Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

σε εμενα ειπε οτι δεν την πολυπιστευει...δυστυχως....

γιατι δυστυχως? ουτε εμενα ασχολειται με αυτο...νομιζω οτι εχει να κανει με αυτο που ειχες γραψει παραπανω...οτι οταν αρχιζει η διαδικασια τουτ τοκετου φαινεται λιγο πολυ πως προχωραει....το μεγεθος της τομης ειναι απλα ενας παραγοντας που μπορει να μετρηθει και αποτελει μια ενδιεξη.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γκαλάτ μου και spyni, απ'ότι είχα καταλάβει όταν το έψαχνα εγώ, η εμπέδωση στο 2ο μπορεί να μη γίνει και δεν μας ενδιαφέρει ΑΝ το πρώτο είχε βγει φυσιολογικά ή τουλαχιστον είχες φτάσει σε κάποια διαστολή (νομίζω 5-6, αλλά όχι σίγουρα) οπότε λειτουργεί στον τοκετό η μνήμη του σώματος.

Αν δεν έχεις αυτές τις προϋποθέσεις ουσιαστικά θεωρείσαι πρωτοτόκος.

 

Εύχομαι πάντως να σας πάνε όλα όπως τα θέλετε!!!

 

Λισακι ευχαριστουμε για τις ευχες!!! σε εμενα προσωπικα...μνημη μηδεν το σωμα μου...πηγα σαν το σφαχταρι στις 36 εβδομαδες και 3 ημ......

Link to comment
Share on other sites

galat αντε, συνεχισε και ευχομαι να πανε ολα καλα!!!να εισαι αισιοδοξη.

εμεις πηγαμε σημερα για αυχενικη, ολα πολυ καλα, ηταν ακριβως το ιδιο νουμερο με την κορη μου πριν 3 περιπου χρονια!!!πολυ γελιο. μαλλον αγορακι αλλα ελπιζω ακομα...ο αλλος εσκασε ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια!

ο αντρας μου ειναι πολυ ευχαριστημενος με αυτον που παμε τωρα και θελει να παμε εκει, αυτος βεβαια μονο καισαρικη μπορει να κανει αλλα δεν ξερω, εγω θελω να παω και στον ροσολυμο να τον δω.

απ την αλλη φαινεται πολυ καλος και μου εχουν πει και αλλοι οτι ειναι πολυ καλος και δεν ξερω, εχω μπερδευτει...

πραγματικα αυτο με τις γατες δεν το καταλαβα και εγω....!!!!τι ειναι ρε παιδια;;;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα λοιπον η γάτα ειναι μια ασκηση γιόγκα(δεν κανω αλλα απο βιβλια που εχω δει) η οποια βοηθαει πολυ στην εμπεδωση!

 

Καντε καμια δεκαρια τη μερα... δειτε εδω

 

 

Και όχι δεν ειμαι η πρώτη νομίζω προηγείται η Αγγελικούλα, να μας ενημερωσεις το συντομοτερο δυνατο Αγγελικούλα να ξερουμε τι μας περιμένει!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχαχαχα λοιπον η γάτα ειναι μια ασκηση γιόγκα(δεν κανω αλλα απο βιβλια που εχω δει) η οποια βοηθαει πολυ στην εμπεδωση!

 

Καντε καμια δεκαρια τη μερα... δειτε εδω

 

 

Και όχι δεν ειμαι η πρώτη νομίζω προηγείται η Αγγελικούλα, να μας ενημερωσεις το συντομοτερο δυνατο Αγγελικούλα να ξερουμε τι μας περιμένει!

 

Γαλατ, δεν το ειχα σκεφτει να βρουμε ασκησεις μεσω you tube!!!πολυ ωραια ιδεα, βλεπεις και πως γινεται οποτε παιρνεις πολυ καλη ιδεα του τι γινεται-καθοτι δεν ειμαι και τοσο αθλητικος τυπος και πολλες φορες στα γυμναστηρια εκανα αλλα αντι αλλων...θα κοιταξω τι αλλα μπορουμε να κανουμε.....

Link to comment
Share on other sites

galat αντε, συνεχισε και ευχομαι να πανε ολα καλα!!!να εισαι αισιοδοξη.

εμεις πηγαμε σημερα για αυχενικη, ολα πολυ καλα, ηταν ακριβως το ιδιο νουμερο με την κορη μου πριν 3 περιπου χρονια!!!πολυ γελιο. μαλλον αγορακι αλλα ελπιζω ακομα...ο αλλος εσκασε ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια!

ο αντρας μου ειναι πολυ ευχαριστημενος με αυτον που παμε τωρα και θελει να παμε εκει, αυτος βεβαια μονο καισαρικη μπορει να κανει αλλα δεν ξερω, εγω θελω να παω και στον ροσολυμο να τον δω.

απ την αλλη φαινεται πολυ καλος και μου εχουν πει και αλλοι οτι ειναι πολυ καλος και δεν ξερω, εχω μπερδευτει...

πραγματικα αυτο με τις γατες δεν το καταλαβα και εγω....!!!!τι ειναι ρε παιδια;;;

 

επιμενω, να πας να δεις και το Ροσολυμο, διοτι μπορει να τον συμπαθησετε εξισου, μη σου πω και περισσοτερο!!να σκεφτεσαι οτι εσυ θα εισαι εκεινη που θα φας παλι το μαχαιρι...και μην παρεξηγηθω, μετραει σιγουρα η γνωμη των συντροφων μας ιδιαιτερα σε ενα τετοιο θεμα, αλλα νομιζω οτι ειναι καλο να δωσεις μια ευκαιρια και στην επιθυμια σου!!!φιλια!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα που ειχαν αρχίσει οι συσπάσεις (καθε 5 λεπτα)κ η διαστολή ηταν 2 (τουλάχιστον ετσι μου ειπε ο ντοκ)

ειχα κ αιμα..

θα θεωρούμαι πρωτότοκη?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, εχει απιστευτες ασκησεις γιογκα για εγκυους...καποιες βεβαια δε μου φαινονται τοσο εφικτες-οι κοπελιες δεν εχουν μια κοιλια νααααααααααααα-τελοσπαντων, γιογκαμανουλα η οποια αλλη κοπελια εχει ασχοληθει με το σπορ μπορει ισως να μας πει ποιες απο αυτες βοηθουν σε εμπεδωση, μαλακωνουν τον τραχηλο και μειωνουν μην πω εξαλειφουν τις πιθανοτητες για κιασαρικη?????δεν ειρωνευομαι, απλα κανω λιγο χιουμορ για να ελαφρυνουμε το κλιμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα που ειχαν αρχίσει οι συσπάσεις (καθε 5 λεπτα)κ η διαστολή ηταν 2 (τουλάχιστον ετσι μου ειπε ο ντοκ)

θα θεωρούμαι πρωτότοκη?

 

νομιζω πως οχι, οποια προσπαθεια και εξελιξη για φυσικο τοκετο θεωρειται οτι βοηθα σε επομενη γεννα...αυτα που λεμε για μνημες του σωματος......βεβαια οποια ξερει πιο σιγουρα ας μας πει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας εύχομαι καλή λευτεριά, να έχετε τον Vbac που τόσο επιθυμείτε, όπως είχε η Αγγελικούλα μας εχθές το πρωί,

Τις έσπασαν τα νερά το βράδυ και το πρωί κράταγε την μπουμπού της αγκαλίτσα

 

......οτι οταν αρχιζει η διαδικασια τουτ τοκετου φαινεται λιγο πολυ πως προχωραει.....

 

Λεπτομέρειες θα σας πει η ίδια!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας εύχομαι καλή λευτεριά, να έχετε τον Vbac που τόσο επιθυμείτε, όπως είχε η Αγγελικούλα μας εχθές το πρωί,

Τις έσπασαν τα νερά το βράδυ και το πρωί κράταγε την μπουμπού της αγκαλίτσα

 

 

 

Λεπτομέρειες θα σας πει η ίδια!!!!!!!!!

 

Αγγελικουλα μας, με τη χαρμοσυνη αυτη ειδηση δακρυσα και χαρηκα σα να ημουν εγω!!!χιλιες φορες ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!να σου ζησει το μωρακι σου!!!!να ειναι γερο και καλοτυχο!!!!ΤΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ για αυτο το τοπικ!!!η πρωτη επιτυχια σε μια απο εμας, που τοσο καιρο μιλαμε...νιωθω υπεροχα και αληθινα ευχομαι να ακολουθησουμε ολες!!!!Αγγελικουλα, οταν μπορεσεις αδημονουμε να σε διαβασουμε!!!!

πω πω στιγμες...........

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα να σας πω τα νέα της Αγγελικούλας αλλά βλέπω ότι με πρόλαβε η Σοφία!

 

Να ευχηθώ και πάλι στην Αγγελική τα καλύτερα για την καινούργια κορούλα της: να σου ζήσει και να τη χαίρεσαι πάντα με υγεία! :D

 

Αναμένουμε λεπτομέρειες από τον τοκετό μόλις ευκαιρήσεις!

 

(κοπέλες εγώ είμαι εκτός Αθηνών με πολύ αργή σύνδεση και από την Τετάρτη δεν θα έχω καμία πρόσβαση στο ίντερνετ, μόνο από κάποιο περιστασιακό ίντερνετ καφέ :( ).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Τι όμορφα νέα! Να σου ζήσει Αγγελικούλα η μπέμπα και με το καλό όταν γυρίσεις να μας τα πεις όλα, και βέβαια να συμπληρώσουμε εσένα και το γιατρό σου στις λίστες μας!!!

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα να σας πω τα νέα της Αγγελικούλας αλλά βλέπω ότι με πρόλαβε η Σοφία!

 

Δεν είχα γράψει ποτέ μου στο συγκεκριμένο θέμα, όμως που και που το διάβαζα και ήμουν σίγουρη ότι οι κοπέλες θέλανε να μάθουν και θα χαιρόντουσαν όπως χαρήκαμε κι εμείς!!!!!!

 

υπόλοιπες κούκλες ...η σειρά σας, με το καλό με έναν πόνο!!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nena - επιτυχής

nancy_pan - επιτυχής

elliz - επιτυχής

katpend - επιτυχής

tinoula - επαναλυπτική καισαρική

evi mik - επιτυχής

Μανίνα - επαναληπτική καισαρική

spyni - στην προσπάθεια

galat - στην προσπάθεια

angela kgr - επιτυχής!

irnadi - στην προσπάθεια

 

Αγγελικούλα συγχαρητήρια και απο μένα, να χαίρεσαι το νέο σου αστεράκι!;)

Σε μια τόσο χάλια μέρα (προσωπικά) να και ένα πολύ πολύ ευχάριστο νέο!:D

Ανέβηκε η διάθεσή μου!!!

Με το καλό περιμένουμε νέα!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

τι ωραια νεα .. ανατρίχιασα!!

ανυπομονώ για λεπτομέρειες.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

ειναι η galat μας....αντε εγινε η αρχη!!!!ανυπομονω να μαθουμε τα νεα της Αγγελικουλας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Αχ ναι, σε μουά! Αντε να δουμε!

Εμενα κ.τ και φ.τ θα εχουν 2 χρόνια και 8 μηνες.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

μπραβο galat!!!!χαρηκα παρα πολυ!να ειστε παντα καλα, να χαιρεστε το νεο σας παιδακι,

περιμενουμε και λεπτομερειες και αν μπορεις (αν δεν θες να πεις) να στειλεις πμ ποιος ειναι ο γιατρος σου (εκτος αν το εχεις πει και εγω η στραβη δεν το εχω δει....)

μπραβο και παλι

spyni η σειρα σου και ελπιζω να ακολουθω και εγω σε μερικους μηνες!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι νομιζω οτι η γαλατ ακομη ειναι σε αναμονη...βιαζεσαι για τη σειρα σου ε???

 

καλε διορθωσε με την αχρηστη...ποια γεννησε και δεν το καταλαβα καλα;;;καλα, ειμαι λιγο καπως σημερα απο ζαλαδα αλλα αυτο παραπαει!!!!

 

αν δεν ισχυει, galat μας, συγγνωμη, ευχομαι τα καλυτερα και συγχαρητηρια στη νεα μαμα (αφου καταλαβω ποια ειναι!!!)

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...