Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

αντε με το καλο! περιμενω πρωτες εντυπώσεις!

εμεις μαλλον δεν θα αργησουμε πολυ, το απογευμα προσπαθουσε να μου παρει μια μπανανα απο το χερι :lol::lol:

Την αλλη βδομαδα εχουμε και ραντεβου με το γιατρο, να μας δωσει οδηγιες... (εγω τις εχω παρει ηδη απο δω βεβαιως :wink: )

γιαουρτι ποτε δινετε για πρωτη φορα?

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Κορίτσια να ρωτήσω κατι τις πιο έμπειρες? Χυμό φρέσκο πότε μπορουμε να δώσουμε στα μωρά μας? Αυτό που έχω διαβάσει μόνο είναι πως πρέπει να είναι αραιωμένος για τα δοντάκια τους. Θέλω να αρχίσω να της δίνω πορτοκάλι και είναι ο μόνος τρόπος αυτός..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι,παλι??? Τα κουακερ πως μπορεις να τα φτιαξεις με γιαουρτι?Τα βζεις ετσι σκετα ή τα βραζεις πρωτα???

Γιατι η δικια μου ουτε το κανονικο γιαουρτακι τρωει!!!

HELP!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κατι τις πιο έμπειρες? Χυμό φρέσκο πότε μπορουμε να δώσουμε στα μωρά μας? Αυτό που έχω διαβάσει μόνο είναι πως πρέπει να είναι αραιωμένος για τα δοντάκια τους. Θέλω να αρχίσω να της δίνω πορτοκάλι και είναι ο μόνος τρόπος αυτός..

εγώ έδωσα στιμμένο πορτοκάλι τέλος 10ου, αρχές 11ου (νομίζω...). Ήξερε το καλαμάκι, οπότε δεν ήταν πρόβλημα. Δεν τον αραιώνω, τον κατεβάζει με τη μία (ακόμα κι αν είναι ξυνό το πορτοκάλι :shock: ).

Απλά να προσέχεις, να μη δίνεις γάλα αμέσως μετά.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι,παλι??? Τα κουακερ πως μπορεις να τα φτιαξεις με γιαουρτι?Τα βζεις ετσι σκετα ή τα βραζεις πρωτα???

Γιατι η δικια μου ουτε το κανονικο γιαουρτακι τρωει!!!

HELP!!!!

το κουάκερ το φτιάχνεις πρώτα σκέτο, και μετά, αφού κρυώσει λίγο, προσθέτεις ότι είναι να προσθέσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λαμπρινη μου καλημερα!

θελω να σε ρωτησω κατι. οταν λες οτι ειχατε θεμα αλλεργιας, τι ακριβως εννοεις? μπορεις να πεις τι παρατηρησες? τι συμπτωματα? σε ποια τροφη?

φιλια!!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ, Χλόη μου. Και κάτι ακόμα.. όταν τα διάλεγα στο supermarket, δεν ήξερα αν έπρεπε να προτιμήσω τα λίγο πιο ...σκληρά ή τα λίγο πιο μαλακά. :roll: Ποια είναι τα καλύτερα? :lol:

 

Αγουρα δεν τρωγονται με τιποτα ! Ωριμα που να χουν μαυρίσει λιγο εξωτερικά στη φλούδα :D Να τα κοβεις και να ειναι σαν βουτυρο .

 

Αν περιμένεις να μαυρίσουν τα κρητικά αβοκάντο, μάλλον σάπιο θα το φας! :lol:

 

Τα κρητικά όπως και τα αφρικάνικα που έχουμε στην Ελλάδα, δε μαυρίζουν καθόλου. Απλά θα πάρεις κάποιο να είναι μαλακό όταν το ζουλάς, ή αν πάρεις σκληρό, θα το αφήσεις 1,2,3 μέρες ώσπου να μαλακώσει. :wink:

 

Υ.Γ Αυτά που μαυρίζει λίγο η φλούδα τους, είναι τα μεξικάνικα, και είναι τα πίο νόστιμα. ΑΝ ποτέ βρείτε, προτιμίστε τα, αλλά δεν έχω δει μέχρι στιγμής στην Ελλάδα... :(

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι,παλι??? Τα κουακερ πως μπορεις να τα φτιαξεις με γιαουρτι?Τα βζεις ετσι σκετα ή τα βραζεις πρωτα???

Γιατι η δικια μου ουτε το κανονικο γιαουρτακι τρωει!!!

HELP!!!!

 

Αν δε θέλει κάποια τροφή, θα 'λεγα καλύτερα να μην την καμουφλάρεις. Καλύτερα να μάθει τις τροφές και τις γεύσεις ξεχωριστά. Συνήθως αν δε θέλει κάποια τροφή, ίσως να μην είναι έτοιμος ο οργανισμός να τη δεχτεί. Περίμενε μιά δυό βδομάδες, και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κατι τις πιο έμπειρες? Χυμό φρέσκο πότε μπορουμε να δώσουμε στα μωρά μας? Αυτό που έχω διαβάσει μόνο είναι πως πρέπει να είναι αραιωμένος για τα δοντάκια τους. Θέλω να αρχίσω να της δίνω πορτοκάλι και είναι ο μόνος τρόπος αυτός..

εγώ έδωσα στιμμένο πορτοκάλι τέλος 10ου, αρχές 11ου (νομίζω...). Ήξερε το καλαμάκι, οπότε δεν ήταν πρόβλημα. Δεν τον αραιώνω, τον κατεβάζει με τη μία (ακόμα κι αν είναι ξυνό το πορτοκάλι :shock: ).

Απλά να προσέχεις, να μη δίνεις γάλα αμέσως μετά.

Εγώ στον 9ο ξεκίνησα και του έδινα με καλαμάκι πορτοκάλι και μανταρίνι, αλλά ούτε κι εγώ το αραιώνω.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Χυμό φρέσκο πότε μπορουμε να δώσουμε στα μωρά μας? Αυτό που έχω διαβάσει μόνο είναι πως πρέπει να είναι αραιωμένος για τα δοντάκια τους.

 

Δηλαδή Μαρία? Γιατί πρέπει να είναι αραιωμένος για τα δοντάκια τους?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι Δημητρούλα για τα δόντια τους, λόγω των οξέων..

 

Μήπως τελικά η αραίωση παίζει μόνο όταν δίνεις με το μπιμπερό? Μάλλον για αυτό το διάβασα. Γιατί με το μπιμπερό έρχεται περισσότερο σε επαφή με τα δόντια..

 

Ευχαριστώ Λέγκω και Ντουουου!!!

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ζυμαρικά δίνουμε στον 9ο??? Ας πούμε το "σουσαμάκι" ή το "πεπονάκι" που είναι μικρά. Και αν ναι σε τί μορφή? Σούπα ή μέσα στο κρέας λιωμένο στο multi? Τί λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ζυμαρικά δίνουμε στον 9ο??? Ας πούμε το "σουσαμάκι" ή το "πεπονάκι" που είναι μικρά. Και αν ναι σε τί μορφή? Σούπα ή μέσα στο κρέας λιωμένο στο multi? Τί λέτε?

 

 

εγώ έδινα κανονικά λιωμένα στο μούλτι με το κρέας

Link to comment
Share on other sites

Οι χυμοί εισάγονται σταδιακά όπως κάθε άλλη τροφή, δεν ενδείκνυται να δίνεις με την πρώτη μεγάλη ποσότητα. Αν έχεις δώσει κάποιο φρούτο και θες να δώσεις τον χυμό του, δεν πρέπει να υποθέσεις ότι αφού ανέχτηκε το ένα, θα ανεχτεί και το άλλο.

 

Από διατροφικής άποψης δεν είναι απαραίτητοι (τα ολόκληρα φρούτα είναι πιο θρεπτικά).

Όπως είπατε, είναι καλύτερα να μην προσφέρονται σε μπιμπερό αλλά σε ποτηράκι. Πρέπει να θεωρούνται μέρος κάποιου γεύματος και όχι να πίνονται σιγά-σιγά κατά τη διάρκεια της ημέρας, γιατί βλάπτονται τα δόντια. Είναι προτιμότερο να αραιώνονται με νερό.

Σε μεγάλες ποσότητες (πάνω από 100-150ml ημερησίως) μπορεί να παρεμβάλουν στο θηλασμό, ειδικά σε ένα παιδάκι που δεν τρώει πολλές στερεές τροφές.

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics%3b107/5/1210

http://www.kellymom.com/nutrition/solids/baby-juice.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ζυμαρικά δίνουμε στον 9ο??? Ας πούμε το "σουσαμάκι" ή το "πεπονάκι" που είναι μικρά. Και αν ναι σε τί μορφή? Σούπα ή μέσα στο κρέας λιωμένο στο multi? Τί λέτε?

 

 

εγώ έδινα κανονικά λιωμένα στο μούλτι με το κρέας

 

Ευχαριστώ manina, και κανονικα πότε έδωσες?

Link to comment
Share on other sites

το ρωτησε παραπανω η Lilia1 αλλα δεν απαντηθηκε.τι συμπτωματα εχει η αλλεργια?για 5 μερες κ μεχρι την δευτερα της δινω λιγο φυσικο χυμ πορτοκαλι κ μετα απο 1 ωρα στηθος.μια φορα μετα τον θηλασμο μου εβγαλε ξινιλες.επειδη εγινε μια φορα δεν πηρα την γιατρο αλλα μηπως την ενοχλησε?

Link to comment
Share on other sites

λαμπρινη μου καλημερα!

θελω να σε ρωτησω κατι. οταν λες οτι ειχατε θεμα αλλεργιας, τι ακριβως εννοεις? μπορεις να πεις τι παρατηρησες? τι συμπτωματα? σε ποια τροφη?

φιλια!!

 

Δεν ειχαμε αλλεργια με τις στερεες τροφες . Δεν τρωει ακομα στερεες η μωρουλινιτσα . Αλλεργία εχει στο αγελαδινό γαλα που επινα εγω . Εκανε κακάκια με αιματάκι . Εκοψα το γάλα και ειμαστε μια χαρά τωρα . :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

το ρωτησε παραπανω η Lilia1 αλλα δεν απαντηθηκε.τι συμπτωματα εχει η αλλεργια?για 5 μερες κ μεχρι την δευτερα της δινω λιγο φυσικο χυμ πορτοκαλι κ μετα απο 1 ωρα στηθος.μια φορα μετα τον θηλασμο μου εβγαλε ξινιλες.επειδη εγινε μια φορα δεν πηρα την γιατρο αλλα μηπως την ενοχλησε?

 

Η παιδιατρος σου ειπε να ξεκινησεις με πορτοκάλι ? Ειναι αλλεργιογονο φρουτο .... Οι ξινίλες δεν ειναι δειγμα αλλεργιας . Ξινιστικε το μωρουλάκι απο το πορτοκάλι .

Το αιμα στα κακά , τα συγκάμματα , τα σπιθουράκια κλπ ειναι δειγματα αλλεργιας .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

το συγκαμα ειναι κι'αυτο δειγμα αλλεργιας? α δεν το ηξερα.εμενα η μπουμπου εχει συγκαει στο ποπο της αρκετα και λιγο στο πουλι της.αποφευγω τις πολες κρεμες γιατι μου ειχαν πει στο παιδων να προσεχω για ουρολοιμωξη.λετε να την πειραζει κατι ? η μπουμπου ειναι 8 μηνων

Link to comment
Share on other sites

lydia31 μου ειναι ενα συμπτωμα αλλα φυσικά δεν εμφανιζεται σε ολα τα μωρά . Την επομενη φορα προσεξε την ποτε την πιανει συγκαμμα .[/quot

ναι θα δω μηπως ειναι και θεμα πανας .παντως ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

.Το αιμα στα κακά , τα συγκάμματα , τα σπιθουράκια κλπ ειναι δειγματα αλλεργιας .

Ουτε εγω το ηξερα οτι το συγκαμα ειναι δειγμα αλλεργιας!!!!

Η αληθεια ειναι οτι εμενα μου συγκαηκε την περασμενη εβδομαδα, οταν αρχισα να της δινω λαχανικα.Δεν μου ειχε ξανατυχει!!!

Το ξεπερασαμε με λιγη soducream και ελαιολαδο!

Ας το εχω υποψιν μου :!::!::!::!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι θα έχει συζητηθεί, αλλά δε βρίσκω κάτι και τις τελευταίες μέρες το σκέφτομαι πυκνά-συχνά:

 

Η μπιμπίτσα μου σε κανα μήνα χρονίζει. Μέχρι τώρα θηλάζουμε και είμαστε περήφανες γι αυτό: θηλάζουμε πολλές φορές το 24ωρο, συμπληρώνουμε με στερεές τροφούλες, φρούτα, κρεατολαχανόσουπες, γιαουρτάκι κατσικίσιο, ενδιάμεσα βιολογικές ρυζογκοφρέτες ή καλαμποκογκοφρέτες. βρώμη κλπ κλπ κλπ (Είμαι μια μανούλα λάτρης του φόρουμ σας ευχαριστώ όλες επί τη ευκαιρίας!!!!!!!!!!)

 

Τί γίνεται τώρα με το θηλασμό και τις στερεές τροφές (εννοώ μετά το χρόνο)? Τί αλλάζει στη διατροφή της; Π'οσα γεύματα κάνει; Θηλάζουμε τακτικότατα όπως τώρα? Τα φώτα σας μανούλες

.png
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις όπως ξέρεις, δεν κάνεις καμία αλλαγή από μόνη σου, αποδέχεσαι τις αλλαγές που θα κάνει το παιδί!

 

Καλή συνέχεια! :)

 

(το ξέρεις ότι οι Ανδριώτισες παραμάνες ήταν φημισμένες για το πολύ και καλό γάλα τους;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...