Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

παρεπιπτοντως να πω οτι ο παιδιατρος μου ειναι φανατικος υποστηρικτης του θηλασμου(σπανια βρισκεις τετοιους ανθρωπους),ηταν αυτος που οταν γυρισα απο το μαιευτηριο (εγω ακομα δεν ηξερα το parents) και εδινα συμπληρωμα μου πεταξε ολα τα ξενα γαλατα και με εκανε να πιστεψω στον θηλασμο.

λαμπρινουλα μου τετοιους γιατρους δεν τους κοβεις. οκ, προτεινει ρυζαλευρο για κανα δυο βδομαδες οχι παραπανω. ας του το συγχωρησουμε..

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

κοριτσια το ποσοτητα να βαζω στην κρεατοσουπα? το κρεας που εχω χωρισει στην καταψυξη ειναι γυρω στα 150-200 πολλα ε?το μπολακι της την ημερα ποσο πανω κατω πρεπει να εχει?

Εγώ βάζω 50γρ αλλά εμένα δεν τρώει σχεδόν καθόλου άρα κι αυτά ακόμα του πέφτουν πολλά. Νομίζω πάντως οτι γύρω στα 100 είναι στην αρχή.

εννοεις 100 γρ την ημερα αλεσμενο ?

 

Σορρυ παιδιά αλλά η παιδίατρος μου είχε πει τότε στον 7ο που ξεκινήσαμε 30 γρ την ημέρα... Όσο ένα καρύδι (με το τσόφλι :lol: )

 

Μου φαίνονται πάρα πολλά τα 100 γρ την ημέρα...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

θα εκφράσω μια προσωπική προτίμηση σε μία από τις απόψεις των ειδικών: ότι τα γονίδιά μας κουβαλούν τη διαδικασία της πέψης των ωμών τροφών μόνο.

 

Δηλαδή μάλλον φρούτα προτείνεις κι εσύ..

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

bimba η Αφροδιτη ξερει καλυτερα για παιδακια με αλλεργιες,εγω απλα σου ειπα αυτο που λενε οι περισσοτεροι γιατροι,χωρις να ξερω ομως αν προτεινουν κατι διαφορετικο σε παιδακια με αλλεργια.

 

Σ΄ευχαριστώ frene, αυτό μου έχει προτείνει και η παιδίατρος αλλά επειδή έμαθα να είμαι λίγο καχύποπτη με αυτά που λένε, είπα να ζητήσω και τη γνώμη σας. :wink:

Link to comment
Share on other sites

αγλαια και κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας. αγλαια, πες μου κατι. το εχουμα ξανασυζητησει και αλλου μαζι το θεμα της ρυζοκρεμας.εχω αγορασει αυτη της holle αλλα πως να την φτιαξω? δεν μπαινω στην διαδικασια να βγαζω γαλα με θηλαστρο.. πως να της το δωσω? ειναι μια αηδια.

Να κάνεις ένα ρυζόγαλο για μεγάλους και να χρησιμοποιήσεις και λιγη αηδία για να πήξει πιο εύκολα.

 

Φυσικά και δεν θα αντλήσεις γάλα ειδικά για την κρέμα. Είπαμε αν το μωρό δεν πίνει το γάλα που του αφήνει η μαμά αλλά μπορεί να φάει κάτι, τότε κάνουμε κρέμα με το γάλα της μαμάς, αλλιώς ούτε κρέμα κάνουμε ούτε η μαμά αντλεί γάλα.

 

γιατι η αλλη του εμποριου ειναι τοσο αλλεργιογονος? τι προκαλει?

 

περιέχει αγελαδινό γάλα σκόνη και δεν έχεις λογο να το δίνεις σε ένα μωρό που δεν τρέφεται με αγελαδινό γάλα.

 

επιπλέον περιέχει ζάχαρη που προκαλεί εθισμό και για να μεταβολισθεί κλέβει βιταμίνες από τον οργανισμό

 

αυτες οι κρεμες θα φυγουν εντελως απο την διατροφη μας, οταν θα τρωει πια και τις κρεατοχοτροσουπιτσες.ειναι απλα ενα μεταβατικο σταδιο.

 

δεν χρειάζεται μεταβατικό στάδιο κανένα θηλαστικό, όταν είναι έτοιμο τρώει φυσικές τροφές ενώ παράλληλα συνεχίζει το θηλασμό! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια το ποσοτητα να βαζω στην κρεατοσουπα? το κρεας που εχω χωρισει στην καταψυξη ειναι γυρω στα 150-200 πολλα ε?το μπολακι της την ημερα ποσο πανω κατω πρεπει να εχει?

Εγώ βάζω 50γρ αλλά εμένα δεν τρώει σχεδόν καθόλου άρα κι αυτά ακόμα του πέφτουν πολλά. Νομίζω πάντως οτι γύρω στα 100 είναι στην αρχή.

εννοεις 100 γρ την ημερα αλεσμενο ?

 

Σορρυ παιδιά αλλά η παιδίατρος μου είχε πει τότε στον 7ο που ξεκινήσαμε 30 γρ την ημέρα... Όσο ένα καρύδι (με το τσόφλι :lol: )

 

Μου φαίνονται πάρα πολλά τα 100 γρ την ημέρα...

 

Και μενα 50 γρ κρεας ωμο μυ εχει πει , το οποιο βρασμενο γινεται περιπου 30. ΕΙναι παρα πολλα 100 γρ κρεας για το μωρο.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

χι χι!!!

αυτο με το ρυζογαλο μ αρεσε!

αντε και σε καμια γαστρεντεριτιδα να το χρησιμοποιησουμε!

οσο για τις κρεμες, πρεπει να το ξανασκεφτω...

ευχαριστω, καληνυχτα.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αρχισαμε φρουτοκρεμα μηλο αχλαδι και εφαγε μονο 3 κουταλιες με το ζορι.του εβαζα λιγο στο στομα και αναγουλιαζε και γυρναγε το κεφαλακι του αλλου..σας εχει συμβει αυτο;;

 

Ετσι κάνει και εμένα. δοκίμασα και τον τρίφτη γιατι με έφαγε η μάνα μου οτι το μούλτι δεν είναι καλο, αλλά τίποτα, ούτε το ζουμάκι που μένει μετά το τρίψιμο :mad: . Τώρα την εχω αφήσει 4 μέρες για να το ξεχάσει :wink: Είπα την επόμενη που θα της δώσω να τα βράσω λίγο μήπως και την ξεγελάσω!!! :lol: Αλλά να σου πώ την αλήθεια δεν αγχώνομαι και πολύ γιατί οπως λέει και η Αγλαία, αν δεν κάνω λάθος, μπορεί να μην είναι έτοιμη ακόμα' τι να κάνουμε??? Μάλλον η δικιά μου θέλει τη μαμά αγελαδίτσα!!! :lol:

line_flow_rose_beg_39_time_1210910400_text_ef20e1e3e3e5ebeff220eceff520e5e9ede1e9.gifglitterfy-flpbk1413103811423734.gif
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ frene, αυτό μου έχει προτείνει και η παιδίατρος αλλά επειδή έμαθα να είμαι λίγο καχύποπτη με αυτά που λένε, είπα να ζητήσω και τη γνώμη σας. :wink:

 

Συμφωνα με την αποψη γνωστης παιδογαστρεντερολογου στην αθηνα (με εμπειρια στις αλλεργιες), θα πρεπει τις πρωτες τουλαχιστον φορες να βραζουμε ταα φρουτα για λιγη ωρα. Καπου διαβασα μετα (δεν εχω κρατησει το λινκ) οτι με τον βρασμο σκοτωνονται καποιες ουσιες που πιθανον προκαλεσουν αλλεργιες. Σαφως χανονται και θρεπτικα συστατικά, αλλα τις πρωτες φορες δεν πας να καλυψεις διατροφικα κενα, αλλα να μαθει το παιδι να τρωει.

 

Οσο για τα λαχανικα και συγκεκρινενα, τα πατατα-καροτο (οχι τα υπολοιπα) μου τα προτεινε ενας παιδιατρος ακριβως λογω της υπαρξης της ευαισθησιας στο εντερο και οτι θα βοηθησουν στην επουλωση της πληγης. Ας πουμε οτι οι δυο αυτες τροφες βοηθανε στη καταπολεμιση της διαρροιας (σε μερικα παιδια μαλιστα προκαλουν κ δυσκοιλιοτητα).

 

Πως να ξεκινήσετε με τις στερεές τροφές

 

Πρώτος μήνας (7ος Μήνας) Βρασμένα και πολτοποιημένα λαχανικά

 

Η αίσθηση της γεύσης είναι στα μωρά, πολύ πιο αναπτυγμένη στα από ότι στους μεγάλους. Για αυτό το λόγο είναι σημαντικό να ξεκινήσει κανείς αργά και σταδιακά με τις στερεές τροφές. Συνήθως ξεκινά κανείς με πολτοποιημένα καρότα, ιδανικό θα ήταν να προσθέσετε μητρικό γάλα στα λειωμένα καρότα. Τα καρότα έχουν γλυκειά γεύση ενώ παράλληλα εφοδιάζουν το μωρό με πολύτιμη προβιταμίνη Α.

 

Επισης παραθετω το παραπανω κομματι που ολοκληρο το κειμενο βρισκεται εδω http://www.thilasmos.gr/protes%20trofes.htm.

Το ιδιο προτεινουν και η κοπελες απο την LLL στις συνατησεις.

 

Παντως το θεμα δεν ειναι τοσο πολυ αν θα αρχισεις με καροτο ή με μηλο, αλλα κατα ποσο ειναι δεκτικο το μωρο στις στερεες. Αν εχει μεγαλη επιθυμια (στο ευχομαι) σε 2-3 εβδομαδες ισως να εχεις βαλει κ φτουτα κ λαχανικα.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! Να ρωτησω εγω κατι αλλο??? κι εμενα η μικρη μου δεν το τρωει το ρυζαλευρο(ενω τις αλλαξα ολες τις μαρκες).Προχθες που παλι δεν εφαγε,αφησα το μπωλακι της πανω στον παγγο, μετα απο κανενα μισαωρο που πηγα να το καθαρισω αηδιασα

ειχε γινει μια γλητσα!!! Θεε μου τι δινουμε στα παιδια μας!!!Και την επεμενα κιολας!ουστ!Ολες οι χημειες!!!!

Πηρα αμεσως την παιδιατρο και μου ειπε εναλλακτικα να της δωσω γιαουρτακι.Αυτα τα δελτα!

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ???

Τωρα διαβαζω στην συσκευασια οτι ειναι επιδορπιο γιαουρτιου!Τι ειναι αυτο παλι?Κι αυτο υποκαταστατο?Τιποτα original υπαρχει εκτος απο το μητρικο γαλα?????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bessy ειναι οντως πολυ μπλιαχχχ και η φαριν λακτε ετσι μπλιαχ ειναι...

 

Ειναι εποδορπιο γιαουρτιου,εχει μεσα ζαχαρη,και γενικα ειναι και αυτο μπλιαχχχ(εχω δοκιμασει).

 

Το μωρο σου ειναι πολυ μικρο,φρουτα και λαχανικα ξεκινησες?Μεινε σε αυτα τα 2 και αργοτερα βλεπεις.

Υπαρχουν σε μαγαζια με βιολογικες τροφες,διαφορα δημητριακα,κεχρι,κουακερ,baby moysli ρυζαλευρο και κρεμες,αν θελεις μπορεις να δοκιμασεις αργοτερα να δωσεις απο αυτα

 

Η παιδιατρο σου ανηκει στην πλειοψηφια των παιδιατρων που δεν εχουν ιδεα απο την εισαγωγη στερεων τροφων στα παιδια που θηλαζουν,οπως και ο δικος μου. :?

Link to comment
Share on other sites

Πηρα αμεσως την παιδιατρο και μου ειπε εναλλακτικα να της δωσω γιαουρτακι.

 

Αυτα τα δελτα!

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ???

Τωρα διαβαζω στην συσκευασια οτι ειναι επιδορπιο γιαουρτιου!Τι ειναι αυτο παλι?Κι αυτο υποκαταστατο?Τιποτα original υπαρχει εκτος απο το μητρικο γαλα?????????

 

γιατί πρέπει σώνει και καλά να της δώσεις κάτι από αυτά τα ειδικά;

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ???

 

Ξέρουμε ότι δεν είναι καλά αλλά ο παιδίατρός σου μόνο τέτοια έχει να προτείνει... μάλλον τα νορμάλ γιαούρτια δεν του φέρνουν εισόδημα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα τη βλακεία και στην αρχή πήγα να του δώσω επιδόρπιο γιαουρτιού, τον αηδίασε όμως και δεν το ξαναπροσπάθησα. Πήγα και πήρα βιολογικό πρόβειο και κατσικίσιο και τα τσακίζει μια χαρά. Ο παιδίατρος απ'τον 7 μήνα μου επέτρεψε να του δώσω γιαουρτι αφού δεν είχα παρουσιάσει αλλεργία. Μπορεί να είναι ξυνά τα κανονικά γιαούρτια αλλά τελικά τους αρέσουν περισσότερο!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

χαχααχα εμεις οπως ξερετε εχουμε πλεον μετοχες στο Βερο Κρητικο :lol: ,μια μερα βρεθηκε προς τα εδω ενα απο αυτα τα επιδορπια,λεω ας δοκιμασω και θα το φαει σιγουρα λογω ζαχαρης,μπα....... βραχος η Μελινα!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, εμένα γιατί ξυνίζει τα μούτρα της με το γιαουτράκι το πρόβειο-κατσικίσιο; Ακόμη και με το απλό αγελάδος! Τα αγόρια μου το τσακίζανε το γιαούρτι, αυτή εδώ, τίποτα! Επιδόρπια όμως δεν πρόκειται να της δώσω! Ας πίνει γάλα το απόγευμα, γιατί ούτε κουάκερ θέλει, ούτε τραχανά ούτε τίποτα άλλο! Τουλάχιστον κρεατοχορτόσουπες και φρούτα τα τσακίζει, οπότε δεν αγχώνομαι!

 

Α, και δεν βρίσκω πουθενά το κατσικίσιο Όλυμπος... έχει έλλειψη;

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια που μιλάμε για ποσότητα φαγητού να ρωτήσω και εγώ κάτι:

Ο μπεμπούλης μου τρώει με μεγάλη ευχαρίστηση το πρωί ένα μικρό μήλο, ένα μικρό αχλάδι και μισή μπανάνα (περίπου 200 cc πρέπει να είναι) και το μεσημέρι (την τελευταία εβδομάδα) ένα μικρό κολοκυθάκι, ένα καρότο, μια πατάτα και ένα μικρό κομμάτι μοσχάρι (περίπου 200cc όλο μαζί) από το οποίο τρώει πότε το μισό, πότε όλο, ανάλογα.

Στα ενδιάμεσα των 2 αυτών γευμάτων θηλάζει όποτε θέλει. Συνήθως θηλάζει 5-6 φορές. Τώρα ολα αυτά είναι πολύ, είναι λίγο; Οι πιο έμπειρες μανούλες τί λέτε;

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινή μου, φοβάμαι ότι τον άρχισα λίγο νωρίς στίς στερεές τροφές γιατί επέστρεψα στη δουλειά με πλήρες ωράριο και φοβήθηκα ότι δε θα τα καταφέρναμε μόνο με το θηλασμό...

 

Ξεκινήσαμε σταδιακά με φρούτα: 3 μέρες μήλο, 3 μέρες μήλο και αχλάδι και μετά μήλο αχλάδι μπανάνα. Μετά από 10 ημέρες ξεκινήσαμε σιγά σιγά και με πατάτα καρότο κολοκύθι και εδώ και 3 μέρες πρόσθεσα και ένα μικρό κομματάκι μοσχάρι. Μέχρι τώρα όλα καλά, τρώει όσο θέλει και αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι στη μισή με μια ωρα μετά το φαγητό θέλει και να θηλάσει!!! Απλά αναρωτιέμαι αν κάνω κάτι λάθος...

 

Δεν ακολούθησα καν τις οδηγίες της παιδιάτρου γιατί θα είχαμε ήδη αποθηλάσει :evil:

 

Ξεκίνησα να του προσφέρω τις στερεές τροφές και προχώρησαμε ανάλογα με την αντίδραση του μικρούλη...Αν δεν ήταν έτοιμος φαντάζομαι δε θα έτρωγε ή τέλος πάντων κάτι θα έκανε...

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

Doirrean μια χαρά τα κανεις ολα λε ! :D

Πιστευω στις αρχές καλο το φαγητό αλλα ο θηλασμός - θηλασμος ! Πιστευω θα προσαρμοστει σιγα σιγα αφου δεχτηκε και το φαγητο τοσο καλα :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Nα σου πω την αλήθεια, κατά βάθος χαίρομαι που αναζητάει το στήθος είτε για φαγητό είτε για παρηγοριά και δε σου κρύβω ότι μου λείπουν οι εποχές που θηλάζαμε μόνο. Είναι μεγάλη ευκολία ο θηλασμός τελικά!! :lol:

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σου λέει κάτι, η δικιά μου σε αυτή την ηλικία μερικές φορές αφήνει το πιάτο της, ζητάει να θηλάσει και μετά ξαναγυρίζει στο πιάτο.

Το φαΐ, φαΐ και ο θηλασμός, θηλασμός!

 

Αν θηλάζεις όποτε το ζητάει, είστε ΟΚ. Αν πιστεύεις ότι είναι λίγο, δοκίμασε και συχνότερα.

Μια χαρά τα πάτε, καλή συνέχεια!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σου λέει κάτι, η δικιά μου σε αυτή την ηλικία μερικές φορές αφήνει το πιάτο της, ζητάει να θηλάσει και μετά ξαναγυρίζει στο πιάτο.

Το φαΐ, φαΐ και ο θηλασμός, θηλασμός!

 

 

Έτσι πρέπει ! :D

 

Λαμπρινή και amaretto σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Αγχώθηκα πολύ, πες η επιστροφή στη δουλειά, το άγχος τι θα γίνει με το μωρό...δε θέλει και πολύ να "φρικάρει" η δόλια η μάνα. Να΄στε καλά!! :D

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μωρο σου ειναι πολυ μικρο,φρουτα και λαχανικα ξεκινησες?Μεινε σε αυτα τα 2 και αργοτερα βλεπεις.

Υπαρχουν σε μαγαζια με βιολογικες τροφες,διαφορα δημητριακα,κεχρι,κουακερ,baby moysli ρυζαλευρο και κρεμες

 

frene τις δινω φρουτα και λαχανικα.Της αρεσουνε παρα πολυ γιατι μερικες φορες κοντευει να φαει κι εμενα

μονο στο ρυζαλευρο ητανε το προβλημα, και τωρα καταλαβαινω το γιατι?!

Τελικα τα μωρακια ειναι οι πιο αθωοι καταναλωτες!!!!

Μακαρι να μπορουσανε να μας πουνε τι πραγματικα τους αρεσει???????????Αυτο που εγραψες για τα βιολογικα ωραιο ακουγεται!Ομολογω πως δεν το ειχα σκεφτει! ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΟΝΤΩΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ????

Εσυ τα εχεις δοκιμασει?

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΟΝΤΩΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ????

 

Είναι πιστοποιημένα, οι έλεγχοι είναι τακτικοί, μπορεί κάποιος κάποτε να κάνει την κουτσουκέλα αλλά τότε θα του αφαιρεθεί η πιστοποίηση και μετά θα τρέχει...

 

Δεν λέω ότι δεν γίνονται αλλά ειδικά στα προϊόντα που δεν είναι φρέσκα είναι πιο δύσκολο να κάνουν μαμουνιά.

Link to comment
Share on other sites

Σοφούκα αν δεν το θέλει το γιαούρτι μην της δίνεις. Δεν είναι κι απαραίτητο.

 

Στη δική μου δεν αρέσει η γαλοπούλα. Μια φορά την κατάφερα κι έφαγε λίγο, και μετά από δύο ώρες έκανε εμετό.

 

Δεν ήμουν σίγουρη όμως οτι έφταιγε η γαλοπούλα.

 

Χτες ξαναέφτιαξα με διαφορετικό τρόπο, και της άρεσε λίγο. Εφάγε ένα μικρό πιατάκι, μαζί με λαχανικά.

Δύο ώρες αργότερα ξαναέκανε εμετό.

 

Δεν έχω σκοπό να της ξαναδώσω. Πολύ στεναχωρήθηκα όμως. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...