Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Και εμας τα ιδια μας ειπε! Την ντοματα την ξεφλουδιζεις κ βγαζεις τα σπορακια κ μετα την τριβεις στο φαγητο. Οσο για το αλεσμα μου ειπε δεν χρειαζεται αν τα βρασεις καλα! Και για το αλατι λεει στον τραχανα ειναι λιγο δεν πειραζει.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Sυγνωμη επειδη δεν καταλαβα δηλ ωμη θα την βαλω ε? δε θα το κανω δηλαδη κοκκινιστο το φαι.και τα σπορακια χμ πωπω ταλαιπωρια...πολυ πακετο αυτα τα αλεσμενα δεν τα χωνευω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Sυγνωμη επειδη δεν καταλαβα δηλ ωμη θα την βαλω ε? δε θα το κανω δηλαδη κοκκινιστο το φαι.και τα σπορακια χμ πωπω ταλαιπωρια...πολυ πακετο αυτα τα αλεσμενα δεν τα χωνευω πολυ

 

Εγώ την βάζω προς το τέλος μαζί με τα υπόλοιπα και βράζει και αυτή....χωρίς φλούδα και σποράκια, έτσι μας είπε ο γιατρός....λάθος είναι ΚΑΙ αυτό???? :cry:

Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα όμως αν αλλάξουμε γιατρό, ειδικά με τα εμβόλια θα είναι

μπέρδεμα αν ο άλλος γιατρός έχει άλλη φιλοσοφία

 

Αν η άλλη φιλοσοφία σου ταιριάζει περισσότερο γιατί να είναι μπέρδεμα;

 

Στο βιβλιάριο υπάρχουν όλα όσα έχουν γίνει και δεν θα επαναληφθούν.

 

Όταν ξεκινάς μια διαδικασία δεν σημαίνει ότι πρέπει να την ακολουθείς για όλη σου τη ζωή ακόμη και αν δεν σου αρέσει.

 

Εσύ βάζεις τα όρια στο γιατρό, ο ρολος του είναι συμβουλευτικός, δεν έχει εκτελεστική εξουσία.

 

Μπορείς να μείνεις στην ίδια γιατρό αλλά κανείς δεν σε υποχρεώνει να ακολουθείς τυφλά αυτά που λέει.

 

Υπάρχει και άλλη τακτική, ξεκαθαρίζεις τη δική σου θέση και βάζεις το γιατρό στο δίλλημα αν θα συνεχίσει μαζί σου ή όχι. Όταν ήταν να ξεκινήσουμε στερεές τροφές είχα πει στην παιδίατρό μου ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω κάτι από κουτί, δεν τη ρώτησα, δεν το συζήτησα, απλά το δήλωσα. Έτυχε να συμφωνούμε αλλά και να μη συμφωνούσαμε δεν είχα σκοπό να το συζητήσω.

 

Την επόμενη φορά θα κάνει μόνο ένα εμβόλιο (βέβαια είναι εξαπλό :? )

 

Με είχε ξεγελάσει γιατί από την μία παρότρυνε να συνεχίζω τον θηλασμό

και είναι κατά των φαρμάκων και των πολυεθνικών σε σχέση με τα

τεχνητά βρεφικά γάλατα κλπ αλλά από την άλλη πολλά εμβόλια και

ημιμάθεια για τις τροφές.

 

Θα αλλάξουμε γιατρό, αλλά μόνο αν ξέρω πως εκτός από καλή γιατρός

είναι και θετική με τον θηλασμό και την ομοιοπαθητική, καθώς επίσης

και καλά ενημερωμένη για όλα.

 

Αλήθεια, μπορεί κανείς να μου συστήσει καμμιά τέτοια στον Πειραιά ή

τα περίχωρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τζενη μην αγχωνεσαι!!απλα ρωταω ακομα δεν εχω παει καν να παρω ντοματες ειμαι σε φαση ζομπι .

Δεν ξερω με τους παιδιατρους κι εγω εχω σηκωσει τα χερια ψηλα.Γιατι μετα εχω να καθομαι να εξηγω γιατι και πως κτλ.Μπορω να πω πλεον τωρα ο Λευτ με εμπιστευεται και μου λεει κανε οτι θες παλια γινοταν μαχη ουτε θελω να θυμαμαι τι περασα.Ρε κοριτσια ηταν μια φαση θηλαζα στα κρυφα ηταν απιστευτο τελοσπαντων στο θεμα μας εμεις ακομα δε φαγαμε ντοματες κ τετοια απλα ρωταω γιατι μου πε να δωσω ντοματα και γιαουρτι .Εκει ειχαμε μια διαφωνια γιατι εγω της ειπα προβειο αυτη θελει advance αλλα ηδη εκανα μια μεγαλη υποχωρηση στο θεμα απογευματινο με το ρυζαλευρο και τωρα νομιζω πως επιτελους καταφερα να επιβληθω.Γενικως σαν ενα ψιλοαπολογισμο μεχρι τωρα εχω ψιλομαρτυρησει γιατι βλεπω πως μαζι με το θηλασμο αγωνιζομαι να παλι να δωσω μια μαχη οσον αφορα μη φαει κρεμα,ζαχαρες και μπισκοτα κτλ

επισης δεν καταλαβαινουν πως παλι θηλαζει το παιδι πολυ δεν εχει να κανει αν χτυπαει 3 φρουτα η ολοκληρο το μεσημεριανο του.ΟΥφ....συγνωμη αλλα ηθελα να τα πω καπου.Ομως τωρα χαιρομαι γιατι κανουμε αυτο που πραγματικα επιθυμουσα(μετα απο 8 μηνες) καλλιο αργα παρα ποτε σου λενε.....

Link to comment
Share on other sites

Sυγνωμη επειδη δεν καταλαβα δηλ ωμη θα την βαλω ε? δε θα το κανω δηλαδη κοκκινιστο το φαι.και τα σπορακια χμ πωπω ταλαιπωρια...πολυ πακετο αυτα τα αλεσμενα δεν τα χωνευω πολυ

 

Οχι ωμη αφου γινει το φαγητο, εγω την πλενω , την ξεφλουδιζω,βγαζω τα σπορακια , την τριβω κ την ριχνω κ νραζει λιγο μαζι με το κρεατακι να νοστιμεψει λιγο κ λιγο πριν κατεβασω το φαγητο απο το ματο ριχνω κ το λαδι κ παιρνει δυο-τρεισ βρασεις.

Αχχχ υπομονη με τα αλεσμενα να χρονισουνε κ μετα θα απαλλαγουμε.Τουλαχιστον εσενα τα τρωει ,εγω τα φτιαχνω κ τα πεταω :cry:

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυυυυυυυ χαρουμενη!

το παιδι μου επιτελους ΤΡΩΕΙ :D:D:D

τζενη,λεγκω,δημητρα ερχεται καποτε η ωρα

αρκει να παραμεινει:lol:

 

ειναι αυτο που ειπε η χλοη κ η αγλαια

τρωνε οταν ερθει η ωρα τους :wink:

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυυυυυυυ χαρουμενη!

το παιδι μου επιτελους ΤΡΩΕΙ :D:D:D

τζενη,λεγκω,δημητρα ερχεται καποτε η ωρα

αρκει να παραμεινει:lol:

 

ειναι αυτο που ειπε η χλοη κ η αγλαια

τρωνε οταν ερθει η ωρα τους :wink:

 

Μπράβο βρε Βάσω!!! :D

Δηλαδή ξαφνικά άρχισε να τρώει κανονικά???

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Sυγνωμη επειδη δεν καταλαβα δηλ ωμη θα την βαλω ε? δε θα το κανω δηλαδη κοκκινιστο το φαι.και τα σπορακια χμ πωπω ταλαιπωρια...πολυ πακετο αυτα τα αλεσμενα δεν τα χωνευω πολυ

 

Οχι ωμη αφου γινει το φαγητο, εγω την πλενω , την ξεφλουδιζω,βγαζω τα σπορακια , την τριβω κ την ριχνω κ νραζει λιγο μαζι με το κρεατακι να νοστιμεψει λιγο κ λιγο πριν κατεβασω το φαγητο απο το ματο ριχνω κ το λαδι κ παιρνει δυο-τρεισ βρασεις.

Αχχχ υπομονη με τα αλεσμενα να χρονισουνε κ μετα θα απαλλαγουμε.Τουλαχιστον εσενα τα τρωει ,εγω τα φτιαχνω κ τα πεταω :cry:

 

Δηλαδή, Τζένη, βράζει λιγάκι, δεν είναι τελείως ωμή?

 

Κάτι άλλο, το λάδι εμένα μου είχαν πει να το προσθέτω και αυτό ωμό στο τέλος, ξέρετε κάτι γι' αυτό?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δημητρα τα ειχα παρατησει τον τελευταιο καιρο

εκτος απο καποιες φορες που της εδινε η μαμα μου

τελευταια φορα πριν μια βδομαδα κ καναμε τον καραγκιοζη

να ανοιξει τον στομα να της δωσουμε μια κουταλια

 

χθες λεω ας ξαναπροσπαθησω και

εφαγε την φρουτοκρεμα κ την κοτοσουπα

με ορεξη,πλησιαζε μονη στο κουταλι κ ανοιγε τον στομα :shock:

το ιδιο κ σημερα :shock:

Link to comment
Share on other sites

εμενα τις εφαγε απο την πρωτη στιγμη δεν εχω παραπονο απλα στο μεσημεριανο τον επιανε κατι τελικα αλλαξαμε καρεκλακι και εκει οταν τελειωνει το φαι κλαιει του καλαρεσει χαχα!

ε και νερο κουτσοπινουμε με το κουταλακι δεν βιαζομαι απλα βαριεμαι τα πλυσιματα και τα αλεσματα και το σφουγγαρισμα μετα(τεμπελα εγινα)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας να ρωτησω κ'εγω κατι? την χορτοσουπα την φτιαχνουμε για δυο μερες και την βαζουμε στο ψυγειο ? φανταζουμε οχι αλεσμενα ε?γιατι μετα πως να τα ζεστανουμε?

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα τη βαζω χωρις να αλεσω και οταν ειναι να φαει τη 2η μερα βαζω στο μουλτι χυνω και λιγο ζεστο νερο και γινεται σουπερ.Το λαδι το βαζω ωμο στο τελος και ριχνω μια γυρα αλεσμα.

 

Ερωτηση παλι οταν λενε ρυζι οι γιατροι τι ρυζι? γλασε?καρολινα?

και το αλεθω κι αυτο μεσα στο μιγμα?

Link to comment
Share on other sites

εγω το καρεκλακι το χω για ντεκορ

την ταιζω στο καροτσι το οποιο το χει ζωγραφισει με τις κρεμες που πετουσε

φοβερα grafity!

 

νερο της δινω με το ποτηρακι

και ενα εχω να πω frene τελικα το νερο ειναι θαυματουργο!

για να μην υπαρξει παρεξηγηση οχι δεν ειναι του καματερου :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γεια σας να ρωτησω κ'εγω κατι? την χορτοσουπα την φτιαχνουμε για δυο μερες και την βαζουμε στο ψυγειο ? φανταζουμε οχι αλεσμενα ε?γιατι μετα πως να τα ζεστανουμε?

 

ναι εγω φτιαχνω για 2-3 μερες οπως κ την κοτοσουπα οχι αλεσμενα

τα αλεθω αφου τα ζεστανω

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα τη βαζω χωρις να αλεσω και οταν ειναι να φαει τη 2η μερα βαζω στο μουλτι χυνω και λιγο ζεστο νερο και γινεται σουπερ.Το λαδι το βαζω ωμο στο τελος και ριχνω μια γυρα αλεσμα.

 

εγω την 2η μερα τα βαζω σ'ενα κατσαρολακι με νερο για να ζεσταθουν και τα βαζω στο μουλτι αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο γι'αυτο ρωταω να μου πειτε.τι βαζεις στην χορτοσουπα ?εγω πατατα καροτο κολοκυθι σιγα σιγα πρεπει να προσθεσω κ'αλλα χορταρικα? μετα απο ποσες μερες προσθετω κρεας ? κοτοπουλο? αχ σ'εχω ζαλισει αλλα ειμαι λιγο ασχετη και αγχωμενη.

η μπεμπα μου ειναι 7 μηνων και τωρα αρχιζουμε να τρωμε

ευχαριστωωωωωωω!

Link to comment
Share on other sites

οποτε σου πει ο γιατρος βαζεις κρεας.Εμεις βαλαμε πρωτα αυτα τα 3 και μετα οταν τα φαγε ολα και ειδαμε πως δεν τον πειραζουν βαλαμε κοτοπουλο το κρατησαμε καμια βδομαδα δυο και μετα βαλαμε και μοσχαρι.

Δεν ειμαι καλο παραδειγμα προς μιμηση γιατι αρχισαμε σχετικα νωρις τις στερεες εμεις αλλα αυτη ηταν η σειρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Βασουλα!

Αντε σειρα μας τωρα :lol::lol::lol:

Δημητρα ναι , την αφηνω και βραζει λιγο η ντοματα κ μετα βαζω το τραχανα/ζυμαρικο και στο τελος το λαδακι. Κ εμενα μου ειχε πει ωμο αλλα το κανω ετσι εδω κ λιγες μερες για να νοστιμιζει λιο το φαγητο μπας κ το φαει, ειδικα αν εχει ντοματα μεσα θελει λιγο βρασιμο με το λαδακι.

Ααα πηγα σουπερ μαρκετ κ ειδα οτι ολα τα ζυμαρικα πλυν χυλοπιτων δεν χουν μεσα αυγα οποτε μπορω να βαζω κ λιγο κριθαρακι στο μοσχαρι για αλλαγη αφου ειπε ο ντοκ οτι αν δεν εχουν αυγα να τα χρησιμοποιω.

Κανω πειραματα μεχρι να βρω κατι να του αρεσει.

ακομα μας ειπε ο γιατρος να μην πολυ βαζουμε κολοκυθι πλεον γιατι ειναι εκτος εποχης κ στην θεση του να μπουν τα μπροκολοκουνουπιδια. Για να δουμε.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Χλοη σε ευχαριστω...μου ανεβασες και παλι το ηθικο :lol::wink:

 

Σημερα ανακαλυψα ενα μαγαζακι μεσα στην αγορα που το εχει μια κυρια και κανει μονη της χυλοπιτες,τραχανα κριθαρακι κουσκουσ κτλ!!Ειναι πολυ ωραιο!Ειχε και τραχανα με λαχανικα!Πηρα να δοκιμασω στην σουσου!Θα κανω και στον μπαμπα μου λιγο που κανει χορτοφαγια-ωμοφαγια κτλ...

 

Σημερα φαγαμε τα φρουτα!

Εβαλα στα λαχανικα μπροκολο,οντως ηταν νοστιμο αλλά εφαγε μονο 5-6 κουταλιες και μετα σταματησε...μετα εφαγε λιγα κομματια πατατα και καροτο και μετα αρχισε να πειναει και κατα συνεπεια να γκρινιαζει...ηθελε γαλα,το ρουφηξε και αρχισε να παιζει μετα!!

 

 

Εντωμεταξυ,αν μπροστα της βαλω πατατα καροτα σε κομματακια και αναμεσα βαλω και ψωμι,το ψωμι το εντοπιζει αμεσως και το καταβροχθιζει :shock:

Link to comment
Share on other sites

Με τα χερια τα πιανει!!εχουν λιγο λαδολεμονο αλλα δεν γλιστρανε!

Τα πιανει τα βαζει στο στομα και κανει πως μασαει και γελαει.Η πλακα ειναι πως και κατω να της πεσει αυτη παλι κανει πως μασαει και γελαει!

 

Αν παω να της δωσω εγω στο στομα με κοιταει και το παιρνει αυτη!Πρεπει οπωσδηποτε να το πιασει να το μυρισει να το δει καλα και μετα να το βαλει στο στομα!

Link to comment
Share on other sites

Η πλακα ειναι πως και κατω να της πεσει αυτη παλι κανει πως μασαει και γελαει!

 

Αυτό πραγματικά θα ήθελα να το δω live!!!

 

Σε ρωτάω γιατί η Βιργινία ενώ χλαπακιάζει στην κυριολεξία τα φρούτα σε φέτες, το μεσημεριανό δεν... το έχει. Μόλις δει σκέτη πατάτα ή καρότο κλείνει το στόμα (δεν είναι φοβερό;) και αν την ξεγελάσω και της βάλω κανένα στο στόμα αηδιάζει! Έτσι έκανε και όταν της είχα πρωτοδώσει τη σκέτη πατάτα για μεσημεριανό.. Και είναι και το αγαπημένο της γεύμα αυτό! Τελοσπάντων... Άλλο ένα αίνιγμα για λύση..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τα φωτα σας… :lol:

 

Εχω μια αρκετα μεγαλη τραπεζα μητρικου γαλακτος, μεγαλο μερος της οποιας είναι γαλα που εχω αντλησει ιουλιο-αυγουστο (πρεπει να είναι 5-6 λιτρα σιγουρα).

Εχω την καταψυξη στους -20 αλλα δεν προβλεπεται να το χρησιμοποιησω και είναι κριμα να παει χαμενο.

Θελω λοιπον να το χρησιμοποιησω σε καποια συνταγη που να τη δινω για απογευματινο και σκεφτηκα το ρυζογαλο.

 

Στη συνταγη που εχω, εκτος από νερο, ρυζι, γαλα κλπ εχει και ζαχαρη και κορν φλαουρ.

 

Ερωτησεις.

Το κορν φλαουρ κανει να το φανε?

Τι να βαλω αντι για ζαχαρη και κορν φλαουρ?

 

Επισης, αν μου βγουν 4-5 ρυζογαλα μπορω να τα κρατησω στο ψυγειο για να τρωει ένα την ημερα η χαλαει το γαλα?

 

ευχαριστω!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για τις μαμάδες που δίνουν στα μωρά τους το βιολογικό ρυζάλευρο της holle:

 

Ποιά είναι η δοσολογία ρυζάλευρου-μητρικού γάλακτος για να βγαίνει νόστιμο το αποτέλεσμα;

 

Σας ευχαριστώ πολύ :)

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...