Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Τα οφέλη του θηλασμού συνεχίζονται και τον δεύτερο χρόνο:

Τον δεύτερο χρόνο (12-23 μήνες), 448 mL μητρικού γάλακτος καλύπτουν τις απαιτήσεις:

29% της ενέργειας

43% των πρωτεινών

36% του ασβεστίου

75% της βιταμίνης Α

76% του φολικού οξέος

94% της βιταμίνης B12

60% της βιταμίνης C

 

Συστήνεται συχνά για ολιγόφαγα παιδιά να μειώνεται ο θηλασμός, για να "ανοίξει η όρεξη τους". Η έρευνα δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο αλλά ενθαρρύνονται οι μαμάδες να ενισχύσουν τη διατροφή τους με θρεπτικά συστατικά και να προσφέρουν τροφές με πιο ελκυστική γεύση ή τρόπο.

 

Παιδιά που αποθηλάζουν πριν τα 2 χρόνια αρρωσταίνουν πιο συχνά.

Παιδιά μεταξύ 16 και 30 μηνών που θηλάζουν αρρωσταίνουν λιγότερο και ξεπερνούν ευκολότερα τις ασθένειες.

Μερικοί ανοσοποιητικοί παράγοντες αυξάνονται σε περιεκτικότητα κατά το 2ο χρόνο.

Τα παιδιά που αποθηλάζουν και ανεξαρτητοποιούνται με το δικό τους ρυθμό αισθάνονται πιο ασφαλή και προσαρμόζονται πιο εύκολα.

Η Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία συστήνει:

Ο θηλασμός να συνεχίζεται τουλάχιστον για τον 1ο χρόνο ζωής και όσο παραπάνω επιθυμούν μητέρα και παιδί ... Η αυξημένη διάρκεια του θηλασμού παρέχει αξιοσημείωτα οφέλη στην υγεία και την ανάπτυξη για τη μητέρα και για το παιδί. .. Δεν υπάρχει άνω όριο στη διάρκεια του θηλασμού και καμιά ένδειξη για ψυχολογικό ή αναπτυξιακό κίνδυνο από το θηλασμό στον 3ο χρόνο ή παραπάνω.

"The American Academy of Pediatrics recommends that "Breastfeeding should be continued for at least the first year of life and beyond for as long as mutually desired by mother and child... Increased duration of breastfeeding confers significant health and developmental benefits for the child and the mother... There is no upper limit to the duration of breastfeeding and no evidence of psychologic or developmental harm from breastfeeding into the third year of life or longer."

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας δίνει έμφαση στη σημασία του θηλασμού τουλάχιστον μέχρι τα 2 έτη.

Επιστημονική Ανθρωπολογική έρευνα δείχνει ότι τα παιδιά είναι "σχεδιασμένα" για θηλασμό μεταξύ περίπου 2.5 και 7 ετών.

http://www.kellymom.com/bf/bfextended/ebf-benefits.html

 

 

 

Απο το τοπικ ''θηλασμος περαν του χρονου''.Καλη συνεχεια!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Αυτό που μου είπε και μου κάνει εντύπωση και θα ήθελα να μας απαντήσει η Αγλαία επ'αυτού είναι ότι όταν του είπα ότι θέλω να θηλάζω μέχρι να γίνει 1ος έτους και δεν είναι δυνατό να έχει μόνο 2 γεύματα γάλα μου απάντησε ότι όλα τα θηλαστικά απογαλακτίζονται (5-6 μηνών) και αυτό γιατί το πεπτικό σύστημα του μωρού τροποποιεί τη λειτουργία του με αποτέλεσμα το γάλα το μόνο που του προσφέρει είναι ασβέστιο και φώσφορο και τα υπόλοιπα θα πρέπει να τα πάρει από άλλες τροφές.

 

Πωπω, καλα δεν έχουν το Θεό τους αυτοί οι παιδίατροι.

 

Με το φτωχό μου το μυαλό έτσι όπως το σκέφτομαι, τα περισσότερα θηλαστικά δεν έχουν διάρκεια ζωής όπως εμείς. Δηλαδή πχ, ο σκύλος ζει 15 χρόνια. Λογικό είναι αναλογικά αν το πάρεις να αποθηλάζει στους 5-6 μήνες κι εμείς που ζουμε μ.ο. 70 χρόνια να αποθηλάζουμε στα 3 χρόνια.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ, θα συνεχίσω με τα φρούτα και τον άλλο μήνα θα αρχίσω την χορτόσουπα. Ευτυχώς από ότι βλέπω το μωράκι μου δεν έχει χάσει καθόλου το ενδιαφέρον του για το στήθος αντιθέτως θέλει πιο συχνά από πριν (είναι η παρηγοριά του).

line_wave_beg_40_time_1233032400_text_ef20f6eff5f6effdeaeff220ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Πωπω, καλα δεν έχουν το Θεό τους αυτοί οι παιδίατροι.

 

Με το φτωχό μου το μυαλό έτσι όπως το σκέφτομαι, τα περισσότερα θηλαστικά δεν έχουν διάρκεια ζωής όπως εμείς. Δηλαδή πχ, ο σκύλος ζει 15 χρόνια. Λογικό είναι αναλογικά αν το πάρεις να αποθηλάζει στους 5-6 μήνες κι εμείς που ζουμε μ.ο. 70 χρόνια να αποθηλάζουμε στα 3 χρόνια.

 

Πιπι εχεις απολυτα δικιο , τους παιδιατρους τελικα δεν τους προλαβαινουμε , τι αλλο θα ακουσουμε :mad::x:x ; Εμενα παντως εχουν πεσει γενικα πολυ στην υποληψη μου και κακως μερικοι τους ακουνε και τους συμβουλευονται λες και ειναι παντογνωτες .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα 5,5 μ. με ρυζάλευρο σκέτο με δικό μου γάλα το οποίο είναι το μόνο από τις κρέμες του εμπορίου που τρώει, τις έτοιμες βανίλια και φαριν λακτέ δεν τις θέλει με τίποτα. Φρούτα έδωσα από 6μ και λίγο πριν μπει στους 7μ. έδωσα και κοτόσουπα. Όμως αν και έχουμε 1,5μήνα με στέρεες τροφές δεν έχουμε καταφέρει να αντικαταστήσουμε γεύμα, κανένα! Γι αυτό πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να ανησυχούν οι μαμάδες για την διακοπή του θηλασμού γιατι το πέρασμα στα 2 γεύματα μόνο την ημέρα αργεί. Προς το παρόν το παιδί εξοικειώνεται με τις τροφές και όλες μας κάνουμε πειράματα.

Τώρα όσον αφορά την ποιότητα του μητρικού γάλατος εξαρτάται και από τι τρώμε εμείς. Προσωπικά παίρνω που και που σίδηρο και ασβέστιο και ελπίζω να περνάνε στο γαλατάκι. Πάντως όλα εξαρτώνται απο την αντίδραση του παιδιού τόσο στις τροφές όσο και στην αναζήτηση του στήθους το οποίο δεν δίνει μόνο γάλα αλλά πολλά περισσότερα για τα παιδιά που θηλάζουν.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επανηλθα...

3η μερα και σημερα που δεν εχει βαλει μπουκια στο στομα της,προσπαθησα πριν να της δωσω κρεατοχορτοσουπα και την επιανε αναγουλα.Χθες τα ιδια και με την φρουτοκρεμα και με την κρεατοχορτοσουπα,γαλα μονο θελει.

Αγχωνομαι γιατι το μητρικο γαλα ειναι φτωχο σε σιδηρο,εστω αν ετρωγε 2-3 κουταλακια απο την κρεατοχορτοσουπα θα ημουν ευχαριστημενη,παιδια ειναι 8 μηνων και στην ουσια θηλαζει ακομα αποκλειστικα,για το θεμα του σιδηρου να αγχωθω ή οχι???????

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρία και εμένα η μεγάλη μου δυσκολεύτηκε τρομερά με την εισαγωγή στερεών τροφών. Έτρωγε ελάχιστο, αναγούλιαζε, έφτυνε, δεν καταπινε με τίποτα ούτε λιωμένα φρούτα, ούτε κρέμα, ούτε σούπες. Μόνο θήλαζε. 8 μηνών βούτηξε μια πατάτα από το πιάτο μου και την έφαγε με λαιμαργία. Τελικά δεν ήθελε λιωμένα, την ενοχλούσαν. Αρχισα να λιώνω τα λαχανικά με το πιρούνι και να κόβω το κρέας πολύ πολύ ψιλό και έτρωγε κανονικά. Ακόμη και τώρα δεν τρώει κρέμες , γιαούρτια και υδαρείς τροφές γιατί δεν της αρέσει η υφή τους.

Μην στεναχωριέσαι θα φάει σιγά σιγά. Κάνε υπομονή και δες τι θέλει το μωρό.

Για το σίδηρο θα σου έλεγα να μην φοβάσαι. Και να έτρωγε κρεατόσουπα, αν έπινε μετά γάλα αυτόματα ο σίδηρος δεν θα μπορούσε να απορροφηθεί οπότε κέρδος μηδέν. Μια χαρά είναι το μητρικό γάλα, μην ακούς κανένα. Νομίζεις πως ο σίδηρος που περιέχεται στο ξένο γάλα ή οι σταγόνες που δίνουν πολλοί παιδίατροι τελικά απορροφούνται από τον οργανισμό;

xdpX.jpgTeu1p2.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω ξεκινησα να της δινω 1/2 μηλο με λιγο νερακι λιωμενο στο μπλεντερ το Σαββατο..βασικα την ταισε ο πατερας της εν παρουσια μου και εκεινη δειλε δειλα εφαγε τρεις μικρες κουταλιτσες..την επομενη που ειμουν μονη μαζι της προσπαθησα να την ταισω την ωρα αλλα δεν ανοιγε με τιποτε το στομα της..ισα που δοκιμαζε και το πεταγε εξω..

σημερα θα της δωσω μαζι με το μηλο και λιγο αχλαδι να και θα δω πως παει..

 

παιζει να με εχει συνδυασει μονο με το στηθος και ετσι δεν θελει να φαει κατι αλλο η ειναι συνηθες φαινομενο?

ποτε πρεπει να ανησυχησω?? ειναι σωστη η τακτικη να την αφησω να πεινασει για να την κανω να φαει εστω και λιγο η να προσπαθησω να τηρησω ενα στανταρ ωραριο?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στην αρχη δεν ανοιγε καθολου το στομα του για να φαει φρουτοκρεμα , την εφτιαχνα και στο τελος την ετρωγα εγω , ατυτο γινοταν για μια εβδομαδα , δεν τον πιεσα ποτε γιατι δεν ηθελα να συνδιασει το φαγητο με καταπιεση και να ειναι στη συνεχεια αρνητικος . Καποια στιγμη ανοιξε το στομα , δοκιμασε , δεν του αρεσε και το φτυνε , οταν προσπαθησα να του ξανα δωσω εκλαιγε και τον αφηνα στην ησυχια του . Δεν αντιλαμβανονται αμεσως τη νεα πραγματικοτητα και δεν ξερουν τα πρωτογονα και τι ειναι το κουταλι , οποτε θελει σιγα σιγα και καποια στιγμη θα ενδιαφερθει , θα τσιμπησει και καταλαβει τι χανει . Εγω μετα απο αποτυχημενες προσπαθειες που ειχαν διαρκεια 2 βδομαδων προσθεσα μονο για 2-3 φορες λιγη βανιλια (μια μεζουρα)και του αρεσε μαλλον το αρωμα , γιατι η γευση με τοσο λιγο δεν αλλαξε , μολις αρχισε να τρωει την αφαιρεσα . Καπως ετσι δυσκολευτηκαμε και με τις κρεατοχορτοσουπες , που οταν τις δοκιμασε σιγα σιγα μετα αρχισε να τις τρωει και αυτες . Μη σκας καθολου , κανει και ζεστη , θα φαει οποτε θα ειναι ετοιμη η μικρη μπουμπου . Εμενα τα τρωει τωρα ολα και αρκετα λαιμαργα . Καλη συνεχεια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια δίνεται κατσικίσιο γιαούρτι στα μωρά σας, εγώ λέω να της δώσω να δοκιμάσει λίγο είναι σχεδόν 7,5 μηνών. Γνωρίζει καμμία σχετικά?

 

Επίσης, πριν μια εβδομάδα ξεκίνησε να πίνει και νερό. Αναρωτιέμαι πόσο νερό χρειάζεται και αν αυτο μπορεί να μειώσει την όρεξή της για γάλα.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Μελιτακι μου γιατι θελεις να της δωσεις γιαουρτι????

Θελεις να αντικαταστησεις καποιο γευμα???

 

Για το νερο λενε οτι απο την στιγμη που ξεκινανε στερεες ειναι οκ να πινει και νερο..

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για το απογευματινό καθώς από κρέμες τρώει μόνο ρυζάλευρο με δικό μου γάλα. Δεν της αρέσουν οι υπόλοιπες κρέμες. Οπότε ως εναλλακτική σκεφτόμουν το γιαούρτι αν της αρέσει και αυτό.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω εγω τι εκανα. Δεν εδωσα καθολου κρεμες και ρυζαλευρα και το απογευμα κρατησα τον θηλασμο....εχετε ξεκινησει χορτοσουπες??? αν θελεις να μπορεις να δινεις λιγο απο το μεσημεριανο επισης μπορεις καλιστα να δωσεις για απογευματινο καποιο φρουτο.Εγω προσωπικα προσπαθησα να αποφυγω τα γαλακτοκομικα και να σου πω την αληθεια ακομα το ιδιο κανω...

Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το φρούτο είναι μια καλή λύση. Τώρα για κρεατόσουπες δεν ξέρω αν θα θελήσει και 2η μερίδα. ίσως το αφήσω για αργότερα το γιαουρτάκι. Γενικά, τις στέρεες τις τρώει σαν να ναι αγγαρεία και περιμένει πως και πως το θηλασμό μετά. Σαν να μην χορταίνει με το φαγητό και θέλει οπωσδήποτε γάλα σε κάθε γεύμα.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

ζήτησα από τον γιατρό εναλλακτική λύση για το ρυζάλευρο, θηλασμός ή φρούτα και το απόγευμα, μου είπε ότι δεν γίνεται γιατί πρέπει να δούμε τις αλλεργίες, μου είπε να δώσω 10 μέρες φαριν λακτε μετά 10 μέρες μπισκοτόκρεμα και μετά θα το συζητήσουμε.

 

Έτσι από προχθές το απόγευμα του δίνω φαριν λακτέ (τη μισή ποσότητα).

Εχθές τα κακάκια του ήταν κιτρινοπράσινα, σήμερα το πρωί απ' ότι θυμάμαι κανονικά και τώρα έκανε λίγο σαν διάρροια με βλένες. Μπορεί να είναι τυχαίο ή τον πείραξε?

Επίσης εχθές το πρωί προστέθηκε και η μπανάνα στην φρουτόκρεμα, δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.

 

Γνωρίζετε κάτι για αυτό?

line_wave_beg_40_time_1233032400_text_ef20f6eff5f6effdeaeff220ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Εντηυπωση παρολα αυτα μου κανει που ξεκινησατε τοσο νωρις στερεες.

 

Τωρα οσον αφορα τα κακακια του παρατηρησε τι τον πειραζει. Μην δινεις κρεμα ας πουμε μια δυο μερες να δεις πως θα παει η μη βαζεις μπανανα.

Αν και νομιζω πως θα μπορουσες να αποφυγεις εντελως τις κρεμες εμποριου σε ενα μωρακι που θηλαζει... προσωπικη μου γνωμη παντα.

Link to comment
Share on other sites

Νίκη, αυτό του ζήτησα να μην δίνω καθόλου κρέμες παρά μόνο φρούτα και επέμεινε να δοκιμάσουμε λίγο για να δούμε μήπως παρουσιάσει αλλεργία.

Δεν ξέρω πως να επιμείνω απο την άλλη δεν θέλω να κάνω του κεφαλιού μου. Έχω μπερδευτεί πάρα πολύ. Θα του τηλεφωνήσω ξανά το απόγευμα να δω τι θα μου πει αυτη τη φορά...! Σε ευχαριστώ για την απαντησή σου.

line_wave_beg_40_time_1233032400_text_ef20f6eff5f6effdeaeff220ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Αντε αντε...και αν παρουσιασει δηλαδη τι θα γινει?????μολις τον παρεις πες μας τι σου ειπε Ντεπυ μου.....

 

Παντως εχεις δικιο που εισαι προβληματισμενη και εγω ετσι ημουνα.... αλλα εγω τελικα εκανα του κεφαλιου μου βεβαια και ο γιατρος δεν επεμενα με τις κρεμες....ουτε με τα γιουαρτια....οποτε ητανε πιο ευκολο για μενα.

Link to comment
Share on other sites

βάλτε με κι εμένα στου κεφαλιού μου! Πως ειναι δυνατόν να επιμένουν να δώσεις συσκευασμένη τροφή αντί για κατι φυσικό δεν το καταλαβαίνω! Εγω και μονο απο τη λέξη καταλαβαινω οτι ειναι εντελώς τεχνιτη τροψή (farin lacte η μπισκοτόκρεμα ή βανίλια). Εμεις μεγαλώνουμε τα παιδιά μας και οχι οι γιατροί...επιμένω να μην τους φοβάστε.

Link to comment
Share on other sites

Oυτε φρουτο εφαγε το κοριτσι μου ουτε κρεατοχορτοσουπα παλι...

μολις καταλαβει οτι πλησιαζει το κουταλι βαζει τα χερια της στο προσωπο της το σπρωχνει μακρια και αν επειμεινω κλαιει,οποτε σταματαω και'γω.

Η μαμα μου την ταιζει με τα χιλια ζορια λιγη κρεατοχορτοσουπα απ'οτι μου λεει οταν λειπω στη δουλεια.

Την τριτη εχω ραντεβου με την παιδιατρο να της πω οτι δεν τρωει σχεδον καθολου στερεες ή οχι??? Την προηγουμενη παρασκευη που την ζυγισα ηταν 11500κιλ. το πινει το γαλατακι της,αλλα μονο αυτο.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...