυχενική διαφάνεια), μετά όταν άρχισα να παίρνω σίδηρο πήγαινα στην τουαλέτα καθημερινά πράγμα πρωτόγνωρο για μένα.

 

Μην τρως ερεθιστικές τροφές για το έντερο. Τα δαμάσκηνα δημιουργούν έντονες κινήσεις στο έντερο και ίσως σου προκαλέσουν πόνο. Δοκίμασε τα Activia, είναι φυσική και ήπια λύση, παίρνεις και ασβέστιο και κυκλοφορούν σε διάφορες γεύσεις. Αν δεν σου αρέσει το γιαούρτι πάρε γάλα Daily Active, είναι το ίδιο αποτελεσματικό.

 

Με το καλό σου εύχομαι...

Link to comment
Share on other sites

krista pos eisai tora?exo kanei kai ego peridesi traxilou kai tora briskomai stin 21h ebdomada kai me exei piasei enas ksafnikos ponos aristera xamila pou antanakla kai sto podi exo anisixisei polu pira kai ton giatro kai mou eipe na paro ntepon kai an den perasei na ton ksanaparo til lete na einai to entero?genika exo problima me to entero eimoun duskoilia eixa fouskomata kai ta loipa etsi o giatros mou egrapse ena siropi kathartiko gia na pigeno toualeta apo tote pou to pira me exei piasei diaroia 2 fores tin imera kai den stamataei den ksero ti einai kai anisixo.....

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

krista pos eisai tora?exo kanei kai ego peridesi traxilou kai tora briskomai stin 21h ebdomada kai me exei piasei enas ksafnikos ponos aristera xamila pou antanakla kai sto podi exo anisixisei polu pira kai ton giatro kai mou eipe na paro ntepon kai an den perasei na ton ksanaparo til lete na einai to entero?genika exo problima me to entero eimoun duskoilia eixa fouskomata kai ta loipa etsi o giatros mou egrapse ena siropi kathartiko gia na pigeno toualeta apo tote pou to pira me exei piasei diaroia 2 fores tin imera kai den stamataei den ksero ti einai kai anisixo.....

 

lizaki μου,εαν το σιροπι που σου εδωσε για τη δυσκοιλιοτητα σου προκαλει διάρροια τοτε μην το συνεχιζεις!Πες στο γιατρό σου ή τον φαμακοποιό να σου δώσει κάποιο άλλο σκεύασμα!Μήπως οι πόνοι αυτοί προέρχονται από τη μέση?Γιατί ο πόνος στη μέση αντανακλά πολλές φορές και στη βουβωνικη χωρα(η περιοχη της λεκανης με αλλα λογια)!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

lizaki μου,εαν το σιροπι που σου εδωσε για τη δυσκοιλιοτητα σου προκαλει διάρροια τοτε μην το συνεχιζεις!Πες στο γιατρό σου ή τον φαμακοποιό να σου δώσει κάποιο άλλο σκεύασμα!Μήπως οι πόνοι αυτοί προέρχονται από τη μέση?Γιατί ο πόνος στη μέση αντανακλά πολλές φορές και στη βουβωνικη χωρα(η περιοχη της λεκανης με αλλα λογια)!

 

mia fora to pira to siropi kai apo tote edo kai 5 meres exo diaroia kathimerina kai tora auto oxi den xtupaei stin mesi sto podi xtupaei kai xamila kato stin koilia aristera

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σου πω πως η μεση χτυπαει και στο ποδι!:)...Μπορει να ειναι το εντερο,η μεση,αλλα και η μητρα!Εαν συνεχιζει ο πονος σιγουρα να τον ξαναπαρεις το γιατρο,ακομη και να πας απο κει να σε κοιταξει,εαν σε ανησυχει!Ολα να πανε καλα!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...