Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Χριστίνα το μητρικό γάλα είναι καλύτερα να μην το βράζεις. Να βράζεις το κουάκερ αν θέλεις με νερό, και βάλεις μετά το γάλα μέσα.

Και σίγουρα δε χρειάζεται να το βάλεις στο μπλέντερ. Δε χρειάζεται να γίνει κρέμα. Ο σκοπός είναι να μάθει να τρώει, όχι να πίνει το φαί του :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

κοριτσια καλησπερα και χρονια πολλα!!

θα ηθελα σας ρωτησω και γω σχετικα με τις στερεες τροφες και τους θηλασμους.

εδω και εναν μηνα δινω φρουτοκρεμα απο μηλο και αχλαδι το πρωι στις 10 και το απογευμα λιγο ρυζαλευρο βανιλια. η αληθεια ειναι οτι δεν μου αρεσουν οι ετοιμες κρεμες καθολου, αλλα εβλεπα την μπεμπα να τρελλαινεται γενικα με τις στερεες τροφες απο τοτε που τις γνωρισε και δεν ειχα εναλλακτικη λυση μεχρι τωρα για απογευμα. απο προχθες ξεκινησαμε λαχανικα σιγα σιγα (κολοκυθακι,μετα θα προσθεσω καροτο, μετα πατατα και στο τελος το κρεας), οπου αυτο θα το δινω το μεσημερι. το απογευμα λεω να δινω λιγο τραχανα που εφτιαξε η μαμα μου χωρις αυγα.ο γιατρος μου ειπε να δινω αν δεν θελει το ρυζαλευρο(που δεν το θελει πλεον), φαριν λακτε. σκεφτηκα τον τραχανα γιατι ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα, απλα πιο υγειινο. τι λετε γι αυτο?

παντως βλεπω πως η μπεμπα τρωει με μεγαλη ορεξη ο,τι της εχω δωσει μεχρι τωρα. τρωει και βγαζει ηχους ευχαριστησης, γι αυτο σκεφτομαι κατι για το απογευμα.

τωρα, οσον αφορα το στηθος και τους θηλασμους, θηλαζει 4 με 5 φορες ολη μερα και δεν ξερω αν αυτο διατηρησει την παραγωγη μου. φανταζομαι θα προσαρμοστει, αλλα δεν φανταζομαι να οδηγουμαι σε αποθηλασμο?????

ποια η γνωμη σας γι αυτο?παντως, αν δει στερεη τροφη μπροστα της, το στηθος δεν το θελει. κανει σαν τρελο για κουταλι. τι σημαινει αυτο? αφηνω να με οδηγησει το παιδι με τις αναγκες του?

συγνωμη αν εγραψα πολλα και σας κουρασα.

φιλια πολλα!!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λιλια μου , ο τραχανάς γινεται απο σιτάρι και τα δημητριακά ξερω πως μπαινουν μετα τον 8ο μήνα .

Στην ηλικία σας 3 γευματα ειναι παρα πολλά . Προσπάθησε να δινεις περισσότερο απο το γαλατάκι σου . Ολα τα αλλα θα τα τρωει για χρονιαααα ενω το γαλατάκι σου που ειναι οτι καλύτερο ....

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!!!!!!

Ξεκινήσαμε κι εμείς τις στερεές τροφές πριν από 5 ημέρες με μήλο. Δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκε. Σήμερα το ζέστανα σε μπέν-μαρί και ήταν λίγο καλύτερα, έφαγε 4-5 κουταλίτσες. Αύριο θα δοκιμάσουμε αχλάδι.

Θα ήθελα να ρωτήσω μετά από πόσο καιρό πιστεύεται ότι θα ήταν καλά να αρχίσουμε το δεύτερο γεύμα (χορτόσουπα)?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

μια φορα εκανα αυτο με το κουακερ και το γαλα μου δεν το εχω ξανακανει.ετυχε εκεινη την μερα και ειχε περισεψει γαλα μητρικο και λεω τι να το κανω ...ας το κανω ετσι...την επομενη λοιπον θα το κανω σωστα!δυστυχως το αποθεμα μου στην καταψυξη ειναι 50μλ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον νομιζω οτι ειμαι στο σωστο θεμα-

 

 

η μικρη δοκιμαζει τα παντα,θέλει να τρώει ό,τι τρώμε κλπ-τέλεια μέχρι εδώ. Ομως,σταματησε τα αλεσμένα,δεν τα θέλει καθόλου,κι αυτό καλό θα μου πέιτε. Ναι,αλλά πρώτα έτρωγε κανονικά ό,τι άλεθα,κανονική μερίδα,τώρα,με τα 4 δόντια πάνω και 4 κάτω,τρώει αυτά που ΄πρέπει ίσως,αλλα σε ποσότητα απειροελάχιστη. Αρχισα να ανησυχώ. Χθες έφαγε 5 κουταλιές τραχανά με ντοματα και φετα,σήμερα ελάχιστη φακή. Τα Χριστούγεννα πχ στο τραπέζι είχε φάει πατάτα βραστή σε σαλάτα,καρότο,σουτζουκάκια :shock::lol: κοτοπουλο και πολλά άλλα,αλλά σε ποσότητα τίποτα. Το θέμα μου είναι οτι πιστεύω οτι το κάνει αυτό γιατί δεν πολυπεινάει,απο τη στιγμή που μόλις πεινάσει θηλάζει-ξέρει δηλαδή οτι το γαλατάκι είναι πάντα εκεί.

 

Αν σας μπέρδεψα,λέω,οτι αφού δεν έχω "πρόγραμμα" στον θηλασμό,πώς θα τρώει περισσότερο στέρεες? Η να μην ανησυχώ? Εχει κλείσει όμως τους 14 μήνες,και τρώει πολύ λιγότερο σε ποσότητα (δε μιλάω για μητρικό γάλα βεβαια) απο παλιά. Λοιπον????? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Απο δραστηριότητα και βάρος πώς πάτε; Είναι καλά το μωρό, αν είναι και παίζει, τρέχει όπως πάντα δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς - ίσως λόγω εποχής προτιμάει να πίνει γάλα. Μήπως είναι λίγο αρρωστούλα; Μπορεί απλά να έτυχε και να μην έχει όρεξη για φαγητό (πραγμα που σε μένα δε συμβαίνει ποτέ - σε μένα λέω, όχι στο μωρό :D )

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όταν τα μωρά αρχίζουν να τρώνε κανονικά και όχι αλεσμένα, μειώνουν τις ποσότητες, γιατί φουσκώνουν πιο εύκολα με τα κομμάτια που καταπίνουν και ελέγχουν τα ίδια πόσο θα φάνε.

Δώσε της λίγο χρόνο να το ρυθμίσει μόνη της, πιστεύω πως η περιέργεια, ο μιμιτισμός σε συνδυασμό με τις νέες γεύσεις θα την κάνουν να φάει παραπάνω.

Εξάλλου, απ' ότι κατάλαβα, αυτά γίνανε μέρες που λόγω εορτών ήσασταν επίσκεψη, οπότε όταν ηρεμήσετε και επανέλθετε στη ρουτίνα στο σπίτι σας, θα της βάζεις εσύ από το φαγητό που θέλεις στο πιάτο και θα τρώει όσο θέλει.

Αν έρθει ο καιρός να τη ζυγίσεις και έχει χάσει, μπορείς να βάλεις ένα πρόγραμμα του τύπου κάποια ώρα πριν τις στερεές να μην προσφέρεις στήθος (λέω εγώ τώρα, αν λέω μπαρούφα, διορθώστε με).

Θυμίσου μόνο αν σε λίγο καιρό ρωτήσω εγώ τα ίδια (κόψαμε επιτέλους το άλεσμα, τα λιώνω με το πηρούνι), να μου θυμίσεις τι έλεγα σ' εσένα :lol::lol::lol::lol:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

bimba ξεκινάς ένα ένα φρουτάκι ανά 3 μέρες ή περισσότερες. Αν τρώτε μήλο, αχλάδι, μπανάνα μετά ξεκινάς το μεσημεράκι και καρότο, κολοκύθι, πατάτα ανά 3 μέρες από ένα και μετά όλα μαζί. Θα περάσει ο μήνας έτσι περίπου. Μετά προσθέτεις κρέας μοσχάρι ή κοτόπουλο 40 γρ. και μια κουταλίτσα ελαιόλαδο (πλούσιο σε βιταμίνη Ε που βοηθάει στην απορρόφηση των λιποδιαλυτών βιταμινών έχω διαβάσει).

 

Η γνώμη μου είναι να μην ζεσταίνεις τα φρουτάκια γιατί χάνονται βιταμίνες που είναι πολύ ευαίσθητες. Είναι φυσιολογικό σε κάθε νέα γεύση να ξινίζει το μουτράκι του και να τρώει πολύ λίγο. Σύντομα θα γίνει πιο δεκτικό το μπεμπάκι.

Καλή επιτυχία!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!!

εδώ και μια εβδομάδα προσπαθώ να αρχίσω μεσημεριανό στο μπεμπάκι μου, αλλά φαίνεται οτι δεν το θέλει με τίποτα.

Του φτιάχνω πατάτα - καρότο, βρασμένα και πολτοποιημένα με το πηρούνι (δοκίμασα και αλεσμένα) με δυο σταγόνες λεμόνι και μια κουταλίτσα ελαιόλαδο.

Το πρωινό (φρουτάκια) το τρώει πολύ ευχάριστα. Βέβαια, τα δοκιμάζω όλα και μπορώ να πω ότι τα λαχανικά δεν είναι και ό,τι καλύτερο :cry:

Υπάρχει κανένα μυστικό για πιο ευγευστο μεσημεριανό?

Α, και πόσο το αραιώνετε? Εγώ βάζω λίγο βραστό νερο για να γίνει κάπως κρεμώδες, αλλά όχι πολύ αραιό, νομίζω ότι μετά γίνεται πολύ νερουλό και ακόμα πιο άνοστο.....

μερσί!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανίνα, τα μωράκια όταν μεγαλώνουν λίγο, δλδ μετά το χρόνο, η ανάπτυξή τους γίνεται πιό αργή. Δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες. Παίρνουν λιγότερο βάρος και ύψος κάθε μήνα. Είναι φυσιολογικό σ'αυτή την ηλικία να μην τρώνε πάρα πολύ.

 

Έχε απλά φαγήτο πάντα έυκαιρο, κι ασ΄τη να φάει όσο θέλει. :wink:

 

Mia, μην ανησυχείς πολύ για τη γεύση. Λίγο λαδάκι σε λαχανικά στον ατμό, είναι ό,τι χρειάζεται. Αν δεν τρώει, μάλλον ακόμα δεν είναι έτοιμη. Είναι και μικρούλα ακόμα, δωσ'της λίγο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μανινακι μου , μην ανησυχεις ! Εμενα οπως φαινεται η μωρουλινιτσα δεν θα φαει ποτε αλεσμενα . Εχεις δικιο οτι δεν τρωνε πολυ ετσι αλλα μαλλον τρωνε οσο χρειάζονται :D

 

Καταλαβαινω οτι εχετε ενα θεμα και με το βάρος αλλα να θυμάσαι οτι το μωρό σου μεγαλώνει και παει μπροστά δεν μπορει να γυρίσει στα αλεσμένα τωρα θα παει στο κανονικο φαγητό :wink::D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ πολύ

 

η πλάκα είναι οτι βάρος,έστω και σιγά σιγά,παίρνει συνέχεια...οπότε δεν στεναχωριέμαι για το βάρος μόνο. Με απασχολεί το να "χαλασει" την καλή συνήθεςια του να τρώει απ'όλα...Επειδή έχω το προηγούμενο του γιού μου που αν θυμάστε δεν τρώει τίποτα (δυο-τρεις τροφες μονον,πάρα πολύ δύσκολα τα πράγματα) τρέμω μήπως αυτό το μωράκι,που ξεκίνησε τόσο όμορφα,κάνει το ίδιο στην πορεία....είναι δηλαδή όλα πιο πολύ φόβοι στο δικό μου μυαλό.

 

θα το παρακολουθώ και θα δούμε. Λίγο μου καρφώθηκε οτι επειδή θηλάζει πάρα πο΄λυ συχνά όταν είμαι σπίτι δεν πεινάει για να φάει πολύ απο τα υπόλοιπα,αλλά,θα το ξεπεράσω,αρχίζοντας μεθαύριο τη δουλειά πάλι. :)

 

σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!! Με υγεία, τύχη και χαρά!!!

 

SUNSUN ευχαριστώ για την απάντηση..

 

Τρώμε στερεές τροφές 14 ημέρες. Υπενθυμίζω ότι αρχίσαμε με φρούτα.

5 ημέρες για κάθε νέο φρούτο γιατί έχουμε αλλεργία στα αγελαδινά προιόντα και φοβόμαστε τυχόν αλλεργία και σε άλλα τρόφιμα. Τώρα τρώμε μήλο, αχλάδι, μπανάνα.

Λέω σε λίγες ημέρες να αρχίσω τη χορτόσουπα. Πηγαίνοντας λίγο κόντρα στα λεγόμενα της παιδιατρου λέω να παραμείνω στα δύο γεύματα για κάποιο χρονικό διάστημα και να μην προσθέσω και τρίτο άμεσα (σύμφωνα με τa forumoκόριτσα!!!!!!!! :lol::lol: )

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν μπορώ να δώσω τη χορτόσουπα και αργότερα την κρεατόχορτόσουπα κατά τις 5.30-6.00 το απόγευμα. Η παιδίατρος μου είπε το μεσημέρι αλλά εμένα με βολέύει καλύτερα το απόγευμα. Δεν νομίζω "να της πέσει βαρύ " το απογευματινό γεύμα. Κοιμάται κατά τις 8.30-9.00 και θηλάζει ξανά κατά τις 12.00.

Link to comment
Share on other sites

Bimba εγώ τη χορτόσουπα, ή τα λαχανικά τα έδινα κατά τις 5-6.

Κρέας όμως δεν θα της έδινα βράδυ, γιατί νομίζω η προτείνη είναι λίγο βαριά. Αυτό όμως είναι η δική μου γνώμη. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ηρθα κι εγω! Χλόη μου σ΄ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν ανησυχώ πολύ, αλλά θα συνεχίσω να του προσφέρω μεσημεριανό και βλέπουμε. θα δοκιμάσω και τη γλυκοπατάτα και αν έχει καμια σας να μου προτείνει κάτι για πιο γευστικό lunch....

Να ξαναρωτήσω πόσο το αραιώνετε? Οταν λεμε χορτόσουπα, το εννοούμε???Δηλ γίνεται σούπα και όχι πουρές το φαγητο?

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

ηρθα κι εγω! Χλόη μου σ΄ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν ανησυχώ πολύ, αλλά θα συνεχίσω να του προσφέρω μεσημεριανό και βλέπουμε. θα δοκιμάσω και τη γλυκοπατάτα και αν έχει καμια σας να μου προτείνει κάτι για πιο γευστικό lunch....

Να ξαναρωτήσω πόσο το αραιώνετε? Οταν λεμε χορτόσουπα, το εννοούμε???Δηλ γίνεται σούπα και όχι πουρές το φαγητο?

 

όχι σούπα, πουρές, βάζεις πολύ λίγο νεράκι απ' αυτό που έχουν βράσει μέσα για να λιώσουν μόνο

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Από αύριο ξεκινάμε κι εμείς τις στέρεες!

1 εβδομάδα μήλο, 1 εβδομάδα μήλο μπανάνα, 1 με μήλο μπανάνα αχλάδι.

Την 3η εβδομάδα θα βάλουμε και λαχανικά πατάτα καρότο με ελάχιστο λάδι και λεμόνι-στο τέλος.

Φρούτα το πρωί και τη χορτόσουπα το μεσημέρι.

Δεν αντικαθιστούμε είπε γεύματα θηλασμού, το μητρικό γάλα συνεχίζει να είναι

η βασική διατροφή του μωρού, απλά συμπληρώνουμε με φρέσκα φρούτα κ λαχανικά.

Μου άρεσαν αυτά που άκουσα!!

Επίσης δεν θα δώσουμε καθόλου κρέμες του εμπορίου!Χαίρομαι γιατί καθόλου δεν τις ήθελα.

 

Μας είπε οτι θα θηλάζω πρώτα και μετά θα δίνουμε τα φρούτα.

Φαντάζομαι μισή με μία ώρα μετά είναι καλα ε?

 

Άντε καλή μας αρχή!

Link to comment
Share on other sites

[

για να βάλεις ΅ θέλει shift + w πριν γράψεις το γράμμα!

 

για να το σημειωσω αυτό,που το σκοτώνω πάντα το όνομά σου!!!

 

 

για να δούμε.... Αγλαΐα :D ωραιοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλες σας!

Η μπεμπούλα άρχισε προχθές να τρώει και στερεές τροφές. Ο παιδίατρος μας σύστησε να ξεκινήσουμε με αχλαδάκι (4 ημέρες), να προσθέσουμε σταδιακά μήλο, μπανάνα και, τέλος, λίγο χυμό πορτοκαλιού. Μου πρότεινε να δίνω την κρεμούλα αυτή στο δεύτερο πρωινό γεύμα (στις 10.30 περίπου) και αμέσως μετά να τη θηλάζω.

Διαβάζοντας τα παραπάνω, με τις συμβουλές που σου έδωσε εσένα ο δικός σου, Γερακίνα, αναρωτιέμαι, είναι καλύτερα να θηλάζουμε πρώτα και μετά να δίνουμε το φρούτο ή το αντίστροφο? και για ποιο λόγο? Εμένα, τρίτη μέρα σήμερα, έφαγε αρκετό από το φρούτο και θήλασε από το ένα στήθος μόνο... Μήπως θα έπρεπε κι εγώ να κάνω το ανάποδο?

Σημειώνω ότι και ο παιδίατρος μας (δεύτερος στη σειρά, τον πρώτο τον σουτάραμε, καθότι απαράδεκτος) είναι εξαιρετικός και πολύ του γούστου μας, διότι ενθαρρύνει τον θηλασμό, μας απέτρεψε από κρέμες του εμπορίου και ρυζάλευρα και δεν αγχώνεται με το βάρος του μωρού, γιατί προτιμά, όπως λέει "τα 300 γρ. που θα βάλει με το μητρικό γάλα, από τα 1000 γρ. που θα βάλει με το ξένο, που κάνει τα μωρά σα φούσκες".

.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

τι λετε για το προβειο γιαουρτι?

Χθες του εδωσα κ μια κ ειμαστε λιγο μετα απο ιωση γαστρεντεριτιδας ειναι απο τα ελαχιστα που δεν αρνηθηκε. Μου φανηκε οτι το βραδυ πονουσε η κοιλια του αλλα μαλλον δεν προερχεται απο το γιαουρτι.

 

1173933.png

Link to comment
Share on other sites

mia same here

 

Προσπαθω πολυ καιρο για χορτοσουπα - κρετοσουπα.Για περισσοτερη γευση δοκιμασα applesauce, γλυκοπατατα, εβαλα μπανανα, λεμονι.τιποτα. Τωρα δε του κανω ξεχωριστο φαγητο.Οτι τρωμε εμεις το μαγειρευω χωρις αλατι κ βαζω κανενα καροτο -πατατα.Αν φαει καλως,αλλιως ευτυχως υπαρχει παντα το στηθος.μερικες φορες λεω οτι αν δε θηλαζε δε θα ετρωγε σχεδον καθολου.

1173933.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...