Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Κι εμενα πάντως δεν τα θέλει τα φρουτα....5-6 κουταλιές κανοντας τον καραγκιόζη :(

Τι προσπαθησα πριν τον θηλασω να πεινάει, τι μετα το θηλασμό, τι με διαφορά μιας ώρας...τζιφος :(

Χωρια που αν τον θηλαζα πριν η μετά μου τα εκανε εμετο ολα μαζι και γινεται χαλια....αχ δεν ξέρω, να μπω τωρα στη διαδικασια να αντλώ κιολας!

Αμα βγαλω γαλα απο την κατάψυξη γινεται; αλλα ποσο να βαλω μεσα; θα πρεπει να το καταναλώσω σε 24 ώρες ομως απο την αποψυξη ε; Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις!

 

 

 

 

 

 

Yogini Τι εννοεις να μπεις στη διαδικασια να αντλεις κιολας????

Μηπως εννοεις οτι θα βαζεις μητρικο γαλα στη φρουτοκρεμα ή πρηζεται το στηθος σου γιατι δεν πινει ο μικρος εκεινη την ωρα που τρωει και νιωθεις οτι πρεπει να το αδειασεις?

Και εγω εχω ψιλομπερδευτει με τις στερεες,αυριο που εχω ρεπο θα προσπαθησω να την ταισω φρουτοκρεμα,αν μεινει το στηθος μου ομως πανω απο 4ωρο χωρις να θηλασει η μικρη,πρηζεται πολυ και τρεχει μονο του,εξω δεν βγαινω χωρις επιθεματα,νομιζα οτι τωρα πια θα ειχε προσαρμοστει το στηθος μου.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Εχεις δικιο παλι θα αγχωνομουν,εμενα η δικη μου ειναι λαιμαργη και φαγανου,μπορει κατα τη διαρκεια της ημερας να θηλαζει για 5-10 λεπτα αλλα οταν νυσταζει ''μπαινει ο αυτοματος'', για κανα 40' ως και ωρα,γιαυτο πιστευω οτι ειναι χοντρουλα και γιατι της προσφερω αρκετα συχνα,ανα 1-1μιση ωρα και συνηθως πινει μερικες γουλιες.

Παντως και σενα δεν ειναι πολυ αδυνατη για το υψος της,εμενα η δικια μου μοιαζει στον μπαμπα στο μποι,ελπιζω μονο να μην του μοιασει στα κιλα...

 

Αστην να πάρει μποι και όταν είναι για δίαιτα είπαμε.... Αν δεις τις καμπύλες ανάπτυξης στο βιβλιάριο ή του Παγκοσμίου Οργανισμού Υγείας http://www.who.int/childgrowth/standards/cht_wfa_girls_z_0_2.pdf

θα δεις ότι η δικιά μου είναι χαμηλά, κρατάει σιλουέτα από τώρα!

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κυριες εμπειρες θηλαζουσες μαμαδες θα ηθελα τις συμβουλες σας..

 

σε μια εβδομαδα ολοκληρωνουμε τους 6 πρωτους μηνες της ζωης μας με αποκλειστικοτατο θηλασμο και ετσι ξεκιναμε την καταναλωση παραλληλα φρουτοκρεμας με ενα μικρο μερος μηλου και ενα μικρο μερος αχλαδι ανεμιγμενο αρχικα με μητρικο γαλα η βρασμενο νερακι (μαλλον το πρωτο θα υπερισχυσει)

 

ερωτηση 1.. επειδη εργαζομαι και λειπω 6 ωρες μς συνεπεια να κανω μι αντληση στη δουλεια, ποτε θα πρεπει να μην ξανακανω αντληση? σαφως οχι στον πρωτο κιολας μηνα απο την εναρξη της κρεμας αλλα πως θα το καταλαβω?

 

ερωτηση 2..δεν δινω νερακι στο μωρο και διαβαζω εδω μεσα οτι δεν ειναι απαραιτητο..η παιδιατρςο λεει πως να πχ την βγαζω εξω μακρυνη βολτα η στην παραλια δεν βλαπτει να χω λιγο βρασμενο χλιαρο νερακι μαζι μου για ενισχυση..και ποτε δεν χρειαζεται πια να το δινουμε αποστειρωμενο?

 

ερωτηση 3..η παιδιατρος μου πε να ξεκινησω την φρουτοκρεμα και εφοσον δεν θελω να δινω κρεμες σκονη αργοτερα να δινω στο παιδι δυο φορες την ημερα φρουτοκρεμα και αν θελω να βαζω μεσα την δευτερη φορα και ενα μπισκοτακι Μιραντα η κατι τετοιο για να αλλαζει λιγο η γευση..η δευτερη φορα (απογευματινη) φρουτοκρεμα ειναι υπερβολικη για το στομαχι του μωρου? περι του μπισκοτου τι λετε?

 

ερωτηση 4..σε μεσημεριανη κρεμα με λαχανικα, κοτοπουλο κλπ θα πρεπει να μπω απο τον ιδιο κιολας μηνα που θα αρχισω τη φρουτοκρεμα η ενα μηνα μετα?

 

ερωτηση 5..αν αρχισω σιγα σιγα να της δινω να δοκιμαζει γευσεις απο αλλα φαγητα δηλαδη με το να δωσω με το δακτυλο τη γευση απο κατι αλλο υπαρχει περιπτωση να την κανει να αποστραφει το γαλα?.. να το επιχειρω αφου εχει πιει πρωτα απο το στηθος?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια κ καλως σας βρηκα,,,

ειμαι νεο μελος..

εχω ενα αντρακι 4 μηνων κ σε κανα 2 μηνο αρχιζω τη στερεη τροφη..

ακομα νωρισ ειναι αλλα εγω το ψαχνω..:lol:

 

εσεις με τι αρχισατε?

ειμαι κατα των ριζαλυρων κρεμεσ κτλ..οπως μς συμβουλεψε η παιδιατρος

 

με ειπαν καλυτερα η χορηγηση λαχανικων κ μετα φρουτοκρεμα..

γιατι τα φρουτα ειναι γλυκα κ δυσκολα μετα θα παει στα λαχανικα...

εγω ομωσ θηλαζω..κ θελω να συνεχισω να θηλαζω...

πως γινετε να μη φτασω στο αποθηλασμο?

ευχαριστω:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες !!!! Θηλαζω εννοειται φανατικα το σπορακο μου και εχω ερωτησεις :?: ; Τρωει 2 στερεα γευματα και μεσα στη μερα θηλαζει 4-6 φορες , οποτε θελει , αλλα προσφερω κι εγω αν περασει αρκετη ωρα χωρις να πιεζω φυσικα . Πινει νερακι απο το εκπαιδευτικο ποτηρακι , ποτε μπορω να του δωσω αυγο , σπιτικες χυλοπιτες , γιαουρτι βιολογικο και ψαρι . Εχω μπερδευτει και δεν ξερω τι να κανω , καθε παιδιατρος λεει και αλλα και δεν τους πολυ εμπιστευομαι , προσπαθουν με το ζορι να με πεισουν να δινω κρεμες εμποριου για να καλυπτονται οι θερμιδικες του αναγκες , μα εγω δεν του δινω που να χορευουν αναποδα . Θελω γνωμες απο τις αλλες μανουλες . Ευχαριστω εκ των προτερων :):):) !!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την ηλικία του τα 2 στερεά γεύματα είναι αρκετά.

Τον πρώτο χρόνο ζωής των μωρών, η κύρια τροφή τους είναι ο θηλασμός. Τα υπόλοιπα είναι για να τα δοκιμάζουν. Τον επόμενο μήνα μπορείς να βάλεις άλλο ένα γεύμα στερεάς αν θέλεις αλλά όχι με πίεση, αν το θέλει. Είμαστε ίδια ηλικία αλλά τρώμε μόνο λίγη φρουτόκρεμα. Το κάθε παιδί έχει το ρυθμό του.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πιπι μου δεν θελω να προσθεσω αλλο γευμα στερεας τροφης , απλα επειδη του δινω συνεχεια τα ιδια , εναλλασοντας τις τροφες , αναρωτιομουν ποτε μπορω να δωσω ολοκληρο αυγο , ψαρι αντι για κρεας και κανενα γιαουρτι σαν επιδορπιο . Ειναι πολυ φαγανος και ο,τι του εχω δωσει το τρωει με χαρα , φυσικα δινω μονο σπιτικα φαγητα και τιποτα τυποποιημενο .

Link to comment
Share on other sites

Αρχοντουλα εχω την εντυπωση οτι κανει να φάει μονο τον κρόκο απο το αυγό για τον πρώτο χρονο. Ψάρι νομιζω ξεκινάνε απο τους 9 μήνες τουλάχιστον οι κλασσικοι παιδιατροι.

Για δες εδω http://www.wholesomebabyfood.com

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα στον 6ο ακριβώς φρουτόκρεμα:

2 μέρες 1/2 μήλο - 1/2 αχλάδι και μετά θηλασμό

μετά 2 μέρες 1 μήλο - 1 αχλάδι

μετά μέσα σε 10 μέρες πρόσθεσα σταδιακά την μπανάνα

Τώρα θα φάμε και βερίκοκο.

Αυτές ήταν οι οδηγίες από τον παιδίατρο.

Στους 6,5 μήνες ξεκινήσαμε και χορτόσουπα και κρέας σιγά σιγά. Απλά το γεύμα το πήγα πιο απόγευμα για να μεσολαβεί θηλασμός το μεσημέρι.

Όσο για τις γεύσεις... μην ορκίζεσαι! Εμένα δεν θέλει τη φρουτόκρεμα αλλά τρώει τη σούπα.

Σημ: Ο γιατρός είπε ότι για χάρη του βιολογικού του ρολογιού το μεσημεριανό πρέπει να είναι στην ώρα του.

Και εγώ είπα ότι για χάρη του θηλασμού το μεσημεριανό θα είναι πιο απόγευμα :-).

Και φυσικά του απέκλεισα το ενδεχόμενο για κρέμες βανίλια κτλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ξεκίνησα στον 6ο ακριβώς φρουτόκρεμα:

2 μέρες 1/2 μήλο - 1/2 αχλάδι και μετά θηλασμό

μετά 2 μέρες 1 μήλο - 1 αχλάδι

μετά μέσα σε 10 μέρες πρόσθεσα σταδιακά την μπανάνα

Τώρα θα φάμε και βερίκοκο.

Αυτές ήταν οι οδηγίες από τον παιδίατρο.

Στους 6,5 μήνες ξεκινήσαμε και χορτόσουπα και κρέας σιγά σιγά. Απλά το γεύμα το πήγα πιο απόγευμα για να μεσολαβεί θηλασμός το μεσημέρι.

Όσο για τις γεύσεις... μην ορκίζεσαι! Εμένα δεν θέλει τη φρουτόκρεμα αλλά τρώει τη σούπα.

Σημ: Ο γιατρός είπε ότι για χάρη του βιολογικού του ρολογιού το μεσημεριανό πρέπει να είναι στην ώρα του.

Και εγώ είπα ότι για χάρη του θηλασμού το μεσημεριανό θα είναι πιο απόγευμα :-).

Και φυσικά του απέκλεισα το ενδεχόμενο για κρέμες βανίλια κτλπ.

 

ωραια, μολις απαντησες και στις δικες μου αποριες μιας και απο το Σαβαβτο που θα μαι και στο σπιτι ολη μερα θα αρχισουμε την φρουτοκρεμα..η παιδιατρος ειχε 1/2 μηλο-1/2 αχλαδι μαζι αλλα ειπα να δωσω 2 μερες μονο το μηλο και μετα να βαλω το αχλαδι..

αντε καλη αρχη και συμφωνω με το προγραμματακι σου!!

αληθεια τι ωρα δινεις το μεσημεριανο??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα στον 6ο ακριβώς φρουτόκρεμα:

2 μέρες 1/2 μήλο - 1/2 αχλάδι και μετά θηλασμό

μετά 2 μέρες 1 μήλο - 1 αχλάδι

μετά μέσα σε 10 μέρες πρόσθεσα σταδιακά την μπανάνα

Τώρα θα φάμε και βερίκοκο.

Αυτές ήταν οι οδηγίες από τον παιδίατρο.

Στους 6,5 μήνες ξεκινήσαμε και χορτόσουπα και κρέας σιγά σιγά. Απλά το γεύμα το πήγα πιο απόγευμα για να μεσολαβεί θηλασμός το μεσημέρι.

Όσο για τις γεύσεις... μην ορκίζεσαι! Εμένα δεν θέλει τη φρουτόκρεμα αλλά τρώει τη σούπα.

Σημ: Ο γιατρός είπε ότι για χάρη του βιολογικού του ρολογιού το μεσημεριανό πρέπει να είναι στην ώρα του.

Και εγώ είπα ότι για χάρη του θηλασμού το μεσημεριανό θα είναι πιο απόγευμα :-).

Και φυσικά του απέκλεισα το ενδεχόμενο για κρέμες βανίλια κτλπ.

 

οκ σας ευχαριστω πολλη

san ακομα θηλαζεις?

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις θηλάζουμε βεβαιως βεβαίως αλλα μετα τον 6ο μήνα ξεκινήσαμε δειλά δειλα με φρουτάκια και μετα απο 2 εβδομάδες και χορτόσουπα. Τωρα αντικατεστησα ενα γευμα (το μεσημεριανο) και δεν θηλάζω μετα αλλα αυτο ειναι προσωπική επιλογη μου. Ειδάλλως θηλάζεις μετα το γεύμα ή λιγο πριν ωστε το μωρό να ειναι χορτάτο.

Το βασικό σημειο ειναι οτι το μητρικό γαλα ειναι η κυρια τροφη και για το 2ο εξάμηνο οπότε δεν χρειαζεται να αντικαταστησεις γευματα αν δεν ειναι ανάγκη. Εγω θα το κανω μονο για 2γευματα π.χ γιατι θελω να αποδεσμευτω τα απογευματα. εφόσον συνεχιζει το μωρό και πινει γαλα μονο απο τη μαμα δεν νομιζω οτι υπάρχει φοβος αποθηλασμου για καλο και για κακο ομως δεν θα αντικαταστησω 2 συνεχόμενα γευματα ωστε να μεσολαβουν πολλες ωρες χωρις θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

εμεις αρχισαμε φρουτοκρεμα κ ρυζαλευρο εχθες,η μπουμπου ειναι 4 μηνων και κατι,3 μερες μηλο,3 αχλαδι κ 3 μπανανα μου ειπε σαν δευτερο γευμα και ανθο ορυζης σαν 4ο γευμα..αφου τελειωσω με τα μεμονομενα φρουτα τοτε θα τα ενωσω..λιγο μπελας μου φανηκε παντως...ελπιζω να μαθει συντομα γιατι το ρυζαλευρο δεν το θελει καθολου...

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μενα ειχε αρχισει να δειχνει ενδιαφερον για το φαγητο νωρις και στην αναπτυξη της ειναι στρουμπουλουλα,αλλα δεν της δωσαμε φαγητο πριν μπει στον 6ο.

Δεν μπορω να φανταστω παιδιατρο να συστηνει στερεες στο 4ο βαση της αναπτυξης του παιδιου,λιγο περιεργο μου φαινεται σορυ κιολας,μηπως να ζητουσες και δευτερη γνωμη απο αλλον παιδιατρο???

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμείς ξεκινήσαμε τη Δευτέρα με ρυζάλευρο βανίλια και προχθές 1/2 μήλο και κάθε 3 μέρες προσθέτουμε αχλάδι μετά μπανάνα και πορτοκάλι, μέχρι τις 15 του μήνα θα φάμε και χορτόσουπα. Διάβασα διάφορα για την κρέμα ρυζάλευρο και δεν θέλω να τη συνεχίσω, μπορώ να την αντικαταστήσω με φρούτα, να δίνω δηλαδή φρούτα δεκατιανό και απογευματινό?

Ο παιδίατρος μου έδωσε πρόγραμμα στο οποίο μέχρι τα μέσα του μήνα θα αρχίσουμε και σούπες, γάλα μόνο πρωί και βράδυ, φοβάμαι μήπως σταματήσει το γάλα μου, γνωρίζετε κάτι για αυτό?

line_wave_beg_40_time_1233032400_text_ef20f6eff5f6effdeaeff220ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ αρχίζουμε στερεές πριν το μωρό να κλείσει τον 6ο μήνα. Αυτό γίνεται μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις.

 

Savripiguine & Deppy77, σταματήστε τις στερεές από τόσο νωρίς και συνεχίστε με αποκλειστικό θηλασμό μέχρι τον 6ο μήνα. Μετά ξεκινήστε με φρούτα σιγά σιγά. Παιδίατροι που ξεκινούν τα μωρά τόσο νωρίς στις στερεές χωρίς λόγο και δίνουν τέτοιες συμβουλές, απλά θέλουν να σας αποθηλάσουν.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ντεπυ θηλαζεις?? Αν ναι,οι δυο θηλασμοι ειναι πολυ λιγοι και πιθανον να οδηγηθεις σε αποθηλασμο, το γαλα πρωι βραδυ ισχυει για τα μωρα που τρεφονται με ξενο.

Εγω περασα κατευθειαν στα φρουτα,ρυζαλευρο δεν εδωσα καθολου,πιστευω ομως οτι θα μπορουσες να περιμενεις αλλον ενα μηνα πριν μπεις στις στερεες.

 

Το ρυζαλευρο εχει μεσα ξενο γαλα σε σκονη και ζαχαρη.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

maka καλησπέρα, διάβασα στο θέμα εισαγωγή στέρεων τροφών καθώς και στο θέμα που γράφουμε τώρα και αναφέρεται συνεχώς ότι δεν προσφέρει τίποτα, έχει ζάχαρη που δεν χρειάζεται να δίνουμε στα μωρά μας και επιπλέον αυτό που μου πρότεινε εμένα ο γιατρός το ρυζάλευρο κρέμα βανίλια περιέχει και ξένο γάλα. Δεν έχω δώσει καθόλου ξένο γάλα και μου το βάζουν στην κρεμούλα του. Την Δευτέρα το πρωί θα τον πάρω τηλέφωνο να του πω ότι δεν πρόκειται να συνεχίσω την κρέμα και να μου προτείνει κάτι άλλο όπως πχ. φρούτο και το απόγευμα.

Αυτό που μου είπε και μου κάνει εντύπωση και θα ήθελα να μας απαντήσει η Αγλαία επ'αυτού είναι ότι όταν του είπα ότι θέλω να θηλάζω μέχρι να γίνει 1ος έτους και δεν είναι δυνατό να έχει μόνο 2 γεύματα γάλα μου απάντησε ότι όλα τα θηλαστικά απογαλακτίζονται (5-6 μηνών) και αυτό γιατί το πεπτικό σύστημα του μωρού τροποποιεί τη λειτουργία του με αποτέλεσμα το γάλα το μόνο που του προσφέρει είναι ασβέστιο και φώσφορο και τα υπόλοιπα θα πρέπει να τα πάρει από άλλες τροφές.

Εγώ προς το παρόν του δίνω το φρούτο, ρυζάλευρο του δίνω τη μισή ποσότητα και συνεχίζει να θέλει συνέχεια το στήθος, θα του δίνω στήθος όποτε θέλει και ας λέει ο γιατρός και όταν γυρίσω στη δουλειά θα αφήνω δικό μου γάλα μήπως θέλει μεταξύ φρουτόκρεμας και σούπας. Η ξαδέρφη μου με τον ίδιο γιατρό της κόπηκε 6 μηνών το γάλα, βέβαια το επεδίωξε και η ίδια, εγώ δεν θα στηριχτώ στις στέρεες τροφές θα δίνω επιπλέον γεύμα γάλακτος.

line_wave_beg_40_time_1233032400_text_ef20f6eff5f6effdeaeff220ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Οι παιδιατροι ειναι γιατροι και το σεβομαστε απολυτα αυτο δεν ειναι ειδικοι διατροφολογοι για παιδια και δεν δινουν τις σωστες συμβουλες σε αυτες που θηλαζουν , αλλα δινουν λαθος . Κι εγω ειχα περιπου τις ιδιες αποριες με εσας , αλλα εκανα αυτο που πρεπει για τα μωρα που θηλαζουν και δεν πινουν ξενο γαλα . Ο θηλασμος πρεπει να ειναι ανεμποδιστος ακομη και οταν μπαινουν οι στερεες τροφες , εμεις κανουμε 2 γευματα στερεα και ολα τα αλλα θηλασμος , εννοειται οτι δεν τρωμε τιποτα τυποποιημενο , που φτιαχνει η βιομηχανια παιδικων τροφιμων . Δυο στερεα γευματα ειναι μια χαρα για το πρωτο χρονο , αλλα αν θελετε να προσφερετε και 3 γευμα , τοτε αυτο μπορει να ειναι παλι φρουτα ή λιγο φαγητο , ο θηλασμος ομως πρεπει να ειναι η βασικη πηγη τροφης του βρεφους . Ο Π.Ο.Υ συστηνει τουλαχιστον 2 χρονια ανεμποδιστο θηλασμο . Αν ρωτησετε τους παιδιατρους θα σας πουν αλλα , επειδη πολυ απλα δεν κατεχουν τις σωστες γνωσεις που πρεπει να εχει κανεις πανω στο θηλασμο . Εγω κανω το δικο μου , χωρις να δινω αναφορα στην παιδιατρο και αυτη νομιζει οτι το παιδι μου τρωει οτι μου λεει αυτη , αγνοω τη γνωμη της πανω στο θεμα γαλα , ειδικα οταν προκειται για το μητρικο γαλα και την συμβουλευομαι για τα ιατρικα θεματα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει καθολου , συνεχισε μονο με φρουτα και ολα τα αλλα γευματα θηλασμος μεχρι να γινει 6 μηνων και μετα προσθεσε σιγα σιγα χορτοσουπα και κρεατοχορτοσουπα .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...