Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Μαριαχ μην ανυσηχεις. Ισως ειναι μια φαση με τα δοντια και δεν τρωει. Κοιτα να κανεις παραλαγες να δεις αν κατι δεν του αρεσουν. Τη δικιας μου δεν της αρεσουν τα φαγητα αν δεν ειναι τελειως πουρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Βγαζει το 4ο δοντακι της:D,παραλαγες προσπαθω να κανω,δηλ φρουτα εχουμε δοκιμασει αρκετα μονο τα ροδακινα και τα νεκταρινια της ψιλοαρεσουν.

Απο κρεατοχορτοσουπα αναγουλιαζει,και με αγχωνει το θεμα του σιδηρου γμτ:(.

Τα κανω παντα πουρε γιατι φοβαμαι μηπως μου πνιγει αν αφησω κοματακια.

Εσεις καλα? Τρωει προφανως η δικια σου ε? Εχει αντικαταστησει θηλασμους?

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε ενα θεματακι με τα φρουτα και τα τρωμε μονο οταν μιλαμε για σκυλακια και γατουλες και αυτο για 5-6 κουταλιες. Αφου τωρα επειδη ολα τα κανουμε χαλια την ταιζω μονο με το μπεμπιλινο και μετα παμε για μπανιο. Αντιθετα την σουπα και κυριως το κοτοπουλο μπορει να το φαμε και ολο(σπανια αλλα εχει τυχει.) Οσο για το θυλασμο δεν εχουμε αντικαταστοισει ουτε ενα γευμα. Μετα την φρουτοκρεαμα τρωμε, μετα την σουπα τρωμε και το βραδυ θα ξυπνησουμε 3 φορες ετσι για να μην ξεχνιωμαστε. Αφου δν τρωμε κρεμες και παρελκομενα γιατι το λιγοτερο που περνουμε σε κιλα ειναι 500γρ το μηνα απο τοτε που ξεκινησαμς στερεες. Να φανταστεις πριν τις ξεκινησουμε επερνε 300γρ περιπου και δεν κινιοταν τοσο.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο τα πατε πολυ καλα:D:D,μακαρι να ετρωγε και μενα εστω και 5-6 κουταλιες απο την κρεατοχορτοσουπα,:(ελπιζω να μη μου εμφανισει καμια αναιμια και εχουμε αλλα...:(

Απο βαρος δεν ανύσηχω ειναι χοντρουλα,δεν θα ηθελα να τρωει ποσοτητες, μονο να δοκιμαζε λιιιγο...

Η παιδιατρος μου μου ειχε πει πριν μια εβδομαδα να της ξεκινησω και ψαρι και αβγο,αλλα αυτα εχω σκοπο να της δωσω μετα το χρονο γιατι φοβαμαι για αλεργιες,ουτε λαδι βαζω στο φαγητο της (που δεν τρωει:?) ουτε ντοματα-λεμονι,μηπως ειμαι υπερβολικη? Εσυ της δινεις απο τα παραπανω??

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαστε αλλεργικοι ψαρι και αβγο θα αργησουμε να φαμε. Εχουμε φαει κοτοπουλο,μοσχαρι,πατατα,καροτο,κολοκυθι,σελινο,ντοματα,πεπονι(ρυζι ειναι)

Ελαιολαδο να βαλεις το κανει παρα πολυ νοστιμο. Αλλα στο τελος την ωρα που τα αλλεθεις για να μην χανονται οι βιταμινες. Την ωρα που τα βαζεις στο μιξερ προσθεσε 2 κουταλιες του γλυκου. Δοκιμασε και θα δεις. Την αλλη βδομαδα θα φαμε κατσικακι. Λεμονι της εχω δωσει και δεν της αρεσει. Γενικοτερα τησ δινω καθε βδομαδα και κατι καινουργιο ξεκινοντας απο λιγο και αν δεν την πειραξει και της αρεσει το κραταω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις εχουμε ενα θεματακι με τα φρουτα και τα τρωμε μονο οταν μιλαμε για σκυλακια και γατουλες και αυτο για 5-6 κουταλιες. Αφου τωρα επειδη ολα τα κανουμε χαλια την ταιζω μονο με το μπεμπιλινο και μετα παμε για μπανιο. Αντιθετα την σουπα και κυριως το κοτοπουλο μπορει να το φαμε και ολο(σπανια αλλα εχει τυχει.) Οσο για το θυλασμο δεν εχουμε αντικαταστοισει ουτε ενα γευμα. Μετα την φρουτοκρεαμα τρωμε, μετα την σουπα τρωμε και το βραδυ θα ξυπνησουμε 3 φορες ετσι για να μην ξεχνιωμαστε.

 

Μήπως συννενοούνται τα μικρά? και εμενα ακριβώς τα ίδια. Φρουτόκρεμα αν και δοκίμασα πολλούς συνδυασμούς δεν ανοίγει το στόμα. Καλή η ιδέα σου για το μπεμπελίνο αλλά πόσες φορές την κάνεις μπάνιο? Θηλασμός και πάλι θηλασμός. Μήπως φοβούνται ασυνείδητα ότι θα χάσουν το στήθος και την αγκαλιά εάν φάνε λίγο παραπάνω με το κουταλάκι? τι να πω! Βέβαια εμένα σήμερα 2η μέρα που της δίνω γιαουρτάκι κατσικίσιο το έφαγε σχεδόν ολόκληρο γύρο στα 150 γρ. Είναι να μάθεις τι γεύσεις τους αρέσουν. Έως τότε ο σκουπιδοτενεκές να ναι καλά.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

melita πόσο είναι η δική σου και της δίνεις γιαουρτάκι;Λέω να της το δίνω και εγώ καμμιά φορά για απογευματινό.Και νερό βρε κορίτσια, δεν πίνει καθολου!ούτε απο το εκπαιδευτικό ποτηράκι ούτε απο το μπιμπερο που πίνει το γάλα και ξέρω οτι την βολεύει...

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

melita πόσο είναι η δική σου και της δίνεις γιαουρτάκι;Λέω να της το δίνω και εγώ καμμιά φορά για απογευματινό.Και νερό βρε κορίτσια, δεν πίνει καθολου!ούτε απο το εκπαιδευτικό ποτηράκι ούτε απο το μπιμπερο που πίνει το γάλα και ξέρω οτι την βολεύει...

 

Μη αγχωνεσαι βρε κοπελια μου! Εχει μια βδομαδα που ξεκινησατε στερεες και θελεις να της δωσεις μεμιας 3 γευματα. Ειναι πολυ-πολυ αποτομη αλλαγη... Πειραματισου με τα φρουτα, ο δικος μου τρελλαινεται για μπανανα, καρπουζι, πεπονι, ακτινιδιο. Δοκιμασε να της δωσεις να φαει με το δαχτυλο σου. Και νερακι θα πιει οταν διψασει! Κι ο δικος μου στην αρχη ουτε να το δει δεν ηθελε, τωρα το πινει απο μπουκαλι, οπως κι εμεις! Μην αγχωνεσαι, μια ζωη θα τρωνε τα μπεμπακια μας, δε χαθηκε ο κοσμος για 2 - 3 βδομαδες, ουτε για 2 - 3 μηνες!!

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα μου δεν αγχώνομαι καθόλου ίσα ίσα που γράφω οτι έχω σκοπό να της ξεκινήσω χορτόσουπα αφού συνήθίσει λίγο την φρουτόκρεμα.Έλεγα όμως, μήπως πρέπει να γίνει η εισαγωγή ταυτόχρονα.Απλά ψάχνω μια εναλλακτική για το απογευματινό ρυζάλευρο που δεν το θέλω και με δυσκολευει κιόλας.

 

edit:μου έφεραν κάτι μάνγκο.Θεωρούνται αλλεργιογόνα ή να τα χρησιμποποιήσω;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

mama xrysa κι εγώ είχα πρόβλημα με το απογευματινό αφού της έδινα μόνο σκέτο ρυζάλευρο. Αλλά λόγω δυσκοιλιότητας της το έκοψα και έτσι δοκίμασα λίγο γιαουρτάκι. Η δική σου είναι λίγο μικρή για γιαούρτι, εμένα αφού έκλεισε τους 7,5 μ. της το έδωσα. Αντί για νερό δοκίμασε και χαμομήλι, ίσως της αρέσει καλύτερα. Πάντως είναι πολλά τα μωρά που δεν συμπαθούν και πολύ τις τροφές γι αυτό δεν αγχώνομαι και τόσο. Είναι νωρίς ακόμα, όσο μεγαλώνουν τόσες περισσότερες επιλογές θα έχουμε. Τώρα για απογευματινό όπως διάβασα και στο φόρουμ της δίνει πότε το φαγητό του μεσημεριού, ξεχωριστή μερίδα όχι αυτό που μένει το μεσημέρι, πότε κανα φρούτο το οποίο δεν το τρώει, και τώρα γιαουρτάκι. Θέλω να δοκιμάσω και γλυκοπατάτα αλλά δεν βρίσκω εύκολα στα μαγαζιά.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα τις πρώτες μέρες είχε έντονη δυσκοιλιότητα.Έκανε και τέσσερις μέρες να ενεργηθεί.Τώρα κάνει πάλι δύο φορές την ημέρα!Υπάρχει περίπτωση να είναι καμμιά αλλεργία σε φρούτο;(λες και τρώει δηλαδή να βγάλει και αλλεργία.)

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω εχθες αρχισα να της δινω σε μορφη πουρε πατατα, καροτο, με λιγο λαδακι και ελαχιστο λεμονακι αλλα αηδιασε και δεν εφαγε ουτε μια κουταλιτσα ολοκληρη..

ειναι νορμαλ αντιδραση? πρεπει να κανω κατι αλλο εκτος απο το να επιμενω καθημερινα?

με τη φρουτοκρεμα παμε λιγο καλυτερα οσον αφορα την ποσοτητα που τρωει αλλα και παλι δεν τρωει προθυμα, δηλαδη δεν ανοιγει το στομα της, την πιεζω και το κανει (χωρις γκρινιες..), παντως κατι τρωει απο φρουτα (σαφως οχι ολο το πιατο της)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν πρέπει να περιμένουμε από τα μωρά μας σε αυτήν την ηλικία να τα αδειάζουν τα πιάτα και πόσο πρέπει να τρώνε. Το κάθε μωρό είναι διαφορετικό. Πιστεύω σημασία έχει να δοκιμάζουν διαφορετικές γεύσεις αυτήν την στιγμή όχι τόσο για να χορτάσουν αφού θηλάζουν.

Επίσης, κατάλαβα ότι κάθε μέρα δεν τρώνε το ίδιο, για παράδειγμα η δικιά μου την 2η μέρα που της έδωσα γιαούρτι έφαγε σχεδόν ένα κεσεδάκι και από τότε τρώει γύρω στς 10 κουταλίτσες πρόθυμα μεν αλλά όχι την ίδια ποσότητα.

Prosperous την ίδια απορία έχω κι εγώ άν θα πρέπει να επιμένω με την φρουτόκρεμα που δεν τρώει ούτε 2 κουταλίτσες. Παρόλαυτά, της φτιάχνω κάθε μέρα και στο τέλος την τρώω εγώ.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι εάν θηλάζετε κατευθείαν μετά τις στέρεες, εφόσον τρώνε μικρή ποσότητα, ή αφήνετε να περάσει κάποια ώρα για να τους δώσετε γάλα. Η δική μου μετά από 10 κουταλιές σούπα θηλάζει για λίγο μόνο και μετά από καμια ώρα πεινάει ξανά. Γι αυτό προτιμώ να την αφήνω καμια ώρα μετά από τη σούπα και να την θηλάσω αργότερα. Έτσι, όμως δεν υπάρχει πρόγραμμα γευμάτων καθώς κάθε 1,5 με 2 ώρες πρέπει να τρώει ή να θηλάζει.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν πρέπει να περιμένουμε από τα μωρά μας σε αυτήν την ηλικία να τα αδειάζουν τα πιάτα και πόσο πρέπει να τρώνε. Το κάθε μωρό είναι διαφορετικό. Πιστεύω σημασία έχει να δοκιμάζουν διαφορετικές γεύσεις αυτήν την στιγμή όχι τόσο για να χορτάσουν αφού θηλάζουν.

Επίσης, κατάλαβα ότι κάθε μέρα δεν τρώνε το ίδιο, για παράδειγμα η δικιά μου την 2η μέρα που της έδωσα γιαούρτι έφαγε σχεδόν ένα κεσεδάκι και από τότε τρώει γύρω στς 10 κουταλίτσες πρόθυμα μεν αλλά όχι την ίδια ποσότητα.

Prosperous την ίδια απορία έχω κι εγώ άν θα πρέπει να επιμένω με την φρουτόκρεμα που δεν τρώει ούτε 2 κουταλίτσες. Παρόλαυτά, της φτιάχνω κάθε μέρα και στο τέλος την τρώω εγώ.

 

Αυτό θα ήθελα και εγώ να μου το ξεκαθαρίσει κάποιος πρέπει να επιμένουμε για να φαί κάτι ?

Να το αφήνουμε πολλές ώρες νηστικό μπας και το φαί ?

Όσες φορές των άφησα νηστικό το μόνο που κατάφερα ήταν πολύ κλάμα και ούτε μπουκιά τελικά \

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΛΠΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΣΤΕΡΕΩΝ ?

 

Η ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙΣ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ?

 

Απαντήστε κορίτσια γιατί θα σκάσω ………

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό θα ήθελα και εγώ να μου το ξεκαθαρίσει κάποιος πρέπει να επιμένουμε για να φαί κάτι ?

Να το αφήνουμε πολλές ώρες νηστικό μπας και το φαί ?

Όσες φορές των άφησα νηστικό το μόνο που κατάφερα ήταν πολύ κλάμα και ούτε μπουκιά τελικά \

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΛΠΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΣΤΕΡΕΩΝ ?

 

Η ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙΣ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ?

 

Απαντήστε κορίτσια γιατί θα σκάσω ………

 

προχτές που είδα την παιδίατρο της είπα ότι γενικά στις στερεές δεν την πιέζω για να φάει και μου είπε ότι κάνω καλά. Πάντως παρατήρησα ότι θέλει και ολιγόλεπτο διάλλειμμα η δικιά μου ανάμεσα στις κουταλιές και μάλιστα στην σούπα το νερό βοηθάει.

 

Τη φρουυτόκρεμα 4 μέρες τώρα που προσθέσαμε πορτοκάλι τρώει 200μλ (!!!!) και μάλιστα όσο πιο αραιή είναι τόσο πιο πολύ τη θέλει (δε βάζω φαρίν λακτέ). Χτες και σήμερα πρόσθεσα μπρόκολο στη σούπα και έφαγε ελάχιστα. Γενικά όσον αφορά τις σούπες τις τελευταίες μέρες δεν έτρωγε ιδιαίτερα πολύ (50-100) μάλλον λογω ζεστης ή δοντιων.

 

Αρχικά ούτε τη φρουτόκρεμα πολυσυμπάθησε ούτε το νερό... μόνο το κοτοπουλάκι της άρεζε πιο πολύ κι αυτό δε το ετρωγε παντα όλο.... με τον καιρό είναι καλύτερα... συνηθιζουν... πάντως απο αυτα που διαβασα δεν ανησυχω γιατι ολα αυτα ειναι συμπληρωματα του θηλασμου και οχι το αντίστροφο.

 

Οσον αφορα το θεμα της αναιμίας γνωριζετε ποια ειναι τα συμπτωματα;

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΟΤΑΝ ΔΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ;

Επεξεργάστηκαν by νίνα κολλιού
Link to comment
Share on other sites

αχ κορίτσια ήρθα από τα μέρη σας και εγώ .

εδώ και 4 μέρες αρχίσαμε κουταλάκι .

το πρωί φρούτα αλεσμένα και το απογευματάκι κρέμα βανίλια .

λιπών έχω μερικές ερωτήσεις για την πορεία μας αν τα πάμε καλά η αν κάνω κάτι λάθος .

το πρωί ξυπνάει στις 7 και θηλάζει ,μετά παίρνει έναν υπνάκο μέχρι στις 8:30 με 9 που σηκωνόμαστε και του δίνω φρούτα .μετά ξανά θηλάζει αν όχι άμεσος σε μισή ώρα .

τα φρούτα δεν τα πολύ συμπαθεί ακόμα και δεν τρώει και πολύ .

το απόγευμα στις 5:30 με 6 τρώμε ρεμούλα (ξέρω τι θα πείτε αλλά τρελαίνεται ...)

2 μεζούρες ποτέ περισσότερο και μετά ξανά θηλάζει .

διάβασα εδώ μέσα ότι καλύτερα να θηλάζει πρώτα και μετά να τρώει ,όπως κάνει σχεδόν το πρωί (έτσι δεν είναι?)το μεσημέρι τρώει στις 3 και μετά την κρέμα όπως είπα στις 5-6 είναι καλύτερα να θηλάζει πρώτα?

κρατάω τον θηλασμό για μετά την κρέμα ,αφού τον κάνω μπάνιο, για να κοιμηθεί (έτσι κοιμάται) κάνω λάθος σ'αυτο?

δεν θέλω να αποθηλάσω γιαυτο σας παρακαλώ συμβουλέψτε με για φοβάμαι μην κάνω κανένα λάθος (και δεν έχω και θήλαστρο να επαναφέρω την γαλουχία :) )

 

τέλος αυτές τις βιολογικές κρέμες που δεν έχουν γάλα που τις βρίσκουμε ?

πρόχειρα λίγο πήρα την κρέμα αυτή και συνειδητά , δεν την θέλω καθόλου αλλά δεν βρίσκω βιολογικές ,σε φαρμακεία μήπως?

μπορώ να παρασκευάζω μόνη μου?

Και κάτι τελευταίο μπορώ να αποφύγω την κρεμά και να δίνω γιαουρτάκι και αν ναι πιο ? μήπως είναι μικρός για γιαουρτάκι?

Νερό να δίνω η αρκεί το γάλα μου?

(όλο λέω ότι τέλειωσα με τις ερωτήσεις και όλο κάνω edit :) )

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

αχ κορίτσια ήρθα από τα μέρη σας και εγώ .

εδώ και 4 μέρες αρχίσαμε κουταλάκι .

το πρωί φρούτα αλεσμένα και το απογευματάκι κρέμα βανίλια .

λιπών έχω μερικές ερωτήσεις για την πορεία μας αν τα πάμε καλά η αν κάνω κάτι λάθος .

το πρωί ξυπνάει στις 7 και θηλάζει ,μετά παίρνει έναν υπνάκο μέχρι στις 8:30 με 9 που σηκωνόμαστε και του δίνω φρούτα .μετά ξανά θηλάζει αν όχι άμεσος σε μισή ώρα .

τα φρούτα δεν τα πολύ συμπαθεί ακόμα και δεν τρώει και πολύ .

το απόγευμα στις 5:30 με 6 τρώμε ρεμούλα (ξέρω τι θα πείτε αλλά τρελαίνεται ...)

2 μεζούρες ποτέ περισσότερο και μετά ξανά θηλάζει .

διάβασα εδώ μέσα ότι καλύτερα να θηλάζει πρώτα και μετά να τρώει ,όπως κάνει σχεδόν το πρωί (έτσι δεν είναι?)το μεσημέρι τρώει στις 3 και μετά την κρέμα όπως είπα στις 5-6 είναι καλύτερα να θηλάζει πρώτα?

κρατάω τον θηλασμό για μετά την κρέμα ,αφού τον κάνω μπάνιο, για να κοιμηθεί (έτσι κοιμάται) κάνω λάθος σ'αυτο?

δεν θέλω να αποθηλάσω γιαυτο σας παρακαλώ συμβουλέψτε με για φοβάμαι μην κάνω κανένα λάθος (και δεν έχω και θήλαστρο να επαναφέρω την γαλουχία :) )

 

τέλος αυτές τις βιολογικές κρέμες που δεν έχουν γάλα που τις βρίσκουμε ?

πρόχειρα λίγο πήρα την κρέμα αυτή και συνειδητά , δεν την θέλω καθόλου αλλά δεν βρίσκω βιολογικές ,σε φαρμακεία μήπως?

μπορώ να παρασκευάζω μόνη μου?

Και κάτι τελευταίο μπορώ να αποφύγω την κρεμά και να δίνω γιαουρτάκι και αν ναι πιο ? μήπως είναι μικρός για γιαουρτάκι?

Νερό να δίνω η αρκεί το γάλα μου?

(όλο λέω ότι τέλειωσα με τις ερωτήσεις και όλο κάνω edit :) )

 

γεια σου Αφροδίτη. Δεν είμαι ειδική αλλά θα διαφωνήσω λίγο μαζί σου κι αυτό επειδή θηλάζεις.... βασικά θα σου πω τι μου είπε η δικιά μου παιδίατρος. Αφού κλείσω 6 μήνες (για σένα άλλον έναν μήνα) τότε να ξεκινήσω φρουτόκρεμα. Μετά κρεατόσουπα με νερό και αργότερα σαν απογευματινό πάλι κρεατόσουπα. Οχι κρέμες, όχι γιαούρτια... επειδή θηλάζω. Έτσι ταιζω τη μικρή και μετά της προσφέρω και στηθος

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου αν και 8μ. δεν ανοίγει το στόμα της για τίποτα, ούτε σούπα, ούτε κρέμες ούτε φρούτα. Χθες ανακάλυψα όμως ότι της αρέσει πολύ να μασουλάει ψωμί σκέτο. Έτσι, όταν είναι να την ταίσω της δίνω για λίγο ψωμί και μετά όταν ξανανοίγει το στόμα της δίνω ένα κουταλάκι με κρέμα. Ξυνίζει για λίγο αλλά έτσικαταφέρνωνα της δώσω γύρω στις 5 κουταλιές. Λέτε να μην την ξεγελάω έτσι?

Έσείς πότε ξεκινήσατε ψωμί?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου αν και 8μ. δεν ανοίγει το στόμα της για τίποτα, ούτε σούπα, ούτε κρέμες ούτε φρούτα. Χθες ανακάλυψα όμως ότι της αρέσει πολύ να μασουλάει ψωμί σκέτο. Έτσι, όταν είναι να την ταίσω της δίνω για λίγο ψωμί και μετά όταν ξανανοίγει το στόμα της δίνω ένα κουταλάκι με κρέμα. Ξυνίζει για λίγο αλλά έτσικαταφέρνωνα της δώσω γύρω στις 5 κουταλιές. Λέτε να μην την ξεγελάω έτσι?

Έσείς πότε ξεκινήσατε ψωμί?

 

 

Γενικά, δεν είναι καλή ιδέα να εισάγεις γλουτένη από τόσο νωρίς, καλύτερα να ρωτήσεις και τον παιδίατρο. Εμείς ψωμί φάγαμε πρώτη φορά στους 18 μήνες και αυτό επειδή το ζήλεψε και το ζήτησε μόνη της. Δεν νομίζω ότι έχει να προσφέρει κάτι περισσότερο από τα φρούτα, τα λαχανικά και το κρέας και γεμίζει το στομάχι, οπότε δεν μένει χώρος για άλλες πιο θρεπτικές τροφές.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου αν και 8μ. δεν ανοίγει το στόμα της για τίποτα, ούτε σούπα, ούτε κρέμες ούτε φρούτα. Χθες ανακάλυψα όμως ότι της αρέσει πολύ να μασουλάει ψωμί σκέτο. Έτσι, όταν είναι να την ταίσω της δίνω για λίγο ψωμί και μετά όταν ξανανοίγει το στόμα της δίνω ένα κουταλάκι με κρέμα. Ξυνίζει για λίγο αλλά έτσικαταφέρνωνα της δώσω γύρω στις 5 κουταλιές. Λέτε να μην την ξεγελάω έτσι?

Έσείς πότε ξεκινήσατε ψωμί?

 

εγω αυτο το κανω με το νερό. Δηλαδη με το κρεας που τελευταια μου κανει νερα μολις της δωσω νερο να πιει μετα ανοιγει στοματακι για κανα 2 κουταλιες και ξανα τα ιδια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Βρε κορίτσια τα φώτα σας παρακαλώ

Ο τσιπιρίκος μου είναι 5 μηνών και η παιδίατρος είπε να βάλουμε σιγά σιγά φρουτάκια.

Του ξεκινάω πριν 4 μέρες μία κουταλίτσα πορτοκάλι, δεν προλαβαίνουν να περάσουν 3 λεπτά και βγάζει κοκκινίλες γύρω από τα μάτια (πανω και κάτω από τα μάτια και μέχρι τον κρόταφο) αλλά μόνο εκεί, στο υπόλοιπο σώμα τίποτα....... Το τσεκάρω την επόμενη μέρα και πάλι τα ίδια.

Αφήνω να περάσουν 2 μέρες και δοκιμάζω με μήλο. Πάλι στο λεπτό οι κοκκινίλες μαζί μας.

Έχετε ξανακούσει κάτι παρόμοιο?

Αλλεργία και να εμφανίζει αντίδραση μόνο γύρω από τα μάτια?

Εν τω μεταξύ να προσθέσω πως με τα μάτια κάτι δεν πάει καλά γιατί γενικώς κοκκινίζει η γύρω περιοχή αρκετά έντονα όταν πάει να κλάψει αν και υποχωρεί πολύ γρήρορα μόλις ηρεμεί.

Η παιδίατρος όταν είδε την αντίδραση στο κλάμα είπε ιογενή επιπεφυκίτιδα κι έδωσε tobrex gia 5 μέρες αλλά δεν είδα βελτίωση

Μάλλον πρέπει να το δούμε πιό σοβαρά μόλις γυρίσει από διακοπές η παιδίατρος

Για πείτε βρε παιδιά τίποτα

svEnp3.png

4UdZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το πορτοκάλι είναι αλλεργιογόνο φρούτο και συνήθως αργούμε να το βάλουμε στα μωρά! Σου είπε η παιδίατρος να ξεκινήσεις με πορτοκάλι;

 

Εμένα η αντίδραση αυτή μου φαίνεται αλλεργική! Ίσως να μην έχει αλλεργία στο μήλο, αλλά επειδή έχει ευαισθητοποιηθεί με το πορτοκάλι, αντιδρά έτσι και στο μήλο!

Σαφέστατα και δεν πρέπει να ξαναδώσεις πορτοκάλι και γνώμη μου είναι να μη δώσεις ακόμα τίποτα, η εισαγωγή των στερεών γίνεται αφού κλείσει ο 6ος μήνας, εκτός αν υπάρχει ειδικός λόγος να γίνει νωρίτερα, ενώ σε παιδιά που έχουν αλλεργίες μπορεί να καθυστερήσει άνετα μέχρι τον 8ο ή και αργότερα!

Συνεννοήσου με την παιδίατρό σου, η επιπεφυκίτιδα απ' ότι ξέρω εμφανίζει κοκκινίλα μέσα στο άσπρο του ματιού και όχι γύρω από τα μάτια...:? και μη βιάζεσαι να βάλεις στερεές στο μωρό.

Ίσως όταν πλέον θα του δώσεις στερεές να ξεκίναγες με βρασμένα λαχανικά (πχ. πατάτα-κολοκύθι), μήπως τα δεχτεί καλύτερα και να βάλεις τα φρούτα λίγο καιρό μετά;

Πάντως, ότι και να κάνεις, μη βιάζεσαι!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...