Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

όχι galat μου, θέλω να κόψω το μούλτι και να τρώει τα φρούτα μόνα τους. Τώρα που ακόμα τα πορτοκάλια ίσα που έχουν ζουμί, θέλω να το πίνει σε χυμό. Μέσα στο χειμώνα, θα τα τρώει σε φέτες.

 

καλή ιδέα...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

galat,thanks για την φωτο!Ειναι απο την βαφτιση,αλλα πριν....Οι μετα την βαφτιση φωτος ειναι λιγες και οχι και τοσο καλες απο το κλαμα που εριξε...Ας τα να πανε αλλα τεσπα,αλλο θεμα αυτο,μεγααααλο.... :?

 

Θα την δοκιμασω την γλυκοπατατα...νομιζω κι εγω δεν εχω φαει ποτε....

Μεχρι τωρα παντως τις εβαζα πατατες απο τον παππου μου οι οποιες ειναι σχετικα γλυκες...

Σημερα θα δοκιμασω τραχανα με ντοματα,για να δουμε....

Παντως καμια προοδο δεν εχουμε κοριτσια...

Πλεον τρωει και λιγοτερα φρουτα και σαν πει οτι δεν θελει, δεν τρωει βουκια, δεν ξεγελιεται με τιποτα,δεν πα να κανουμε αναποδες κωλοτουμοπες :lol::lol: ,τιποτα αυτη,στομα ερμητικο κλειστο...Ενω μεχρι πριν λιγο καιρο ,αν καποιος απεναντι εκανε τον καραγκιοζη κααατι ετρωγε παραπανω,τωρα τιποτα.Κι εγω δεν θελω να την πιεζω, γιατι μετα απο λιγο αρχιζει γκρινιαζει κλαιει και βαζει τα κλαματα!

Link to comment
Share on other sites

Τα λαχανικά εγώ τα δίνω σε θερμοκρασία δωματίου να σου πω την αλήθεια.

Κορίτσια μην το συζητάτε η γλυκοπατάτα είναι εγγύηση... και μάλιστα εγω την βάζω σε ότι φτιάχνω το μεσημέρι για να γλυκίζει το φαϊ και να το τρώει ο μικρός. Αφού έχει ξεκινήσει και τρωει μεσημεριανό και δεν τρώει πλέον τα φρούτα! Μόνο η μπανάνα του αρέσει... αλλά δεν φοβάμαι δεν είμαι δειλή θα τα καταφέρω και θα φάει και τα υπόλοιπα!!! :D

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο... ήθελα να του φτιάξω τραχανά γλυκό του μικρού για απογευματινή κρέμα αλλά είδα ότι έχει αλάτι και γάλα άρα να φανταστώ ότι δεν κάνει. Ο ξυνός τραχανάς μήπως είναι καλύτερος;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λεγκω καλημερα,

Επειδη προσφατα εκανε η μαμα μου κ τους δυο τραχαναδες για τον μπεμπη για οταν θα φαει , μου ειπε πως και οι δυο εχουν γαλα -κατσικισιο- και αλατι !

Αυτη την απορια την εχω κ εγω - γιατι οι γιατροι απαγορευουν αλατι και αυγο ενω απο καποιους μηνες κ μετα επιτρεπουν τα ζυμαρικα κ τραχαναδες που τα περιεχουν?

Το ιδιο ισχυει βεβαια κ με την ζαχαρη κ τις κρεμες βανιλια/φαριν λακτε/μπισκοτοκρεμα κλπ.

Μια τα λενε ετσι την αλλη αλλιως ....

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κοπελούδες μου για τις απαντήσεις σας. Τι να κάνω όμως τελικα να του φτιάξω τραχανά; Ιδού το ερώτημα. Σε μία συζήτηση είχα διαβάσει ότι φτιάχνανε τον τραχανα αντί απογευματινής κρέμας... αν και κρέμα έτσι κι αλλιώς δεν τρώει ο δικος μου. Είναι 8 μηνών και συνεχίζει και δηλώνει φανατικός του θηλασμού σε όλα τα γεύματα... φαντάζομαι όμως έτσι είναι τα πιτσιρικια που θηλάζουν, εεε; Απλά ώρες ώρες πελαγώνω αλλά ευτυχώς μου περνάει μετά από λίγο.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Λέγκω εγω εδωσα τραχανα γλυκο,ο οποιος ναι εχει μεσα αλατι και γαλα(τραχανας χωρις γαλα ή γιαουρτι δεν υπαρχει νομιζω).Τον εδωσα μολις μπηκαμε στον 8ο.

Ο γιατρος μου ειπε γαλακτομικα (τυρι, κανονικο γιαουρτι,μετα τον 11ο μηνα).Παιοδικο γιαουρτι ομως μπορω να δωσω.

 

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΤΙ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ;;;;;;;

Αυτα τα αλλα αντ αλλων των γιατρων ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!!

-Μην δινεις ζαχαρη αλλα δωσε κρεμες εμποριου που ειναι τιγκα στην ζαχαρη!(Ο γιατρος της ggeny το ειπε νομιζω??)

-Μην δινεις τυρι,γιαουρτι κανονικο κτλ αλλά δωσε παιδικο γιαουρτι,τραχανα (που εχει μεσα γαλα),ζυμαρικα,μου ειπε ο δικος μου ο γιατρος (και αλλοι απο οτι βλεπω το λενε) :?:?

Μου λεει μαλιστα τα παιδικα ειναι επιδορπια γιαουρτιου και δεν πειραζουν!Ενω τα κανονικα δεν κανει ακομη!

Την στιγμη που αλλοι γιατροι προτεινουν τα κανονικα γιαουρτακια απο πολυ νωρις!!

 

Τι να πω πια!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δεν ττης δίνω τίποτα ‘παιδικό’! Όλα τα παιδικά είναι τιγκα στη ζάχαρη και το αγελαδινό γάλα. Και για ποιό λόγο; Αφού ακόμα δεν έχουν μάθει στις γλυκές γεύσεις, γιατί να τις μάθουν από τόσο νωρίς; Άντε μετά να τους δώσεις να φάνε κολοκύθι!

 

Γιαουρτάκι βέβαια άργησα να της δώσω. Πολύ μετά το χρόνο. Αλλά τρώει κανονικά κατσικίσιο, θεόξυνο, και το λατρεύει!! :lol:

 

Λέγκω, τραχανάς υπάρχει χωρίς γάλα σε μαγαζιά με υγιεινές τροφές. Εγώ το αγελαδινό το αποφεύγω γενικά.

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΤΙ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ;;;;;;;

Αυτα τα αλλα αντ αλλων των γιατρων ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!!

-Μην δινεις ζαχαρη αλλα δωσε κρεμες εμποριου που ειναι τιγκα στην ζαχαρη!(Ο γιατρος της ggeny το ειπε νομιζω??)

-Μην δινεις τυρι,γιαουρτι κανονικο κτλ αλλά δωσε παιδικο γιαουρτι,τραχανα (που εχει μεσα γαλα),ζυμαρικα,μου ειπε ο δικος μου ο γιατρος (και αλλοι απο οτι βλεπω το λενε)

Μου λεει μαλιστα τα παιδικα ειναι επιδορπια γιαουρτιου και δεν πειραζουν!Ενω τα κανονικα δεν κανει ακομη!

Την στιγμη που αλλοι γιατροι προτεινουν τα κανονικα γιαουρτακια απο πολυ νωρις!!

 

Τι να πω πια!!!

 

Έτσι είναι. Γι’αυτό κι εγώ δεν τους ακούω καν, και το ψάχνω μόνη μου. Για να ξέρω γιατί κάνω ο,τι κάνω. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ο δικος μου ειπε για την ζαχαρη κ τις κρεμες.

Ειμαι σιγουρη το ιδιο θα πει και σε λιγο καιρο για το αλατι/γαλα/αυγο και τους τραχαναδες/ζυμαρικα!

Πραγματικα οτι του φανει του λολοστεφανη δεν ξερεις τι να κανεις!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΤΙ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ;;;;;;;

Αυτα τα αλλα αντ αλλων των γιατρων ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!!

 

Τι να πω πια!!!

 

Πολλοί από αυτούς (όχι όλοι βέβαια) σπούδασαν κάποια στιγμή, μπορεί και πριν από 20 χρόνια και παραπάνω, διαβάσαν ό,τι τους δίδασκαν τότε (και ποιος ξέρει πόσο καλά το διάβασαν) και αυτό ήταν.

Μετά τρέχουν με νοσοκομεία και ιατρεία και συνήθως ενημερώνονται για τις τελευταίες εξελίξεις σε κάποια πολύ περιορισμένα θέματα που μπορεί να τους ενδιαφέρουν περισσότερο.

 

Αστα να πάνε, όλα πρέπει να τα τσεκάρουμε...

 

Εγώ και από την παιδίατρο και από 2 γυναικολόγους έχω ακούσει ουκ ολίγα κουλά :roll:

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λέω να επιχειρήσω να του δώσω τραχανά αν και με προβληματίζει ακόμα το θέμα με το αλάτι...

Την φαρίν λακτέ να σας πω μια φορά πήγα να την δώσω αλλά δοκίμασα και ήταν τόσο γλυκιά που με έπιασε αηδία και έτσι κι αλλιώς ο μικρός δεν την ήθελε και απλά κατέληξε όλο το κουτί στα σκουπίδια! Γιαυτό σκέφτομαι για τον τραχανά να πάρει από κει το σιταρι ο μικρούλης.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να του πάρεις παιδικές κρέμες από βρώμη, καστανό ρύζι, κεχρί, και ντινκελ(στάρι) σε μαγαζιά με υγιεινές τροφές. Δεν περιέχουν ούτε ζάχαρη ούτε αλάτι, ούτε γάλα. Και μπορείς να τις φτιάξεις με μητρικό αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Παντως κοριτσια οι τραχαναδες που φτιαχνουν στην Ηπειρο ειναι με κατσικισιο/προβειο γαλα και σιγουρα χωρις αλάτι . Για κοιταξτε για καμια ηπειρωτικη μαρκα ή για καναν γνωστο να στειλει πακετάκι :lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως κοριτσια οι τραχαναδες που φτιαχνουν στην Ηπειρο ειναι με κατσικισιο/προβειο γαλα και σιγουρα χωρις αλάτι . Για κοιταξτε για καμια ηπειρωτικη μαρκα ή για καναν γνωστο να στειλει πακετάκι :lol:

Αααα τέλεια θα το κοιτάξω αύριο κι όλας!

 

Μπορείς να του πάρεις παιδικές κρέμες από βρώμη, καστανό ρύζι, κεχρί, και ντινκελ(στάρι) σε μαγαζιά με υγιεινές τροφές. Δεν περιέχουν ούτε ζάχαρη ούτε αλάτι, ούτε γάλα. Και μπορείς να τις φτιάξεις με μητρικό αν θέλεις.

Έχω θέμα με το θήλαστρο, ο μικρός είναι 8 μηνών κι ακόμα δεν εχω καταφέρει να βγάλω γάλα παρά κάτι σταγόνες. Φαντάζομαι ψυχολογικό είναι και κάπως πρέπει να το λύσω κάποια στιγμή! Αυτές τις παιδικές τροφές τις είδα αλλά έτσι όπως είναι ο δικός μου δυσκολος στο φαϊ δεν νομίζω να τις φάει χωρίς γάλα μέσα. Θα δω πάλι μήπως καταφέρω τίποτα με το θήλαστρο.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

λέγκω, μην προβληματίζεσαι πολύ με το θήλαστρο..μπορείς κάλλιστα αντί για μητρικό να το φτιάξεις με νεράκι και να λιώσεις και μισή μπανάνα μέσα.

Καλά, ακόμα πιο ωραίο είναι το smoothie με μητρικό γάλα, αλλά λέω να μη σε βασανίσω άλλο :P:D

Link to comment
Share on other sites

λέγκω, μην προβληματίζεσαι πολύ με το θήλαστρο..μπορείς κάλλιστα αντί για μητρικό να το φτιάξεις με νεράκι και να λιώσεις και μισή μπανάνα μέσα.

Καλά, ακόμα πιο ωραίο είναι το smoothie με μητρικό γάλα, αλλά λέω να μη σε βασανίσω άλλο :P:D

Ναι, ναι πρώτα μου τα λες και μετά θες να μη με βασανίζεις! :lol: Όπως προείπα δεν φοβάμαι δεν είμαι δειλή θα αντιμετωπίσω με θάρρος το θήλαστρο!!! :lol:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

εκτός από τα ποτηράκια non-spill που είδα ότι πρέπει να ρουφήξει το μωρό για να μπορέσει να πιει, υπάρχει καμιά άλλη εκδοχή σε εκπαιδευτικό ποτηράκι για να δίνω το νερό στο μωρό?

(στο mothercare που κοίταξα δεν βρήκα)

 

Ήθελα να αποφύγω το μπιμπερό για να μη μου δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα με το θηλασμό (πήγα να την πατήσω παλιότερα και τώρα φυσάω και το γιαούρτι :lol: )

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

εκτός από τα ποτηράκια non-spill που είδα ότι πρέπει να ρουφήξει το μωρό για να μπορέσει να πιει, υπάρχει καμιά άλλη εκδοχή σε εκπαιδευτικό ποτηράκι για να δίνω το νερό στο μωρό?

(στο mothercare που κοίταξα δεν βρήκα)

 

Ήθελα να αποφύγω το μπιμπερό για να μη μου δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα με το θηλασμό (πήγα να την πατήσω παλιότερα και τώρα φυσάω και το γιαούρτι :lol: )

Εχει πολλα ποτηρακια που το νερο τρεχει, δεν χρειαζεται να ρουφηξει!Εγω εχω ενα της nuk.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τα φωτα σας.

Ο γιατρος μου ειπε να βαλω και 2 κουταλιες χυμο πορτοκαλι στην φρουτοκρεμα , εσεις τι λετε μηπως ειναι λιγο νωρις? Φοβαμαι γιατι κ το πορτοκαλι δεν ειναι στην εποχη του τωρα κ δεν ειναι πολυ γλυκο, μην του ξινισει κ δεν την θελει τωρα που αρχισε να τρωει!

Δεν θυμαμαι αν σας το ειπα χτες το τσακισαμε το μπολακι- 1/2 μπανανα,1/4 αχλαδι και 1/4 μηλο (μικρα φρουτα βεβαια)!!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τα φωτα σας.

Ο γιατρος μου ειπε να βαλω και 2 κουταλιες χυμο πορτοκαλι στην φρουτοκρεμα , εσεις τι λετε μηπως ειναι λιγο νωρις? Φοβαμαι γιατι κ το πορτοκαλι δεν ειναι στην εποχη του τωρα κ δεν ειναι πολυ γλυκο, μην του ξινισει κ δεν την θελει τωρα που αρχισε να τρωει!

Δεν θυμαμαι αν σας το ειπα χτες το τσακισαμε το μπολακι- 1/2 μπανανα,1/4 αχλαδι και 1/4 μηλο (μικρα φρουτα βεβαια)!!

Εμενα παλι το πορτοκαλι οπως και το ακτινιδιο μου ειπε να τα βαλω κοντα στον χρονο...Τα γνωστα άλλα αντ άλλων των παιδιατρων :?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...