Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

spyni μου, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το VBAC και δεν μπορώ να σε συμβουλέψω, το μονο που ξέρω ειναι οτι 3 κοπέλες φιλες με θρομβοφιλία σταμάτησαν 1-2 24ωρα τις ενέσεις πριν τον τοκετό και τις ξανάρχισαν μετά!βέβαια και οι 3 ήταν με προγραμματισμένο τοκετό (1 φυσιολογικά, 2 καισαρικές) οπότε έχει μια βάση αυτό για τις ενέσεις και την επισκληρίδιο!

Σου εύχομαι πάντως καλή επιτυχία και εφόσον το θες τόσο πολύ να καταφέρεις να γεννήσεις φυσιολογικά!:-)

Link to comment
Share on other sites

spyni μου, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το VBAC και δεν μπορώ να σε συμβουλέψω, το μονο που ξέρω ειναι οτι 3 κοπέλες φιλες με θρομβοφιλία σταμάτησαν 1-2 24ωρα τις ενέσεις πριν τον τοκετό και τις ξανάρχισαν μετά!βέβαια και οι 3 ήταν με προγραμματισμένο τοκετό (1 φυσιολογικά, 2 καισαρικές) οπότε έχει μια βάση αυτό για τις ενέσεις και την επισκληρίδιο!

Σου εύχομαι πάντως καλή επιτυχία και εφόσον το θες τόσο πολύ να καταφέρεις να γεννήσεις φυσιολογικά!:-)

 

se ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για τις ευχες και το κουραγιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου καλημερα!!!

επιτελους μπορω να σας γραψω τα νεα μου...

λοιπον πηρα πλανο τοκετου απο την αιματολογο μου, η οποια συστηνει διακοπη ηπαρινης 24 ωρες πριν τον τοκετο...κατι που η γυναικολογος περιμενει να γινει σταδιακα κατα την 36-37η εβδομαδα...ενω τονισα στην αιματολογο οτι παω για φυσικο τοκετο εκεινη με προετοιμαζει για καισαρικη...

 

αχ βρε σπινάκι....

είναι ένα θέμα αυτό

γιατί δεν βάζεις τις γιατρίνες (γυναικολόγο - αιματολόγο) να μιλήσουν μήπως βγάλουν καμιά άκρη??

Link to comment
Share on other sites

ναι, θα το δοκιμασω και αυτο, αν και στο παρελθον η αιματολογος εχει φανει πολλες φορες καθετη..ασε που θα λειπει για διακοπες ολο τον Αυγουστο και θα δω συνεργατιδα η τη γραμματεα της στις 17/08...οσο για τη γυναικολογο εσενα δε σου ακουγεται επιφοβο το να διακοψω τις ηπαρινες ενα μηνα πριν???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω πελαγωσει καπως αν και ελπιζω ο μπεμπης να μου δωσει σημαδια και να καταλαβω εγω η τελοσπαντων η γιατρος οτι ερχεται και να διακοψω εγκαιρα...απο το Μαιο δεν εχει αλλαξει θεση, ειναι με το κεφαλακι προς τα κατω...

Link to comment
Share on other sites

παραλληλα εχω κοιταξει και σε αλλα φορουμς για θρομβοφιλια και vbac και σε αυτο που εχει προτεινει κατα καιρους η Ροσυ και ειναι πραγματι πολυ καλο, αλλα καμια δεν εχει παρομοιο ιστορικο με εμενα....απο την αλλη μου μπαινει και η σκεψη, μηπως για αυτο το λογο επεμενε ο αλλος γιατρος για προγραμματισμενη γεννα- υποτιθεται φυσιολογικα με ορο???ο συγκεκριμενος περι θρομβοφιλιας παντως ηταν ενημερος πολυ....αχ βαχ...

Link to comment
Share on other sites

Σπυνάκι μου διάβασα τον προβληματισμό σου και χωρίς να γνωρίζω βέβαια για τη θρομβοφιλία, έχω να πω ότι, αν υπάρχει έστω και μία μικρή πιθανότητα να έχει πρόβλημα το μωράκι σου χωρίς τις ηπαρίνες για πάνω από ένα 24ωρο, εγώ στη θέση σου δεν θα τις έκοβα ακόμα κι αν αυτό σήμαινε ολική νάρκωση...Άλλωστε αν τελικά πας σε προγραμματσιμένη καισαρική θα σου δωθεί έτσι κι αλλιώς το περιθώριο των 24 ωρών, τώρα αν πας για φυσιολογικό τόσο ξαφνικά και γεννήσεις πριν περάσει 24ωρο, τόσο το καλύτερο, κι ας μην κάνεις επισκληρίδιο, σου το λέω εγγυημένα ότι δεν είναι τίποτα ο φυσιολογικός τοκετός χωρίς επισκληρίδιο, εγώ πάντως τον άντεξα μια χαρά. Τώρα αν προκύψει έκτακτη ανάγκη για καισαρική κατά τη διάρκεια του φυσιολογικού τοκετού, τι να πω, ίσως και να έχουν προάβει πάλι να περάσουν οι 24 ώρες, δεν θα φανεί η άμεση ανάγκη μέσα σε λίγες ώρες νομίζω...Τέλος πάντων, αν τα συγκρίνεις, καλύτερα στην τελική να κάνεις καισαρική (ακόμα κι αν χρειαστείς ολική) παρά να κινδυνεύσει το μωράκι σου σε μία προκλητή γέννα μιας και είσαι vbac ή ακόμα χειρότερα να κινδυνεύσει η ασφάλειά του χωρίς τις ενέσεις για πολλά 24ωρα....

Τώρα αν δεις μπόλικη βλέννα και αιματάκι μαζί τις σταματάς αμέσως τις ενέσεις εννοείται γιατί αυτά συνήθως είναι σημάδια άμεσου τοκετού (δυστυχώς το σπάσιμο των νερών δεν είναι σημάδι ότι ο τοκετός θα αρχίσει μέσα στις επόμενες 24 ώρες και σου το λέει μία "καμμένη" αυτό...)

Κατά τη γνώμη μου μην ζαλίζεις το μυαλουδάκι σου, συνέχισε τις ενεσούλες για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και πες το και στη γιατρό αυτό, στο επόμενο ραντεβού σας για να είναι ενήμερη.

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

εσενα δε σου ακουγεται επιφοβο το να διακοψω τις ηπαρινες ενα μηνα πριν???

 

ναι μου ακούγεται επίφοβο

άλλωστε η γυναικολόγος δεν γνωρίζει τα περί θρομβοφιλίας η αιματολόγος γνωρίζει

βρε λες ο άλλος για αυτό να έπέμενε στην πρόκληση την προγραματισμένη???

τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Σπυνάκι μου διάβασα τον προβληματισμό σου και χωρίς να γνωρίζω βέβαια για τη θρομβοφιλία, έχω να πω ότι, αν υπάρχει έστω και μία μικρή πιθανότητα να έχει πρόβλημα το μωράκι σου χωρίς τις ηπαρίνες για πάνω από ένα 24ωρο, εγώ στη θέση σου δεν θα τις έκοβα ακόμα κι αν αυτό σήμαινε ολική νάρκωση...Άλλωστε αν τελικά πας σε προγραμματσιμένη καισαρική θα σου δωθεί έτσι κι αλλιώς το περιθώριο των 24 ωρών, τώρα αν πας για φυσιολογικό τόσο ξαφνικά και γεννήσεις πριν περάσει 24ωρο, τόσο το καλύτερο, κι ας μην κάνεις επισκληρίδιο, σου το λέω εγγυημένα ότι δεν είναι τίποτα ο φυσιολογικός τοκετός χωρίς επισκληρίδιο, εγώ πάντως τον άντεξα μια χαρά. Τώρα αν προκύψει έκτακτη ανάγκη για καισαρική κατά τη διάρκεια του φυσιολογικού τοκετού, τι να πω, ίσως και να έχουν προάβει πάλι να περάσουν οι 24 ώρες, δεν θα φανεί η άμεση ανάγκη μέσα σε λίγες ώρες νομίζω...Τέλος πάντων, αν τα συγκρίνεις, καλύτερα στην τελική να κάνεις καισαρική (ακόμα κι αν χρειαστείς ολική) παρά να κινδυνεύσει το μωράκι σου σε μία προκλητή γέννα μιας και είσαι vbac ή ακόμα χειρότερα να κινδυνεύσει η ασφάλειά του χωρίς τις ενέσεις για πολλά 24ωρα....

Τώρα αν δεις μπόλικη βλέννα και αιματάκι μαζί τις σταματάς αμέσως τις ενέσεις εννοείται γιατί αυτά συνήθως είναι σημάδια άμεσου τοκετού (δυστυχώς το σπάσιμο των νερών δεν είναι σημάδι ότι ο τοκετός θα αρχίσει μέσα στις επόμενες 24 ώρες και σου το λέει μία "καμμένη" αυτό...)

Κατά τη γνώμη μου μην ζαλίζεις το μυαλουδάκι σου, συνέχισε τις ενεσούλες για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και πες το και στη γιατρό αυτό, στο επόμενο ραντεβού σας για να είναι ενήμερη.

 

Μανινακι μου, σε ευχαριστω για το κουραγιο!!φυσικα και προτιμω να μην κοψω τις ηπαρινες και να νιωθω το παιδακι μου πιο ασφαλες παρα να ρισκαρω!!!Αχ μακαρι οπως λες να ξεκινησει απο μονος του ο τοκετος και να υπαρχει αυτο το περιθωριο των 24 ωρων!!Νιωθω ασφαλης με τη νεα γιατρο και πιστευω να με καθοδηγησει και εκεινη σωστα...τωρα σχετικα με τις ηπαρινες θα δοκιμασω και την ιδεα της Μαριαλ, θα τις βαλω τις γιατρινες να μιλησουν και μεταξυ τους μπας και δουμε φως...την ολικη τρεμω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι μου ακούγεται επίφοβο

άλλωστε η γυναικολόγος δεν γνωρίζει τα περί θρομβοφιλίας η αιματολόγος γνωρίζει

βρε λες ο άλλος για αυτό να έπέμενε στην πρόκληση την προγραματισμένη???

τι να πω..

 

η αληθεια ειναι οτι αυτη ησκεψη ολο και περναει απο το μυαλο μου...σε αλλο φορουμ ειχε παραθεσει νομιζω η Αγλαια κατι λινκς vbac για χορηγηση ωκυτοκινηςσε καποιες βεβαια συγκεκριμενες περιπτωσεις-δυστυχως δεν ανεφεραν ποιες-..βεβαια τονιζαν τη σωστη ωρα που θα επρεπε να μπει ο ορος και τη λιγοστη του δοσολογια...εχω καταμπερδευτει!!!ατιμη θρομβοφιλια!!χωρις αυτη, θα ηταν ολα νομιζω πιο απλα....

Link to comment
Share on other sites

Σπυνη, εγω εδω που λεω να προσπαθησω και δεν εχω θρομβοφιλια και εχω καταμπερδευτει...δεν λεω να χαλαρωσω και να φανταστω καν την εικονα να γενναω φυσιολογικα.

 

Κυριως με προβληματιζει το γεγονος οτι ειανι θεμα ταιμινγκ δηλ αν γεννησω πριν την ΠΗΤ εχει καλώς αν όχι καισαρικη, γιατι? Στο εξωτερικο εχω δει περιπτωσει 41+5 vbac...και μαλιστα στο σπιτι....

 

Δηλαδη αν ειμαι τυχερη, παω για φ.τ. αν οχι κ.τ. Δεν μου αρεσει καθολου εμενα αυτο...

 

Επισης εχω κι ενα σοβαρο θεμα με τα ματια μου, εκτος της μυωπιας που δεν ειναι φυσικα ενδειξη για κ.τ. θα επισκεφτω τον οφθαλιμιατρο να δω τι θα πει, και μαλλον θα αποφασισω απο εκει...

 

Γιατι με τη γυναικολογο λιγο εχω μπερδευτει, θα την ρωτησω κι αλλα βεβαια οταν την ξανα δω...

 

Την ενδιαφερι η εμπεδωση λεει και θα με δει στις 38 εβδ, εγω ξερω οτι στα δευτερα η εμπεδωση μπορει να μην γινει απρα μονο κατα τον τοκετο!

 

Αρα μεχρι τελευταια στιγμη ειμαι στο φλου, ουτε ενα τοοοοοσο δα μικρουλι σημαδακι για να δω αν θα μπορουσα να εχω προυποθεσεις για φ.τ?

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σπύνι και Γαλατ πάνω απ' όλα να σκέφτεστε θετικά!

Γνωρίζω κοπέλα η οποία είχε προγραμματίσει τη δεύτερη καισαρική της για 12/5 και σπάσαν τα νερά της 8/5, μπορούσε να πάει για φ.τ. (είχε κάνει και διαστολή), ασχέτως ότι ζήτησε κ.τ.

Χαλαρώστε, απολαύστε την κοιλίτσα σας, κάντε και καμιά προσευχούλα στο Θεό και όλα θα πάνε καλά!

Σπυνάκι εσύ που έχεις το θέμα με τη θρομβοφιλία, προσπάθησε να φέρεις σε επαφή αιματολόγο-γυναικολόγο (όπως προείπατε) μήπως βρουν μια μέση λύση. Κάνεις τις ενεσούλες σου και όταν με το καλό έρθει η ώρα θα πας να γεννήσεις φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο....αυτό να σκέφτεσαι!;)

 

Γκουσφράμπααααααααα!!!!!!!!!!!! :mrgreen:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σπυνη, εγω εδω που λεω να προσπαθησω και δεν εχω θρομβοφιλια και εχω καταμπερδευτει...δεν λεω να χαλαρωσω και να φανταστω καν την εικονα να γενναω φυσιολογικα.

 

Κυριως με προβληματιζει το γεγονος οτι ειανι θεμα ταιμινγκ δηλ αν γεννησω πριν την ΠΗΤ εχει καλώς αν όχι καισαρικη, γιατι? Στο εξωτερικο εχω δει περιπτωσει 41+5 vbac...και μαλιστα στο σπιτι....

 

Δηλαδη αν ειμαι τυχερη, παω για φ.τ. αν οχι κ.τ. Δεν μου αρεσει καθολου εμενα αυτο...

 

Επισης εχω κι ενα σοβαρο θεμα με τα ματια μου, εκτος της μυωπιας που δεν ειναι φυσικα ενδειξη για κ.τ. θα επισκεφτω τον οφθαλιμιατρο να δω τι θα πει, και μαλλον θα αποφασισω απο εκει...

 

Γιατι με τη γυναικολογο λιγο εχω μπερδευτει, θα την ρωτησω κι αλλα βεβαια οταν την ξανα δω...

 

Την ενδιαφερι η εμπεδωση λεει και θα με δει στις 38 εβδ, εγω ξερω οτι στα δευτερα η εμπεδωση μπορει να μην γινει απρα μονο κατα τον τοκετο!

 

Αρα μεχρι τελευταια στιγμη ειμαι στο φλου, ουτε ενα τοοοοοσο δα μικρουλι σημαδακι για να δω αν θα μπορουσα να εχω προυποθεσεις για φ.τ?

 

kai εμενα την ενδιαφερει η εμπεδωση και μου ειπε και εμενα οτι μια πιο σαφη εικονα θα εχουμε περιπου στην 37-38η εβδομαδα...- αληθεια, συγγνωμη δε θυμαμαι και εσυ την Αριστη εχεις?-παντως νομιζω οτι ασχετως απο vbac o τοκετος ειναι γενικα και θεμα τυχης...νομιζω και ευελπιστω οτι θα εχουμε καποιο σημαδακι, το οποιο να μαςβοηθησει ως προς την κατευθυνση, και εμεις να μην μπορουμε να το ερμηνευσουμε, ευελπιστω στην εμπειρια και γνωση της γιατρου!!!

χαλαρωσε και εσυ, να χαλαρωσω και εγω, γιατι με τοσο στρες δε θα βγει!!!!ας κανουμε ο,τι περναει απο το χερι μας και ας δωσουμε τη μαχη μας και ο,τι γινει!!!τουλαχιστον θα εχουμε προσπαθησει!!

Link to comment
Share on other sites

Σπύνι και Γαλατ πάνω απ' όλα να σκέφτεστε θετικά!

Γνωρίζω κοπέλα η οποία είχε προγραμματίσει τη δεύτερη καισαρική της για 12/5 και σπάσαν τα νερά της 8/5, μπορούσε να πάει για φ.τ. (είχε κάνει και διαστολή), ασχέτως ότι ζήτησε κ.τ.

Χαλαρώστε, απολαύστε την κοιλίτσα σας, κάντε και καμιά προσευχούλα στο Θεό και όλα θα πάνε καλά!

Σπυνάκι εσύ που έχεις το θέμα με τη θρομβοφιλία, προσπάθησε να φέρεις σε επαφή αιματολόγο-γυναικολόγο (όπως προείπατε) μήπως βρουν μια μέση λύση. Κάνεις τις ενεσούλες σου και όταν με το καλό έρθει η ώρα θα πας να γεννήσεις φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο....αυτό να σκέφτεσαι!;)

 

Γκουσφράμπααααααααα!!!!!!!!!!!! :mrgreen:

 

γλυκια Κρητικοπουλα σε ευχαριστουμε για το κουραγιο!!!μακαρι να ειμαστε και εμεις μια απο αυτες τις περιπτωσεις που παντα ακουμε...πηγαινε για καισαρικη και γεννησε φυσιολογικα χωρις προβλημα...αχ ονειρο θα ηταν!!!μας το ευχομαι σε ολες οσες προσπαθουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Την ενδιαφερι η εμπεδωση λεει και θα με δει στις 38 εβδ, εγω ξερω οτι στα δευτερα η εμπεδωση μπορει να μην γινει απρα μονο κατα τον τοκετο!

Γκαλάτ μου και spyni, απ'ότι είχα καταλάβει όταν το έψαχνα εγώ, η εμπέδωση στο 2ο μπορεί να μη γίνει και δεν μας ενδιαφέρει ΑΝ το πρώτο είχε βγει φυσιολογικά ή τουλαχιστον είχες φτάσει σε κάποια διαστολή (νομίζω 5-6, αλλά όχι σίγουρα) οπότε λειτουργεί στον τοκετό η μνήμη του σώματος.

Αν δεν έχεις αυτές τις προϋποθέσεις ουσιαστικά θεωρείσαι πρωτοτόκος.

 

Εύχομαι πάντως να σας πάνε όλα όπως τα θέλετε!!!

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ελίζα με διαφωτισες παρα πολυ, γιατι ειχα αυτη την απορια...αυτο ισχυει οταν γεννας φυσιολογικα, η οταν γεννας γενικως 2η φορα... Εφοσο λοιπον οντως δνε ειχα διαστολη-συσπασεις κλπ θεωρουμαι πρωτοτοκη...

 

ευχαριστω! και σημερ ακουσα και καλα νεα απο τον οφθαλμιατρο οτι δεν παιζει κανενα ρολο ουτε η ψηλη μυωπια μου ουτε η αλλοιωση, μου ειπε προχωρα δεν ειναι λογος. Κανε και 3 παιδια χαρακτηριστικα και απο το τηλεφωνο! Δεν χρειαζεται να σε δω καν μου ειπε...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρενια μου εδωσες κουραγιο!

Σπυνακι μου ναι την ιδια γυναικολογο, και φυσικα κοινη γνωστη τη ροζι! χαχαχαχαχα

 

Λοιπον απο σημερα χαλαρωνουμε...θα κανω γατες και θα αρχισω περπατημα, σεχ και οτι αλλο μπορω! χαχαχαχαχαχαχαχαχα σκαλες δεν μπορω απαπαπαπα

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

γλυκια Κρητικοπουλα σε ευχαριστουμε για το κουραγιο!!!μακαρι να ειμαστε και εμεις μια απο αυτες τις περιπτωσεις που παντα ακουμε...πηγαινε για καισαρικη και γεννησε φυσιολογικα χωρις προβλημα...αχ ονειρο θα ηταν!!!μας το ευχομαι σε ολες οσες προσπαθουμε!!!!

 

:oops::mrgreen: θα είστε, θα είστε!!! ;)

 

Ζαχαρενια μου εδωσες κουραγιο!

Σπυνακι μου ναι την ιδια γυναικολογο, και φυσικα κοινη γνωστη τη ροζι! χαχαχαχαχα

 

Λοιπον απο σημερα χαλαρωνουμε...θα κανω γατες και θα αρχισω περπατημα, σεχ και οτι αλλο μπορω! χαχαχαχαχαχαχαχαχα σκαλες δεν μπορω απαπαπαπα

 

:D αυτό με τις γάτες δεν το έπιασα :rolleyes: τι ήθελες να πεις;;; πολύ πολυ σεχ!!! άντε καλή διασκέδαση! :mrgreen:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ελίζα με διαφωτισες παρα πολυ, γιατι ειχα αυτη την απορια...αυτο ισχυει οταν γεννας φυσιολογικα, η οταν γεννας γενικως 2η φορα... Εφοσο λοιπον οντως δνε ειχα διαστολη-συσπασεις κλπ θεωρουμαι πρωτοτοκη...

 

ευχαριστω! και σημερ ακουσα και καλα νεα απο τον οφθαλμιατρο οτι δεν παιζει κανενα ρολο ουτε η ψηλη μυωπια μου ουτε η αλλοιωση, μου ειπε προχωρα δεν ειναι λογος. Κανε και 3 παιδια χαρακτηριστικα και απο το τηλεφωνο! Δεν χρειαζεται να σε δω καν μου ειπε...

 

γαλατ μου, ναι θεωρουμαστε πρωτοτοκες λοιπον!!!ουτε εγω ειχα διαστολη και γενικα πηγα προγραμματισμενη για τη μαχαιρα!!αυτο για τη μυωπια παντως δεν ισχυει και ειναι ντροπη που το επικαλουνται!!!χαιρομαι που δε σε αποπροσανατολισε ο οφθαλμιατρος σου!!!αυτο με τις γατες τι κολπο ειναι???αντε πες και σε εμας να το ξερουμε!!!αληθεια ποσο εβδομαδων εισαι???

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...