Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Μωρέ οι παλμοί κανονικοί ήταν...πωπω τέτοια μούφα έφαγα?

Συγκεκριμένα μου είπε ότι έτσι όπως πάμε θα αργήσουμε πολύ ακόμα και δεν κάνει το μωρό να μείνει μέσα στα κακά του τόσες ώρες, μπορεί να καταπιεί το υγρό και να έχει πολλά προβλήματα ύστερα - κι όλοι εκεί μέσα, 2 γιατροί, μαίες και νεογνολόγος ήταν απόλυτοι...τι να πω κι εγω?

Βέβαια εγώ είχα και το άλλο, όλοι οι γυναικολόγοι που έχω επισκευτεί στη ζωή μου, από 19 χρονών που κάνω τεστ παπ, μου έλεγαν, χωρίς καν να τους ρωτήσω, ότι είμαι πάρα πολύ στενή κι άμα μείνω έγκυος, να μην προσπαθήσω καν φυσιολογικά...μούφα ήταν κι αυτό λέτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ρε παιδια αυτο ειναι, εγω προσπαθω να ενημερωσω με ολη την καλη διαθεση ολες τις φιλε ςμου που ειναι εγκυες αλλα δεν βλεπω ιδιαιτερη ανταποκριση και διαθεση να ακουσουν εχω μια φιλη η οποια εχει ζαχαρο εγκυμοσυνης και της ειπε ο γιατρος τελικα (γιατι αλλα ελεγε στην αρχη) οτι θα παει για καισαρικη. της ειπα να το ψαξει και μονο που δε με εφαγε, τους λεω, διαβαστε κανενα βιβλιο, προτεινω το forum αλλα ολες δυστυχως εχουν εμπιστοσυνη στο γιατρο τους γιατι οπως ειχα πει στην αρχη του θεματος, υποτιθεται οτι αυτος ξερει και θελει το καλο μας και δεν θελει να μας κοροιδεψει.

εγω ξερω οτι εγινε αυτο που επρεπε ετσι οπως ερχοταν η μικρη αλλα δεν επρεπε να γεννησω εκεινη την ημερα, ειχα συσπασεις, χωρις πονο, χωρις να σπασουν τα νερα απο μονα τους εφτασα στο μαιευτηριο και δεν ενιωθα καθολου πονο, μπορει να ειχαν σταματησει οι συσπασεις, μου ριξαν 3 ορους φαρμακο, τεσπα, τα χω ξαναπει, ποσα τετοια γινονται και χειροτερα.

κατι ομως πρεπει να γινει οχι για να ψαχνει κανεις για vbac αλλα για να μπορεσει να γεννησει το πρωτο με φυσιολογικο τοκετο.

marsolan οντως πολυ συγκινητικο, αν ηταν ο αντρας μου θα παθαινε εμφραγμα!!!εισαι πολυ δυνατη, μπραβο

irnadi πολυ καλα τα νεα σου, με το καλο

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

irnadi μπραβο πολυ ωραια τα νεα σου και το γεγονος οτι θα σε περιμενει ο γιατρος εως τις 41 εβδομαδες πολυ καλο μπραβο του αν και ευχομαι να μη χρειαστει ;)

vageor καλη επιτυχια και εσενα κοριτσακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,συγχαρητήρια σε όλες για την προσπάθεια που κάνετε ...είμαι κι εγώ υποψήφια για vbac αν και ακόμα δεν έχω καταλήξει σε γιατρό.Είμαι στην 20η εβδομάδα και επειδή ζω επαρχία δεν έχω καταφέρει ακόμα να έρθω Αθήνα για να δω τους γιατρούς από κοντά και να μιλήσω.

jRaxp3.pngyR6kp3.png
Link to comment
Share on other sites

Rosie,οταν λες δυστοκια ωμων εννοεις οτι η μικρη δυσκολευοταν να βγει γιάυτον τον λογο???

 

Nαι, είχε βγει το κεφαλάκι της και το σωματάκι δεν χωρούσε να περάσει, σφηνώθηκε μέσα μου για 4 ολόκληρα λεπτά!

 

Τι να σου πω καλη μου,εδω εγω εμαθα οτι το παιδι ειχε σπασμενη κλειδα εξαιτιας αυτου του γεγονοτος 5 μερες μετα!!

 

:shock:

 

Δηλαδή δεν σου το είπανε αμέσως, σου το κρύψανε;;;

 

Ο πιο συχνός τρόπος αντιμετώπισης της δυστοκίας ώμων είναι το σπάσιμο της κλείδας του μωρού από το γυναικολόγο προκειμένου να βγει το κορμάκι του έξω.

Ευτυχώς εμένα η γιατρός μου το αντιμετώπισε με επιτυχία χωρίς να χρειαστεί κάτι τέτοιο, εννοείται όμως ότι με έσκισε αρκετά.

Έχω διαβάσει για πολλά μωράκια που πέθαναν στη γέννα γι' αυτό το λόγο, δυστυχώς. Και η γυναικολόγος μου που είναι τέρας ψυχραιμίας τα είδε όλα εκείνη τη στιγμή, φώναζε αναστατωμένη να φέρουνε παιδίατρο για να δει το μωρό μόλις βγει. Η κόρη μου βγήκε μελανιασμένη, και το γεγονός ότι ήτανε δεμένη και με το λώρο έκανε τα πράγματα χειρότερα. Ευτυχώς πήρε ανάσα από μόνη της και γι' αυτό της δόθηκε μόνο προληπτικά οξυγόνο.

 

Πόσο βάρος είχε; Γιατί η πιο συχνή αιτία της δυστοκίας είναι η δυσαναλογία του μεγέθους του μωρού με τη λεκάνη της μαμάς.

Η κορή μου ήτανε μεγαλούτσικη, 3750, κι εγώ σχετικά λεπτοκαμωμένη, αν και τώρα μετά απ' αυτό άνοιξε η λεκάνη μου και δεν χωράω στα στενά μου παντελόνια :(

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι αλήθεια ότι οι περισσότερες γυναίκες από τη μία είναι τρομοκρατημένες από διάφορα περιστατικά που ακούνε σε γέννες και από την άλλη έχουνε φάει το παραμύθι ότι η καισαρική δεν είναι και τίποτα το σπουδαίο. Θυμάμαι που μόλις γέννησα με είχε πιάσει λύσσα και έκανα αντι-καισαρικό αγώνα σε φίλες και γνωστές. Όχι ότι κατάφερα τίποτα βεβαια...Η μεγαλύτερη τρέλα με έπιανε με αυτές που τη ζητούσανε επίμονα για να μην πονέσουνε λέει...Λες και αυτά που τραβάς μετά δεν είναι πόνος!

Αλλά είναι και κάτι άλλες περιπτώσεις...Τι να πω τώρα στην πωλήτρια του μαγαζιού του πεθερού μου που, πανικόβλητη, έτρεξε μόνη της για καισαρική επειδή ΔΥΟ γνωστές της που δουλεύανε σε κοντινά μαγαζιά και τις έβλεπε κάθε μέρα,γεννήσανε ένα μήνα πριν από την ιδια και χάσανε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ τα μωρά στη γέννα! Φάγαμε χοντρή φρίκη όλες τότε...Ή στη γυναίκα του θείου μου, που με τα χίλια στανιά κατάφερε στα 39 της να μείνει έγκυος και μου είπε, δεν το ρισκάρω, ούτε μία στο δισεκατομμύριο...Καταλαβαίνω την ψυχολογία της μάνας σε αυτές τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

α και δεν χρειαζεται καποια να γεννησει φυσιολογικα για να "χασουμε το νοημα του τοκετου". Δηλ τι εμεις δεν ποναμε ή δεν κλαιμε ή δεν αγχωνομαστε??!!!

 

τεσπα οι επιλογες που κανουμε ειναι του καθενα μας ξεχωριστη υποθεση.

Εγω την προσωπικη μου γνωμη και εμπειρια κατεθεσα.

από την υπογραφή σου "όταν θέλεις κάτι πραγματικά όλο το σύμπαν θα συνωμοτήσει για να συμβεί! "

http://www.paulocoelho.com.br/engl/

 

Του πάολο και πάλι:

θα ήταν ο κόσμος καλύτερος εάν οι άνθρωποι δεν προσπαθούσαν να είναι αρεστοί στους άλλους και απλά να προσπαθούσαν να ακολουθήσουν τα όνειρά τους

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτο ειναι, εγω προσπαθω να ενημερωσω με ολη την καλη διαθεση ολες τις φιλε ςμου που ειναι εγκυες αλλα δεν βλεπω ιδιαιτερη ανταποκριση και διαθεση να ακουσουν εχω μια φιλη η οποια εχει ζαχαρο εγκυμοσυνης και της ειπε ο γιατρος τελικα (γιατι αλλα ελεγε στην αρχη) οτι θα παει για καισαρικη. της ειπα να το ψαξει και μονο που δε με εφαγε, τους λεω, διαβαστε κανενα βιβλιο, προτεινω το forum αλλα ολες δυστυχως εχουν εμπιστοσυνη στο γιατρο τους γιατι οπως ειχα πει στην αρχη του θεματος, υποτιθεται οτι αυτος ξερει και θελει το καλο μας και δεν θελει να μας κοροιδεψει.

 

εγω παλι τρωω αλλου ειδους "πορτα"...η κουνιαδα μου εχει hpv και τωρα ειναι στις μερες της να γεννησει,το ανακαλυψε λιγο πριν μεινει εγκυος κ δεν ειχε κανει ουτε βιοψια ουτε τιποτα..της ελεγα να το ψαξει,της ειπα οτι γινεται και θεραπεια κατα τη διαρκεια της εκγυμοσυνης,αλλα αυτη τιποτα.με αντιμετωπιζε σαν να ηθελα να κανει κι αυτη καισαρικη,λες και θα ζηλευα εαν γεννουσε φυσιολογικα αυτη!!!τι να πω...επειδη ξερουν ποσο πολυ θελω να γεννησω φυσιλογικα....ειναι δυνατον να ευχομαι σε αλλη μανουλα το αντιθετο;;;και απο ωρα σε ωρα γενναει και εγω εχω αγχος για την μπεμπουλα...τι να πω.

και γενικως οταν τις δινω συμβουλες απο ερευνες που εχω διαβασει κ απο εμπειριες μαμαδων μεσα απο το φορουμ,με αντιμετωπιζει καπως...υπεροπτικα(καλα,αυτο ειναι για καινουριο τοπικ-πως συμπεριφερονται στα μελη του φορουμ σαν να ειναι εξωγηινοι)

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

έχω γεννήσει 3 μήνες..................κάθε μέρα ξεκλέβω λίγο χρόνο και σερφάρω και πάντα θα κοιτάξω για νέα μυνήματα στο θέμα vbac.

γιατί δεν μπορώ να το ξεπεράσω το θέμα καισαρική?????????

δεν έχω μπεί στην διαδικασία να σκεφτώ, μήπως ο γιατρός μήπως εγώ μήπως το ένα μήπως το άλλο γιατί τώρα πια έγινε.

μήπως γίνεται κάτι ορμονικό μιας και το σώμα μας σίγουρα δεν είναι φτιαγμένο για καισαρική και δεν αντιδρά σωστά??

με έχει πιάσει μανία άντε να μεγαλώσει το μωρό να βάλω μπρος για το δεύτερο για να δώ αν το καταφέρω να γεννήσω φυσιολογικά(!).

το ξέρω πως μπορεί και να λέω χαζομάρες αλλά έχω και την χαζή ξαδέφρη του άντρα μου που είναι στην 13 εβδομάδα της εγκυμοσύνης της και έρχεται και μου κοπανάει συνέχεια πως "ο γιατρός μου,μου είπε πως θα γεννήσω φυσιολογικά και πολύ εύκολα, όχι σαν τον δικό σου που σε έσφαξε :evil::evil::evil::evil::evil:"και κρατιέμαι μόνο και μόνο επειδή είναι έγκυος αλλιώς..............

 

συγνώμη για το άσχετο μύνημα αλλά και εγώ κάπου πρέπει να τα πώ.

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην στενοχωριέσαι και σε καταλαβαίνουμε...Εσύ για ποιο λόγο έκανες καισαρική?

Δεν είμαι καμία ειδικός βέβαια, ούτε ξέρω πόσο γρήγορα επιθυμείς να ξαναποκτήσεις παιδάκι, αλλά θα σου έλεγα να περιμένεις τουλάχιστον ένα χρόνο αν σκοπεύεις να προσπαθήσεις με φυσιολογικό τοκετό. Νωρίτερα δεν θα σε αφήσει κανένας γιατρός, όλοι φοβούνται για ρήξη μήτρας (κι έχουν δίκιο νομίζω).Στα τρία χρόνια μου είχε πει ο γιατρός μου υπάρχει πλήρης επούλωση.Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στο πρώτο μου αναγκάστηκα να κάνω καισαρική μετά από δέκα ώρες πόνων (που ξεκίνησαν φυσιολογικά), επειδή η διαστολή ήταν στο 2 και το μωρό έκανε κακά.

Ήταν αυτός λόγος για άμεση επέμβαση? Γιατί θυμάμαι ότι μου είχε κακοφανεί πάρα πολύ, να τραβήξω όλη την ταλαιπωρία και στο τέλος να φάω και το μαχαίρι.

 

το κεχρωσμένο δεν είναι ένδιξη καισαρικής εκτός αν συνοδεύεται με αλειοση παλμών

 

το ότι δεν προχωρούσε η διαστολή σου μπορεί να φταίνε τρια πράγματα:

ήσουν συνέχεια στην ίδια στάση (λογικά ανάσκελα)

σφιγγόσουν κατά την διάρκεια των πόνων

υπήρχε πραγματικό πρόβλημα δυστοκίας

Link to comment
Share on other sites

 

 

:shock:

 

Δηλαδή δεν σου το είπανε αμέσως, σου το κρύψανε;;;

 

Ο πιο συχνός τρόπος αντιμετώπισης της δυστοκίας ώμων είναι το σπάσιμο της κλείδας του μωρού από το γυναικολόγο προκειμένου να βγει το κορμάκι του έξω.

Ευτυχώς εμένα η γιατρός μου το αντιμετώπισε με επιτυχία χωρίς να χρειαστεί κάτι τέτοιο, εννοείται όμως ότι με έσκισε αρκετά.

Έχω διαβάσει για πολλά μωράκια που πέθαναν στη γέννα γι' αυτό το λόγο, δυστυχώς. Και η γυναικολόγος μου που είναι τέρας ψυχραιμίας τα είδε όλα εκείνη τη στιγμή, φώναζε αναστατωμένη να φέρουνε παιδίατρο για να δει το μωρό μόλις βγει. Η κόρη μου βγήκε μελανιασμένη, και το γεγονός ότι ήτανε δεμένη και με το λώρο έκανε τα πράγματα χειρότερα. Ευτυχώς πήρε ανάσα από μόνη της και γι' αυτό της δόθηκε μόνο προληπτικά οξυγόνο.

 

Πόσο βάρος είχε; Γιατί η πιο συχνή αιτία της δυστοκίας είναι η δυσαναλογία του μεγέθους του μωρού με τη λεκάνη της μαμάς.

Η κορή μου ήτανε μεγαλούτσικη, 3750, κι εγώ σχετικά λεπτοκαμωμένη, αν και τώρα μετά απ' αυτό άνοιξε η λεκάνη μου και δεν χωράω στα στενά μου παντελόνια :(

 

ναι Rosie,δυστυχως το εμαθα την μερα που θα περναμε εξιτηριο,μας το ειπαν οι παιδιατροι και μαλιστα την πηγε ο αντρας μου με το πυρεξακι για ακτινες!!Τοτε καταλαβα γιατι το μωρο εκλαιγε καποιες φορες χωρις λογο για καμποσα λεπτα το απογευμα...οταν να φανταστεις δεν ακουγοταν ολοκληρη νυχτα!!Και πολυ μετα το συνεδεσα και με το ο,τι δεν θηλασε...δεν μπορουσε.Να φανταστεις εχω δικαιολογησει το οτι δεν μου το ειπαν αμεσως...ισως να φοβηθηκαν πιθανες υστεριες...απλα γενικα ειμαι ψυχραιμη και θα ηθελα να το ξερω πιο γρηγορα!!!

Γεννηθηκε 3100 στην 36+1 κι ευτυχως δεν βγηκε μελανιασμενη αλλα λευκη-λευκη λες και δεν ζοριστηκε καθολου...δεν θεωρω οτι ειμαι λεπτοκαμωμενη εγω,εχω βαρυ σκελετο.Και η λεκανη μου ειναι νορμαλ...αλλα ερχοταν με το χερακι της μπουνιτσα στο μαγουλο και παρολο που ειχε παρει θεση με το κεφαλι κατω,ηταν ακομη πλαγιαστη!!

 

Ασε βρε Rosie,οταν το εμαθα κι εγω στεναχωρηθηκα αλλα το ξεπερασα...και θα την παω και στον οστεοπαθητικο εστω και τωρα!!!

Να μαστε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

έχω γεννήσει 3 μήνες..................κάθε μέρα ξεκλέβω λίγο χρόνο και σερφάρω και πάντα θα κοιτάξω για νέα μυνήματα στο θέμα vbac.

γιατί δεν μπορώ να το ξεπεράσω το θέμα καισαρική?????????

δεν έχω μπεί στην διαδικασία να σκεφτώ, μήπως ο γιατρός μήπως εγώ μήπως το ένα μήπως το άλλο γιατί τώρα πια έγινε.

μήπως γίνεται κάτι ορμονικό μιας και το σώμα μας σίγουρα δεν είναι φτιαγμένο για καισαρική και δεν αντιδρά σωστά??

με έχει πιάσει μανία άντε να μεγαλώσει το μωρό να βάλω μπρος για το δεύτερο για να δώ αν το καταφέρω να γεννήσω φυσιολογικά(!).

το ξέρω πως μπορεί και να λέω χαζομάρες αλλά έχω και την χαζή ξαδέφρη του άντρα μου που είναι στην 13 εβδομάδα της εγκυμοσύνης της και έρχεται και μου κοπανάει συνέχεια πως "ο γιατρός μου,μου είπε πως θα γεννήσω φυσιολογικά και πολύ εύκολα, όχι σαν τον δικό σου που σε έσφαξε :evil::evil::evil::evil::evil:"και κρατιέμαι μόνο και μόνο επειδή είναι έγκυος αλλιώς..............

 

συγνώμη για το άσχετο μύνημα αλλά και εγώ κάπου πρέπει να τα πώ.

 

Απορώ πως κρατήθηκες φωφώ,εγώ θα είχα αστράψει και βροντήξει:twisted::twisted::twisted:

 

Όσο για το κώλυμά σου να ξεπεράσεις την καισαρική διάβασε αυτό το άρθρο http://yogamamagr.blogspot.com/2010/09/blog-post_25.html ,πιστεύω και εύχομαι να σε βοηθήσει;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω απίστευτη θετική ενέργεια μέσα μου και νίωθω πως όλα θα πάνε περίφημα.

 

Φαίνεται από μακριά αυτό!!! :wink::wink::wink:

 

Και μάλιστα ήθελα να σε ρωτήσω, με ποιον τρόπο το έχεις καταφέρει… είσαι τόσο ήρεμη, γλυκιά και άνετη. Φτου φτου φτου!!!!

 

Όσο για τα υπόλοιπα που είπες…. Με κάλυψες απόλυτα!!!8):cool:

 

Anti80 χάρηκα πολύ που τα είπαμε και από κοντά!! Ελπίζω και σε επόμενη συνάντησή μας!(Είσαι μια κούκλα!!!)

 

Χάρηκα και εγώ πολύ που σε γνώρισα!!! Δε θα χαθούμε...!!!

(Και σε ευχαριστώ και για τα καλά σου λόγια…:oops::oops::oops:)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vageor σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα εδώ και μέρα αλλά απ'ό,τι καταλαβαίνω δεν το έχεις δει ακόμη....

Κοίταξέ το αν μπορείς!!!

εντάξει το βρήκα..

σου στέλνω απάντηση

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι καμία ειδικός βέβαια, ούτε ξέρω πόσο γρήγορα επιθυμείς να ξαναποκτήσεις παιδάκι, αλλά θα σου έλεγα να περιμένεις τουλάχιστον ένα χρόνο αν σκοπεύεις να προσπαθήσεις με φυσιολογικό τοκετό. Νωρίτερα δεν θα σε αφήσει κανένας γιατρός, όλοι φοβούνται για ρήξη μήτρας (κι έχουν δίκιο νομίζω).Στα τρία χρόνια μου είχε πει ο γιατρός μου υπάρχει πλήρης επούλωση.Ελπίζω να βοήθησα!

 

Χμμμ…. Άλλο ένα παραμύθι των γιατρών… Γιατί τόση υπερηφάνεια ρε γμτ.:-(:sad::-( Γιατί δε λένε από την αρχή ότι δεν έχουν την εμπειρία ή μέχρι που φτάνει η εμπειρία τους??? Σίγουρα είναι καλυτέρα όταν έχει περάσει κάποιος χρόνος, αλλά για έναν έμπυρο μαιευτήρα σε ότι αφορά το vbac, το θέμα χρόνος επόμενης εγκυμοσύνης δεν είναι πρόβλημα γιʼ αυτόν.

 

Irnadi αφού έφυγες, έγιναν κάποιες καλές ερωτήσεις. Όποτε βρεθούμε θα σου τα πω. Μίλησα και εγώ ιδιαιτέρως με την γιατρό. Με ηρέμισε αρκετά θα έλεγα…

Θα πάρω τηλέφωνο σήμερα σε ένα βιβλιοπωλείο που έχω στο μυαλό μου, μήπως καταφέρω να βρω το βιβλίο που ψάχνουμε. Αν μάθω κάτι, θα σε πάρω τηλ. να σου πω.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ καιρό να μπω στο θέμα και στο φόρουμ γενικότερα

Θα προσπαθήσω να καλύψω τα κενά μου...

 

έχω γεννήσει 3 μήνες..................κάθε μέρα ξεκλέβω λίγο χρόνο και σερφάρω και πάντα θα κοιτάξω για νέα μυνήματα στο θέμα vbac.

γιατί δεν μπορώ να το ξεπεράσω το θέμα καισαρική?????????

δεν έχω μπεί στην διαδικασία να σκεφτώ, μήπως ο γιατρός μήπως εγώ μήπως το ένα μήπως το άλλο γιατί τώρα πια έγινε.

μήπως γίνεται κάτι ορμονικό μιας και το σώμα μας σίγουρα δεν είναι φτιαγμένο για καισαρική και δεν αντιδρά σωστά??

με έχει πιάσει μανία άντε να μεγαλώσει το μωρό να βάλω μπρος για το δεύτερο για να δώ αν το καταφέρω να γεννήσω φυσιολογικά(!).

το ξέρω πως μπορεί και να λέω χαζομάρες αλλά έχω και την χαζή ξαδέφρη του άντρα μου που είναι στην 13 εβδομάδα της εγκυμοσύνης της και έρχεται και μου κοπανάει συνέχεια πως "ο γιατρός μου,μου είπε πως θα γεννήσω φυσιολογικά και πολύ εύκολα, όχι σαν τον δικό σου που σε έσφαξε :evil::evil::evil::evil::evil:"και κρατιέμαι μόνο και μόνο επειδή είναι έγκυος αλλιώς..............

 

συγνώμη για το άσχετο μύνημα αλλά και εγώ κάπου πρέπει να τα πώ.

Να σου ζήσει το μωράκι σου.

Προσπάθησε να χαρείς τις μοναδικές στιγμές με το μωρό σου.

Συναναστροφές με "κακιές" παρέες δεν χρειάζονται αυτή τη στιγμή.

Οι ορμόνες σου κάνουν πάρτυ και έχεις μια επιπλέον συναισθηματική φόρτιση.

Μπορώ να καταλάβω την ψυχολογία σου (εγώ ακόμη δεν την έχω ξεπεράσει την καισαρική μου)

απλώς μετά από το VBAC μπορώ πιο εύκολα να μιλήσω για την εμπειρεία εκείνη.

 

irnadi με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Irnadi αφού έφυγες, έγιναν κάποιες καλές ερωτήσεις. Όποτε βρεθούμε θα σου τα πω. Μίλησα και εγώ ιδιαιτέρως με την γιατρό. Με ηρέμισε αρκετά θα έλεγα…

Θα πάρω τηλέφωνο σήμερα σε ένα βιβλιοπωλείο που έχω στο μυαλό μου, μήπως καταφέρω να βρω το βιβλίο που ψάχνουμε. Αν μάθω κάτι, θα σε πάρω τηλ. να σου πω.

 

 

Kαι ήθελα να σε ρωτήσω τί έχασα...

Μάλλον θα σε τηλ. γιατί είμαι ανυπόμονη!!!

Αν το βρεις το βιβλίο θα σε ευγνωμονώ!!!

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα νιωθω πολυ ασχημα γιατι δεν ειμαι γιατρος ωστε να ξερω τις πραγματικες αιτιες για καισαρικη!Θα επρεπε να ειμαι καλυτερα διαβασμενη ετσι ωστε να μπορεσω να "απαντησω"σε αυτον τον βλακα τον γιατρο και κατεληξα σε καισαρικη!Δυστυχως ομως δεν ηξερα και απο ηλιθιοτητα-αγνοια-φοβο κατεληξα στο χειρουργικο τραπεζι....και με μια τομη χηλοειδες 18 ποντων!Εχω βαρεθει τα βλεματα των παντογνωστων που οταν λεω γιατι με εβαλε για καισαρικη με κοιτανε με υφος"α ρε ηλιθια"!Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να ντρεπομαι τοσο πολυ.....Πυροβολιστε με και εμενα και σε οσες δεν ηξεραν...

 

Μαρινακι μου και ολες οι κοπελες που νιωθετε ετσι σας παρακαλω καντε κατι να σταματησει αυτο συναισθημα. Τα γεγονοτα ακολουθησαν τη ροη που ηταν να ακολουθησουν . Εσυ δεν εχεις καμια ευθηνη κοπελα μου γλυκια.Οντως δεν εισαι γιατρος και ουτε εισαι υποχρεωμενη να ξερεις. Ευχαριστησε την τυχη σου που εχεις ενα αγγελουδι στην αγκαλια σου και σκεψου ποσο ωραια ειναι η ζωη. Οι δυσκολιες και οι περιπετειες μας εξελισουν ως ανθρωπινα οντα , πρεπει να τις σεβομαστε και να κοιταμε μονο μπροστα.

Εγω σας θαυμαζω ολες παρα πολυ που μπορειτε και ξεπερνατε τον ανθρωπινο εγωισμο της σωστης επιλογης , μιλατε ανοιχτα για την αγνοια και σας διαβαζουν χιλιαδες εγκυες.

ΕΙΣΤΕ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΕΣ ΕΙΣΤΕ ΥΠΕΡΟΧΕΣ -ΔΕ ΦΤΑΙΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΑΤΕ

 

ΘΑ ΦΤΑΙΓΑΤΕ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΑΤΕ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΡΟΒΑΤΙΣΜΟΥ

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μπας και μπορείτε να μας τα γράψετε κι εμάς το τι ειπώθηκε; Έτσι για ενημέρωση μιας και δε γινόταν να είμαστε εκεί.

 

Μια από αυτές τις μέρες, θα κατέβει το βίντεο με την ομιλία στη σελίδα του συλλόγου απʼ ότι μας είπαν. Θα το έχω στο νου μου και όταν θα το δω, θα το ποστάρω. Πραγματικά η ομιλία ήταν πολύ ενθαρρυντική. Και κυρίως για εμάς τις πονεμένες με αυτό το θέμα που ψάχνουμε με το φανάρι να ακούσουμε κάτι που θα μας δώσει λίγο κουράγιο.:wink::wink::wink:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

κανεις δε πυροβολαει κανεναν...τι καραμελα ειναι αυτη???

και εγω καισαρικη εκανα λογω small for days (αφου ηταν 36+2 δεν θα ηταν s.f.d αραγε ???) και λογω περιτυλιξης....ουτε ηλιθια αισθανομαι,ουτε κανενα θεμα παραανω εχω...αλλα πουθενα δε θα πω οτι επρεπε να γινει,ειδικα τωρα που ξερω....οτι εγινε εγινε...

αυτο λεμε εδω μεσα...δε κατηγορει κανεις κανενα...απλα ενημερωνουμε οποια ενδιαφερεται για να μη κανει κατι που δε θελει...τωρα αν καποια επιλεγει καισαρικη ειναι αλλο θεμα σε αλλο τοπικ....

 

Angela εισαι κορυφαια !!!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Επανήλθα! :D

 

Irnadi πολύ καλά τα νέα σου! Μπράβο!

 

Εγώ δυστυχώς έμαθα δυο γεγονότα αρνητικά για το γιατρό μου (τα οποία βέβαια δεν έχουν να κάνουν με vbac, απλά με βάζουν σε σκέψεις).

Και αναρωτιέμαι...αν τελικά μείνω έγκυος και ανακαλύψω ότι δεν τα βρίσκω με το γιατρό;;;; Θα μείνω ξεκρέμαστη...δύσκολο να βρω εδώ κάποιον που να αναλαμβάνει vbac. Τι να κάνω βρε παιδιά; Να ανέβω Αθήνα; Θεσσαλονίκη; Πως; Με ένα παιδί και σύζυγο εδώ; Να πηγαινοέρχομαι; Είναι πολλά τα έξοδα, κουραστικό το ταξίδι και μετά αν με πιάσουν οι πόνοι τι; Να τρέχω στο καράβι;;;;:shock::rolleyes:

Αυτά σκέφτομαι και αγχώνομαι. Θέλω έστω να μου δοθεί η ευκαιρία να προσπαθήσω. Αλλά αν είμαι μόνη πως; Μήπως έχετε καμιά ιδέα;

 

Είδα ότι δημιουργήθηκε ένα ''θεματάκι'' με την mariaefi, θα συμφωνήσω απόλυτα με την Αγγέλα (και με τις υπόλοιπες κοπέλες που απάντησαν ανάλογα)

 

Μαριάλ, πως θα γίνει να μάθουμε τους πραγματικούς λόγους που πρέπει να οδηγούν την έγκυο σε μια κ.τ.;

 

Κορίτσια, για την ομιλία που λέτε ενδιαφέρομαι κι εγώ να τη παρακολουθήσω. Αν δεν την κάνετε ποστ πείτε μας πότε και που μπορούμε να τη βρούμε!!! Ευχαριστώ!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Επανήλθα! :D

 

 

 

Μαριάλ, πως θα γίνει να μάθουμε τους πραγματικούς λόγους που πρέπει να οδηγούν την έγκυο σε μια κ.τ.;

 

Κορίτσια, για την ομιλία που λέτε ενδιαφέρομαι κι εγώ να τη παρακολουθήσω. Αν δεν την κάνετε ποστ πείτε μας πότε και που μπορούμε να τη βρούμε!!! Ευχαριστώ!

 

Στην ομιλία παρουσιάστηκαν και αναλύθηκαν επακριβώς οι λόγοι.

Επίσης αναφέρθηκαν και οι λόγοι 'μαϊμού' που συνήθως χρησιμοποιούν οι γιατροί για να πείσουν.

Πραγματικά αξίζει το κόπο και το χρόνο να το δείτε!

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...