Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Μα καλά σε ποιά εβδομάδα ήσουν;;;; Το ότι είχες πόνους και σου είπε να έρθεις Αθήνα για παν ενδεχόμενο δεν το θεωρώ ανευθυνότητα αλλά ακριβώς το αντίθετο! Δηλαδή, αν σου έλεγε μείνε εκεί που είσαι και γεννούσες καθοδόν, τότε τί θα ήταν;;;

στην 37-

δεν ειπα εγω το αντιθετο..

 

Λες ότι είχες συσπάσεις κάθε 5 λεπτά και αίμα. Απ' όσο γνωρίζω το αίμα είναι απόλυτη ένδειξη ότι μια έγκυος πρέπει να πάει άμεσα στο μαιευτήριο γιατί συνήθως υποδηλώνει αποκόλληση πλακούντα! (δε μιλάμε για ροζ, ή καφέ αλλά για αίμα). Οπότε καλά έκανε και σου είπε έλα αμέσως στο μαιευτήριο. Το ότι δεν είχες διαστολή, ο γιατρός δε μπορούσε να το ξέρει έτσι κι αλλιώς από το τηλέφωνο και οι μαίες δεν είναι αρμόδιες να κρίνουν για ποιο λόγο ένας γιατρός σου είπε να πας!

 

καλα εκανε κ μου ειπε να παω στο μαιευτήριο αλλα αφου δεν ειχα διαστολη

γιατι βιάστηκε ομως???? κ αφου δεν ειχα διαστολή πως μετα απο 1 ωρα ειχε παει 2..

δεν τον πιστευω λεω..

γιατι αν με περίμενε ο άνθρωπος κ ειχα μεγαλύτερη διαστολή κ ημουν πιο κοντα στον τοκετο θα ήμουν καλυτερα προετοιμασμενη για το vbac μου λεω..

δεν ειναι μια μαια αξια να δει τι διαστολή εχεις?ε τοτε να μην σε εξετάζουν αυτες να περιμένεις τον γιατρο σου..κ αυτες να της στειλουν σπιτι τους.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αγγελικη συγχαρητηρια για το νεο μελος της οικογενεια σου,να ειναι παντα γερο και καλοτυχο!!!!!!!

περιεγραψες τον τελειο τοκετο,οπως ακριβως το φανταζομαι και για μενα(οταν.....)

με το καλο κοριτσια και οι επομενες...!!!

αντε να παιρνουμε κουραγιο κι εμεις οι μελλοντικες!

παντως πιστευω οτι η αντιμετωπιση του γιατρου σου ηταν αριστη,ουτε να σε αγχωσει ουτε να σε πιεσει,μπραβο του.

και παλι να σου ζησει......

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

προ αποφασισμένη ηταν η καισαρικη..λογο ισχιακής προβολής.

δεν αναλαμβανε φτ.

γιατί αμφιβαλεις οτι εναν γιατρο δεν τον βολεύει να σε κοιμίζει στο χειρουργείο?

απο το να εισαι ξυπνιος κ να ακους..

τεσπα κ να το ξεχασε το ιδιο μου κανει..

δηλαδη με την ιδια λογική μπορει να ξέχασε κιαλλα πράγματα?

εμενα με πείραξε πολυ που γεννησα με ολικη κ ημουν σαν ζομπι 2 μερες,που γεννησα κ δεν το πηρα χαμπάρι,που δεν ειδα το παιδι μου παρα μετα απο 5 ωρες, που δεν κατάφερε να θηλάσει,

που αναρωτήθηκα αν ηταν δικο μου..

 

καλα πατελουδιτσα μου, αυτα που γραφεις με βρηκαν στην καρδια.....για αυτους τους λογους και μονο, θελω να αποφυγω την ολικη.........

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις αντίγραφο από όλο το φάκελό σου κατόπιν αίτησης που θα κάνεις ή εσύ αυτοπροσώπως ή κάποιος άλλος που να έχει θεωρημένη εξουσιοδότηση από σένα...

 

μπουμπουλα, αυτο που γραφεις ειναι πολυ σημαντικο...σε ευχαριστω πολυ!!!με εβαλε και εμενα σε σκεψεις για να δω τι εγινε..

Link to comment
Share on other sites

καλα πατελουδιτσα μου, αυτα που γραφεις με βρηκαν στην καρδια.....για αυτους τους λογους και μονο, θελω να αποφυγω την ολικη.........

 

κ εμενα εκει με εχουν βρει,μου την εχουν ραγίσει κ δεν ξερω αν φτιάξει ποτε.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα εκανε κ μου ειπε να παω στο μαιευτήριο αλλα αφου δεν ειχα διαστολη

γιατι βιάστηκε ομως???? κ αφου δεν ειχα διαστολή πως μετα απο 1 ωρα ειχε παει 2..

δεν τον πιστευω λεω..

γιατι αν με περίμενε ο άνθρωπος κ ειχα μεγαλύτερη διαστολή κ ημουν πιο κοντα στον τοκετο θα ήμουν καλυτερα προετοιμασμενη για το vbac μου λεω..

δεν ειναι μια μαια αξια να δει τι διαστολή εχεις?ε τοτε να μην σε εξετάζουν αυτες να περιμένεις τον γιατρο σου..κ αυτες να της στειλουν σπιτι τους.

Βρε πεταλουδίτσα, για τα σαλοσπίρ και την ολική έχεις απόλυτο δίκιο!:evil:

Βέβαια οι προγραμματισμένες καισαρικές γίνονται γύρω στις 38εβδ συνήθως. Μπορεί απλά να μην πρόλαβε να σου τα σταματήσει.

Για την καισαρική και το πότε έγινε όμως δεν είμαι πολύ σίγουρη. Από τη στιγμή που ήταν προαποφασισμένη, σίγουρα ο γιατρός θα προτιμούσε να γίνει προγραμματισμένα και όχι έκτακτα όπως έγινε τελικά -αφού όπως είπες είχες αίμα. :|

Δεν αποτελεί κοινή πρακτική να περιμένουμε να ξεκινήσει ο τοκετός για να τρέχουμε να κάνουμε επειγουσα καισαρική -ώστε να υπάρχουν προϋποθέσεις για vbac.Το έχεις ακούσει ποτε΄αυτό?:roll:

Και επειδή έχω κάνει μια επείγουσα και μια -όχι ακριβώς προγραμματισμένη- αλλά όχι επείγουσα, μπορώ να σου πω ότι ως εμπειρίες δεν συγκρίνονται. Στη επείγουσα από τη στεναχώρια και το άγχος μου δεν άκουσα το κλάμα του μωρού μου....και επίσης με τραβολογούσαν τόσο πολύ για να κάνουν γρήγορα που ήταν πραγματικά δυσάρεστο.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε πεταλουδίτσα, για τα σαλοσπίρ και την ολική έχεις απόλυτο δίκιο!:evil:

Για την καισαρική και το πότε έγινε όμως δεν είμαι πολύ σίγουρη. Από τη στιγμή που ήταν προαποφασισμένη, σίγουρα ο γιατρός θα προτιμούσε να γίνει προγραμματισμένα και όχι έκτακτα όπως έγινε τελικά -αφού όπως είπες είχες αίμα. :|

Δεν αποτελεί κοινή πρακτική να περιμένουμε να ξεκινήσει ο τοκετός για να τρέχουμε να κάνουμε επειγουσα καισαρική -ώστε να υπάρχουν προϋποθέσεις για vbac.Το έχεις ακούσει ποτε΄αυτό?:roll:

Και επειδή έχω κάνει μια επείγουσα και μια -όχι ακριβώς προγραμματισμένη- αλλά όχι επείγουσα, μπορώ να σου πω ότι ως εμπειρίες δεν συγκρίνονται. Στη επείγουσα από τη στεναχώρια και το άγχος μου δεν άκουσα το κλάμα του μωρού μου....και επίσης με τραβολογούσαν τόσο πολύ για να κάνουν γρήγορα που ήταν πραγματικά δυσάρεστο.

 

δεν εχω πειστεί οτι ηταν επείγουσα,αυτο λεω και πως μπορώ να πειστω απο καποιον που επραξε ετσι με τα σαλοσπιρ?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εύχομαι σε όλες να καταφέρουμε στο επόμενο να κάνουμε ένα φυσιολογικό τοκετό.

εχτές είχα πάει στον γιατρό μου για τον έλενχο μετά τον τοκετό.

μεταξύ άλλων τον ρώτησα αν έχει κάνει φ.τ. μετά από καισαρική και μου απάντησε πως ναιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!! χάρηκα τόσο πολύ και βέβαια η επόμενη ερώτηση ήταν αν έχω ελπίδες το επόμενο να το κάνω με φυσιολογικό τοκετό, βεβαιώς και έχεις μου απάντησε αν και δεν μπορούμε να το συζητάμε από τώρα, μείνε έγκυος και θα έρθει ο καιρός να πούμε τα πάντα.

η χαρά μου είναι απερίγραπτη, δεν σας κρύβω πως δεν υπάρχει ημέρα που να μην περνάει από το μυαλό μου αυτό το "γιατί έκανα καισαρική τι έκανα λάθος"

από σήμερα όμως τέρμα αυτή η σκέψη.

 

όποια κοπέλα θέλει ας μου στείλει μύνημα να της δώσω τα στοιχεία του γιατρού.

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

πως το ξερεις αυτο με τον φακελο?εχει τύχει σε εσενα η σε καποιον κοντινό σου..μην τραβιέμαι αδικα στο μαιευτήριο..

 

Κοριτσάκι δες εδώ...

 

http://www.leto.gr/article.aspx?articleid=12&langid=1

Link to comment
Share on other sites

προ αποφασισμένη ηταν η καισαρικη..λογο ισχιακής προβολής.

δεν αναλαμβανε φτ.

γιατί αμφιβαλεις οτι εναν γιατρο δεν τον βολεύει να σε κοιμίζει στο χειρουργείο?

απο το να εισαι ξυπνιος κ να ακους..

τεσπα κ να το ξεχασε το ιδιο μου κανει..

δηλαδη με την ιδια λογική μπορει να ξέχασε κιαλλα πράγματα?

εμενα με πείραξε πολυ που γεννησα με ολικη κ ημουν σαν ζομπι 2 μερες,που γεννησα κ δεν το πηρα χαμπάρι,που δεν ειδα το παιδι μου παρα μετα απο 5 ωρες, που δεν κατάφερε να θηλάσει,

που αναρωτήθηκα αν ηταν δικο μου..

 

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι κι εμένα θα με πείραζε να έκανα ολική! Μάλλον έξαλλη θα ήμουν! Αλλά προφανώς σκόπευε να σου τα σταματήσει σε καμιά εβδομάδα όπου και θα ήταν πιο πιθανό να γεννήσεις! (Στις προγραμματισμένες καισαρικές τα σταματάνε 5 ημέρες πριν αλλιώς γύρω στη 38η εβδ).Τέλοσπάντων, το θέμα είναι ότι κακοί γιατροί υπάρχουν αν κ μάλλον τους βολεύει καλύτερα η επισκληρίδιος από μια ολική η οποία μπορεί να έχει άλλες επιπλοκές! Εγώ σου εύχομαι ολόψυχα στο επόμενο να γεννήσεις φυσιολογικά....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα καλά σε ποιά εβδομάδα ήσουν;;;; Το ότι είχες πόνους και σου είπε να έρθεις Αθήνα για παν ενδεχόμενο δεν το θεωρώ ανευθυνότητα αλλά ακριβώς το αντίθετο! Δηλαδή, αν σου έλεγε μείνε εκεί που είσαι και γεννούσες καθοδόν, τότε τί θα ήταν;;;

στην 37-

δεν ειπα εγω το αντιθετο..

 

Λες ότι είχες συσπάσεις κάθε 5 λεπτά και αίμα. Απ' όσο γνωρίζω το αίμα είναι απόλυτη ένδειξη ότι μια έγκυος πρέπει να πάει άμεσα στο μαιευτήριο γιατί συνήθως υποδηλώνει αποκόλληση πλακούντα! (δε μιλάμε για ροζ, ή καφέ αλλά για αίμα). Οπότε καλά έκανε και σου είπε έλα αμέσως στο μαιευτήριο. Το ότι δεν είχες διαστολή, ο γιατρός δε μπορούσε να το ξέρει έτσι κι αλλιώς από το τηλέφωνο και οι μαίες δεν είναι αρμόδιες να κρίνουν για ποιο λόγο ένας γιατρός σου είπε να πας!

 

 

καλα εκανε κ μου ειπε να παω στο μαιευτήριο αλλα αφου δεν ειχα διαστολη

γιατι βιάστηκε ομως???? κ αφου δεν ειχα διαστολή πως μετα απο 1 ωρα ειχε παει 2..

δεν τον πιστευω λεω..

γιατι αν με περίμενε ο άνθρωπος κ ειχα μεγαλύτερη διαστολή κ ημουν πιο κοντα στον τοκετο θα ήμουν καλυτερα προετοιμασμενη για το vbac μου λεω..

δεν ειναι μια μαια αξια να δει τι διαστολή εχεις?ε τοτε να μην σε εξετάζουν αυτες να περιμένεις τον γιατρο σου..κ αυτες να της στειλουν σπιτι τους.

 

Βρε πεταλουδίτσα μήπως είσαι λίγο μπεδεμένη;;;;; Εφόσον η καισαρική είναι προαποφασισμένη τότε με το που είναι να γεννήσεις δεν ξέρω κανέναν γιατρό που να περιμένει να κάνει διαστολή 5 ή 7 η έγκυος για να τη βάλει χειρουργείο! Όσο για τη διαστολή φυσικά και μπορεί μέσα σε μία ώρα να γίνει 2!!!!!!!! Οι μαίες κάνουν εξέταση τραχήλου αλλά δεν είναι αρμόδιες να κρίνουν το γιατί σου είπε ο γιατρός να πας στο μαιευτήριο!!! Δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν το ιστορικό μιας κύησης!

Link to comment
Share on other sites

Βρε πεταλουδίτσα, για τα σαλοσπίρ και την ολική έχεις απόλυτο δίκιο!:evil:

Βέβαια οι προγραμματισμένες καισαρικές γίνονται γύρω στις 38εβδ συνήθως. Μπορεί απλά να μην πρόλαβε να σου τα σταματήσει.

Για την καισαρική και το πότε έγινε όμως δεν είμαι πολύ σίγουρη. Από τη στιγμή που ήταν προαποφασισμένη, σίγουρα ο γιατρός θα προτιμούσε να γίνει προγραμματισμένα και όχι έκτακτα όπως έγινε τελικά -αφού όπως είπες είχες αίμα. :|

Δεν αποτελεί κοινή πρακτική να περιμένουμε να ξεκινήσει ο τοκετός για να τρέχουμε να κάνουμε επειγουσα καισαρική -ώστε να υπάρχουν προϋποθέσεις για vbac.Το έχεις ακούσει ποτε΄αυτό?:roll:

Και επειδή έχω κάνει μια επείγουσα και μια -όχι ακριβώς προγραμματισμένη- αλλά όχι επείγουσα, μπορώ να σου πω ότι ως εμπειρίες δεν συγκρίνονται. Στη επείγουσα από τη στεναχώρια και το άγχος μου δεν άκουσα το κλάμα του μωρού μου....και επίσης με τραβολογούσαν τόσο πολύ για να κάνουν γρήγορα που ήταν πραγματικά δυσάρεστο.

 

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα και είμαι και παρόμοια περίπτωση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εύχομαι σε όλες να καταφέρουμε στο επόμενο να κάνουμε ένα φυσιολογικό τοκετό.

εχτές είχα πάει στον γιατρό μου για τον έλενχο μετά τον τοκετό.

μεταξύ άλλων τον ρώτησα αν έχει κάνει φ.τ. μετά από καισαρική και μου απάντησε πως ναιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!! χάρηκα τόσο πολύ και βέβαια η επόμενη ερώτηση ήταν αν έχω ελπίδες το επόμενο να το κάνω με φυσιολογικό τοκετό, βεβαιώς και έχεις μου απάντησε αν και δεν μπορούμε να το συζητάμε από τώρα, μείνε έγκυος και θα έρθει ο καιρός να πούμε τα πάντα.

η χαρά μου είναι απερίγραπτη, δεν σας κρύβω πως δεν υπάρχει ημέρα που να μην περνάει από το μυαλό μου αυτό το "γιατί έκανα καισαρική τι έκανα λάθος"

από σήμερα όμως τέρμα αυτή η σκέψη.

 

όποια κοπέλα θέλει ας μου στείλει μύνημα να της δώσω τα στοιχεία του γιατρού.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά η δικιά μου γιατρός μου είχε πει από μόνη της για vbac, αμέσως μετά την πρώτη καισαρική ξέροντας πόσο στεναχωρέθηκα. Εγώ τότε δεν το είχα καν ακούσει ότι γίνεται.

Στο 2ο όμως έβαζε τέτοιες προϋποθέσεις -αν ψαξεις στις πρώτες σελίδες του τοπικ θα τις βρεις- που πρακτικά δεν ήταν διατεθιμένη να προσπαθήσουμε:? αλλά δεν μου το είπε ποτέ καθαρά:mad:.

Ρώτα όσο περισσότερα μπορείς τον γιατρό σου ΠΡΙΝ ξαναμείνεις έγγυος για να είσαι σίγουρη για τις προθέσεις του;)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά η δικιά μου γιατρός μου είχε πει από μόνη της για vbac, αμέσως μετά την πρώτη καισαρική ξέροντας πόσο στεναχωρέθηκα. Εγώ τότε δεν το είχα καν ακούσει ότι γίνεται.

Στο 2ο όμως έβαζε τέτοιες προϋποθέσεις -αν ψαξεις στις πρώτες σελίδες του τοπικ θα τις βρεις- που πρακτικά δεν ήταν διατεθιμένη να προσπαθήσουμε:? αλλά δεν μου το είπε ποτέ καθαρά:mad:.

Ρώτα όσο περισσότερα μπορείς τον γιατρό σου ΠΡΙΝ ξαναμείνεις έγγυος για να είσαι σίγουρη για τις προθέσεις του;)

 

δεν με απογοητεύεις, απλά πλέον υπάρχει και μια ελπίδα γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν θα άλλαζα γιατρό.το ότι έχει κάνει vbac είναι και αυτό ελπίδα για μένα έστω και αν δεν κάνω ποτέ.

τώρα σαράντησε το μωρό μου!!!οπότε έχω πολύ χρόνο μπροστά μου για άπειρες ερωτήσεις.

για τις προυποθέσεις έχω διαβάσει και ξέρω τι γίνεται απλά το έπαιξα λίγο χαζή για να δώ τι θα μου πει, πάντως ήταν πολύ θετικός.

αλλά και έτσι να μην είναι εγώ χάρηκα και στην παρούσα για μένα μόνο αυτό εχει σημασία το ότι τουλάχιστον ο γιατρός ξέρει από vbac.

 

και βέβαια η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία:D:D

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

...και σε 5 λεπτα ειχα πανω μου το μωρο το οποιο το εβαλε κατευθειαν πανω μου με το λωρο και τον εκοψε ενώ εγω κρραταγα το μωρο …

συγκινητικό! και τόσο φυσικό! αλήθεια, πόση ώρα μετά κόβουν το λωρό; κάπου είχα διαβάσει μια άποψη ότι καλό είναι να μην γίνεται αμέσως. Δεν θυμάμαι όμως λεπτομέρειες πλέον...

 

μου το πηραν πολύ μετα ...

τι κάνουν σε αυτό το διάστημα;

 

 

Ευχομαι οποια από εσας το θελει να γεννησει με vbac ...αλλα κυριως να καταφερει να εχει στην αγκαλια της το μωρακι της υγιες .......

+1000

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σπυνάκι καταρχήν να χαίρεσαι την κορούλα σου! (καθυστερημένα βέβαια τα Χρόνια Πολλά) Να είναι πάντα γερή και ευτυχισμένη!

Είχες κανά νέο απο αιματολόγο-γυναικολόγο; Συζήτησαν καθόλου;

Τα υπόλοιπα κορίτσια πως είστε;;; (galat, irnadi, ngeo, δεν ξέχασα καμία,ε;;;:mrgreen:)

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

ελα βρε Ζαχαριτσα!!!οχι τιποτα ακομη απο εμενα...θα εχω νεα την επομενη εβδομαδα...ανυπομονω να δω τι θα μου πουν....και οι δυο τους....

 

Ωραία, όλα καλά!;)

 

[αχ ξεχασα!σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες!!και εσυ να χχαιρεσαι την οικογενεια σου!!Να εχετε παντα γελια και χαρες!! /QUOTE]

 

Ευχαριστούμε! Thank you! Danke! Merci! Gracie!( έτσι γράφεται; :roll::mrgreen:) (δε θυμάμαι το Ρώσικο...γμτ :lol:)

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια η μικρούλα μου είναι τώρα 10 μηνών,αν μείνω τώρα έγκυος θα γεννήσω στους 19 μήνες απο την προηγούμενη καισαρική..έχω ελπίδες για vbac;ή να το καθυστερήσω ακόμη;έχω μπερδευτεί λιγάκι με τους μήνες,18 μήνες για να ξεκινήσω τις προσπάθειες ή 18 μήνες μέχρι την επόμενη γέννα;αχ και πόσο ήθελα ένα ακόμη παιδάκι κοντά με το πρώτο,αλλά την έφαγα την καισαρική και χωρίς κανένα λόγο τελικά...

[img]http://lb4m.lilypie.com/9e1Dp2.png[/img]
[img]http://lb2m.lilypie.com/aMfRp2.png[/img]
Link to comment
Share on other sites

αλλά την έφαγα την καισαρική και χωρίς κανένα λόγο τελικά...

 

αυτο ξανά πες το...

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

fabiana καλησπέρα!

Εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει από την κ.τ. μέχρι να μπορώ να μείνω πάλι έγκυος να περάσουν 18 μήνες το λιγότερο, άρα η κ.τ. με τον φ.τ. (έστω ότι μείνω αμέσως έγκυος) θα έχουν διαφορά 27 μήνες.

Αλλά (πάντα υπάρχει ένα ''αλλά'') οπως μπορείς να διαβάσεις κάποιες σελίδες πίσω υπάρχουν γυναίκες που έχουν γεννήσει και με 12 μήνες διαφορά από κ.τ. σε φ.τ. Αυτά βέβαια στο εξωτερικό!

Θα πρότεινα (προσωπική άποψη φυσικά) να κάνεις λίγο ακόμα υπομονή (κανά 6μηνο δηλαδή) και μετά πας για δεύτερο. Έτσι θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο (από χρονικής απόψεως τουλάχιστον). Και τα δύο χρόνια διαφορά δεν είναι πολλά! Απόλαυσε το μωράκι σου!!!

πάντα φιλικά...Ζαχαρένια

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!

 

Δεν εχω γραψει γιατι δεν εχω καποια ιδιατερα νεα ακομη...

 

Ο συμβατικος γιατρος δεν εδειξε να τον απασχολει το ζαχαρο, απλα μου ειπε τα γλυκα κομμενα και δεν εχει επηρεαστει σε τιποτα το εμβρυο ουτε το αμνιακο.

 

ΟΜΩΣ οταν του εθιξα το ενδεχομενο για vbac μου ειπα οχι, δεν γινετια και ειδικα αν εχεις και καποια ψιλοπροβληματακια ζαχαρακι, πιεσουλα τοτε δεν το συζητω...(εκει ξαφνικα το θυμηθηκε, λες και με μια τσιμπημενη τιμη εχω διαβητη κυησης, ή ειχα απο τηνα ρχη...πιεση επισης δεν εχω επειδη ειχα κανει στην κορη μου το αναφερει)

 

Περιττο αν σας πω οτι φοβησε τοσο πολυ τον αντρα μου , οτι μπορει να χασεις γυναικα και παιδι(για τετοιο ριαλιτι μιλαμε) ο οποιος τωρα ειανι το μεγαλυτερο θεμα μου δεν θελει αν επιχειρησω vbac...

 

Το ξερω οτι ο τοκετος ειναι καθαρ γυναικειο θεμα, αλλα παλι δεν μπορω να παρω τετοια αποφαση μονη μου...

 

 

Το τοπιο θα ξεκαθαρισει ελπιζω αυριο που εχω ραντεβου με την Αρίστη.

Εκει θα της πω και για το ζαχαρο, θα ερθει και ο αντραςμ ου μαζι να ακουσει και την αλλη πλευρα και βλεπουμε...

 

Οποτε αυριο βραδακι θα σας γραψω νεα...

 

Σημερα εκανα κι ενα καρδιοτοκογραφημα οκ ηταν...

 

Αν παντως δεν κανω vbac με εχει βαλει για 16 του μηνος...τετοιο σασπνες ρε κοριτσια να αποφασισω μολις 6 μερες πριν...

 

Επρεπε να το κυνηγησω πολυ νωριτερα...:roll:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...