Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Τζένη μου το ίδιο μαγειρεύεται και ο ξυνος και ο γλυκός απλά συνήθως τους αρέσει καλύτερο ο γλυκός.

Θα πάω να πάρω κι εγώ ανθότυρο πολύ καλή ιδέα.

Αλήθεια την ψαρόσουπα πως την κάνετε; Βράζετε το ψάρι σουρώνετε την σούπα κι εκεί βράζετε τα λαχανικά;

Σκέφτομαι τις επόμενες μέρες να δοκιμάσω να του φτιάξω γιουβερλάκια :wink:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

πω πω βρε κορίτσια ζαλίστηκα (είναι και πρωί :lol: ). Πολύ μαγείρεμα η υπόθεση μωρό έτσι ;;; Καλά ήταν μέχρι τώρα με το γαλατάκι της μαμάς....

 

Από το κουτί "Παιδική κρέμα από ρύζι βιοδυναμικής καλλιέργειας" της Holle διαβάζω οτι τα συστατικά είναι: Βιολογικό Demeter αλεύρι ολικής αλέσεως από ρύζι και βιταμίνη Β1.

 

Στη θρεπτική αξία για 1 μερίδα 25γρ προϊόντος προσθέτοντας 100μλ νερό και 100μλ γάλα, βλέπω 154 kcal, 5.8 γρ πρωτείνη, 23.4 γρ Υδατάνθρακες, 4.2γρ λιπίδια, 0.7γρ κυτταρίνη, 0.053 γρ νάτριο και 0.29 mg Βιταμίνη Β1.

 

Σίγουρα είναι πολύ καλύτερη από την "άλλη" του εμπορίου, αλλά η ερώτησή μου είναι για τον σίδηρο, που η "άλλη" έχει πρόσθετο. Για τον ένα μήνα που δεν θα τρώει κρέας (και δεν ξέρω για αργότερα αν δεν το τρώει), υπάρχει πρόβλημα με την πρόσληψη σιδήρου; Με ποιά ποσότητα κρέατος εβδομαδιαίως καλύπτουμε την επιθυμητή πρόσληψη σιδήρου (αν πχ δεν τρώει ακόμα όσπρια). Ή τα όσπρια τα εισάγουμε μαζί με το κρέας;;; δεν ξέρω...

 

Αγλαϊα δεν θέλω το μωρό μου μόνο να "επιβιώνει" αλλά να παίρνει το καλύτερο, με βάση τις τελευταίες έρευνες. Πιστεύω στην επιστήμη... (όχι πάντα στους μεμονωμένους επιστήμονες βέβαια). Όπως δηλαδή παίρνουμε φυλλικό οξύ πρόσθετο στην εγκυμοσύνη παρόλο που στη διατροφή μας θα μπορούσαμε θεωρητικά να πάρουμε όσο χρειάζεται. π.χ. Αυτό έχει μειώσει κατά πολύ την πάθηση της "δισχιδούς ράχης" αποδεδειγμένα.

 

Για το ρυζάλευρο αν έβλεπα οτι το μωρό μου είναι αδύνατο (με βάση τις καμπύλες ανάπτυξης) και ο παιδίατρος μου έλεγε να δώσω, εγώ προσωπικά θα έδινα (ή θα δώσω αν προκύψει) μόνο και μόνο για τους υδατάνθρακες. Θα ήταν καλύτερο να δώσω υδατάνθρακες από άλλες πηγές;

 

Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις και να μου απαντήσεις..

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο χρόνο οι στέρεες τροφές, είναι μόνο για εξάσκηση. Ο,τι χρειάζεται το μωρό, (και μέσα είναι και ο σίδηρος) μπορεί να το πάρει απ'το μητρικό γάλα.

 

Για το ρυζάλευρο αν έβλεπα οτι το μωρό μου είναι αδύνατο (με βάση τις καμπύλες ανάπτυξης) και ο παιδίατρος μου έλεγε να δώσω, εγώ προσωπικά θα έδινα

 

Το ρυζάλευρο, ΄(του εμπορίου) έχει μόνο άδειες θερμίδες. Ίσως να βοηθούσε το μωρό να παχύνει, αλλά δεν έχει καμία διατροφική αξία. Δεν χρειάζεται να παχύνει το μωρό με άδειες θερμίδες. Υπάρχουν κι άλλες τροφές που παχαίνουν.

Το αβοκάντο ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλήθεια Δημητράκο το ανάλατο ανθότυρο χρησιμοποιείς; Καλή ιδέα δεν το είχα σκεφτεί!

 

Λέγκω μου, τώρα ξαναμπήκα και είδα την ερώτησή σου, αλλά ευτυχώς σου απάντησαν και τα κορίτσια.

Πρέπει να έχει πολύ λίγο αλάτι, όπως και ο τραχανάς.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φρυνη ζυμαρικα μου ειπε απο τωρα αρκει να μην εχουν μεσα αυγο. Χυλοπιτες που εχουν αυγο μου ειπε τον 10ο ενα μηνα δηλαδη μετα την εισαγωγη του κροκου.

Λεγκω εγω την ψαροσουπα, για μας , την κανω ως εξης:

Βαζω πρωτα τα λαχανικα βραζουν κ μετα προς το τελος το ψαρι. Αν ειναι μεγαλο το βαζω οπως ειναι στην κατσαρολα αν ειναι μικρα τα βαζω μεσα σε αυτο το καλαθακι με τις τρυπουλες τηςχυτρας(δεν ξερω πως το λενε αυτο που κανουνε φαγητα κ στον ατμο).

Για το ψωμι ρωταω γιατι δεν μου εχει πει ο ντοκ τιποτα κ ελεγα να δινω λιγο. Χωρις κορα το δινετε ε?

 

Α Λεγκω στο νεογνα κ διατροφη υπαρχει ενα τοπικ καμποσες σελιδες λεγεται συνταγες για μωρα 6 μηνων καπως ετσι. Εχει πολλες ιδεες.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

ο μικρός σταμάτησε ξαφνικά να τρώει το πρόβειο γιαούρτι, που πριν λίγο καιρό του άρεσε.

Εκτός από μπανάνα (που τρώει έτσι και αλλιώς στη φρουτόκρεμα) και μπισκότο (που δεν πολυθέλω) υπάρχει κανένας άλλος συνδυασμός που να έχετε δοκιμάσει?

 

Τζένη , εγώ του έδινα παλιότερα μόνο την κόρα για να παίζει πιο πολύ, αλλά πνίγηκε κάνα δυο φορές και τώρα αν ζητήσει του δίνω πολύ μικρά κομματάκια ψύχας.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rosalita το αβοκαντο το δινω σαν φρουτο, χωρις λαδι δλδ.

βαζω ειτε λιγο στη φρουτοκρεμα ειτε σκετο κοματακια μικρα. του αρεσει πολύ (κι εμενα επισης :lol: )

 

ασχετο βρε κοριτσια, βλεπω οτι ολα σχεδον προτιμουν το φαγακι σε μικρα μικρα κομματακια.

 

εμεις εχουμε μεγαλο προβλημα. αν δεν ειναι τελεια πολτοποιημενο στο μπλεντερ, εστω και αν υπαρχει ενα κομματακι, το αποτελεσμα ειναι εμετος!

 

τωρα του εδωσα λιγο ανθοτυρο σκετο, το ειχα πατησει και με το δαχτυλο μου, και παρολ' αυτα αναγουλιαζε τρελά και στο τελος το έβγαλε.

 

ποτε θα τρωμε κι εμεις μπουκιτσες;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι πολύ καλύτερη από την "άλλη" του εμπορίου, αλλά η ερώτησή μου είναι για τον σίδηρο, που η "άλλη" έχει πρόσθετο. Για τον ένα μήνα που δεν θα τρώει κρέας (και δεν ξέρω για αργότερα αν δεν το τρώει), υπάρχει πρόβλημα με την πρόσληψη σιδήρου; Με ποιά ποσότητα κρέατος εβδομαδιαίως καλύπτουμε την επιθυμητή πρόσληψη σιδήρου (αν πχ δεν τρώει ακόμα όσπρια). Ή τα όσπρια τα εισάγουμε μαζί με το κρέας;;; δεν ξέρω...

 

αντί να τρώει τη συγκεκριμένη κρέμα είναι καλύτερα να θηλάζει ή να τρώει φρούτα

 

η κρέμα αυτή είναι κατάλληλη μόνο για ευκαιριακή χρήση, αν λείπει η μαμά και το μωρό δεν θέλει να πιει αντλημένο γάλα ή δεν παίρνει μπιμπερό οπότε του δίνουμε μια στερεή τροφή να περάσει μια μέρα.

 

Αγλαϊα δεν θέλω το μωρό μου μόνο να "επιβιώνει" αλλά να παίρνει το καλύτερο, με βάση τις τελευταίες έρευνες. Πιστεύω στην επιστήμη... (όχι πάντα στους μεμονωμένους επιστήμονες βέβαια). Όπως δηλαδή παίρνουμε φυλλικό οξύ πρόσθετο στην εγκυμοσύνη παρόλο που στη διατροφή μας θα μπορούσαμε θεωρητικά να πάρουμε όσο χρειάζεται. π.χ. Αυτό έχει μειώσει κατά πολύ την πάθηση της "δισχιδούς ράχης" αποδεδειγμένα.

 

Ακριβώς γι αυτό έγραψα τα παραπάνω

με αυτή την κρέμα το μωρό επιβιώνει

με το μητρικό γάλα και τα φρούτα παίρνει το καλύτερο

 

 

 

Για το ρυζάλευρο αν έβλεπα οτι το μωρό μου είναι αδύνατο (με βάση τις καμπύλες ανάπτυξης) και ο παιδίατρος μου έλεγε να δώσω, εγώ προσωπικά θα έδινα (ή θα δώσω αν προκύψει) μόνο και μόνο για τους υδατάνθρακες. Θα ήταν καλύτερο να δώσω υδατάνθρακες από άλλες πηγές;

 

συνήθως δεν αυξάνεται η πρόσληψη θερμίδων όταν προστίθενται στερεές και συχνά συμβαίνει το αντίθετο και μπορεί το μωρό για έναν ολόκληρο μήνα να μη βάλει καθόλου βάρος. Αυτό μπορεί να μην είναι σημαντικό για ένα μωρό που έχει παραπανίσιο βάρος αλλά για ένα αδύνατο μωρό είναι πολύ σημαντικό να μην υποβαθμιστεί η διατροφή του.

 

Δεν σε παρεξηγώ αλλά τα έχω γράψει αμέτρητες φορές και είναι ακριβώς τα ίδια, δεν είναι βελτιωμένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πω πω βρε κορίτσια ζαλίστηκα (είναι και πρωί :lol: ). Πολύ μαγείρεμα η υπόθεση μωρό έτσι ;;; Καλά ήταν μέχρι τώρα με το γαλατάκι της μαμάς....

 

..

 

Γιατί πολύ μαγείρεμα καλέ;

Αν ας πούμε μαγειρεύεις για σας αρακά, μπορείς να βάλεις και δυο πατάτες, δυο καρότα κι ένα κολοκυθάκι για το μωρό, τα βγάζεις όταν είναι έτοιμα, προσθέτεις αλάτι και λάδι στο φαγητό και για το μωρό δεν έχεις καν μαγειρέψει.

Το ίδιο κάνεις και όταν μαγειρεύεις φασολάδα κλπ.

 

Το ίδιο ισχύει για τα περισσότερα φαγητά, μπορούν να μαγειρευτούν μαζί με του παιδιού και μετά να προσθέσουμε τα δικά μας αλάτια κλπ.

 

Δεν θυμάμαι να μαγείρευα πάνω από μια φορά την εβδομάδα ειδικά για το μωρό...

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια,οσπρια πότε δινουμε;Δεν ρωτησα τον ντοκ και δενθυμαμαι να το χω διαβασει καπου εδω γυρω :roll:

 

Επισης λεω να δωσω κι εγω λιγο γιαουρτι προβειο μπας και της αρεσει,αν και ο ντοκ ειπε μετα τον χρονο...οι περισσοτερες ομως εχετε δωσει πιο νωρις...τι να πεις...θα θελα να χα ενα παιδιατρο φιλο να του τα χωνα γερα :lol: και να εβλεπα τι θα μου λεγε...

Link to comment
Share on other sites

frene οσπρια μας ειπε απο το 10ο μηνα.

 

Εγω του βαζω στο μεσημεριανο λιγα μαυροματικα ή φακες.

:lol:

 

προβειο τρώμε απο τον 7ο.

 

στον 11ο ειπε και ψάρι και στο χρονο αβγό.

 

αυτη ειναι η σειρα του παιδιατρου μας. :)

Link to comment
Share on other sites

κορστια καλημερα! απο σημερα αρχιζουμε την κρεατοσουπα οχι οτι τα αλλα τα τρωει αλλα λεμε τωρα.η παιδιατρος μου ειπε να της φτιαχνω για 3 μερες

το ενα της ημερας το αλλο στο ψυγειο για την επομενη και το αλλο στην καταψυξη για την τριτη μερα .αλλα ξεχασα να την ρωτησω τα αλλα που μενουν αλλεσμενα να τα βαζω ψυγειο και και καταψυξη η οχι? και μετα πως τα ζεσταινω?

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Λυδια , οχι αλεσμενα γιατι χανουν τα θρεπτικα τους συστατικα. Οπως ειναι με λιγο ζουμακι . Βασικα 2 μερες το φαγητο κραταει κ στην συντηρηση μην ειμαστε κ τοσο υπερβολικοι. Το βαζεις σε μπολακια, το βγαζεις οταν ειναι να φαει , το ζεσταινεις σε ενα κατσαρολακι κ μετα το αλεθεις.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως μαγειρευω καθε 2 ημερες...το να κρατησω φαγητο στην καταψυξη το βλεοω υπερβολικο...μαγειρευεις 2 μεριδες , την μια την τρωει την ιδια μερα και το υπολοιπο το φυλας στο ψυγειο για την επομενη..αν περισεψει αλεσμενο καλυτερα να το φας εσυ παρα να το βαλεις στο ψυγειο... δεν εχει ουσια! στις αρχες ισως ειναι καλυτερα να μαγειρευεις μικροτερες ποσοτητες μεχρι να προσαρμοστει το μικρούλη..

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως μαγειρευω καθε 2 ημερες...το να κρατησω φαγητο στην καταψυξη το βλεοω υπερβολικο...μαγειρευεις 2 μεριδες , την μια την τρωει την ιδια μερα και το υπολοιπο το φυλας στο ψυγειο για την επομενη..αν περισεψει αλεσμενο καλυτερα να το φας εσυ παρα να το βαλεις στο ψυγειο... δεν εχει ουσια! στις αρχες ισως ειναι καλυτερα να μαγειρευεις μικροτερες ποσοτητες μεχρι να προσαρμοστει το μικρούλη..

Και εγω ετσι κανω! Καταψυγμενο κ ξαναζεσταμενο δεν εχω φαει ποτε μου, ποσο μαλλον να δωσω στο μωρο. Η συνυφαδα μου βεβαια οπως εχω ξαναγραψει μαγειρευει μια φορα για 20 μερες τρωει το παιδι για 3-4 μερες κ το υπολοιπο το βαζει αλεσμενο στην καταψυξη.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως μαγειρευω καθε 2 ημερες...το να κρατησω φαγητο στην καταψυξη το βλεοω υπερβολικο...μαγειρευεις 2 μεριδες , την μια την τρωει την ιδια μερα και το υπολοιπο το φυλας στο ψυγειο για την επομενη..αν περισεψει αλεσμενο καλυτερα να το φας εσυ παρα να το βαλεις στο ψυγειο... δεν εχει ουσια! στις αρχες ισως ειναι καλυτερα να μαγειρευεις μικροτερες ποσοτητες μεχρι να προσαρμοστει το μικρούλη..

Και εγω ετσι κανω! Καταψυγμενο κ ξαναζεσταμενο δεν εχω φαει ποτε μου, ποσο μαλλον να δωσω στο μωρο. Η συνυφαδα μου βεβαια οπως εχω ξαναγραψει μαγειρευει μια φορα για 20 μερες τρωει το παιδι για 3-4 μερες κ το υπολοιπο το βαζει αλεσμενο στην καταψυξη.

 

:shock::shock::shock:

αυτο πρωτη φορα το ακουω.... μενω αναυδη! το μωρο πως τα παει? αναπτυσεται κανονικα????στο καζανι μαγειρευει η αθεοφοβη???? και για τον εαυτο τους καθε ποτε μαγειρευει??? μη μου πεις καθημερινα γιατι θα παθω κατι... καθε 50 ημερες ισως??? εχει μεγαλο καταψυκτη???? :lol:

σορρυ αλλα δεν ξερω πως να αντιδρασω...απ τη μια θελω να γελασω κι απ την αλλη να κλαψω...

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως μαγειρευω καθε 2 ημερες...το να κρατησω φαγητο στην καταψυξη το βλεοω υπερβολικο...μαγειρευεις 2 μεριδες , την μια την τρωει την ιδια μερα και το υπολοιπο το φυλας στο ψυγειο για την επομενη..αν περισεψει αλεσμενο καλυτερα να το φας εσυ παρα να το βαλεις στο ψυγειο... δεν εχει ουσια! στις αρχες ισως ειναι καλυτερα να μαγειρευεις μικροτερες ποσοτητες μεχρι να προσαρμοστει το μικρούλη..

Και εγω ετσι κανω! Καταψυγμενο κ ξαναζεσταμενο δεν εχω φαει ποτε μου, ποσο μαλλον να δωσω στο μωρο. Η συνυφαδα μου βεβαια οπως εχω ξαναγραψει μαγειρευει μια φορα για 20 μερες τρωει το παιδι για 3-4 μερες κ το υπολοιπο το βαζει αλεσμενο στην καταψυξη.

 

:shock::shock::shock:

αυτο πρωτη φορα το ακουω.... μενω αναυδη! το μωρο πως τα παει? αναπτυσεται κανονικα????στο καζανι μαγειρευει η αθεοφοβη???? και για τον εαυτο τους καθε ποτε μαγειρευει??? μη μου πεις καθημερινα γιατι θα παθω κατι... καθε 50 ημερες ισως??? εχει μεγαλο καταψυκτη???? :lol:

σορρυ αλλα δεν ξερω πως να αντιδρασω...απ τη μια θελω να γελασω κι απ την αλλη να κλαψω...

 

Έτσι είναι οι συνυφάδες της Τζένης :lol::lol::lol::lol:

Αν δεις και προηγούμενες περιγραφές στην ενότητα θα καταλάβεις :lol::lol:

(Τζένη μου πλάκα κάνω, έτσι?)

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα!

την επόμενη εβδομάδα θα συζητησουμε με τον παιδίατρο την εισαγωγή κρεμών στη διατροφή του μωρού. Μετά από όσα έχω διαβάσει εδώ, αλλά και στα συστατικά των κρεμών που κυκλοφορούν στο εμπόριο έχω αποφασίσει να τις αποφύγω.

το θέμα είναι ότι πολλοί παιδιατροι θεωρούν ότι αυτές οι κρέμες (ρυζάλευρο) είναι οι κατάλληλες για να ετοιμάσουν το πεπτικό σύστημα του μωρού και επίσης είναι εμπλουτισμένες με σίδηρο και ψευδάργυρο, τα δυο βασικά μέταλλα για τη διατροφή του μωρού.

Υπάρχουν κάποιες τροφές ή συνδυασμός τροφών που και είναι κατάλληλες για την ηλικία των 6 μηνών, αλλά και προσφέρουν τα παραπάνω βασικά διατροφικά στοιχεία;

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...