Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Επειδη είναι λίγο τεράστιο το θεμα σε σελίδες και οσα πρόλαβα να διαβάσω δεν έβγαλα κάποια άκρη, να ρωτησω κάτι τις κοπέλες που γνωρίζουν. Άν στο β εξάμηνο μείνουν 2 θηλασμοί τη μέρα πρωί βράδυ και (τουλάχιστον) 1-2 το βράδυ, ακόμη και τότε κινδυνεύει η διατηρηση της γαλουχίας, προκειμένου να θηλάσει μια μαμα αν θέλει για μεγάλο χρονικό διάστημα(εννοω πολύ πέραν του έτους);

 

Διάβασε εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40691

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Πρώτα απ΄όλα θα ήθελα να ευχαριστήσω την Αγλαΐα αλλά και τις υπόλοιπες μανούλες για τις χρήσιμες συμβουλές! Μετά από την χθεσινή επίσκεψη στον παιδίατρο αισθάνθηκα πάρα πολύ μπερδεμένη, όπως και πολλές άλλες κοπέλες όπως διάβασα, για την εισαγωγή των στερεών τροφών και τη συνέχιση του θηλασμού... Και σε εμένα είπε ότι ο θηλασμός πρέπει να περιοριστεί σταδιακά μόνο το πρωί και το βράδυ, κάτι που μετά από αυτά που διάβασα δεν θα κάνω ;) αλλά θα ακολουθήσω τις συμβουλές τις Αγλαΐας και της Amaretto.

Μας είπε να ξεκινήσουμε με κρέμα βανίλια, να το αγνοήσω και να εξακολουθήσω να τη θηλάζω και να ξεκινήσουμε κατευθείαν με φρουτόκρεμα; Υπάρχει κάτι άλλο που θα ήταν καλύτερο; Με τι θα μπορούσα να αντικαταστήσω την κρέμα βανίλια;

Επίσης, μετά από κάθε γεύμα αρχικά να δίνω γάλα και στη συνέχεια να αντικατασταθεί το γάλα με βρασμένο νερό! Όμως αν δίνω νερό, πώς θα έχει όρεξη να πιει γάλα στη συνέχεια;

Σκέφτομαι ότι ίσως πρέπει να αλλάξω παιδίατρο, μήπως γνωρίζετε στην Ανατολική Αττική ή γενικότερα στην Αθήνα ποιοι παιδίατροι είναι ενημερωμένοι και υποστηρίζουν περισσότερο το θηλασμό;

Όταν μοιράζομαι αυτούς τους προβληματισμούς με τους γύρω μου, οι περισσότεροι με κοιτάζουν παράξενα λέγοντας "Πόσο θέλεις να το θηλάσεις ακόμα;" Η απάντηση είναι ότι δεν ξέρω, αρχικά όταν γέννησα, ο στόχος μου ήταν μέχρι να γίνει έξι μηνών, τώρα ο επόμενος στόχος είναι μέχρι να γίνει 1 έτος και δεν θέλω από λανθασμένες οδηγίες να αποθηλάσω νωρίτερα! Όπως όλες οι μητέρες έτσι κι εγώ θέλω να προσφέρω στο μωράκι μου το καλύτερο!

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν είναι υπερβολικά αρνητικός ο παιδίατρος σου μην τον αλλάξεις .

οι παιδίατροι όλοι πάνω κάτω τα ίδια λένε .

και η δικιά μου στις πρώτες συμβουλές ήταν σε βάθος χρόνου όταν μπούνε και τα τρία γεύματα να μείνουν μόνο 2 θηλασμοί .εγώ της είπα ότι δεν θέλω να αποθηλάσω και μου είπε ότι θα συνηθίσει ο οργανισμός ....

τώρα όποτε πάω με ρωτάει τι βάλαμε στην διατροφή μας ...δεν με ρωτάει ακριβός ποσά γραμμάρια τρώει ,δεν με ρωτάει να τις πω ακριβός τα πάντα απλά ρωτάει αν τρώει .

τώρα το τι προσφέρω εγώ πρώτα και που δίνω βάση δεν το αναλύω εκεί .

τρώμε τρία γεύματα ,ενίοτε 2 ,και σε κάθε γεύμα πίνει και γάλα ,αυτό δεν το έχω πει στην παιδίατρο ...δεν μπορεί να ξέρει τα πάντα .οι παιδίατροι πρέπει να γνωρίζουν αν τρώνε λαχανικά ,κρέας ,αυγό ,και να μας λένε ποτέ να τα εντάσσουμε σε ποιο μήνα ...τα υπόλοιπα είναι στο χέρι της μαμάς .

καθ φορά με ρωτάει αν πίνει ακόμα μητρικό γάλα και του έχω δώσει ξένο μόνο και μόνο για να το σημειώσει στο βιβλιάριο .

δεν μου εχει φέρει ποτέ κάποιο πρόβλημα με αυτό ,ούτε και εγώ ώμος κάθομαι να μιλάω διεξοδικά για τον θηλασμό από την στιγμή που ξέρω ότι δεν ξέρει .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μεγαλωσαμε και φτασαμε κι εμεις και σ' αυτην την ενοτητα...:P

Τρομαρα μας...:rolleyes:

 

Το σαββατο ο ντρουλης μας εφαγε για πρωτη φορα λαχανικα αλεσμενα. Με λαδακι και λεμονακι, ωραιοτατα...

Εφαγε λοιπον περιπου 200μλ φαγητο, χαρα εμεις, το εφαγε το μωρο, παρτυ καναμε...

 

Ονειρο ηταν και παει...

Οχι μονο δεν το ξαναεβαλε στο στομα του 3 μερες τωρα, αλλα ο κυριος πονηρευτηκε και μου εκανε αναστροφη προγραμματος και πλεον δεν τρωει τιποτα το πρωι που λειπω, μονο κοιμαται και περιμενει να επιστρεψω και να θηλασει μεχρι τη νυχτα στις 2....

 

Το οτι ειμαι κομματια απο την κουραση, περιττο να το πω.

Και εχω φουλ δουλεια αυτες τις ημερες.

 

Φυσικα δε θελω να τον πιεσω, ουτε και φταιει ο θηλασμος (και η κορη μου θηλαζε και το πιατο με το φαγητο το καθαριζε εν ριπη οφθαλμου), αλλα τι θα τον κανω?

 

Ασε τον πολεμο που θα αρχισουμε με τον παιδιατρο.

Θα αρχισει παλι, κοψε το γαλα, δωσε σιδηρο κλπ κλπ.

Και εγω ειμαι πολυ κουρασμενη απο αλλα σοβαρα που εχω για να τσακωνομαι και με τον παιδιατρο...

 

Τελος παντων, μη σας ζαλιζω.

Αν εχει καμμια καποια ιδεα να μου πει, ευπροσδεκτη:D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έπαθε πλάκα ο ντρούλης:):).......... 200ml εμείς για να φάμε περιττό να σου πω πότε. Για να μην λειτουργείς σαν το γρύλο, Ξεκίνα σε λίγες μέρες ένα ένα τα λαχανικά ανά 3 μέρες για να βλέπεις αντιδράσεις αν όχι δοκιμάζεις φρούτα (ένα ένα πάλι) και από λίγο για να δούμε πως πάει. Είναι πολλά (τα λεφτά Αρη) αυτά για το στομοχάκι του και ας είναι φαγάς.

Link to comment
Share on other sites

Τα εφαγε βρε παιδι μου απο μονος του, δεν τον πιεσα εγω να φαει τοσο.

Και μετα απο την επομενη, τιποτα, ουτε κουταλια.

 

Δηλ εννοεις να του δωσω πατατα σκετη, καροτο σκετο κλπ?

τωρα του εδωσα καροτο, πατατα, κολοκυθι.

 

Αλλη αηδια αυτη, να ψαχνω να βρω κολοκυθια μεσα στο χειμωνα...

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σου πω, που ειπες να κανουμε ανταλλαγη να στην παχυνω, οτι ο δικος μου μαλλον θα σου αυξησει και το γαλα, αφου καθως θηλαζει, βαζει και το χερακι του και αντλει...:rolleyes:

Μιλαμε οτι πρεπει να τον τραβηξω βιντεο:P

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αγάπη μου (οι άνδρες έτσι την πατάνε στην αρχή δεν καταλαβαίνουν και πολλά μετά είναι αργά και έχουν πλεον παντρευτεί ......αστειάκια λίγο - με φτιάξανε πρωί πρωί με κάτι φωτογραφίες και όλη μέρα είμαι στην τρελίτσα μου off topic over) δεν είπα ότι εσύ πίεσες απλά μπορεί κάτι να τον ενοχλεί από αυτά γι'αυτό και να μην θέλει..... συνήθως τα παιδιά αμύνονται κατ' αυτόν τον τρόπο. Οπότε λίγο λίγο και ένα ένα να είσαι σίγουρη γιατί όχι?:-) Και μετά και φρούτα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σου πω, που ειπες να κανουμε ανταλλαγη να στην παχυνω, οτι ο δικος μου μαλλον θα σου αυξησει και το γαλα, αφου καθως θηλαζει, βαζει και το χερακι του και αντλει...:rolleyes:

Μιλαμε οτι πρεπει να τον τραβηξω βιντεο:P

 

αυτό είναι παλιό κόλπο δεν θυμάμαι από πότε έχω να θηλάσω με το ένα στήθος έξω μόνο. όχι μόνο αντλεί με το άλλο χέρι αλλά σταματάει και να "λουστεί" ή να μιλήσει ή να κάνει αλλαγές μόνη της από στήθος σε στήθος ή να φέρει κούκλες ή διάφορα αντικείμενα να θηλάσουν. και το χειρότερο να προσπαθεί με τη ρόγα να πιάσε στα Fm

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι μόνο αντλεί με το άλλο χέρι αλλά σταματάει και να "λουστεί"
Αυτό πάλι τί είναι;Κι εμένα το κάνει!Οσον αφορά στα 200ml στο γεύμα:shock:με μένα δεν τρώει ποτέ!!Άλλο το τί κάνει στη γιαγιά του...εκεί δεν τον παίρνει...

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

kassiani δε σου κρύβω ότι μου κάνει εντύπωση, σε βρίσκω γενικώς πολύ πληροφορημένη, πώς και σου ξέφυγε το θέμα των στερεών?

λοιπον, καλή σας αρχή!

πρέπει να σου πω ότι δεν ξεκίνησες καλά, γιατί το στούμπωσες το παιδί 200ml?... αφού ήταν η πρώτη του φορά με στερεες, θα έπρεπε να ξεκινήσεις με λίγες κουταλίτσες, θέλει χρόνο το στομαχάκι και γενικά το πεπτικό του σύστημα να προσαρμοστεί... κάθε μέρα και λίγο περισσότερο. πρώτα θα θηλάζεις κανονικά στην ώρα του και μια ωρίτσα μετά θα δοκιμάζετε τις στερεές, περισσότερο σαν παιχνίδι. Δεν αντικαθιστούμε γέυματα ακόμα, το κυρίως γεύμα του μωρού εξακολουθεί να είναι το γάλα της μαμας. Σιγά σιγά θα αυξάνεις την ποσότητα, αλλά και πάλι να βάζεις ένα όριο, μην τον αφήνεις να τρώει απεριόριστα. Ετσι έκανε και η κοπέλα που κρατάει τον δικό μου μπέμπη και μετά που τον έπαιρνα εγώ το μεσημεράκι μου έκανε εμετό, είχε παραφάει, της είπα λοιπόν να μην του δίνει πάνω από 150-180ml και τον θηλάζω κάπου 1,5 ώρα μετά, μόλις γυρίζω απ τη δουλειά. Μην ανακατεύεις πολλά λαχανικά μαζί, ξεκίνα με πατάτα-καρότο ή πατάτα-κολοκυθάκι, ό,τι σε βολεύει, περίμενε 3-4 μέρες και αν όλα πάνε καλά πρόσθεσε κάτι ακόμα. Το λεμόνι δε θα στο πρότεινα ακόμα, ασε να περάσουν κανα δυο μήνες καλύτερα. Και το λαδάκι εγώ το καθυστέρησα λίγο, αλλά διαβάζω άλλες μαμάδες δίνουν απ' την αρχή χωρίς προβληματα, δε μπορώ να σου πω κάτι, κάνε ό,τι νομίζεις. Πολύ σημαντικό: μην τον πιέζεις να φάει. Αν δε θέλει τώρα, άσε να περάσουν κανα δυο μέρες και ξαναδοκίμασε. Ασε δλδ να ξεχαστεί λίγο το θέμα. Θα σου πάρει χρόνο, εμάς μας πήρε 3 μήνες να μάθουμε να τρώμε, αλλά τώρα τρώμε απ' όλα. Δε θα αγχώνεσαι, για να μην τον αγχώνεις. Παρε τον αγκαλιά στην αρχή, καθίστε να παίξετε με τα παιχνίδια του, μην τον βάζεις στην καρέκλα από τώρα, δείτε το φαγητό σαν παιχνίδι, σαν πειραματισμό, αυτό είναι άλλωστε, σημασία έχει να δοκιμάσει το μωρό νέες γεύσεις, εξάλλου το κυρίως γεύμα του είναι γαλατάκι, όλα τα άλλα είναι συμπληρωματικά.

Εχει πολλές πληροφορίες το φόρουμ αλλά δυστυχώς είναι διάσπαρτες, θα πρέπει να ψάξεις λιγάκι για να δεις τι γίνεται.

Ο,τι άλλο θες, εδώ είμαστε!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

boubis

Παίζουν ...............με τα νεύρα μας!! :lol::lol::lol:προς θεού δεν νευριάζω είμαι λίγο υπερβολική, συνήθως όλο αυτό με συγκινεί και με διασκεδάζει κυρίως γιατί καταλαβαίνει ακριβώς τι γίνεται τώρα και εγώ δεν χρειάζεται να κάνω και πολλά . π.χ αν έχω ώρα να θηλάσω και υπάρχει γάλα σε αφθονία ξεκινάει στο ένα στήθος μετά πάει στο άλλο (βλέπει τα ίδια) και μετά με ξαπλώνει στον καναπέ και λέει “πού γκάλα μαμά κάτω”...

Link to comment
Share on other sites

zouzounel σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση καταρχην:D

το θεμα με τις στερεες δε μου εχει ξεφυγει, μαλιστα το αστειο ειναι οτι τα ιδια που μου γραφεις εσυ, εχω πει εγω σε αλλες:rolleyes:.

Περισσοτερο ως γεγονος ηθελα να το σχολιασω και να δω τι "παιζει" και με τα υπολοιπα μωρα της παρεας και φυσικα παντα πιστευω οτι μπορει να ακουσω και να μαθω κατι καινουργιο απο καποια αλλη.

 

Βλεπεις, στην κορη μου που ημουν ετοιμη για ολα αυτα που περιγραφεις, με εγραψε στα παλια της τα παπουτσια και ετρωγε σαν τρελλο, αρα δεν εφαρμοσα τη θεωρια.

Αυτο που παντα εφαρμοζα ειναι η αρχη της μη πιεσης:D

 

Και εχουμε τα νεωτερα...

Ο ντρουλης εφαγε παλι με τον μπαμπα του...

Οποτε μαλλον θα τον αφηνουμε να τρωει κατα τις 12 το μεσημερι που εγω λειπω και να θηλαζει ολη την υπολοιπη ημερα.

Ε?

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

zouzounel σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση καταρχην:D

το θεμα με τις στερεες δε μου εχει ξεφυγει, μαλιστα το αστειο ειναι οτι τα ιδια που μου γραφεις εσυ, εχω πει εγω σε αλλες:rolleyes:.

Περισσοτερο ως γεγονος ηθελα να το σχολιασω και να δω τι "παιζει" και με τα υπολοιπα μωρα της παρεας και φυσικα παντα πιστευω οτι μπορει να ακουσω και να μαθω κατι καινουργιο απο καποια αλλη.

 

Βλεπεις, στην κορη μου που ημουν ετοιμη για ολα αυτα που περιγραφεις, με εγραψε στα παλια της τα παπουτσια και ετρωγε σαν τρελλο, αρα δεν εφαρμοσα τη θεωρια.

Αυτο που παντα εφαρμοζα ειναι η αρχη της μη πιεσης:D

 

Και εχουμε τα νεωτερα...

Ο ντρουλης εφαγε παλι με τον μπαμπα του...

Οποτε μαλλον θα τον αφηνουμε να τρωει κατα τις 12 το μεσημερι που εγω λειπω και να θηλαζει ολη την υπολοιπη ημερα.

Ε?

 

e nai:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κασσιανή, κ εμενα η μικρή ακριβώς τα ίδια έκανε...μάλλον είχε συνδέσει τη μαμά με στήθος οπότε στην αρχή εκτός της πρώτης φοράς που έφαγε περίπου 5 κουταλιές (όχι όσο ο δικός σου!) μετά σφράγιζε το στόμα της και τέρμα, ούτε 1 κουταλιά. Όταν την τάιζε ο μπαμπάς της ή η γιαγιά της έτρωγε λίγο, και δίναμε κάθε μέρα λίγο περισσότερο.

Όταν άρχισε να της αρέσει το φαγητό 1 μήνα μετά έφαγε κ από εμένα.

Πάντως εγώ έδωσα από την αρχή πατάτα-καρότο-κολοκυθάκι-ελαιόλαδο-λεμονάκι(2-3σταγόνες).

Επίσης, αργότερα μέσα σε εκείνη την εβδομάδα αντικατέστησα την πατάτα με γλυκοπατάτα και έφαγε καλύτερα, της άρεσαν περισσότερο οι γλυκές γεύσεις.

Επειδή είχε σφραγίσει το στόμα της και δεν άνοιγε ούτε για 1 κουταλίτσα είχα σταματήσει 3 μέρες τελείως και δεν της έδωσα, ούτε το μύρισε. Την 4η μέρα έφαγε ξανά και από τότε τρώει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο γιος μου μονο απο τον πατερα του τρωει φαγητο στερεο!!!

Απο εμενα τραβαει το στηθος και απο τη γυναικα ζηταει το δικο μου γαλα στο μπουκαλι.

 

Τετοια κατανομη αρμοδιοτητων, τι να πω...

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου ξερετε τι κανει? αρχισαμε φρουτα πριν 2 βδομαδες. τη 2η μερα εφαγε σχεδον 1μιση αχλαδι (ταισμα μπαμπας). τη δευτερα τον ταισα εγω και μου τραβαγε τη μπλουζα!!εφαγα εγω την φρουτοκρεμα!

την επομενη ειχε ορεξη να κανει πρου...αυτο που φτυνει απο το στομα!!εμεις του το μαθαμε! φτυσαμε ολη τη φρουτοκρεμα..παλι θηλασμος μετα!

τις υπολοιπες μερες τον ταισε η μαμα μου. 1 μιση αχλαδι ανετα και μετα απο 1 ωρα 130ml γαλα..και αρχισα φρουτα για να μην αφηνω και τοσο γαλα γιατι δεν μπορω αυτο το θηλαστρο!!

τελος παντων μετα περασαμε μια ιωση και σταματησε να τρωει. το σαββατο πηγε να το ταισει ο πατερας του και δεν ηθελε!!μου λεει ελα να το θηλασεις! δοκιμαζω να το ταισω την κρεμα ανοιγει το στομα και ξεκιναει η μηχανη! την κυριακη τα ιδια! ειχα να σιδερωσω, να απλωσω ρουχα, να αλλαξω σεντονια, να μαγειρεψω και και και .... και ο μπαγασας εφαγε 2 μερες μονο απο εμενα! και ο πατερας του καπνιζε αμεριμνος στο μπαλκονι..α, και σε 1 ωρα παλι να το θηλασω..

αστο να τρωει απο τον πατερα του!!

ZnrKp2.png
Link to comment
Share on other sites

να σας πω το προβλημα μου. αρχισαμε αχλαδι.σε 2μερες ενεργηθηκε και εβαλα και μηλο. 3 μερες μετα απο μονος του εβγαλε καποια πολυ σκληρα. σταματω το μηλο. αχλαδι μονο. τη δευτερη μερα εβαλα λιγο ακτινιδιο. την πεμπτη μερα αξιωθηκε να ενεργηθει (μονος του χωρις κλαματα) λιγο σκληρα τα πρωτ ακαι τα υπολοιπα κανονικα. τωρα τρωει αχλαδι, πορτοκαλι και ισως ακτινιδιο και ειμαστε στην τριτη μερα απραξιας.

 

ο παιδιατρος λεει οτι απλα δεν θελει να ζοριστει νωριτερα. ειχε καμια αναλογη κατασταση?

 

θελω να βαλω και λαχανικα. να αρχισω πατατα με κατι αλλο ή καροτο?

ZnrKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γενικα τα μωρα εχουν εναλλαγες στις συνηθειες του εντερου χωρις αυτο να ειναι προβλημα απο μονο του.

Ειδικα μετα την εισαγωγη στερεων περναει καποιο διαστημα για να συνηθισουν και να αποκτησουν καποιο στανταρ προγραμμα στις κενωσεις τους.

Καλο ειναι παντως να το παρακολουθειτε και ακομα και σημειωσεις να κρατατε, δηλ τι εφαγε καθε μερα και τι αντιδραση ειχε, ωστε μην ξεχαστειτε και μεινει το παιδι χωρις κενωση 5 μερες ή για να διαπιστωσετε καποια αλλεργικη αντιδραση σε κατι.

Η κορη μου πχ ειχε χρειαστει να της κανω καποια παιδικα κλυσματα 2-3 φορες μεχρι να στρωσει. Αλλα μιλαμε οτι ειχαν περασει 5 μερες χωρις να κανει τιποτα και αναγκαστηκα.

 

Μπορει καποια να μου πει καμια ιδεα τι να του δωσω για απογευματινο αντι για ρυζαλευρο με δεδομενο οτι ειναι ακομα 6 μηνων και δεν εχουμε εισαγει ολες τις τροφες ακομα?

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Μπορει καποια να μου πει καμια ιδεα τι να του δωσω για απογευματινο αντι για ρυζαλευρο με δεδομενο οτι ειναι ακομα 6 μηνων και δεν εχουμε εισαγει ολες τις τροφες ακομα?

κεχρί (έχει η Holle βιολογικό) μόνο του ή μαζί με μήλο βρασμένο σαν κομπόστα, ξανά φρούτα

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

κεχρί (έχει η Holle βιολογικό) μόνο του ή μαζί με μήλο βρασμένο σαν κομπόστα, ξανά φρούτα

 

Καλε κεχρι εδινα στην καρδερινα, θα το φαει και ο καρδερινος μου τωρα???:P

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

καλα εννοειτε σημειωνω ποτε ενεργηθηκε. το καλο ειναι οτι τα κανει μονος του χωρις κλαμα, αλλα σφικτα..

δεν μπορω να πω παντως μας κανει οικονομια στις πανες!! τι να πω η ερμη!! υπομονη!

ZnrKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...