Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Thx Χrysalis! :D

Εσύ όταν πήγε 6 μηνών τι έκανες με τις στερεές τροφές δηλαδή?

Καταρχήν στέρεες του ξεκίνησα στον 7ο :wink: Με έπρηξε η γιατρός... είχα κι έναν μπαμπά που κρεμότανε από τα χείλη της... (τώρα πιά τα έχω ξεπεράσει και τα δύο!!). Ξεκίνησα με κρέμα ρυζάλευρο! εμπορίου μεν... χωρίς ζάχαρη κλπ δε... ψάξε ψάξε στο φόρουμ ενημερωνόμουν... και έτσι στην πορεία πήρα και βιολογική να φτιάξω με δικό μου γάλα ή καστανό ρύζι κλπ... αλλά μου το φτυνε στα μούτρα!

Περνώντας οι μήνες... ήρθαν τα φρούτα, τα λαχανικά, το κρέας... έτσι κρεμα έφαγε για κανά μήνα στο σύνολο (δεν επέμενα και πολύ!!)... μετά την έκοψα! προτιμούσα να τρώει δύο φορές φαγάκι! :wink:

 

Ωωωω... τι κρίμα! Θα στεναχωρηθούν κάτι κουμπαροξαδέρφες, που περιμένουν πώς και πώς να σταματήσω να θηλάζω!
:lol::lol::lol: πονόψυχη που είσαι!!!

 

Ωωωω ναι! τι να κάνουμε! Πες τες να μπούνε στο φόρουμ να τις παρηγορήσω!

 

Μετά το χρόνο απελπίζονται και όταν ξεπεράσεις τους 18 μήνες κάτι παθαίνουν. Κράτα ημερολόγιο και θα δεις... είναι ημερομηνίες κατοφλίου αυτές. Οι 24 μήνες είναι που δεν αντέχουν με τίποτα...

Πόσα ξέρεις... πόσο δίκιο έχεις!

η δικιά μου κουνιάδα πάντως... ξεκίνησε στους 12 με το..."μα εμείς τί κάναμε;;; τα δικά μας δε θηλάζανε;;; μόνο πιπιλάγανε;;;; γιατί και στα δύο μου κόπηκε στους 6 μήνες;;;".... έλα ντε! γιατί άραγε!!! :roll:

στους 14 έλεγε "η γελάδα κατεβάζει ακόμη γάλα;;; :lol::lol::lol: :lol:"

και μόλις το Σάββατο που βρεθήκαμε... τώρα που ξεπεράσαμε τους 16 μήνες μου είπε "το ξέρεις πως μπορεί να σε τραβήξει μέχρι τα 2 και τα 3 χρόνια ε;;;" λέτε να άρχισε να μαθαίνει;;;; :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Το λινκ δεν μου το ανοιγει,τι ειναι;;;;

δε μ' αρέσει να σε αφήνω στα σκοτάδια! έχεις δει τα κρεμαστάρια λαιμού για τα κινητά; ε... κρεμαστάρι μπιμπερό για τους άχρηστους μπαμπάδες! λες και μόνο με το χέρι... δε μπορούν να πετύχουν το ύψος του στόματος του μωρού... πρέπει να βρίκουν κόντρα από το κορδόνι για να το πετύχουν :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

[

 

και μόλις το Σάββατο που βρεθήκαμε... τώρα που ξεπεράσαμε τους 16 μήνες μου είπε "το ξέρεις πως μπορεί να σε τραβήξει μέχρι τα 2 και τα 3 χρόνια ε;;;" λέτε να άρχισε να μαθαίνει;;;; :lol::lol::lol::lol::lol:

 

[:

 

 

...δε λες,αυτο ελπίζω?? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Galat το πινει το ξενο κανονικα οπως το μητρικο ή στραβωνει;

Αναρωτιεμαι και αναλογιζομαι το εφιαλτικο σεναριο,οτι αν δεν τρωει ως τον Γεναρη που θα παω στην δουλεια τι θα γινει αραγε;;;;Ειναι και αναποδη η δικια μου,θα πιει ξενο αραγε;;;;

 

Το πίνει.... βρε συ...με τοση τράπεζα και τέτοια ποσότητα στις αντλήσεις ανησυχείς? Θα βγάζεις το πρωί και αν μπορείς και στη δουλειά και είσαι ΟΚ!!!!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

και μόλις το Σάββατο που βρεθήκαμε... τώρα που ξεπεράσαμε τους 16 μήνες μου είπε "το ξέρεις πως μπορεί να σε τραβήξει μέχρι τα 2 και τα 3 χρόνια ε;;;" λέτε να άρχισε να μαθαίνει;;;; :lol::lol::lol::lol::lol:
...δε λες,αυτο ελπίζω?? :lol:

απλά γέλασα :D πλατιά πλατιά και τής είπα... "όσο πάει!, το έχω αφήσει επάνω του!" και φυσικά.... γούρλωσε έτσι :shock: τα μάτια της!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις xrysalis!

Αφού η κουνιαδα σου θήλασε μέχρι τους 6 μηνες πάλι καλά!

Έχει μια άποψη..

Οι περισσότερες δεν θήλασαν ούτε εβδομάδα και έχουν άποψη και την δικαιολογία έτοιμη! :twisted:

vbHl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Galat το πινει το ξενο κανονικα οπως το μητρικο ή στραβωνει;

Αναρωτιεμαι και αναλογιζομαι το εφιαλτικο σεναριο,οτι αν δεν τρωει ως τον Γεναρη που θα παω στην δουλεια τι θα γινει αραγε;;;;Ειναι και αναποδη η δικια μου,θα πιει ξενο αραγε;;;;

 

Το πίνει.... βρε συ...με τοση τράπεζα και τέτοια ποσότητα στις αντλήσεις ανησυχείς? Θα βγάζεις το πρωί και αν μπορείς και στη δουλειά και είσαι ΟΚ!!!!

Μαλλον ετσι το κοβω ναγινεται galatoyla!Ας ελπιζουμε οτι κααααατι θα τρωμε ως τοτε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς απο αύριο μας είπε να ξεκινήσουμε με μείγμα πατάτα-καρότο-κολοκύθι-σπανάκι-στήθος κοτόπουλο!

Ολα αυτά μαζί?? Ευχηθείτε μας καλή επιτυχία... :lol:

 

Όντως, είναι πολλά μαζί και ειδικά το σπανάκι συνήθως το δίνουν λίγο αργότερα! Στα παραπάνω ποστ θα δεις ότι δίνουμε τις νέες τροφές μια-μια ανά 3-4 μέρες, ώστε να δούμε κατευθείαν ανεπιθύμητες αντιδράσεις. Όταν είμαστε βέβαιες ότι μια τροφή δεν προκάλεσε κάποια αντίδραση στο μωράκι, τότε δοκιμάζουμε και τον συνδυασμό.

Ωστόσο, καλή επιτυχία!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

επειδή είμαι πηγμένη και δεν προλαβαίνω να ξεκαθαρίσω κάτι γρήγορα,

και είμαι σίγουρη ότι κάποιες από εσάς θα το έχετε ψάξει:

 

"Συμφέρει" ή όχι να δίνω στο 7.5 μηνών μωρό μου, που δεν πολυτρώει καλά ακόμη, πρόβειο γιαούρτι που φαίνεται να του αρέσει?

 

Δηλαδή, το ασβέστιο που θα έχει το γιαούρτι αυτό δυσκολεύει την απορρόφηση του (λίγου) σιδήρου που παίρνει από τις τροφές?

 

Πέτυχα 1-2 αντιφατικά άρθρα και έχω μπερδευτεί...

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δημητράκο, αν δεν κάνω τραγικό λάθος αυτό ισχύει με το αγελαδινό... με το πρόβειο και το κατσικίσιο δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ στον μικρό του δίνω κάθε απόγευμα με τον τραχανά το πρόβειο το γιαουρτάκι και το εξαφανίζει.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι τζενάκι, φτιάχνεις τον τραχανά ξεχωριστά, και αφού κρυώσει λίγο, ρίχνεις μπόλικες κουταλιές γιαούρτι και απολαμβάνεις...στο τέλος θα το φας εσύ όλο, είναι τέλειο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικές απορίες: Τον τραχανά τον φτιάχνετε αραιό ή πηχτό, γιατί είμαι άσχετη. Προχθές έφτιαξα αλλά μάλλον ήταν πολύ πηχτός, μετά από 1-2 κουταλιές φούσκωνες και δεν μπορούσες να φας άλλο. Και από ποια ηλικία τον δίνετε στα μωρά;

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

η αναλογία που δουλεύει σε μένα είναι 1-1 (μία κούπα τραχανά, 1 κούπα νερό-ίσως και λίγο παραπάνω, εξαρτάται από τον τραχανά).

Τον δίνεις από όταν πάρεις το οκ για τα ζυμαρικά και προσέχεις να μην έχει αυγό μέσα (αλατάκι, μάλλον θα έχει, αναγκαίο κακό).

Link to comment
Share on other sites

εγω τον κανω πολυ αραιο και βαζω και ντοματα

 

κάντον άσπρο και πηχτούλι και στο τέλος ρίξε και κομματάκια φέτας. Και τα ξαναλέμε:P

 

A, μη το δώσεις στη μικρή με τη φέτα:P άλλαξέ το σε ανθότυρο, για μωρά:D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

επειδή είμαι πηγμένη και δεν προλαβαίνω να ξεκαθαρίσω κάτι γρήγορα,

και είμαι σίγουρη ότι κάποιες από εσάς θα το έχετε ψάξει:

 

"Συμφέρει" ή όχι να δίνω στο 7.5 μηνών μωρό μου, που δεν πολυτρώει καλά ακόμη, πρόβειο γιαούρτι που φαίνεται να του αρέσει?

 

Δηλαδή, το ασβέστιο που θα έχει το γιαούρτι αυτό δυσκολεύει την απορρόφηση του (λίγου) σιδήρου που παίρνει από τις τροφές?

 

Πέτυχα 1-2 αντιφατικά άρθρα και έχω μπερδευτεί...

 

και εγώ πρόβειο του έδινα αλλά μου είπε η παιδίατρος ότι αυτά είναι λίγο βαριά για το στομαχάκι τους. Όταν της είπα ότι δε θέλω να του δώσω αυτά τα παιδικά, συμφώνησε μαζί μου αλλά είπε ότι αυτά είναι πιο επεξεργασμένα για τα παιδιά. Προν το παρόν, τα σταματησα μέχρι να γίνει 8 μ και μετά θα δω τι θα κάνω. Μάλλον για πρόβειο μας βλέπω και ας λέει ότι θέλει η γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Όταν της είπα ότι δε θέλω να του δώσω αυτά τα παιδικά, συμφώνησε μαζί μου αλλά είπε ότι αυτά είναι πιο επεξεργασμένα για τα παιδιά.

 

Προφανώς δεν ξέρει καν πώς γίνεται το γιαούρτι! :shock:

 

Αναρωτιέμαι γιατί το κανουν αυτό, να λένε ανοησίες ενώ έχουν μεσάνυχτα.

 

Το πρόβειο γιαούτρι είναι πρόβειο γάλα που το βράζουν, προσθέτουν μαγιά, δηλαδή παλαιότερο γιαούρτι και το αφήνουν να γίνει! Δεν έχει κανένα πρόσθετο και καμία άλλη επεξεργασία!

 

 

Προν το παρόν, τα σταματησα μέχρι να γίνει 8 μ και μετά θα δω τι θα κάνω.

 

Παρόλο που το προτείνουν αργότερα, μερικά μωρά το θέλουν και δείχνουν έτοιμα γι αυτή την τροφή.

 

Το αγελαδινό ευθύνεται πιο συχνά για αλλεργίες και ειδικά τα παιδιά με τα πρόσθετα δεν χαρακτηρίζονται καν γιαούρτια. Διαβάστε την ετικέτα!

Link to comment
Share on other sites

Χτες στο σουπερ μαρκετ πηρα απο περιεργια κ μονο να διαβασω τις ετικετες απο τα παιδικα γιαουρτακια. Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσα προσθετα εχουν μεσα! Αυτα δηλαδη ειναι καλυτερα απο το προβειο που εχει μονο την μαγια κ το γαλατακι ? Δεν νομιζω! τα απερριψα για τον ιδιο ακριβως λογο που απερριψα κ τιε βρεφικες κρεμες εμποριου. Θα ου δωσω προβειο παρα την αντηρηση του γιατρου! Ειμαι σιγουρη αν του πω οτι δεν τρωει το παιδικο γιαουρτι κ οτι τρωει το κανονικο θα μου πει να δινω κανονικο!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Χτες στο σουπερ μαρκετ πηρα απο περιεργια κ μονο να διαβασω τις ετικετες απο τα παιδικα γιαουρτακια. Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσα προσθετα εχουν μεσα! Αυτα δηλαδη ειναι καλυτερα απο το προβειο που εχει μονο την μαγια κ το γαλατακι ? Δεν νομιζω! τα απερριψα για τον ιδιο ακριβως λογο που απερριψα κ τιε βρεφικες κρεμες εμποριου. Θα ου δωσω προβειο παρα την αντηρηση του γιατρου! Ειμαι σιγουρη αν του πω οτι δεν τρωει το παιδικο γιαουρτι κ οτι τρωει το κανονικο θα μου πει να δινω κανονικο!

 

και ποιές κρέμες του δίνεις;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...