Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Κορίτσια ο σκοπός είναι να μάθουν τα παιδάκια να τρώνε. Αν δε μπορεί να το βάλει στο στόμα και να το μασήσει, δεν είναι έτοιμο ακόμα.

 

Παλιά τους βάζανε το ρυζάλευρο και τα φρούτα στο μπιμπερό και τα πίνανε. Ποιός ο λόγος. ¨Ο,τι χρειάζονται το παίρνουν απ'το μητρικό. Οι τροφές, είναι για να μάθουν να μασάνε, να τρώνε μόνα τους, να μάθουν σε υγιεινές γεύσεις.

 

Αυτό με το διχτάκι, είναι καλό, να βάλεις ασ πούμε παγωμένο αγγουράκι και να το ρουφάει να ανακουφίζει τα δοντάκια.

 

Ακούστε κι εμένα, που έχω ένα λιγόφαγο παιδάκι, και μέχρι και μετά το χρόνο δεν ήθελε να φάει τίποτα. Θα φάνε τα παιδάκια σας, πιστέψτε με. Θα με θυμηθείτε.

 

Δεν πίνει νερό το παιδί μου έλεγα. Ε ήρθε το καλοκαίρι, ζεστάθηκε, ήπιε!

Δε μ'αφήνει να τη σκεπάσω έλεγα. Ε ήρθε ο χειμώνας, κρύωσε, σκεπάζεται μόνη της!

Δεν τρώει το παιδί μου, Ε, μεγάλωσε, πείνασε έφαγε!

 

Ξέρουν αυτά τι κάνουν. Ας τους έχουμε εμπιστοσύνη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

αυτό το μπρρρρ ήταν πολύ χαρακτηριστικό για δόντια σε μας! Είχε μια μέρα που το έκανε συνέχειααααααααα και την επόμενη εσκασε ο δόντης...για δες...

 

Εμένα μπρρρρρρρρ :P:P μου έκανε πολλές φορές, το 1ο δόντι όταν χρονίσαμε το βγάλαμε :lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί πρέπει να μάθει να εκτιμά το φρούτα σκέτα. Να μην αναρωτιούνται μετά οι μαμάδες γιατί τα παιδιά τους δεν τρώνε φρούτα και λαχανικά. Αφού τα χουν μάθει στις μπισκοτόκρεμες και τις φαρίν λακτέ :roll:

 

happy096.gifhappy096.gif

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο σκοπός είναι να μάθουν τα παιδάκια να τρώνε. Αν δε μπορεί να το βάλει στο στόμα και να το μασήσει, δεν είναι έτοιμο ακόμα.

Θα φάνε τα παιδάκια σας, πιστέψτε με. Θα με θυμηθείτε.

Ξέρουν αυτά τι κάνουν. Ας τους έχουμε εμπιστοσύνη!!

 

Επίσης συμφωνώ!!!! :lol:

 

ΥΓ. συγγνώμη, αν χάλασα το τόπικ, αλλά το διάβαζα και χαιρόμουν..

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου γιατρέσσα!

Ξέρεις, η φτώχεια θέλει καλοπέραση και η πολλή δουλειά κοπάνα!

Είναι προφανές ότι τα έχω παίξει, συνέχεια στο πάρεντς είμαι και λουφάρω!

Κανονίστε συνάντηση, να τα πούμε από κοντά. Εσύ πού την πηγαίνεις τη Σοφία (Λώρεν) βόλτα;

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Αν δώσουμε κουάκερ σε μωρό 8 μηνών θα το φτιάξουμε με μητρικό γάλα ή με γάλα 2ης βρεφικής ηλικίας, δεν είναι έτσι?

 

Με μητρικό είναι καλύτερα, είναι και πολύ νόστιμο. Μπορείς και σκέτο, με λίγο μηλαράκι. :wink:

 

είναι κ η ώρα δύσκολη...αυτό με το κουάκερ και το μήλο πως το κανεις?

.png
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που έχετε μεγάλα μωρά, μην ανησυχείτε. Όταν γυρίσετε στη δουλειά δυο τινά μπορούν να συμβούν. διότι τα μωρά δεν είναι χαζά να κάθονται να πεινάνε. Είτε θα φάνε αυτό που θα τους δώσει η γιαγιά/νταντά κτλ, είτε θα το σφραγίσουν και θα σας στραγγίσουν τη νύχτα! :cool:

 

Η κόρη μου μέχρι 13 μηνών έτρωγε μόνο δυο κουταλιές στερεών την ημέρα. Το "κουταλιές" είναι προσεγγιστικό, αφού δεν αλέθαμε, με το χέρι τα έτρωγε. Στο τσακίρ κέφι ένα ολόκληρο ροδάκινο ή κάτι τέτοιο. Τον τελευταίο μήνα σκόπευα να τηρήσω πρωινό αποθηλασμό, για να συνηθίσει να τρώει. Τελικά είχαμε αρρωστήσει και το τηρήσαμε μόνο λίγες μέρες, γιατί θηλάζαμε συνέχεια. Στα κρας τεστ πριν την επάνοδο στη δουλειά, μια χαρούλα έτρωγε από τη μαμά μου (η οποία είχε ρητή εντολή να μην την πιέσει να φάει). Όταν άρχισα κανονικά τη δουλειά, έκανε το ένα "γεύμα" δυο κανονικά γεύματα, το γατί μου. Και αντλημένο δεν ήθελε να δει ούτε ζωγραφιστό, οπότε με έβγαλε και από το δίλημμα "να αντλεί κανείς ή να μην αντλεί".

 

Απολαύστε το χρόνο που μένει κοντά στα μωρά σας, εκμεταλλευτείτε τις καλές μέρες, γεμίστε τις μπαταρίες σας όσο μπορείτε.

 

ΥΓ. Αν η κόρη μου ήταν κάτω του έτους, ίσως να επέμενα λίγο περισσότερο να δεχτεί το αντλημένο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ παιδιά ρωτάω αν θα μου μειωθεί/κοπεί το γάλα αν δεν θηλάζω για τόσες ώρες. Η κυρία μπέμπα μία χαρά είναι, τρώει τις στερεές και γυρίζει ορεξάτη για γάλα.

 

Στην ηλικία που είναι το μωρό σου δεν νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολουν αυτα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλικία που είναι το μωρό σου δεν νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολουν αυτα!

 

Ωωωω... τι κρίμα! Θα στεναχωρηθούν κάτι κουμπαροξαδέρφες, που περιμένουν πώς και πώς να σταματήσω να θηλάζω! :twisted::twisted::twisted:

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην ηλικία που είναι το μωρό σου δεν νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολουν αυτα!

 

Ωωωω... τι κρίμα! Θα στεναχωρηθούν κάτι κουμπαροξαδέρφες, που περιμένουν πώς και πώς να σταματήσω να θηλάζω! :twisted::twisted::twisted:

 

Τις καημένες, τι τραβάνε κι αυτές... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος λόγος για να βάζεις μπισκοτάκι? Ποιος είναι αυτός? Ας σου εξηγήσουν λίγο καλύτερα....

 

Ο λόγος για το "μπισκοτάκι" είναι για να "μην του ξυνίζουν του παιδιού τα φρούτα", "για να του νοστιμίσει και να τρώει" :shock: Το κλείσαμε το θέμα όμως, το μωρό θα τρώει σκέτα φρούτα, λήξις.

 

Η κακομοίρα η μάνα μου - πολύ προσεχτικά, γιατί με έχει φοβηθεί το μάτι της - μου λέει οτι ρώτησε στο κατάστημα βιολογικών προϊόντων της περιοχής μας και ανακάλυψε κάτι βιολογικά μπισκοτάκια της holle χωρίς ζάχαρη. "Βρε Ηρώ μου, δεν ρωτάς τις κοπέλες του υπολογιστή (σημ: εσάς εννοεί, στο parents ;) ) μήπως να δοκίμαζες να βάλεις ένα κάποια φορά;"

 

Σας ρωτάω επειδή με έλιωσε ο τρόπος που με ρώτησε :) (Άσε που περπάτησε 1,5 ώρα για να βρει το μαγαζί..)

 

Τι λέτε;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχχα!!!Φοβερη η μαμα σου!!!!

Δοκιμαζεις σκετα τα φρουτα και αν δεν θελει,τοτε βλεπεις...Ασε που αυτο το μπισκοτο δεν νομιζω οτι θα ειναι ιδιαιτερα νοστιμο (για τα δικα μας γουστα δηλαδη)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω και εγω με την Frene .Πρωτα να μαθει τα φρουτα σκετα!Μακαρι να τα τρωει σκετα. Αν παλι δεις πως δε , βαλε ενα μπισκοτακι βιολογικο κ βλεπεις. Μην αγχωνεσαι δεν θα ξινιζουν απο μονα τους ειναι η μπανανα μεσα που κανει την κρεμα πολυ γλυκια. Παντος σε σχεση με τα λαχανικα η φρουτοκρεμα ειναι φανταστικη.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχχα!!!Φοβερη η μαμα σου!!!!

Δοκιμαζεις σκετα τα φρουτα και αν δεν θελει,τοτε βλεπεις...Ασε που αυτο το μπισκοτο δεν νομιζω οτι θα ειναι ιδιαιτερα νοστιμο (για τα δικα μας γουστα δηλαδη)!

 

Έχω ακούσει και αυτό, για την κόρη μου, που έτρωγε διάφορα υγιεινά "Είναι τόσο στερημένο, που ακόμη και αυτά τα άνοστα τα τρώει και της φαίνονται λιχουδιά!" Την ίδια βλακεία έλεγαν για τα ανάλατα και αλάδωτα, ενώ ήξεραν ότι το λάδι πείραζε την κόρη μου! Τόσο ενδιαφέρον για το παιδί μου ...

 

Μην υποκύπτετε σε τέτοιους πειρασμούς και ψευτοενοχές. Αν δεν έχει ζάχαρη, έχει σίγουρα κάποιο άλλο γλυκαντικό. Το παιδί θα μάθει να τρώει, είτε με μπισκοτάκια, είτε χωρίς. Αν δεν βρίσκετε λόγο να βάλετε μπισκοτάκια, μην τα βάζετε. Διαβάζω από τα δικά μας βιολογικά μπισκοτάκια (που κουβαλάω και προσφέρω μόνο όταν τρώνε άλλα παιδιά και ζητάει και η κόρη μου "μπικοτάκι" - αν δεν είχαμε το θέμα της αλλεργίας, θα την άφηνα να κάνει παρασπονδίες και με μη βιολογικά.) Το θέμα δεν είναι μόνο το βιολογικό ή μη αλλά η σύσταση γενικώς:

Αλεύρι τύπου 0, Ζάχαρη από ζαχαροκάλαμο, Αλεύρι ολικής άλεσης, ακόρεστα φυτικά έλαια (από τι;), βύνη καλαμποκιού, Χυμός σταφυλιού, χυμός μηλου, μέλι, λεκιθίνη (σόγιας ή αυγού άραγε;), αλάτι, φυσικό άρωμα, κρεμοτάρταρο.

 

Ίσως υπάρχουν βιολογικά μπισκοτάκια και με λιγότερα υλικά ή πιο αγνά, σύμφωνοι.

Αλλά αν ήταν να βάλω κάτι τόσο επεξεργασμένο μέσα στην κρέμα, μόνο και μόνο για να κάνω το παιδί να φάει, γιατί να μην του δώσω από τις "κανονικές" κρέμες, που υποτίθεται ότι έχουν μελετημένη σύσταση ειδικά για βρέφη με ισορροπία σε συγκεκριμένα θρεπτικά συστατικά και ίσως δεν έχουν τόσα πρόσθετα όσα τα μπισκότα;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Ωωωω... τι κρίμα! Θα στεναχωρηθούν κάτι κουμπαροξαδέρφες, που περιμένουν πώς και πώς να σταματήσω να θηλάζω! :twisted::twisted::twisted:

 

Ωωωω ναι! τι να κάνουμε! Πες τες να μπούνε στο φόρουμ να τις παρηγορήσω! :lol:

 

Μετά το χρόνο απελπίζονται και όταν ξεπεράσεις τους 18 μήνες κάτι παθαίνουν. Κράτα ημερολόγιο και θα δεις... είναι ημερομηνίες κατοφλίου αυτές. Οι 24 μήνες είναι που δεν αντέχουν με τίποτα...

 

Ο γιος μου πάντως είχε κόψει εντελώς το μπουκάλι όταν έκλεισε το 10ο μήνα. Προτιμούσε να με περιμένει! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα έχετε γράψει αλλά επειδή δεν πολυπρολαβαίνω, σας παρακαλώ όποια μπορεί ας μου γράφει τι μπορώ να δώσω στην μπέμπα (8 μηνών), αντί για την κλασσική φαρίν λακτέ του εμπορίου.

 

Amaretto, dooo, εσείς μου είπατε να μπω εδώ, να μαι λοιπόν, αλλά επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλη την ενότητα, please βοηθάτε λιγάκι! :):)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

...επισης ξερετε φανταζομαι οτι σε τετοια περιπτωση,λενε "ααααχ τι κριμα εκοψε το γαλα,ειδες,εσυ εφταιγες που θηλασες τοσο" και χαμογελανε χαιρεκακα.... :roll:

 

Κι εμείς έχουμε μια έγνοια ΝΑ με το συμπάθειο, αν θα πιουν αγελαδόγαλα! :twisted:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα έχετε γράψει αλλά επειδή δεν πολυπρολαβαίνω, σας παρακαλώ όποια μπορεί ας μου γράφει τι μπορώ να δώσω στην μπέμπα (8 μηνών), αντί για την κλασσική φαρίν λακτέ του εμπορίου.

 

Amaretto, dooo, εσείς μου είπατε να μπω εδώ, να μαι λοιπόν, αλλά επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλη την ενότητα, please βοηθάτε λιγάκι! :):)

 

:lol::lol:

Εμείς δεν ψάξαμε για εναλλακτικές λύσεις σε κρέμα. Δίναμε το φαγητό που πρότεινε η παιδίατρος για την ηλικία μαγειρεμένο σε αχνιστή μορφή, σε κομμάτια, όχι λιωμένα (μετά τις πρώτες φορές):

Πατάτα, γλυκοπατάτα, κολοκύθα κόκκινη, αρακά, φασολάκια, κρεατάκι, αγκινάρες, καροτάκια, λαχανικά εποχής (μπρόκολα, κολοκυθάκια κτλ) , κρεατάκι, κοτόπουλο, όσπρια κτλ - ό,τι επιτρέπει η παιδίατρος. Αν δεν την πείραζαν, θα βάζαμε λάδι και λεμόνι και χορταρικά σε όσα ταιριάζει.

Επειδή η μικρή διάλεγε τι ήθελε να φάει, το δεύτερο πιάτο της ημέρας είχε αυτά που δεν είχε φάει το μεσημέρι. Πχ το μεσημέρι είχε φάει μόνο τις πατάτες, οπότε το απόγευμα της έβαζα τα καροτάκια, τα φασολάκια, το κρεατάκι, όλα εκτός από τις πατάτες.

Κάποια από τα παραπάνω τα αποκλείσαμε στην πορεία, γιατί εκδηλώθηκε αλλεργία αλλά τωρα τα ξανατρωμε χωρίς πρόβλημα.

Αν εξαιρέσεις ένα φιδέ που φτιάχναμε σε εξαιρετικές περιπτώσεις βιασύνης, η Μελίνα έφαγε κανονικά ζυμαρικά και ψωμί μετά τον 1,5 χρόνο. Νωρίτερα, απλά δεν μας χρειάζονταν, μετά τα θέλαμε για ποικιλία.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

είναι τόσες οι εναλλακτικές πάντως αντί για κρέμα!!!!

στα είπε το αμαρέτι.

 

Η δικιά μου εμπειρία: δεν έχουμε τόσα πολλά λαχανικά, η παιδίατρός μας είναι της σχολής "φτάνει το πατατο-καροτο-κολοκυθι, με τα αντίστοιχα κρεατικά για τον πρώτο χρόνο". Βάζουμε σέληνο και κρεμμύδι που δε τα τρώμε (μόνο για άρωμα), και στάζουμε λεμόνι και λάδι στο τέλος.

Ωστόσο, εγώ έβαλα και γλυκοπατάτα, ντομάτα και πράσσο, από λαχανικά.

Από ζυμαρικά, μας είπε το οκ στον 9ο, εγώ της δίνω ολικής άλεσης.

Γιαουρτάκι πρόβειο ή κατσικίσιο, από δημητριακά, της δίνω κουάκερ (η Χλόη γράφει για την πιο απλή συνταγή με μήλο και κανέλα. Εμένα το τρώει και σκέτο).

Η δικιά μου τρώει και τον κρόκο του αυγού, αλλά νομίζω ότι τον άρχισε στον 9ο.

Όταν ήμαστε έξω, παίρνω μαζί λίγο ψωμάκι ολικής άλεσης ή μπανάνα ή παξιμάδι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...