Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

το (χωρίς πρόσθετα) φυστικοβούτυρο?? ΜΙΑΜΜΜΜΜΜΜΜΜ:) στο παιδί όμως, μετά το χρόνο, όπως και γενικά τους ξηρούς καρπούς.

Ειδικά αν δεν έχουν αλάτι, είναι ωμοί, είναι πολύ καλύτεροι και πιο θρεπτικοί. Έχουν πρωτείνες.

 

Βλ. καρύδια, φυστίκια ωμά, αμύγδαλα ωμά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

το (χωρίς πρόσθετα) φυστικοβούτυρο?? ΜΙΑΜΜΜΜΜΜΜΜΜ:) στο παιδί όμως, μετά το χρόνο, όπως και γενικά τους ξηρούς καρπούς.

Ειδικά αν δεν έχουν αλάτι, είναι ωμοί, είναι πολύ καλύτεροι και πιο θρεπτικοί. Έχουν πρωτείνες.

 

Βλ. καρύδια, φυστίκια ωμά, αμύγδαλα ωμά..

 

Υπάρχει στα βιολογικά?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί καλέ που μένεις? Παντού έχει βιολογικά. Πάντως μπορείς να το φτιάξεις και μόνη σου. Καβουρδιζεις λίγο τα αμύγδαλα/φυστικα κλπ, στο φούρνο χωρίς λάδι, και μετά τα βάζεις σε πολυκοφτη με λίγο λάδι. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θηλάζω αποκλειστικά. Η παιδίατρος με ρώτησε αν θέλω να συνεχίσω να θηλάζω και της είπα οτι θέλω. Μετά μου πρότεινε 5 γεύματα τη μέρα όταν πιστεύω μετά από 5 μηνών οτι θέλω να ξεκινήσω να αντικαθιστώ το γάλα και είναι έτοιμο το μωρό:

 

1. γάλα

2. 6 μηνών φρούτα

3. 51/2 - 6 μηνών λαχανικά (πριν τα φρούτα δηλαδή)

4. κρέμα (ρυζάλευρο) 5 μηνών. Μετά τον 6ο μήνα Φαριν Λακτέ δημητριακά.

5. γάλα

 

Τα φρούτα και τα λαχανικά δεν τα δίνουμε όλα μαζί. Ξεκινάμε με ένα, και κάθε δύο μέρες προσθέτουμε και ένα λαχανικό ή φρούτο. (δηλαδή π.χ. καρότο, μετά πατάτα, ή καρότο, μετά καρότο και πατάτα;; δεν το διευκρίνησα)

 

Ξέρω οτι το ρυζάλευρο είναι λίγο άχρηστο αλλά για λίγο απ'ό,τι κατάλαβα το προτείνει, για το ξεκίνημα. Διάβασα κάπου οτι τα δημητριακά έχουν γλουτένη και πολύ σπάνια τα μωρά έχουν αλλεργία γι'αυτό δεν τα προτείνουν για πρώτα.

 

Πώς σας φαίνεται; Τώρα τρώει συνήθως 4 γεύματα γάλα. Σκέφτομαι οτι αν της δώσω αυτά δεν θα πεινάει για γάλα κατά τη διάρκεια της ημέρας. δεν είναι κακό, αλλά δεν θέλω να διακοπεί εντελώς ο θηλασμός ξαφνικά. Σταδιακά μέχρι τους 9 μήνες σκέφτομαι. Μην με μαλώσετε... Αλλά θέλω κάποια στιγμή να απογαλακτιστώ...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

το (χωρίς πρόσθετα) φυστικοβούτυρο?? ΜΙΑΜΜΜΜΜΜΜΜΜ:) στο παιδί όμως, μετά το χρόνο, όπως και γενικά τους ξηρούς καρπούς.

Ειδικά αν δεν έχουν αλάτι, είναι ωμοί, είναι πολύ καλύτεροι και πιο θρεπτικοί. Έχουν πρωτείνες.

 

Βλ. καρύδια, φυστίκια ωμά, αμύγδαλα ωμά..

 

Υπάρχει στα βιολογικά?

 

Ναι, ναι υπάρχει! Και αμυγδαλοβούτυρο υπάρχει!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

sunsun, δεν κατάλαβα καλά. Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με. Δηλαδή 6 μηνών θα τρώει ένα γεύμα φρούτα, ένα λαχανικά, ένα κρέμα και μόνο δύο γάλα? Είναι πολύ λίγα για τόσο μικρό μωράκι.

 

Το γάλα δεν πρέπει να αντικατασταθεί μέχρι να κλείσει χρόνο το μωρό. Προσφέρουμε γάλα πρώτα, και συμπληρώνει με στέρεες. Εκτός αν δουλεύεις, και δε θέλεις να αντλείς, κι έτσι μπορείς να δώσεις στέρεες για ένα δύο γεύματα όσο λείπεις.

 

Στα παιδιά που θηλάζουν, ξεκινάμε στέρεες στους 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Sunsun η παιδιατρος σου εδωσε το "ποιημα" που λενε ολοι οι γιατροι :)

 

Συνοψιζοντας οσα εχουν γραφει στις προηγουμενες σελιδες το καλυτερο για το μωρακι σου ειναι να κλεισει τους 6 μηνες και μετα σταδιακα να αρχισεις να εισαγεις τις τροφες.

 

Οι περισσοτερες μανουλες σε αυτην την ενοτητα εχουν αποφυγει τα ρυζαλευρα οπως και οτιδηποτε του "κουτιου" και προσπαθουν μεσω των βιολογικων προιοντων ή με δικες τους συνταγες να προσφερουν κατι πιο υγιεινο στα μωρα τους.

Επισης πολλες μανουλες παραλειπουν τελειως το "απογευματινο" γευμα βανιλιας, φαριν λακτε, μπισκοτοκρεμας κτλ που συστηνουν οι παιδιατροι.

 

Το γαλα οπως ειπε και η Χλοη θα ειναι η βασικη τροφη του μωρου, τα υπολοιπα συμπληρωνουν δεν αντικαθιστουν γευματα γαλακτος.

 

Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι δεν ειναι και τοσο απλο αυτο που ξεφουρνιζουν οι γιατροι.

Οπως και αλλες μανουλες, ετσι και εγω στο φορουμ δυσκολευομαι πολυ να δωσω τις στερεες τροφες στο μωρο μου και δεν τιθεται θεμα να αποθηλασω φυσικα αλλα ουτε καν μια κρεμα να φαει ενω ειμαστε πχ εξω σε δημοσιο μερος και δυσκολευομαι να την θηλασω εκει ... ... (εγω θελω, η μικρη δεν καθεται :? )

 

Ξεκινας με φρουτα ή λαχανικα, ενα ενα οπως ειπες και εσυ, να δοκιμαζει το μωρο σιγα σιγα νεες γευσεις :)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sunsun ακρινως οπως ειπαν τα κοριτσια! Και εμενα αυτο το προγραμμα μου εδωσε απο 5 μηνων :evil: Το μονο που θα σου πω ειναι οτι τωρα σχεδον 7 1/2 μηνων τρωει μονο φρουτοκρεμα και αυτη οχι στην ποσοτητα που λενε οι γιατροι. Δεν ειναι ευκολο πραγμα η εισαγωγη στιε στερεες για ολα τα μωρακια. Υπαρχουν βεβαια κ μωρα που τα τρωνε ολα απο την αρχη. Γνωμη μου ειναι οχι πιεση και δοκιμες σιγα σιγα και οχι αντικατασταση γευματων γαλακτος με στερεα τροφη. Εκτος κ αν δουλευεις οπως ειπαν τα κοριτσια.

Το προγραμμα αυτο που δινουν οι γιατροι ειναι προγραμμα για μωρα που τρεφονται με γαλα σε σκονη κ εχουν προγραμμα κ οχι για μωρα που θηλαζουν.Με τετοιο προγραμμα νομιζω πως ο αποθηλασμος ειναι θεμα χρονου ( διορθωστε με αν κανω λαθος).

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

frene δε ξέρω αν θυμάσαι που κάποια στιγμή ψάχναμε για ένα θαύμα. Λοιπόν στη περίπτωση μας το θαύμα έγινε και εδώ και 1,5 μήνα η Μικρή Θεοδώρα άρχισε να τρώει : Πρωί 0,5 βαθή πιάτο δικό μας φρουτόκρεμα , το μεσημέρι 0,5 πιάτο φαγητό και το βράδυ 1 ολόκληρο γεμάτο . Οο ποσότητες αλλάζουν αν έχουμε να βγάλουμε κανένα δόντι , ή νυστάζει κτλ. Πάντα όμως θέλει μέσα στη κρέμα ότι και να τρώει αχλάδι.... :shock: Μάλλον της αρέσει πολύ η γεύση. Δεν το ψάχνω αφού τρώει γιατί όποτε προσπάθησα να το αλλάξω άρχισε και έκλαιγε και δεν έτρωγε τίποτα. Συμπέρασμα τζάμπα ττην πίεσα όποτε την πίεσα, άνοιξε το στόμα της όποτε ήθελε εκείνη. Η πλάκα είναι τώρα οτι αν φαέι 0.5 πιάτο στενωχωριόμαστε γιατί λέμε δεν έφαγε το παιδί,.... ενώ πρίν αν έτρωγε 5 μισές κουταλιές κάναμε πάρτυ. Υπομονή λοιπόν κορίτσια και μη το βάζετε κάτω, θα φάνε!!! :cool:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

ρωτάς εμένα που για να βρω μαγαζί με βιολογικά, πρέπει να ξενιτευτώ:):)

 

αφού σκέφτομαι να βρω καμιά συνταγή να το φτιάχνω μόνη μου:D

 

Γιατι? Εχει πολλά στην Λ.Πεντέλης πχ...χθές βρήκα ένα σαν σουπερμάρκετ! bIO MARKET λέγεται...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bizoudaki πως τα πατε;

Εμεις δεν τρωμε τιποτα....μονο λιγα φρουτα κι αυτα οχι καθε μερα...

Εχουμε μονο 2 δοντια κατω.

 

Εμεις ολο σκαμπανεβασματα ειμαστε :?

Αρχικα αρχισε να τρωει την φαριν λακτε σταθερα 100ml καθε μεσημερι. Πηρα μια χαρα εγω ... ..., λεω επιτελους θα παω για καφε σαν ανθρωπος και οχι σαν κυνηγημενη :P

 

Μετα κατι της εκατσε στραβα και εκοψε την κρεμα αλλα και τον θηλασμο :evil::evil:

 

Αφου περασαμε μια εβδομαδα πεινας (δεν ηθελε τπτ) δοκιμασα μοσχαρι+πατατα+καροτο και εβαγε μισο μπολακι !!!

 

Σημερα παιζει, δλδ ανοιγει το στομα, βαζω την κουταλιτσα μεσα και αυτη μου κανει "μπρρρρρ" και μου το φτυνει στα μουτρα γελωντας.

 

Και αυτα τα ατιμα τα δοντια ουτε να φανουν ακομα ... ...

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

αυτό το μπρρρρ ήταν πολύ χαρακτηριστικό για δόντια σε μας! Είχε μια μέρα που το έκανε συνέχειααααααααα και την επόμενη εσκασε ο δόντης...για δες...

 

Εμένα πάντως το κάνει σχεδόν συνέχεια και παραμένει φαφούτης :lol:

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!

Σιγα σιγα μπαινουμε κι εμεις στις τροφες.Σε κανα μηνα περιπου..Η παιδιατρος προτεινε μισο αχλαδι για αρχη μετα μηλο μετα μπανανα και το απογευμα βανιλια ρυζαλευρο.Απ'οτι καταλαβα πρωτα θηλαζω και μετα μαμ...οσο φαει..τωρα για το ρυζαλευρο ..υπαρχει βιολογικο?να μην δωσω καθολου?αν οχι τι αλλο να δωσω?τα φρουτα για αρχη η παιδιατρος μου ειπε για δεκατιανο..ειναι στανταρ η ωρα η μπορω να δωσω οποτε θελω...ας πουμε να φαει λιγο κατα τις 11 καμια κουταλιτσα και να φαει και λιγο το απογευμα ...ξερω...ξερω..ειμαι ασχετη..ρωτησα την παιδιατρο αν ειναι απαραιτητο το ρυζαλευρο και μου ειπε πως ναι εχει βιταμινες...εγω δεν θελω να δωσω...βεβαια θα εχω πολεμο απο μαμα και πεθερα αλλα... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!

Σιγα σιγα μπαινουμε κι εμεις στις τροφες.Σε κανα μηνα περιπου..Η παιδιατρος προτεινε μισο αχλαδι για αρχη μετα μηλο μετα μπανανα και το απογευμα βανιλια ρυζαλευρο.Απ'οτι καταλαβα πρωτα θηλαζω και μετα μαμ...οσο φαει..τωρα για το ρυζαλευρο ..υπαρχει βιολογικο?να μην δωσω καθολου?αν οχι τι αλλο να δωσω?τα φρουτα για αρχη η παιδιατρος μου ειπε για δεκατιανο..ειναι στανταρ η ωρα η μπορω να δωσω οποτε θελω...ας πουμε να φαει λιγο κατα τις 11 καμια κουταλιτσα και να φαει και λιγο το απογευμα ...ξερω...ξερω..ειμαι ασχετη..ρωτησα την παιδιατρο αν ειναι απαραιτητο το ρυζαλευρο και μου ειπε πως ναι εχει βιταμινες...εγω δεν θελω να δωσω...βεβαια θα εχω πολεμο απο μαμα και πεθερα αλλα... :cool:

 

Υπαρχει βιολογικο της Holle χωρις ζαχαρη και γαλα,βαζεις δικο σου ή νερο.Βεβαια δεν ειναι τοσο νοστιμη όσο η άλλη του εμποριου.

Να εξηγησεις στην μαμα-πεθερα κτλ οτι οι κρεμες του εμποριου εχουν ζαχαρη και αγελαδινο γαλα που μονο κακο κανουν στο μωρο αυτην την στιγμη.

Οτι ωρα θες τα δινεις τα γευματα,οπως βολευει εσενα και το μωρο σου.Τα στανταρ ειναι για τον στρατο οχι για τα μωρα.. :?

στην αρχη παντως μπορεις να μην δωσεις ρυζαλευρο...μετα τον 8ο περιπου μπορεις να δωσει χιλιες δυο τροφες,τραχανα γιαουρτια κτλ,οποτε μην αγχωνεσαι και μην βιαζεσαι....

Ευχομαι το μωρακι σου να τρωει και να μην εχεις τα δικα μας βασανα...

Link to comment
Share on other sites

ok frene ευχαριστω πολυ!..στην αρχη ελεγα να περιμενω να κλεισει τους 6 μηνες...αλλα οσο πλησιαζει ο καιρος ανυπομονω!! :lol::lol: εξαλλου οκ ποσο μεγαλη διαφορα κανει αντι για 5,5 -6 !!και ναι ευχομαι να τρωει!

Φιλακια στα μπεμπακια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αρχές Μαρτίου ξεκινάω δουλειά....φεύγω από το σπίτι κατά τις 9:30 και γυρίζω κατά τις 19:00..

Όταν ξεκινήσω τη δουλειά η μικρή μου θα είναι 6 μηνών..

Πότε πρέπει να ξεκινήσω την τράπεζα και τελικά το swing της medela με καλύπτει για να συγκεντρώσω την απαιτουμενη ποσότητα...?

Πόσες αντλήσεις πρέπει να κάνω την ημέρα εάν ξεκινήσω άμεσα??

Η μικρή σε 10 ημέρες γίνεται 2 μηνών...

vbHl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...