Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

κοριτσια γεια σας να ρωτησω κατι?μπορει να ειναι χαζο αλλα δεν ξερω και εχω απορια.οταν βραζεται πατατα -καροτο -κολοκυθι το καροτο το καθαρισουμε οκ?ενοειται οτι τα πλενουμε πολυ καλα αλλα η πατατα οσο και να την πλυνεις κατι δεν θα μεινει ?εννοω που θα ειναι μαζι με το καροτο που ειναι ηδη καθαρισμενο? ειπα μεγαλη βλακεια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

κοριτσια γεια σας να ρωτησω κατι?μπορει να ειναι χαζο αλλα δεν ξερω και εχω απορια.οταν βραζεται πατατα -καροτο -κολοκυθι το καροτο το καθαρισουμε οκ?ενοειται οτι τα πλενουμε πολυ καλα αλλα η πατατα οσο και να την πλυνεις κατι δεν θα μεινει ?εννοω που θα ειναι μαζι με το καροτο που ειναι ηδη καθαρισμενο? ειπα μεγαλη βλακεια?

Δεν ξέρω αν κατάλαβα την ερώτησή σου Λυδία μου... και την πατάτα την καθαρίζεις και αν θες την κόβεις κοματάκια όπως και το καρότο και το κολοκυθάκι για να γίνουν πιο γρήγορα... αλλιώς τα καθαρίζεις και τα βράζεις ολόκληρα.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας να ρωτησω κατι?μπορει να ειναι χαζο αλλα δεν ξερω και εχω απορια.οταν βραζεται πατατα -καροτο -κολοκυθι το καροτο το καθαρισουμε οκ?ενοειται οτι τα πλενουμε πολυ καλα αλλα η πατατα οσο και να την πλυνεις κατι δεν θα μεινει ?εννοω που θα ειναι μαζι με το καροτο που ειναι ηδη καθαρισμενο? ειπα μεγαλη βλακεια?

Δεν ξέρω αν κατάλαβα την ερώτησή σου Λυδία μου... και την πατάτα την καθαρίζεις και αν θες την κόβεις κοματάκια όπως και το καρότο και το κολοκυθάκι για να γίνουν πιο γρήγορα... αλλιώς τα καθαρίζεις και τα βράζεις ολόκληρα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας να ρωτησω κατι?μπορει να ειναι χαζο αλλα δεν ξερω και εχω απορια.οταν βραζεται πατατα -καροτο -κολοκυθι το καροτο το καθαρισουμε οκ?ενοειται οτι τα πλενουμε πολυ καλα αλλα η πατατα οσο και να την πλυνεις κατι δεν θα μεινει ?εννοω που θα ειναι μαζι με το καροτο που ειναι ηδη καθαρισμενο? ειπα μεγαλη βλακεια?

Δεν ξέρω αν κατάλαβα την ερώτησή σου Λυδία μου... και την πατάτα την καθαρίζεις και αν θες την κόβεις κοματάκια όπως και το καρότο και το κολοκυθάκι για να γίνουν πιο γρήγορα... αλλιώς τα καθαρίζεις και τα βράζεις ολόκληρα.

καταλαθος εγινε αυτο

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας να ρωτησω κατι?μπορει να ειναι χαζο αλλα δεν ξερω και εχω απορια.οταν βραζεται πατατα -καροτο -κολοκυθι το καροτο το καθαρισουμε οκ?ενοειται οτι τα πλενουμε πολυ καλα αλλα η πατατα οσο και να την πλυνεις κατι δεν θα μεινει ?εννοω που θα ειναι μαζι με το καροτο που ειναι ηδη καθαρισμενο? ειπα μεγαλη βλακεια?

Δεν ξέρω αν κατάλαβα την ερώτησή σου Λυδία μου... και την πατάτα την καθαρίζεις και αν θες την κόβεις κοματάκια όπως και το καρότο και το κολοκυθάκι για να γίνουν πιο γρήγορα... αλλιώς τα καθαρίζεις και τα βράζεις ολόκληρα.

το κολοκυθι και την πατατα μου εχουν πει να τα βαζω ετσι για να βραζουν χωρις να τα καθαριζω μονο το καροτο καθαρισμα .γι'αυτο μου εκανε εντυπωση.οποτε τι ειναι καλυτερο να τα καθαριζουμε πριν τα βραζουμε ?και το κολοκυθι καθαρισμα εννοεις την φλουδα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κολοκύθι μόνο τις άκρες κόβω και μετά το πλένω καλά, την πατάτα όμως την καθαρίζω όπως και το καρότο. Δεν έχω ακούσει κάτι για τη φλούδα της πατάτας μπορεί να έχουν δίκιο αλλά εγώ δεν το ξέρω. :)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Το κολοκύθι μόνο τις άκρες κόβω και μετά το πλένω καλά, την πατάτα όμως την καθαρίζω όπως και το καρότο. Δεν έχω ακούσει κάτι για τη φλούδα της πατάτας μπορεί να έχουν δίκιο αλλά εγώ δεν το ξέρω. :)

ετσι οπως το κανεις εσυ μου ακουγεται καλυτερα.τα κοβεις σε κοματια η ολοκληρα τα βραζεις?μετα τα περναμε στο μουλτι ριχνοντας λιγο λαδι και λιγο λεμονι?

Link to comment
Share on other sites

Το κολοκύθι μόνο τις άκρες κόβω και μετά το πλένω καλά, την πατάτα όμως την καθαρίζω όπως και το καρότο. Δεν έχω ακούσει κάτι για τη φλούδα της πατάτας μπορεί να έχουν δίκιο αλλά εγώ δεν το ξέρω. :)

ετσι οπως το κανεις εσυ μου ακουγεται καλυτερα.τα κοβεις σε κοματια η ολοκληρα τα βραζεις?μετα τα περναμε στο μουλτι ριχνοντας λιγο λαδι και λιγο λεμονι?

Τα έκοβα κομματάκια τα έβραζα. Μετά όπως λες τα έβαζα στο μούλτι με λίγο λαδάκι. Μπορείς μετά να βάλεις ντοματούλα (εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα με το γιατρό σας) ή λεμονάκι(απλά λίγο στην αρχή γιατί μπορεί να μην αρέσει στο μπεμπονάκι) ή τίποτα απ'τα δύο. Ελπίζω να σε βοήθησα κοπελούδα μου :roll:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Το κολοκύθι μόνο τις άκρες κόβω και μετά το πλένω καλά, την πατάτα όμως την καθαρίζω όπως και το καρότο. Δεν έχω ακούσει κάτι για τη φλούδα της πατάτας μπορεί να έχουν δίκιο αλλά εγώ δεν το ξέρω. :)

ετσι οπως το κανεις εσυ μου ακουγεται καλυτερα.τα κοβεις σε κοματια η ολοκληρα τα βραζεις?μετα τα περναμε στο μουλτι ριχνοντας λιγο λαδι και λιγο λεμονι?

Τα έκοβα κομματάκια τα έβραζα. Μετά όπως λες τα έβαζα στο μούλτι με λίγο λαδάκι. Μπορείς μετά να βάλεις ντοματούλα (εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα με το γιατρό σας) ή λεμονάκι(απλά λίγο στην αρχή γιατί μπορεί να μην αρέσει στο μπεμπονάκι) ή τίποτα απ'τα δύο. Ελπίζω να σε βοήθησα κοπελούδα μου :roll:

ναι με βοηθησες παρα πολυ σ'ευχαριστω! να 'σαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Χλόη μου, πολύ σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όταν έρθει η ώρα να τα φτιάξω, ίσως να σε ξαναενοχλήσω για συμβουλές! Συζητώντας με μια φίλη, μου πρότεινε να δώσω επίσης κινόα, που πωλείται σε καταστήματα με βιολογικά. Το θέμα είναι να αποφύγουμε τις ετοιματζίδικες κρέμες, που δε μου γεμίζουν το μάτι...ευχαριστώ και πάλι!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φρύνη, μπράβο για τα καλά νέα!!!

 

Λοιπόν και εμείς πάμε πολύ καλά, δεν είχα βρει ευκαιρία να σας τα πω.

Τρώμε κανονικά τα φρούτα και τα λαχανικά με το κρέας σε πολύ μικρά κομματάκια, λιωμένα με το πηρούνι.

Με προσθήκη ανθότυρου ή τραχανά μάλιστα τρώμε τα πάντα :D

Οι ποσότητες δεν είναι στάνταρ, όπως άλλωστε και για όλους τους ανθρώπους. Ανάλογα με την όρεξή μας κάθε μέρα.

Τρωμε ζυμαρικα με σαλτσα απο φρεσκια ντοματα(μανινα ευχαριστωωωωω) και λιιιιγη κατσικισια φετα και λιγο μοσχαρι.

Πού υπάρχει αυτή η συνταγή, σε αυτή την ενότητα είναι?

 

Το αστειο ειναι οτι οταν μπαινει στην κουζινα ή οταν βλεπει κανενα πιατο,σε ασχετη φαση της ημερας,ανοιγοκλεινει το στομα και κανει πως μασαει :lol::lol:

Αυτό το κάνει και ο Σεραφειμάκος, πολύ πλάκα :lol: Και δεν έχει και δόντια :lol:

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!

Συνεχίζοντας τον προβληματισμό που έθεσε η Λίλια και έχοντας περίπου τις ίδιες απόψεις για τη διατροφή των μωρών μας με την Αγλαϊα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Ως γνωστόν οι παιδίατροι προτείνουν να δίνουμε, μαζί με τις πρώτες φρουτόκρεμες, και κρέμες ρυζάλευρου (του εμπορίου). Σε περίπτωση που θέλουμε να τις αποφύγουμε, απλά δεν τις προσθέτουμε καν στο διαιτολόγιό τους? Η εναλλακτικά, αν θέλουμε να δώσουμε, τι δίνουμε (σε δημητριακό πάντα)?. Και αν υπάρχει κάποιο τέτοιο δημητριακό στο εμπόριο, πώς το βρίσκουμε? Ελπίζω να μη βρίσκετε πολύ ανόητες τις ερωτήσεις μου, νέα μαμά που θηλάζει, βλέπετε, και όπου να 'ναι θα αρχίσουμε τις άλλες τροφές...

 

Απλά δεν το δίνουμε, ξεκινάμε με φρούτα, μετά λαχανικά κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τρωμε ζυμαρικα με σαλτσα απο φρεσκια ντοματα(μανινα ευχαριστωωωωω) και λιιιιγη κατσικισια φετα και λιγο μοσχαρι.

Πού υπάρχει αυτή η συνταγή, σε αυτή την ενότητα είναι?

Υπάρχουν κάπου συνταγές για τα πιτσιρίκια;

Αλήθεια Δημητράκο το ανάλατο ανθότυρο χρησιμοποιείς; Καλή ιδέα δεν το είχα σκεφτεί!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχω μια απορια σαν καινουργια μαμα.η κορη ειναι 5 μηνων κ την θηλαζω μονο.δεν με ανησυχει το γεγονος πως θα αντιδρασει στην εισαγωγη των τροφων οσο για το μπιμπερο που θα πινει νερο ή γαλα οταν γυρισω δουλεια.τα δικα σας τι εκαναν :?:

Link to comment
Share on other sites

Τρωμε ζυμαρικα με σαλτσα απο φρεσκια ντοματα(μανινα ευχαριστωωωωω) και λιιιιγη κατσικισια φετα και λιγο μοσχαρι.

Πού υπάρχει αυτή η συνταγή, σε αυτή την ενότητα είναι?

Υπάρχουν κάπου συνταγές για τα πιτσιρίκια;

Αλήθεια Δημητράκο το ανάλατο ανθότυρο χρησιμοποιείς; Καλή ιδέα δεν το είχα σκεφτεί!

 

Λεγκω και Δημητρα δεν μου πε η μανινα καμια ιδιαιτερη συνταγη,απλα μου προτεινε την ντοματα.Βραζω το μοσχαρι και μετα ριχνω μεσα τια χυλοπιτες και λιγη ντοματα-σαλτσα(φρεσκια)και τα βραζω.Στο τελος βαζω λιγη φετα κατσικισια.

Αλατι δεν βαζω.

Λετε να μην δινω κατσικισια και να δινω ανθοτυρο;Ειναι λιγο μπλιαχ αυτο; :roll:

 

 

Δημητρα τα πατε πολυ καλα,μπραβοοοοοοοοο!!!Αντε σειρα εχει το Τζενακι τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Λεγκω

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7939

 

Αληθεια ψωμακι ποτε αρχισατε να δινετε κ τι ψωμι?

τζενη ψωμι αρχισα να δινω απο 7 μηνων περιπου αλλα οχι συστηματικα αλλα που και που,τωρα της δινω να τσιμπαει.Και πολυσπορο και ασπρο.Το πολυσπορο εχει οντως σπορους αλλα τι πειραζει;Εννοεις μηπως πνιγει;

Link to comment
Share on other sites

φρύνη το ανθότυρο έχει το λιγότερο αλάτι (ή μήπως καθόλου?) και φτιάχνεται από πρόβειο γάλα.

 

ναι ξερω οτι ειναι αλατο,θα παρω να δοκιμασω.

Εσυ ντουντουκα δινεις φετα;

Link to comment
Share on other sites

 

ναι ξερω οτι ειναι αλατο,θα παρω να δοκιμασω.

Εσυ ντουντουκα δινεις φετα;

νο, τη βρίσκω αλμυρή ακόμα...βλέπεις, τσακίζω κι εγώ το ανθότυρο κάθε πρωί σε τοστ:)

(νταξ με φακές ή φασολάκια δε παίζει να μην φάω φέτα:P). Περιμένω την συνάντηση με τη γιατρό στο χρόνο, να μου δώσει κατευθυντήριες οδηγίες και θα αρχίσω και φέτα (λίγη όμως).

Link to comment
Share on other sites

οοοοοκ καταλαβα!

 

Τζενη ο ξυνος ο τραχανας μαγειρευται οπως ο γλυκος,μονο με νερο ε;

 

Α τζενη εμεις λαχανικα δεν εχουμε φαει ακομη...τα ζυμαρικα μας εσωσαν.Ποτε θα του δωσεις εσυ;Στον ενατο?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...