Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Ευχαριστω κοριτσια.Κατι τετοιο ηξερα κι εγω αλλά η αδερφη μου(πνεμα αντιλογιας :lol: ) μου ελεγε "σιγα την διαφορα"!

 

Να ανοιξουμε ενα τοπικ για τις τροφες.Το λεγαμε και στο καφε τις προαλλες αλλά δεν επεσε καμια ιδεα.Πως να το πουμε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Να ανοίξετε ένα καινούργιο που να λέει γενικά για τις τροφές, ειδικά τις συσκευασμένες που περιέχουν πάρα πολλά πρόσθετα και ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει καν τι είναι.

 

Να αναφέρω ένα παράδειγμα με το λάδι που καταναλώνουμε, καλό είναι μόνο το εξαιρετικό παρθένο ψυχρής έκθλιψης. Η τιμή του Άλτις κλασικού είναι περίπου ίδια με αυτή του παρθένου όμως το Άλτις κλασικό δεν είναι καν παρθένο, προέρχεται από κακής ποιότητας λάδια που επεξεργάζονται με διαλύτες γιατί αλλιώς δεν τρώγονται και προσθέτουν στη συνέχεια μικρή ποσότητα παρθένουν για άρωμα.

 

Το να πληρώνουμε τόσο ακριβά ένα παλιόλαδο το θεωρώ εξωφρενικό, πολύ κόσμος όμως το αγοράζει έχοντας την εντύπωση ότι είναι καλό λάδι... Ας είναι καλά η παραπληροφόρηση της διαφήμισης...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια.Κατι τετοιο ηξερα κι εγω αλλά η αδερφη μου(πνεμα αντιλογιας :lol: ) μου ελεγε "σιγα την διαφορα"!

 

Η διαφορά είναι μεγαλύτερη από τεράστια! Είναι η διαφορά που έχει το αλεύρι ολικής αλέσεως από το άσπρο αλεύρι, είναι η διαφορά που έχει το

 

Να ανοιξουμε ενα τοπικ για τις τροφες.Το λεγαμε και στο καφε τις προαλλες αλλά δεν επεσε καμια ιδεα.Πως να το πουμε???

 

Να το πούμε:

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ

 

για τήν ώρα δεν σκέφτηκα κάτι πιο εμπνευσμένο...

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω ένα παράδειγμα με το λάδι που καταναλώνουμε, καλό είναι μόνο το εξαιρετικό παρθένο ψυχρής πίεσης. Η τιμή του Άλτις κλασικού είναι περίπου ίδια με αυτή του παρθένου όμως το Άλτις κλασικό δεν είναι καν παρθένο, προέρχεται από κακής ποιότητας λάδια που επεξεργάζονται με διαλύτες γιατί αλλιώς δεν τρώγονται και προσθέτουν στη συνέχεια μικρή ποσότητα παρθένουν για άρωμα.

 

Tι λες τώρα!... Αυτό το λάδι βάζω στο φαγητό της μικρής και φυσικά το τρώει και όλη η οικογένεια. :shock::evil::evil::evil: Αρχίζω αμέσως να ψάχνομαι :(

Αγλαΐα είσαι πολύτιμη γενικά και όχι μόνο για το θηλασμό! Θα πρέπει να ρίχνεις απίστευτο διάβασμα απ' ότι φαίνεται :!:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να το πούμε ΤΡΩΜΕ ΥΓΙΕΙΝΑ?? το θέμα είναι όμως πού θα το ανοίξουμε?? γιατί αφορά τη διατροφή τη δική μας καθώς και των παιδιών μας.

 

το καλύτερο λάδι είναι το παρθένο ψυχρής έκθλιψης, κι από ότι μου λέει ο σύζυγος, μάλλον αναγράφεται στη συσκευασία.

Το Αλτις Κλασσικό γράφει "εξευγενισμένα έλαια", δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Να το πούμε ΤΡΩΜΕ ΥΓΙΕΙΝΑ?? το θέμα είναι όμως πού θα το ανοίξουμε?? γιατί αφορά τη διατροφή τη δική μας καθώς και των παιδιών μας.

 

το καλύτερο λάδι είναι το παρθένο ψυχρής έκθλιψης, κι από ότι μου λέει ο σύζυγος, μάλλον αναγράφεται στη συσκευασία.

Το Αλτις Κλασσικό γράφει "εξευγενισμένα έλαια", δυστυχώς.

 

εξευγενισμένα ή ψευτο-ευγενισμένα;

 

Να πούμε το τόπικ "Ξεσαβούρωμα" :lol::lol::lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ήδη ένα θέμα

"ΥΓΙΕΙΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ & Βιολογικά προιόντα"

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=46

Δεν έχω εντρυφήσει για να δω αν ειναι αυτο που ψαχνουμε.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Να ρωτησω κατι(η αδερφη μου ρωταει δηλαδη).Για ποιον ακριβως λογο το καστανο ρυζι ειναι πιο υγιενο απο το κανονικο,ασπρο ρυζι;

το καστανό ρύζι δεν έχει αποφλοιωθεί και επομένως περιέχει πολλές βιταμίνες, οι οποίες βρίσκονται κυρίως στον φλοιό. Το άσπρο ρύζι είναι επεξεργασμένο κι αποφλοιωμένο, οπότε έχει χάσει ένα μεγάλο μέρος των βιταμινών.

 

Χλόη, θενκς πολύ πολύ για τη συνταγή, θα τη φτιάξω για τη μικρή, χωρίς αλάτι και πιπέρι (και χωρίς να τσιγαρίσω! θα βάλω λίγο φρέσκο κρεμμυδάκι!)

 

Αυτά που η είπε η dooo, αλλά όχι μόνο. Το άσπρο ρύζι, οπως και η άσπρη ζάχαρη, και το άσπρο ψωμί, είναι άδειες θερμιδες. Δεν περιέχουν βιταμίνες και μεταλλικά στοιχεία. Ανεβάζουν το ζάχαρο, και παχαίνουν, χωρίς να μας δίνουν κανένα στοιχείο. Επίσης η επεξεργασία που πρέπει να υποστεί το ρύζι για να γίνει λευκό (bleaching, δεν ξέρω πως λέγεται στα ελλήνικος :oops: ), το κάνει ανθυγιεινό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μιας και θα αναφερεται ειδικα στις συσκευασμενες που περιεχουν ολα τα ανθυγιεινα να το πουμε

 

υγιεινη δια(σ)τροφη

 

Νομίζω ότι αυτός είναι πολύ καλός τίτλος! θα σου δώσουμε το βραβείο και σου κάνουμε την τιμή να το ξεκινήσεις εσύ!

 

Πιστεύω ότι επειδή οι μητέρες που θηλάζουν ασχολούνται αρκετά με το θέμα, μπορούμε να το βάλουμε στην ενότητα του θηλασμού μια και οι τροφές μας εν μέρη επηρεάζουν τα όσα υπάρχουν μέσα στο γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ρίχνεις απίστευτο διάβασμα απ' ότι φαίνεται :!:

 

έχω κάνει διδακτορικό στις ετικέτες! :lol:

 

Είναι θέμα συνήθειας, όταν πρόκειται να αγοράσω ένα καινούργιο προϊόν διαβάζω την ετικέτα. Το κάνω χρόνια τώρα και δεν χρειάζεται να διαβάζω τις ετικέτες κάθε φορά που ψωνίζω. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν αλλάζω εύκολα προϊόν, θα πρέπει να έχω χρόνο να διαβάσω την ετικέτα για να πάρω άλλο!

 

Στο σχολείο μαθαίνουν να διαβάζουν τις ετικέτες στην πρώτη δημοτικού! Το θεωρώ βασικό στην εκπαίδευσή τους, να ξέρουν τι καταναλώνουν και να μην τους πιάνουν κορόιδα.

 

Ο γιος μου το έκανε και πολύ πριν, του είχα εξηγήσει ότι θα πρέπει να ξέρει τι αγοράζει και τι τρώει. Δεν διαβάζει τα πάντα αλλά τα πατατάκια και τα γιαούρτια τα ξέρει μια χαρά! :) Επίσης ξέρει τη διαφορά βιολογικών και συμβατικών προϊόντων, τους τα είχε μάθει η περυσινή δασκάλα και βρηκα την ευκαιρία και του εμπλούτισα τις γνώσεις! :wink:

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτά που η είπε η dooo, αλλά όχι μόνο. Το άσπρο ρύζι, οπως και η άσπρη ζάχαρη, και το άσπρο ψωμί, είναι άδειες θερμιδες. Δεν περιέχουν βιταμίνες και μεταλλικά στοιχεία. Ανεβάζουν το ζάχαρο, και παχαίνουν, χωρίς να μας δίνουν κανένα στοιχείο. Επίσης η επεξεργασία που πρέπει να υποστεί το ρύζι για να γίνει λευκό (bleaching, δεν ξέρω πως λέγεται στα ελλήνικος :oops: ), το κάνει ανθυγιεινό.

 

όταν το σώμα δεν βρίσκει στην τροφή αυτά που χρειάζεται (βιταμίνες και μεταλλικά στοιχεία που χρειάζεται) δραστηριοποιείται ο μηχανισμός της πείνας μήπως και τελικά φάμε κάτι σωστό και μπορέσει να λειτουργήσει.

 

Δηλαδή μπορεί να έχουμε καταναλώσει πολλές παραπάνω θερμίδες από αυτές που χρειαζόμαστε αλλά να εξακολουθούμε να πεινάμε γιατί μαζί με τις θερμίδες δεν πείραμε όσα πραγματικά χρειαζόμαστε...

 

Δυστυχώς καταναλώνουμε σχεδόν αποκλειστικά πολύ επεξεργασμένες τροφές που ακόμη και αν ξεκίνησαν πολύ φιλόδοξα με πολλές βιταμίνες εμείς τις καταστρέφουμε με υπερμαγείρεμα...

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω ένα παράδειγμα με το λάδι που καταναλώνουμε, καλό είναι μόνο το εξαιρετικό παρθένο ψυχρής πίεσης.

 

Sorry, αλλά εγώ το ήξερα ως ψυχρής έκθλιψης! Ή όχι; Τέτοιο τρώμε, από την Ιταλία (ο αδερφός του άντρα μου καλλιεργεί βιολογικά λιόδεντρα και τα πατάει με ψυχρό σύστημα)

Συμφωνώ, για το σεμινάριο, εγώ θέλω να μαθητεύσω...Περιμένω!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλά εγώ το ήξερα ως ψυχρής έκθλιψης! Ή όχι;

 

κι εγώ έτσι το ήξερα αλλά αυτό δεν με εμπόδισε να το γράψω λάθος! :roll: Το διόρθωσα στο κείμενο!

Θα το βάλω εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8989

 

Αν έχεις κουράγιο να το διαβάσεις θα λυθείς στο γέλιο! είναι από αυτά που κάνουν οι κουρασμένες μαμάδες!

 

Τέτοιο τρώμε, από την Ιταλία (ο αδερφός του άντρα μου καλλιεργεί βιολογικά λιόδεντρα και τα πατάει με ψυχρό σύστημα)

Το δικό σας είναι και βιολογικό οπότε είναι ακόμη καλύτερο!

 

Συμφωνώ, για το σεμινάριο, εγώ θέλω να μαθητεύσω...Περιμένω!

 

Θα αναλάβεις να διορθώνεις τα κείμενα! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια κι εμεις κανουμε λαδι,σχεδον καθε χρονο(οποτε δινουν τα δεντρα,τα οποια τα ραντιζουμε σπανια,μονο αν πιασουν αρρωστια),αλλά αυτο με την ψυχρη εκθλιψη δεν το ξερω.Τι ακριβως ειναι;Εμεις παμε την ελιες σε ενα ελαιοτριβειο στην Σκυδρα και παιρνουμε το λαδι.

 

Βασωωωωωωωωωωω ανοιξε το τοπικ!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ψυχρή έκθλιψη σημαίνει ότι η θερμοκρασία στη οποία γίνεται το 'πάτημα' της ελιάς είναι χαμηλή -που πρακτικά σημαίνει ότι έχει μικρότερη απόδοση (λιγότερο λάδι από τα ίδια κιλά ελιές) -οπότε οι μεγαλοπαραγωγοί δεν το κάνουν βέβαια :mad:

Αν πατάτε τις δικές σας ελιές μπορείτε να το ζητήσετε :wink::D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σεληνο σιγουρα επιτρεπεται,ολοι οι γιατροι το προτεινουν.Ταιριαζει κιολας με την σουπα τους.

Πως τα πατε?

Εμεις τις τελευταιες μερες ουτε φρουτα δεν τρωμε...

 

Ίσως λίγο καλύτερα τα πάμε, αλλά μην φανταστείς τίποτα θεαματικό...

Χτές δοκίμασα το "αμερικάνικο σύστημα" να τον αφήσω να πιάσει το φαγητό του, κοινώς να γίνει τελείως γουρουνάκι, και έφαγε μόνος του 1-2 κουταλιές μοσχάρι με γλυκοπατάτα.

Τα φρούτα τώρα τα ξεκινήσαμε και μοιάζει να τα ψιλοτρώει, για να δούμε.

 

Υπομονή, Φρύνη μου, υπομονή, τι να κάνουμε...

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πηρα και εγω χθες γλυκοπτατα.Πως την μαγειρευουμε,οπως την κανονικη?

Οσες φορες της εχω δωσει το κουταλι,το χρησιμοποιει για να τριβει τα δοντια της,απο την αναποδη πλευρα,απο εκει που το πιανουμε,οχι απο εκει που εχει φαγητο :shock:

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα σε οδηγίες της UNICEF για τη διατροφή των μωρών ότι είναι πάρα πολύ θρεπτική η "πάστα φυστικιού".

 

Τι θέλει να πει ο ποιητής?

Έχετε δώσει ποτέ κάτι τέτοιο?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...