Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Φρυνη μπορεισ να το δωσεισ το μανταρινι αφοβα, εμενα μου ειπε ο ντο επιτρεπεται. Αν θες να το δωσεις σκετο κ οχι χυμο, απλα βγαζεις τα σπορακια κ την ασπρη πετσουλα με τις ινες που εχει κ το δινεις.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

γεια σας κοριτσια! έχω ένα κοριτσάκι περίπου 7 μηνών. μέχρι 5 μηνών θήλαζα αποκλειστικά. μετά άρχισα να δίνω κατόπιν εντολών της παιδιάτρου κρέμα ρυζάλευρο βανίλια το απόγευμα, την οποία τώρα έχω σταματήσει και δίνω βιολογική κρέμα δημητριακών (σιτάρι, βρώμη, κριθάρι) με γάλα δικό μου.

 

6 μηνών η γιατρός έδωσε οδηγίες για φρούτο πρωί (μισό μήλο, μισό αχλάδι, μισή μπανάνα και ένα πορτοκάλι χυμό) να βγαίνει συνολικά 200 ml. Αυτά να τα δίνουμε σταδιακά, πρώτα μήλο, μετά από 3 μέρες και αχλάδι κ.ο.κ. Και 6,5 μηνών να δώσουμε λαχανικά το μεσημέρι (1 πατάτα, 1 καρότο, 1 κολοκύθι και σέληνο) και μετά από 4 ημέρες να προσθέσουμε κοτόπουλο ή μοσχάρι. και θηλασμό να κρατήσουμε λέει μόνο πρωί και βράδυ.

 

εγώ άρχισα να της δίνω φρούτο, στην αρχή δεν το ήθελε καθόλου, μετά σιγά σιγά άρχισε να τρώει λίγο και εδώ και 4-5 ημέρες τρώει την εξής ποσότητα: μισή μπανάνα, μισό αχλάδι, 1/4 μήλο και μισό πορτοκάλι.

λαχανικά το μεσημέρι τρώει 4-5 κουταλιές και σήμερα που έβαλα και κοτόπουλο μόνο 1 κουταλιά.

γενικώς θηλάζει αρκετές φορές την ημέρα και τη νύχτα.

Πώς τα βλέπετε εσείς? γιατί η γιατρός με έχει αγχώσει για τις ποσότητες, όπως και όλοι οι γύρω μου (το παιδί πρέπει να φάει φαγητό, το γάλα δεν αρκεί τώρα κλπ κλπ..μην της δίνεις γάλα γιατί έτσι δε θα φάει φαγητό ...)

Όσον αφορα το βάρος της στις 27/11 ήταν 6840 kg και ύψος 69 εκατ. Γεννήθηκε στις 23/5 2620 Kg και 49 εκατ.

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

. και θηλασμό να κρατήσουμε λέει μόνο πρωί και βράδυ.

 

Αρχοντία να σου ζήσει!

 

Ο γιατρός σας οδηγεί σύντομα σε αποθηλασμό προφανώς γιατί έχει μεσάνυχτα από θηλασμό και κυρίως γιατί δεν ενδιαφέρεται καθόλου.

 

Ο θηλασμός πρέπει να είναι ελεύθερος και ανεμπόδιστος και το δεύτερο εξάμηνο της ζωής του παιδιού και να αποτελεί την κύρια τροφή του.

 

Οι στερεές τροφές είναι ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ του θηλασμού γι αυτό και τις συναντάς ως COMPLEMENTARY FEEDING στα αγγλικά.

 

εγώ άρχισα να της δίνω φρούτο, στην αρχή δεν το ήθελε καθόλου, μετά σιγά σιγά άρχισε να τρώει λίγο και εδώ και 4-5 ημέρες τρώει την εξής ποσότητα: μισή μπανάνα, μισό αχλάδι, 1/4 μήλο και μισό πορτοκάλι.

λαχανικά το μεσημέρι τρώει 4-5 κουταλιές και σήμερα που έβαλα και κοτόπουλο μόνο 1 κουταλιά.

 

1. Μην πιέζεις το μωρό

 

2. Το πορτοκάλι είναι πολύ αλλεργιογόνο (πόσω χρονών είναι ο γιατρός σας; )

 

γιατί η γιατρός με έχει αγχώσει για τις ποσότητες, όπως και όλοι οι γύρω μου

 

Μια και δεν μπορείς να αλλάξεις το παιδί που είναι φυσιολογικό, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να αλλάξεις τη γιατρό

 

για τους γύρω δεν το συζητώ, είναι όλοι expert στη διατροφή βρεφών...

 

(το παιδί πρέπει να φάει φαγητό, το γάλα δεν αρκεί τώρα κλπ κλπ..μην της δίνεις γάλα γιατί έτσι δε θα φάει φαγητό ...)

Σε καμία περίπτωση δεν επιδιώκουμε να αντικαταστήσουμε γεύματα θηλασμού με στερεές τροφές, αυτό ισχύει μόνο για τα μωρά που πίνουν ξένο γάλα γιατί το αγελαδινό είναι επιβλαβές για την υγεία τους.

 

Για τα μωρά που θηλάζουν ακολουθούμε εντελώς διαφορετική τακτική και τα αφήνουμε μόνα τους να αποφασίσουν πότε είναι ετοιμα να αντικαταστήσουν γεύματα.

 

(και οι κρέμες κουτιού δεν είναι καν τροφή...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

ειμαι κ εγω στην ενταξη των στερεων τροφων.Εδω θα κανω μια συντομη παραθεση.Διαβαζω τα τοπικς στο site απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου δηλ. περιπου 1 χρονο.Ηθελα να γεννησω φυσιολογικα (χωρις επισκληριδιο ενεση κ να θηλασω).Ευτυχως συνεβησαν κ τα δυο.Στο θεμα του θηλασμου βοηθηθηκα απο ολα τα κοριτσια κ κυριως απο την Αγλαϊα που ακουραστα μας δινει συμβουλες.Ετσι ηθελα να ευχαριστησω ολες εσας που στα δυσκολα μας ανεβαζετε την ψυχολογια. :D:D

Στη τωρινη φαση ειχα καποια προβληματα, κυριως με το βαρος του μικρου μου(κατα τη γιατρο μου βεβαιως, βεβαιως).Γεννηθηκε 3400 κ στους 6 μηνες ηταν 7150.Η γιατρος μου με μαλωσε κ την αλλαξα.Τωρα σε 3 εβδ. εβαλε 300gr.

Τον θηλαζω ελευθερα κ του δινω το πρωι στις 10+ αλεσμενα φρουτα, το μεσημερι χορτοσουπα (με ολες τις συμβουλες για γλοκοπατατα, applesauce) συνεχιζει να μην την τρωει κ κατα τις 8 το απογευμα ρυζαλευρο (Holle)+my milk (περ.50 ml=το περισσοτερο που μπορω να αντλησω με μικρο θηλαστρο)

+μπανανα.Θυμαμαι τα γραφομενα της Αγλαϊας οτι με το θηλαστρο φαινεται η ικανοτητα της μητερας να αντλησει κ οχι να παραγει κ οτι το στηθος με τον καιρο δεν αποθηκευει κ ειμαι ησυχη

Ακολουθω τις συμβουλες σας κ τον θηλαζω περιπου μια ωρα πριν τα γευματα κ λιγο μετα το φαγητο.

Ειναι κριμα που οι παιδιατροι μας αποπροσανατολιζουν.Σε αυτον που τον πηγαινω τωρα απο την αρχη συμφωνησαμε οτι η διατροφη ειναι δικο μου θεμα κ αν κατι δεν του αρεσει το συζηταμε.Ελπιζω να παει καλα.

Once again thank all of u. :lol:

 

(By the way εκανα πολυ ωρα για να επικολλησω το ticker, και ακομη δε καταλαβα πως μπαινει η φωτογραφια)

 

http://1173933.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Αγλαϊα. το ότι η γιατρός μου έχει μεσάνυχτα από θηλασμό και δεν ενδιαφέρεται για αυτό το έχουμε καταλάβει. άλλωστε το έχει δηλώσει... στην προτελευταία μας επίσκεψη μου λέει... "άντε μαμά Αρχοντία το έκανες το καθήκον σου, σιγά σιγά τώρα να σταματήσεις το θηλασμό.. μέχρι 7 μηνών πρέπει το παιδί να αποθηλάσει.." και όταν τη ρώτησα γιατί, μου είπε ότι πρέπει να πάρει σίδηρο για να περπατήσει.. !!!!!

όσον αφορά το πορτοκάλι, δε μου έχει παρουσιάσει τίποτα και της το δίνω περίπου 10 ημέρες.. λέτε να σταματήσω??.. πάντως δείχνει να της αρέσει, γιατί τρώει με πιο πολύ όρεξη τη φρουτόκρεμα από τότε που έβαλα πορτοκάλι. δεν είναι μεγάλη η γιατρός, σαραντάρα είναι.

τη γιατρό σκέφτομαι να την αλλάξω, αλλά θέλω να βρω κάποιο γιατρό που να υποστηρίζει θηλασμό στη Νέα Σμύρνη. Έχει καμιά σας κάποιον να προτείνει?

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"άντε μαμά Αρχοντία το έκανες το καθήκον σου, σιγά σιγά τώρα να σταματήσεις το θηλασμό.. μέχρι 7 μηνών πρέπει το παιδί να αποθηλάσει.." και όταν τη ρώτησα γιατί, μου είπε ότι πρέπει να πάρει σίδηρο για να περπατήσει.. !!!!!

 

Να μην την αλλάξεις, να την κρατήσεις και την επόμενη φορά να πας με αυτό το κείμενο τυπωμένο

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

και να πεις (με το πιο χαζό ύφος που μπορείς να πάρεις) ότι όσο και αν διάβασες το κείμενο δεν είδες πουθενά να λέει ότι πρέπει αν αποθηλάσεις τώρα και παρακάλεσέ την να το κοιτάξει και αυτή και να σε βοηθήσει να το καταλάβεις.

 

Στην ανάγκη ζήτησέ της να σου φέρει αυτή βιβλιγραφία που να τεκμηριώνει τα όσα λέει.

Link to comment
Share on other sites

:lol: ok!!!

αυτό θα κάνω, χα χα!!!

 

για το πορτοκάλι, τι λέτε? να συνεχίσω, αφού δεν έχει εμφανίσει τίποτα ανησυχητικό?

 

άλλη απορία... τώρα με τις στερεές αλλάζουν και οι κενώσεις? τέρμα το μουσταρδί? γιατί τώρα βλέπω ότι είναι πιο σκούρες και σκληρές και επίσης πιο συχνές π.χ. 3-4 την ημέρα, ενώ πριν ήταν 1 την ημέρα ή 1 κάθε 2 μέρες.

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Αγλαϊα. το ότι η γιατρός μου έχει μεσάνυχτα από θηλασμό και δεν ενδιαφέρεται για αυτό το έχουμε καταλάβει. άλλωστε το έχει δηλώσει... στην προτελευταία μας επίσκεψη μου λέει... "άντε μαμά Αρχοντία το έκανες το καθήκον σου, σιγά σιγά τώρα να σταματήσεις το θηλασμό.. μέχρι 7 μηνών πρέπει το παιδί να αποθηλάσει.." και όταν τη ρώτησα γιατί, μου είπε ότι πρέπει να πάρει σίδηρο για να περπατήσει.. !!!!!

όσον αφορά το πορτοκάλι, δε μου έχει παρουσιάσει τίποτα και της το δίνω περίπου 10 ημέρες.. λέτε να σταματήσω??.. πάντως δείχνει να της αρέσει, γιατί τρώει με πιο πολύ όρεξη τη φρουτόκρεμα από τότε που έβαλα πορτοκάλι. δεν είναι μεγάλη η γιατρός, σαραντάρα είναι.

τη γιατρό σκέφτομαι να την αλλάξω, αλλά θέλω να βρω κάποιο γιατρό που να υποστηρίζει θηλασμό στη Νέα Σμύρνη. Έχει καμιά σας κάποιον να προτείνει?

 

Να και κάτι που δεν το είχα ξανακούσει! Παρακαλώ, περάστε κι εσείς από το "Τι άλλο θα ακούσω!" :lol:

 

Αφού δεν σας πειράζει το πορτοκάλι, θα έλεγα να μη το κόψετε, όμως αν βγει αντίδραση σε κάτι άλλο, να έχεις το νου σου. Η Αγλαΐα όμως κάπου είχε αναφέρει ότι μπορεί να προκαλέσει δυσπεψία, όταν δίνεται με φρούτα που έχουν πολύ άμυλο, όπως μήλο και μπανάνα (διορθώστε με αν δεν το θυμάμαι καλά).

 

Για τις κενώσεις, όπως τα λες.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Και μεις αρχίσαμε στερεές αυτή την εβδομάδα....

Οδιγίες γιατρού:Αντικαθιστούμε 2 γεύματα θηλασμού με 1 φρούτων (1/2 μήλο,1/2αχλάδι,1/2 μπανάνα και χυμό πορτοκάλι..αν θές ρίξε και μπισκότα) και 2ο γεύμα με γιαούρτι η παιδικό ή πρόβειο...

Εγώ:Θα έχω πρόβλημα με το θηλασμό έτσι

Γιατρός:Τότε θήλασε πρώτα λίγο(όχι κανονικό γεύμα) και δώσε φρούτο -γιαούρτι..

 

Τώρα όμως ξείνησα με λίγο μήλο μετά το θηλασμό των 12:00 και γιαούρτι το έκοψα λόγω μεγάλου συγκάματος και συνεχίζω θηλασμό.

 

Το θέμα είναι ότι δείχνει τρομερό ενδιαφέρων για τα τρόφιμα παρά να θηλάσει (μπορεί να καθήσει και 5 ώρες χωρίς θηλασμό παρότι τον βάζω συνέχεια στο στήθος).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παρακολουθώ αυτό το θέμα με ενδιαφέρον

εμείς θα ξεκινήσουμε από τον άλλο μήνα φρούτα

αν καταλαβα καλά, πρώτα προσφέρουμε στήθος και μετά την κρεμα?

να ξέρω, να είμαι προετοιμασμένη για τον παιδίατρο αν χρειαστεί (που εύχομαι να μην χρειαστεί)

Link to comment
Share on other sites

Και μεις αρχίσαμε στερεές αυτή την εβδομάδα....

Οδιγίες γιατρού:Αντικαθιστούμε 2 γεύματα θηλασμού με 1 φρούτων (1/2 μήλο,1/2αχλάδι,1/2 μπανάνα και χυμό πορτοκάλι..αν θές ρίξε και μπισκότα) και 2ο γεύμα με γιαούρτι η παιδικό ή πρόβειο...

Εγώ:Θα έχω πρόβλημα με το θηλασμό έτσι

Γιατρός:Τότε θήλασε πρώτα λίγο(όχι κανονικό γεύμα) και δώσε φρούτο -γιαούρτι..

 

Τώρα όμως ξείνησα με λίγο μήλο μετά το θηλασμό των 12:00 και γιαούρτι το έκοψα λόγω μεγάλου συγκάματος και συνεχίζω θηλασμό.

 

Το θέμα είναι ότι δείχνει τρομερό ενδιαφέρων για τα τρόφιμα παρά να θηλάσει (μπορεί να καθήσει και 5 ώρες χωρίς θηλασμό παρότι τον βάζω συνέχεια στο στήθος).

 

Πολυ νωρις μου φαινεται για γιαουρτι. Γενικα μου φαινεται οτι ειναι σχετικα νωρις για ολα αυτα, καλυτερα να τους κλεισει καλα τους 6 μηνες.

Φανταζομαι ολα αυτα στα ειπε να μπουν σταδιακά,ε?

Για τα φρουτα καπου εδω μεσα διαβασα οτι δεν ειναι καλο να δινουμε το πορτοκαλι μαζι με τα υπολοιπα, λογω του οτι ειναι πιο οξινο.

 

Αν το παιδι δειχνει πολυ ενδιαφερον για το φαγητο και τρωει καλα, δεν νομιζω οτι θα πρεπει να το εμποδισεις. Το ιδιο θα σου δειξει αν ειναι ετοιμο για στερεα και σε ποια ποσοτητα. Μη πας να το ταισεις οντας πολυ πεινασμένο, θηλασε το λιγο πρωτα, ειδικα τις πρωτες φορες ωστε να αυξανει την ποσοτητα σιγα-σιγα, αλλα αν μετα απο λιγο αντικαταστησει τελειως το γευμα (ενα ή κ παραπάνω), προσωπικα δεν το βρισκω κακό. Γενικα ειμαι της αποψης να εμπιστευομαστε το παιδι και αυτο μας οδηγει αναλογα με τις ανάγκες του.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμείς έχουμε ξεκινήσει εδώ και τρείς εβδομάδες τη φρουτόκρεμα και κάνει σαν τρελλός μόνο που βλέπει το μπωλ και το κουταλάκι. Ξεκινήσαμε και πατάτα - καρότο , το τρώει όχι με μεγάλο ενθουσιασμό.

Συνεχίζω να θηλάζω στα ενδιάμεσα. Αρκετές φορές δείχνει να μην ενδιαφέρεται αρκετά για γάλα. Μπορεί να περάσουν και πέντε έξι ώρες και να μη θέλει γάλα. Μήπως φταίει που δυό μέρες κατα την απουσία μου δοκίμασε σκόνη;

Το άλλο κουφό είναι ότι κάνει σαν τρελλός για το ψωμί. Κατάφερε μια μέρα που τον κρατούσα αγκαλιά στο τραπέζι να αρπάξει ένα κομμάτι και μετά ήταν αδύνατο να του το πάρω από τα χέρια ενω το έγλυφε και το δάγκωνε σαν λυσσασμένο. Να του δίνω;

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΟΙ ΤΡΟΦΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΚΛΠ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ.

ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ, ΕΝΩ ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ, ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΗ ΜΕΙΩΝΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΜΗ ΦΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!!ουτε μια κουταλια.

ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΣΤΗΝ ΚΡΕΑΤΟΧΟΡΤΟΣΟΥΠΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΙΣ 4-5 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ. ΜΕΤΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ.

ΚΑΙ ΨΙΛΟΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ. ΜΗΠΩΣ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΗ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΡΑΚΑΞΕΣ??

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

ARCHONDIA για να σε παρηγορησω σου λεω οτι εμεις ακομη δεν τρωμε κρεατοχορτοσουπα.Με ζυμαρικα και κυριως με χυλοπιτες την βγαζουμε.Αλλα αν θηλαζεις γιατι ανησυχεις για το βαρος;Με τις στερεες ο ρυθμος αυξησης του βαρους μειωνεται,δεν αυξανεται.Γραψε αν θες τις ζυγισεις.

 

Να σας πω κατι;;ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΕΣ ΦΕΛΙΑ ΚΑΙ ΕΥΟΥΛΑ που τρωνε τα παιδακια σας!!Μπραβοοοο! :D

Ευη προσεχε μην κοψει κανενα μεγαλο κομματι απο το ψωμι και πνιγει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ το ιδιο περναω και εγω δεν τρωει την χορτοσουπα! αλλα ευτυχως θηλαζει! δεν ξερω τι να κανω κλεινει τοι στομα και δεν το ανοιγει με τιποτα στο φαγητο! σε οτιδηποτε αλλο το ανοιγει!

εμενα ειναι 8450 , 74 εκ και ειναι σχεδον 8,5 μηνων

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ:

ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 23/05/2008 2620 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΚΑΙ 49 ΕΚΑΤΟΣΤΑ. ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΒΓΗΚΕ 2430 ΓΡΑΜ.

 

29/05: 2420 ΓΡΑΜ. ΚΑΙ 49 ΕΚΑΤΟΣΤΑ

04/06: 2770 ΓΡΑΜ. ΚΑΙ 50 ΕΚΑΤΟΣΤΑ

03/07: 4030 ΓΡΑΜ. ΚΑΙ 54 ΕΚΑΤ.

25/07: 4850 ΓΡΑΜ. ΚΑΙ 56 ΕΚΑΤ.

01/09: 5750 ΓΡΑΜ. ΚΑΙ 61,5 ΕΚΑΤ.

02/10: 6280 ΓΡΑΜ. ΚΑΙ 64,5 ΕΚΑΤ.

30/10: 6500 ΓΡΑΜ. ΚΑΙ 64,5 ΕΚΑΤ.

27/11: 6840 ΓΡΑΜ. ΚΑΙ 69 ΕΚΑΤ.

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανεις;;η αναπτυξη της ειναι σουπερ,εχετε σχεδον τριπλασιασει το βαρος γεννησης! :D

ΜΙΑ ΧΑΡΑ τα πατε,μην αγχωνεσαι καθολου!

Εμεις αρχισαμε να τρωμε πριν κανα μηνα,και μην φανταστεις ποσοτητες.Αλλά να σου πω...καμια φορα σκεφτομαι..."Και τι;Τωρα που τρωει μακαρονια,καλυτερα ειναι απο το γαλατακι που επινε; :? "

Τα φρουτα κι μενα το καλοκαιρι τα ΨΙΛΟετρωγε,μετα σταματησε σε καποια φαση,τωρα τα τρωει,αλλά μην φανταστεις οτι βλεπω ανοικτο στομα,παρα μονο στις πρωτες κουταλιες!

 

 

bipe21 βαλε τικερακι γιατι ξεχνω ποσο ειναι το μωρο σου!

Link to comment
Share on other sites

Αρχοντία, χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, το μωρό σου θα προτιμάει το γαλατάκι σου για πολύ καιρό ακόμη :lol::lol::lol:

Οι καρακάξες να πάνε στον οφθαλμίατρο :lol::lol:

(Αγλαΐα, έχουμε καμιά έρευνα να λέει για καλύτερη όραση στα μωρά που θηλάζουν; Θυμάμαι ότι κάνουν καλύτερο συντονισμό των ματιών, επειδή θηλάζουν μια έτσι, μια αλλιώς, ενώ τα μωρά που παίρνουν μπουκάλι συνήθως κοιτάνε από την ίδια μεριά)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια!

θέλω να ρωτήσω αν με την εισαγωγή στερεών είχατε διαφορές στις κενωσεις. Ο μικρός μου, όταν έπινε μόνο γαλατάκι είχε 1 με 4 κενώσεις την ημέρα. Την προηγούμενη βδομάδα που αρχίσαμε τα φρούτα έκανε μια την ημέρα και τώρα είμαστε την τ'εταρτη μέρα που δεν έχει κάνει. Με προβληματίζει περισσότερο επειδή είναι ανήσυχος, ζορίζεται, δεν κοιμάται καλα, καμια φορά κλαίει από το ζόρι :cry:

Φρουτόκρεμα τρώει κάθε μέρα γύρω στα 50 ml. Στην αρχή έτρωγε μπανάνα με αχλάδι και χθες δοκίμασα να του βάλω και λίγο ακτινίδιο μήπως βοηθήσει, αλλά τίποτα (δεν το έφαγε και πολύ ευχάριστα)

Εχετε καμια εμπειρία ή ιδέα που μπορεί να βοηθήσει?????

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

mia,ΝΕΡΟΟΟ!

Του δωσες νερο;Δωστου νερο θα τον βοηθησει στα κακα του.Κι εμεις αυτο το θεμα ειχαμε στην αρχη αλλά μολις ηπιε νερο ολα οκ.Αν δε θελει με μπουκαλι,δοκιμασε με εκπαιδευτικο ποτηρακι ή και με ποτηρι κανονικο που πινουμε εμεις.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολύ frene!!

το σκεφτηκα κι εγω αυτο, αλλά κοίτα πως έχει η κατάσταση : Του δίνω νερό με το μπιμπερό, το οποίο θέλει όπωσδήποτε να κρατήσει μόνος του με αποτέλεσμα να το χρησιμοποιεί σαν παιχνιδάκι οδοντοφυίας :lol: Το δαγκώνει και το τραβαει και τελικά το μπιμπερό σίγά σιγά αδειάζει, αλλά μάλλον επάνω του και όχι μέσα στο στόμα του.....

Θα επιχειρήσω πιο δυναμικά και αν χρειαστεί θα δοκιμάσω και το ποτηράκι!

Ευχαριστώ πολύ!!!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να του δώσεις με τη χούφτα, την ώρα που του πλένεις το μουτράκι στη βρύση. Πολλά μωρά πίνουν έτσι (και στη μπανιέρα) αλλά δεν το θέλουν από ποτήρι ή μπιμπερό στην αρχή.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι το νερο ειναι πραγματικα θαυματουργο. κι εμενα στην αρχη με τα φρουτα ειχε 3 μερες να κανει. και νερο δεν επινε καθολου. βασικα εγω δε δοκιμασα κατι αλλο. δε χρειαστηκε. απλα μια μερα ηπιε νερο απο το μπιμπερο!! δεν ξερω πώς εγινε. και απο τοτε πινει πολυ νερο και οι κενωσεις πολλες (3-4 σιγουρα..!) και δυστυχως πολυ πολυ βρωμερες.. χαχα.

προσπαθησε σιγουρα να δωσεις νερακι.

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...